agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni182Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2016, 01:17   #1
Ağaçsever

northpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2013
Çekip gittim, sırada ev var

Öncelikle merhaba,
dedem şark vilayetlerinin birinden babam 7 yaşında iken ayrılıp ankaraya gitmiş. sonra da iş durumları yüzünden istanbul. yani istanbulda doğup büyümüş biriyim. üniversite yıllarımı ıspartada yaşadım. 1,5 yıl hatay +2,5 yıl mardin görevlerimden sonra tekrar istanbula döndüm. 4 yıl da istanbulda çalıştıktan sonra bıktım artık bu stresten karmaşadan diyerek izmire tayin istedim. eylül ayından beri izmir kemalpaşada yaşıyorum ama buraya çok ısınamadım. ( en önemli sebebi buradaki yaşayan insanların izmiri yansıtmaması ve iklimin izmir ikliminden ortalama 4-5 derece soğuk olması )

şartlarımızın el vermesinden dolayı görev yerimizi selçuk ilçesi olarak değiştirdik sayılır. en azından hanımın tayini selçuk benim torbalı şeklinde şuan, ileride ben de selçuk görevlendirmemi alabilirim.
şimdi gelelim asıl konuya.

istanbulda bir dairem var ve bu daireyi satıp selçukta yaşamak için bir yaşam alanına ihtiyacım var. Ben istanbulda balkonumda sera içinde tohum filizleyip edirne enezdeki babamın yazlığındaki boş arsasına domates biber patlıcan vb şeyler eken biriyim. yeşili toprağı doğayı seviyorum.

selçukta apartman dairesi yerin müstaki bir yer istiyorum ama pek fazla müstakil ev için uygun arsa bulamadım. yeni yapılan meslek yüksek okulu ilçenin en üstünde. yani tepenin zirvesine yakın bir noktada. imar da şuan en son oraya kadar var. meslek yüksek okulu çevresinde 2-3 katlı villa şeklinde evler var ama fiyatları 400-450 bin civarında ortalama olarak. yalnız birbirlerine çok yakınlar ve bahçe alanları çok çok küçük. Benim hayalimde 1-2 dönüm yer alıp içine ev yapmak vardı ama kısa vadede bu gerçekleşmeyecek gibi. ama uzun vadede olay ona dönecek ( 10 yıl sonrası )
şuan 3 yaşında bir oğlum var ellerinizden öper. kreş okul park arkadaş vb ihtiyaçlarından dolayı şehrin dışında olmayı göze alamıyorum. bahsettiğim bölgede hazır villa almak yerine 280-300 metre kare bir arsa 200-230 bin tl arasına alınabiliyor, arsa alıp iki ya da üç katlı villa tipi bir ev yaptırmam mantıklı mı. böyle bir karar alırsam nelere dikkat etmeliyim ve ev yaptırma aşamasında maaliyet olarak bana ne yansır. Arsanın imarı genelde %40. 3 kata kadar da imar veriliyor.

büyük olarak sadece şirince yeni yolu yanında 6200 metrekare imarlı arsa var ve fiyatı 2 milyon tl. benim bütçem ise 400 bin tl civarı arsa + ev için.

kıymetli düşünce ve tecrübelerinize ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler

northpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 01:20   #2
Ağaçsever

northpower's Avatar

bu arada ısınma konusunda doğalgaz yok ilçede. ısınma olarak katı yakıt olmayan alternatiflerinizi de dinlemek isterim. çatıya eğer maliyeti uyarsa güneş enerjiden faydalanabileceğim bir sistem yaptırabilirim.

Eski 23-01-2016, 01:33   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Çok pahalıymış. 300 m2 arsa alıp siz bir ev yapsanız arsa dahil toplam maliyet hazır villa dediklerinizden daha ucuza gelmez, geriye doğru düzgün bitki yetiştirecek bir yer de kalmaz. Az biraz dışarı çıksanız daha iyi olur sanki, hem daha büyük bir arazi olur belki. Bence etrafı iyice inceleyin.

Taşlıbahçe beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 01:40   #4
Ağaçsever

northpower's Avatar

incelemeye devam ediyorum. fırsat buldukça çevrede dolaşıyorum. arazi çok ama sit alanı olduğu için sıkıntılı genel olarak. bakmadığım taraflara doğru gideceğim zaman içinde.

Eski 23-01-2016, 01:54   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Düzgün bir emlakçı bulursanız onu çalıştırın, sizin bulamayacaklarınızı bulup çıkartabilirler.

Muda beğendi.
Eski 23-01-2016, 01:56   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi northpower Mesajı Göster
bu arada ısınma konusunda doğalgaz yok ilçede. ısınma olarak katı yakıt olmayan alternatiflerinizi de dinlemek isterim. çatıya eğer maliyeti uyarsa güneş enerjiden faydalanabileceğim bir sistem yaptırabilirim.
Güneş enerjisi mutlaka yapın. Doğalgaz yok ise ısı pompaları ilk yatırımları biraz yüksek olsa da iyi iş görür.

Eski 23-01-2016, 09:12   #7
Ağaçsever

northpower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Güneş enerjisi mutlaka yapın. Doğalgaz yok ise ısı pompaları ilk yatırımları biraz yüksek olsa da iyi iş görür.
bir arkadaşım kullanıyor ve memnunmuş ısı pompasından. gidip inceleyeceğim. ilk maaliyet yüksek olabilir ama daha sağlıklı ve kolay ise düşünülebilir benim açımdam.

YeniBON beğendi.
Eski 23-01-2016, 11:49   #8
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
300 metre kare arsa alıp ev yaptığınızda, apartmanda oturmaktan bir farkı kalmaz. İleriye dönük olarak şehrin biraz dışında bir yer alıp, tarım imarı ile bir ev yapabilirsiniz. Sürekli oturmak için belki müsait olmaz ancak çocuğunuz büyüdüğünde kaçıp gideceğiniz bir yeriniz olur. 400 bin lira neredeyse İstanbul fiyatları.

Khan beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 12:35   #9
Ağaçsever

northpower's Avatar

evet. ilçe merkeze 10-15 km uzaklıkta yaklaşık 3.000 metrekarelik yerler var. arsa değerleri 150 bin tl civarında. ama genellikle bağ ya da zeytinlik. buralara ev yapmak için ne gibi izinler gerekiyor bilmiyorum. Hem ilçede daire hem böyle bir arazi beni maddi açıdan zorlar çünkü sadece ev yapmak değil amacım, yapacağım evin sayın @MeyveliTepe nin yaptığı gibi bir uygulama ile ısıtma soğutma hatta elektrik üretimi için de güneş enerjisinden fayfalanıldığı çevreci bir ev. arazi içine basit bir malzeme ve çalışma işleri için birşey de inşa etme düşüncesindeyim. bura için herhangi bir ısıtma soğutma işi olmayacak sadece aydınlatma ve gerekli cihazları çalıştırmak için elektrik olması yeterli olacak. toprak üzerinde mevsime uygun ekim yapma düşüncesindeyim. Ayrıca ufak bir sera oluşturup onu da faal kullanmak istiyorum. tabi ki ağaçlar var bir de. madem şehir içinde olmayacağım en az 2,5 dönümlük bir arazi alıp böyle birşey yapma düşüncem var. Maddi olarak ve yaşama şartları olarak beni zorlarsa eğer ilçe merkezde bir daire alıp ilk fırsatta 8-10 dönüm bir arazi alma planı yapıyorum. arazi içerisine sürekli yapamaya uygun ev yapma düşüncem hala devam ediyor tabi. Her ihtimale karşı daire ve arazideki evimi beraber kullanma fikriyle beraber planlar yapıyorum. yani hesap kitap işleri çok karmaşık ve o günkü duruma göre değişken şimdilik. yaza kadar hatta yazın sonuna kadar da sürem var. o zamana kadar yaşama alanını halletmem gerekiyor.

Eski 23-01-2016, 13:05   #10
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Alıntı:
......................................
istanbulda bir dairem var ve bu daireyi satıp selçukta yaşamak için bir yaşam alanına ihtiyacım var.
selçukta apartman dairesi yerine müstaki bir yer istiyorum
.......arsa alıp iki ya da üç katlı villa tipi bir ev yaptırmam mantıklı mı. böyle bir karar alırsam nelere dikkat etmeliyim ve ev yaptırma aşamasında maaliyet olarak bana ne yansır.
Sayın northpower;çoğumuz benzer hayalleri paylaşıyoruz.Beş yıl ailecek Maltepe ve Şehremini'de oturduk.İstanbul'dan uzaklaşmak istemenizi çok iyi anlayabiliyorum.Tarım arazisinin en çok %5'ine ev yapabilirsiniz .En önemlisi ev yeri dışında en az 5.000 metrekare yer kalmalı ve yola 25 metre veya daha fazla cephesi olmalıdır.Bu şartları sağlamıyorsa paranız boşa gider.Ayrıca arsa alımına gelince %35-40 civarındaki bölümünü belediye alacaktır.Bence ; merkezden uzak olsun,iki üç kata imarlı olsun(arsanın nispeten ucuz olması için), ama 600-800 metrekare olsun.Yani neti 400-500 metrekarenin altına düşmesin.Ayrıca arsa için ayıracağınız para 200.000 TL'yi geçmemeli ki kalan 200.000 TL ile inşaat yapılabilsin. Bu konuda önemli yazışmalar var sitede. Bir bakın isterseniz.Umarım gönlünüzce olur.(Bir süre sonra İstanbul sizi geri çağıracak.Buna da emin olun.) ev için izin almanın yolu nedir?

pria, tarku, YeniBON ve 2 kişi beğendi.
feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 14:01   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-09-2014
Sn. nortpower Selçuka yakın Özdere beldesi var belirttiğiniz meblada harika sıfır bahçeli evler var, Selçuk Şirince yolu üzerindede harika manzaralı araziler var kolay gelsin.

pınar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 15:07   #12
Ağaçsever

northpower's Avatar

özdereyi biliyorum gittim çok da beğendim. ama selçukta çalışacağımızı hesaba katarak çok uzakta olmak istemiyoruz. şirince yolu üzerindeki yerler güzel ve manzaralı ama eğim kafamı kurcalıyor biraz. araştırmaya devam tabi ki. kıymetli görüşleriniz için çok teşekkür ederim. fikir almak da zihin açıyor (:

pınar59 beğendi.
Eski 23-01-2016, 16:38   #13
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Sayın Feyzi uslu'nun belirttiği konular doğru. Tarımsal yapılaşma için 5 dekar büyüklük aranıyor ve bu 5 dekara yanlış hatırlamıyorsam 75 metre kare yapı izni veriliyor. Bunların olması için de Arazinin kadastral yolu olmalı. Arsa olarak alacağınız 400-500 metre karelik paraya 5 dekar tarım arazisi alabilirsiniz. İleriye dönük, şehrin genişleme aksına uygun bir yer alırsanız ileride imar bile gelebilir. Şimdi araziyi alıp ağaçlandırma ile uğraşırsınız. İleride planlarınıza uygun ev yapma imkanınız olur.

Eski 23-01-2016, 21:35   #14
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Bu konuda önemli yazışmalar var sitede. Bir bakın isterseniz.Umarım gönlünüzce olur.(Bir süre sonra İstanbul sizi geri çağıracak.Buna da emin olun.)
Taşranın da kendine has zorlukları, pişmanlıkları, bıkkınlıkları var demek istiyorsunuz herhalde sayın feyziuslu..
Benim mesela kasaba kıyısında tam denize nazır 5250 m', hem de imar planı içinde olan fidanlığım var ama oraya bırakın ev yapmayı ve sürekli yaşamayı, minik bir prefabrik yapıp kalmayı bile göze alamıyorum..Bunca zeytini ektiğime ve emeklerime bile acıyorum bazen..Maalesef böyle..16 yıldan beri ana baba mirası sulak 60 dekar tarla var..Ektik biçtik ama inanın bıktım..Maddi yönden boş işler bunlar..
Şimdi İstanbul'dan Çanakkale Merkez'e taşındık..Köye gidiyorum bir iki gün.. yetiyor..Ayrıca sürekli yaşanacak kırsal yerlerin insani - sosyolojik yapısı herşeyden daha önemli benim gözümde..Küçük yerler büyük sorunlar yaratabiliyor..

(Benim fidanlık kasabanın denize nazır en ferah yeri olduğu için geceleyin sarhoşu eksik olmuyor..Fidanlığın yanıbaşındaki yerler şarap şisesi yığınıyla doluyor bazen..Köyde esrarkeş dolu..Son gidişimde Tedaş yetkilileri hat çekiyordu; sordum, telleri çalmışlar..Güvenlik konusu da çok önemli artık..Hele yabancıysanız çok önemli)

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 21:40   #15
Ağaçsever

northpower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Sayın northpower;çoğumuz benzer hayalleri paylaşıyoruz.Beş yıl ailecek Maltepe ve Şehremini'de oturduk.İstanbul'dan uzaklaşmak istemenizi çok iyi anlayabiliyorum.Tarım arazisinin en çok %5'ine ev yapabilirsiniz .En önemlisi ev yeri dışında en az 5.000 metrekare yer kalmalı ve yola 25 metre veya daha fazla cephesi olmalıdır.Bu şartları sağlamıyorsa paranız boşa gider.Ayrıca arsa alımına gelince %35-40 civarındaki bölümünü belediye alacaktır.Bence ; merkezden uzak olsun,iki üç kata imarlı olsun(arsanın nispeten ucuz olması için), ama 600-800 metrekare olsun.Yani neti 400-500 metrekarenin altına düşmesin.Ayrıca arsa için ayıracağınız para 200.000 TL'yi geçmemeli ki kalan 200.000 TL ile inşaat yapılabilsin. Bu konuda önemli yazışmalar var sitede. Bir bakın isterseniz.Umarım gönlünüzce olur.(Bir süre sonra İstanbul sizi geri çağıracak.Buna da emin olun.) ev için izin almanın yolu nedir?

İstanbul her daim beni çağırmaya devam eder. Ben doğup büyüdüğüm şehri çok seviyorum, sanırım şehrim de beni (: Ama ne yazık ki şehri sevmeyen ve şehrin sevmediği insanlar sevenlerden kat kat fazla. Çok direndim aslında ama olmadı. Üniversite yıllarımda istanbuldan uzak kaldığımda çok zorlanmıştım. ama yıllar geçtikçe istanbul değişti. Ne yazık ki değiştirildi. Tarihi yokediliyor. Komşulukları yokedildi çoğunlukla. Ilımlı havası da yok eskisi gibi. Bir de şehrin bacaları var artık her yerde. Anadolu girişinden avrupa çıkışına kadar devasa bacalar var şehirde artık. O kadar gökdelen dikerseniz sonuç olarak doğal olmayan bir mevsim yaşamak zorunda kalırsınız tabi ki. Kışın ısıyı artırır, işin kötüsü yazın da aynı şekilde havayı ısıtmaya devam ediyor. üstelik karbon koca ayak izi de ölçülemeyecek seviyelerde. Rant diyorlarmış adına yokedişin. ( daha sonra da ayrı kaldım istanbuldan. konuda da bahsettim. sonra 4-5 yıl yine istanbulda yaşadım ama artık şartlarım daha iyi olmasına rağmen istanbulu yaşayamamaya başladım. ben de karar verdim daha stressiz daha karmaşasız ve daha güleryüzlü insanların arasında yaşamaya. Had hayırlısı.

Benim araştırmalar uzun sürecek gibi. Muhtemelen öncelik olarak bir daire alıp o bölgede yaşamaya başlayacağız aile olarak. İş okul vs derken çok zaman kaybetmeden 10 dönüm ile 20 dönüm arası ( para durumuna göre uygun olursa daha büyük de olabilir ) bir arazi alıp çalışmaya başlayacağım. Önce arazi de gerekiyorsa düzenlemeler yapıp etrafını da çevirip ağaçlandırma işleri ki planlamaları en başta yapıp evin ve gerekli geri kalan yapıların yerlerini belirleyip ona uygun çalışma yapmak ağır basıyor.

Eski 23-01-2016, 22:18   #16
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bence ömrünüzün büyük bölümünü veya geri kalan kısmını yaşamak için ani kararlar verip, yeterince çevreyi tanımadan, doğal güzelliklere falan kanıp milyarlarca lirayı toptan dökmeden önce, bu yerin yaşanabilirliğini ölçmek için bir müddet kiracı konumunda olup gözlem yapmak bile daha doğru gibi..

Ben zaten Çanakkale'liyim..Hep içimde özlemdi..Günün birinde çok istediğim ve huzur veren bir yeri seçip yerleştiğim için pişman olmayacağıma inanıyorum..Çarşı'dayım..İskele dibindeyim..Çevrem aynen Beyoğlu'nun Cihangir'i gibi tarih kokuyor..Huzur var..Nostalji var..Deniz var..hemen arzu ettiğim herşey var yani..

https://www.facebook.com/adnan.kayga...84?pnref=story

Eski 23-01-2016, 22:31   #17
Ağaçsever

northpower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bence ömrünüzün büyük bölümünü veya geri kalan kısmını yaşamak için ani kararlar verip, yeterince çevreyi tanımadan, doğal güzelliklere falan kanıp milyarlarca lirayı toptan dökmeden önce, bu yerin yaşanabilirliğini ölçmek için bir müddet kiracı konumunda olup gözlem yapmak bile daha doğru gibi..

Ben zaten Çanakkale'liyim..Hep içimde özlemdi..Günün birinde çok istediğim ve huzur veren bir yeri seçip yerleştiğim için pişman olmayacağıma inanıyorum..Çarşı'dayım..İskele dibindeyim..Çevrem aynen Beyoğlu'nun Cihangir'i gibi tarih kokuyor..Huzur var..Nostalji var..Deniz var..hemen arzu ettiğim herşey var yani..

https://www.facebook.com/adnan.kayga...84?pnref=story
İzmir köşe bucaklarını değil ama genelini bildiğim bir şehir. Benim yaşamak için aradığım temel şeyler listem kabaca;
+ insanların insanlara gülümsediği
+ yeşile ve maviye hasret kalmayacağım
+ çocuğum büyürken kendimi ve onu hırpalamayacağım
+ gündelik hayatımı yaşarken küçük kaçamaklar yapabileceğim
+ bir noktadan bir çok noktaya ulaşım sağlayabileceğim
+ havası temiz
yani stresi nispeten az yaşam kalitesi yüksek bir alan.

İzmir bu yüzden benim ilk ve tek tercihim.

Yaz sonundan itibaren kiracı olarak izmirdeyim. Selçuğa taşınma işini de bahara ya da yaza bıraktık zaten. o süre zarfında bolca vaktimiz var karar verme adına. Kira fiyatları tüm yurtta olduğu gibi burada da az değil. Mardin Nusaybinde 3+1 bir eve 5 yıl önce 450 TL kira veriyorduk selçukta da kiralar oturulabilecek bir ev için 700-800 tl bandında. daha azı istenen yerler benim için pek uygun değil. kira vermek yerine ev almak daha mantıklı geliyor.

Ben genel olarak ince ve çok düşünen ama çok kararsız kalmadan da kararlarını uygulayan bir mizaca sahibim. işime gelmezse illa ki bir yolunu bulurum bir sonraki adım için. İstanbulda 1,5 yıl önce ev aldım. Ev ben izmire taşındıktan sonra teslim edildi. Niyetimiz istanbulda kalmaktı yani. Ama gün bizi burada gösterdi.
yarın ola hayrola (:

güzel ve zihin açıcı görüşlerinizi her daim beklerim. Tekrar teşekkürler.

Eski 23-01-2016, 22:52   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-09-2014
Bazen hayaller ve gerçekler anlaşamıyor özdere özkent sitesinde evimiz vardı geçtiğimiz yaz bir mali kriz yüzünden satmak zorunda kaldık ama aklım hep oralarda Selçuk tada amca oğulları var en yakın zamanda özdere de ev almayi istiyorum. Selçuk tan Söke yoluna giderken Ortaklar mevkiinde çöp şiş yemenizide tavsiye ederim.

blnturkek beğendi.
pınar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 23:06   #19
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yaşayabileceğiniz size yeten çok pahalı olmayan bir daire edinip, şehre çok uzak olmayan, ileride bir ev de yapabileceğiniz 5-10 dönüm yer almak şimdilik daha iyi olabilir. Buraya prefabrik bir ev de kondurabilirsiniz. Böylece gerektiğinde, hafta sonlarında, tatillerde bahçenizde kalma imkanı da olur.

Eski 23-01-2016, 23:46   #20
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Benim yaşamak için aradığım temel şeyler listem kabaca;
+ insanların insanlara gülümsediği
+ yeşile ve maviye hasret kalmayacağım
+ gündelik hayatımı yaşarken küçük kaçamaklar yapabileceğim
+ bir noktadan bir çok noktaya ulaşım sağlayabileceğim
+ havası temiz
yani stresi nispeten az yaşam kalitesi yüksek bir alan.

Ben genel olarak ince ve çok düşünen ama çok kararsız kalmadan da kararlarını uygulayan bir mizaca sahibim. işime gelmezse illa ki bir yolunu bulurum bir sonraki adım için.
.
Duygu ve düşüncelerimiz benzeşiyor..
Tabi ki öncelikle insanların birbirine tebessüm edebildiği bir yer hayal ediyor ama maalesef artık ülkemizde bu mümkün değil..Çünkü korkunç bir ahlaki çöküntü var..İnsanlar birbirine ne amaçla gülümsüyor, bunu irdeleyip çözmek, ondan sonra gülümsemenin tadını çıkarmak daha mantıklı artık..
Aynen siz de benim gibi yeşil ve mavinin içiçe olmasının hazzını biliyorsunuz..Ben yeşili çok severim ama mavi masmavi deniz olmazsa olmazımdır..Hele Çanakkale boğazı gibi her ikisi içiçe iseyse tadına doyum olmaz..Özellikle sabahın 6-7'sinde seyrine doyum olmaz..
Aklınıza Nazım'ın alttaki şiiri geliverir:

BULUT MU OLSAM

Denizin üstünde ala bulut
yüzünde gümüş gemi
içinde sarı balık
dibinde mavi yosun
kıyıda bir çıplak adam
durmuş düşünür.
Bulut mu olsam,
gemi mi yoksa?
Balık mı olsam,
yosun mu yoksa? ..
Ne o, ne o, ne o.
Deniz olunmalı, oğlum,
bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla.

''bir noktadan bir çok noktaya ulaşım sağlayabileceğim'' fikriniz çok değerli ve doğru..Ben son mesajı yazdıktan sonra çıkıp bir hava alayım dedim..2 dakikada kordon boyuna indim, sıfır deniz kenarında 2 çay yudumladım, yetti..Taksi veya otobüsle olduğu zaman tadı pek olmuyor böyle şeylerin..Yürüme mesafesinde olmalı..Uzak semtlerden, sokak ve caddeleri katedip sahile yürüyerek inmek belki olabilir ama dönüş zor gelir insana..Özelikle geceleri riskli bunlar ayrıca..Ben dikkat ediyorum evden sahile inerken; dükkanlar da güvenlik kamerası bile yok..Evlerin dış kapıları genelde alüminyum, basit kapılar..İstanbul gibi değil yani..İstanbul'da bizim sitenin her yerinde kamera vardı..Sıkılıyordum çok..Sanki hep birileri gözetliyor gibi geliyordu..

Evet, yerleştiğiniz yerin yakın çevresinde, günü birlik gidilebilir çok yer olabilmeli..Çanakkale öyle mesela..Karşıda Kilitbahir..Atla arabalı vapura geç karşıya, bir kahvaltı yap, çayını yudumla karşı sahilden..Git İmroz veya Bozcaada'ya..Git, Assos'a, Küçükkuyu hatta Edremit'e..veya Bayramiç'e..

Allah umut ve dleklerinizin gerçekleşmesine yardım eder inşallah..

Eski 23-01-2016, 23:52   #21
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın northpower..
Bir hatırlatma daha yapayım..Emlak ilanlarına ve emlakçıların verdiği fiyatlara kanmayın..Uçuk kaçık rakamlar peydahlandı son bir iki yıldır..

Geçenlerde benim 14 dekar bir sulu tarım arazisi için emlakçı aradı..''Biz 3 emlakçı size dekarı 11 binden paranızı vereceğiz, fakat sizin hesabınıza alıcı daha yüksek bir para yatıracak..Aradaki farkı bize vermeyi kabul ederseniz yerinizi satarız'' dedi..Bana 11 binden verecekler ama belki kendileri dekarını 15 binden satacaklardı..Kabul etmedim..
Ortalık, özellikle büyük şehirlerden kaçıp kırsalda arsa, tarla arayanlara ''keriz'' gözüyle bakan emlakçılarla dolu..
Siz siz olun, fiyatı çok kırın ve beklemeye geçin..veya..sahibinden almaya bakın..

Eski 24-01-2016, 00:14   #22
Ağaçsever

northpower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın northpower..
Bir hatırlatma daha yapayım..Emlak ilanlarına ve emlakçıların verdiği fiyatlara kanmayın..Uçuk kaçık rakamlar peydahlandı son bir iki yıldır..

Geçenlerde benim 14 dekar bir sulu tarım arazisi için emlakçı aradı..''Biz 3 emlakçı size dekarı 11 binden paranızı vereceğiz, fakat sizin hesabınıza alıcı daha yüksek bir para yatıracak..Aradaki farkı bize vermeyi kabul ederseniz yerinizi satarız'' dedi..Bana 11 binden verecekler ama belki kendileri dekarını 15 binden satacaklardı..Kabul etmedim..
Ortalık, özellikle büyük şehirlerden kaçıp kırsalda arsa, tarla arayanlara ''keriz'' gözüyle bakan emlakçılarla dolu..
Siz siz olun, fiyatı çok kırın ve beklemeye geçin..veya..sahibinden almaya bakın..
çok çok haklısınız. Basit hesaplarla bunlar anlaşılıyor aslında. Bir de istanbulda doğup büyüyünce milyon tür üçkağıtçı ile karşılaşıyor insan. hani şu ünlü söz geliyor akla " tecrübe ve bileşke" tabiri olan

9 eylül üniversitesi meslek yüksek okulu yapılmış selçuk a. seneye öğrenci alacak. 1-1,5 yıla kadar da izban gelmesi olası ki çalışmalar başlamış. resmi olarak 2016 10. ay sonu diye geçiyor ama o 5-6 ay sarkar bence (: tecrübe işte. haliyle fiyatları yukarı çekecek yeni parametreler için zaman daralıyor. benim de en azından yaşayacak bir ev edinmem gerekli olduğundan 3-4 aya kadar bir ev alarak bahar sonu ya da yaz başı taşınmam olası ve gerekli.

Eski 27-01-2016, 11:47   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2015
Bir şeyde ben ekleyeyim evinizi yaparken mümkünse araziye uyum sağlayacak çok tezat oluşturmayacak yapıları tercih edin örneğin kastamonu köy evleri veya safranbolu konakları gibi.

blnturkek beğendi.
babacanefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2016, 15:55   #24
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
yukarıda sayın MeyveliTepe'nin belirttiği gibi, size yetecek, ihtiyaçlarınıza en iyi cevap verecek şekilde merkezi bir yerden bir daire alın, gene çok uzak olmayan araçla kolay ulaşım sağlayabileceğiniz bir yerden tarla veya bahçe alın, ekim dikim zevkinizi de burada giderirsiniz, kendi evimi yaptırayım işine hiç girmeyin bir yılda ömrünüzden on yılı alır götürür. Paranız varsa her ev sizin beğendiğiniz evi satın alın

blnturkek ve Muda beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 22:22   #25
Ağaçsever

northpower's Avatar

Merhaba arkadaşlar.

Bahsettiğim gibi şuanki aşamada selçukta bir ev alıp yaşamak kalan paramla da eve yakın bir arazi alıp doğayla bağımı sağlamlaştırmak istiyordum .

Yeni bir gelişme daha var. istabulda yaşayan annem ve babam da selçukta yer alıp burada yaşamaya karar verdiler. Babam apartman dairesi istemiyor. ufak da olsa bir arazi içinde bir evde yaşamak istiyor. Bahçesi olsun birkaç ağacı olsun en azından düşüncesi var. güvercinleri için de bir kümes yapcaz tabi
Benim de planımda revize yapabileceğim aklıma geldi.

Selçuk yakınlarında 10-15 dk araç mesafesindeki köylerde 10-15 dönüm zeytinlikler var. köy yakınında elektrik su derdi olmayan bir arazi alıp babamlar için bir ev yaptırmak daha mantıklı geliyor. Yani araziyi babamla ortak alırsak biraz daha büyük bir arazi alma şansımız olur. Zeytinyağı işi de yapabiliriz.

32 yaşında bir öğretmenim ve çiftçilik için belge çıkartıp çiftçilik yapmamda yasal bir sakınca yok.
Yani bir taraftan öğretmenlik yaparken bir taraftan doğa ile iç içe yaşamak, zeytinyağı işi ile ek gelir elde etmek mantıklı geliyor. 3 Yaşındaki oğlum da yeşilin ağacın içinde büyümüş olur ki bu düşünce bile beni çok mutlu ediyor.
Ben ağaçlara tırmanıp yemiş meyve yiyerek büyüdüm. yol kenarlarından böğürtlen topladım. tarladan nohut koparıp yedim. Yani istanbulda doğup büyümüş olmama rağmen her fırsatta toz toprak ağaç tarla içlerinde oldum.
oğlum da şimdi böyle yetişirse çok sevinirim.

( Çocuk yetiştirme ve çocuk-genç eğitimi ile ilgili bir makale yazıp düşüncelerimi de paylaşmak istiyorum en kısa zamanda. Bir eğitimci olarak iki çift de benim sözüm var şu döneme dair.)

Şimdi bu aşamada boş arazi bulup fidan dikmem pek mümkün değil zira boş arazi pek yok. Zeytinlik alıp toprak analizi yaptırmak ve verimli hale getirmek o zeytinliği daha mantıklı geliyor. Ama bilgiye ve desteğe ihtiyacım var.

Arazi arama aşamalarından itibaren nelere dikkat etmeliyim vb sorunlar için neler yapmalıyım?

İzmirde olup çay kahve içip sohbet ederek bilgi paylaşmak isteyen olursa o da harika olur tabi
paylaşımlarınız ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Eski 04-02-2016, 22:59   #26
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Zeytinlik işin içine girince, durum biraz karışıyor. Zeytinlikler (hesapta) koruma altında. Fabrika ya da santral yapmıyorsanız, zeytinliklere çivi bile çakamazsınız. Zeytinlik alacaksanız, içine tapuya işlenmiş eski bir ev olmasına önem verin. Çoğu ilanda içinde tapuya işli eski evler var diyorlar. Diğer türlü bir kulübe yapacağım derseniz başınız ağrıyabilir. Burada zeytinlikleri olanlar daha iyi açıklayabilirler sanıyorum. Bende böyle bir arazi arıyordum. Bir emlakçı tanıdığımızdan öğrendiklerim bunlar.

Eski 04-02-2016, 23:01   #27
Ağaçsever

northpower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Zeytinlik işin içine girince, durum biraz karışıyor. Zeytinlikler (hesapta) koruma altında. Fabrika ya da santral yapmıyorsanız, zeytinliklere çivi bile çakamazsınız. Zeytinlik alacaksanız, içine tapuya işlenmiş eski bir ev olmasına önem verin. Çoğu ilanda içinde tapuya işli eski evler var diyorlar. Diğer türlü bir kulübe yapacağım derseniz başınız ağrıyabilir. Burada zeytinlikleri olanlar daha iyi açıklayabilirler sanıyorum. Bende böyle bir arazi arıyordum. Bir emlakçı tanıdığımızdan öğrendiklerim bunlar.
Bilgi için teşekkürler. Vasfının mı zeytinlik olması gerek acaba yoksa tapuda zeytinlik diye mi kayıtlı olması gerekiyor. Bağ ya da tarla geçiyorsa tapuda zaten sıkıntı olmaz sanırım. Araştırmak lazım mmmm.

Eski 04-02-2016, 23:04   #28
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Bilgi için teşekkürler. Vasfının mı zeytinlik olması gerek acaba yoksa tapuda zeytinlik diye mi kayıtlı olması gerekiyor. Bağ ya da tarla geçiyorsa tapuda zaten sıkıntı olmaz sanırım. Araştırmak lazım mmmm.
O kadar detaylı bilmiyorum ama eğer işletilen bir zeytin bahçesiyse, muhtemelen ÇKS belgesi çıkarılmıştır ve oraya zeytinlik olarak işlenmiştir.

northpower beğendi.
Eski 04-02-2016, 23:16   #29
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.

Bahsettiğim gibi şuanki aşamada selçukta bir ev alıp yaşamak kalan paramla da eve yakın bir arazi alıp doğayla bağımı sağlamlaştırmak istiyordum .

Yeni bir gelişme daha var. istabulda yaşayan annem ve babam da selçukta yer alıp burada yaşamaya karar verdiler. Babam apartman dairesi istemiyor. ufak da olsa bir arazi içinde bir evde yaşamak istiyor. Bahçesi olsun birkaç ağacı olsun en azından düşüncesi var. güvercinleri için de bir kümes yapcaz tabi
Benim de planımda revize yapabileceğim aklıma geldi.

Selçuk yakınlarında 10-15 dk araç mesafesindeki köylerde 10-15 dönüm zeytinlikler var. köy yakınında elektrik su derdi olmayan bir arazi alıp babamlar için bir ev yaptırmak daha mantıklı geliyor. Yani araziyi babamla ortak alırsak biraz daha büyük bir arazi alma şansımız olur. Zeytinyağı işi de yapabiliriz.

32 yaşında bir öğretmenim ve çiftçilik için belge çıkartıp çiftçilik yapmamda yasal bir sakınca yok.
Yani bir taraftan öğretmenlik yaparken bir taraftan doğa ile iç içe yaşamak, zeytinyağı işi ile ek gelir elde etmek mantıklı geliyor. 3 Yaşındaki oğlum da yeşilin ağacın içinde büyümüş olur ki bu düşünce bile beni çok mutlu ediyor.
Ben ağaçlara tırmanıp yemiş meyve yiyerek büyüdüm. yol kenarlarından böğürtlen topladım. tarladan nohut koparıp yedim. Yani istanbulda doğup büyümüş olmama rağmen her fırsatta toz toprak ağaç tarla içlerinde oldum.
oğlum da şimdi böyle yetişirse çok sevinirim.

( Çocuk yetiştirme ve çocuk-genç eğitimi ile ilgili bir makale yazıp düşüncelerimi de paylaşmak istiyorum en kısa zamanda. Bir eğitimci olarak iki çift de benim sözüm var şu döneme dair.)

Şimdi bu aşamada boş arazi bulup fidan dikmem pek mümkün değil zira boş arazi pek yok. Zeytinlik alıp toprak analizi yaptırmak ve verimli hale getirmek o zeytinliği daha mantıklı geliyor. Ama bilgiye ve desteğe ihtiyacım var.

Arazi arama aşamalarından itibaren nelere dikkat etmeliyim vb sorunlar için neler yapmalıyım?

İzmirde olup çay kahve içip sohbet ederek bilgi paylaşmak isteyen olursa o da harika olur tabi
paylaşımlarınız ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.
Belediyeye gidip konuşun, zeytinlik vasıflı 10-15 dönüm, yola da cephesi olan bir yer aldığınızda bağ evi yapmak için ruhsat verip veremiyeceklerini sorun. Daha sonra almayı düşündüğünüz bir arazi olur ise onun da tapu fotokopisini alıp yine belediyeye gidip bağ evi konusunu teyid ettirin.

YeniBON beğendi.
Eski 04-02-2016, 23:23   #30
Ağaçsever

northpower's Avatar

@MeyveliTepe planım o. daha önce babam birkaç farklı yerden arazi alıp sattığı için az çok bilgim var. sadece belediyede değil imar ve tapu noktalarında da gerekli yerlere gidip kontrolleri yaptıracağız.
Bu noktada eğim, yükseklik, doğal bitki örtüsü, arazinin taşlık olması vb konularda nelere dikkat etmeliyim?
Tabi benim aklıma gelmeyen daha birçok konu vardır eminim dikkat edilmesi gereken.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024