agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2020, 19:19   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Kuyu suyu filtreleme

Herkese merhaba
Çanakkale'de, içinde bağ evi olan bahçemde 10 metre derinliğinde bir keson kuyum var. Kuyu yıllardır kullanılmadığından suyu oldukça kirli. Ancak bahçemin yolu olmadığından temizletme imkanım da yok maalesef.

Ben şu an bu suyu çekip sadece sulama için kullanıyorum. Ancak artık bu suyu eve de kullanmak istiyorum. Aklıma suyu filtrelemek geldi. Yol gösterebilecek biri var mı?

Planım şu:

1- Kuyu içerisindeki klapeye bir süzgeç takarak büyük toru ve partikülleri yukarı çekmeyi engellemek istiyorum.
2- Su depomun girişine 3'lü bir filtre (sediment+karbon vs.) takarak suyu kullanılabilecek bir duruma getirmek.
3. Son olarak her ihtimale karşı depoya bir miktar klor katarak garantiye almak.

Sizce bunu yapabilir miyim?

l.ozgurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2020, 09:51   #2
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Sağlık sorunu yaşamanız kuvvetli olasılık. 10 m derinlik suyu temiz tutmak için yeterli değil. Her türlü kirletici etkiye açıksınız.
Yine de denemek isterseniz:
İki tankınız olmalı. İlk tank suyu dinlendirmek için. Kullanma miktarınıza bağlı olarak olabildiğince büyük. İçindeki tortular çökmeli. (Bir hafta da sürebilir.) Bu tankın üst-orta düzeyinden aldığınız dinlenmiş suya filtreleme ve klorlama yaparak ikinci (günlük) tankınıza alabilirsiniz. Bu arada klorlama oranını ve suya tam karıştığını sağlamak zorundasınız. Tanklarınız güneş görmemeli.
Geniş bilgiye ulaşmak için filtre satıcıları dışındaki içme suyu standartlarını araştırmalısınız. (Filtre satıcılarının epeyce yalan söylediği konu var.)

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2020, 13:39   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi l.ozgurel Mesajı Göster
Herkese merhaba
Çanakkale'de, içinde bağ evi olan bahçemde 10 metre derinliğinde bir keson kuyum var. Kuyu yıllardır kullanılmadığından suyu oldukça kirli. Ancak bahçemin yolu olmadığından temizletme imkanım da yok maalesef.

Ben şu an bu suyu çekip sadece sulama için kullanıyorum. Ancak artık bu suyu eve de kullanmak istiyorum. Aklıma suyu filtrelemek geldi. Yol gösterebilecek biri var mı?

Planım şu:

1- Kuyu içerisindeki klapeye bir süzgeç takarak büyük toru ve partikülleri yukarı çekmeyi engellemek istiyorum.
2- Su depomun girişine 3'lü bir filtre (sediment+karbon vs.) takarak suyu kullanılabilecek bir duruma getirmek.
3. Son olarak her ihtimale karşı depoya bir miktar klor katarak garantiye almak.

Sizce bunu yapabilir miyim?
Ozon gazı, klora göre daha etkili. 1. Sediment filtre 2. Ozonlama tankı. Ozonlama tankının 316 kalite paslanmaz çelikten yapılması sistemin uzun süreli kullanımını sağlar. Ozon jeneratörünü Aliexpress'ten ya da Türkiye'de üretim yapan üretici firmalardan temin edebilirsiniz. Suyla ozonu karıştırmak için akvaryumlarda kullanılan türde bir hava taşı sistemi veya akvaryum sirkülasyon motoru çıkışına takılan Venturi tüpü üzerinden ozon gazı çekilerek suya karışımı sağlanarak yapılabilir. https://www.aliexpress.com/item/1005...01362641_5&s=p Kullanım süresi sınırlaması vardır (15 dakika), bu süre aşılırsa cihazdaki ısınma nedeniyle bozulabilir. Jeneratör, küçük bir cam akvaryum içerisine konur. Üst kısmına iki adet delik delinmiş cam plaka silikonla yapıştırılır. Bu deliklerden bir tanesine akvaryum hortumu geçirilir, hortum uzunluğu jeneratörün seramik plakası seviyesine kadar uzatılır. Diğer deliğe 10ml'lik bir enjektör yapıştırılır. Pistonu çıkartılır ve içerisine filtre malzemesi olarak pamuk yerleştirilir (sıkışık olmasın hava akışını engeller). Hortumlu uca Venturi tübü olan bir akvaryum iç filtre motoru takılır. Motor su dolu tankın içerisine yerleştirilir. Motor fazla derine indirilmez (aksi durumda Venturi tübünden hava çekemez). Motor ve jeneratör 15 dakikalık ayarlama yapılabilen mekanik bir zamanlayıcıya takılır. https://urun.n11.com/yedek-parca-ve-...vac-P335176197

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2020, 10:01   #4
Yeni Üye

Merhaba, cevaplar için çok teşekkür ederim. Ağzınıza sağlık. Bunlar değerli bilgiler.
Diğer taraftan acaba bu kadar uğraşmak (ve buna harcama yapmak) yerine kuyuyu olduğu gibi bırakıp başka yere yeni bir sondaj açıp su mu çekmeliyim acaba? Onu da sediment+2 adet karbon filtreden geçirip kullansam daha mı mantıklı diye düşünüyorum. Neticede benim bu suyu içmek gibi bir derdim yok. Kullanma suyu olacak. Dolayısıyla suyun kireci, sertliği tadı önemli değil. Ne dersiniz?

Eski 27-09-2020, 07:56   #5
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Sondaj maliyet ama daha garantili. Yüzey suyu her açıdan riskli. Derindeki suya birşeylerin karışması zor. Kullanma suyu olarak kullanılacak ise filtreye gerek olmayabilir. Kum tutucu yeterli olabilir. (Damla sulama sistemlerinde pompa çıkışına konulur. Bakım işi yoktur.)
Kuyuda filtreleme sistemi kuracaksınız, bakım giderleri olacak. Sondaj ile kıyaslanabilir bir harcama olur.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2020, 09:26   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2020
Alıntı:
Merhaba, cevaplar için çok teşekkür ederim. Ağzınıza sağlık. Bunlar değerli bilgiler.
Diğer taraftan acaba bu kadar uğraşmak (ve buna harcama yapmak) yerine kuyuyu olduğu gibi bırakıp başka yere yeni bir sondaj açıp su mu çekmeliyim acaba? Onu da sediment+2 adet karbon filtreden geçirip kullansam daha mı mantıklı diye düşünüyorum. Neticede benim bu suyu içmek gibi bir derdim yok. Kullanma suyu olacak. Dolayısıyla suyun kireci, sertliği tadı önemli değil. Ne dersiniz?

Merhaba
Su arıtma konusunda uzman birisi olarak yazıyorum(mesleğimin bir parçası bu)
Öncelikle suyu evde kullanmak için yumuşatma cihazı ve RO işi yapan bir firmayla görüşmenizi tavsiye ederim
Önce bir filtre
Sonra yumuşatma cihazı en son evde içeceğiniz su için tezgah altı arıtma cihazı işinizi yeni bir kuyu açma maliyetinden daha ucuza çözecektir
Hem mikroorganizma riskini önler hem de suyu içilecek ve kullanışacak hale getirebilirsiniz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ahmet1971 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2020, 19:55   #7
Yeni Üye

Merhaba tekrar,

@Portakal Rengi: Teşekkür ederim. Aslında sondajı da çok derine açmayacağım. Kuyu 6-8 metre gibi ise bu da maksimum 10 metre olacak. Henüz resmi yolum olmadığı için sondaj için araç sokamıyorum. Zaten aynı sebepten kuyuyu da basınçlı suyla temizletemiyorum. Dolayısıyla tek çarem el ile sondaj açtırıp kullanmak. O da maksimum 10 metreye inebiliyor. (Bahsettiğim yer bir zeytin bahçesi. Pek yakınında, eğimin üst kısmında yerleşim yok.)

@Ahmet1971: Teşekkürler hocam. Yalnız içme suyu almak gibi bir derdim yok. Haftasonları gittiğim bir yer olduğu için damacanayla idare ediyorum. Benim derdim bulaşık yıkanacak, el yüz yıkanacak suya sahip olmak. Dolayısıyla pompa çıkışına dediğin gibi yıkanabilir bir kum filtresi koyup depoyu doldurmak yeterli olur diye düşünüyorum. Belki depomun (750 Litre) içine klor tableti de atarak garanti altına alabilirim.

Eski 28-09-2020, 23:28   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2020
Alıntı:
Merhaba tekrar,

@Portakal Rengi: Teşekkür ederim. Aslında sondajı da çok derine açmayacağım. Kuyu 6-8 metre gibi ise bu da maksimum 10 metre olacak. Henüz resmi yolum olmadığı için sondaj için araç sokamıyorum. Zaten aynı sebepten kuyuyu da basınçlı suyla temizletemiyorum. Dolayısıyla tek çarem el ile sondaj açtırıp kullanmak. O da maksimum 10 metreye inebiliyor. (Bahsettiğim yer bir zeytin bahçesi. Pek yakınında, eğimin üst kısmında yerleşim yok.)

@Ahmet1971: Teşekkürler hocam. Yalnız içme suyu almak gibi bir derdim yok. Haftasonları gittiğim bir yer olduğu için damacanayla idare ediyorum. Benim derdim bulaşık yıkanacak, el yüz yıkanacak suya sahip olmak. Dolayısıyla pompa çıkışına dediğin gibi yıkanabilir bir kum filtresi koyup depoyu doldurmak yeterli olur diye düşünüyorum. Belki depomun (750 Litre) içine klor tableti de atarak garanti altına alabilirim.

Sanırım biliyorsunuz
Ama ben yine de genel bilgi olarak yazayım
Klor tabletlerinin 1-2-5 gram olarak var
1 ton suya 1 gram attığınızda yaklaşık 0,6 ppm aktif klor sağlarsınız
Bu da kullanma suyu için idealdir
Hafta sonu geldiğinizde mutlaka bir adet 1 gramlık tablet atın(1 ton suya)
Hafta sonu kullanıp gittiğinizde tekrar bşr hafta sonra hafta sonu geri geldiğinizde 1 tablet daha atın
1 tablet sizi 2-3 gğn götürür
Sonrasında zaten muhtemelen uçar

Ahmet1971 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2020, 23:38   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmet1971 Mesajı Göster
Sanırım biliyorsunuz
Ama ben yine de genel bilgi olarak yazayım
Klor tabletlerinin 1-2-5 gram olarak var
1 ton suya 1 gram attığınızda yaklaşık 0,6 ppm aktif klor sağlarsınız
Bu da kullanma suyu için idealdir
Hafta sonu geldiğinizde mutlaka bir adet 1 gramlık tablet atın(1 ton suya)
Hafta sonu kullanıp gittiğinizde tekrar bşr hafta sonra hafta sonu geri geldiğinizde 1 tablet daha atın
1 tablet sizi 2-3 gğn götürür
Sonrasında zaten muhtemelen uçar

Çok teşekkürler. Aynen öyle yapayım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024