agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 1 Gönderen Uzaylı
  • 1 Gönderen Uzaylı
  • 1 Gönderen Uzaylı
  • 1 Gönderen Uzaylı
  • 1 Gönderen Uzaylı
  • 2 Gönderen Uzaylı
  • 2 Gönderen Uzaylı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2010, 10:36   #1
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2010
NİHAYET ARTEZYEN KUYUSUNU AÇTIRDIK.

Çok koşturmakta olduğumuz için buradan gün gün anlatamadım. Elimden geldiğince aşama aşama görüntüledim, fotoğraflarını çektim. Bir hafta boyunca her gün bahçeye gittik ( henüz tarlaya ) ve Cumartesi akşam üzeri kuyu işi bitti ve suyu gördük. Pazar günü Annemlerde Teyzemler, annemler hep beraber video olarak izledik. Teyzemler, arkadaş çevresi, komşular bayağı hevesli, herkes bizde alalım diyor. Köylülerse dalga geçiyor. Bizim gözümüz şehirde sizin gözünüz burda diye. Ama köyün bitişiğinde bizim gibi yazlık niyetine gelenler yeni bir mahalle oluşturuyor.

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 12:32   #2
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
her şey çok güzel görünüyor maşallah Allah kolaylıklar versin şimdiden bayağı yol katetmişsiniz su da bulundu ya en önemlisisi o.yılbaşı çiçeğinizde çok güzel çiçeklendiği zamanda fotoğrafını görmek isterim,domateslerin kokusu buraya kadar geldi prenses çok şanslı kaç çocuk öyle bir imkana sahip ne mutlu ona mutlu bir hayatı olur inşallah...

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 11:42   #3
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Sevgili yağ-mur güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Evet suyu bulduk çok şükür. Pek kolay olmadı. Aksiliklerle gelen stres bana mide ağrısıyla eşimi yüzünde çıkan uçuklarla biraz sıkıntı yaptı. Eşim bir süre top sakallı gezmek zorunda kaldı. Ruhsat çıkarmak onu bayağı sıkıntıya soktu.Her yıl değişik şartlar koşmuşlar,her kafadan her krumdan bir ses çıkınca işler karıştı. Bir kuyuyu gömeden ben sana ruhsat veremem önce kuyuyu aç dediler. Bir de kuyuyu açmadan önce ruhsat alacaksın dediler. Neyse şimdi sıra elektrik almaya geldi. Ama biraz para biriktirmemiz lazım. 60 metre açtırdığımız kuyumuzda bol suyumuz olduğu söylendi. Damlama sulama ve dalgıç motor tertibatını tamamlamamız biraz bekleyecek.

Neler öğrendik,kaça mal oldu hepsini paylaşıcam.

Domatesler komşu bakçedendi. Kızım köye her gittiğinde domateslere saldırır oldu.Köydekilerin de hoşuna gidiyor. Kızımı pek sevdiler. Oğlum mümkün olsa evden çıkmaz, kızımı ikinci gün evde tutamıyoruz.Alıştı köy,bahçe dolaşmaya. Tekrar teşekkür ediyorum.Sizler yazdıkça daha heveslenip,daha çok uğraşıp, sizlere çok şeyler fotoğraflamak istiyorum.

Eski 16-10-2010, 11:53   #4
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Önceden keşife geldiklerinde Zeytin dalıyla tahmin ettikleri suyun yerine yanaşıp, yanına 1,5 2 m. derinlikte genişçe bir çukur açtılar. Bu çukur devirdaim çukuru imiş. delme işi sırasında çukura kil boşaltıp yoğun çamur sayesinde matkapla kırılıp ufalanan taşlar yüzeye çıkarıldı.

Eklenti 175326

Eklenti 175327

Eklenti 175328

Eklenti 175329

Eklenti 175330

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-10-2010, 13:19   #5
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Matkap delme işlemine başladı.
Eklenti 175343
Matkap delerken aynı zamanda su devirdaimi yapılıyor
Eklenti 175344
Eşim işin başında neler yapıldığını takip ediyor.
Eklenti 175345
Köy bakkallı Nedim abi'den atezyenciler tankerle su getirtti.artezyen işi bitimine katar 10 tanker ( 30 ton ) kadar su gitti. 450 Tl. suya verdik. Kendisi ile bu vesile ile tanışmış olduk. Kendisinden bilgi bakımından oldukça faydalandık. Eşimle iyi dost olacaklar gibi.
Eklenti 175346
İşte matkap bu
Eklenti 175347

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-10-2010, 14:26   #6
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

İşin başından sonuna sadece ikinci gün hariç kızımla bizde vardık.Eşim bizim olmadığımız gün sıkılmış.Biz de bir daha onu yalnız bırakmadık. Artezyenciler büyük bir pazar şemsiyesi ve tabureler koymuşlardı biz şemsiye altından onları izledik.
Eklenti 175354

Borular önce 140'lıktı ( et kalınlığı 6,5 mm.)eşim beğenmedi, artezyenci ile aralarında anlaşmazlık ve biraz tartışma yaşandı .Siz siz olun bazı şeyleri netleştirmeden işe başlamayın.Sonunda eşim malzeme masrafı bana ait ben metre başına delme ücretini öderim deyip tatlıya bağladılar.ve gördüğünüz borular değişti.Firmadan 175'lik ( et kalınlığı 8 mm. ) borular geldi. Firma sahibi boruları bizzat getirmiş, sen bunları ne yapıcaksın çok büyük arazi mi sulama yapacaksın dedi. Eşim de bu işler bir kere olur oldu mu iyisi olsun ileride ne olacağı belli olmaz diye konuyu kapattı.
Eklenti 175355
Kuyunun en dibinde bu huni gibi kapalı bir boru ağzı takıldı.
Eklenti 175356
Kızım babasını ve çalışanları izliyor.
Eklenti 175357

Sanırım altıncı gündü. Sabah dokuz civarı tarlaya geldik. Artezyencinin oğlu delikanlıda bir telaş vardı. Babasını telefonla aramış ki kısa bir süre sonra adam telaşla arabasını yanaştırdı. Bir paniktir izliyoruz. Biraz uğraştılar derken adam bize açıklama yaptı. Matkapla iki delme borusu kuyunun içinde kalmış, 50 küsur metre derinlikte. O gün çok uğraştılar bir türlü kurtaramadılar.Çok yoruldular,adeta perişan oldular. Borular yeniden bağlandı. Kurtarılamadı. Kaynak yatılar v.s. Bir borunun dişli kısmı kırılmış.Yeni yatak açtılar. derken daha bir sürü uğraşırlarken hava karardı. Beni görmelisiniz izlerken sürekli dua ediyorum. Allahım yardım et diye.Hem onlara hem bize yazık. "Kurtulmazsa ne olur dedim." İçeride 5000 Tl. değerinde matkap ve borularım var. Vazgeçmek zorunda kalırsak yanına sıfırdan kuyu açmamız gerekecek demek. Biz oradan ayrılırken hala kurtaramamışlardı.
Ve Müjde, ertesi gün tarlaya gediğimizde matkap yorgun bir canavar gibi yerde yatıyordu. Gözlerimi kocaman açmışım "kurtardınız mı dedim". Komik görünüyordum herhalde eşimde, adam da güldü. Ama kim olsa sevinirdi. Hepimiz strese girmiştik. Bu bizim bir hafta daha sürekli gitmemiz demek, boşa giden benzin v.s. masrafları.Onlar için de maddi zarar.

Eklenti 175358

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-10-2010, 15:37   #7
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Kuyuya kompresörle hava basılıp su harmanlanıp çamurlu su yüzeye atılmak suretiyle temizleniyor.

Eklenti 175377

Devir daim çukuru o an çok tehlikeliydi. Çünkü yoğun çamur dolu bataklık olmuştu. Kızım uzakta şemsiye altında oynuyordu. Hiç yanımızdan ayırmadık.

Eklenti 175378

Su tankerinin sonuncusu gitti. Artık çamurla işimiz bitti.

Eklenti 175379

Sular fışkırmaya başladı. Sonrasını görmeliydiniz. Bir süs havuzu gibi, kabarıp coştu. Bazen fazla coştu hepimiz kaçıştık.
Eklenti 175380

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-10-2010, 16:03   #8
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Aslında suyun çıkışını görmelisiniz. Video olarak daha fazla şey çektim. Ama nasıl yüklerim bilemedim.

Yaklaşık 2 saat komresör çalıştı. Bize göre daha 2 saat çalışmalıydı. Ama mazot bitti. Bu kadarı da kâfi zaten dediler. Mazotu biz almıştık. En başında 600 lt.lık mazot parası verdik.

Eski 16-10-2010, 16:17   #9
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın Uzaylı;
Ehh. Gözünüz aydın! Bir bahçe için, olmazsa olmazların başında su geliyor. O varsa, bahçede var. Demektir.
Öyle akıcı bir üslupla anlatmışsınız ki, okumaya başlayınca bırakamıyor insan. Neyse, ''mutlu son'' olması güzel.
Hayırlı olsun. Gerisi kolay gelsin.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 16:18   #10
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Kuyunun Maliyeti:

Mazot ve Nakit+ Kompresör 2.550 Tl.
40 mt 175'lik Düz boru 40*17= 680 Tl.
20 mt 175'lik Delikli boru 20*18= 360 Tl.
Nakliye= 30 Tl.
Bahsettiğim huni gibi 175'lik Dip boru= 50 Tl.
3 Torba Kil= 30 Tl.
3.400 kg. Çakıl= 130 Tl.
Çakıl Nakliye= 50 Tl.
Kepçe= 100 Tl.
10 Tanker su ( 30 ton )= 450 Tl.
Daha sonra kuyu muhafazası yaptırdık= 55 Tl.

Maliyeti= 4485 Tl.

Eski 16-10-2010, 16:51   #11
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Suyunuz kaç metreden çıktı Sayın Uzaylı. Bu sene babamda açtırdı 65 metreden çıktıyaklaşık 4000tl pra gitti. Sonuç olarakta deydi giden masrafa. Şimdi yetişsin sebzeler, meyveler...

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 17:58   #12
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Sayın Orhan Özbilgiç iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Su olmadan birşeyler yapmaya cesaret edemedik. Komşu tarladan biz su verirdik deselerde işimiz garanti olsun; Her zaman istemeye yüzümüz olmaz dedik. Ama biz bu işlerin bu kadar da masrafları olduğunu bilmeden bir hayale giriştik. Etrafını çevirmek 4500 Tl., Elektirik getirmek 7000 Tl., Bağ evi izni 3000 Tl. daha bunlar var. Evi, kamelyayı saymıyorum bile.
İnsan sayınca korkuyor. Eşim biz bunları bilseydik cesaret edemezdik diyor. Bazen bilmemek te iyimiş. Ben hayatımdan çok memnunum. Biz eşimle ne hayalleri gerçekleştirdik. Bunun da üstesinden geliriz Allah'ın izniyle.

Eski 16-10-2010, 18:04   #13
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Sayın ayse afyonlu, suyumuz 35 metreden ve 55 metreden iki yerden besleniyor. Biz 60 metre deldirdik. Birkaç metre de borular yerleştirilirken çökme ihtimali için kendileri deliyorlar. Çünkü eşim ben çökme anlamam 60 metre ise 60 metre boru sığmalı dedi ve öyle oldu.Zaten onlar da ihtimalleri düşünerek birkaç metre de bizden diyormuş. Aklınızda olsun.

Eski 16-10-2010, 18:09   #14
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Not: Biz bir şeylerini görmedik. Ama önceden bu işin hilelerinin çok olduğunu bilir kişilerden
öğrendik. Her gün başına gittik. Ve en önemlisi eşim boruları ben olmadan asla yerleştirmeyin yoksa hepsini sökmenizi isterim diye baştan anlaştı. Dediğim gibi bir şeylerini gömedik. İş bitince alacak verecek kalmadı. Helalleştik.

Eski 19-10-2010, 14:25   #15
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

KUYUDAN SONRA NE YAPTIK:
Kuyu işi bittiği gün ben çukuru bir şekilde kapatalım, içine insan ya da bir hayvan düşmesin dedim. Bu tarafa gece vakti gelen olmaz deseler de ben uyuyamam birşeyler yapmam lazım dedim. Tarlanın bir kenarına söküp çıkardığımız yabani otları yolmuştuk, onları çukura doldurmaya başladım. Eşim doldurmaya devam etti ben de bir aydır bitiremediğimiz yabani otları sökmeye devam ettim. Toprak sert ve hepsi ağaç gibi olduğu için uzun sürüyor. Yani hala biraz var.
Eklenti 175846

Eklenti 175847

Birkaç gün sonrası da birşeyler yapalım boş durmayalım dedim; kalktık bayındıra Kuyu muhafazası araştırmaya sanayide yaptıracaksınız dediler. Gittik İzmir'den şu fiyata getiririz dediler, kalsın dedik. İki gün sonra eşim İzmir 1. sanayi de 8 inç - 70 cm boyunda galvaniz boru kestirdik. Bir tarafına flanş denilen kapak aldık, borunun bir tarafına üç dört yerinden punto yaptırdık. Diğer tarafına 20 cm kadar içeride dıştan iki adet 50 şer cmlik kalın demir kaynak ettirdik. Maliyeti 55 Tl.
Eklenti 175848

Kuyu üzerine monte etmeden önce ben evden antipas boya, tiner, fırça v.s. malzeme götürdüm tarlada bir güzel boyadım.

Eklenti 175849

Eşim kuyunun etrafına beton dökebilmek için kenarlarını yeterince açtı. 1m2 kadar.

Eklenti 175850

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 19-10-2010, 14:48   #16
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

O gün ben eşimin çırağı idim; kendisi tarladan iri taşlar toplarken benden bir miktar mıcırı açtığı çukura döşememi istediği gibi döşedim. Su terazisini evde unutmuşuz. Su dolu şişeyle bir şeyler yapmaya çalıştı.
Betonu dökmeden önce, eşim güneş enerjisi borularının etrafında kaplı olan süngerlerden bir parça getirmiş onun borunun dibine dayadı ki artezyencilerin tembihlediği gibi borunun etrafındaki çakıl yerleşip yukarıdan eksildikçe sonradan ilave edebilelim diye. Bu çok önemli imiş.
Eklenti 175884
Gelirken aldığımız inşaat çakılı, kum ve çimentoyla su ekleyip, harç hazırladı. Tıpkı kek yapar gibi (kadın gözü ile bakınca benzetmeye bakın

Eklenti 175885
Eklenti 175886

Eşime beton dökerken toprak kenarlara niçin iri taş döşediğini sorduğumda beton toprakla ne kadar az temas ederse daha dayanıklı olacağını söyledi.

Eklenti 175883

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve biaydemir beğendi.
Eski 19-10-2010, 15:12   #17
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Kuyu için mutlaka yuvarlak çakıl kullanmak gerekli imiş. İnşaat çakılının farklı olduğunu sonradan fark ettim.

Yuvarlak çakıl
Eklenti 175890
İnşaat çakılı
Eklenti 175891

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve biaydemir beğendi.
Eski 14-05-2013, 20:00   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uzaylı Mesajı Göster
Önceden keşife geldiklerinde Zeytin dalıyla tahmin ettikleri suyun yerine yanaşıp, yanına 1,5 2 m. derinlikte genişçe bir çukur açtılar. Bu çukur devirdaim çukuru imiş. delme işi sırasında çukura kil boşaltıp yoğun çamur sayesinde matkapla kırılıp ufalanan taşlar yüzeye çıkarıldı.

Eklenti 175326

Eklenti 175327

Eklenti 175328

Eklenti 175329

Eklenti 175330
merhaba uzaylı.ben yeni üyeyimde.benim de böyle bir kuyu açma planım var ve paylaşımınız çok faydalı oldu.öncelikle teşekkürler.sormak istediğim şey suyun yerini bulurken zeytin dalıyla buldukları yer yazmışsın.bu nasıl oldu.yani nasıl oluyor zeytin dalıyla bulmak.paylaşırsanızz sevinirim.

kaya10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 13:41   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Güzel bir yazı.

VolkanYaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 11:48   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2012
güzel paylaşım

güzel paylaşım

eyunkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 22:06   #21
yuk
Yeni Üye

yuk's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2016
üzerinde araştırma yaptığım konulardı.paylaşımlar için tesekkürler..

yuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 12:27   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uzaylı Mesajı Göster
NİHAYET ARTEZYEN KUYUSUNU AÇTIRDIK.

Çok koşturmakta olduğumuz için buradan gün gün anlatamadım. Elimden geldiğince aşama aşama görüntüledim, fotoğraflarını çektim. Bir hafta boyunca her gün bahçeye gittik ( henüz tarlaya ) ve Cumartesi akşam üzeri kuyu işi bitti ve suyu gördük. Pazar günü Annemlerde Teyzemler, annemler hep beraber video olarak izledik. Teyzemler, arkadaş çevresi, komşular bayağı hevesli, herkes bizde alalım diyor. Köylülerse dalga geçiyor. Bizim gözümüz şehirde sizin gözünüz burda diye. Ama köyün bitişiğinde bizim gibi yazlık niyetine gelenler yeni bir mahalle oluşturuyor.
merhaba hayırlı olsun

doğa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2017, 19:30   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Merhaba
Arkadaşlar Şile hasanlı köyünden 1370 M2 tarla aldım bir hobi bahçesi yapmak istiyorum. Ama malum su olmaz ise hiçbirşey olmaz O yüzden ben de kuyu açtırmayı düşünüyorum. O çevrede kuyu işiyle uğraşan deneyimli kişiler var mı bilenler lütfen paylaşssın
Teşekkürler

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 00:18   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2015
Merhaba
Bodrum Maziköyünde artizyen acdirmak istiyorum, müsaadelerimi aldim ama cakacak adam sallayip duruyor, güvenilecek birisini bilen var ise sevinirim.

ÜmitG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2017, 14:17   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2015
kuyunuz hayırlı olsun, aşama aşama anlatım çok güzel olmuş, yeni yaptıracak arkadaşlara bayağı faydalı olacaktır

bahçe heveslisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024