agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni1272Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2018, 14:10   #151
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. thunderon;

Köri otu benim bildiğim yok. Köri çeşitli baharatların karışımı ile hazırlanan bir baharat. Gördüğüm kadarı ile ben bitkinizin aşağıdaki kekik kokusuna benzer aroması olan bir bitkiye benzettim. Burada da aynı şeye kolay geldiği için kekik diyenler de var. Yabancı kaynaklarda da bitki tıbbi ve aromatik bitki olarak kullanılıyormuş. Elinizle sıkıştırdığınız zaman kekiğe benzer bir kokusu var ise sarı çiçekleri var ise benim söylediğim olması gerekiyor. İnternetten de bakarsınız. Bende uzun yıllar var. Sarı çiçeklerini koparmayı öneriyorlar.

Lavantin (Santolina chamaecyparissus)

Bitkilerinizin etrafını açarsanız sulama açısından kolaylık olur. Verdiğimiz su kenarlardan akıp gidiyor. Bitkinin köklerine gelmiyor. Biraz geniş açıp bitkinin durumuna göre su ile doldurunca uzun süre su ihtiyacı gidiyor. Bitkiler küçük olunca daha sık sulamak gerekiyor. Benim goji berry'de bu yıl toprağa kök atınca canlandı. birkaç dalını yazın toprağa yatırınca şu anda oldukça fazla fidan olacak gibi görünüyor. Sonbaharda onları ayıracağım.
sn muda,

Ben zengarden dan almıştım. Konusu köriye benziyor diye bu isim verilmiş. Bizim bildiğimiz altın otu aslında.

köri otu

Sizin gönderdiğiniz lavantin ondan da bahçede var. Şu an sarı çiçekleri açmaya hazırlanıyorlar.

Goji berry konusunda bi yerde hata yapıyorum ama anlamadı. Eklediğim foto 1 hafta önce çekilmişti. Şu an yi ce yaprakları dökülmüş. Ya sulamakta geç kaldım **** toprak çok zayıf geldi. Söküp saksıya almayı düşünüyorum.

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2018, 14:11   #152
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Maşallah diyelim. İklim kısıtı olduğundan dikemediğim çeşitlere gıpta ile bakıyorum. Bahçe büyük, çeşit çok olunca bitkilere bakınarak yapılan bir tur dahi ciddi vakit alıyor.

Allah bol enerji ve keyfini çıkaracak vakit nasip etsin.
İyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

Dediğinzi gibi sadece fidanları kontrol etmem bile yarım saati geçiyor

Eski 30-05-2018, 17:03   #153
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
sn muda,

Ben zengarden dan almıştım. Konusu köriye benziyor diye bu isim verilmiş. Bizim bildiğimiz altın otu aslında.

köri otu

Sizin gönderdiğiniz lavantin ondan da bahçede var. Şu an sarı çiçekleri açmaya hazırlanıyorlar.

Goji berry konusunda bi yerde hata yapıyorum ama anlamadı. Eklediğim foto 1 hafta önce çekilmişti. Şu an yi ce yaprakları dökülmüş. Ya sulamakta geç kaldım **** toprak çok zayıf geldi. Söküp saksıya almayı düşünüyorum.
Altın Otu (Helichrysum arenarium, Helichrysum italicum ) : Altınçiçek, Ölmezçiçek ve Güveotu bir türlü fırsat bulup yetiştiremedim. Yabani olarak bulunan ve tıbbi ve aromatik olarak kullanılan çiçekli bir bitki. Benzeri bende var. Kışın ölmüyor. Her yıl daha büyüyor. Ankara'da bana çemen otu diye verdiler. Kokusu çemen kokusu. Ancak çemen ile kokusu dışında bağlantısı yok sanırım. Çiçekleri papatya gibi sizin altınotu çiçeğine benziyor. Gövde ve yaprakları da aynı. Ancak yoğun bir çemen kokusu geliyor. Gerçek çemen tohumu ise çok sert ve sarı köşeli oluyor. Altın otunda bu şekilde bir koku yok.

Bazı bitkiler saksıda değil gerçek toprakta iyi yetişiyorlar. Goji berry de onlardan biri. Arkadaşımız rainac tarafından getirtilen ve kendininkini bana verdiği bitkiyi ilk yıl ben kurumaması için saksıda tutmuştum. Yaz aylarında dikmemek için. Ölmedi. Ancak çok da büyümedi. İkinci yıl toprağa geçirdim. Canlandı. Bu yıl da yeterli kökü yaptığı, istediği besin ve suya kavuştuğu için büyük bir atak yaptı. Bu yıl diktiğim de sizin dediğiniz gibi yeterli suyu verdiğim halde biraz bozuldu. Ancak kısa zamanda toparlayıp büyüyecektir. Yeter ki istediği suyu vereyim. Tohumdan çıkan bile bu yıl büyümüş. Sonbaharda etrafına yanmış hayvan gübresi verip bellerseniz gelecek yıl çok fazla büyüyecektir.

thunderon beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2018, 18:07   #154
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Altın Otu (Helichrysum arenarium, Helichrysum italicum ) : Altınçiçek, Ölmezçiçek ve Güveotu bir türlü fırsat bulup yetiştiremedim. Yabani olarak bulunan ve tıbbi ve aromatik olarak kullanılan çiçekli bir bitki. Benzeri bende var. Kışın ölmüyor. Her yıl daha büyüyor. Ankara'da bana çemen otu diye verdiler. Kokusu çemen kokusu. Ancak çemen ile kokusu dışında bağlantısı yok sanırım. Çiçekleri papatya gibi sizin altınotu çiçeğine benziyor. Gövde ve yaprakları da aynı. Ancak yoğun bir çemen kokusu geliyor. Gerçek çemen tohumu ise çok sert ve sarı köşeli oluyor. Altın otunda bu şekilde bir koku yok.

Bazı bitkiler saksıda değil gerçek toprakta iyi yetişiyorlar. Goji berry de onlardan biri. Arkadaşımız rainac tarafından getirtilen ve kendininkini bana verdiği bitkiyi ilk yıl ben kurumaması için saksıda tutmuştum. Yaz aylarında dikmemek için. Ölmedi. Ancak çok da büyümedi. İkinci yıl toprağa geçirdim. Canlandı. Bu yıl da yeterli kökü yaptığı, istediği besin ve suya kavuştuğu için büyük bir atak yaptı. Bu yıl diktiğim de sizin dediğiniz gibi yeterli suyu verdiğim halde biraz bozuldu. Ancak kısa zamanda toparlayıp büyüyecektir. Yeter ki istediği suyu vereyim. Tohumdan çıkan bile bu yıl büyümüş. Sonbaharda etrafına yanmış hayvan gübresi verip bellerseniz gelecek yıl çok fazla büyüyecektir.
Köri otunun da kokusu çeri ve köri arasında bende net tanımlayamıyorumTohum alabilirsem size iletirim.

Goji berry iki tane var. İkisinde de aynı problem var. Geçen ay su vermedim ama havalar sıcak gidnce etkilendiler sanırım. Sonbahara çıkabilirsek gübre takviyesiyle önerilerinizi uygularım. Sulamayı ne sıklıkla yapmak gerekir acaba? Diplerne malçlama yaptım sürekli nemli gibi ama çok istiyor anladığım kadarıyla.

Eski 04-06-2018, 08:38   #155
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Pawpaw ların gölgeliklerini yaptım. YAza hazırlar artık

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2018, 08:39   #156
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Gojiberry nin son hali. Dün dmlama sulama sistemini kurduk. Artık bundan sonrada düzelmezse toprağı beğenmediğini düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2018, 08:46   #157
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Damlama sulama için haftasonu çalıştık. 180 m'den suyu tarlanın en ucundaki 5 ton depoya taşıyoruz. Buradan da yaklaşık 200 ağacın altında 3 ana hattan dağıtılıyor.
Suyu aldığımız kuyu yıllardır kullanılmıyomuş. Dün depoyu boşalttım 3 ton su çıktı. Su tutuyormu bugün tekrar kontrol edeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2018, 13:33   #158
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Kuyu tekrar dolmadı. Bayram tatilinde kuyuya yukarıdaki sudan bağlantı yapıp bu problemi de hallettik.

Ayrıca toprağın altından kaynağan su içinde bir boru yardımıyla çeşme yaptım.

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2018, 13:36   #159
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Hünnap ve kayısılarım

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2018, 13:40   #160
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

eşme ayvası
kara üzüm ağacı
girabolu

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2018, 13:42   #161
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Gojiberry nin 1 ay önceki hali şu an üzerinde çok az yaprak kaldı.

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2018, 13:45   #162
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Jostaberry
Kivi( jenny cinsi kendine verimli)
Şahdut.

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2018, 14:25   #163
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Tohumdan yetiştirdiğim çarkıfeleklerin çiçeklerini de gördük

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2018, 10:22   #164
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Enginarlar yeni yeni çiçek vermeye başladı. Bir tanesini kesmedim çiçeğini görme için

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2018, 10:23   #165
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Bunu da kesip çiğ çiğ yedim

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2018, 10:52   #166
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Kırmızı damarlı kuzu kulağı. Çok yıllık olması sebebiyle bahçeye diktim. Kaç yıllık olcak göreceğiz. Salatalara ekşi bir tat katan farklı bir malzeme olarak kullanıyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2018, 15:35   #167
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
sn muda,

köri otu
[QUOTE=thunderon;1541840]Köri otunun da kokusu çeri ve köri arasında bende net tanımlayamıyorumTohum alabilirsem size iletirim.

Goji berry iki tane var. İkisinde de aynı problem var. Geçen ay su vermedim ama havalar sıcak gidnce etkilendiler sanırım. Sonbahara çıkabilirsek gübre takviyesiyle önerilerinizi uygularım. Sulamayı ne sıklıkla yapmak gerekir acaba? Diplerne malçlama yaptım sürekli nemli gibi ama çok istiyor anladığım kadarıyla.[/QUOTE

Sn. thunderon;
Verdiğiniz linkin latince adı ile aratınca Bana Ankara'da bana çemen otu diye verilen bitki ile aynısı görünüyor. Sizinki daha küçük. Yabancı dilde çeviri yapınca adı Köri diye de çıkıyor. Bende en az iki üç yıldır 1280 rakımda ölmedi büyüdüler. Bol miktarda çiçek açmış durumdalar. Çiçekler tohum oluşturursa tohum paylaşımda isteyen olursa gönderirim. Resimleri küçültebilirsem eklerim.

Kari ko

Benim toprakta yaşayan goji berryler de sulamayı azaltınca hemen etkilenmişler. Hemen su vermeye başladım. Ne hikmetse bir dalda yeni çiçekleniyor.

Eski 26-07-2018, 07:56   #168
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

[quote=Muda;1545702]
Alıntı:
Köri otunun da kokusu çeri ve köri arasında bende net tanımlayamıyorumTohum alabilirsem size iletirim.

Goji berry iki tane var. İkisinde de aynı problem var. Geçen ay su vermedim ama havalar sıcak gidnce etkilendiler sanırım. Sonbahara çıkabilirsek gübre takviyesiyle önerilerinizi uygularım. Sulamayı ne sıklıkla yapmak gerekir acaba? Diplerne malçlama yaptım sürekli nemli gibi ama çok istiyor anladığım kadarıyla.[/QUOTE

Sn. thunderon;
Verdiğiniz linkin latince adı ile aratınca Bana Ankara'da bana çemen otu diye verilen bitki ile aynısı görünüyor. Sizinki daha küçük. Yabancı dilde çeviri yapınca adı Köri diye de çıkıyor. Bende en az iki üç yıldır 1280 rakımda ölmedi büyüdüler. Bol miktarda çiçek açmış durumdalar. Çiçekler tohum oluşturursa tohum paylaşımda isteyen olursa gönderirim. Resimleri küçültebilirsem eklerim.

Kari ko

Benim toprakta yaşayan goji berryler de sulamayı azaltınca hemen etkilenmişler. Hemen su vermeye başladım. Ne hikmetse bir dalda yeni çiçekleniyor.
Gojiberry ler sulanınca canlandı. Şu an yeni yaprak açtılar bir de yaz yağmurları üstüne gelince sanırım gıjiler kurtardık diyorum

Bendeki köri'ler hiç büyümedi. Ne ektiysem hala aynısı duruyor. Toprak çok verimsiz ya da havayı beğenmedi. Sonbaharı bekleyip göreceğiz bakalım.

Eski 26-07-2018, 09:58   #169
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Helichrysum italicum aladin ilk yıl çok fazla büyümüyor. Bende çiçek açtı. Ancak çok az. Her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyor. Soğuğa dayanıklı gibi bende. Suyu verince daha iyi oluyor. Toleransı olsa da susuz kaldığında nerede ise yapraklarında çok az su kalmıştı. Nerede ise kuruyorlardı. Bahçede kalıcı bir yere dikince dekoratif bir görüntüsü oluyor. Çiçek açıyor.

Kırmızı damarlı kuzu kulağı muhtemelen ikinci yılında çiçek açıp tohum verecektir. O da normal kuzu kulağı gibi suyu seviyor muhtemelen. Bende sulamada biraz sıkıntım olduğu için kuzu kulaklarını istediğim gibi yetiştiremedim. Ancak çıkıp tohum veriyorlar.

Eski 27-07-2018, 08:31   #170
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Helichrysum italicum aladin ilk yıl çok fazla büyümüyor. Bende çiçek açtı. Ancak çok az. Her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyor. Soğuğa dayanıklı gibi bende. Suyu verince daha iyi oluyor. Toleransı olsa da susuz kaldığında nerede ise yapraklarında çok az su kalmıştı. Nerede ise kuruyorlardı. Bahçede kalıcı bir yere dikince dekoratif bir görüntüsü oluyor. Çiçek açıyor.

Kırmızı damarlı kuzu kulağı muhtemelen ikinci yılında çiçek açıp tohum verecektir. O da normal kuzu kulağı gibi suyu seviyor muhtemelen. Bende sulamada biraz sıkıntım olduğu için kuzu kulaklarını istediğim gibi yetiştiremedim. Ancak çıkıp tohum veriyorlar.
Kuzu kulakları tohum verdikten sonra kuruyor mu acaba?

Eski 27-07-2018, 12:02   #171
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Aşağıda bir yere ektiğim ancak sulayamadığım kuzu kulaklarından hala yaşayanlar var. Onlar da aynısefalar gibi bir kısmı ölmesine rağmen bir kısmı yaşıyor. Sebebini bilmiyorum. Belki yanlarından filiz verenler yaşıyor olabilir.

thunderon beğendi.
Eski 27-07-2018, 13:44   #172
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Kırmızı damarlı kuzukulağı labada ailesinden deniliyor. Eğer öyleyse labadada olduğu gibi iki yıllık değil de çok yıllık gibi düşünüp gözlenebilir. Muhtemelen aynı yerden yeni filizler verir baharda.

thunderon beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2018, 14:57   #173
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Tekirdağdan getirdiğim susuz yetişen oturak domates bizim buranın iklimini sevmedi. Yağmurlardan dolayı yere değen domatesler çürüdü.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve Muda beğendi.
Eski 27-07-2018, 14:58   #174
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Cevizler iyi durumda. Otları bir kez biçtim şu an çok yoğun değiller ama biçilse iyi olacak.

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2018, 15:01   #175
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Sumak ağacı yaprakları çok hoşuma gidiyor yerini de sevdi.

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2018, 15:04   #176
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Aşısız erkek anten fıstığı çok hızlı büyüdü. Aşılı olan yavaş büyüyor.

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2018, 15:06   #177
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Hünnap fidesi çok iyi durumda. Sürekli yeni sürgünler atıyor.

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2018, 15:07   #178
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Frenk üzümü

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2018, 15:10   #179
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Süs ay çiçeği gölgeleme yapmak için ekmiştim.

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2018, 15:11   #180
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Nar ağacı

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024