agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler
  • 8 Gönderen looktr
  • 2 Gönderen latif.07
  • 1 Gönderen shawshang
  • 1 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen looktr
  • 1 Gönderen looktr
  • 1 Gönderen shawshang
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen looktr
  • 1 Gönderen looktr
  • 2 Gönderen Portakal Rengi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2017, 00:31   #1
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
İlk kulübem (acemi işi)

3 yıl önce aldığım zeytin bahçesine bir kulübe kondurmak istiyordum. Bu doğa harikası içinde nefret ettiğim betonu sokam istemiyordum. Ayrıca ileride resmi bir sıkıntı olmasından da çekiniyordum. Konteyner hazır kulübe vb birçok alternatifin hem maliyet hem de kurulum sorunları vardı. Be de kendi kulübemi kendim yapmaya karar verdim.

Önce demirden iskelet yapmayı, sonra bu iskelet üzerine tahta vidalamayı düşündüm. Böylece dıştan ahşap ev gibi görünen sağlam ve pratik bir kulübem olacaktı. Bu şekilde gerçekten daha kolay yapılabilen, daha ucuza malolabilen ve kendi isteğimize göre planlayabileceğimiz bir kulübe yapabiliriz. Ama benim acemiliğim, malzeme eksikliği ve birkaç iş hatası yüzünden ilk kulübemde bazı kusurlar oldu.

Kulübenin tabanında playmouth kullandım. 2cm kalınlık ve bildiğimiz sağlamlığıyla playmouth bece en uygunu. Yüzeyinin kayganlığı nedeniyle çalışırken dikkatli olmalı, iş bittikten sonra da üstüne halıfleks gibi uygun bir malzeme konmalıdır.

Adi tahtaların bile pahalı olduğunu görünce yan yüzeyle için en uygun çözümün marin ahşap levha olduğuna karar verdim. Söylendiğine göre 70 derec kaynar suda 7 saat kalsa bile zarar görmüyormuş. Suya dayanıklılık önemli bir detay. Yan yüzeyleri bununla kapladım.

Çatı kısmını yaparken hafif eğimli tasarlamıştım. Yüzey tam düzgün ama yere göre açılı olduğu için yağmur suyu rahatça akıp gidecek. Bildiğimiz açılı çatıdan yapsaydım bu işim çok daha fazla zorlaştıracaktı.
İlk önce çatıya çıkıp 10 mm adi çam tahtasıyla kapladım. Onun üstüne 4mm marin levha kapadım. Kulübenin içinden bakıldığında çam tahtaları çok hoş görünüyor. Marin levha ile yağmur suyunu iyice önlemiş oldum.
Marin levha üstüne de fırçayla sıvı membran sürdüm. daha önce ne olduğunubile bilmiyordum. Malzeme araştırıken öğrendim. Aslında ahşap yüseyden çok beton yüzeylerde etkili. Ben 5mm kalınlığında bir membran katmanı olacak ümidiyle sürdüm. hayalimdeki gibi olmadı ama su yalıtımı için ideal bir ürün.

Resimlere bakarsanız, kulübenin ayaklı olduğunu göreceksiniz. Bu su basması , sel, vb tehlikelere karşı önemli bir ayrıcalık. zaten demir iskelet yapmamın bir sebebi de bu. Ayrıca bu kulübeye fare vb hayvalar da giremiyor.

Ek araç gereç, nakliye vb fazladan masraflar olduğu için bana 6000 tl kadar bir fiyata mal oldu. Tabanı 3x4 metre, yükseklik 3 metre. Kulübemde bir asma kat da yaptım. Taban tahtalarını döşemedim ama profil olarak hazır.
2x3 metre tabanı, 2 metre yüksekliği olan bir kulübeyi 2000 tlye bitirebilirim sanırım.

Aslında bu kulübeyi tasarlarken ilk aklımda olan şey: bir traktör römorkuna yükleyip kolayca taşınabilecek bir kulübe yapmaktı. Resmi olarak hiçbir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız siz bu şekilde bir kulübe yaptırabilirsiniz. En kötü ihtimalle şikayet olsa bile bir römorka takıp taşıyabilirsiniz.

Görüşlerinizi ve sorularınızı yorum yaparak bildirirseniz memnun olurum.

Düzenleyen looktr : 25-04-2017 saat 19:57
looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 00:31   #2
/

İlk kulübem (acemi işi)

Name:  f1.jpg
Views: 1271
Size:  58.2 KB
Name:  f2.jpg
Views: 1196
Size:  45.1 KB
Name:  f3.jpg
Views: 1233
Size:  55.1 KB
Name:  f4.jpg
Views: 1196
Size:  51.6 KB
Name:  f5.jpg
Views: 1227
Size:  49.3 KB

Mustafa köse beğendi.

Düzenleyen looktr : 25-04-2017 saat 20:00
Eski 21-04-2017, 02:04   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Cezaevine benzemiş
Penceresi yok havalandırma üst deliklerden olacak herhalde. Üst deliklerden içeriye yağmur girer ve bazı tahtaların arasında boşluk var zehirli böcekler yılanlar o deliklerden geçebilirler. Konteynırın olduğu arazi eğimli zamanla kayabilir veya sel v.s. olursa büyük ihtimal devrilebilir. Özetlemek gerekirse pek iyi olmamış, içine ancak kürek hortum bağ makası v.s. konulabilir, insan yaşayamaz

Düzenleyen latif.07 : 21-04-2017 saat 02:36
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 08:17   #4
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Aceleye getirmişsiniz gibi

voltingen beğendi.
shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 09:41   #5
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Face bağlantısı kurumda yasak olduğu için görseli açamadım. Foruma koysaydınız keşke.

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 09:43   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Toroslar'a yapılmış bir ahşap kulübe hikayesi olacak ev yapımlarına dair konuların içersinde. Onu bulmalısınız.

voltingen beğendi.
hosseda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 17:27   #7
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Cezaevine benzemiş
Penceresi yok havalandırma üst deliklerden olacak herhalde. Üst deliklerden içeriye yağmur girer ve bazı tahtaların arasında boşluk var zehirli böcekler yılanlar o deliklerden geçebilirler. Konteynırın olduğu arazi eğimli zamanla kayabilir veya sel v.s. olursa büyük ihtimal devrilebilir. Özetlemek gerekirse pek iyi olmamış, içine ancak kürek hortum bağ makası v.s. konulabilir, insan yaşayamaz
Zeminini kepçeyle düzelttirdim. Kayalığı çok olan bir yer. Üstelik altta ve üstte zeytin ağaçları var. Kayma pek olmaz. İskelet yapımında bazı hatalardan dolayı epey yamuldu.
Tamamlayacağım diye 2 -3 gün yarısı açıkken biraz yağmur biraz da soğuk havada kaldım. Çok şükür böcek yılan falan gelmedi. Sadece çevrede çakallar var. Onlar da ezan sesi duyunca biraz şarkı söyleyip gidiyor.

Pencereleri en sona bıraktım daha zemin tahtalarını bile tamamlayamadım. Elektriksiz arazide jeneratörle kaynak makinesi çalıştırmak... Bir de bu işleri tek başına yapmak zor oluyor. Basit bir şey çıktı ama çok çaba harcadım.

Eski 21-04-2017, 17:30   #8
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shawshang Mesajı Göster
Aceleye getirmişsiniz gibi
Ulaşım biraz zor, malzeme sorunları, planlama hataları vs vs. 1.5 yılda zar zor.

Eski 21-04-2017, 17:31   #9
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okursan Mesajı Göster
Face bağlantısı kurumda yasak olduğu için görseli açamadım. Foruma koysaydınız keşke.
Böyle forum kuralı varmış öğrendim ama bir türlü fotoğraf yükleyemedim. Eski usül devlet dairesi gibi uğraştırıyor

okursan beğendi.
Eski 21-04-2017, 17:36   #10
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Toroslar'a yapılmış bir ahşap kulübe hikayesi olacak ev yapımlarına dair konuların içersinde. Onu bulmalısınız.
Şu videolardan bahsediyorsunuz sanırım. Ahşap ev hem ustalık hem de maliyet gerektiriyor. Ben en ucuz ve en kolay ne yapabilirim, onu yapmaya çalıştım.

Eski 21-04-2017, 22:14   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Hayır video değildi, sizin gibi çalışmalarını fotoğraflamışlardı.

hosseda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 10:37   #12
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Benim tarlaya yaptıklarım shawshang / bahçe konusunda.

Benim avantajım ulaşımı kolay ve düz arazi. Tarlanıza konteyner getirmek bile eziyet olabilir sizin için.

looktr beğendi.
shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 17:29   #13
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Çok tehlikeli görünüyor. Kepçe ile alan açtırırken, keşke arkaya doğru biraz meyil verdirseydiniz. 3 profil ayak hiç güvenli durmuyor.

looktr beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 21:30   #14
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shawshang Mesajı Göster
Benim tarlaya yaptıklarım shawshang / bahçe konusunda.
Benim avantajım ulaşımı kolay ve düz arazi. Tarlanıza konteyner getirmek bile eziyet olabilir sizin için.
Traktörle malzemeyi bile zor çıkardım. Biraz da mecbur kaldığım için kendim inşa ettim.

Eski 22-04-2017, 21:32   #15
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Çok tehlikeli görünüyor. Kepçe ile alan açtırırken, keşke arkaya doğru biraz meyil verdirseydiniz. 3 profil ayak hiç güvenli durmuyor.
Çok kaya çıktığı için o kadar düzeltmeyi ancak yapabildim.

Eski 22-04-2017, 22:54   #16
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi looktr Mesajı Göster
Çok kaya çıktığı için o kadar düzeltmeyi ancak yapabildim.
Kulübenin altını taşla doldurup, profil ayakların etrafına biraz beton dökmeniz mümkün olursa, daha güvenli olur. kulübe ayaklar üzerinde durmak yerine taşların üzerinde dursa bence görünüş açısından da iyi olur.
Duvarlar için sandviç panel düşünebilirsiniz. Bahçeme 90 metre kare ve 5 metre yükseklikte depo yaptırdım. Toplam panel maliyeti 11 bin lira tuttu. Üzerinde fil bile gezinebilir. Kışın sıcak, yazın serin, istediğinizde söküp başka yere taşımanız kolay. Metre tülünü 40 liraya almıştım yanlış hatırlamıyorsam. istediğiniz ölçülere göre kestirip, tek başınıza monte etmeniz bir saatinizi almaz.

looktr beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2017, 21:08   #17
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Kulübenin altını taşla doldurup, profil ayakların etrafına biraz beton dökmeniz mümkün olursa, daha güvenli olur. kulübe ayaklar üzerinde durmak yerine taşların üzerinde dursa bence görünüş açısından da iyi olur.
Duvarlar için sandviç panel düşünebilirsiniz. Bahçeme 90 metre kare ve 5 metre yükseklikte depo yaptırdım. Toplam panel maliyeti 11 bin lira tuttu. Üzerinde fil bile gezinebilir. Kışın sıcak, yazın serin, istediğinizde söküp başka yere taşımanız kolay. Metre tülünü 40 liraya almıştım yanlış hatırlamıyorsam. istediğiniz ölçülere göre kestirip, tek başınıza monte etmeniz bir saatinizi almaz.
Teşekkürler. Aslında cephe ve çatı için en ideal çözüm sandviç paneller. Isı yalıtımı da çok etkili oluyor.

tarku beğendi.
Eski 13-02-2021, 11:39   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2021
selamlar epey geçmiş üzerinden
yeriniz nerede acaba?bende aynı şartlarda bi kulube yaptım sizin gibi zor oluyor evet ama biz tamamen ahsap ve betopan panel ile yaptık.yer erdek te.

Mustafa köse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2021, 09:15   #19
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Kulübeniz ince profiller ile yapılmış. Taşıyıcılığı iyi görünmüyor. Bu nedenle fazla yüklememenizi öneririm. Yatay bağların görevi binanın burulmasını önlemektir. Çatıda ve duvarlarda profillerin birbirine daha sık bağlanmasını öneririm. Durumunuzda bu işi kaplamalar yapıyor. Onların vidaları yük taşımak için değil, kaplamayı taşımak üzere düşünülmüştür.
Bu kadar hafif yapılar fırtınaya dayanıklı olmaz. Olabildiğince (temel gibi ) alt ağırlık yapmalısınız. Bunu beton dökmeden ama taşları harç ile bağlayarak sağlayabilirsiniz. Özellikle ayakların çevresini doldurmalısınız. Tabanın yük taşıma özelliğini arttırmak için ortalarda birkaç ayak ekler ve onları da taşlarla ağırlaştırırsanız iyi olur.
Sonuçta yere basan ayaklarınız taşlar ile bağlanarak ağırlık yapacak. Yerin taşıması için değil, rüzgarın uçurmaması için.
Likit mambran esnemeyen malzemelerde işe yarar. Sizde zamanla çatlaklar ortaya çıkabilir. Asıl kullanmanız gereken malzeme güneş ışınlarına dayanıklı mambran olmalıydı. Eksiz olarak çatınızı kaplayabilecek mambran var. Bulunduğunuz yerde hangisine ulaşabileceğinizi araştırın, bir kenarda dursun. Olmazsa oluklu saç kaplayabilirsiniz.
Yanlardaki profillere bağlayarak profilden pencere ve kapı yapıp, yerine taşıyabilirsiniz. İçeriden çalışarak yapılabilir. Camlar yerinde takılır. Hem yatay bağ olur, hem ışık alırsınız.
Asma katınıza ise ahşap dekoratif güçlendirmeler gerekecektir. (Yatay bağlar da)
Kaplamaların birleşme yerlerindeki boşluklara silikon doldurabilirsiniz.
Siz bu yapıyı ev gibi değil de kapalı sundurma gibi düşünün. Asma katta yaşamayı düşlemeseniz iyi olur.
Yinede. Tek kişinin, bilmediği bir işi bu denli yapabilmesi büyük başarı. Emeğinize sağlık.

Düzenleyen Portakal Rengi : 14-02-2021 saat 09:20 Neden: ekleme
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024