agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni1272Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2016, 12:27   #1
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Demirbahçe (Sakarya)

Merhaba arkadaşlar,

Sakaryadan 5100m2 tarla aldık. Tarla mirastan kalmış ve bir zamanlar fındıklık olan arazide meşe ve gürgen ağaçları almış başını gidiyor. Ağaç kesimleri için gerekli izinleri aldık ve önümüzdeki ay tarlayı temizleyeceğiz.

Name:  IMG_1307.jpg
Views: 4195
Size:  63.7 KB

Name:  IMG_1310.JPG
Views: 4002
Size:  43.4 KB

Name:  IMG_1289.jpg
Views: 4143
Size:  70.6 KB

Tarla temizlendikten sonra ben kepçe ile kökleri temizleyip araziyi düzleştirmek istiyordum ama taban kısmındaki torfuda kazıyacağım için kararsızım. Sizce kökler kalmalı ve torf içerisine mi ağaçları dikmeliyim?

Ayrıca burada tek bir ürün değil de farklı meyve ağaçları dikmek istiyorum. Çoğunluk ceviz olacak şekilde elma, armut ,ayva badem, trabzon hurması , kiraz fındık (İçinde zaten mevcut bunları budayınca seneye verir diyorlar) ekmeyi düşünüyorum. sizlerinde önerilerine açığım. Burayı emeklilik zamanlarında kullanabileceğim bir bahçeye çevirmek istiyorum.

Arazim ile ilgili biraz detay bilgi de vereyim. Arazi hafif meyilli. Alt tarfından dere akıyor ama o suyla nasıl sulama yaparım bilemiyorum. Sondaj yapılırsa su çıkacağını düşünüyorum. toprak yıllarca bakımsız kalmış ve orman olmuş tabanı yapraklarla kaplı ve torf olmuş durumda. İçerisinde elektirk direği var ama kablolar kopmuş belki elektrik alabilirim diye düşünüyorum. Köylüler ile görüştüğümde her türlü meyvenin yetiştiği söyledile ama onların yalancısıyım pek bilgim yok
arazi denizden 60 metre yüksekliğinde güneye bakan yamaçta.

tarlanın fotolarını ekledim içerisinde çoğunlukla meşe ağacı ve çalılar var. bazı yerlerde fındıklar kalmış.

Bahçenin bulunduğu şehir :Sakarya

Bahçenin büyüklüğü : 5100m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Güney , batı ve doğu cepheleri açık. Kuzey tarafında sık ağaçlar var.Güzel yağış alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Tarla

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Meşe ormanı

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :ilk defa geçen yıl uğraştım bu sene 3. yılım olacak.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Geçen sene çok dağınık bir bahçe yaptım bu sene daha düzenli bir bahçe yapmayı planlıyorum.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): kişisel çabalarımla yapıyorum

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Henüz yapılan bir şey yok.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Tarla için çok büyük hayallerim var. İnşallah ömrümü burada geçirmeyi planlıyorum:

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)
: Şu an meşe ve gürgen ağaçları var

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Özellikle ilgilendiğim bir bitki yok amatör ruhla yetiştireblecek her türlü bitkiyi arştırıyorum.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Hurma

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?
: Elimdeki tohumlardan fide ve fidan üretmeye çalışıyorum . Tamamen amatör bir şekilde

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Altından dere akıyor. Su toplamayaı düşünüyorum

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :

Toprak özellikleri : Toprak çok sert ve kuruyunca taş gibi oluyor. Toprağın genel özelliklerini bilmiyorum.

Kompost yapıyor musunuz? : Yolduğum otları bir kenarda topluyorum. Özellikle kompost yapmıyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Bir çok hata yapmışımdı yapa yapa öğreniyorum

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Herhangi bir laç kullanmıyorum. Organik bir bahçe yapmaya çalışıyorum.

Bahçeniz organik mi? : evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?
: Koyun ve inek gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Bir kaç defa fare görmüştüm.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : henüz yok

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Şehir içinde çok soğuk almıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyi istanbuldan kaçmışım

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Hayır

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 22:37   #2
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Arazi.

Sayın thunderon,

Aldığınız arazi hayırlı uğurlu olsun. Araziyi hangi amaçlı aldınız?

Arazi de ticarete dönük mü, yoksa hobiye dönük mü meyvecilik yapacaksınız?

Bana göre yapacağınız çalışmalarda amacınız önemli. Önce onar karar vermelisiniz.

sevgihoca beğendi.
YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 14:00   #3
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniBON Mesajı Göster
Sayın thunderon,

Aldığınız arazi hayırlı uğurlu olsun. Araziyi hangi amaçlı aldınız?

Arazi de ticarete dönük mü, yoksa hobiye dönük mü meyvecilik yapacaksınız?

Bana göre yapacağınız çalışmalarda amacınız önemli. Önce onar karar vermelisiniz.

Merhaba,

Arazi hobi için biraz büyük 2-3 dönüm ceviz ekip geri kalanınıda hobi amaçlı mevyecilik için kullanmayı düşünüyorum. Yapabilirsem ufak bir sera da yapıp kış sebzemide budan almayı düşünüyorum.Araziyi haftasonları çocuklarla hoş vakit geçirebileceğimiz emekli olduğumda da yaşayabileceğim bir yer olarak hayal ediyorum. 2-3 dönüm cevizlikten ne kadar ceviz çıkar bilmiyorum. Bahçe masrafları çıkarsa bana kafidir

Tabi bunlar hayal ama herşey bir hayal ile başlar bilirsiniz

Eski 23-02-2016, 18:17   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhaba,

Nasreddin hocaya sormuşlar, "Hocam, neden insanlar hep farklı yerlere doğru gidiyor?" Hoca cevap vermiş," Herkes aynı yöne giderse, dünyanın dengesi bozulur."
Bu fıkrayı yazmamın nedeni, herkesin bir ceviz trenine binip gitmesi. Bir zamanlar köyümüz bağlarıyla meşhurmuş. Birisi nereden akıl ettiyse vişne dikmeye karar vermiş ve bayağı para kazanmış. Bunu görenlerde, bağları söküp vişne dikmeye başlamışlar. Şimdi gelinen durum, vişne üreticisi ağlıyor. Diyeceğim şu ki; Sakarya gibi güzel iklimi ve toprağı olan bir şehirde alternatifleri araştırmadan direkt ceviz olayına girmeyin. Bu ceviz furyası bir gün gelecek vişne olayına dönecek.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 19:53   #5
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Kendinize gölgesinde oturup dinlenebileceğiniz en az bir büyük ağaç bırakmanızı tavsiye ederim. Hepsini keserseniz sonra pişman olabilirsiniz.

Name:  b467dd75f0249261c46c27da43530b5d.jpg
Views: 3958
Size:  20.7 KB Name:  contemporary-landscape.jpg
Views: 3873
Size:  10.9 KB

Name:  N8831GaiasGAuroville.jpg
Views: 3913
Size:  13.3 KB Name:  outdoor-sitting-area-under-tree.jpg
Views: 4512
Size:  10.4 KB

https://www.google.com/imgres?imgurl...Aw#h=314&w=236
https://www.google.com/imgres?imgurl...AtoQMwgjKAYwBg
https://www.google.com/imgres?imgurl...AtoQMwgdKAAwAA
https://www.google.com/imgres?imgurl...AtoQMwgqKA0wDQ

Düzenleyen gilan : 24-02-2016 saat 23:08 Neden: malina'nın uyarısı üzerine fotoğrafları foruma yükledim.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 17:01   #6
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Kendinize gölgesinde oturup dinlenebileceğiniz en az bir büyük ağaç bırakmanızı tavsiye ederim. Hepsini keserseniz sonra pişman olabilirsiniz.
Paylaştığınız görseller bana ilham kaynağı olacak gibi Eğer araziyi sürüp düzleştirmezsem bu şekilde bir gölgelik bırakmayı düşünüyorum. Sizce Kökleri çıkarıp düzleştireyim mi yoksa kökler kalsın zamanla çürüsün mü?

Jakin ve sevgihoca beğendi.
Eski 24-02-2016, 17:03   #7
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Merhaba,

Nasreddin hocaya sormuşlar, "Hocam, neden insanlar hep farklı yerlere doğru gidiyor?" Hoca cevap vermiş," Herkes aynı yöne giderse, dünyanın dengesi bozulur."
Bu fıkrayı yazmamın nedeni, herkesin bir ceviz trenine binip gitmesi. Bir zamanlar köyümüz bağlarıyla meşhurmuş. Birisi nereden akıl ettiyse vişne dikmeye karar vermiş ve bayağı para kazanmış. Bunu görenlerde, bağları söküp vişne dikmeye başlamışlar. Şimdi gelinen durum, vişne üreticisi ağlıyor. Diyeceğim şu ki; Sakarya gibi güzel iklimi ve toprağı olan bir şehirde alternatifleri araştırmadan direkt ceviz olayına girmeyin. Bu ceviz furyası bir gün gelecek vişne olayına dönecek.
Cevize girme olayım hem dayanıklı olması hemde yemeyi sevmemden ötürü Sadece ceviz düşünmüyorum burada dikilebilecek herşeyi dikmek istiyorum ama hangi ağaçlar birlikte yaşar nasıl dikilmeli gibi konularda hiç bir bilgim yok. Vişne ve kiraz olmazsa olmaz ağaçlarımdan

Jakin ve sevgihoca beğendi.
Eski 24-02-2016, 17:16   #8
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
Cevize girme olayım hem dayanıklı olması hemde yemeyi sevmemden ötürü Sadece ceviz düşünmüyorum burada dikilebilecek herşeyi dikmek istiyorum ama hangi ağaçlar birlikte yaşar nasıl dikilmeli gibi konularda hiç bir bilgim yok. Vişne ve kiraz olmazsa olmaz ağaçlarımdan
Aldığınız arazinin eskiden fındık bahçesi olduğunu yazmışsınız. Ceviz türleri farklı olduğunda pek çok bölgede yetişebiliyor. Oysa fındık öyle değil, belli bir nem istiyor. Her şartta yetişebilecek bir ürün mü daha cazip?, yoksa iklim şartlarının belirlediği ürün mü daha cazip? Bana göre arz- talep olayını düşününce fındık asla değerini kaybetmez. Ceviz kadar olmasa da fındıkta dayanıklı bir meyve. Bugünü değil ilerideki arz- talep dengesini düşünmek gerekiyor. Ülkenin tarım politikası diye bir şey maalesef yok. Cevize teşvik var. Herkes cevize hücum. Antalya da narenciye yi söksünler ceviz diksinler, portakalı 5 liradan yiyelim.

Eski 24-02-2016, 17:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Öncelikle hayırlı olsun araziniz.Arazi zaten büyük bütün ağaçları kesmeseniz olmaz mı.?Bence acele etmeyin daha mantıklı kararlar alabilirsiniz.Bu benim düşüncem tabii.Ağaçlara üzülüyorum.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 19:21   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2014
Galeri: 1
sayın thunderon
bahçeniz hayırlı olsun.Ben de sakarya Geyve deyim.Yeriniz nerde.Burada da herkes cevizci.Hayırlısı bakalım.

YeniBON ve Jakin beğendi.
emir2604 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 09:57   #11
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Aldığınız arazinin eskiden fındık bahçesi olduğunu yazmışsınız. Ceviz türleri farklı olduğunda pek çok bölgede yetişebiliyor. Oysa fındık öyle değil, belli bir nem istiyor. Her şartta yetişebilecek bir ürün mü daha cazip?, yoksa iklim şartlarının belirlediği ürün mü daha cazip? Bana göre arz- talep olayını düşününce fındık asla değerini kaybetmez. Ceviz kadar olmasa da fındıkta dayanıklı bir meyve. Bugünü değil ilerideki arz- talep dengesini düşünmek gerekiyor. Ülkenin tarım politikası diye bir şey maalesef yok. Cevize teşvik var. Herkes cevize hücum. Antalya da narenciye yi söksünler ceviz diksinler, portakalı 5 liradan yiyelim.
Merhaba,

Tarla eskiden fındıklıkmış ama çok fazla fındık kalmamış. Sakarya yöresinde yetişebilen çok çeşitli meyvelar var. Fındığın seçilmesinin sebebi birkaç yılda ürün vermeye başlaması ve bakımının kolay olması. Bu yörede fındık çok yaygın ama bahçenin yanında ayva kiraz elma armut ceviz bahçeleri de var. Fındık birkaç öbek yapacağım ama daha çok ağaç olsun istiyorum. Dediğim gibi ticari kaygılarla yapmıyorum sadece kendi ihtiyacım görülsün fazla olursa da gelen yesin. Para çıkarsada bahçe masrafını çıkarsın yeter

Jakin beğendi.
Eski 25-02-2016, 10:04   #12
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emir2604 Mesajı Göster
sayın thunderon
bahçeniz hayırlı olsun.Ben de sakarya Geyve deyim.Yeriniz nerde.Burada da herkes cevizci.Hayırlısı bakalım.
teşekkürler serdivan beşevlerde mevkinde beklerim

ekaragoz ve Jakin beğendi.
Eski 25-02-2016, 10:58   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Galeri: 2
Araziniz hayırlı olsun. İnşallah bu araziden güzel bir bahçe ortaya çıkarır ve benim gibi bahçe hayali kuranlara ilham kaynağı olursunuz. Kolay gelsin.

Jakin beğendi.
Elbereth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 13:29   #14
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. Thunderon ilk mesajınızı Bahçe sayfası açacak olan üyelerin dikkatine şu linkteki bilgilere göre düzenlerseniz sayfaların yerleri karışmaz. Konuyu açtığınız bölüm üyelerin bahçeleri bölümü o yüzden buna uygun açılmalı.

Jakin beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 13:40   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Araziniz hayırlı olsun. Mevsim henüz geçmeden, mevcut fındıklara bir el atmanız ( temizlik, budama gibi ) iyi olur sanıyorum.

Jakin beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 14:11   #16
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Araziniz hayırlı olsun. Arkadaşlarımız anlatmışlar. Bütün ağaçları söküp yeniden bahçe tesis etmek yerine olanları ve verimini iyi hale getirip içerisine istediğiniz türleri de eklerseniz çok da iyi olur gibi geliyor bana. Ben eski ağaçları budama, gübreleme, sulama, aşılama ile daha iyi hale getirmeye çalışırken aynı zamanda fidan da dikmeye çalışıyorum. Arkadaşım ise her şeyi nerede ise sıfırdan dikti. Aldığımızdan itibaren dördüncü ilkbahar başladı. Benim ağaçlar belirli bir seviyede meyve alabiliyorum. Hava şartlarına bağlı olarak. O daha geçtiğimiz yıl iki üç salkım üzüm yiyebildi.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 09:27   #17
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Araziniz hayırlı olsun. Mevsim henüz geçmeden, mevcut fındıklara bir el atmanız ( temizlik, budama gibi ) iyi olur sanıyorum.
Selamlar, arazideki fındıklar yıllardır budanmadığı için çok kötü bir durumda. Ağaçları budarken bunları da tamamen budamayı düşünüyoruz. Artık bir dahaki bahara çıkacak olan körpe dallardan birşey bekleyeceğiz.

sevgihoca beğendi.
Eski 26-02-2016, 09:33   #18
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Araziniz hayırlı olsun. Arkadaşlarımız anlatmışlar. Bütün ağaçları söküp yeniden bahçe tesis etmek yerine olanları ve verimini iyi hale getirip içerisine istediğiniz türleri de eklerseniz çok da iyi olur gibi geliyor bana. Ben eski ağaçları budama, gübreleme, sulama, aşılama ile daha iyi hale getirmeye çalışırken aynı zamanda fidan da dikmeye çalışıyorum. Arkadaşım ise her şeyi nerede ise sıfırdan dikti. Aldığımızdan itibaren dördüncü ilkbahar başladı. Benim ağaçlar belirli bir seviyede meyve alabiliyorum. Hava şartlarına bağlı olarak. O daha geçtiğimiz yıl iki üç salkım üzüm yiyebildi.
Merhaba,

Bahçe içerisinde sadece fındıklar kalmış onlarda artik yabani olmuş diyorlar. Diğer ağaçlar meşe ve diş budak. Bunları mecburen temizleyeceğiz. Bu sene çok birşey beklemiyorum artık. Burada benim asıl sorum ağaçları kestirip kökleri temizleyip araziyi düzleştireyim mi? Yoksa sadece ağaçları kesip kökleri bırakıp zamanla çürümesini mi bekleyeyim. Şu an arazi tabanı yapraklarla kaplı ve yüzeyde ciddi bir torf var. Bu benim tahsis edeceğim bahçede verimi arttırır mı?

Eklenen Resimler

Eski 26-02-2016, 14:40   #19
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Merhaba,

Bahçe içerisinde sadece fındıklar kalmış onlarda artik yabani olmuş diyorlar. Diğer ağaçlar meşe ve diş budak. Bunları mecburen temizleyeceğiz. Bu sene çok birşey beklemiyorum artık. Burada benim asıl sorum ağaçları kestirip kökleri temizleyip araziyi düzleştireyim mi? Yoksa sadece ağaçları kesip kökleri bırakıp zamanla çürümesini mi bekleyeyim. Şu an arazi tabanı yapraklarla kaplı ve yüzeyde ciddi bir torf var. Bu benim tahsis edeceğim bahçede verimi arttırır mı?
Fındık tek dal halinde bırakılmıyor. Ocak denilen dipten çıkan ağaççıklardan oluşuyor. Ben aldığım ilk yıl budama yapmadım. İkinci yılında budama ile birlikte aşı da yaptık. Budama yapınca benim fındığın yuvarlak Giresun fındığı olduğunu benden önce tadına bakan kuşların yakındaki armut ağacının dibindeki kabuklarından anladım. Hemen baktığımda iki tanesini bularak yedim. Biraz daha olgunlaşmasını beklerken hiç bir şey kalmadı. Siz de fındıklarınızı üç, dört veya beş dal bırakarak budayın. Muhtemelen bu yıl olmaz ise gelecek yıl ürün alırsınız. Tabi fazlalık olan dipteki sürgünleri de çıkartın. Üzerinden kesince yeniden daha fazla çıkıyorlar.

Meşe ve bir kısım ağaçları kestiğiniz zaman köklerinden yeniden çıkıyorlar. Tamamen çıkartmak isterseniz kökleri ile birlikte etrafını geniş açarak çıkartmak en güzeli. Bu arada meşe kesmek kendi yerinizde bile olsa benim bildiğim yasak. İzin alınması gerekiyor. Bu durumu biraz araştırmanızı öneririm.

Bahçenizde ahlat, yoz vişne, erik, badem, alıç gibi yabani olarak yetişebilen ağaçlar var mı ? Bilmiyorsanız bilen biri ile bunlara aşı yapabilirsiniz. Fidan yetiştirmekten daha iyi olabilir. Ahlata armut, yoz vişneye bir kısmını bırakarak kiraz veya Kütahya vişne, erik ve bademe erik, kayısı, zerdali, şeftali, nektarin aşılayabiliyorsunuz. Alıca muşmula (döngel ) aşılanması durumunda uzun ömürlü oluyor. Bende bir fidancının ahlata aşıladığı üç tane muşmula var. Aşılık aldığımız muşmula oldukça iri idi. Tabi ayva anacına da aşılanabiliyor.

Arazinizde taban suyu yakın ve sulanabilir ise yabani kiraza aşılanan kiraz çeşitlerinden birbirini dölleme durumuna göre dikersiniz. Kurak ise anacı idris olması gerekiyor. Tabi bir sürü bodur anaçlardan toprak yapınıza uygun olanları seçersiniz.

Bahçenizdeki ağaçları tamamen çıkartacaksanız yukarıda bahsettiğim gibi durmasını isteyeceğiniz türlerden dikeceğiniz sırada olanları bırakmanızı öneririm. Bendeki asmaların bile belirli bir düzende dikildiğini bir süre geçtikten sonra farkettim. Boş alanlara yenilerini dikmeye çalıştım.

Benim gibi biraz hobi bahçesi gibi olsun gelip gittikçe çocukların ağzı boş kalmasın derseniz farklı zamanlarda olgunlaşan türler ile doldurursanız iyi oluyor. Ben yazlık ve kışlık olan elma çeşitlerinden, armut çeşitlerinden doldurmaya çalışıyorum. Eriklerinde farklı zamanda meyve verenleri iyi oluyor. Buradaki bir arkadaşta bulunan küçüçükten olgunlaşıncaya kadar yenilebilen erik en çok istediğim türlerden biri. Dutlardan ekşi karadut yavaş gelişse de büyüdüğü zaman hasat dönemi uzun olması nedeni ile tercih ettim. Tabi yediveren dut, beyaz ve tatlı karadut da var.

Böğürtlen, üzümsü meyveler ve ahududu türlerinden arazinizi kaplayabilecekleri için belirli bir bölgede yetiştirebilirsiniz.

Üzüm çeşitlerinden oluşan bir mini bağ yapabilirsiniz. Arazinizin bir kısmında.

Sebze ile ağaçlar bir arada olmayacağı için istediğiniz kısmı ağaçlandırmayıp o bölgeyi sebze için ayırmanızı öneririm. Ağaç olan yerde genellikle sebze verimli olmuyor.

Ceviz ağacı salgıladığı sülfür gazı idi sanırım ev yakınlarına dikmenizi önermem.

Farklı çeşitlerin bir arada olması ilaçlama, bakım, zararlıların çok olmasına neden olabiliyor.
Benim uygulamaya çalıştıklarım bu şekilde. İstediğiniz gibi bir bahçe kurmanızı dilerim.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 16:50   #20
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Fındık tek dal halinde bırakılmıyor. Ocak denilen dipten çıkan ağaççıklardan oluşuyor. Ben aldığım ilk yıl budama yapmadım. İkinci yılında budama ile birlikte aşı da yaptık. Budama yapınca benim fındığın yuvarlak Giresun fındığı olduğunu benden önce tadına bakan kuşların yakındaki armut ağacının dibindeki kabuklarından anladım. Hemen baktığımda iki tanesini bularak yedim. Biraz daha olgunlaşmasını beklerken hiç bir şey kalmadı. Siz de fındıklarınızı üç, dört veya beş dal bırakarak budayın. Muhtemelen bu yıl olmaz ise gelecek yıl ürün alırsınız. Tabi fazlalık olan dipteki sürgünleri de çıkartın. Üzerinden kesince yeniden daha fazla çıkıyorlar.

Meşe ve bir kısım ağaçları kestiğiniz zaman köklerinden yeniden çıkıyorlar. Tamamen çıkartmak isterseniz kökleri ile birlikte etrafını geniş açarak çıkartmak en güzeli. Bu arada meşe kesmek kendi yerinizde bile olsa benim bildiğim yasak. İzin alınması gerekiyor. Bu durumu biraz araştırmanızı öneririm.

Bahçenizde ahlat, yoz vişne, erik, badem, alıç gibi yabani olarak yetişebilen ağaçlar var mı ? Bilmiyorsanız bilen biri ile bunlara aşı yapabilirsiniz. Fidan yetiştirmekten daha iyi olabilir. Ahlata armut, yoz vişneye bir kısmını bırakarak kiraz veya Kütahya vişne, erik ve bademe erik, kayısı, zerdali, şeftali, nektarin aşılayabiliyorsunuz. Alıca muşmula (döngel ) aşılanması durumunda uzun ömürlü oluyor. Bende bir fidancının ahlata aşıladığı üç tane muşmula var. Aşılık aldığımız muşmula oldukça iri idi. Tabi ayva anacına da aşılanabiliyor.

Arazinizde taban suyu yakın ve sulanabilir ise yabani kiraza aşılanan kiraz çeşitlerinden birbirini dölleme durumuna göre dikersiniz. Kurak ise anacı idris olması gerekiyor. Tabi bir sürü bodur anaçlardan toprak yapınıza uygun olanları seçersiniz.

Bahçenizdeki ağaçları tamamen çıkartacaksanız yukarıda bahsettiğim gibi durmasını isteyeceğiniz türlerden dikeceğiniz sırada olanları bırakmanızı öneririm. Bendeki asmaların bile belirli bir düzende dikildiğini bir süre geçtikten sonra farkettim. Boş alanlara yenilerini dikmeye çalıştım.

Benim gibi biraz hobi bahçesi gibi olsun gelip gittikçe çocukların ağzı boş kalmasın derseniz farklı zamanlarda olgunlaşan türler ile doldurursanız iyi oluyor. Ben yazlık ve kışlık olan elma çeşitlerinden, armut çeşitlerinden doldurmaya çalışıyorum. Eriklerinde farklı zamanda meyve verenleri iyi oluyor. Buradaki bir arkadaşta bulunan küçüçükten olgunlaşıncaya kadar yenilebilen erik en çok istediğim türlerden biri. Dutlardan ekşi karadut yavaş gelişse de büyüdüğü zaman hasat dönemi uzun olması nedeni ile tercih ettim. Tabi yediveren dut, beyaz ve tatlı karadut da var.

Böğürtlen, üzümsü meyveler ve ahududu türlerinden arazinizi kaplayabilecekleri için belirli bir bölgede yetiştirebilirsiniz.

Üzüm çeşitlerinden oluşan bir mini bağ yapabilirsiniz. Arazinizin bir kısmında.

Sebze ile ağaçlar bir arada olmayacağı için istediğiniz kısmı ağaçlandırmayıp o bölgeyi sebze için ayırmanızı öneririm. Ağaç olan yerde genellikle sebze verimli olmuyor.

Ceviz ağacı salgıladığı sülfür gazı idi sanırım ev yakınlarına dikmenizi önermem.

Farklı çeşitlerin bir arada olması ilaçlama, bakım, zararlıların çok olmasına neden olabiliyor.
Benim uygulamaya çalıştıklarım bu şekilde. İstediğiniz gibi bir bahçe kurmanızı dilerim.
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ağaç kesimi konusunda orman müdürlüğü ile görüşüyoruz. Şu an kurul onayında Mart ayında keseriz diye plan yapıyoruz.

Ağaçları bir uzman ile incelemek gerekecek sanırım. Yetişmiş ağaçları kaçırmamak lazım anlattığınıza göre.

Her mevsimin meyvesini dikmek iyi fikirmiş bu konuyu araştıracağım.

Muda beğendi.
Eski 26-02-2016, 18:43   #21
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Arazi düzlemek bence yanlış. Toprağın verimli tabakası çok yüzeysel, düzlemeye kalktığınızda üstteki verimli katmanı başka bir bölgeye kaydıracaksınız. Arazinin bir kısmı verimsiz alt tabakadan oluşacak. Kazıyarak düzlemek yerine, imkanınız varsa başka bir yerden toprak takviyesi yaparak düzlemeye çalışın. Aman fındıkları köklemeyin. Ağaçların köklerini temizlemeniz iyi olur. Ben traktörle söküyorum. Kepçe ile daha kolay sökülür. Çürümeye bırakacaksanız da 15-20 cm. kazıp ağaçları öyle kesin üzerini örtün, tekrar filizlenmelerini engelleyin.

gilan ve Muda beğendi.
Eski 02-03-2016, 16:34   #22
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Arazi düzlemek bence yanlış. Toprağın verimli tabakası çok yüzeysel, düzlemeye kalktığınızda üstteki verimli katmanı başka bir bölgeye kaydıracaksınız. Arazinin bir kısmı verimsiz alt tabakadan oluşacak. Kazıyarak düzlemek yerine, imkanınız varsa başka bir yerden toprak takviyesi yaparak düzlemeye çalışın. Aman fındıkları köklemeyin. Ağaçların köklerini temizlemeniz iyi olur. Ben traktörle söküyorum. Kepçe ile daha kolay sökülür. Çürümeye bırakacaksanız da 15-20 cm. kazıp ağaçları öyle kesin üzerini örtün, tekrar filizlenmelerini engelleyin.
bende bu şekilde yapmaya karar verdim hem gereksiz yere masraf yapacağım hemde toprağın verimi gidecek. Fındıkları dibinden mi budamalıyım yoksa körpe dallar kalsın mı?
Ağaçlar kesildikten sonra ilaçlama yaparak tekrar filizlenmesi englleniyormuş. Bu şekilde bir uygulamanının zararı var mıdır?

gilan beğendi.
Eski 02-03-2016, 17:39   #23
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
bende bu şekilde yapmaya karar verdim hem gereksiz yere masraf yapacağım hemde toprağın verimi gidecek. Fındıkları dibinden mi budamalıyım yoksa körpe dallar kalsın mı?
Ağaçlar kesildikten sonra ilaçlama yaparak tekrar filizlenmesi englleniyormuş. Bu şekilde bir uygulamanının zararı var mıdır?
Zararsız kimyasal diye bir şey yoktur. Doğanın kendisine bırakın. Biraz zahmetli de olsa çocuklarınızın gezeceği bahçeyi zehirlemektense, biraz emekle halledersiniz. Fındık budama konusunda bilgili değilim. Daha önce bir arkadaşımız, ocak şeklinde yetiştiğini anlatmıştı. Kuru ve yaşlı dalları temizleyin geri kalanını doğa halleder . Kolay gelsin...

gilan ve kerkenez beğendi.
Eski 03-03-2016, 09:51   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Başka bir arkadaşa da önermiştim. Madem emeklilik zamanları için düşünüyorsunuz acele etmeyin. Önce konuyla ilgili internetten bir miktar detaylı araştırma yapın. Ayrıca tavsiyem Bill Mollison' un Permakültüre Giriş kitabını okuyun. Orada bu tür bahçe kurulumlarıyla ilgili çok güzel bilgi ve öneriler var. Ki en önemli öneride böyle kaba taslak plan yapmak yerine öncelikle arazinizin detaylı planını çıkarmak ve çeşitli mevsimlerde ne tür koşullara maruz kalıyor bunu yerinde gözlemlemek, yerel halktan bilgiler almak, notları tutmak ondan sonra bu duruma uygun planlamayı yapmak. Baştan vereceğiniz kararların ileride geri dönüşü zor ve de maliyetli olabilir.

Birde sayın Tarku' nun dediği gibi kimyasallara kesinlikle bulaşmayın bir şekilde bitkiler temizlenir.

gilan, thunderon ve Guernica beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 11:16   #25
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Başka bir arkadaşa da önermiştim. Madem emeklilik zamanları için düşünüyorsunuz acele etmeyin. Önce konuyla ilgili internetten bir miktar detaylı araştırma yapın. Ayrıca tavsiyem Bill Mollison' un Permakültüre Giriş kitabını okuyun. Orada bu tür bahçe kurulumlarıyla ilgili çok güzel bilgi ve öneriler var. Ki en önemli öneride böyle kaba taslak plan yapmak yerine öncelikle arazinizin detaylı planını çıkarmak ve çeşitli mevsimlerde ne tür koşullara maruz kalıyor bunu yerinde gözlemlemek, yerel halktan bilgiler almak, notları tutmak ondan sonra bu duruma uygun planlamayı yapmak. Baştan vereceğiniz kararların ileride geri dönüşü zor ve de maliyetli olabilir.

Birde sayın Tarku' nun dediği gibi kimyasallara kesinlikle bulaşmayın bir şekilde bitkiler temizlenir.
arazinin önceki satışıyla ilgili problemden dolayı bir dava ile karşı karşıya kaldık. Çok büyük hayallerim vardı ama bu sebepten dolayı işi biraz yavaşlatacağız. Kesim iznini aldığımdan şimdilik sadece kesim işini yapacağım. Araziyi planlamak için çok vaktim olacak sanırım.

Eski 21-03-2016, 16:49   #26
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Merhaba,

Tarladaki kesim işleri bitti gibi. Arazinin toprağı torflu düzelteceğim diye hiç kazımaya gerek yok. Bu toprağı arasan bulamazsın
Arazinin al ucundan dere akıyor. Belediyeye bağlanmadan önce köyün içme suyu buradan sağlanıyormuş. Buradan sulama suyunu nasıl alabilirim deneyimli üyelerin fikirlerini bekliyorum

Arazinin son durumu aşağıdaki şekilde.
Derenin olduğu yeri ve toprağın fotoğrafını da ekledim.

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2016, 16:50   #27
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Yan tarlanın toprağıda bu şekilde

Eklenen Resimler

blnturkek ve ibocandan beğendi.
Eski 21-03-2016, 20:24   #28
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Arazinizin yanından dere geçmesi bir nimet. Derenin debisi nasıl bilmiyorum ancak az bir su varsa, küçük bir bent gibi bir şey yapmanız halinde su koçu pompacı kullanmak için gerekli debiyi sağlayabilirsiniz. Hatta su gücüyle elektrik bile üretirsiniz. Su koçunu araştırın, size uygun gelirse arazinizin en üst noktasına bir tanker koyun ve masrafsız olarak sulamaya başlayın.

Fındıklar gitti galiba?

Ayazkızı ve blnturkek beğendi.
Eski 22-03-2016, 01:15   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Önce hayırlı olsun. Kolay gelsin.
Bir çok şey söylenmiş. Hemen hemen hepsi doğru.
Sera konusuna kimse değinmemiş. Bende onu yazayım. Ailenizin sebzesini almayı düşünüyorsanız. 100 m2 bir sera sizin her türlü sebzeniz için yeterli olur. Arazinin bulunduğu yerde. yoğun Kar yağışı yoksa. Yani seraya ağırlık binmeyecekse. Çok kalın olmayan profillerden. 4X25=100 m2, basit bir tünel sera işinizi görür.
Yine ailenizi için ekeceğiniz meyvelerden. En çok sevdiklerinizden 2 ağaç. Daha az sevdiğiniz ve hadi bundan da olsun dediklerinizden 1 ağaç ekseniz yeter. Geri kalan arazide ticari amaçlı ekeceğiniz cinsler için.

1-) İklimi ve o iklimde yetişen çeşitleri. Benzer iklimde yetişmekle birlikte. Sizin çevrenizde denenmemiş olan. Yani orada az bulunan. Ve üretilirse iyi satılacağını düşündüğünüz bir çeşidi.
2-) Köylüyle görüşerek ve ne yapmanız hakkındaki fikirlerini alarak. Ortaya çıkan sonucu.
3-) Bahçenin eski ürünü plan fındığı "Muhtemelen o çevre için en uygun olan bitki fındıktır. Çünkü onu eken bu konuyu ya biliyordur veye akıl yormuştur."
4-) Toprak analizi yaptırarak. O toprağa ekilmesi en uygun olacak bitkinin ne olduğunu öğrenmek için. Bir ziraatcinin görüş ve tavsiyelerini aldıktan sonra.

Tüm görüşmelerin en aklınıza yatanını "Bence ziraat mühendisinin tavsiyesini" uygulayın.

Ayazkızı beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2016, 11:16   #30
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Arazinizin yanından dere geçmesi bir nimet. Derenin debisi nasıl bilmiyorum ancak az bir su varsa, küçük bir bent gibi bir şey yapmanız halinde su koçu pompacı kullanmak için gerekli debiyi sağlayabilirsiniz. Hatta su gücüyle elektrik bile üretirsiniz. Su koçunu araştırın, size uygun gelirse arazinizin en üst noktasına bir tanker koyun ve masrafsız olarak sulamaya başlayın.
Fındıklar gitti galiba?
Derenin debisi düşük eskiden içme suyu için kullanıldığından kuyu gibi bir yer var buradan su alınabilir belki. Arazinin ortasnda bir elektrik direği var kabloları kopmuş. Sanırım buradan daha önce elektrik geçiyormuş ama şimdi elektrik yok. Buradn elektrik alabilir miyim araştıracağım.

Önerdiğin su koçunu araştıracağım. Elektriksiz su taşımak için çok mantıklı ama su koçunu düşük kotlu bir yere koymak gerekiyor sanırım. Dere tarlanın en alt kotundan geçiyor ve daha aşağı koyabilmek için 5-6 metre bir kazı yapmak gerekebilir. Su koçunu yapan bildiğiniz firma var mı acaba?

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024