agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 3 Gönderen Musa Gündoğan
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan
  • 2 Gönderen egetropical

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2017, 12:40   #1
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Su içi minik baraj - gölet yapmak

Bahçem biraz meyilli bir arazide bulunuyor. Yukarı doğru çıkıldıkça başka bahçeler ve ormanlık alan bulunuyor. Su kaynağı aşağıda ve oldukça uzak, 500 - 600 metre. Tralanın yokuş olmasının bazı dezavantajları var. Ama ben avantajlarını kullamak istiyorum.
Uygun bir yere su birikmesi için betondan set yapmak istiyorum. Farklı hayallerim ve fikirlerim var ama birden imar yasaları vs aklıma geldi.
Bahçemde demir profilden iskeleti olan bir kulübe yaptım. Çok şükür ne köylüden şikayet eden ne de resmi kurumlardan bir uyarı geldi. kendi köyümde olsa 10 kişiden şikayet yemiştim. Kulübemin yapımında zerre kadar beton yok. Yere yapışık değil, altı boş olan profil ayakları üzerinde duran tahta kaplamalı bir baraka.

Zeminde bir iki karış topraktan sonrak ısmen parçalı kaya var. Sondaj mümkün değil. Aşağıdan su getirmek imkansız ve çok uzak.
Acaba yağmur kar suyunu biriktirmek için betondan bir set yapsam ceza yazılır mı?

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2017, 14:22   #2
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
looktr bildiğim kadarıyla 10 m ye kadar izin almadan kuyu açma hakkınız var fakat bu size uyar mı uyamaz mı bilemedim. aslına bakarsanız betondan yapmak yerine çadır tipinde bir havuz yapabilirsiniz. yağmur yarıklarından akan suyu burada toplayarak büyükçe bir havuzunuz olur hem de hiç beton kullanmadan yapabilirsiniz.

örneği:

blnturkek, Muda ve looktr beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2017, 14:23   #3
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

hatta ve hatta iyi bir su-hava motorunuz olursa balık bile besleyip tüketebilirsiniz.

Eski 26-12-2017, 23:21   #4
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
looktr bildiğim kadarıyla 10 m ye kadar izin almadan kuyu açma hakkınız var fakat bu size uyar mı uyamaz mı bilemedim. aslına bakarsanız betondan yapmak yerine çadır tipinde bir havuz yapabilirsiniz. yağmur yarıklarından akan suyu burada toplayarak büyükçe bir havuzunuz olur hem de hiç beton kullanmadan yapabilirsiniz.
Teşekkürler.
Bu kumaşı daha önceden görmüştüm sanırım. Bahçemin hem meyilli olması hem de kaya zeminde kazma işi mümkün olmaması dolayısıyla pek pratik görünmüyor.
Ama demir boruları direk olarak birbirine eklemeyi düşünüyorum. Böyle yaparak oluşan havuz şekline bu kumaştan geçirerek belki yapabilirim.
İsmi ve fiyatı neydi bu kumaşın?

Eski 27-12-2017, 08:10   #5
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi looktr Mesajı Göster
Teşekkürler.
Bu kumaşı daha önceden görmüştüm sanırım. Bahçemin hem meyilli olması hem de kaya zeminde kazma işi mümkün olmaması dolayısıyla pek pratik görünmüyor.
Ama demir boruları direk olarak birbirine eklemeyi düşünüyorum. Böyle yaparak oluşan havuz şekline bu kumaştan geçirerek belki yapabilirim.
İsmi ve fiyatı neydi bu kumaşın?
yani bir ismi var mı bilmiyorum. ben daha önce bu uygulamayı yerinde görmüştüm çok başarılı bir uygulama. genelde havuz çadırı diye aratınca ankara da alkur çadır adında bir firma çıkıyor. fiyatları da metre karesi 5-10 lira filandır diye düşünüyorum.

sizin yerinizde olsam bir günlüğüne kırıcılı bir kepçe tutar kayalığı düzlerim sonrada havuz yaptırırım. çıkan taşlarıda havuz yapabilmek için taş örmede kullanırdım. hem nakliye masrafınız olmaz hem de güzel bir iş çıkar die düşünüyorum.

blnturkek beğendi.
Eski 28-12-2017, 23:22   #6
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
internette "EPDM membran 0,50 mm" arayın. güncel fiyatlarını bilmiyorum ama ucuz bir malzeme. havuz yapımı için üretiliyor. özel yapıştırıcı ile istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz. kolay gelsin

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2017, 17:34   #7
/

Araştırdığımda şuradaki branda bana makul geldi. Her durumda yer %100 düzgün olmayacağı için brandaya zarar verecektir. Bunun için de aklıma başka bir fikir geldi. Brandanın altına inşaat keçesi veya hurda halıfleks benzeri bir şey sermek.
İnşaat keçesi bana göre makul ama top halinde satıyorlar, sordupum yerde bir topu 2000 tl.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024