agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2015, 19:44   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayzek20 Mesajı Göster
Firmada sorun olacağını sanmıyorum sayın tembeladam. Deneme amaçlı bir tane fidan getirtin. Güvenilirse diğerlerinden de alın derim. Genelde öyle yapıyorum. Ya da site üzerinden mesajlaşın. Gittigidiyor güvenilir bir yer. Sıkıntı çekmedim daha. Fiyatlarda gayet uygun.
merhaba sayın ayzek,
gg bende anlarca alışveriş yaptım oldukça güvenli tüketici adına pozitif bir site. lakin satıcı yine siz biz gibi birisi. geri bildirimleri çok iyi firmanın hakkını yemeyeyim. bu güne kadar hep şişirme fiyatlar gördüğümden şaşırdım. 20 civarı fidan alacağım ortalama 200 tl fidanlar tutar kargo muallak, birde taşıma esnasında zarar görürlermi vb. ilan altında bulunan açıklamalar gerçeği yansıtıyor mu sizce? verdiğim liste bazında düşünürseniz konyanın yer yer -15 olan kış günlerinde zarar görebilecek türler var mıdır? şimdiden teşekkürler.

saygılar.

tembeladam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 21:03   #32
Ağaçsever

ayzek20's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2014
Ben hiç bilmediğim bir firmadan 15 gün önce 20 adet kaymak ağacı aldım. Havale ile para yolladım. Fidanlar sapasağlam geldi. 400 tl tuttu hepsi. Bu ilanı görmemiştim. Görsem kesin buradan alırdım. Bence firmada sorun yoktur. Beğenmezseniz iade edersiniz. Aras kargo ile gönderiyorlar genelde fidancılar. Daha kargo ile gelip kırılan fidanım olmadı.

Listenizdeki ağaçların hepsini bilmiyorum. Bu yıl Denizli'de -20 leri gördük. Kaymak ağaçlarımız sağlıklı. Jumbo böğürtlenlerimde ve gojilerimde de bir sıkıntı yok gibi.

tembeladam beğendi.
ayzek20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 11:35   #33
Ağaçsever

bir dünya çelik aldım ve köklenmelerini bekliyorum, inşallah tutarlarda ağaç hallerini de paylaşmak nasip olur. bu günlerde baharın yaklaşmasıyla çiçek işine merak saldım.

her şeyde olduğum gibi oldukça motive ve her şeye sahip olmalıyım dürtüsüyle şöyle bir liste yaptım. sepete ekledim. olumlu cevaplar gelirse sipariş geçip evde çimlendirip belli boya geldikten sonra bahçeye ekeceğim.

Dev Çiçekli Renkli Lupin Çiçek Tohumu 20+tohum GittiGidiyor'da 144721053

Mavi Lobelıa Lobelya Saksı Çiçek Tohumu 250+ GittiGidiyor'da 137850934

Kokulu Layıa Plantygossa Çiçek Tohumu 50+tohum GittiGidiyor'da 138879704

Kokulu Tatlı Sultan Çiçeği Çiçek Tohumu 100+ GittiGidiyor'da 140949843

Phlox Drummondı Alev Çiçek Tohumu 50+tohum GittiGidiyor'da 140992663

Godetıa Duble Yer Açelyası Çiçek Tohum 200+tohum GittiGidiyor'da 142046124

Eski 26-01-2015, 20:23   #43
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhaba,

Eklediğin tohum fotolarını görünce, Konya'ya yeni taşındığımda kendi yaptıklarım geldi aklıma. Zengarden'e girip, resimleri hoşuma giden bütün tohumlardan sipariş veriyordum. Sonuç; acemiliğin verdiği acelecilik ve de bilgisizlik eklenince, ya iklime uygun olmayan tohumlar ya da çimlendirmesi tecrübe isteyen tohumlarla hüsran.

Kendi hatalarımı göz önüne alarak naçizane tavsiyem; tohum alıp, pek çoğunu çimlendiremeyecek ve moralin bozulacak. İlk başlarken fide olarak beğendiğin bir kaç çiçekle başlarsan, onların büyümesini izlerken tohum çimlendirmeye geçebilirsin. Tabi el elden üstündür. Sen beceriksizsen bana ne? ben başarırım da diyebilirsin, ona da saygı duyarım ve başarılar dilerim.

tembeladam beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 09:26   #44
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Merhaba,

Eklediğin tohum fotolarını görünce, Konya'ya yeni taşındığımda kendi yaptıklarım geldi aklıma. Zengarden'e girip, resimleri hoşuma giden bütün tohumlardan sipariş veriyordum. Sonuç; acemiliğin verdiği acelecilik ve de bilgisizlik eklenince, ya iklime uygun olmayan tohumlar ya da çimlendirmesi tecrübe isteyen tohumlarla hüsran.

Kendi hatalarımı göz önüne alarak naçizane tavsiyem; tohum alıp, pek çoğunu çimlendiremeyecek ve moralin bozulacak. İlk başlarken fide olarak beğendiğin bir kaç çiçekle başlarsan, onların büyümesini izlerken tohum çimlendirmeye geçebilirsin. Tabi el elden üstündür. Sen beceriksizsen bana ne? ben başarırım da diyebilirsin, ona da saygı duyarım ve başarılar dilerim.
sayın tarku mühendisliğin gereği, acemiliğin hevesi ile oldukça araştırma yapan bi işin layığı adeti ne ise ona göre yapmaya özen gösteren birisiyim. yukarıda linklerini verdiğim çiçeklerin resim ve linklerini vermek bile başlı başına uğraşı gerektiriyordu. Neden size anlattığıma gelince yeterinde motivasyon ile mermeri bile delerim. motivasyonun en etkili versiyonu ise benim için giriştiğim herhangi bir şeyin başarıyla sonuçlanmasıdır.

yaptığınız net hataları söylerseniz tekrarlamam ve deneyim süresinde kaybedeceğim vakti telafi etmiş oluruz. hedefim yaz sonunda google da garden diye arattığımızda görsellerde çıkan fotolardan birisine sahip olmak.

o yüzden işlerimi tamamlayıp tüm ağaçlar.net ailesini misafir edeyim istiyorum.

ha belirtmeden birde koi havuzu projesi yaptım. hava mualefeti ve şahsi işlerim nedeniyle hayata geçirmesi yazı bulabilir.

malzemeleri bile belirledim.

desteklerinizi her daim bekliyorum.

saygılar.

ligustrum beğendi.
Eski 27-01-2015, 12:43   #45
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Merhaba,

Hepimiz aynı yerlerden geçtik sanırım. Ben de o resimleri görünce oldukça fazla sipariş vermiştim. Bir kısmını da arkadaşıma gelen tohumları görünce verdim. Ondakilerin çoğu nerede ise hiç çıkamadı. Bendekilerden bir kısmında başarılı oldum. Orana bakarsanız onlar da yeterli değildi. Bendeki tohumlarda ise nerede ise hiç problem olmadı. Sonradan ektiklerim bile çıktı. Daha sonraki yıl yani geçen sene paylaşımdan gelen tohumların ektiklerimin nerede ise tamamından rahat çimlendirme ve ürün alma durumum oldu.

Bir kısım tohumlar çok küçük. Çimlenme engeli olanlar var. Çimlendirirken onlara dikkat etmek gerekiyor. Çimlenmeleri için suni yerlerde ekilenler çok çabuk uzayıp daha sonra en ufak bir şeyde ölebiliyorlar. Bu nedenle biraz daha mevsiminde ekip dış ortama dayanıklı bitkiler yetiştirmek geç olsa da çiçeğini görebilmek açısından daha iyi.

Bazı bitkiler ise iki yıllık. İlk önce ekip o yıl büyümelerini sağlayıp gelecek yıl kışı geçirdikten sonra ikinci yıl çiçeklerini açıyorlar. Onları ikinci yıl da kalabileceği yerlere dikmek daha önemli.

Bazıları ise çok yıllıklar onları sürekli durabilecekleri bir yere dikmek gerekiyor.

Foxglove Yüksük otu dediklerini ben tohumdan yetiştiremediklerimden. Soğuk katlama yapılması gerektiğini düşünüyorum. Doğal halde benim burada bir çeşidi var. Birkaç kök getirip ayırarak bahçeme diktim. Tabi tohumları yeniden ekeceğim. Bu gibi bitkileri iki yıl üst üste dikip ikinci yıl çiçekleneceği için devamlılığı sağlamak en güzeli. Kaya yanında gördüm çoğunlukla. Bir defa köklendiği zaman güzel gelişiyor. Benim birkaç tane aldığım kökten çok fazla çelik oldu. Çiçek veren ölüyor gördüğüm kadarı ile.

Muda

Ezan çiçeği de iki yıllık. İlk yılında ilkbaharda ekilerek biraz büyümesini sağlamak gerekiyor. Toprağını ıslatarak topraklı bir şekilde istediğiniz yere şaşırtabiliyorsunuz. Ne kadar büyürse gelecek yıl o kadar büyük ve güzel çiçekler açıyorlar. Saksıdakiler ilk yılında olanlar. Onların başka yere nakledilmesi gerekiyor. Bende çok fazla bakamasam da ikinci yılında benim
boyumu geçenler oldu.

Muda

tembeladam beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 12:51   #46
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Altın sarısı civan perçemi tohumu 10 tohum olarak yazıyor. Türkiye'nin değişik yörelerinde bol miktarda var. Sarı ve beyaz ve bunların birbirlerinin melezi gibi değişik büyüklükte olanları var. Çok yıllık. Ben bunlardan da benim bahçemde olmasına rağmen biraz daha fazla ve renkte olması için biraz kök aldım. Soğuklara son derece dayanıklı. Tohumla ve yan köklerle de en azından bir kısmının çoğaldığını görüyorum. Bu yıl muhtemelen çok fazla olacak. Kırmızı olanı tohum paylaşım etkinliğinden aldım.

Meyvelitepe

tembeladam beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 17:32   #47
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhaba,

Yaptığım en büyük hata, tohumların su ile büyüyeceğini zannederek, aşırı sulama ile tohumları çürütmek. İkinci hatam, hemen çıkacaklar sanarak, çıkmayınca sinirlenip sırt pırt uğraşmak.

Lif kabağı tohumu almıştım. Plastik bardak içinde çimlendireyim dedim. Bir türlü çimlenmedi, bir gün kedilerimden biri bardakları devirdi. Dökülenleri tekrar bardağa doldurdum. Nasıl olduysa ertesi gün filizini gördüm. Buradan anlayacağınız; kedi benden daha iyi bir bahçivan çıktı.

Toprakla uğraşmaya ilk başlayan herkeste biraz acelecilik oluyor. Yazdıklarınızdan bile bu anlaşılıyor. Tohum alıp, çimlendirip, aynı yıl örnek bir bahçe olmasını istiyorsunuz. Bunlar bile aceleciliğin emareleri. Aldığınız her tohumun çimlenme, büyüme ve çiçeklenme hızı aynı olmayacaktır. Bu sebeple bahsettiğiniz tarzda örnek bir bahçe için yıllar gerekecektir. İnternette gördüğünüz o güzel resimli bahçeler bir senede yapılamaz. Tabi peyzaj mimarı ile çalışıp, hazır büyümüş bitkilerle bir bahçe kurmak ayrı bir olay. Ancak kişisel çabalarla ve tohumlarla o tip bahçeler oluşturmak biraz tecrübe ve zaman ister. Hangi çiçek ne kadar büyür? hangi çiçeği nereye ekersem, diğer çiçeğin görüntüsünü bozmaz gibi pek çok faktör var. Bunlarda ya o çiçekleri daha önce yetiştirmiş olmanızla, ya da profesyonel yardım almanızla olur. İnternette tohum satışı yapan firmaların gösterdiği resimler çok iştah açıcı oluyor ama siz yetiştirdiğiniz de aynı şekilde olmuyor maalesef. Tabi birazda sizin beceriniz bunda değişken olacaktır. Umarım hayalinizdeki bahçeyi bir an önce kurarsınız. Saygılar...

Muda ve tembeladam beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 21:21   #48
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Merhabalar tembeladam Diğer arkadaşların dediği gibi nick'in ile ironi oluşturuyorsun. Senle yaklaşık aynı yaşlarda ve meslektaşız. Benim de seninkilere benzer hayallerim olsa da öyle bir arazim yok. Sadece müstakil bahçeli site içinde mütevazi bir evim var (abimle ortak )

Kısıtlı alanda bahçeye meyve ağaçları vs diktik ama alan az ve toprak müsait olmayınca olanaklarda kısıtlı oluyor. İleride bir tarihte arsa almayı ve sizin yaptığınızı daha küçük ölçekte başarmayı hedefliyorum. Ayrıca sizi de çalışmalarınız için tebrik ederim.

Kısaca bir iki naçizane tavsiyede bulunmak isterim. Öncelikle arsa çevresine yaptıracağınız tel çit mutlaka paslanmaya dayanıklı olmalı. Zira sarmaşık sardıracağınız için tekrardan bakım yapma ve boyama şansınız olmayacak. Gönül ister ki taş duvar yaptırın ama maliyeti uçuk olur. Çite sardırmak için aralıklı olarak yasemin de düşünebilirsiniz. Hem geceleri mis gibi kokar hemde çiçekleri açtığında görsel şölen olur. Ama konya ikliminde yaşar mı bilmiyorum.

Oldukça büyük bir arsanız var ve sizde benim gibi şimdiden torunlara bırakacağınız bir miras hayalindesiniz. Bu nedenle uygun bir yere kesinlikle bir çınar ağacı dikin. bu dünyada sizden sonra uzun süre kalacak bir miras bırakmış olursunuz. Çevresi açıklık bir yerde asırlar boyu büyüyen bir çınardan daha büyüleyici bir şey olamaz. Ve ****** olmazsa olmaz kestane ve ceviz ağaçları

tembeladam beğendi.
metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 19:21   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2015
Merhaba tembeladam, yaptığınız evin resimlerini gördüm oldukça güzel olmuş güle güle oturun ayrıca çok ta kullanışlı gibi geldi bende aynı sizinkine benzer bir bağ evi yapmayı düşünüyorum önümüzdeki aylarda sizden ricam iç planını da yayınlayabilirseniz sevinirim yanılmıyorsam dışarıdan girilen bir depo veya ardiye var ilginize şimdiden teşekkürler....

tembeladam beğendi.
celal hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 23:39   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2015
hemşehrim, bahçeniz hayırlı olsun. sevdiklerinizle iyi günler geçirmeniz dileğiyle.

tembeladam beğendi.
Androlen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 14:28   #51
Ağaçsever

Alıntı:
Merhaba,

Merhaba,

Yaptığım en büyük hata, tohumların su ile büyüyeceğini zannederek, aşırı sulama ile tohumları çürütmek. İkinci hatam, hemen çıkacaklar sanarak, çıkmayınca sinirlenip sırt pırt uğraşmak.

Lif kabağı tohumu almıştım. Plastik bardak içinde çimlendireyim dedim. Bir türlü çimlenmedi, bir gün kedilerimden biri bardakları devirdi. Dökülenleri tekrar bardağa doldurdum. Nasıl olduysa ertesi gün filizini gördüm. Buradan anlayacağınız; kedi benden daha iyi bir bahçivan çıktı.

Toprakla uğraşmaya ilk başlayan herkeste biraz acelecilik oluyor. Yazdıklarınızdan bile bu anlaşılıyor. Tohum alıp, çimlendirip, aynı yıl örnek bir bahçe olmasını istiyorsunuz. Bunlar bile aceleciliğin emareleri. Aldığınız her tohumun çimlenme, büyüme ve çiçeklenme hızı aynı olmayacaktır. Bu sebeple bahsettiğiniz tarzda örnek bir bahçe için yıllar gerekecektir. İnternette gördüğünüz o güzel resimli bahçeler bir senede yapılamaz. Tabi peyzaj mimarı ile çalışıp, hazır büyümüş bitkilerle bir bahçe kurmak ayrı bir olay. Ancak kişisel çabalarla ve tohumlarla o tip bahçeler oluşturmak biraz tecrübe ve zaman ister. Hangi çiçek ne kadar büyür? hangi çiçeği nereye ekersem, diğer çiçeğin görüntüsünü bozmaz gibi pek çok faktör var. Bunlarda ya o çiçekleri daha önce yetiştirmiş olmanızla, ya da profesyonel yardım almanızla olur. İnternette tohum satışı yapan firmaların gösterdiği resimler çok iştah açıcı oluyor ama siz yetiştirdiğiniz de aynı şekilde olmuyor maalesef. Tabi birazda sizin beceriniz bunda değişken olacaktır. Umarım hayalinizdeki bahçeyi bir an önce kurarsınız. Saygılar...
sayın tarku hocam ne kadar haklı olduğunuzu belirtmeden geçemeyeceğim. aynen dediğiniz gibi oldu, yani olmadı.

verdiğim ara nedeniyle de anlamışsınızdır herhalde.. moraller bozuldu. ancak yine EM (etkin mikroorganizma), enzim, kompost, bukaşi derken yine girdim ağaç işlerine. birde bonsai'ye merak saldım ki oku oku bitmiyor.

fotolara yorumlarınızı bekliyorum.

saygılar.

Eski 28-09-2015, 14:45   #52
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metulen Mesajı Göster
Merhabalar tembeladam Diğer arkadaşların dediği gibi nick'in ile ironi oluşturuyorsun. Senle yaklaşık aynı yaşlarda ve meslektaşız. Benim de seninkilere benzer hayallerim olsa da öyle bir arazim yok. Sadece müstakil bahçeli site içinde mütevazi bir evim var (abimle ortak )

Kısıtlı alanda bahçeye meyve ağaçları vs diktik ama alan az ve toprak müsait olmayınca olanaklarda kısıtlı oluyor. İleride bir tarihte arsa almayı ve sizin yaptığınızı daha küçük ölçekte başarmayı hedefliyorum. Ayrıca sizi de çalışmalarınız için tebrik ederim.

Kısaca bir iki naçizane tavsiyede bulunmak isterim. Öncelikle arsa çevresine yaptıracağınız tel çit mutlaka paslanmaya dayanıklı olmalı. Zira sarmaşık sardıracağınız için tekrardan bakım yapma ve boyama şansınız olmayacak. Gönül ister ki taş duvar yaptırın ama maliyeti uçuk olur. Çite sardırmak için aralıklı olarak yasemin de düşünebilirsiniz. Hem geceleri mis gibi kokar hemde çiçekleri açtığında görsel şölen olur. Ama konya ikliminde yaşar mı bilmiyorum.

Oldukça büyük bir arsanız var ve sizde benim gibi şimdiden torunlara bırakacağınız bir miras hayalindesiniz. Bu nedenle uygun bir yere kesinlikle bir çınar ağacı dikin. bu dünyada sizden sonra uzun süre kalacak bir miras bırakmış olursunuz. Çevresi açıklık bir yerde asırlar boyu büyüyen bir çınardan daha büyüleyici bir şey olamaz. Ve ****** olmazsa olmaz kestane ve ceviz ağaçları
selam sayın metulen,
öncelikle çok memnun oldum. cevabımın bu kadar geç kalmasından dolayı özür dilerim. güzel temennileriniz ve alakanız için çok teşekkürler. nasip olursa dediğiniz gibi çınarlarımız torunlarımızın hayatına renk katar inşallah.

ağaçlarımızın son halinden bir kaç kare paylaşıyorum umarım yorumlarınızı esirgemezsiniz.

saygılar

Eski 28-09-2015, 14:46   #53
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celal hoca Mesajı Göster
Merhaba tembeladam, yaptığınız evin resimlerini gördüm oldukça güzel olmuş güle güle oturun ayrıca çok ta kullanışlı gibi geldi bende aynı sizinkine benzer bir bağ evi yapmayı düşünüyorum önümüzdeki aylarda sizden ricam iç planını da yayınlayabilirseniz sevinirim yanılmıyorsam dışarıdan girilen bir depo veya ardiye var ilginize şimdiden teşekkürler....
celal hocam selamlar.
çoook geciken cevabım için özür dilerim. ihtiyacınız varsa hala lütfen bilgilendirin daha güzel planlarda gönderebilirim size. saygılar.

Eski 28-09-2015, 14:47   #54
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Androlen Mesajı Göster
hemşehrim, bahçeniz hayırlı olsun. sevdiklerinizle iyi günler geçirmeniz dileğiyle.
merhaba sayın androlen,
çok teşekkürler. bir gün misafirim olun fikirlerinizi canlı canlı alayım

Eski 28-09-2015, 15:09   #55
Ağaçsever

evimizin son halini ancak gece çekmeyi akıl ettim. daha güzellerini çekerim inşallah..

FOTOLAR:

Eski 28-09-2015, 15:14   #56
Ağaçsever

Eski 28-09-2015, 15:15   #57
Ağaçsever

Eski 28-09-2015, 15:17   #58
Ağaçsever

Eski 28-09-2015, 15:21   #59
Ağaçsever

Eski 28-09-2015, 15:26   #60
Ağaçsever

Etiketler
egzotik meyve, konya, peyzaj. bahce tasarim, sarmaşık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024