agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni36Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-11-2014, 12:40   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Hafta sonu elektrikli kaloriferi tam anlamıyla çalıştırdık. Sonuç mükemmel. Isınma sorunumuz kalmadı, şömineyi de gece yatarken yanık tutmak zorunda değiliz artık.

Vakti geldiğinde ödeyeceğimiz elektrik faturası can yakmazsa ısınmak konusunda doğru yolu bulmanın keyfini süreceğiz.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 00:28   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2015
Elektrikli Kombi-Doğalgazlı Kombi Kıyaslaması

Merhaba! Geçen yıl bu zamanlarda konu hakkındaki mesajlarınızı okudum. Tam fatura meselesine sıra gelmiş ki mesajlar kesilmiş. 1 yıl sonra sormak istiyorum: Nasıl buldunuz elektrikli kombiyi? Doğalgazlı Kombiyle kıyas edebilir misiniz? (Gerek ısıtma ve gerekse tasarruf bakımından..)

abdullah cem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 07:13   #33
Ağaç Dostu

Elektrikli kombi doğalgaz bulunmayan yerlerde kullanılabilir. Doğalgaz olan bölgelerde elektrikli kombi kullanmak parayı savurmak olur.

Elektrikli kombi son derece rahat bir ısınma sunuyor ancak ucuz değil. Bu sene henüz hiç kullanmadık desem yeridir ama geçen yıl sonunda iki aylık ölçümde sadece ısınmaya isabet eden tutar (hafta sonlarında 2 gün yakılmak suretiyle) 500 tl. civarındaydı.

Küçük ve muhafazalı evler için iyi bir ısınma yolu. Ancak ev büyükse, yeterli tecrit yoksa ve hakkıyla ısınayım derseniz elektrik ödemeleri çok yüksek gelebilir.

Eski 17-02-2016, 15:51   #34
Ağaç Dostu

Bu gün borç sorgulamaya girerek elektrik faturasını kontrol edeyim dedim okumayı yapmışlar bu ayın ödenecek rakamı 159,- TL.
Geçen ay 69,- TL. ödemiştim.
Elektrikli kombi ocak ayının ilk haftasından itibaren hafta sonları hep açık kaldı. Tam olarak kaç saat kullandım tesbit etmek zor ama şuna eminim aynı sürede yaktığım odun en az 400 kilo vardır. Şömine ve kombi aynı saatlerde devrede oluyor. Odunun tonu 500 TL. dersek hesap elektrik lehine olmakta.

Eski 17-02-2016, 16:01   #35
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yani sadece elektrikli kombi ile ısınmak odun yakmaktan daha ucuza mı geliyor? Niye odun ile uğraşıyorsunuz ki o zaman?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 16:45   #36
Ağaç Dostu

Bu sene hesap bunu gösterdi, bende hafif şaşkınım.

Odun ile ısınmanın keyfi para ile ölçülür mü sevgili MeyveliTepe...

pria beğendi.
Eski 17-02-2016, 17:35   #37
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Hosseda, keyif işi ayrı, işin ekonomisi ayrı.

Mesajınızda sanki aynı anda hem odun yakıp hem de elektrikli kombi yakmışsınız gibi anlaşılıyor. Biraz da bunu tam anlamak için sordum soruyu. Yani aslında siz odun yakarak mı ısındınız, elektrik ile mi? İkisiyle de aynı anda ısındık dediğinizde durum biraz karmaşıklaşıyor. Elektrikli kombinizde termostat varsa ev odun ile ısınmış olduğu için kombi devreye girmez. Bu durumda şayet odun yakmasaydınız ne olacaktı, yine ayda 69 liraya elektrik ile ısınır mıydınız? Termostat yok ise bile manuel kontrolle odun yakarak elde ettiğiniz ısıya göre kombiyi ayarlamış olmalısınız, değil mi?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 18:07   #38
Ağaç Dostu

Evi hafta sonu kaparken yaptıklarım yazayım önce :
Şömineyi temizliyorum ve tutuşturmalık çalı çırpıyı ve çıraları da koyarak kapağı ile alt hava deliğini güzelce kapatıyorum. Kombiye gelince önce üstündeki şalterden elektrik bağlantısını kesiyor sonra kazanda mevcut suyu boşaltıyorum ( bunu donma ile zarar görmemesi için elektrikli şohbende de yapıyorum).

Şimdide hafta sonu gidince yaptıklarımı yazayım :
Eve girer girmez direkt şöminenin kapağını açarak kağıt vs. ile çalı çırpıyı tutuşturuyor ve hazırda duran ince odunlardan ilave ederek kapağını kapatıyorum. Hemen kombiye geçiyorum, önce boşalttığım kadar su basıyorum sonra çalıştırıyorum kombiyi. Kombinin rezitansları sırayla devreye giriyor ve yaklaşık 10 dakika sonra su ısınmaya başlıyor. Kombinin derecesi hava çok soğuksa 60 derecede oluyor onun dışında 50 derecede ayarlıyorum. Evden çıkana kadar da kombiye bir daha dokunmuyorum o hep çalışıyor. Şömineye gelince, o salonu 15 derece civarına getirene kadar kuru ve kütük denemeyecek kalınlıktaki odunlarla kuvvetli yanıyor ( ev buzhane gibi oluyor ilk girildiğinde) salonda ısı 17-18 olunca kalın bir meşe kütük atıyorum o şömineyi 4-5 saat idare ediyor. Eğer kütük yanmakta zorlanırsa ara ara şömineyi kalın olmayan meşelerle veya kuru zeytin odunuyla destekliyorum. Bir el arabası odunu akşam hava kararırken evin önüne yaptırdığımız kapalı cam bölmeye alıyorum o tüm gece tam denk geliyor soğuk günlerde.
Oda termostatımız 20 dereceye ayarlı ancak arka büyük odada duruyor, o oda hiç bir zaman o dereceye ulaşamadığından kombinin çalışmaya ara vermesi söz konusu olmuyor.

Evde sadece kombi yakarak ısınmamız mümkün değil çünkü yeterli petek yok ne yazıkki. Başında şömineci bizi yanılttı bu ev bu şömine ile kolay ısınır dedi bende kandım ona kalorifer tesisatını az döşettim. Şimdi ilave yapmak ancak aşı boruyla ve üstten olabilecek ona da gönlüm elvermiyor. Şömineyi sadece gece hava lodossa emniyet yönünden çok düşük seviyede yanık bırakıyorum onun dışında her zaman o da yanıyor kombi ile beraber. 69 TL. elektrik gelen ayda ( orada da belirtmişim) çok seyrek gidildi. Ama 159 gelen faturada gidiş daha fazla oldu ancak bazı akşamlar kalınmadı. Zaten emsal olarak odunu yazmamın sebebi kaç saat kombi yandı da bu para geldi hesabını yapamamamdandır. Geçen yıl aynı dönemde iki aylık ölçümde 500 kusur elektrik ödemiştim. Elektrikli kombi ile ısınmak çok ucuz demiyorum aman yanlış anlaşılmasın ama el yaktığı da yok.

Bu konuda ( kombinin ne yaktığı konusunda) önümüzdeki günlerde daha iyi bir bilgi verebileceğim ( bir yakınıma taktırdık bir ay evvel ve o devamlı yaşanan bir ev, demin aradım ama henüz okumamışlar saati).

Eski 19-02-2016, 20:14   #39
Ağaç Dostu

Yukarıdaki mesajımda bahsettiğim yakınımıza ait eve elekrikli kombi sonrası ilk fatura 735,- TL. olarak gelmiş. Bundan önceki fatura 450,- TL. miş. Ancak gayet mutlu kendisi, çünkü daha önce klima ile salon - elektrikli ısıtıcı ile oturma odası ısınırken şimdi tüm ev ısınıyor diyor ( ev orta büyüklükte, tecrit durumu ise orta denebilecek düzeyde). Evde mazotlu kat kalorifer tesisatı vardı ancak makina arızalıydı ve mazot ile ısınmanın yükü çok ağır gelmeye başlamıştı.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024