agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 1 Gönderen ruzgar78
  • 5 Gönderen Taşlıbahçe
  • 4 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen ruzgar78
  • 2 Gönderen ruzgar78
  • 1 Gönderen mimarCI
  • 2 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen mister73

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2017, 14:27   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Ahşap Pencere mi ? PVC mi

Arkadaşlar bir konuda önerinize ihtiyacım var , Karaburun da bulunan taş yapı köy evimiz için pencerelerini ahşap mı yoksa ahşap görünümlü pvc mi yapsam bilemedim.Ahşap görünümlü pvc ler var fakat pek ahşaba benzetemedim.
Önerilerinizi bekliyorum.

YeniBON beğendi.
ruzgar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2017, 15:33   #2
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ruzgar78 Mesajı Göster
Arkadaşlar bir konuda önerinize ihtiyacım var , Karaburun da bulunan taş yapı köy evimiz için pencerelerini ahşap mı yoksa ahşap görünümlü pvc mi yapsam bilemedim.Ahşap görünümlü pvc ler var fakat pek ahşaba benzetemedim.
Önerilerinizi bekliyorum.
Her sey dogru, yerli yerinde, tatmin edici gorunsuz isterseniz ve ruzgar gecirme, su alma, sisme dolayisiyla sikisma gibi potansiyel riskleri kabul ederseniz ahsap, kullanisli olmasini ve problem cikmamasini tercih eder ve bir miktar ahsap benzerligiyle yetinmeyi kabul ederseniz PVC oneririm.

Biz cok ozenerek, dogal ve geleneksel malzemelere saygimizi gorunur kilmayi dusunerek ahsap pencere yaptirdik, cok da guzel oldu ancak lodos esintili yagmurlarla basa cikamadik ve diger problemler de vardi. Nihayetinde en sorunlu cephede bulunan uc pencereyi istemeyerek, uzulerek degistirdik, rahata erdik.

Nefes alan dogal ve eski malzemeler en iyisi olsa da, agaclarin kesiminden ahsaplarin bicimine ve montajina kadar gecen surec, yani agaclarin eski hazirlanis bicimleri ve o eski ustalar artik yok. Yeni teknoloji bu konuda oldukca kullanisli urunler cikarmaya musaitse de ya agacin dogalligi pek kalmiyor veya cok pahaliya maloluyor...

Simdi, yeni bastan bir ev yapma isine girsem, hic dusunmeden PVC tercih ederim. Sonradan vazgecmek daha zor oluyor. Yine de bunlar bizim deneyimimiz, genelleme yapmak istemem. Siz daha baska deneyimleri de toplayin, sonrasinda karar verirsiniz.

Bir tavsiye: Tas evinizin bulundugu koyun diger evlerine, ozellikle ayni konumdakilerin farkli cephelerine bakin, inceleyin, yasayanlarla konusun, hikayelerini dinleyin derim...

Zekoş, YeniBON, Eyong ve 2 kişi beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2017, 21:29   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Ben de fikrimi yazayım.
Ahşap ömür boyu sorun yaratacaktır. Sokak kapımız ahşap, yazın çok sıcaklarda hala açma yapıyor, macunla doldurmak zorunda kalıyorum. Şükrediyorum ki pencereleride ahşap yapmadım. Ev çok güneşe maruz kalıyorsa ahşap riskli, ancak özel fırınlamalarla fabrikasyon çalışan ahşap doğramacılara yaptırılırsa belki sorun yaşanmaz ama onlar bir ev parası kadar fiyat verir.
PVC malzemeyi hiç düşünmedim.
Demir doğrama köy evi için hala kullanılan bir malzeme ancak o da bir kaç senede bir boya bakım ihtiyacı duyacaktır.
Kalan malzeme aliminyum. Yalıtım eksikliği dışında sıfır sorun. Ancak sürgülü değil eski sistem pencereleri tercih etmek lazım, o sistemlerde sineklikte daha sağlıklı. Şimdi yeni bir doğrama görüyorum, eskitilmiş demir doğrama tarzında aliminyum doğramalar, hem sağlam hemde çok yakışacaktır köy evine. Konakta Can döner bu malzeme sanırım yolunuz düşerse bakın o dükkanın doğramalarına. Aliminyumun yalıtımlısıda varmış ama pahalı. Bulunduğunuz yöre poraz ve karayel dışında çok soğuk görecek bir konumda değil, camları çift cam ısı geçirmez yaparsanız aliminyum sizi üzmez. İstediğiniz renk mümkün olacaktır üstelik.
Hayırlısı neyse o olsun.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 18:49   #4
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim. Bir çok arkadaşımda ahşap görünümlü pvc dedi. Bu öneri doğrultusunda tercih yapacağım gibi görünüyor. Duvar kalınlığı 85cm .Pencereden geriye kalan boşluğu yani " denizlik" denen alanı ahşap yapayım diyorum.şuan aklıma gelen , ahşap pencereleri korumak adına panjur bu proplemleri çözmez mi ?

YeniBON beğendi.
Eski 04-02-2017, 18:58   #5
Ağaçsever

2. Sorumda ahşap merdiven yapımı konusunda olucak. İzmirde karabağlarda bir çok şirket var aradım otomobil fiyatı istediler.Ahşap işinde işçilik maliyetleri çok yüksek halbuki Cnc tezgahlarda kesim yapılmasına ragmen bu böyle. Ben elektronik mühendisiyim bir çok projeler tasarladık inanın bu kadar paraları bir arada görmedim. Şirketler ahşap işlerini dıydular mı hımmmm burası bir villa hımmmm zengindirde bu hıımmmm deyip azının suyu akıyor. Halbuki doğal yaşam , doğal beslenme vs. Deyip duruyoruz yinede endüstriyel ürünleri besliyoruz. Bu forma üye oldum bir tane ağaç ustası yani marangoz bir arkadaşa rastlamadım, meslekler sekmesindede yok var ise şiddetle tanışmak istiyorum

Eski 04-02-2017, 21:01   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Alıntı:
Çok teşekkür ederim. Bir çok arkadaşımda ahşap görünümlü pvc dedi. Bu öneri doğrultusunda tercih yapacağım gibi görünüyor. Duvar kalınlığı 85cm .Pencereden geriye kalan boşluğu yani " denizlik" denen alanı ahşap yapayım diyorum.şuan aklıma gelen , ahşap pencereleri korumak adına panjur bu proplemleri çözmez mi ?
Denizliğin ahşap olduğunu hiç görmedim. Hem nem sorunu hem de yağmurdan dolayı büyük sorun olur bence.
Merdiven içinse ahşap basımlı çelik merdiven hem daha sağlam olur hemde uzun ömürlü olur. Ne de olsa ahşap ta yaşayan bir malzeme, zamanla çürüyor ve ölüyor.

YeniBON beğendi.
mimarCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 21:23   #7
Ağaçsever

İç kısım yani oda içinde kalan boşluk camilerde falan var.ahşap görünümlü çelik merdiven de mi var ?

Eski 04-02-2017, 21:32   #8
Yeni Üye

Bahsettiğim limon kiriş çelik merdiven denilen şey. Limonun bildiğimiz limonla alakası yok sözcük fransızcadan geçtiği için öyle adlandırılıyor. Çelik kısım ahşap görünümlü değil. Basamakları ahşap tercih edebilirsin.

Eski 04-02-2017, 21:36   #9
Yeni Üye

Name:  limon-kiriş-merdiven-3.jpeg
Views: 7903
Size:  24.1 KB

Bahsettiğim merdivenin bir örneği.

Eski 04-02-2017, 22:11   #10
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Genç işi bu ki onlara bile risk. Çocuk - yaşlı için çok tehlikeli.

devirsiz ve ruzgar78 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 12:56   #11
Ağaçsever

TCM ye katılıyorum çok tehlikeli. Allah muhafaza 2 tane yavrum var

Eski 27-02-2017, 21:16   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Merhaba;ahşap maliyetleri pahalı olduğu için fiyat yüksek çıkıyor.karaburunda benim tavsiyem pencerelerinizi pvc yaptırın bazıları hava alması için ahşap tercih etsede rüzgarlarda kenardan soğuk girer kuru ağaç çok pahalı kullanılacak ağaç çalışır su bazlı boya yapmak gerek.doğallığa çok meraklı değilseniz pvc denizlikler ahşap yaparsanız birkaç yıl sonra değişmeniz gerekir nemi içinde tutacağında içeri verir.mermer **** doğal taş yapın bence daha uzun ömürlü.merdiven karkasını demir yapıp üstü ahşap kaplanabilir kenarlara küpeşte veya korkuluk yapılırsa güvenlik sorunu hal olabilir.bende karabağlarda mobilyacıyım.daha önc karaburunda bir almanın evini yapmıştık.komple ahşap doğramalar beyaz panjurlu taş ev.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

acar35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 22:28   #13
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Bence ahşap

Alıntı:
Sevgili meslektaşım (ben de elektronik mühendisiyim),

Naçizane, kesinlikle ahşap tavsiye ederim. Aslında bir anlamda aradığınız cevap, sorunun içinde gizli. Şöyle ki; "ahşap görünümlü PVC" derken zaten ahşaba benzetme çabası olduğu görülüyor . Aslı varken niye "görünümlü"süyle yetinesiniz ki?

Evet bahsedilen sorunların hepsi geçerlidir ancak hiçbir şey sağlığınızdan önemli değildir. Hazır taş duvarlı doğal bir ev söz konusuyken PVC çok yapay duracak ve hiç nefes aldırmayacaktır. Biraz daha masraflı ve belki meşakkatli de olsa bence ahşap daha sağlıklıdır ve öncelik sağlıkta olmalıdır. Tabi ki maliyetler de belirleyici bir etken ama mümkünse bütçeyi bu aşamada biraz zorlamakta fayda var, daha sonra doktor ve hastaneye fazla harcamamak için . Üstelik yat verniği ve pinoteks ile yapacağınız düzenli bakımlar sayesinde bahsedilen sorunları asgariye indireceğinizi düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Bıyıklı beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2017, 19:51   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Bütçe meselesi bütçeniz yetiyorsa ahşapsağlıklıdır hava alır ev ısıtması biraz zorlar ama rutubet az olur.denizlik eğimi içeri eğimli olmamalı içri su girer.ahşap koruma için dış cephe ahşap vernikleri su bazlı vernik var yat verniğinden çok daha iyi muhafaza sağlar

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

acar35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024