agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler
  • 1 Gönderen bilinebilir
  • 4 Gönderen duy-gu
  • 1 Gönderen bilinebilir
  • 1 Gönderen bilinebilir
  • 10 Gönderen duy-gu
  • 1 Gönderen bilinebilir
  • 1 Gönderen duy-gu
  • 1 Gönderen bilinebilir
  • 2 Gönderen selim_50
  • 2 Gönderen duy-gu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2016, 17:52   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2014
Mütevazi bir bağ evi yapmak istiyorum...

Arkadaşlar merhaba. Aşağıdaki resimde planı görülen bağ evini yapmak istiyorum. Fazla bütçem yok ama köydeki tarlanın kenarına bu küçük evi yapmak istiyorum. Nerden başlamalıyım? İlk neler almalıyım? Kaba inşaatı dikip bitirebilmek için nelere ihtiyacım olacak? Masraf olmasın diye alınması gereken malzemeleri tek seferde kamyona atıp götüreyim diye düşünüyorum. Böyle olur mu? Tecrübesi bilgisi olan arkadaşlar yönlendirirse sevinirim... Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

duy-gu beğendi.
bilinebilir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 10:50   #2
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Küçük bağ evi büyük hayaller

İşinize en çok işe yarayacak olan şey, damdan düşmüş olan. Yukarıda ki başlıkta aradığınız pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 12:07   #3
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilinebilir Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Aşağıdaki resimde planı görülen bağ evini yapmak istiyorum. Fazla bütçem yok ama köydeki tarlanın kenarına bu küçük evi yapmak istiyorum. Nerden başlamalıyım? İlk neler almalıyım? Kaba inşaatı dikip bitirebilmek için nelere ihtiyacım olacak? Masraf olmasın diye alınması gereken malzemeleri tek seferde kamyona atıp götüreyim diye düşünüyorum. Böyle olur mu? Tecrübesi bilgisi olan arkadaşlar yönlendirirse sevinirim... Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba bilinebilir,
Ev planı ile ilgili bazı yorumlarım olacak. Koridorlarla fazla alan kaybı olmuş. Eğer bu koridorların ucu dışarıya açılmayacaksa (ki genelde açılmaz) bunları odaya ya da banyoya katmak alan kazanımı sağlar. Islak hacimleri mümkün olduğunca yakın tutmak tesisat açısından kolaylık ve ekonomi sağlar. Ayrıca banyo ve wc'yi ayırmak yerine aynı mekanda çözmek ve planın köşe noktası yerine orta alanda çözmek daha iyi sonuç verir. Evin kuzey-güney cepheleri ve manzara yönü neresidir? Yapacağınız alan 5mx8m bir alan mıdır yoksa biraz esneklik sağlanabilir mi? İsterseniz plan konusunda size seve seve yardımcı olabilirim. Kolaylıklar...

tarku, Muda, Asoo ve 1 kişi beğendi.
duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 12:39   #4
Yeni Üye

Arkadaşlar öncelikle teşekkür ederim. İç bağlantıların oluşması için koridor zorunlu sanki. Koridorların uçlarında birinde yüklük diğerinde lavabo düşünüyorum. Haklısınız tesisat açısından kolaylık olabilir diye mutfak banyo tuvaleti aynı hat üzerinde düşünmüştüm. Doğu tarafa yani. Hem soğuğu keser o taraf diye düşünmüştüm. Cephelerle ilgili planı ekledim. Wc ve banyo aynı alanda evet düşünülebilir. Ama koku falan olmasın diye veya alışkanlıktan ayrı yaptım heralde. Yapacağım alan 5mx8m net alan olarak düşünmüştüm. ****** esneme payı var yer sıkıntısı yok ancak maliyeti düşürmek için yeterli olabilecek şekilde düşündüm...

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.
Eski 13-07-2016, 08:11   #5
Yeni Üye

duy-gu arkadaşım merhaba. Yukarıdaki taslakta sizin belirttiğiniz şekilde yapılması gereken düzeltmeler konusunda bilgilendirir ve yönlendirirseniz sevinirim... Her türlü öneri ve alternatifiniz benim için çok değerli...

duy-gu beğendi.
Eski 13-07-2016, 22:16   #6
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Alıntı:
duy-gu arkadaşım merhaba. Yukarıdaki taslakta sizin belirttiğiniz şekilde yapılması gereken düzeltmeler konusunda bilgilendirir ve yönlendirirseniz sevinirim... Her türlü öneri ve alternatifiniz benim için çok değerli...
Merhaba,
Mesajınızı şimdi gördüm. Hızlıca birşeyler karaladım 5m olan kısmı 1m daha arttırarak isterseniz 2 oda yapabilirsiniz. 2. odayı isterseniz depo-yüklük olarak kullanabilirsiniz. Bence evi yan çevirerek girişi batı yönünden vermek daha iyi olabilir. Tabi yine siz bilirsiniz. Bu arada ısıtma nasıl olacak ? Eğer odun sobası ise orta holü daha geniş tutmak daha uygun olur.

Name:  1.jpg
Views: 5040
Size:  25.1 KB

Eski 13-07-2016, 22:27   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Evinizin girişinde mutlaka koruyucu bir bölme olsun aksi halde kışın büyük zorluk çekersiniz ısınmada.

hosseda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 11:56   #8
Yeni Üye

Arkadaşlar öncelikle önerileriniz ve emeğiniz için teşekkür ederim. duy-gu arkadaşım önerdiğiniz plandaki iki odanın doğu tarafta olması birinin kuzey doğu şeklinde olması gün içinde çoğunlukla soğuk ve gölgemsi olmasına neden olmazmı? İkinci olarak da banyo-wc'nin iki oda girişlerine yakın kalması da rahatsızlık verme/olma açısından daha mı olumlu veya olumsuz olur bilemiyorum. Ben çalışmamda çoğunlukla kullanılacak salon ve odanın uzun taraflarının çoğunlukla güneye sonra da doğu batıya bakmasını düşünerek ayrıca banyo-wc ile mutfağın kuzeyde kalarak soğuk ve gölgemsi alanın çoğunlukla orada kalmasının iyi olabileceğini bir de banyo-wc'nin oturma alanlarının uzağında kalmasının iyi olabileceğini düşünmüştüm... Giriş batıdan olduğunda manzara ve ön cephe güney tarafta olduğundan teras kısmının batıya mı kayması gerekecek acaba...

duy-gu beğendi.

Düzenleyen bilinebilir : 14-07-2016 saat 18:59
Eski 14-07-2016, 12:33   #9
Yeni Üye

Alanın net görülüp anlaşılabilmesi için haritası ve üzerindeki plan yeri aşağıdaki gibidir...

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2016, 19:42   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bir bağ evinde, çok soğuk havalar dışında en çok kullanılacak alan verandadır. Bağ evinde oturup, apartmanda oturuyormuş gibi salonda oturmak pek yapılacak şey değil. Bu yüzden ışık problemini apartman yaşantısında göre değerlendirmemek lazım. Profesyonel olmamakla beraber, mutfaktan verandaya direkt bir çıkış verilmesi mantıklı olur.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2016, 08:29   #11
Yeni Üye

tarku arkadaşım yukarıda yer alan planda teras diye yazılan yer dediğiniz gibi veranda/teras olarak kullanılmak üzere düşünülmüş aşağıyukarı 15 m2lik bir alan olarak evin ön cephesinde yer almakta. Mutfaktan direk çıkış evet kullanışlı olabilir...

Eski 15-07-2016, 09:05   #12
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar öncelikle önerileriniz ve emeğiniz için teşekkür ederim. duy-gu arkadaşım önerdiğiniz plandaki iki odanın doğu tarafta olması birinin kuzey doğu şeklinde olması gün içinde çoğunlukla soğuk ve gölgemsi olmasına neden olmazmı? İkinci olarak da banyo-wc'nin iki oda girişlerine yakın kalması da rahatsızlık verme/olma açısından daha mı olumlu veya olumsuz olur bilemiyorum. Ben çalışmamda çoğunlukla kullanılacak salon ve odanın uzun taraflarının çoğunlukla güneye sonra da doğu batıya bakmasını düşünerek ayrıca banyo-wc ile mutfağın kuzeyde kalarak soğuk ve gölgemsi alanın çoğunlukla orada kalmasının iyi olabileceğini bir de banyo-wc'nin oturma alanlarının uzağında kalmasının iyi olabileceğini düşünmüştüm... Giriş batıdan olduğunda manzara ve ön cephe güney tarafta olduğundan teras kısmının batıya mı kayması gerekecek acaba...
Merhaba,
Genellikle ıslak hacimler kuzey yönüne verilir. Bu nedenle mutfak ve banyoyu kuzeye yerleştirdim. Tesisat birliği açısından mutfak ve banyonun yakın olmasını sağladım. Salon ve 1 oda güney-doğu yönünde. Özellike yatılacak odanın doğu yönünde olması tercih edilir. Diğer oda kuzeydoğu yönünde, bu odayı yüklük-depo olarak kullanacağınızı düşünmüştüm. Alan küçük olduğu için banyo için ayrı bir hol oluşturmak zor. İsterseniz mutfak ve salondan sonra koridora bir kapı daha ekleyebilirsiniz ama bence gerek yok. Bu şekilde rahatsızlık vereceğini sanmıyorum. Planlarda köşe noktalara odalar yerleştirilir, banyo arada kalır, köşe noktaya alınmaz. Manzara yönünü bilmediğim için ben yönlere göre bu şekilde bir alternatif önerdim. İsterseniz çevirerek kullanabilirsiniz. Yine sizin bileceğiniz bir iş... Kolay gelsin

kavil beğendi.
Eski 15-07-2016, 12:07   #13
Yeni Üye

Teşekkür ederim. duy-gu arkadaşım, denemelerim sonucunda sizin çalışmanızın daha uygun olduğu/olacağı kanaati oluştu... Çalışmanız gayet güzel. Şu noktayı nasıl halledebiliriz. Sizin çalışmanızda giriş batı tarafta. Evin teras/veranda kısmı manzara, yol ve ön cephe nedeniyle güneyde olmalı. Böyle olunca girişi güneye mi almalıyız yoksa teras/veranda alanına başka bir geçiş mi olmalı...

duy-gu beğendi.
Eski 15-07-2016, 16:56   #14
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
bina içerisine girdikten sonra mutfak kapısı ana giriş kapısına yakın açılırsa ve mutfaktan verandaya bir servis penceresi konulursa, mutfaktan verandaya kapı açmaya gerek kalmaz, böylece ikinci bir giriş vermeyerek hırsızlık riskini de azaltmış olursunuz

kavil ve duy-gu beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2016, 17:14   #15
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Merhaba,
Bina girişini güneye vermeye çalıştığımızda ya mutfak güneyde odaların ikisi kuzeyde kalıyor ya da mutfak salondan çok uzakta kalıyor. Yine de birşeyler düşüneyim, aklıma bir çözüm gelirse paylaşırım. Haritaya baktığımda aslında doğu yönünde de manzara var gibi görünüyor. İsterseniz planı ters-yüz edip doğu cephesinden giriş verebilirsiniz. Sayın selim_50'nin dediğine de katılıyorum. Mutfaktan pencere ile verandaya kolayca ulaşabilirsiniz. Dışarıya ne kadar çok kapı açılırsa kontrol etmek o kadar zor olur ve maliyet artar. İsterseniz verandayı doğu-güney cepheleri boyunca L şeklinde yapabilirsiniz. Sadece giriş kısmındaki verandaya çatı saçağı indirip üstünü kapatırsınız. Güney taraftaki veranda üzerini kapamak isterseniz de şemsiye ve-veya asma çardak yaparsınız. Böylece her iki yöne çatı saçağı yapmak zorunda kalmazsınız. Verandanın kuzeye bakan yan cephesine de rüzgarı kesecek bir şeyler düşünebilirsiniz. Vakit bulabilirsem bu anlattıklarımı akşam çizmeye çalışırım daha kolay anlaşılır olur Şimdiden kolaylıklar...

tatlı bezelye ve kavil beğendi.
Eski 03-08-2016, 16:59   #16
Yeni Üye

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024