agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni205Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2016, 21:09   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Sevgili Gülseren Kulakaç,
hayalleriniz ne durumda görsellerle birlikte paylaşırsanız seviniriz

mhmet_do Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 01:33   #62
Yeni Üye

Mert52's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2016
Son durumu merak ettim. En kısa sürede paylaşmanız dileğiyle.

Düzenleyen Mert52 : 29-05-2016 saat 01:38 Neden: Yazım hatası
Mert52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 08:30   #63
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
''Evdeki hesabın çarşıya uymadığı'' üzücü bir hikaye:
....
Buraya kadarmış.....
Yıllardır yurtdışında çalışıp emekli olunca tek hayalim olan gezen tavuk yumurtası üretmekti hayalim

Tüm paramı bu işe yatırdım,kızlarım için en doğal ortamı yarattım
Kışın yeşillik yetmediğinde pazar pazar dolaşıp yeşillik topladım...
Şu an 7 dönümde diz boyu yoncam var..
İlk aylarda işler çok güzeldi,200 tavukla başladım ,taleplere yetişemeyince sayıyı 500 e çıkardım

Bir yıl boyunca çiftlikte sabahladım,kışın en zor şartlarında,karda buzda hep yanıbaşlarındaydım.bir gece sabaha kadar 500 tavuğa aşı vurdum ( yaşayan bilir )
Ama şu bir kaç aydır tek bir yumurta satamıyorum,sebebine gelince..!
Burada ,yani Akhisarda kolisi 5 tl ye yumurta satılıyor.
Burada yer gök tavukçu yumurtacı,sanırım benim şanssızlığım....

2.000 tavuğu 500 metrekarede yetiştiren var,full yem yiyorlar ve doğal adı altında yumurta satıyorlar....
Bendekiler çok şanslılar...

KÜÇÜK ÜRETİCİYİM BEN.ne markam var nede üzerinde tarihi basılı yumurtam
Büyük marketlerde satılan,markalı ,yumurta sahibi olan arkadaşlarım var benim
Hiç birinde tek bir tavuk yok,üretmiyorlar küçük üreticilerden yumurta topluyorlar
Dedim ya ben küçük üreticiyim,hep küçük kaldım.....
Buraya kadarmış,her gün yumurtalayan kızlarımı tek tek kesip 25-30 tl ye satıyorum
Ta ki son tavuk kesilene dek bu işlem sürecek
Sizler İstanbulda doğal yumurta peşinde koşarken,buradakiler ucuz yumurta peşinde,belkide alım gücüyle ilgili bir olay bilemiyorum
Bundan böyle kümeste köpek yetiştirmeyi düşünüyorum,bir Pug veya King Charles yavrusu 1,500 tl ediyormuş..
Ben nediye uğraşıyorumki 300 tavukla ?
Küçük üretici çoktan öldü,başınız sağolsun ...

https://www.facebook.com/groups/tatu...65020678514832

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 20:22   #64
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Sayın Pria,

Yazdıklarınız bana başımdan geçen 2 senelik elma serüvenimi hatırlattı. Bahçemi aldığım ilk sene hiç bir ekipmanım yokken, ilaçlama ,gübreleme vs. yapmadım ve elmalarım küçük ve kurtlu oldu. Pazarda perakende satmaya çalıştım. Doğal olarak insanlar dudak büktüler ve çoğunu satamadım. 2. sene ekipmanım tamamlandı ve her şeyi kuralına göre yaptım. Pazar da satmak için çıktığımda, kadının biri gelip "bu senin kendi bahçenden, Allah veriyor, sen topluyorsun, 25 kuruşa verirsen 10 kilo alayım" dediğinde, katil olmamla, kadının yaşaması arasında bir kaç saniyelik mesafe vardı. Kadına " kurtlu olsa alır mısın? elmalar ceviz kadar olsa alır mısın? dedim. Pis pis sırıtıp " niye alayım ki?" demez mi? Elmaları Allah veriyor da, ilacı, gübreyi Allah vermiyor maalesef diyeyim diye düşündüm. Sonra yaşadığım şehrin konya olduğu aklıma geldi. Konyalılar arasında bir laf vardır "etli ekmek kafalı" diye. Bu söz çok doğrudur. İstanbuldan kaçıp, başka yerlerde yaşamayı hayal edenler ; Aman konyadan uzak durun

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 20:41   #65
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Pria, Şu anda kümesten geldim .Ve 200 tavukla ben de başladım .
Sizin tecrübeniz için üzüldüm . Pazarlaması çok kolay değil. Ama başaranlar da var. Ben ne yapacağım arayışlar içindeyim .
Kesip köy tavuğu isteyenlere satabiliyorsanız bu yola devam edebilirsiniz. Belki de nasip yumurtada değil tavuk yetiştirmektedir .
Yumurta tavuğu veya et tavuğu değil , köy tavuğu yetiştiriyorsanız , yumurta satabildiğiniz adarını elde tutup fazlasını kesip satmak suretiyle ,
Hangisine talep varsa , talep kadar üretmeye devam etseniz.

Kolay gelsin . Sağlıcakla kalın .

kiziltan beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 20:49   #66
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Pria, Şu anda kümesten geldim .Ve 200 tavukla ben de başladım .
Sizin tecrübeniz için üzüldüm . Pazarlaması çok kolay değil. Ama başaranlar da var. Ben ne yapacağım arayışlar içindeyim .
Kesip köy tavuğu isteyenlere satabiliyorsanız bu yola devam edebilirsiniz. Belki de nasip yumurtada değil tavuk yetiştirmektedir .
Yumurta tavuğu veya et tavuğu değil , köy tavuğu yetiştiriyorsanız , yumurta satabildiğiniz adarını elde tutup fazlasını kesip satmak suretiyle ,
Hangisine talep varsa , talep kadar üretmeye devam etseniz.

Kolay gelsin . Sağlıcakla kalın .
Allah kazancınızı bol etsin. Başaranlar var derken? Küçük ölçekli işletmelerin kar ettiğini mi söylüyorsunuz? Kuş gribi başladığı zamanları hatırlar mısınız? köy köy dolaşıp, evinde 3-5 tavuk besleyen köylülerin tavuklarını itlaf edenleri hatırlar mısınız? Sizce bu normal miydi? O zamanlar da büyük işletmelerin böyle itlaf görüntüleri neden yoktu? Belki bir kaç göstermelik örnek çıkabilir ancak böyle hastalık haberleri genelde küçük işletmeleri öldürüp, büyük işletmeleri daha da büyütmek için uydurulan safsatalardır. Bu sebepten bu ülke de başarı isteniyorsa, çalıp, çırpıp, büyük oynamak gerekiyor. Aksi halde biraz palazlandınız mı tepenize binmeleri an meselesi olur. Kuş gribi diye ortaya çıkıp köylünün önce tavuklarını öldürürler. Ardından tavuk kalmadığı için artan keneler yüzünden köylünün kendisi ölür.

Eski 04-06-2016, 21:16   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Kucuk isletmeler kurulurken sehir efsanelerine dikkat !

Devekusu, esek sutu, sulun, sus tavugu, mavi yumurta, salyangoz isletmeleri bence sehir efsanesi. Hatta topraksiz marul, yesil sogan gibi yatirimlar icin de kuskuluyum. Bunlarin dogru yatirim olmadigini saniyorum.

Anlamadigim sey, Sn Pria kendi olayini mi yazdi, baskasindan nakil mi ?

kerkenez beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 21:25   #68
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Sizin tecrübeniz için üzüldüm . P.
Yanlış anlaşılma olmuş..Link verdim ama hikaye benim başımdan geçmiş gibi algılanmış..

Öykünün sahibi Akhisar'a yerleşip gezen tavukçuluğa gönül vermiş ama hüsrana uğramış Orhan Bakır'dır..

https://www.facebook.com/turkchief/about

Eski 05-06-2016, 10:37   #69
Ağaç Dostu

Pria düşüncenize katılıyorum .
Ama şartlar böyleyken yine de bir çıkış yolu bulmak mücadeleye devam etmek lazım .

Ben köy yumurtası için birkaç yıldır yavaş yavaş çalışıyorum .

Bana 1000 tavukla başlamam önerildi ,
Ben 20 tavukla başladım .
sonra 50
ve şimdi 200
200 tavuk yapana kadar herkes yumurta istiyordu .
yumurta yok derken sıkılıyordum
yok dememek için miktarı artırayım dedim .
200 tavuk yaptım .
Ben yapana kadar benim bulunduğum ilçede 1000 yumurta talebi karşılanamıyordu .
Ben de komşu ilin çaycuma ilçesinden tedarik etmiştim .
Şimdi günde 2000 den fazla üretim yapan üniteler kuruldu .
Tabii artan üretim talebin çok üzerine çıktı .
Şimdi pazarlama problemi çıktı ortaya .

Küçük işletmeler 250 yumurtaya kadar üretim yapabiliyor .
60 kilometre içinde satış yapabiliyor .
Üzerine çıkarsa kurulum ruhsatı ve maliye konusunda yapması gereken bir dolu formalite ve külfet devreye giriyor .

Küçük yumurta üreticileri , ya kendi yiyeceği kadar üretecek veya büyük işletme şartlarını yerine getirecek .

Bu da sermaye eleman istihdamı pazarlama vs demek.

Tabii risk de büyüyor .
200 tavuk yumurtasını satamazsan keser ,satar veya konu komşuya köy tavuğu hediye edersiniz .yıkım olmaz .
Ama ille de yapacağım der ve işi büyütürseniz risk daha büyür ve batarsanız büyük batarsınız .

kOLAYLIKLAR DİLİYORUM

pria, korucak ve kerkenez beğendi.
Eski 05-06-2016, 11:27   #70
Ağaç Dostu

Sn Karagulle durumu cok guzel ozetlemisler.

Yumurta isini cok buyutmeye kalkan batiyor, kucuk kalinca kurtarmiyor. Kurtarmama sebebi bu is icin yer kiralama ve ya sadece bu is icin yatirim yapip gelen parayla gecinmeyi ummak.
Bagi, bahcesi, serasi olup yaninda 200-300 tavuk yapan zarar etmiyor cunku isci tutmuyor, arazi icin ayrica para vermiyor. Gecimini baska isten saglamis buradan ne gelse kardir diyor.

Findikligina tavuk salan, zeytinligine tavuk salan batmiyor. Sn Karagulle`nin yazdiklari gibi sonucta tavuklarini satsa zararsiz kapatabiliyor,

Isin icinde tamah etmek var, 2 donum yer alir ve ya kiralarim, atarim 200-300 tavuk, bir de kulucka makinasi, tavuklari cogaltirim basina bir isci koyarim gelsin paralar. Maalesef dusunce yanlis, boyle para yok. Babadan kalan zeytinlikten gecinemeyen ciftci varken teknolojiye yatirim yapmadan uc bes tavukla gecinmeyi beklemek bastan hatali. Ek is, ek gelir olsun deyip giren cok para kazanamaz ama batmaz.

Allah kolaylik versin girmis olanlara.

Eski 05-06-2016, 18:14   #71
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Konu istanbuldan kaçıp gitmek ama çiftçiye bir dokun bin ah işit.
Çocukluğumda mahallemize traktörle çiftçiler gelir ve domates satarlardı. Bir sokağa girdiklerinde, sokak mis gibi domates kokardı. Bizde üzerimize akıta akıta, ağzımız yüzümüz domates suyu olana kadar yerdik. Ne oldu da, çiftçiler traktörle domates satamaz oldular? Acaba bu hal yasasının bir sonucu mudur? Malını hale sokmadan satamıyorsun. Bütün Ürünlerde aynı durumun olduğuna eminim. Bir takım avantacılar para kazansın diye, çiftçi ürününden para kazanamıyor. Tüketici ise tarlada 10 kuruşa satılamayan ürüne, 100 kuruş veriyor.
İnsanlar hak ettikleri gibi yönetilirler. Sen üreticiysen malını ederine satamıyorsan, oy verdiğin kişilere bak!. Tüketiciysen, tarladan evine gelene kadar ürün 10 kat pahalanıyorsa, ya kazık yemeğe devam et ya da kim tarafından yönetildiğine dönde bir bak!

pria, kiziltan ve kerkenez beğendi.
Eski 05-06-2016, 20:04   #72
Ağaç Dostu

Sn Tartu ciftcinin durumunu kacinci defadir yaziyor, dikkat cekene kadar da yazmali bence.

Ancak herseyi siyasetciye ve devlete yuklememekte lazim. Hal kanunun cok uzun zamandir var, ve belediyeler para kazandiklarindan degismesini istemiyor. Ciftci kooperatif kurup halde yer alsa ve kendi malini o firma (kooperatif ) uzerinden halden gecirse olmaz mi ? Olur ama bizim kulturumuzde kooperatif yurumuyor maalesef.

" turboilan marul " yazip bir arayin, bakin 2-3 gun onceki ilanlara, Izmir Menemen`de kesime hazir marul 10.000 adet 2500 TL pazarlik payi var !

Bu mal para kazanir mi sizce ?

Bir baslikta gordum Samsun Carsamba`da topraksiz seraya ekili 12.000 marul. Basinda daha once okumustum, kaymakam ziyaret etmis, efendim soyle proje boyle proje, tarimda buyuk atlim...

Bu seranin maliyeti, kendi soylediklerine gore 125.000 TL olmus. Bu soylenen 12.000 marulun ilanlara gore satis fiyati yaklasik 2500 TL. Tarla mali ciktigi zaman ekmedi desek, yilda 6 devir ekse satisi yapar 6 x 2500 = 15.000 TL. Dikkat satis bu kar degil ! 15.000 / 12 ay eder ayda 1.250 TL. Bu satis ! Yani sera, kredi, iscilik, isitma/sogutma, tohum, fide, ambalaj hepsi bedava olsa ayda 1.250 TL. Bu yatirimi banka kredisi ve tesvik var diye yapan ciftci yarin batarsa suclu kim ?

Esegi saglam kaziga baglayip sonra Allah`a tevekkul ! Kendi dusen aglamamali.

Konya. Encok su tuketenlerden seker pancari ekiyorlar, su bulamayinca binlerce kuyu aciliyor, yeralti sulari kurumaya obruklar olusmaya basliyor. Arkadas baska birsey eksen olmaz mi ? Sen suyunu kurutup sonra aglarsan sana devlet ne yapsin, yapabilecegi ve yapmadigi sey ciftciyi uyarmak. Ne yapsin yasaklasin mi ? Burada cozum ne olabilir ?

Ciftcinin sorununu kendisinden baskasi cozemez. Kanunla olmuyor.

Eski 05-06-2016, 20:33   #73
Ağaç Dostu

Bir sitede bir arkadaş her yazısının altına yazardı .
Çok beğendiğim bir söz.
''Bedava peynir sadece fare kapanında bulunur ''

Hem İstanbul'dan kaçacaksın, köye göçeceksin, hem çok para kazanacaksın , bu ham hayal.

İstanbul'dan kaçışın en önemli nedenlerinden biri de doğa içinde bazı şeyleri tüketmeden bazı şeyleri kendin üretip , doğal yaşamak .

Bunun yanında bir de para kazanmayı başarırsan çok iyi.
Fakat çok kolay değil.

Köyde yaşayacaksanız , ürettiğiniz şeyin pazarını köyde aramak yanlış, pazar yine kentlerde .

Kentte ürün satabilmek için mevcut yasalar sizi zorlar .

Organik sertifikası alırsanız ( bir çok formaliteye ve maliyetine razı olmanın yanında , bulunduğunuz yerin çevresi de buna uygun olmalı)
İstanbul' da ( veya diğer kentlerde de var) organik pazara ürününüzü götürebiliyorsanız ,
İşte o zaman para kazanırsınız.

Doğal ürün yetiştirip , organik sertifikası almadan bu işten iyi para kazanan tanıdıklarım da var . Fakat pazarlama becerisi olan , ürününü çok güzel pazarlamasını yapan kişiler bunlar.

Yani bedava peynir yok. Sadece üretmek yetmez ürünü satmanın bir yolunu bulmak lazım .

Bu da alışılmış metotların yanında yaratıcılık gerektiren bir konu .

En önemlisi satabileceğin kadar üretmek .

Küçük küçük yavaş adımlarla ilerlemek ,
işler ters gitse bile çok zarar ettirmez.

Herkese kolaylıklar , başarılar dilerim sağlıcakla kalmanızı dilerim .

Eski 05-06-2016, 21:23   #74
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Sayın Kızıltan,

Kooperatif dediniz, inanın çok güldüm. Bizim burada meyveciler birlik kurmuşlar. Sonunda birlik kapanmış. Son başkanla tanışma fırsatı buldum. Birlik üyelerine öyle küfürler ediyor ki inanılmaz. Çay paralarını bana kilitleyip kaçtılar diyor. Düşünebiliyor musunuz koskoca meyve bahçesi sahipleri, birlikte içtikleri çay paralarını vermemek için kaçıyorlar. Başkana, tekrar kuralım birliği çay paraları benden dedim. Adamın bana bir bakışı vardı, amanın. İlçemizde, belediye soğuk hava deposu yapmış. İşletmesini becerememiş ve bir üreticiye devretmiş. Onlarda becerememiş ve kapıya kilit vurmuşlar. Atıl olarak çürümekle meşgul. Yine ilçemizde meyve suyu ve şeker pancarından şurup üretmek üzere bir fabrika kurulmuş ama 15 senedir mahkemelerle uğraşılıyor ve bir bekçiden başka yolunu bilen yok. Mahkemenin neden olduğunu araştırayım dedim. Bin bir türlü rivayet çıktı karşıma.

İşin özü bizim insanımız hem kel, hem fodul. Hem tembeller, hem de her şeyi biliyorlar. Bahçe komşum var bana sürekli budama konusunda tavsiyelerde bulunur. Elmalarını yanlış buduyorlar, bana ver ben budayayım diyor. Sen elma ağaçlarını ne yaptın diye sorunca, söktüm, saksağanlar yiyordu diyor. Terzi kendi söküğünü dikemezmiş gibi. Bir düşmanınız varsa sakın ola ona kurşun falan sıkmayın. Bir meyve bahçesi alıp hediye edin, 2-3 seneye kanser olmazsa gelin benim kafama sıkın. Hay ben böyle hobinin...

Eski 05-06-2016, 21:51   #75
Ağaç Dostu

Sn Tarku demek bizdensin, aglanacak haline gulenlerden.

Yinede vazgecme derim, kendin gibi dusunen 10 kisi bulup kooperatif ile kabzimallik isini yapmaya calis.

Amcamin bir sozu vardi, " Koylunun akli gozundedir "

Eski yaziyla ogretmen olmus, 45 yil fiilen calismisti. Cok eskiden koyde ogretmenken okulda ogrendikleri zaman zamanda yaz kurslarinda ogrendikleri tarim bilgilerini koyluye anlatirlarmis, ama kimsa dinlemezmis, uygulamazmis. Gitmis kendi parasiyla 4-5 donum kiralayip tutun dikmis ve kursta ogrendigi sekilde dikip toplamis. Urun bilinenden iyi ve fazla olunca, gozleriyle gorunce, koyluler gelip sen su toplantilari birdaha yapip anlat bakalim hoca demisler.
Saglicakla kalin

Eski 06-06-2016, 09:29   #76
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Eğer, yeterli bilgi ve deneyiminiz yoksa, İstanbul'dan kaçıp bir köye yerleşerek tarımsal faaliyetler yaparak kurtulacağını sanmanın da ağır maddi manevi faturaları mutlaka olacaktır.
Köyde yaşamak aksine belki de İstanbul'da yaşamaktan da zordur.
Çiftçilik çekirdek aile işi değil..

tarku beğendi.
Eski 06-06-2016, 10:12   #77
Ağaç Dostu

Dogru olanin yasadigi sehire yakin birkac donum yer alip gidip gelerek birseyler yapmak oldugunu saniyorum. Bu isi gecinmek icin ve ya ek gelir garantisi olarak yapmamak lazim, az birsey geliri olursa ne ala. Alinacak yerin buyuk vr ucuz olmasindansa degerlenebilecek ve gerektiginde kisa surede satilabilecek olmasina dikkat etmek iyi olur. Arazinin buyuklugu oyle olmali ki cevreden birisine gel sen burada otur calis, urunun birkismi senin diyebilesiniz. Aksi takdirde gittiginizde meyveleriniz toplanmis olabilir, tavuklariniza kimse bakmamis olabilir, sebzeler sulanmamis olabilir.

Ciftcilik artik cekirdek aile isi degil, teknoloji ve minimum yatirim/uretim hesabi gerektiriyor.

Sehirden gitmek hesabi yapildigi xaman maalesef cocuklar hala anne baba yaninda, torun var ilgilenmek lazim, hastaliklar baslamis doktor ve bakim lazim . Bunlar sehirden uzaklasmayi zorlastiriyor.

Gidip oralara yerlesmek isteyen, ornegin serbest tavuk yapmak istiyorsa, yakinda bir yerlesim bolgesinde cevirme tavuk satan biryer acabiliyorsa, ve ya ufak bir dukkanda koy tavugu ve yumurtasi satabiliyorsa belki bir miktar kazanacaktir, ayni zamanda vakit gecirmis olacaktir.

Sn Kuzucu`nun yaptigi gibi hem acikta hem serada cesitli urunleri yetistirerek dogrudan satabilecek olan varsa cok fazla zorlanmayacaktir.

Kacmayi dusunenlere bol sans ama unutmayalim herseyi dusunmeden atilim yapmak gercekten sans ister, planli olmakta fayda var.

Burada Turkiye`de ev almak isteyip bana soran cok var. Soyledigim standart seyler var, once git orada 6 ay kirada otur bakalim alisabiliyor, yasayabiliyormusun, ve unutma kac sene gecerse gecsin orada sen yabancisin. Bulundugun yerde bir is yapamiyorsan orada yapma sansin daha az.

pria, tarku ve TCM beğendi.
Eski 06-06-2016, 14:05   #78
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın tarku, yazmaya kalksam ancak sizin yazdıklarınızı yazabilirdim..Hepsi doğru ve yerinde öneriler.

Eski 06-06-2016, 14:32   #79
Ağaç Dostu

Kurtulmak istedigin yere yakin, hani haftasonu gidip gelebilecegin bir yerde arsa olsa, emeklilikten 5-6 yil oncesinden orayi cevizlik yapsan, emeklilik gelince urun veren yerin olur. Bir nedenle gidemesen satarsin, bos tarlayla urun veren cevizlik arasinda buyuk fark olur, zarar olmaz. Satmam dursun diyene her hafta gidip gelmeye bile gerek yok, bir yarici ile isletmek mumkun.

kerkenez beğendi.
Eski 06-06-2016, 21:31   #80
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

İstanbuldan uzaklaşıp, bir bahçe veya çiftlik sahibi olmak isteyenlere naçizane bir tavsiyem olacak. Bağ, bahçe ile kendiniz ilgilenecekseniz, bir yardımcı tutmayı düşünmüyorsanız; Alacağınız bahçenin bir bölümünü elle çapalayın, daha sonra otlanmış bir bölmesinin otlarını temizlemeyi deneyin, bir bel alıp 30-40 metre kare bir yeri belleyin. Bu dediklerimi yaptıktan sonra kafanızı kaldırıp, alacağınız bahçenin büyüklüğünü ve yaptığınız çalışmayı bütün bahçeye yapacağınızı hayal edin. Eğer o yorgunluk anında bahçe size büyük gelmiyorsa, aradığınız arazi orasıdır.

Ben bahçemi alırken, ağaçları, iki yanından dere gibi akan sulama kanalındaki suyun şırıltısını duyunca hipnotize olmuş gibi düşünmeden aldım. Bahçenin başından sonuna iki tur yaptım mı yarım saat mola veriyorum. 10 sıra olduğuna göre bahçenin tamamını gezmek için 2.5 saat molaya gidiyor :P. Gözünü toprak doyursun lafını niye söylemişler bilmiyorum ama benim gözümü doyurdu gerçekten. Toprakla, ağaçlarla uğraşmayı seviyorum ama herkesin bir limiti vardır. 25 dekar beni biraz aştı sanki

kerkenez beğendi.
Eski 06-06-2016, 21:43   #81
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Kurtulmak istedigin yere yakin, hani haftasonu gidip gelebilecegin bir yerde arsa olsa, emeklilikten 5-6 yil oncesinden orayi cevizlik yapsan, emeklilik gelince urun veren yerin olur. Bir nedenle gidemesen satarsin, bos tarlayla urun veren cevizlik arasinda buyuk fark olur, zarar olmaz. Satmam dursun diyene her hafta gidip gelmeye bile gerek yok, bir yarici ile isletmek mumkun.
Bir akrabam, köyümüzde arazisine 60 tane chandler ceviz dikti. Köy ile ilçe arası 25 km. 1 senede cevizlerin 25 tanesi kurumuş, 10 tanesi can çekişiyormuş. Fidanı dikeyim 5-6 sene sonra mahsule yatar düşüncesi, düşüncede güzel ama fiiliyatta doğru değil. Yeni dikilen fidanlar bebek gibi, 115 tane armut fidanı diktim, günde 3 defa her birinin yanına gidip onlarla konuşuyorum . Uyanmayanlara " hadi oğlum", sürgünleri zayıf olanlara " ha gayret" diyorum. Yine de 10 tane fire var. Fidan dikeceksin her hafta sulayacaksın. Yaz budaması, gübrelemesi, otların çapalanması vs.. Fidan diktin mi, başında nöbet tutmazsan zor dostum zor.

Eski 06-06-2016, 23:27   #82
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bizim kasabada da beni saymazsak iki hüzünlü insan var..

Biri emekli Ziya Hoca..Kasabadaki tüm resmi bayramların, yazın Belediye konser ve şenliklerinin vazgeçilmez sunucusudur. Edebiyatçıdır.. Benim gibi 15 yaşlarında 500 kadar zeytini var..Tüm işini yevmiyecilere yaptırdığı için para kazanması mümkün değil..
Oysa oldukça iyi ürün alıyor ama kendi başımda aynı dert olduğu için eloğluna para ile iş yaptırmanın maliyetinin neleri silip süpürdüğünü çok iyi bildiğim için para kazanması mümkün değil..Benden daha yaşlı olduğu için sanırım dayanacak tahammülü kalmadı..450 bin liraya satışa çıkarmış 20 dekar cıvarındaki arazisni..
İçindeki zeytinler bu fiyatın içinde hiçbirşey ifade etmiyor..Belki tarla boş olsa çok daha fazla para edecek..Çünkü kasabamızda yapılan bir termik santral var..Çorak araziler bile sanayi bölgesi olacak, imar planı genişleme alanı içinde kalacak, otoyol, hızlı tren geçecek falan reklamlarıyla dekarı 15-20 bin liradan gidiyor..
Ziya Hoca'nın zeytinleri yüzünden belki de arazisinin dağeri düşüyor..Adamlar gıcır gıcır kumsal çorak dağ tepelerdeki yerleri dekarı 15-20'den alıyor ama araziler ovaya, hele hele sulak, baraj suyu inen yerlere kaydıkça diyatlar 6-7 bin liraya düşüyor..
Yani, verimli, münbit, içinde fidan, ağaç olan yerler değil, kıraç, dağ tepe, çalılık, verimsiz yerler para ediyor..
Kendimden örnek verirsem..Tüm zeytinlik haricinde tarlalarımı sattım..Kıraç gıcır kum, boş tarlayı 17 bin liraya satarken, ovada çeltik ekilen tarlalarımı 7-10 bin arasında bir yıllık gayret sonucunda ancak satabildim..

İkinci örneğim de şu.. Asvalt yol boyunda 30 dekar sulanabilen ovanın en münbit yerinde 30 dekar kiraz eken bu işlere merak salmış yabancı biri vardı..O da dayanamadı bu yıl satılığa çıkardı yerini..Adamın köyde konuşulanlara göre bugüne kadar 15 yılda 650 bin lira para batırdığını söylüyorlar o kirazlığa..Kiraz sevdası uğruna döktüğü paraları alabileceğine inanmıyorum..Çünkü o civarda tarlanın dekarı 9-10 bin lira..
Alıcı zaten huylanıyor ''neden satışa çıkardığı'' için..Alıcı, ''adam para kazansa kirazlığını satışa çıkarır mı , diye düşünüyor ve öldüm fiyat çekiyor..

Yine bir şahıs elmalığını satılığa çıkarmış duyduğuma göre..

Yani vaziyetler böyle..

Hani, boş yeri fidanla doldurup tarlam değerlenir düşüncesi de bazı yörelerde geçerli olmayabilir..Üzüldüğünüzle kalır, emeklerinize yanarsınız..

A_NOMAD ve kerkenez beğendi.
Eski 07-06-2016, 00:02   #83
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Kendimden de örnek vereyim..Elimde sadece belediye imar planı içinde 5250 metrekare zeytinlik kaldı..Denize nazır, muhteşem manzaralı bir yer..Fakat, tam karşımda termik santral bacası yükseliyor..Gördükçe keyfim kaçıyor..
Onu da satışa çıkardım..400 bin lira..ama içindeki 200 kadar 16 yaşındaki ağacın hiçbir anlamı yok..Zeytin dikili olduğu gören alıcılar nedense vazgeçiyor..Eğer boş olsaydı belki de 500 bin liraya çoktan satmış olacaktım..Bunu ben değil, emlakçılar söylüyor..

kerkenez beğendi.

Düzenleyen pria : 07-06-2016 saat 00:47
Eski 07-06-2016, 14:20   #84
Ağaç Dostu

Bu konuda bende soru isaretleri vardi, yazdiklariniz dogru. Emlak sitelerinde zeytinliklerin fiyati 5000 den basliyor. Anlamiyorum hastalik mi var ?

Eski 07-06-2016, 20:26   #85
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Bu konuda bende soru isaretleri vardi, yazdiklariniz dogru. Emlak sitelerinde zeytinliklerin fiyati 5000 den basliyor. Anlamiyorum hastalik mi var ?
Hastalık değilde, Zeytinlikler koruma altında (tabii santral yapıyorsanız geçerli değil) Normalde zeytinliklere çivi bile çakılamaz. Bir bakıma tarımsal sit alanı gibi. Şimdilerde böyle arazi alanlar içine bir villa yapayım, havuzu olsun, zeytinleri de toplar organik zeytin ve zeytinyağı yaparız düşüncesindeler. Zeytin ve zeytinyağı tamam da imar izni almak hiç kolay değil.

Şu andaki bahçemi almadan önce ege taraflarında küçük bir yer almayı ve bahsettiğim tarz da bir ev yapmayı düşünmüştüm. Ucuz bir yer buldum ve emlakçıyı aradım. İlk başta pazarlık iyi gidiyordu, adam neredeyse üzerine para vereyim diyecek. Derken iş patladı. Adam anlaştık ama burası zeytinlik bilginiz olsun dedi. Ben de ne olmuş zeytinlikse dedim. Buraya ev hatta kümes bile yapmanıza izin vermezler, ağaç sökemezsiniz deyince iş anlaşıldı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024