agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler
  • 8 Gönderen coskunahm
  • 4 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen coskunahm
  • 5 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen birnefestoprak
  • 1 Gönderen Melih Bakırlıoğlu
  • 1 Gönderen coskunahm
  • 2 Gönderen coskunahm
  • 1 Gönderen Orhank
  • 1 Gönderen coskunahm
  • 1 Gönderen coskunahm
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen coskunahm
  • 1 Gönderen coskunahm
  • 1 Gönderen coskunahm
  • 2 Gönderen coskunahm

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2015, 14:13   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2015
Cennettepe için yola çıktık.

Merhaba değerli forum üyeleri,

Bilebildiğimiz kadarıyla henüz bir ismi olmadığı için, şu an üzerinde evi barkı olan birileri de bulunmadığı için kendimizce ismini `Cennettepe` koyduğumuz, Kayseri'de Ali Dağı'nın ardındaki bir tepeciğin yamacında, geçen hafta satın aldığımız bir arsada permakültür prensiplerine göre tasarladığımız -ev ve bahçeden oluşan- bir yaşam alanı oluşturmak ve şu an yaşadığımız (?) apartman ormanından mümkün olan en yakın zamanda eşimle birlikte kaçıp kurtulmak istiyoruz.

Şimdilik yolun ta başındayız ama deneyimlerimizi bir blogda toplamak istedik:
blog

Bu işi başarmak için paraya, zamana ve sabra ihtiyacımız var biliyoruz. Fakat hepsinden önemlisi en çok ihtiyaç duyduğumuz şey bilgi ve manevi destek. Forum üyelerinin bu konuda ne kadar cömert olduğunu biliyorum ve bizden de desteğinizi esirgememenizi ümit ediyorum

Sevgi ve selamlarımla.

coskunahm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 14:38   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Blogdaki yazılarınızı okudum. Bana hiç yabancı gelmedi nedense

Yapmak istediklerinizin bir kısmını yapamayacaksınız, bazıları sonradan yapılabilir şeyler bu yüzden ilk projede düşünülmeli, bazıları teknik olarak sıkıntılı.

İş kolları sıvayıp teknik projelere geldiğinde tekrar tekrar düşünmenizi, hiç bir şeyi varsaymamanızı tavsiye ederim.

Araziniz ve düşlediğiniz yeni yaşam tarzı hayırlı olsun.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 14:48   #3
Ağaçsever

Merhaba Sn. Meyvelitepe,
Blogu okumanıza memnun oldum, iyi dilekleriniz için de teşekkür ederim.
Benim de bu yola çıkmadan önce ısı pompası konusunu ararken bulup okuduğum bloglardan birisi sizinkiydi. Hatta (çok önemli bulduğum) `ısı köprüsü` kavramını da sizden mi okudum tam hatırlayamadım (o kadar çok kaynak taradım ki son üç ayda).
Sizin tecrübelerinize çok değer veriyorum açıkçası. O yüzden eğer yukarıdaki yorumunuzda `bazıları`derken neyi kastettiğinizi açabilirseniz çok sevinirim

TCM beğendi.
Eski 03-09-2015, 15:28   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yazılabilir, çözüm aranabilir bir çok konu var ama iki çok temel konudan bahsedeyim öncelikle.

Birincisi enerji. Her ne kadar tüm enerjiyi elektrik formunda kendinizin üretmesini hedefliyor olsanız da, düşündüğünüz altyapıda bu pek mümkün olmayacak. Söz gelimi ısı pompası kullanacak iseniz (ki kesinlikle tavsiye ederim) fotovoltaik veya rüzgar tribünü yoluyla bu enerjiyi elde etmeniz önümüzdeki on yıl için pek mümkün görünmüyor. Bunun sebebi, ısı pompası devreye girdiğinde büyük ihtimal sağlayabileceğiniz veya depolayabileceğinizden çok daha fazla akım çeker. Bu esnada mutlaka şebeke enerjisine ihtiyaç duyarsınız.

Elbette bu enerji üretmenize engel bir durum değil. Beklediğiniz gibi yatırımı kendini 6 yılda amorti edecek bir teknoloji bulabiliyorsanız mutlaka yapın. Ürettiğiniz düzensiz elektriği çift yönlü sayaç ile devlete satarsınız.

İkincisi su. Yağmur suyu biriktirerek tüm su ihtiyacınızı çözmeyi düşünüyorsanız ihtiyaç duyduğunuz depo büyüklüğü 200 ton ve üzeri olmalı. Yapmayı düşündüğünüz gölet de bunu çözemeyebilir. Yağmur dışında havadan su sağmanın çeşitli yöntemleri var ama bunların hepsi epey bir yatırım gerektirir. Dolayısı ile yağmur suyu kullanımı ile ilgili düşündüklerinizden büyük yatırım gerektirmeyenleri uygulayın, mutlaka faydalı olacaktır ama yeterli olması fazlasıyla şüpheli.

Eski 04-09-2015, 01:08   #5
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Blogunuz ve yeni yasaminiz hayirli olsun (abonelik secenegini goremedim; acarsaniz takip etmek isterim). Sizinki gibi ornek arayislarin cogalmasi umutlandiriyor.

coskunahm beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 07:25   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Gönlünüze göre olsun. Acele etmeye gerek yok.

coskunahm beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 08:44   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yazılabilir, çözüm aranabilir bir çok konu var ama iki çok temel konudan bahsedeyim öncelikle.

Birincisi enerji. Her ne kadar tüm enerjiyi elektrik formunda kendinizin üretmesini hedefliyor olsanız da, düşündüğünüz altyapıda bu pek mümkün olmayacak. Söz gelimi ısı pompası kullanacak iseniz (ki kesinlikle tavsiye ederim) fotovoltaik veya rüzgar tribünü yoluyla bu enerjiyi elde etmeniz önümüzdeki on yıl için pek mümkün görünmüyor. Bunun sebebi, ısı pompası devreye girdiğinde büyük ihtimal sağlayabileceğiniz veya depolayabileceğinizden çok daha fazla akım çeker. Bu esnada mutlaka şebeke enerjisine ihtiyaç duyarsınız.

Elbette bu enerji üretmenize engel bir durum değil. Beklediğiniz gibi yatırımı kendini 6 yılda amorti edecek bir teknoloji bulabiliyorsanız mutlaka yapın. Ürettiğiniz düzensiz elektriği çift yönlü sayaç ile devlete satarsınız.

İkincisi su. Yağmur suyu biriktirerek tüm su ihtiyacınızı çözmeyi düşünüyorsanız ihtiyaç duyduğunuz depo büyüklüğü 200 ton ve üzeri olmalı. Yapmayı düşündüğünüz gölet de bunu çözemeyebilir. Yağmur dışında havadan su sağmanın çeşitli yöntemleri var ama bunların hepsi epey bir yatırım gerektirir. Dolayısı ile yağmur suyu kullanımı ile ilgili düşündüklerinizden büyük yatırım gerektirmeyenleri uygulayın, mutlaka faydalı olacaktır ama yeterli olması fazlasıyla şüpheli.
Sn. Meyvelitepe, uzman görüşleriniz çok kıymetli, teşekkürler

Siz yazınca kendimi yanlış ifade ettiğimi anladım, düzelteyim: ısı pompasının enerji ihtiyacını güneş ve rüzgardan sağlamak istiyoruz demiştik. Fakat kış aylarında bunun mümkün olmayacağı doğrudur. Elektrik enerjisi üretimimiz düşük olduğu aylarda şebekeden ihtiyacımızı karşılayıp, yaz aylarında enerji fazlasını şebekeye satarak mahsuplaşmak, böylelikle şebekeden kullandığımız enerjiyi net sıfırın altına düşürmek niyetindeyiz. Onu kastetmiştim. Bu da ne kadar mümkün olur bilemiyorum tabi, bunun mühendislik hesabını henüz yapmadık. O işe girişeceğimiz zaman size danışmayı istiyorum, yol yordam gösterirseniz sevinirim.

Su ihtiyacına gelince, öncelikle yağmur hendekleri, göletler ve malçlama ile (Kayseri'de yaklaşık 2,5 aylık) kurak dönemde toprağın su ihtiyacını (2-4 hafta kadar) ötelemek istiyoruz. Dolayısıyla sulama ihtiyacımızı önceden yaptığımız toprak işçiliğiyle azaltmak niyetindeyiz. Sonrasında ise 200 ton olmasa da 60 ton su depolamayı düşünüyoruz. Dediğim gibi sıkıştığımız yerde şebekeye döneceğiz ama o zamana kadar yağmurdan ne kadar yararlanırsak o kadar iyidir Akıllı bir tasarımla yağmur suyu çok efektif bir şekilde değerlendirilebiliyor. Haberiniz vardır diye düşünüyorum ama eğer yoksa Geoff Lawton'un Ürdün'deki Greening the Desert isimli permakültür çalışmasının çölde nasıl inanılmaz sonuçlar doğurduğunu incelemenizi tavsiye ederim.

İlginiz için teşekkür ederim.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 04-09-2015, 08:46   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Blogunuz ve yeni yasaminiz hayirli olsun (abonelik secenegini goremedim; acarsaniz takip etmek isterim). Sizinki gibi ornek arayislarin cogalmasi umutlandiriyor.
Sn. Birnefestoprak, ilginize teşekkür ederim. Bloga abonelik seçeneği ekledim, takip ederseniz memnun olurum

Eski 04-09-2015, 08:47   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Gönlünüze göre olsun. Acele etmeye gerek yok.
Melih Bey teşekkürler, acelemiz yok, toprak gibi sakince yapmak niyetindeyiz tüm işleri, inşallah gönlümüzdekinden daha güzel olur

Eski 04-09-2015, 08:57   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
işiniz zor ve yol meşakkatli
Fiorino yerine 4 çeker bişey düşünseydiniz keske bunun yağmuru karı var.
Şimdiden kolay gelsin

coskunahm beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 09:43   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
işiniz zor ve yol meşakkatli
Fiorino yerine 4 çeker bişey düşünseydiniz keske bunun yağmuru karı var.
Şimdiden kolay gelsin
Teşekkürler Orhan Bey,
Evet kolay değil, zor olsun ama yeter ki zorumuza gitmesin diyoruz
Fiorino otomatik vites+bagaj hacmi+ekonomiklik+elimizdeki para seçeneklerini bir araya koyunca tek opsiyonumuzdu, biraz deneyelim istiyoruz, bir de Dacia'nın otomatik vites seçenekleri sunmasını bekliyoruz

MeyveliTepe beğendi.
Eski 08-09-2015, 19:24   #12
Ağaçsever

Haftasonu Cennettepe'de gözlem yaptık

Alfred Korzybski'nin dediği gibi "harita arazinin kendisi değildir" diyerek haftasonu arazimizi tanımak için gözlem yapmaya gittik. Geçen ay bilgisayar programı kullanarak harita üzerinde yaptığımız (bize göre) şahane bahçe tasarımımız da çöp oldu Çünkü hakikaten arazimiz biraz (?) çetin çıktı. Epey yorulduk ama en önemli faydası şu oldu: bu gözlem işine devam etmemiz gerektiğini, hatta araziye hiç dokunmadan, plan program yapmadan önce şöyle birkaç haftayı sağlam gözleme ayırmamız gerektiğini anladık. Peki bu haftasonu ne mi yaptık?
Devamını okumak için sizi maalesef bloga davet etmek zorundayım çünkü bu foruma fotoğraf ekleme işini henüz beceremedim
Yazının devamını okumak için lütfen tıklayın.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 08-09-2015, 19:38   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sitenizde yorum yazmak mümkün görünmüyor bu yüzden buradan yazayım. mevcut ağaçlara dokunmamak iyi tesbit. Farklı gördüğünüz topraklardan mutlaka örnek alarak analize gönderin. Bir de arazinin farklı yerlerini kazarak toprak derinliğini ölçmenizde büyük fayda var.

Eski 08-09-2015, 20:09   #14
Ağaçsever

Sn. Meyvelitepe,
Sitenin yorum sorununu hallettim sanırım, uyarı için teşekkürler. Toprak derinliği derken üst toprak derinliğini mi kastediyorsunuz, tam anlamadım sanırım.

Eski 08-09-2015, 20:13   #15
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Toprağı kazıp ne kadar derinikte toprak olmayan tabaka ile karşılaşıyorsunuz demek istedim.

coskunahm beğendi.
Eski 08-09-2015, 20:17   #16
Ağaçsever

Anladım, teşekkür ederim, dikkat edeceğim.

Eski 13-03-2016, 13:54   #17
Ağaçsever

İçimizde çiçekler açıyor, baharı karşılıyoruz :)

Şehirde (tabiata henüz dokunulmayan) her yerde bir şenlik var, ağaçlar gelinliklerini giyinmeye başladılar. Bizim bahçe biraz yüksek olduğu için ağaçlar yeni yeni uyanmaya başladı. İlk çiçek açan ağacımızı dün gördük. Haydi bismillah

Yazı uzun ve bol fotoğraflı olduğu için buraya ekleyemiyorum, devamı için aşağıdaki adresten bloga ulaşabilirsiniz:
blog

MeyveliTepe ve samur beğendi.
Eski 27-03-2016, 02:11   #18
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Çalışmalarınızı heyecanla takip edeceğim, blogdaki paylaşımlarınızı okudum. Hep televizyon programlarında izlediğim yabancı ülkelerde uygulanan bu yönetmin ülkemizde de uygulanabirliğini öğrenmek benim için güzel oldu. Söylediğiniz kitapları alıp incelemeyi düşünüyorum. Hep bir bagevi hayalim vardi, bu sene arazı arama çalışmalarımızı hızlandırdık, bakalım çalışmalarınız bize yol gösterici olacaktır. Saygılar. Başarılar..

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 17:39   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samur Mesajı Göster
Çalışmalarınızı heyecanla takip edeceğim, blogdaki paylaşımlarınızı okudum. Hep televizyon programlarında izlediğim yabancı ülkelerde uygulanan bu yönetmin ülkemizde de uygulanabirliğini öğrenmek benim için güzel oldu. Söylediğiniz kitapları alıp incelemeyi düşünüyorum. Hep bir bagevi hayalim vardi, bu sene arazı arama çalışmalarımızı hızlandırdık, bakalım çalışmalarınız bize yol gösterici olacaktır. Saygılar. Başarılar..

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bize eşlik edecek olmanıza sevindim
Henüz yola yeni çıktık sayılır, emekliyoruz, öğreniyoruz ve mutluyuz. Bu "yöntem"den kastınız permakültür ise ülkemizde çeşitli düzeylerde uygulayanlar var, blogdaki "bağlantılar"da bazı örneklerini koymuştum, onlardan da istifade edebilirsiniz.
İnşallah gönlünüze ve kesenize uygun bir arsa bulup bağ evinize en kısa sürede kavuşursunuz
Selam ve sevgilerimle.

samur beğendi.
Eski 21-11-2016, 14:44   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Blog'a ulaşamıyorum bir süredir. Konu da cansız kalmış. Bir sorun yok umarım. Sevgiler.

mhmet_do Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 11:22   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunahm Mesajı Göster
Merhaba değerli forum üyeleri,

Bilebildiğimiz kadarıyla henüz bir ismi olmadığı için, şu an üzerinde evi barkı olan birileri de bulunmadığı için kendimizce ismini `Cennettepe` koyduğumuz, Kayseri'de Ali Dağı'nın ardındaki bir tepeciğin yamacında, geçen hafta satın aldığımız bir arsada permakültür prensiplerine göre tasarladığımız -ev ve bahçeden oluşan- bir yaşam alanı oluşturmak ve şu an yaşadığımız (?) apartman ormanından mümkün olan en yakın zamanda eşimle birlikte kaçıp kurtulmak istiyoruz.

Şimdilik yolun ta başındayız ama deneyimlerimizi bir blogda toplamak istedik:
blog

Bu işi başarmak için paraya, zamana ve sabra ihtiyacımız var biliyoruz. Fakat hepsinden önemlisi en çok ihtiyaç duyduğumuz şey bilgi ve manevi destek. Forum üyelerinin bu konuda ne kadar cömert olduğunu biliyorum ve bizden de desteğinizi esirgememenizi ümit ediyorum

Sevgi ve selamlarımla.
merhaba bahçeniz hayırlı olsun evinizi yaptınızmı ağaçlarınızı diktinizmi bahçenizin fotoğraflarını görmek isteriz

doğa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2017, 08:41   #22
Ağaçsever

Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba,
Blog epey bir süredir atıl, çünkü biz de çok bir şey yapamadık maalesef. En son geçen baharda paylaşımda bulunmuşum. Bulduğum ilk fırsatta blog yazısı yazacağım. İşler yeni yeni hızlanıyor inşallah. Geçen sene neler yapmaya niyet ediyorduk (blogda yazmıştım) ve neler yapabildik/yapamadık hızlıca yazayım, detaylarını blogda yazarım:
* Kompostumuz olmadı. Elimi orakla kestiğim için çalışmamız yarıda kalmıştı. Kompost boyutu istediğimiz ölçüde olmadı o yüzden (0,5mx1m olabildi). Anlatacağım başka sebepler de ilave edilince ilk kompost denememiz sizlere ömür Ama yılmak yok.
* Tekerlekli çapayı (wheel hoe) yaptırdım sanayide ama henüz toprağımızı işleyemediğimiz için kullanamadım. Seneye inşallah.
* Korunga ekimini yaptık (Fukuoka'nın doğal tarım tekniğiyle, çapalamadan). Epey bir kısmı tuttu tohumların. Onu da yazacağım.
* Tohum takasından aldığımız tohumlarla denediğimiz, çapalamadan, saman malçıyla yaptığımız sebze yetiştirme maceramız da fiyasko oldu Envai çeşit sebzeler, kucak kucak domatesler beklerken, birkaç tane dımıtıs alabildik sadece. Bunun da tahmin ettiğim nedenlerini yazacağım.
* Solucan çiftliğimiz mutfak balkonunda düşük hızda devam ediyor, henüz bahçeye transfer edemedik.
* Arsanın rüzgar dilimlerine göre kuzey ve güney sınırına 50 tane sedir fidanı diktik. Önemli bir kısmı tuttu. İnşallah kaybetmeyiz onları.
* Arsa yolumuz HALA tamamlanmadı (belediye bugün-yarın bitireceğini söz verdi, bakalım).
Evet koca bir senede ancak bunları yapabildik. Dediğim gibi bundan sonra hızlanma ümidindeyiz çünkü hedefimiz seneye yazın evimizi inşa edip yaz-kış kalacak şekilde (1420m rakımlı) bahçemize göçmek. Bunun için de önce tek göz (36 m2) bir bağ evi yapmak istiyoruz.
Aktif solar evimizin ekolojik ve ekonomik olmasını önemsediğimizden saman balyalarından yapmak niyetimiz var. O yüzden önümüzdeki haftalarda bu bağ evini deneme amaçlı kendi imkanlarımızla yapacağız.
Aşağıda sizlerden istişare amaçlı birkaç şey soracağım. Bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Sevgiler.

Eski 21-07-2017, 09:46   #23
Ağaçsever

Teraslama ve Yol Yapımı

Belediyenin yolumuzu açmasını bekleyeduralım, yapacağımız bağ evi denemesi için arsanın içinde teraslama ve yol yapımına başlıyoruz. Bir iki gün içinde kepçemiz gelecek inşallah. Fotoğraftaki gibi arsanın sağ alt sınırına kadar gelen yoldan itibaren teraslanacak alanın ortasına kadar uzanan bir yol açmayı düşünüyoruz.
Evleri bahçenin ortasına yapmak niyetimiz var. Şu sebeplerden:
* Bahçenin her yerine erişim kolaylığı
* Manzaradan istifade edebilmek
* Su deposunu evin yanıbaşına yapacağımız için, meyve ağaçlarını koymak istediğimiz alt kısmın sulanmasında yerçekiminden yararlanmak

Teraslanacak alanda 20-30 derece eğim var. İnşallah çok zorlayıcı bir zeminle karşılaşmayız. Nelere dikkat etmemiz lazım teraslamada. Tavsiyesi olan var mı?

Eklenen Resimler

Muda ve Musa Gündoğan beğendi.

Düzenleyen coskunahm : 21-07-2017 saat 13:19
Eski 21-07-2017, 10:43   #24
Ağaçsever

Deneme için yapacağımız bağ evinin kendimce yaptığım çizimleri ve bilgiler aşağıda:
Name:  IMG_4362.jpg
Views: 430
Size:  38.8 KB
Name:  IMG_4363.jpg
Views: 453
Size:  33.0 KB
* Mutfak+oturma odası, yatak odası, banyo+tuvalet şeklinde 1+1, 36 m2'lik bir yer olmasını planlıyoruz.
* Su tesisatını mümkün olan en kısa alanda yapabilmek için (çünkü saman evin en büyük düşmanı su/rutubet, bu riski azaltmak istiyorum) lavabo, tuvalet, duş gibi alanları yanyana koyduk. Lavabo ve mutfaktaki yıkama evyesinden gelen gri suyu klozette kullanacak, fazlasını da drenajla birlikte gri su sistemine bağlayacağız.
* Mutfaktaki kirli evyeden ve tuvaletten gelen siyah suyu sızdırmalı foseptiğe bağlayacağız.
* Duvarlar saman balyasından, yığma türünde (load bearing) olacak. Duvar kalınlığının balya+sıva şeklinde yaklaşık 50 cm olacağını düşünüyorum.
* Zemin toprak (earthen floor) olacak. Toprak zeminin cilası için uygun fiyatlı doğal (kaynatılmış) bezir yağı bulamadım maalesef. Bu konuda yardımcı olabilen çıkarsa çok sevinirim. Yoksa sentetiğe mecbur kalacağım sanırım.
* İç mekan duvarlarında alçıpan kullanmak niyetim var.
* Banyo-tuvalet duvarlarında becerebilirsek tadelakt uygulaması yapmak istiyoruz.
* Bir de termal kütleli roket soba (rocket stove mass heater) denemek istiyoruz.
Name:  IMG_4364.jpg
Views: 495
Size:  24.4 KB
* Çatı sivri tepeli, üçgen (gabled) şeklinde olacak. Güneş enerjisinden azami istifade edecek ve kışın kar yükünü asgari taşıyacak bir açıyla çatacağız. Ayrıca kışın termal kütleyi ısıtacak, yazın ise doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde çatının ucunu uzatacağız.

Eski 21-07-2017, 11:01   #25
Ağaçsever

Taş Çukuru (Rubble Trench) Temel

Temel ve çatı çok teknik konular ve açıkçası beni oldukça zorluyor. En küçük detayların bile ciddi sorunlara sebep olabileceğini anlıyorum. O yüzden aşağıda öncelikle temel konusunu sizlere danışmak istiyorum.
Name:  rubble trench.jpg
Views: 406
Size:  37.7 KB
Dünyaca ünlü mimar Frank Lloyd Wright'ın yeniden meşhur ettiği taş çukuru (rubble trench) temeli yöntemini denemek niyetindeyim -çeviriyi ben yaptım ve berbat oldu tabi, bunun Türkçesi var mı? Bu yöntem hem uygulaması kolay, hem de ekolojik ve ekonomik olarak beğendiğim bir çözüm sunuyor.
Burada kafamı özellikle kurcalayan birkaç soru var:
* Çizimdeki siyah karalı şeritle gösterilen ısı yalıtım malzemesini (basıya dayanıklı strafor) ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde döşeyebilmek için betonun altından da sarmam gerekecek. Böylelikle evde bir ısı zarfı oluşturabilirim diye umuyorum. Yani betonu straforun üzerine dökeceğim. Bu bir sorun oluşturur mu?
* Beton toprak altına ne kadar inse yeterli olur? Bugün Muğla'da olan deprem bir hatırlatma oldu bana da. Her ne kadar üzerine binen yük fazla olmasa da temelin sağlamlığı çok önemli.
* Evin temelini teraslama yapacağım alanda oluşturacağım. Dolayısıyla oluşturlan terasın bir kısmı arkadan alınıp, öne doldurulan sıkıştırılmış toprak olacak. Kepçenin lastikleriyle ne kadar sıkıştırma yapabiliriz bilemiyorum, paletli iş makinası ya da silindir giremiyor bahçeye. Bu şekilde bir zeminde temel yapmak ne kadar isabetli olur? Ne yapmak, nelere dikkat etmek lazım?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024