agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2017, 16:22   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Tarımsal Sit Alanı

"Bakanlar Kurulu’nun Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Kararı, Resmi Gazete’nin 21 Ocak 2017 tarihli mükerrer sayısında yayımlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızla geliştiği ovaları, büyük ova koruma alanı olarak belirlendi. Kararın eki listede yer alan haritalarda, Bakanlık tarafından belirlenen ovaların adları ve sınırları gösterildi.

Ovaların sınırları içerisinde yer alan onaylı planlı alanlar ile Kararın yayımı tarihi itibariyle ilgili mevzuatı uyarınca tarım dışı kullanma izni verilmiş olan alanlar, söz konusu hükmün kapsamı dışında olacak.

Karara göre, büyük ova koruma alanı olarak belirlenen 141 ovanın bulunduğu iller şöyle:

Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bingöl, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kars, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kütahya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şırnak, Tokat, Uşak, Van ve Yozgat."

Balıkesir/Altınova' da 3 yıl önce satın aldığım 5 dönümlük bir tarlam var. İleride buraya bir bağ evi yapmayı düşünüyordum. Fakat bu kanunla birlikte böyle bir şandım kalmamış gibi görünüyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgisi olan var mı? Bu kanunla birlikte araç-gereçler için dahi depo yapamayacak mıyız?

Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2017, 16:30   #2
Yeni Üye

Guernica's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2016
Sayın Helmarch, bakanlığın açıklamasıyla ben de sizin gibi bir kaygıya kapılmıştım ve kararın ayrıntısını araştırmıştım. Resmi Gazetede yer alan kararda haritalar yer alıyor. Kendi arazinizin bulunduğu yeri bu haritalarla karşılaştırıp durumunu net olarak değerlendirmenizi öneririm.

Guernica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2017, 17:27   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guernica Mesajı Göster
Sayın Helmarch, bakanlığın açıklamasıyla ben de sizin gibi bir kaygıya kapılmıştım ve kararın ayrıntısını araştırmıştım. Resmi Gazetede yer alan kararda haritalar yer alıyor. Kendi arazinizin bulunduğu yeri bu haritalarla karşılaştırıp durumunu net olarak değerlendirmenizi öneririm.
Arazim ova sınırları içerisinde kalıyor Peki Tarımsal Sit Alanın derecelendirmeleri nasıl olacak? Hiçbir şekilde herhangi bir yapıya izin verilmeyecek mi?

Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024