agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler
  • 3 Gönderen Çelabi
  • 7 Gönderen TCM
  • 2 Gönderen korucak
  • 4 Gönderen selim_50
  • 2 Gönderen Çelabi
  • 7 Gönderen Kozanli
  • 3 Gönderen bahçe heveslisi
  • 5 Gönderen blick
  • 1 Gönderen Efe Bey
  • 7 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2018, 22:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2018
Yeni bir yaşam için tavsiyeleriniz?

Merhaba,

Çok şey hakkında bahsetmek istiyorum ancak isin neresinden başlayacağımı da bilemiyorum doğrusu.

28 yaşındayım. İstanbul da yaşıyorum. Bekarım Takribi 8 ay önce Çanakkale Bayramiç ilçesinden 21 dönüm yere sahip oldum. Uzun süre ekilmemis arazi.

Amacım oraya yerleşmek.

Aslında ilk önceliğim Çanakkale yakınlarında hatta Bayramiç te benim gibi şehirde yaşamış daha önce köyle bağlantısı olmamis, ancak buralara taşınıp hayatını idame ettiren birileri varsa onlarla tanışmak isterim.Kendilerini yerinde ziyaret etmek isterim.

Tarlaya yaşam alanı (ev) kondurmak, elektrik su işleri gibi teknik işler öyle **** böyle hallolur düşüncesindeyim. Ancak benim aklımı kurcalayan en önemli kısım nasıl gecinecegim? 21 dönüm arazi tek başına beni gecindirir mi?

Tekim ben. Yanımda bir ikinci dostum da yok. Bu konu hakkında ki yorumunuz nedir?

Ve eklemek istedikleriniz.

Maddi durum olarakda elde yok avucta yok sözü beni anlatır Bulabilecegim en iyi kaynak banka kredisi. Onun geri ödemesi de tarladan çıkanlara bakar.

Yazım kuralları için özür dilerim telefondan bağlanıyorum. Teşekkürler

Çelabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2018, 23:21   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@Çelabi, para yok, bilgi yok, tecrübe yok, destek olacak eş-arkadaş, yol gösterecek biri yok... Yani işiniz çok zor. Böyle bir başlangıç kısa sürede hüsrana götürür diye düşünüyorum. Bence üstte saydıklarımın bir kısmına ulaşıncaya kadar sahip olduğunuz tarlayı ıslah etmeye uğraşın. Daha sonra bölgeye uygun fidan dikin, mesela zeytin ağacı. Hem toprağı, tarımı tanımış olur, hem de belki para kazanmaya başlarsınız. Zamanla her şey yerli yerine oturacaktır.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 11:27   #3
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Sn. Çelabi, Bayramiç'in hangi köyündesiniz? Eğer bildiğim bir yer ise belki yardımım dokunabilir...

Ayazkızı ve Çelabi beğendi.
korucak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 11:37   #4
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın Çelabi, bırakın 21 dönümü bu tarım politikasyla bu girdilerle 221 dönüm ekseniz, geçinemez ve her yıl yüklüce bir borcun da altına girersiniz.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 12:56   #5
Yeni Üye

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Saraycık köyüne bağlı.
Vallahi niyetim bu yönde. Elbetteki şartları göz önüne almak gerek. En azından aklımda orada bir iş bulup, hem çalışıp hem araziyi canlandırma düşüncesi de var. Ancak gidince de geri dönmek çok zor olacağı için bayağı bir yol kat etmeliyim düşüncesindeyim.

İlk etap da civarı keşif için ziyarette bulunmak istiyorum. Burada ki değerli bilgileri okumaya da devam ediyorum.

Basit hesapla istediğim;
Eski tohumları yeşertip, çeşit çeşit sebzelerimi, meyvelerimi yetiştireyim, fazlalarını satayım. Aynı sekilde tavuklar yumurtalar, Belki bir iki keçi koyun.. Klasik herkesin hayali olan bu hayal gerçekten de hayal mi?

Ayazkızı ve TCM beğendi.
Eski 10-01-2018, 17:33   #6
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Sayın Çelebi, tam bu iş için henüz çok gençsiniz.
Henüz derken, genç dinamik uğraş verecek beden gücüne sahipsiniz.
Peşinen söyleyeyim, bildiğiniz işi yapın.
Şahsıma ait 70-80 dekar arazim var bişey yapmıyorum.
Ne ekersen ek zarar ediyorum.
Oysa, tarım ve hayvancılık yapmış bir köylü çocuğuyum.
Yurtdışında uzun süre doğa ile haşırneşim oldum.
Demek istediğim, yeterli bilgiye ve deneyime sahibim.
Hazırlık yaptım,bu yıl 20 dekarına nohut ekeceğim.
Nohut, işçiliği az ve su istemez.
Ben, hobi olarak yapacağım.
Siz ise, geçiminizi sağlamak için kazanmanız gerek.
Nacizane fikrim, sizin hiç deneyiminiz olmadığını söylüyorsun.
Böyle olunca, küçükten başlayın 5-10 dekarına nohut 🌾 ekin.
Her yıl farklı bir deneyim kazanacaksınız.
Ortakcılığa ve birilerinin ben yaparım demesinede itibar etmeyin.
Başarılar dilerim…

Ayazkızı, Muda, TCM ve 4 kişi beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 10:26   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2015
Sayın Çelabi ;

sizi inanın çok iyi anlıyorum. bende sizin gibi düşünen 30 yaşında biriyim. tek farkımız evli ve kızımın olması bende çanakkale çan ın köyünün birinin merkezinden 5700m2 arsa aldım. hayalim tıpa tıp sizinkinin aynısı, ama sevgili büyüklerimizin burada yazdıkları gibi ******* acele etme. benim bilgi birikimim de sizinkinden farklı değil. yapacağınız ne olursa olsun, bence projenizi biraz daha uzun yıllara yayın, böylece tecrübeleriniz doğrultusunda atacağınız adamı belirlemiş olursunuz. önce uzaktan yapmak istediğiniz tarım uygulasını tecrübe amaçlı ufak ve parçalı halde deneyin. amaç öğrenmek. sonrasında işin içine girdikçe sizin yapmanız gerekenler, otomatikman kendiliğinden gelişecek veya yol gösterecektir. kısa süreli hızlı uygulamaların sonucu ne yazıkki hüsranla bitme olasılığı yüksek. şahsen bende bu yıl, arazi üzerinde yapmak isteğim tarımsal uygulamalar için numune çalışmalarıma başlayacağım, sonuçlarına göre ise kendime rota çizeceğim. size bol kolaylıklar dilerim...

herşey gönlünüzce olması dileğiyle...

bahçe heveslisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 10:37   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sayın Çelabi

Bende sizin gibiyim ayvalıkta bir yerim var ama gitmeden önce iyi bir hazırlık ve zor durumlar için kenarda bir miktar para mutlaka gerekeceği için henüz gidemiyorum. Keşke hadi ben burada yaşayacağım diyip gidebilsek. Eğer böyle olsaydı inanın pek çok insan bunu yapardı.
Anladığım kadarıyla arazi boş. Öncelikle işe araziyi tanımakla başlayın. Çok geç olmadan meyve ağaçları ekmeye başlayın ki 1-2 sene sonrasında size yemek için birşeyler çıksın. Ağaçlarla ilgilenin. sebze yetiştirip satarak geçimi sağlanabilir ama bunun yanına hayvancılıkta eklemenizde fayda var. Tavuk olursa yumurta, inek olursa süt satar günlük olarak giderlerinizi karşılamanıza katkı sağlayabilirsiniz.
Herşeyden önce acele kararlar vermeyin 1 kere değil 5 kere düşünün öyle kararlar alın.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 12:45   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Sn.Çelabi,
Özel mesaj kutunuza bakın lütfen.

Çelabi beğendi.
Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 13:34   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çelabi Mesajı Göster
Merhaba,

Çok şey hakkında bahsetmek istiyorum ancak isin neresinden başlayacağımı da bilemiyorum doğrusu.

28 yaşındayım. İstanbul da yaşıyorum. Bekarım Takribi 8 ay önce Çanakkale Bayramiç ilçesinden 21 dönüm yere sahip oldum. Uzun süre ekilmemis arazi.

Amacım oraya yerleşmek.

Aslında ilk önceliğim Çanakkale yakınlarında hatta Bayramiç te benim gibi şehirde yaşamış daha önce köyle bağlantısı olmamis, ancak buralara taşınıp hayatını idame ettiren birileri varsa onlarla tanışmak isterim.Kendilerini yerinde ziyaret etmek isterim.

Tarlaya yaşam alanı (ev) kondurmak, elektrik su işleri gibi teknik işler öyle **** böyle hallolur düşüncesindeyim. Ancak benim aklımı kurcalayan en önemli kısım nasıl gecinecegim? 21 dönüm arazi tek başına beni gecindirir mi?

Tekim ben. Yanımda bir ikinci dostum da yok. Bu konu hakkında ki yorumunuz nedir?

Ve eklemek istedikleriniz.

Maddi durum olarakda elde yok avucta yok sözü beni anlatır Bulabilecegim en iyi kaynak banka kredisi. Onun geri ödemesi de tarladan çıkanlara bakar.

Yazım kuralları için özür dilerim telefondan bağlanıyorum. Teşekkürler
Sn. Çelabi;

Arkadaşlarımız aşağı yukarı durumu açıklamışlar.

Yazdıklarınızdan anladıklarım sıkıntı olan yerleri koyul olarak yazdım.

Öncelikle barınacak yer lazım. İyi kötü. Su ve elektrik gerekli. İkisi olmaz ise olmazlardan.

Tek olmanız ve bilginiz olmaması da en büyük etken. En ufak bir problemi nasıl çözeceğinizi bilmiyorsunuz. Tarlayı hazırlayıp, tohum ekip, ürünü çıkarıp satış aşamasına kadar hiç bir aşamada tecrübeniz bulunmamakta.

Para getirinceye kadar çekeceğiniz kredinin süresi gelir. Tarlayı kaybetmekle kalmayıp üzerine oldukça fazla borcunuz olur.

Sn. kozanlının elinde sizin miktarın en az 4 katı arazi var. Ev, su, tarım aletleri, tecrübe vs. hepsi bulunmakta. Eğer o kar edemiyor tarlaları boş bırakıyor ise gemileri yakmanın manası yok.

Ben beş yıldır aldığım arazide hobi olarak yapıyorum. Arazi üzerinde dağlık olmasına rağmen burada yetişen hemen her türlü meyve ağacı bulunmakta. 16 dönüm yer. Birkaç ay evvel konteyner koyabildim. Evime 8 km olduğu halde çok zorluk çektim. Aldığım meyve, sebze vs. kendi evimin ihtiyaçlarını gidermedi. Satmayı düşünmüyorum bile. Çocukluktan beri çiçek merakım olduğu halde benim tecrübem yeterli gelmiyor. İnsanlar evi, ekipmanı (traktör, römork, tarım aletleri, kuyusu, vs. ) olduğu halde elde ettiği ürünleri satıp masraflarını karşılıyor, hayvancılık da yapıyorsa elde ettiği ürünlerden onları besleyerek buzağıları büyütüp satarak ancak geçinebiliyorlar gördüğüm kadarı ile.
Yeterli suyunuz var ise en rahat pazarını bulursanız çilek yapmak. Ancak onun işçiliği de zor. Toplayıp satamazsanız para kazanamazsınız.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2018, 08:26   #11
Yeni Üye

Merhaba,
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Yazipta bakmıyor değilim.

https://resmim.net/f/vsgDsJ.jpg
https://resmim.net/f/jf307Q.jpg

Resimler çok buyuk çıktığından bağlantı adresini yazıyorum.

E devletten baktığım da bu şekilde gözüküyor.
Tarım parseli olmayan kırmızı çizgi içindeki parselin bitişiği üst parseldir.

Bu ne demek? Arazinin verimliliği hakkında bunu baz almak gerekir mi?
**** turizm alanın da ya da inşaat alanında izin verilme durumu olabilir mi oluyor acaba ?

Düzenleyen Çelabi : 23-01-2018 saat 08:35 Neden: Resim Ekledim
Eski 23-01-2018, 09:14   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2015
sayın çelebi, e devletten tam olarak nerden baktınız arazinizin yerine. bende baktığım da ilk resimdeki uyarıyı alıyorum.

bahçe heveslisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2018, 13:41   #13
Yeni Üye

Aynı sorguyu yan parseller içinde yapın. Ancak tekrar sorgu yaptığınızda seçim kriterini tekrar seçin.

Eski 05-01-2020, 20:56   #14
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2020
..

Madem para yok o yok bu yok...Ben sızın yerınızde olsam o kadar buyuk donum (kı napıcaksınız o kadarını) komple satarım..daha sonra 2 veya 3 donum bır yer alırım .. 5 donum ve ya ..kalan para ılede oraya guzel dıledıgım hayallerı gereklestırmeye baslarım..ben olsam öyle yapardım

Düzenleyen SecretGarden.. : 05-01-2020 saat 20:57 Neden: ımla hatası
SecretGarden.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024