agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni1272Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2016, 11:18   #31
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Arazinizin yanından dere geçmesi bir nimet. Derenin debisi nasıl bilmiyorum ancak az bir su varsa, küçük bir bent gibi bir şey yapmanız halinde su koçu pompacı kullanmak için gerekli debiyi sağlayabilirsiniz. Hatta su gücüyle elektrik bile üretirsiniz. Su koçunu araştırın, size uygun gelirse arazinizin en üst noktasına bir tanker koyun ve masrafsız olarak sulamaya başlayın.

Fındıklar gitti galiba?
Bu arada fındıkları dipten budadık. Mevcut fındıklar ağaç gibi olmuş seneye çıkacak körpe sürgünlerden fındık almayı umuyoruz

gilan ve tarku beğendi.
thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2016, 11:25   #32
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Önce hayırlı olsun. Kolay gelsin.
Bir çok şey söylenmiş. Hemen hemen hepsi doğru.
Sera konusuna kimse değinmemiş. Bende onu yazayım. Ailenizin sebzesini almayı düşünüyorsanız. 100 m2 bir sera sizin her türlü sebzeniz için yeterli olur. Arazinin bulunduğu yerde. yoğun Kar yağışı yoksa. Yani seraya ağırlık binmeyecekse. Çok kalın olmayan profillerden. 4X25=100 m2, basit bir tünel sera işinizi görür.
Yine ailenizi için ekeceğiniz meyvelerden. En çok sevdiklerinizden 2 ağaç. Daha az sevdiğiniz ve hadi bundan da olsun dediklerinizden 1 ağaç ekseniz yeter. Geri kalan arazide ticari amaçlı ekeceğiniz cinsler için.

1-) İklimi ve o iklimde yetişen çeşitleri. Benzer iklimde yetişmekle birlikte. Sizin çevrenizde denenmemiş olan. Yani orada az bulunan. Ve üretilirse iyi satılacağını düşündüğünüz bir çeşidi.
2-) Köylüyle görüşerek ve ne yapmanız hakkındaki fikirlerini alarak. Ortaya çıkan sonucu.
3-) Bahçenin eski ürünü plan fındığı "Muhtemelen o çevre için en uygun olan bitki fındıktır. Çünkü onu eken bu konuyu ya biliyordur veye akıl yormuştur."
4-) Toprak analizi yaptırarak. O toprağa ekilmesi en uygun olacak bitkinin ne olduğunu öğrenmek için. Bir ziraatcinin görüş ve tavsiyelerini aldıktan sonra.

Tüm görüşmelerin en aklınıza yatanını "Bence ziraat mühendisinin tavsiyesini" uygulayın.
Çok yoğun kar yağışı olmuyor 100m2 bana yeterde artar sanırım Arazi biraz eğitimli seranın yapılacağı araziyi düzlemek gerekecek. Şimdilik ağaç işlerini halletmeyi düşünüyor. Serayı İnşallah ikinci fazda yapacağız.

Ağaçlı iken küçük gibi görünen tarla temizlenince baya büyük geldi gözüme üst kısmında 1 dönüm kadar yeri barınak ve meyve bahçesi için ayıracağım. Her meyveden iki ağaç dikmek mantıklı ama ağaçların yerleşimi konusunda endişelerim var. Her ağaç birbiriyle uyumlu değil birde farklı ağaçların farklı hastalıklaır oluyor. Hangi ağaçlar birbiriyle uyumlu acaba bilginiz var mıdır?

Fındık kısa vadede verim verdiği ve bakımı kolay olduğundan dolayı rağmet görüyor fındığı söküm kiraz ceviz ayva yapan çok. Bana ceviz daha cazip geliyor. Hem ben seviyorum hem saklaması kolay hemde kendi çapında ufak bir orman oluyor

bu sene bahçeyi ve iklimi gözlemleyeceğim. Bahçenin kurulma işini sonbahardan sonra yapmayı planlıyorum. Derenin yaz debisini de gözlemlemem gerekiyor. Ağaç yetiştirmek için su şart

Ayazkızı beğendi.
Eski 22-03-2016, 11:36   #33
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Tavsiyenize uydum tarlada yaşlı bir meşe ağacı vardı onu bıraktık. Çevresinde ufak meşe ağaçlarınıda bırakacağız diye konuşmuştuk ama ormancılar onları kesmiş. Hamak kurmak için üst tarafındaki tek ağacı bırakacağız. Çocuklarla bu ağacın altında oynayacağız artık

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2016, 19:45   #34
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Meşe ağacını da fındıkları da bırakmanıza sevindim. Gölgesinde oynayacağınız keyifli günler dilerim.

Ben meyve ağaçları konusunda tozlaşma gerektirmeyen türler için tek ağacın yeterli olacağını düşünüyorum. Tam olarak hangi türleri istersiniz bilmiyorum ama mesela tek bir kayısı ağacının vereceği meyve size de, komşulara da, yemeğe de reçele de yetiyor da artıyor bile.

Yaz boyunca gözlem yapıp sonra karar vermeyi seçmenizi de çok takdir ettim. Çok daha doğru kararlar almanızı sağlayacaktır. Kolay gelsin.

blnturkek beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 10:49   #35
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

merhaba haftasonu botanik bahçelerini gezdim ve çok hoşuma giden ağaç çeşitleri ve bitkileri not aldım. Bunları bahçemde deneyeceğim. Sizlerle de fotoğraflarını paylaşayım.

Eski 13-04-2016, 10:56   #36
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

*japon akağacı
*Manolya
*Japon süs kirazı
*Oya ağacı
*Salkım keçi söğüdü

Eklenen Resimler

Eski 13-04-2016, 10:58   #37
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

*Sarkık dallı akağaç
*Mor salkım
*oya ağacı

Eklenen Resimler

Eski 13-04-2016, 11:09   #38
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

ayrıca kokusunda dolayı hayran kaldığım bitkilerde şunlar;

*Kekik
*Limon kekiği
*Mercan köşk-ilk defa karşılaştım çok güzel bir kokusu var.
* Dağ sateri- Antepte kullanıln zahter bu olsa gerek
*Adaçayı
*Kış tatlısı(Chimonanthus praecox)-hoş bir kokusu var.
*acem lalesi
*Yeşil halı otu
*Melisa otu ( Limon aromalı çok güzel bir konusu var.)
*Karabaşotu
*Lavanta
*Lavantin
*Acı pelin (Çiçekli keskin bir kokusu var)
*Sarı şebboy -mentu -Sarı çiçekli ve çok hoş kokusu var.
*Sabunotu
*Limonotu
*Şakayık

Eski 13-04-2016, 11:12   #39
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Acem lalesi ve Ilgın ağacı

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2017, 15:45   #40
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Sakaryadan 5100m2 tarla aldık. Tarla mirastan kalmış ve bir zamanlar fındıklık olan arazide meşe ve gürgen ağaçları almış başını gidiyor. Ağaç kesimleri için gerekli izinleri aldık ve önümüzdeki ay tarlayı temizleyeceğiz.

Tarla temizlendikten sonra ben kepçe ile kökleri temizleyip araziyi düzleştirmek istiyordum ama taban kısmındaki torfuda kazıyacağım için kararsızım. Sizce kökler kalmalı ve torf içerisine mi ağaçları dikmeliyim?

Ayrıca burada tek bir ürün değil de farklı meyve ağaçları dikmek istiyorum. Çoğunluk ceviz olacak şekilde elma, armut ,ayva badem, trabzon hurması , kiraz fındık (İçinde zaten mevcut bunları budayınca seneye verir diyorlar) ekmeyi düşünüyorum. sizlerinde önerilerine açığım. Burayı emeklilik zamanlarında kullanabileceğim bir bahçeye çevirmek istiyorum.

Değerli görüşleriniz ve desteklerinizi bekliyorum teşekkürler.
Merhaba, çok fazla çeşide girerseniz hastalık ve zararlılar ile mücadeleniz zorlaşacaktır. Özellikle ceviz ve elmayı bir arada dikerseniz, kurtlu meyvelerden muzdarip olabilirsiniz. Kimyasal ilacı asla önermiyorum ama en azından Bordo Bulamacı kullanım zamanları aynı zamana denk gelen türler daha iyi olur. Biz bahçeleri genellikle kapama (tek tür ve dölleyiciler) bahçe olarak tavsiye ederiz en azından 3 sıra ceviz, 3 sıra kiraz, 3 sıra trabzon hurması gibi ama asla iç içe değil.

handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2017, 11:55   #41
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Arazi üzerindeki daha sonunda sonuçlandı. Artık buradaki hayallerimi uygulamaya başlayabilirim.
Geçen sene tüm ağaçların kesilip toprağın temizlenme işini yapmıştım. Arazinin üst tarafında tatlı bir meyil var. 1 dönüm kadar yeri dümdüz yapıp burayı günlük kullanım ve konaklama amacıyla kullanacağım. bu düzlüğün altına 2.nci bir düzlük yapıp bu alanıda sebze bahçesi yapmak istiyorum . Tabi burdan sonrası bayı olacak bu alan içinde halen ceviz dikmeyi düşünüyorum.

Düz br satıh elde etmek için arazinin orta yerine bir beton ve ya taş duvar ördürmek gerekecek. sonrasında toprak tesviyesi falan yapılacak.Duvarın beton veya taş duvar olmasının ne gibi bir farkı olabilir? bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-07-2017, 11:57   #42
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Araziyi aşağıdaki şekilde planlamak istiyorum. Sizce ihtiyacım olan alan ne kadar olur?

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2017, 14:43   #43
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Hayaller , hayaller , hayaller...

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2017, 14:44   #44
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Eğimli arazide bu da uygulanabilir.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve g.c. beğendi.
Eski 01-08-2017, 16:27   #45
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Araziyi ot sarmıştı otlar kesilip sürüldü. Arazideki eğim fotolardan belli oluyor. Arazinin eni 25m civarı. 30mx25m 2lik bir kısmı teraslayıp düzlesem bana yeter mi acaba?

Eklenen Resimler

Eski 01-08-2017, 16:28   #46
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

bu da arazinin panoromik fotoğrafı.

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2017, 00:36   #47
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Arazideki düzeltme çalışmalarıı tamamladık.

Düzelttiğim alanı 3 kat olarak planladım. İlk alan konteyner veya prefabrik yapacağım çiçek bahçesi ve birkaç ağacın olacağı yaşam alanı. Burası 22mx15m oldu.

Diğer alan meyve ağaçlarının olacağı ve çocukların oynacağı etkinlik alanı. Burası 26mx 14m oldu.

Son alanda 3m genişliğinde sebze ekeceğim alan. Bu alanda 26mx3 m oldu.

1. katın fotoğrafları

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2017, 00:37   #48
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Bunlarda 2. ve 3. katın fotoları

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2017, 00:38   #49
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

üst ve yandan görünüş.

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2017, 00:41   #50
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Düzleme sonrasında katlar arasında beklediğimden daha fazla yükseklik farkı oluştu. Yaklaşık 2.5 metrelik fark var.
Burada oluşan bayırlar neler ekebileceğim konusunda değerli üyelerin önerilerini bekliyorum. Aklıma ilk gelen zeytin oldu. 2 sıra halinde zeytin ekilebilir mi acaba?

Eklenen Resimler

Ayazkızı, YeniBON ve Milla beğendi.
Eski 31-08-2017, 02:01   #51
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
O bölgede zeytin oluyor mu?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2017, 23:54   #52
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
O bölgede zeytin oluyor mu?
Selamlar

Bu bolgede daha cok findik ve ceviz bahceleri var. Buraya 40km uzakta geyve pamukova taraflarinda zeytin bahceleride var iklim ve mesafe olarak cok fark yok
Ama civarda zeytin bahcesi gormedim. Araziler duz ,verimli ve sulama yapilabiliyor. Bu sebeple zeytin ekilmemis olabilir.

Eski 01-09-2017, 10:14   #53
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Araziyi tesviye ettikten sonra gevşeyen toprak sürekli sorun çıkartacaktır. Yağan yağmurlardan toprağın akmasını engellemeniz baya uğraştıracaktır. Benzer sorun benim bahçemde de var, 2.5 metrelik şev var ve sürekli toprak akıyor. İstinat duvarı tarzı bir şey yapmayı düşünüyor ve bunun için hurda lastik toplamaya başladım, gerçi hesaplarıma göre minimum 5000 tane lastik bulmam gerekiyor .

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2017, 13:36   #54
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Araziyi tesviye ettikten sonra gevşeyen toprak sürekli sorun çıkartacaktır. Yağan yağmurlardan toprağın akmasını engellemeniz baya uğraştıracaktır. Benzer sorun benim bahçemde de var, 2.5 metrelik şev var ve sürekli toprak akıyor. İstinat duvarı tarzı bir şey yapmayı düşünüyor ve bunun için hurda lastik toplamaya başladım, gerçi hesaplarıma göre minimum 5000 tane lastik bulmam gerekiyor .

https://www.youtube.com/watch?v=0TZHkbH5gS4
Merhaba,

eartshipleri çok araştırdım. Çok insan gücü istiyor. İşten ve çocuklardan vakit bulup böyle bir yer yapmam zor görünüyor

Bu kış bekleyip göreceğiz bakalım. Toprak kumlu akması zo gibi duruyor ama yağmur kar nasıl etkiler bilemiyorum.

Eski 05-09-2017, 16:14   #55
Ağaçsever

portorikolu's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2017
Bahçeniz hayırlı olsun.

thunderon beğendi.
portorikolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2017, 09:41   #56
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Çit yapabilmek için Lavandula Rotundifolia cinsi lavantamdan çelik alıp viyollere ektim. Geçen sene aldığım çeliklerin büyük bir çoğu çimlenmişti. Bakalım bu sene kaç adet alaabileceğiz

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2017, 15:19   #57
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Arazinin tesviye ve sürme işleri tamamlandı. Fidancıyla bir tarlaya gidip ağaçlar konusunda istişare etmemiz gerekiyor. 3 dönüm ceviz 2 sıra fındık ekmeyi düşünüyorum diğer alanlarda meyve bahçesi ve ev olacak.
Ayrıca zeytin ağacıda dikmek istiyorum. alt köydeki evin bahçesinde zeytin ağacı var ve zeytin alıyormuş. Zeytin dikilecek yer güneye bakıyor. Kuzey tarafı sık ağaçlar ile çevirili. Kuzey rüzgarı almaz. Gemlik zeytiniymiş komşudaki. fidancıyla bu konuyuda konuşacağım.

Tesviye sırasında toprak yer değiştirdi. Üst kısımdaki orman toprağı bazı yerlerde kalmadı. 1m alttaki toprakta besin eksikliği vardır. Toprrak numunesini aldım onlarıda ziraate götürüp analiz yaptıracağım.

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2017, 17:25   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-01-2011
hayırlı olsun.

thunderon beğendi.
blnturkek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2017, 14:38   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Hayırlı olsun çok güzel görünüyor.

thunderon beğendi.
bthnbyrktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2017, 11:36   #60
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Evin önünde saksıda yetiştirdiğim bitkileri buraya taşıyım ekmeye başladım. Yaklaşık 50 kök fide dikildi. Tamamına yakın benim tohumdan veya çelikten yetiştirdiğim fideler

*Lavanta
*Biberiye
*Gül
*Kuşburnu
*Söğüt
*Mor Salkım
*Bezelye çalısı
*Karanfil
*Adaçayı
*Kaymak ağacı
*Mezarlık süseni
*Avize çiçeği
*Ortanca
*Şebboy
*Agave
*Hanımeli
*Süs Narı (Bodur Nar)

Eklenen Resimler

Düzenleyen thunderon : 25-10-2017 saat 15:47

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024