agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni255Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2017, 09:55   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
qokhanyilmaz / Huzur Bahçemiz

Öncelikli olarak forumdaki herkese merhaba. Yıllardan beri dönem dönem farklı şehirlerdeki arsa sahiplenmemiz ve küçükte olsa edindiğimiz deneyimlerle en sonunda bir çok isteğimizin bir arada olabileceği bir bölgede yani Akdeniz'de bir arsa arayışı içine girmemize sebep oldu. Bazı şeylerden vazgeçmeden uzak hayalinin zor olduğu ve insanı eyleme geçiren şeyin şehir bıkkınlığı olduğu bizimde bir çok insan gibi bir gerçeğimiz. Üst üste gelen bir çok kötü şeyden sonra iyileştirmek için attığımız bir adım oldu bizim için.

Umarım yıllardan beri forumda ve bir çok blogta okuduğumuz bilgileri hayata geçirebileceğimiz bir serüven olur umuduyla aldığımız arsada bu yaz boyunca çok farklı bir çok çalışma yaptık. Ama hala eneri , su dağılımı , evin yeri ve cephesi , dış duvarlar ... gibi bir çok sorun var önümüzde. Özellikle Taşlıbahçe'de yaşanılan eğim sorununlarını okuduktan sonra biraz daha düşünerek ve sonrasında bir başka sorun yaşamamak için biraz planlama dönemi geçirmemiz gerektiği kanısındayız.

Eklenen Resimler

abk, Asia, kamil35 ve 10 kişi beğendi.

Düzenleyen qokhanyilmaz : 29-12-2017 saat 18:18
qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 10:35   #2
Ağaç Dostu

Konteyner

Uzun araştırmalar sonucu konteynerimizi aldık. Ve kendimize göre bir rüzgar keşfi yaptıktan sonra bir ağacın altına zorda olsa sığdırdık.

Eklenen Resimler

Eski 20-09-2017, 10:42   #3
Ağaç Dostu

Su deposu

Arazi bizden önce yatırım amaçlı 3 sahip değiştirmiş . Ama alan herkes sadece meyvesini yemenin ötesine gidememiş . O kadar ki en aşağıda hiç kimsenin ulaşamadığı bölgeler var. Ormanı sınırında olmasından dolayı ve yabancı komşularımızın yabani domuzları beslemesinden kaynaklı biraz popülasyon negatşf yönde değişmiş. Ama ortalama 20 yıldır yabani halde kendi kendine bırakılmış bir arazi olduğu için su büyük bir sorun haline gelmiş. O kadar ki ortalama 2 yaşında olan 4-5 ağaç kurumuş.
10 tonluk bir su deposu ve arazideki ağaçlara elle götürecek kadar hortum aldık. Ve yazın kurutucu sıcağında ağaçlara yeniden su götürmeye çalıştık.

Eklenen Resimler

Eski 20-09-2017, 10:49   #4
Ağaç Dostu

Yorgunluk.

Yoruldukça soluğu denizde aldık çünkü serinleyebileceğimiz ve yabani böğürtlenlerden edindiğimiz yaraları en çabuk deniz suyu düzeltiyor.

Eklenen Resimler

Eski 20-09-2017, 11:06   #5
Ağaç Dostu

Domuzlar

Orda kaldığımız süre zarfında arsanın köşesindeki köy çeşmesinden akan suyu yemek ve içme suyu olarak kullanmaktan çekindik ama banyo ve wc de kullanmak makul geldi. Küçük bir su deposuna hidrofor yardımıyla doldurduğumuz çeşme suyunu belirli bir süre gayet güzel kullandık.

İlk gidişimizde hiç aklımızda olmayan , ve geceleri dışarılardan gelen köpek havlamalarıyla uyandığımız bir sorun vardı. Bunun domuzların uğrak yeri olan meyve ağaçları ve burnuyla toprağı kazarak yedikleri yemişleri olan bölgelerde yoğun bir şekilde gezdiklerini anladım. Bir gece su depomuzun da üzerinde toplu halde geçerek parçaladıktan sonra buraların asıl sahiplerinin onlar olduğunu aklımıza getirdik.

Eklenen Resimler

Eski 20-09-2017, 11:16   #6
Ağaç Dostu

Hasat

Bahçemizde bulunan ağaçların çoğu yabani **** kendi kendine büyümüş ağaçlar. Keçi boynuzu , incir , ceviz , meyveli kaktüs , erik , badem , limon , portakal , mandalina ,yenidünya meyvesini yiyebildiğimiz ağaçlar.

10 yaş üzeri kendi kendine büyümüş ceviz ağaçları var. Hiç budanmamış su verilmemiş ilk zamanlar yanına bile yaklaşamadığımız ağaçlar bunlar. Üzerindeki cevizlerin çoğu sincaplar ve fareler tarafından yeniliyor. Plansız yerlerde büyüdükleri için çevresindeki ağaçlar güneş görebilmek için 4 metre 1 cm boyunca bir dalla uzamışlar.Bildiğimiz orman yani. Yapılması gereken çok şey var ama acelemiz yok ve geri dönüşü olmayan yanlışlar yapmamak için hasatımızı minimum düzeyde yapıp , kekiklerimizi toplayıp , bu sezonu kapatma derdindeyiz.

Eklenen Resimler

Eski 20-09-2017, 11:26   #7
Ağaç Dostu

Kuruyan Ceviz Ağacı

Bahçe toprağına organik olarak neler yapabilirim diye düşünüyorum.Ekin sapı devrimi zaten yapılmış durumda 30 yıldır elini değmemiş kimse , toprak üzerinde bir tabaka oluşmuş kuruyan bitkilerden ve dallardan ama ona rağmen susuzluktan ağaçların kuruması acilen bir şeyler yapmam gerektiğini söylüyordu. Önce biraz sudan biraz topraktan numune alıp analiz yaptırmam gerekli sanırım. Ordan çıkacak sonuçlara göre devam ederiz umarım.

Eklenen Resimler

Eski 20-09-2017, 12:30   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sn qokhanyilmaz

Yeni yeriniz yeni yaşamınız hayırlı olsun. Size sağlık mutluluk ve huzur getirir inşallah.
Uzun süredir kimsenin ilgilenmediği bir yer olduğundan zorluklar çok olacak ama dediğiniz gibi zamanla herşeyi tamamlayacağınızdan ve ortaya harika bir yer çıkartacağına şüphem yok. Herşey gönlünüzce olsun. Kolaylıklar dilerim.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 20:07   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Hayırlı olsun, kolay gelsin...

qokhanyilmaz beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 09:57   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2016
Hayırlı Olsun

qokhanyilmaz beğendi.
doğa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 15:27   #11
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Hayırlı olsun. Eğimli arazide çalışmak zordur. Bende sizin gibi orman olan bir yer aldım ama benimkinde kullanabileceğim hiçbir ağaç yoktu bu nedenle kesip teviye edip işe koyuldum. Kolaylıklar diliyorum

qokhanyilmaz beğendi.
thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 16:03   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-01-2011
hayırlı uğurlu olsun.

qokhanyilmaz beğendi.
blnturkek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 22:06   #13
Ağaç Dostu

Arazide sınır çalışmaları

İyi dilekleriniz için teşekkür ediyoruz. Arazide ki gece ve gündüz gelen davetsiz misafirlerden (geceleri domuzlar , gündüz araziye attığımız tohumları toplayan tavuklar taze ağaçları yiyen keçiler etc.) dolayı sınırlarımızı kapatmaya karar verdik ama fiyatlar çok uçuk geldi. Duvar ustaları malzemeye karışmayız M2 100 TL dediler ,demir çit satanlar la görüştük kullanılan malzemeyle alakalı olarak çok değişik fiyatlar verdiler. Ortalama 1 metre yükseklik 20 metre uzunlukta 3 mm kalınlıkta tel örgü 130 tl. Yerine dikmek için ise M2 birim fiyatı 10 TL fiyat verdiler. Bizim toplamda 140 metretül ormana olmak üzere toplamda 240 mtül sınırımız var. Bizim için uygun olan şu an için her iki metreyi direklerle aralarina demir örgü tel gelecek şekilde yapmak. Şimdilik ağaçlardan artan dallardan geçici de olsa zorunlu kaldığımız bölgelere çit yaptık kalanı için biraz dersimize çalışmamız lazım anlaşılan.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen qokhanyilmaz : 28-09-2017 saat 22:15 Neden: İmla
Eski 29-09-2017, 09:43   #14
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qokhanyilmaz Mesajı Göster
İyi dilekleriniz için teşekkür ediyoruz. Arazide ki gece ve gündüz gelen davetsiz misafirlerden (geceleri domuzlar , gündüz araziye attığımız tohumları toplayan tavuklar taze ağaçları yiyen keçiler etc.) dolayı sınırlarımızı kapatmaya karar verdik ama fiyatlar çok uçuk geldi. Duvar ustaları malzemeye karışmayız M2 100 TL dediler ,demir çit satanlar la görüştük kullanılan malzemeyle alakalı olarak çok değişik fiyatlar verdiler. Ortalama 1 metre yükseklik 20 metre uzunlukta 3 mm kalınlıkta tel örgü 130 tl. Yerine dikmek için ise M2 birim fiyatı 10 TL fiyat verdiler. Bizim toplamda 140 metretül ormana olmak üzere toplamda 240 mtül sınırımız var. Bizim için uygun olan şu an için her iki metreyi direklerle aralarina demir örgü tel gelecek şekilde yapmak. Şimdilik ağaçlardan artan dallardan geçici de olsa zorunlu kaldığımız bölgelere çit yaptık kalanı için biraz dersimize çalışmamız lazım anlaşılan.

gökhan yılmaz
bizim bahçemizin yan bahçesinde akıl akıldan üstündür diyerek adamın birisinin yaptığı uygulamayı söyleyim. belki faydalanırsınız. bu kişi önce bahçesinin etrafına dikenli tel çekmiş içerisine domuz vs. girmiş sonra etrafını ağaçlarla çalılarla kapatmış yine fayda etmemiş. en sonunda adam seçim zamanı tüm partilerin bayraklarını direklerden keserk toplamış ve hepsini bahçesinin etrafına 1 er metrelik direklere asmış. adam kaç yıldır ne domuz gördüm ne başka hayvan bu bayraklar yaklaşmadı bile dedi. olurda yakınlarda bir seçim olursa bi deneyin derim.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2017, 21:50   #15
Ağaç Dostu

Ah bu sınırlar...

Sınır savaşları gündemine bizim sınırlarımızla ilgili bir sorum olacak ! Resimdeki ağaçlardan yapmış olduğumuz çite bahçedeki yabani sarmaşıkları sardirmak istiyorum. Ama bunu yaparken aşılama yapmak istiyorum yabani böğürtlen ve dikenli sarmaşıkları. Ama kaynak bulamadım.

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2017, 08:53   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2015
Sayın Gökhanyılmaz, Bende bu sıralarda bahçemin çitlerini yeniliyorum. Maliyet gerçekten çok yüksek ben kendim uğraşıyorum yoksa işin içinden çıkılacak gibi değil. Sizin arazinizde sadece çitleri alttan zorlayacak vahşi hayvanlar (Domuz gibi) olduğunu düşünüyorum. Ayı gibi çok güçlü hayvanlar olmaması bölgenizde sizin için bir şans. Bu nedenle sizin maliyetiniz biraz daha düşük olacaktır. Direk olarak 40'lık köşebent yeterli olacaktır, 2 ya da 3 mm örgülü tel 120 cm veya 150 cm yükseklikte, alttan üstten ve ortadan gerilmek üzere en az 3mm çaplı galveniz tel işinizi görecektir. 40'lık köşbent 6m boy 42 TL üç adet direk çıkarırsınız, 2mm. örgülü tel 150 cm 130 TL, 3mm çaplı galvenizli tel 1kg 4 TL. sizi en çok zorlayacak iş direklerin çukurunu açmak olacaktır, ben bu iş için motorlu burgu aldım onunla 50 cm derinliğinde çukur açıp direkleri betonla dikiyorum çok sağlam oluyor. bu şekilde kendiniz yaparsanız maliyetiniz en az yarı yarıya düşecektir. Çitlere daha sonra sardırmak için ben sarmaşık gülleri tavsiye ederim (şu an evimin bahçesi bu şekilde) Böğürtlen gibi düzensiz yayılmıyor. sadece tel boyunca kol atarak ilerliyor. ara sıra gülleri budarsınız o kadar. Baharda güller açınca çok da güzel bir görüntü oluşuyor. İşlerinizde kolaylıklar dilerim. yeriniz hayırlı olsun.

vgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 19:38   #17
Ağaç Dostu

Önerileriniz için teşekkür ederim. Ama fiyatlar Olimpos göre çok makul. Burda biraz da fırsat ticareti alışkanlıkları var insanların ve bu yüzden ne almak istesem iki katına. Özellikle geçen hafta kerevizi 8 TL ye pazardan alınca kanaat getirdim artık. Antalya'ya geldim ve hazırlık yapıyorum ve bütün ihtiyaçları mı burdan alıp gidicem artık. Burda sanayide kg fiyatı biraz daha makul. Bence bu tarz işlerle ilgilenen insanların yaşadıkları şehrin hurdaliklarinda , hurda dükkanlarında gezmesi uygun olur. Bazen çok ilginç şeyleri çok uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz.

Eski 03-10-2017, 21:00   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-06-2017
Hayırlı olsun. Çok işiniz olacak belli ki, kolay gelsin. Sefasını da sürmenizi dilerim.

qokhanyilmaz beğendi.
ÇağanOnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2017, 19:09   #19
Ağaç Dostu

Arsaya eğimli alanlara aşağıya doğru 2 metreden fazla gidebilen ve erezyona kazanç olabilmesi için badem dikmek istedik. Bu sene dalında kurumaya bıraktığım ve daha sonrasında topladığımız bademlerden kimisini kırarak kimisinini çatlatacak şekilde hazırladık. Üzerine mendil sararak biraz ıslattım. Bugünkü halleri resimdekiler gibi oldular. Sevdim ben bu işi. yazın çok sıcak bir bölge olduğu için orda halihazırda yaşayan cinse aşı yapmayı planlıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 27-10-2017, 22:55   #20
Ağaç Dostu

Geçen hafta evde buzdolabında yeşerttiğim bademleri diktim şimdi sıra geldi enginarlara. Uzun yıllık olması sebebiyle birde eğimli alanlarda lavanta ile birlikte enginar dikmeyi planlıyorum. İtalya'da yerel tür olarak yetişen türlerden karışık olarak filizlendirdigim enginarları dikecegim. Umarım domuzlardan zarar gelmez çünkü çok emek vereceğiz.

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2017, 20:35   #21
Ağaç Dostu

Bugünkü hava muhalefetine rağmen azda olsa zorlanarak sınırlarını yine kesilmiş ve kurumuş ağaçlardan yaptığım üçgen şeklindeki eğimli araziye ektim. Toprağını birazcık keçi gübresi ile harmanlandığı m toprağa ekip domuzların insafına kalmış bir halde bıraktım. Biz de kurda kuşa aşa dedik ve enginarlarımızı diktik.

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2017, 22:31   #22
Ağaç Dostu

Devam...

Vakit buldukça resim yüklemeye çalışıyorum ama görüyorum ki zaman çok çabuk geçiyor. Bu aralar bölgede çintar denilen mantarı için orman gezmelerimde tabiat gözlemleri yapmaya çalışıyorum. Çünkü bu bölgede dağın bir yamacı rüzgar alan diğer yamacı normal , bir yamacı günde 10 saat güneş gören diğer tarafı 8 saat gibi günlük tabiat hayatını etkileyen iklim şartları görüyorum. Doğa gözlemi yapıyorum daha çok. En son resimlerdeki turuncu olan sandal ağacı bir önceki ise tadı hala damağımda olan alıç. Beni 20 yıl öncesine götüren bir meyve oldu alıç ağacı .

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2017, 22:40   #23
Ağaç Dostu

Tasarım işleri

Bir taraftan tadilat işlerine devam. Bahçenin genel durumunu değiştirmeden dışarıdan çok fazla girdisi olmayan ve değiştirilebilir şekilde tasarım anlayışıyla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bence bahçeye yapılması gereken şeyler ince eleyip sık dokunarak yapılmalı.

Eklenen Resimler

abk, Ayazkızı, Muda ve 6 kişi beğendi.
Eski 19-12-2017, 22:51   #24
Ağaç Dostu

Zararlılar...

Başından beri ormana sınır olmamdan dolayı yeni zararlılara açık olmamız ve kendi bünyemizdeki zararlılarla mücadele. Ceviz yiyen farelerimiz , onları kovalayan sincaplarımız , ne yediğini ne içtiğini daha tam anlamıyla kestiremediğimiz ama bıraktığı ayak izlerinden anladığımız kadarıyla bir kaç domuz sürüsü , nerden çıkacağı belli olmayan yılanlar , bol miktarda ve artık taş kaldırma fobimizin sebebi olan akrepler , garip bir kaç kuş türü ile daha yeni yeni anlaşmaya başlamışken bahçe için en sinsi canlılar bence böcekler . Hemde koca koca ağaçları kökünden kurutacak kadar zararlı olanları. Bu durumlar için bol bol permakültür okuyorum ve şu an için hiçbir kimyasal ilaç kullanmadım ama bu gidişle ağaçların gövdelerine ve yapraklarına bir göztaşı uygulaması yapmamız gerekecek. Aşağıdaki böcek 20 yaşında bir incir ağacının 30 cm çapındaki kurumuş bir dalının altından kesildiğinde ağacın içinden sağa sola üşüşmeye çalışan 30-40 böcekten en yavaş olanı. Bu böcek ililenmem gereken zararlılar arasında en acil olanı. Tanıyan çıkarmı acaba ?

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2017, 23:02   #25
Ağaç Dostu

Bademler

Bu arada geçen ay buzdolabında biçimlendirdiğimiz bademlerimizi patladıktan sonra torbaya koymuştuk. Evde yaptığımız kompost toprağımız verimli gelmiş olacak ki gelişimleri inanılmaz şekilde hızlı durumda olduğunu daha önce yazmıştım. Onları toprağa dikmenin hava durumlarından dolayı doğrumu yanlışmı olduğunu anlayamamıştık. Yani tereddüt etmiştik ama son durum gayet iyi olduğu yönünde bir don vakası atlattık çünkü.

Eklenen Resimler

abk, Ayazkızı, İSAK ve 9 kişi beğendi.
Eski 27-04-2018, 11:14   #26
Ağaç Dostu

İhtiyacımız olan tek bir şey var o da çok çalışmak...

Enginarlarımızın son durumları iyi gibi ama bu organik bahçecilikle ilgili acemiliklerimizden dolayı bazılarını kurda kuşa yedirdik. Onlarla mücadele için değişik yöntemler araştırıyoruz. Şimdilik olana bereket diyoruz.

Eklenen Resimler

abk, Ayazkızı, Muda ve 4 kişi beğendi.
Eski 27-04-2018, 11:20   #27
Ağaç Dostu

Bademler

Kendi çekirdekten çimlendirdiğimiz bademler yerlerini bazıları sevdi uzadı gitti bazıları ise hala donmuş vaziyette hiç büyüme yok sanki. Demek ki diyorum aynı tarlada bile olsa yerini sevmesi çok önemli diye düşünüyorum.

Bu arada ot ilacı **** herhangi bir ilaç kullanmadığımız için ottan gezilemez durumda ortalık. Onları bir güzel orakla biçtim. Badem ve diğer fidanların çevresine diktiğimiz baklalar çiçek açınca kestik. Onlar da bizim gibi agaçlar için çalışacak bir süre.

Eklenen Resimler

abk, Ayazkızı, Muda ve 6 kişi beğendi.
Eski 27-04-2018, 11:25   #28
Ağaç Dostu

Cevizlerde durum ...

Babamın kendi çimlendirdiği değişik çeşitlerdeki cevizleri toprakla buluşturduk ve aşı yapmıştık. Bir de büyük ceviz ağacımızı budama yaptık . Bu büyük ağaç bölgedeki sincaplardan hediye olarak büyümüş burda.

Eklenen Resimler

abk, Muda, kerkenez ve 3 kişi beğendi.
Eski 27-04-2018, 11:30   #29
Ağaç Dostu

Keçiboynuzu pekmezi

Geçen seneden kalan keçi boynuzlarından pekmez denemelerimiz çeşitlenerek devam ediyor. Bu arada bölgedeki doğal canlılar artmaya yavaş yavaş başladı. Bu kaplumbağayı ilk defa gördük ama düzenli olarak uğrayanlar var.

Eklenen Resimler

abk, Ayazkızı, Muda ve 5 kişi beğendi.
Eski 21-07-2018, 09:48   #30
Ağaç Dostu

Bu sene kendi kendine yetebilen sistemimizin altyapı çalışmalarına devam ama daha çok çalışmamamız lazım. Enginar su olmadan olmuyor düzenli ve sürekli olarak sulanması gerekiyor. Ama sebzesinden çok peyzaj amaçlı bile kullanılabilecek güzellikte bir bitki olduğunu anladım.

Eklenen Resimler

Etiketler
olimpos, organik bahçe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024