agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni195Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-06-2014, 12:24   #1
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
hedefimdeki bahçe ve çiftlik

Bugünlerde sakin olup hiç sinirlenmemem gerekiyor ama az önce aldığım bir telefon sinirlerimi maalesef alt üst etti, bende sinirlerim yatışsın diye ajandamı elime aldım, ajandamda beni yatıştıracak ne mi var ??? Hayallerim ve planlarım var
Sonra kendi kendime dedim ki bu planlarımı ağaçlar.nette paylaşayım, böylece belki bir kaç arkadaş bana yol gösterir, fikir verir böylece hayallerimi gerçekleştirme aşamasına geldiğimde ( inşallah kısa sürede gerçekleştirebilirim ) pek çok konuyu belki de netleştirmiş olurum.

Gelelim hayalime, tabi ki bahçeli bir ev ve bahçemdeki ağaçlar, sebzeler, hayvanlar... Her şey doğal olsun istiyorum, meyve ağaçlarının ,sebzelerin genetiğiyle oynanmamış olsun, domates yerken küf kokusu değil missss gibi domates kokusu gelsin, elmayı kestiğimde içindeki kurttan iğrensem bile o kısmı atıp mis gibi elmamı yiyebileyim, hayvanların bile yüzüne bakmadığı elmayı ben ne yapayım ki...

Süt içerken korkmadan içebileyim, yoğurdumu, peynirimi, tereyağımı evde kendim yapayım...ineklerime isim takayım, gül,gülnazar,gülpembe,gülazer gül aşığı birinin vereceği isimler bunlar olur...güllü isimler biterse yasemin, menekşe diye devam ederiz..

Tavuklarımı gel cuucuucuu diye çağırayım, nurlar içinde yatsın rahmetli anneannem öyle çağırırdı, yumurtam küçük olabilir ama içindeki vitamini bol olsun, küçükse bende iki tane yerim yeter ki doğal olsun,

Orijinal Sivas kangalım olsun, en heybetlisinden, yavruyken alıp büyüteyim, sadece benim ve eşimin elinden yemek yesin, hayaller daha çok ama hepsini birden yazmayayım

Evimin önünde güzel bir masam olsun, eşime güzel kahvaltı sofraları hazırlayayım ( itiraf ediyorum yemek yapma konusunda hiç iyi değilim ),eş, dost, akraba çağıralım, keselim hemen bir tavuk tenekede tavuk yapalım, kuzinede kestanemiz misss gibi koksun, bahçedeki hayvancıklarımızı izlerken çayımızı yudumlayalım, ben arkadaşımla sohbet ederken eşim arkadaşımın eşiyle tavla oynasın........

Oğluşum henüz dünyaya gözlerini açmadı ama annesi onu da düşündü, ahh şu dört ayı sağlıkla bir atlatsak yavru aslanımızı da kollarımıza alsak... zaten her şey onun için, istanbulda dört duvar arasında büyümek zorunda kalmasın, bahçede koşsun oynasın, hayvan sevgisiyle büyüsün, kuşlara taş atmasın, ağaçlara kuş yuvası yapsın, çiçekleri kopartmasın (arada annesine gül getirebilir ) çiçek dikmeyi öğrensin ...annesi ve babası onu çok seviyor, sevgiyle büyüsün inşallah ve sevmeyi, yardım etmeyi öğrensin, cep telefonu, bilgisayarı olmasa da olur, televizyonu zaten atıcaz, köy okuluna gitsin nolca ki!!! yeter ki öğretmenine saygılı olsun...ah be oğlum senin haberin yok babanla ben ne hayaller kuruyoruz

Hedef büyük olunca kendimce listelerde hazırladım, mesela

Dikmek istediğim ağaçlar :
1-fındık 2-ceviz 3-kestane 4-kiraz 5-vişne 6-nar 7-portakal 8-mandalina 9-elma 10-armut 11-erik 12-kayısı 13-şeftali 14-limon 15-yenidünya 16-trabzon hurması 17-incir 18-dut 19-zeytin 20-ayva 21-greyfurt 22-taflan .... aklıma gelenler bunlar, tabi bu meyvelerin alt dalları da olacak elma derken amasya elması da olsun, yeşil elmada önemli olan bu topraklarda yetişen doğal meyveler olsun

yetiştirmek istediğim sebzeler :
1-domates 2-salatalık 3-kırmızı biber 4-yeşil biber 5-fasulye 6-bezelye 7-barbunya 8-kabak 9-karalahana 10-havuç 11-patlıcan 12-ıspanak 13-pırasa 14-brokoli 15-karnabahar 16-patates 17-soğan 18-marul 19-roka 20-maydanoz 21-dereotu 22-kıvırcık 23-kişniş vb..

Liste aslında uzayıp giderde aklıma geldikçe eklerim, zaten listeyi yapmak kolay sorun iyi tohum bulmakta, birkaç yer araştırdım bakalım önce bir arsayı alalım tohum almaya da o zaman başlarım inşallah ama kaliteli ağaç fidesi nerden bulurum o bani çok düşündürüyor...

şimdilik bu kadar biraz yemek molası vereyim, sonra inşallah devam ederim, herkese stressiz günler dilerim.....

Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 13:06   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sn. Nefin Nur, tam 8 yıl önce idi; iş arkadaşımla basit ve son derece önemsiz bir konu üzerine tartıştık. Aslında tartışma, konunun önemiyle ilgili değildi bir birikimin sonucuydu, bu kurduğunuz hayallerin hepsi bana çok tanıdık geldi. O hızla devam ettim hayallerimin peşinden
ve şimdi belki büyük bir yer değil ama hayallerimin bahçeli evini, hayvanlarını, sebze ve meyve kısmını hallettim size kolay gelsin sakın vazgeçmeyin aslında çok yaklaşmışsınız.

Nefin Nur, zeyve, oz26 ve 2 kişi beğendi.
resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 13:32   #3
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Sn. Resimsel

sayfanızı beğeniyle takip ediyorum, hatta eşime de göstermiştim, çok tertipli, tertemiz sizi tebrik ederim, resim çalışmalarınızda çok güzel, benimde hayalim resim yapabilmek, inşallah bir gün yapabilirim,

desteğiniz için çok teşekkür ederim, hayallerimden vaz geçmeyi düşünmüyorum, inşallah Allahtan bir şey çıkmazsa eşimle beraber istanbul'dan kaçmayı düşünüyoruz, çok uzaklara değil belki ama en azından trafik stresinden kurtulabilelim yeter,

size de kolay gelsin, sağlıkla mutlulukla dolu günler dilerim...

resimsel beğendi.
Eski 16-06-2014, 14:00   #4
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim,elimizden geldiğince güzelleştirip keyfini sürüyoruz. Dilerim kısa sürede başarırsınız,eşinize de sevgiler.

Nefin Nur beğendi.
Eski 16-06-2014, 14:16   #5
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sayın Nefin Nur,

Duygu ve düşüncülerinizi anlıyorum. 15 yıl önce bu hayallerimizi peyderpey gerçekleştirdiğimiz ve sonunda daimi olarak yerleştiğimiz İstanbul'a 40 dakika mesafede yer alan Şile'yi keşfetmenizi öneririm.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 14:26   #6
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Sn. Ozanemre,

konu başlığını açarken biraz çekimserdim ama şimdi iyi ki açmışım diyorum,3 saat olmasına rağmen sn. resimselin ve sizin desteğiniz bana cesaret verdi, bugünlerde maalesef evden çıkamıyorum ama inşallah 6-7 ay sonra arsa olayını biraz daha ciddi bir şekilde araştırmaya başlarız, şileye maalesef hiç gitmedim ama çok güzel bir yer olduğunu biliyorum ve istediğimiz gibi bir arsa bulabilirsek çok güzel olur,

saygılar..

Safranlı beğendi.
Eski 16-06-2014, 14:36   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Milyonların beton kafeslerde yaşamaya mahkum edildiği cennet vatanımızda istisnasız her kişi toprak ile iç içe doğal ve sade hayatı hayal etmektedir
toprak sağlıktır
huzurdur
ve de kesin mutluluktur
bu sayfaları açarak başlangıc yapmışsınız zaten
tebrikler ediyoruz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 14:44   #8
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Çok güzel bir hayal, en az 20 dönümlük bir alan lazım size hem bu meyveler hemde kangallar için. Bende bir erkek bir dişi sivas kangal var siz bu hayallerinizi gerçekleştirin bende size yavru sözü vereyim. ( Tabi köpeklerim doğurursa) Aslında yaşadığımız bu küresel kapitalist sömürü dünyasında aklı başında olan herkez sizin düşündüklerinizi düşünüyor. Ne yazıkki çok azımız buna cesaret ediyoruz. Umarım bebeğinizi betimlediğiniz yerde büyütürsünüz benimde 11 aylık bir oğlum var nispeten şanslı sayılır Sinop hem küçük hemde dokusunu korumuş bir şehir ama birileri buraya göz dikti şimdi başımızda birde nükleer santral belası var.

salvadore-tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 14:54   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2012
Hayal kurmak, aramaya, araştırmaya, sormaya, soruşturmaya ve üretmeye başlamanın ilk adımıdır.

Nefin Nur beğendi.
dag11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 14:55   #10
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Milyonların beton kafeslerde yaşamaya mahkum edildiği cennet vatanımızda istisnasız her kişi toprak ile iç içe doğal ve sade hayatı hayal etmektedir
toprak sağlıktır
huzurdur
ve de kesin mutluluktur
bu sayfaları açarak başlangıc yapmışsınız zaten
tebrikler ediyoruz
Alt kat komşumuzun iki tane torunu var ,ikisi de kız ve komşumuz bakıyor, bazen kız olduklarına inanamıyoruz, o kadar çok gürültü yapıyorlar ki inanamazsınız, inip uyaralım diyoruz, sonra eşime boşver bir şey demeyelim diyorum, çocuk onlar, dört duvar arasına hapsedilmiş bir hayatları var, sokak tehlikeli, Allah korusun araba çarpabilir, kaçırılabilirler... tamam çok rahatsız ediyorlar ama onların yapması gereken bu, koşacaklar, bağıracaklar asıl yanlış olan onları eve kapatmak...bu çocuklarında imkanları olsa bütün gün dışarda temiz havada oynasalar, koşsalar, toprağa bassalar akşam olunca erkenden uyurlar

dediğiniz gibi toprak sağlık, huzur ve mutluluk...inşallah isteyen herkes bu hayaline kavuşur...

Eski 16-06-2014, 15:04   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Kesinlikle...
Benimde bir kızım var
5 yaşını bitirdi
onunla hep bahçedeyiz
beraber çiçek ve sebze ekiyoruz
bunları ben ekim deyip çok mutlu oluyor
yoruluyor
çamurlanıyor terliyor
annesi sürekli kızıyor
ama idare ediyoruz
günümüz dünyasının bunalıma girmiş nesillerini ve aile problemlerinin temeli topraktan uzaklaşmamızdır
düşünsenize balkonunda bilimum güzelim çiçekleri olan bir bayan hayata nasıl karamsar bakabilir
nasıl televizyon başında ömür tüketebilir
çocuklarıyla ailesiyle vede komşularıyla çiçeklerden sohbet edebilen bir insan zaten mutluluğu bulmuş olmuyor mu...???
Iş stresiyle bunalmış baylar eşleri çocukları ile bir meyve ağacının gölgesinde oturup sakince çaylarını içebilseler aile dramları olabilir mi...
Ben dünyadaki bir çok problemin toprak ile buluşarak çözülebileceğine inanıyorum...
Toprak öyle bir şeyki
kişi hakka da daha kolay ulaşabiliyor..
Hakka ulaşınca da her dert bitiyor...

pria, Nefin Nur, zeyve ve 5 kişi beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 15:09   #12
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salvadore-tr Mesajı Göster
Çok güzel bir hayal, en az 20 dönümlük bir alan lazım size hem bu meyveler hemde kangallar için. Bende bir erkek bir dişi sivas kangal var siz bu hayallerinizi gerçekleştirin bende size yavru sözü vereyim. ( Tabi köpeklerim doğurursa) Aslında yaşadığımız bu küresel kapitalist sömürü dünyasında aklı başında olan herkez sizin düşündüklerinizi düşünüyor. Ne yazıkki çok azımız buna cesaret ediyoruz. Umarım bebeğinizi betimlediğiniz yerde büyütürsünüz benimde 11 aylık bir oğlum var nispeten şanslı sayılır Sinop hem küçük hemde dokusunu korumuş bir şehir ama birileri buraya göz dikti şimdi başımızda birde nükleer santral belası var.

çok teşekkürler, Allah oğlunuzla birlikte sağlıklı ,mutlu güzel bir hayat nasip eder inşallah

bu başlığı açmak gerçekten doğru kararmış, bahçeden önce orijinal kangallarımızı buldum , bende tüm hayvanlarımı eşleriyle birlikte almak istiyorum, az olsun öz olsun, özellikle ucuz süt üretmek için ineklere yapılan eziyetleri aklım almıyor, kapalı alanda fabrikanın bir parçası gibi yaşıyorlar, dışarı çıkmak yok, yavrusunu bile doğduğu gibi yanından ayırıyorlar, zaten yavrularda suni döllenmeyle meydana geliyor... tavuk deseniz çok severim ama nerdeyse 2 yıl oldu eve sokmuyorum, tvde tavuk çiftliklerini anlatan bir program izlemiştim uzun bir süre yediğim tavuklar aklıma geldikçe midem bulanmıştı...

nükleer santralleri ise bugüne kadar hiç anlamadım, anlayacağımı da sanmıyorum, bence tüm yöre halkı ayaklanıp olaya karşı çıkmalı , ayaklanma derken halk sağa sola taş atsın ,çevreye zarar versin demiyorum, birlik olsun , bıkmadan usanmadan yasal yollara başvurmak lazım ama bizler maalesef biryere kadar olayları takip edip sonra bıraktığımız için bunu bilenlerde yapacaklarını yapıyorlar...

Eski 16-06-2014, 15:20   #13
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nefin Nur Mesajı Göster
Sn. Ozanemre,

konu başlığını açarken biraz çekimserdim ama şimdi iyi ki açmışım diyorum,3 saat olmasına rağmen sn. resimselin ve sizin desteğiniz bana cesaret verdi, bugünlerde maalesef evden çıkamıyorum ama inşallah 6-7 ay sonra arsa olayını biraz daha ciddi bir şekilde araştırmaya başlarız, şileye maalesef hiç gitmedim ama çok güzel bir yer olduğunu biliyorum ve istediğimiz gibi bir arsa bulabilirsek çok güzel olur,

saygılar..
Sayın Nefin Nur,

Sizi ve değerli ailenizi bölgemize bekleriz. Hayallerinizi gerçekleştirmenize elimizden geldiğince katkıda bulunabilmek adına bütün arazi ve alanları birlikte etüt ederiz.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 15:22   #14
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanemre Mesajı Göster
Sayın Nefin Nur,

Sizi ve değerli ailenizi bölgemize bekleriz. Hayallerinizi gerçekleştirmenize elimizden geldiğince katkıda bulunabilmek adına bütün arazi ve alanları birlikte etüt ederiz.

Esen kalın.
süper olur

Eski 16-06-2014, 17:43   #15
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

bizde neden bunlar yapılmıyor

Temiz enerjinin başkenti: Freiburg - Dünya Haberleri - Radikal

Eski 17-06-2014, 06:35   #16
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
sizin gibi hayallerim vardı benimde.
büyük hayaller.
ama sonra yaşam şartları gereği küçükten başlamak gerek dedim.
ulaşımı oldukça sıkıntılı olmasına rağmen, kendi evimi bırakarak kirada başka bir eve geçtim.
bahçesi var diye, kızım o zaman 8 aylıktı, o bahçede emeklesin diye.
çok isterdim tavuklarım da olsun, köpeklerim de olsun. onlar da ilerde olur inşallah.
ben şimdi 30m2lik küçücük bahçeme dünyamı sığdırdım. evin bir odasına da tüm çiçeklerimi...
çünkü şimdi benim de eşimin de hayallerimizi elde edebilmek için çalışma zamanı, bitiktirme zamanı.
en azından küçüğünden başlamış ve bu yaşlarımızı ıskalamamış olduk. sonrası inşallah anlattığınız gibileri de olur, ki zaten hayellerimiz ortak.

hayalleriniz çok güzel, Allah kısa vakitte nasip etsin.
ama büyük adımlar.
kolay değil, çocuğunuzu köy okulunda okutma kararı vermek, etrafınızı gördükçe, duydukça. beni büyüdüğünde daha iyi anlayacaksınız.
kolay değil o kadar canın kedinin köpeğin ineğin sorumluluğunu taşımak.
biyerlere, birilerine uzak olmak
hiç kolay değil.

ben kendimi de tartıyorum attığım bu küçük adım ile, dirhem dirhem olsun, kendimden emin olayım da öyle cesaret edeyim istiyorum. sabrediyorum.

adımın illa en büyüğünü atmadan da, daha küçük adımlar ile işe başlayabilirsiniz. bu tip alternatiflerinizi de değerlendirin derim.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 08:57   #17
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
sizin gibi hayallerim vardı benimde.
büyük hayaller.
ama sonra yaşam şartları gereği küçükten başlamak gerek dedim.
ulaşımı oldukça sıkıntılı olmasına rağmen, kendi evimi bırakarak kirada başka bir eve geçtim.
bahçesi var diye, kızım o zaman 8 aylıktı, o bahçede emeklesin diye.
çok isterdim tavuklarım da olsun, köpeklerim de olsun. onlar da ilerde olur inşallah.
ben şimdi 30m2lik küçücük bahçeme dünyamı sığdırdım. evin bir odasına da tüm çiçeklerimi...
çünkü şimdi benim de eşimin de hayallerimizi elde edebilmek için çalışma zamanı, bitiktirme zamanı.
en azından küçüğünden başlamış ve bu yaşlarımızı ıskalamamış olduk. sonrası inşallah anlattığınız gibileri de olur, ki zaten hayellerimiz ortak.

hayalleriniz çok güzel, Allah kısa vakitte nasip etsin.
ama büyük adımlar.
kolay değil, çocuğunuzu köy okulunda okutma kararı vermek, etrafınızı gördükçe, duydukça. beni büyüdüğünde daha iyi anlayacaksınız.
kolay değil o kadar canın kedinin köpeğin ineğin sorumluluğunu taşımak.
biyerlere, birilerine uzak olmak
hiç kolay değil.

ben kendimi de tartıyorum attığım bu küçük adım ile, dirhem dirhem olsun, kendimden emin olayım da öyle cesaret edeyim istiyorum. sabrediyorum.

adımın illa en büyüğünü atmadan da, daha küçük adımlar ile işe başlayabilirsiniz. bu tip alternatiflerinizi de değerlendirin derim.

günaydın

ne güzel ufakta olsa bir yerden başlamışsınız, inşallah ilerde hayalinizdeki bahçeye de kavuşursunuz, kızınız şanslıymış, şansı ömür boyu devam eder inşallah

biz artık belli bir yaşa geldik, birkaç yılın içinde emekli bile olabiliriz, İstanbul'da yaşıyorum ve tekstilde çalışıyorum, tekstilde çalışanlar eminim beni çok iyi anlarlar artık bu hayat bunalttı, işyerim evime 30 dakika mesafede ama trafikten 3,5 saatte eve geldiğim günler oldu... insanlarla uğraşmak ayrı sıkıntı...

bende hep çiftlik hayali kurarak yaşadım, bilgisayarımda masa üstünde inek resimleri var odamı çiçekle doldurdum ve yatırımlarımı bir gün çiftlik kurmak üzerine yaptım, hatta şöyle söyliyeyim mimar Sinan ün. moda bölümü mezunuyum, geçen sene açık öğretimde ikinci üniversitelerin sınavsız olduğunu duyunca hemen tarım bölümüne kayıt yaptırdım, tarım beni daha mutlu eden bölüm oldu,bu yıl rahatsız olduğum için sınavlara giremedim maalesef ama inşallah bu bölümü de bitirip daha bilinçli bir şekilde çiftçi olucam

köy okulu konusunda da hiç bir sıkıntım yok, inşallah ta olmaz, okumak isteyen çocuk dağda çobanda olsa okuyor, İstanbuldaki okullar konusuna hiç girmek istemiyorum,

4 gün önce orduda yeğenimin yaşadığı bir olayı anlatayım, henüz 13 yaşında aynı okula gittiği 4 kız karne günü yeğenimi okulun bir yerine çekmişler ve bir tanesi dövmüş, diğerleri sevinç çığlıkları atıp küfür ederek dövvv dövv diye bağırıyorlarmış, bir tanesi de cep telefonuyla kameraya çekiyormuş.....en son saçından tutup başını duvara vurmuşlar ,yavrum kan içinde kalmış öğretmenleri gelip hastaneye götürmüşler ve bu olay ordunun en bilinen okulunda yaşanıyor.... şehrin merkezinde... bunu yapanlarda 13 yaşında kızlar !!! geçirdiğimiz şoku düşünün..

sorumluluk mutlaka zor , zaten birden bütün hayvanları alamam , önce arsa, sonra yavaş yavaş hayvancıklarım gelir ,bakımı öğrendikçe de sayıları artar, bir bilenden yardım alırız, biraz da deli olmak lazım benim deli yanım var, eşimse tam tersim çok tedbirli sağlam adım atmaya çalışır bir şekilde dengeyi kurarız inşallah...

biraz uzun oldu galiba

sayılar...

Eski 17-06-2014, 09:10   #18
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Hayalleriniz Agaclar.net üyelerinin çoğunun (belki hepsinin) ortak hayali. Biz de 6 yıl önce bu hayali gerçekleştirip büyük şehirden kaçtık. Allah'a şükür gerçekleşen hayallerimiz çoğunlukta. Bahçeli ev, köpekler, tavuklar, doğal meyveler, sebzeler, süt...

Ancak unutmayın ki gerçekleşmeyen hayalleriniz de olacaktır. Siz ne kadar bahçenizi ilaçlamasanız da etrafınız bahçelerini ilaçlayan insanlarla dolu olacaktır. Dolayısıyla bahçenizin yarısı onlar tarafından yağmur gibi ilaçlanacaktır. İnsanlar sizi dışlayabilir, adınızı bildikleri halde İstanbullu diye çağırabilir...

Bunlar sizi yıldırmasın. Dedim ya güzellikler çoğunlukta.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 09:19   #19
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Hayalleriniz Agaclar.net üyelerinin çoğunun (belki hepsinin) ortak hayali. Biz de 6 yıl önce bu hayali gerçekleştirip büyük şehirden kaçtık. Allah'a şükür gerçekleşen hayallerimiz çoğunlukta. Bahçeli ev, köpekler, tavuklar, doğal meyveler, sebzeler, süt...

Ancak unutmayın ki gerçekleşmeyen hayalleriniz de olacaktır. Siz ne kadar bahçenizi ilaçlamasanız da etrafınız bahçelerini ilaçlayan insanlarla dolu olacaktır. Dolayısıyla bahçenizin yarısı onlar tarafından yağmur gibi ilaçlanacaktır. İnsanlar sizi dışlayabilir, adınızı bildikleri halde İstanbullu diye çağırabilir...

Bunlar sizi yıldırmasın. Dedim ya güzellikler çoğunlukta.
günaydın,

ilaç konusunda çok haklısınız, daha önce de maalesef sizin yaşadıklarınızı yaşayanları okudum ve bu durum beni hep düşündürmüştür, hem bitkiler açısından hem de hayvanlarım açısından, mesela 2-3 kovan arı istiyorum ama arılara bahçeden dışarı çıkmayın diyemem ki

toplumumuz ne zaman bilinçlenecek çok merak ediyorum, bu ilaçları kullananlara al bu ilacı damla damla her gün çocuğuna içir desek acaba içirirler mi... bitkilere hayvanlara vermekte bence aynı şey sonuçta bizim ve çocuklarımızın vücuduna giriyor ve hastalık yapıyor, Allah hepimizin yardımcısı olsun ve bu insanlara akıl fikir versin diyorum..

saygılar...

oz26 ve yağmur beğendi.
Eski 17-06-2014, 11:30   #20
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

evetttt işlerim biraz azalmışken hayal kurmaya devam edeyim...

nerden başlasam bilemedim, önce yetiştireceğim hayvanlardan mı yoksa oturacağım evden mi ... önce ev diyelim mi??

öncelikle uygun olması açısından tarla tarzı arazilere bakıyorum, oturum izni olan arsalarda fiyatlar çok yüksek geliyor, metre kare için şu anda yorum yapamıyorum ,inşallah büyük bir yer olur, malum hayaller büyük ,ağaçlar,sebzeler, hayvanlar için yer lazım.

listem şöyle:

1-4tane prefabrik ev
Eğer belediye izin vermezse tekerlekli konteynır da olabilir,1 tane bizim için, 1 tane annem için, 1 tane kayınvalidemlere, 1 tanede bizimle çalışacak aile için , ilk başta tüm paramı eve harcamak istemiyorum ufakta olsa bir süre idare ederiz, daha sonra düşündüğüm evlerin resimlerini de eklerim

2- Ahır
Bu konuda da aklım biraz karışık, acaba prefabrik ahırmı daha uygun olur yoksa ahşaptan köylerdeki gibi ahır yapmak mı daha uygundur, bu konu biraz araştırılacak, zaten arsayı almadan kaç tane inek bakabilirim bilemiyorum

3- Kümes
tavuk sayımı bilemediğim için kümese de karar veremedim, bunları yazıyorum ama detaylar sonra netleşecek

4- tezekle gaz üretimi
internette baktım bunu yapabilen köylümüz var, videolarla ve çizimlerle konu anlatılmış, eşim fizik mühendisi ve akıllı biri olduğu için biraz araştırırsa yapabileceğine inanıyorum. sorun 4 evin mutfağına gaz üretmek için kaç ineğin tezeği gerekecek. bu konularda araştırılacak ,tarlaya doğal gaz getirtemeyeceğimize göre böyle bir sistem işe yarayabilir

5-Elektrik üretimi
Bu konuyu da internette araştırdım ama sanırım eşimin ilgilenmesi daha iyi olacak,beni aşan detayları var

6-su kuyusu
en önemlilerinden, merak ettiğim tarlaya su kuyusu açınca belediye gelip sayaç takıyor mu? tanıdıklarımızın kavacıkta ki bahçelerinde var be belediye gelip sayaç takmış

7- sera
sanırım bazı sebze ve meyveleri serada yetiştirmek daha kolay olacak, tabi ki zararlı ilaçlar kullanmadan

8-Arı kovanı
karakovan istiyorum az olsun öz olsun, balcılık yapmayı düşünmediğim için eve yetecek kadar bal elde edebiliriz herhalde

9-süt için gerekli şeyler
sağım makinası vb.

10-evim için istediklerim
makarna yapma makinası, ekmek yapma makinası, sebze kurutucu, ev tipi zeytinyağı makinası vb.

biraz abarttım galiba ... ama hayallerime sınır koymakta istemiyorum, hepsini bir günde veya bir yılda yapmak imkansız olabilir ama zamana yayarsak neden olmasın

Eski 17-06-2014, 12:43   #21
Ağaç Dostu

Abartı yok sakın hayallerinizin önüne set çekmeyin. Bence çok iyi gidiyorsunuz, tam benim 8 yıl önceki halim) Sn Nefin Nur, çok samimi söylüyorum bunlar başarılacak hayaller yeterki isteyin üstelik ailece istediğiniz zaman çok daha iyi,benim eşim hiç istemiyordu ona ramen buraya kadar geldik fakat şimdi eşimi kızımı kovsan gitmezler o kültürü aldılar artık.

Nefin Nur beğendi.
Eski 17-06-2014, 13:03   #22
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resimsel Mesajı Göster
Abartı yok sakın hayallerinizin önüne set çekmeyin. Bence çok iyi gidiyorsunuz, tam benim 8 yıl önceki halim) Sn Nefin Nur, çok samimi söylüyorum bunlar başarılacak hayaller yeterki isteyin üstelik ailece istediğiniz zaman çok daha iyi,benim eşim hiç istemiyordu ona ramen buraya kadar geldik fakat şimdi eşimi kızımı kovsan gitmezler o kültürü aldılar artık.
benim eşimi ikna etmekte hiç kolay olmadı, sonra arkadaşımın köyüne gittik ve kaldık, köyde sakinlik çok hoşuna gitti, arkadaşımın kızının mutluluğunu gördü, gerçek tereyağda yapılmış sapsarı yumurtalardan yedi, bu arada ben sürekli yediğimiz şeylerin ne kadar zararlı olduğu hakkında konuştum ve çok şükür damlaya damlaya göldü artık benden çok o hayal kuruyor sanırım artık babalık duygularıda ağır basıyor, oğlumuzu en iyi nasıl yetiştirebilirizin peşindeyiz,

desteğiniz için teşekkürler

Eski 17-06-2014, 18:27   #23
Ağaç Dostu

arzuakyurek's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2011
Sevgili Nefin Nur, sanırım Ordu'lusunuz tabi o cennet vatanı bilip binaların arasında yaşamak hiç keyif vermiyor. Benim eşimde Ordu'lu. Bizde sizin gibiyiz hayallerimiz ortak, önce Keşan Gökçetepe' de bir arsa aldık 590 m2 ama ne olduysa bir türlü eşimin içine sinmedi başka bir yer olsun dedi. Tamam dedim satar başka yerden alırız, başladık yeni yer aramaya.

Google earht sağolsun Erdek Turan köyü bulduk, başladık araştırmaya. İnternette birçok sitede insanları yabani yabancıları sevmezler gibi sözler okuduk ama yılmadık, 5 Mayıs da çıktık yola çünkü ben hıdırellez de orada olmayı çok istiyordum. Yağmurun müsaade ettiği kadar gezdik hayran kaldık hatta 2,5 dönüm bir zeytin bahçesini çok beğendik. Cebimizde bahçeyi alacak para yok ama pazarlık bile ettik Ayrıca insanlarıda çok sıcak ve samimi. Sizde araştırın belki komşu oluruz.
2,5 dönüm bizim hayallerimiz için yeter diye düşünüyoruz, Şimdi arsamızın satılmasını bekliyoruz, gidiş tarihimiz de en fazla 2 yıl bakalım kısmet olursa bir dakika bile düşünmeden gideceğiz buralardan.
Benimde, sizinde ve tüm dostların dileklerinin kabul olması dileğiyle, hoşçakalın...

pria, Nefin Nur, oz26 ve 1 kişi beğendi.
arzuakyurek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 19:18   #24
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzuakyurek Mesajı Göster
Sevgili Nefin Nur, sanırım Ordu'lusunuz tabi o cennet vatanı bilip binaların arasında yaşamak hiç keyif vermiyor. Benim eşimde Ordu'lu. Bizde sizin gibiyiz hayallerimiz ortak, önce Keşan Gökçetepe' de bir arsa aldık 590 m2 ama ne olduysa bir türlü eşimin içine sinmedi başka bir yer olsun dedi. Tamam dedim satar başka yerden alırız, başladık yeni yer aramaya.

Google earht sağolsun Erdek Turan köyü bulduk, başladık araştırmaya. İnternette birçok sitede insanları yabani yabancıları sevmezler gibi sözler okuduk ama yılmadık, 5 Mayıs da çıktık yola çünkü ben hıdırellez de orada olmayı çok istiyordum. Yağmurun müsaade ettiği kadar gezdik hayran kaldık hatta 2,5 dönüm bir zeytin bahçesini çok beğendik. Cebimizde bahçeyi alacak para yok ama pazarlık bile ettik Ayrıca insanlarıda çok sıcak ve samimi. Sizde araştırın belki komşu oluruz.
2,5 dönüm bizim hayallerimiz için yeter diye düşünüyoruz, Şimdi arsamızın satılmasını bekliyoruz, gidiş tarihimiz de en fazla 2 yıl bakalım kısmet olursa bir dakika bile düşünmeden gideceğiz buralardan.
Benimde, sizinde ve tüm dostların dileklerinin kabul olması dileğiyle, hoşçakalın...

ne güzel siz ilk adımı atmışsınız , hayırlı olur inşallah, hıdırellezde yapılan duanız kabul olur üstelik zeytinlerinizde hazır

evet Orduluyum ama inanın her sene orduya gidip boztepeden bakınca içim sızlıyor, gittikçe yeşillik azalıyor maalesef, şehir çok büyüdü, ama her şeye rağmen çok güzel,

biz arsamızı istanbula yakın almak zorundayız çünkü işten tamamen kopamıyoruz, bakalım bizim kısmetimiz nerede olacak, bu sıcak havalar da arsamızda ağaç gölgesinde olsak ne güzel olurdu

Eski 18-06-2014, 09:27   #25
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Nefin Nur.

Bende sizinle aynı olmasa da benzer hayallerin içerisindeyim. Köy çocuğuyum her haftasonu evime 15 km uzaklıktaki köyüme gideriz. Apartman beni çok ama çok sıkıyor. Eşim köy hayatını bilmez ama o da şuanda oraya gittiğinde huzurlu. Bazen eşimle dahi tartışıyorum sen evdeyken çok mutsuzsun ama bahçede çok mutlusun neden diye tabi o bunu anlamaz ve anlamayacak eminim. 4,5 yaşındaki oğlum babaanesi ne gittimi bizi bırakır ve 4-5 gün oradan gelmez taa ki biz gidip alıncaya kadar. Özlemiyormuyum evet özlüyorum ama onunda ileride köy hayatını anlatacağı anıları olsun istiyorum. Oğlum orada o kadar mutlu ki anlatamam. ama evde devamlı pepe, bakugan, bilgisayar varın artık siz düşünün gerisini.

Mesela bugün sabah hem daha 2 saat önce başımdan geçen olayı anlatayım. Sabah işe gelmek için kalktım oğlumu uyurken öptüm çıkmak için hazırlanıyorum. Baktım ki koşarak geliyor. kollarımı açtım beni kucaklamadı ve uykulu uykulu baba dur balkonda salatalıklarımı sulayacağım dedi. Ve ben buna o kadar mutlu oldum ki.

Ayrıca alt kattaki çocukları şikayet etmediğiniz ve onları anladığınız için sizi ayrıca tebrik ediyorum. Bende bazen köyde oğlumun mutluluğunu gördüğüm zaman bu imkanı olmayan çocuklara çok ama çok üzülüyorum.

Sizin okul konusunda kaydılarınızı anlıyorum aynı kaygıları ben ve eşimde yaşıyoruz. Öğretmenlerle aynı camia içerisinde çalışıyorum ve onlara gözlemlerini soruyorum bazen onlar ''Ev de anne ve babasının ilgilendiği çocuk okulda çok farklı okulun kaliteside bunda etkili ama esas konu evde çocuğun eğitimine dönük yaşantı kalitesinin iyi olması daha önemli'' şeklinde. O yüzden imkanlarım el verdikçe bende o yaşantıyı benimsemeye çalışacağım ve şimdiden başladım. Mesela evde bütün zamanımızı Tv nin öldürdüğünü anladık. Tv miz eski tüplü TV ve eşimle ortak kararımız yeni bir tv almamak. Bakalım ne kadar başarılı olabileceğiz.

Yukarıda sizinle aynı olmasa da dememden kastım da şu idi. Köyde büyüdüm ve inek,koyun bakmanın ne kadar zor ilgi ve alaka isteyen bir iş olduğunu az çok bilirim. Bahçe ne kadar büyürse keyif almanız o derece azalır. Emekliliğinizi keyif içerinde yaşayım derken sizi daha fazla strese sokabilir. O yüzden planlamanızı yaparken ayaklarınızın yere basmasını tavsiye ederim. Tabi bu benim naçizhane görüşüm. yanlış anlamayın lütfen.

Son olarak size şunu söylüyorum, doğru yoldasınız ve hayallerinizin peşini bırakmayın. Sizi eleştirenler, yadırgayanlar olabilir ama unutmayın siz onlardan öndesiniz. Çünkü yakın senelerde köye dönüşler daha hızlanacak. O zaman sizin doğru yaptığınızı herkes görecek.

Bu arada beni bile heyecanlandırdınız valla. bi sürü şey yazmışım. Saygılar.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2014, 10:58   #26
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Günaydın sn. Prıtt,

Bende köy çocuğu sayılırım, yıllardır gitmesek te köydeki hayat burnumda tütüyor, kuzenlerle yaptığımız yaramazlıklar...ağaçların tepesinde yediğimiz meyveler...ırmağın sesi... ağaçtaki salıncağımız... fındık toplamaya gelen amelelerin bütün gün çalışıp bütün gecede horon çekmeleri...bir sürü hatıra...

maşallah oğlunuz çok şirinmiş, ne güzel uykudan uyanıp balkona koşmuş , darısı benim oğlumun başına , inşallah insan, doğa ve hayvan sevgisi aşılayabiliriz.

Okul ve tv konusunda aynı düşünceleri paylaşmanıza çok sevindim, biz bebek doğmadan tv yi evden atıcaz, ona ayıracağımız zamanı oğlumuza ayırmayı planlıyoruz, hatta eşim şimdiden bazı akşamlar sesli olarak kitap okumaya başladı, böylece bebişimiz babasının sesini de tanıyacak, televizyonda ki dizilerin çoğunu hiç beğenmiyordum yeğenimin başına gelenler ne kadar haklı olduğumu gösterdi, düşünebiliyor musunuz 13 yaşındaki kızlar okula alkol alıp gelebiliyor, sigara içiyorlar ve içleri kin nefret dolu, şoku hala üzerimden atamadım, ayrıca çokta korktum neden derseniz biz ailece çocuklarımızı sevgi üzerine eğitiyoruz, dayak yok, kavga yok ... maalesef böyle bir durumla karşılaşınca kendilerini korumayı bilemiyorlar

bizim hayalimize tam olarak İstanbul dan kaçıp köye yerleşip çiftçilik ve hayvancılık yapmak denemez (öyle yapabilmeyi çok isterdik ) istanbula yakın bir köye yerleşip kendi ürünlerimizi yetiştirip sağlıklı beslenmek amacındayız, ben internet üzerinden işimi yapabiliyorum, eşimde yol biraz uzasa da çekmeye razı, zaten onu işi de ofiste oturmak değil sürekli arabayla gezdiği için sorun olmaz diye düşünüyoruz, çalışmaya devam etmeyi planladığımız içinde yanımızda yardımcı çalıştırmak istiyorum, eğer ihtiyaç fazlası sebze meyve olursa yakın çevremize bazen hediye ederiz veya isteyen olursa satarız ama en az 5-6 inek istiyorum , koyun ve keçide sağlıklı süte hasret kaldık..

konu köy olunca bende biraz uzun yazdım galiba, inşallah ilerde sadece hayallerimizi değil bahçede yetiştirdiğimiz ürünleri, tohumları paylaşırız,

saygılar....

prıtt ve pria beğendi.
Eski 19-06-2014, 11:10   #27
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

burnumda tüten köyümden manzaralar

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2014, 13:13   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2014
Değerli Nefin Nur, umarım hayallerinizi bir an önce gerçekleştirmeye başlarsınız.
Beton bloklar arasında yaşamak ne derece zordur biliyorum. Toprakla uğraşmak, ağaçlar arasında dolaşmak ne de güzeldir. Sakın vazgeçmeyin.

Nefin Nur ve oz26 beğendi.
agactoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 13:21   #29
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

sn. Ağaçtoprak

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, inşallah isteyen herkes hayaline kavuşur, çok şükür eşimde ikna oldu , sağlığıma kavuşunca arsa aramaya başlarız diye düşünüyorum,

oz26 ve resimsel beğendi.
Eski 20-06-2014, 21:04   #30
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Hayalleriniz çok güzel sayın Nefin Nur, bu süreçte size tavsiyem çok mütevazi davranmanız ve sürekli bir tasarrufta olmanın faydası yönündedir İnşaallah muvaffak olursunuz.

(Özel olmazsa memleketinizi sorabilir miyim)

Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024