agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni575Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2018, 07:59   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn Kozanlı,

Allah size sabır versen , işinin ehli birini bulamadığınız zaman çok çile çekiliyor.

İnşaat ta bir önceki işte yapılan hata bir sonra ki işte kendini gösteriyor. Duvarlar örülürken pencere boşlukları çok iyi gönyelenmesi gerekiyor. Benim pencere boşlukları çok iyi yapılmıştı. Kız kardeşimin pencerelerinde alt ile üst arasında 15mm farklar vardı. Pencereler en dar yere göre yapıldığı için büyük boşluklar oluştu.

Bu tip boşlukları köpük ve dıştan pencere yan duvarlarını kalekim ile sıvayarak kapatmak iyi bir çözüm olur diye düşünüyorum.

Turgay78 ve Kozanli beğendi.
skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 09:11   #182
Ağaç Dostu

Dış cephe boya tamamlandı,

Eklenen Resimler

Eski 15-02-2019, 20:46   #183
Yeni Üye

tacir's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Emeğinize sağlık .Bulabildiğim en ayrıntılı anlatım.Bu bilgileri ustalarla boğuşurken bizimle paylaşmanız büyük fedakarlık. Bende yakın zamanda böyle bir işe girişeceğim muhakkak dikkat etmem gereken noktaları not alıyorum. Umarım iş bittiğinde uzun yıllar içinde mutlu şekilde yaşarsınız.

skanatlar beğendi.
tacir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 08:25   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2018
Sn. Skanatlar,
Öncelikle inşaatınız hayırlı olsun. Size işçi sigortası ile ilgili bir sorum olacak. Anlaştığınız kalfanın kendi firması var mıdır? Yani inşaat alanında çalıştırdığı her işçiyi kalfa mı sigorta yaptırmayı taahhüt ediyor yoksa size mi bırakıyor? Burada öğrendiğim kadarıyla SGK primlerini hangi taraf ödüyorsa yasal sorumluluk o tarafa geçiyor. Biz de önümüzdeki ay inşaat işine başlayacağız. Ancak konuştuğumuz kalfaların hiç biri işçileri kendi sigorta yaptırmayı kabul etmiyor. Biz kendimiz sigorta yaptırırsak ta kalfanın inşaat alanında kimi hangi gün çalıştıracağını nasıl takip edeceğimi düşünüyorum. Kalfaya imzalatmak üzere bir sözleşme hazırladık. Aşağıdaki gibi iki madde ekletmeyi düşündüm, bu maddeler bizim açımızdan bir sorun teşkil eder mi veya bir kaza anında bizi korumaya yeterli olur mu? Yorumunuzu rica ederim. Teşekkürler.

*İnşaat süresince YÜKLENİCİ’nin inşaat alanında çalıştırdığı her bir kişinin SGK primleri İŞVEREN tarafından yatırılacaktır ancak YÜKLENİCİ inşaat alanında çalıştıracağı her bir işçiyi işin yapılacağı günden önce İŞVEREN’e TC kimlik fotoğrafı ile bildirerek işçilerin SGK girişi yapılması için bilgi verecektir. YÜKLENİCİ’nin İŞVEREN’e bildirdiği kişiler için YÜKLENİCİ’nin çalıştıracağını söylediği gün kadar SGK primleri İŞVEREN tarafından İŞVEREN’in SGK’da açtığı dosya altına yatırılacaktır. İŞVEREN’e bilgi verilmeden ve İŞVEREN’in SGK kayıdını yaptırması beklenmeden YÜKLENİCİ tarafından inşaat alanında çalıştırılacak işçilerden İŞVEREN sorumlu değildir, bu kişilerin SGK primleri ve sigortasız çalıştırmaktan doğabilecek her türlü maddi ve manevi zarar YÜKLENİCİ’ye ait olacaktır.
* YÜKLENİCİ inşaat alanında sigortasız işçi çalıştırmayacağını İŞVEREN’e taahhüt eder.

GultenA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 13:39   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
Sn.Skanatlar öncelikle evinizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum Allah güle güle oturmayı nasip etsin inşallah. Bende bu yaklaşık 2-3 yıl sonra Didim de bir ev yapmak üzere kolları sivayacagim Allah in izniyle. Mesleğim icabı bu konulara çok uzak olduğum için şimdiden bir şeyler öğrenmek adına araştırmaya başladım ve sizin açtığınız bu forum ile karşılaştım. Bir çok yerde araştırmalar yapmama rağmen buradaki sizin ve sizin gibi değerli insanların ev yapımı aşamalarını bu kadar güzel anlatan ve birbirine yardımcı olanını görmedim. Bu sebeple size ve tüm foruma katkı yapanlara teşekkür ederim. İnşallah bundan sonra bende sıkı bir takipçi olacağım. Ve yine Allah izin verirse oraya zamana cikabilirsek bende buradan kendi insaatimin aşamalarını buradan paylaşmak isterim.
Uzun zamandır giriş yapmamissiniz son durumunuz nedir acaba şimdiden herkese çok teşekkürler

farselem ve chelik26 beğendi.
Asya'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2019, 13:18   #186
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Sayın skanatlar, umarım benim düştüğüm hatalara siz düşmemişsinizdir.
Konu şu, pencerelere kör kasa yaptılar.
Öve öve gökyüzüne çıkardılar, bende hadi öyle olsun dedim.
Sıra geldi pencerelerin takılmasına.
Önceden uyardım, aman ha köpük sıkın diye!
"abi, kör kasa yaptık, köpüğe ne gerek" dediler.
Yaptığınız kör kasa üç santim genişliğinde pencere kasaları 6-7 cm genişliğinde siz yine de köpük sıkın farkı neyse öderim dedim.
"abi, bak çok memnun kalacaksın" dediler.
Bugün hava çok soğuk ve esiyorda.
İnşaata gittim odanın içinde soba yaktım.
Pencerelerin kenarlarına elimi tuttuğumda inanın o kadar çok soğuk hava giriyor ki, eliniz üşür.

Şimdi düşünüyorum ne yapabilirim ki, köpük sıkabilirim buralara.
Sıvayı kazıyıp delikler açarak bu işlemi yapabilirim.

Şuan oturduğum bina son zamanlardaki lüks binadır.
Hangi pencereye ve kapıya elimi tutsam rüzgar 💨 üfürüyor.
Avrupa'da son otuz yıldır takılan pencere ve kapıların montajında köpük kullanıyorlar ve oldukça sağlıklıdır.

Aynı sorunu kapı takarken yaşadım.
Kapı 🚪 sövelerini beton harçla doldurduk.
Peki, üstünü nasıl dolduracaksınız dediğim de gerek yok dediler.
Kızdım, sitem ettim.
Bağırdım çağırdım.
Sadece üst katmana üç doze köpük sıktılar ve kenarlarından taşarak pekiştirdik.
Demek istediğim, sağlıklı montaj yapmıyorlar.
Kapı 🚪, pencere montajında köpük kullanın.
Silikon sıkarak geçiştiriyorlar.
Silikon, köpük kadar faydalı değildir..
Sn.Kozanlı sizde son durum ne acaba

Eski 07-04-2019, 01:18   #187
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Sayın skanatlar, umarım benim düştüğüm hatalara siz düşmemişsinizdir.
Konu şu, pencerelere kör kasa yaptılar.
Öve öve gökyüzüne çıkardılar, bende hadi öyle olsun dedim.
Sıra geldi pencerelerin takılmasına.
Önceden uyardım, aman ha köpük sıkın diye!
"abi, kör kasa yaptık, köpüğe ne gerek" dediler.
Yaptığınız kör kasa üç santim genişliğinde pencere kasaları 6-7 cm genişliğinde siz yine de köpük sıkın farkı neyse öderim dedim.
"abi, bak çok memnun kalacaksın" dediler.
Bugün hava çok soğuk ve esiyorda.
İnşaata gittim odanın içinde soba yaktım.
Pencerelerin kenarlarına elimi tuttuğumda inanın o kadar çok soğuk hava giriyor ki, eliniz üşür.

Şimdi düşünüyorum ne yapabilirim ki, köpük sıkabilirim buralara.
Sıvayı kazıyıp delikler açarak bu işlemi yapabilirim.

Şuan oturduğum bina son zamanlardaki lüks binadır.
Hangi pencereye ve kapıya elimi tutsam rüzgar 💨 üfürüyor.
Avrupa'da son otuz yıldır takılan pencere ve kapıların montajında köpük kullanıyorlar ve oldukça sağlıklıdır.

Aynı sorunu kapı takarken yaşadım.
Kapı 🚪 sövelerini beton harçla doldurduk.
Peki, üstünü nasıl dolduracaksınız dediğim de gerek yok dediler.
Kızdım, sitem ettim.
Bağırdım çağırdım.
Sadece üst katmana üç doze köpük sıktılar ve kenarlarından taşarak pekiştirdik.
Demek istediğim, sağlıklı montaj yapmıyorlar.
Kapı 🚪, pencere montajında köpük kullanın.
Silikon sıkarak geçiştiriyorlar.
Silikon, köpük kadar faydalı değildir..
Sayın kozanlı;

Ustanız aslında haklı ancak uygulaması yanlış,bu sektörün içinde birisi olarak söyleyebilirim ki doğru uygulama yapıldığında kör kasa yalıtım açısından da sağlamlık açısından da en doğru uygulamadır.

Bu işlemi yaparken dikkat edilecek hususlar;

Kör kasa sıvadan önce takılmalı ve sıvanın içine gömülmelidir,
Doğrama sıva bittikten sonra montaj edilmeli
Doğramanın kasası T denilen orta kayıtlarda da kullanılan profilden yapılmalı ve monte ederken doğramanın kör kasaya dayanan dış tırnağında fitil olmalı,yoksa çepe çevre slikon çekerek monte edilmelidir.
Kör kasa ile doğrama arasına içeriden mutlaka pervaz dönülmelidir.

Malesef günümüzde iyi usta bulmak zordur ancak bunun sorumlusu sadece ustalar değil büyük oranda müşterilerdir. Genel olarak en ucuzunu arıyoruz ve sonuçları böyle oluyor maalesef.

Alıntı:
Sn. Skanatlar,
Öncelikle inşaatınız hayırlı olsun. Size işçi sigortası ile ilgili bir sorum olacak. Anlaştığınız kalfanın kendi firması var mıdır? Yani inşaat alanında çalıştırdığı her işçiyi kalfa mı sigorta yaptırmayı taahhüt ediyor yoksa size mi bırakıyor? Burada öğrendiğim kadarıyla SGK primlerini hangi taraf ödüyorsa yasal sorumluluk o tarafa geçiyor. Biz de önümüzdeki ay inşaat işine başlayacağız. Ancak konuştuğumuz kalfaların hiç biri işçileri kendi sigorta yaptırmayı kabul etmiyor. Biz kendimiz sigorta yaptırırsak ta kalfanın inşaat alanında kimi hangi gün çalıştıracağını nasıl takip edeceğimi düşünüyorum. Kalfaya imzalatmak üzere bir sözleşme hazırladık. Aşağıdaki gibi iki madde ekletmeyi düşündüm, bu maddeler bizim açımızdan bir sorun teşkil eder mi veya bir kaza anında bizi korumaya yeterli olur mu? Yorumunuzu rica ederim. Teşekkürler.

*İnşaat süresince YÜKLENİCİ’nin inşaat alanında çalıştırdığı her bir kişinin SGK primleri İŞVEREN tarafından yatırılacaktır ancak YÜKLENİCİ inşaat alanında çalıştıracağı her bir işçiyi işin yapılacağı günden önce İŞVEREN’e TC kimlik fotoğrafı ile bildirerek işçilerin SGK girişi yapılması için bilgi verecektir. YÜKLENİCİ’nin İŞVEREN’e bildirdiği kişiler için YÜKLENİCİ’nin çalıştıracağını söylediği gün kadar SGK primleri İŞVEREN tarafından İŞVEREN’in SGK’da açtığı dosya altına yatırılacaktır. İŞVEREN’e bilgi verilmeden ve İŞVEREN’in SGK kayıdını yaptırması beklenmeden YÜKLENİCİ tarafından inşaat alanında çalıştırılacak işçilerden İŞVEREN sorumlu değildir, bu kişilerin SGK primleri ve sigortasız çalıştırmaktan doğabilecek her türlü maddi ve manevi zarar YÜKLENİCİ’ye ait olacaktır.
* YÜKLENİCİ inşaat alanında sigortasız işçi çalıştırmayacağını İŞVEREN’e taahhüt eder.
Maalesef bu sözleşme hiç bir işe yaramayacaktır,işi verdiğiniz yüklenicinin şirketi varsa alt taşeronluk verip sizin sgk dosyanızın altında bir dosya açtırabilirsiniz ancak bu şekilde bile yine de 1. öncelikli olarak sorumlu siz olacaksınız,hatta ödemediği maaştan bile siz sorumlu olursunuz.

oartuc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2019, 11:28   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skanatlar Mesajı Göster
Sn Kozanlı,

Allah size sabır versen , işinin ehli birini bulamadığınız zaman çok çile çekiliyor.

İnşaat ta bir önceki işte yapılan hata bir sonra ki işte kendini gösteriyor. Duvarlar örülürken pencere boşlukları çok iyi gönyelenmesi gerekiyor. Benim pencere boşlukları çok iyi yapılmıştı. Kız kardeşimin pencerelerinde alt ile üst arasında 15mm farklar vardı. Pencereler en dar yere göre yapıldığı için büyük boşluklar oluştu.

Bu tip boşlukları köpük ve dıştan pencere yan duvarlarını kalekim ile sıvayarak kapatmak iyi bir çözüm olur diye düşünüyorum.
Merhaba skanatlar,

bir sorum olacak. Kat arasına yani şap altına zemin dahil her kata xps izolasyon yaptırdınız mı? Eğer yaptırdıysanız kaç cm. Yaptırmadıysanız neden yaptırmadınız? Mimari projede ne yazılı ise 1:1 uygulanması mı gerekir? Örnek Mimari Projede alaturka WC gözüküyor, **** kaba sıva yerine alçı sıva gözüküyor gibi. Projenin dışında yapılabilinir mi? Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Asya'm beğendi.
kayseri66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 10:02   #189
Yeni Üye

acaba üyelerden sn.skanatlar ile bağlantısı olan varmı son durumu ne bir sıkıntı mı var uzun süredir bilgi alamadık

Eski 19-04-2019, 19:58   #190
Ağaç Dostu

Sn.Asya'm Merhaba,

Hava koşulları nedeniyle inşaata epey ara vermiştik. son olarak bahçe duvarlarının betonunu ve tretuvarların betonunu döktürdük.

Birkaç resim ekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2019, 20:02   #191
Ağaç Dostu

Bu arada mermer merdivenler yapıldı. İlk olarak iç cephe badana yapılacak. Ardından anahtar priz ve aydınlatma armatrülerini yaptırıp bahçeyi temizleteceğiz.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2019, 20:18   #192
Ağaç Dostu

Sn. oartuc,

Kalfa ile ben anlaşmadım, müteahhitimiz anlaştı.

SSK ve iş kazalarına karşı özel sigorta bence en önemli husus. Bu konuda ki tüm sorumluluk muteahhitte olacak şekilde sözleşme yapın. İnternette epey döküman mevcut.

Müteahhit inşaat dosyası ile birlikte SSK dosyası da açıyor. Belediyenin belirlediği çalışma günü kadar SSK ödemeleri her ay yatırıldı. Çalışmanın olduğu günlerde ve ilgili kişilere müteahhatin kontrolünde yapıldı. Yaklaşık 6-7 bin TL gibi bir maliyeti oldu.

Eski 19-04-2019, 21:47   #193
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skanatlar Mesajı Göster
Bu arada mermer merdivenler yapıldı. İlk olarak iç cephe badana yapılacak. Ardından anahtar priz ve aydınlatma armatrülerini yaptırıp bahçeyi temizleteceğiz.
son haline göre çok değişmiş çokta güzel olmuş maşallah
sizin bu ev yapımına geç dahil oldum ama bütün her şeyi not aldım unutmamak ve hata yapmamak adına ve inanın başka yerde de bu kadar kapsamlı bir çalışma yok. İnşallah bina içindeki yaptıklarınızı bizle paylaşırsanız bizler için çok güzel rehber olur. iyi çalışmalar

skanatlar beğendi.
Eski 29-04-2019, 10:05   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2019
Sayın skanatlar,
Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz. Şu an bizde Yalova da müstakil ev yapımına başlıyoruz. Taban oturumu 90 M2 ve kot artı 2 katlı bir yapı planlıyoruz. ( Proje çizim aşamasında) sizin bilgileriniz sayesinde hareket ediyoruz. Haziran ortası gibi herhangi bir aksilik çıkmazsa ruhsatı alıp, inşaata başlamayı planlıyoruz. Sizden birkaç ricamız olacakti. Süreci kendi adimiza planlamak adına, ince işçilik aşamalarını da detaylı olarak fiyatlaya bilir misiniz? Kaba inşaat aşamasında acikladiginiz gibi. Tabi elbette bu aşamada edindiginiz değerli tecrübeleriniz ile birlikte.
Şimdiden eviniz hayirli olsun.

İnce işçilik:
İç duvar işlemleri (sıva, alci, boya )
Zemin işlemleri
Pencere ve kapılar
Isıtma sistemi
Elektrik su doğalgaz islemleri

Adurmus77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2019, 14:28   #195
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adurmus77 Mesajı Göster
Sayın skanatlar,
Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz. Şu an bizde Yalova da müstakil ev yapımına başlıyoruz. Taban oturumu 90 M2 ve kot artı 2 katlı bir yapı planlıyoruz. ( Proje çizim aşamasında) sizin bilgileriniz sayesinde hareket ediyoruz. Haziran ortası gibi herhangi bir aksilik çıkmazsa ruhsatı alıp, inşaata başlamayı planlıyoruz. Sizden birkaç ricamız olacakti. Süreci kendi adimiza planlamak adına, ince işçilik aşamalarını da detaylı olarak fiyatlaya bilir misiniz? Kaba inşaat aşamasında acikladiginiz gibi. Tabi elbette bu aşamada edindiginiz değerli tecrübeleriniz ile birlikte.
Şimdiden eviniz hayirli olsun.

İnce işçilik:
İç duvar işlemleri (sıva, alci, boya )
Zemin işlemleri
Pencere ve kapılar
Isıtma sistemi
Elektrik su doğalgaz islemleri
size de şimdiden hayırlı uğurlu olsun İnşallah herhangi bir sorun çıkmadan başınızı sokarsınız evinize. Umarım sizinde ev yapımı aşamalarını buradan takip edebilirsiniz. sizin de tecrubeleriniz bize fayda sağlar
şimdiden kolay gelsin

Eski 16-05-2019, 09:43   #196
Yeni Üye

artık burada soru soranlarda geri dönmüyor ��

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019