agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni509Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2014, 10:25   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2014
Küçük bağ evi büyük hayaller

Merhaba,
Çok güzel bir site. Birçok konuyu severek okuyorum.
Yıllardan beridir kendime ait bir arazim olsun içinde basit bir ev ile ağaçlar olsun. Sabahları dolaşıp gözlemlediğim arazide yapılacak işler bulayım. Geceleri cam gibi yıldızlı gökyüzünü seyredeyim.Ağaçların altında piknik yapmak. Mutfaktaki odun ocağında ekmek pişirmek. Hayalim vardı.
Herkes ister müstakil bir ev ve bahçeye sahip olmayı. Stresli büyük şehirlerden uzaklaşmayı.

Eninde sonunda memleketimin yaylasında bir tarla aldım. 1350 rakım yükseklikte. Tarla 3500 metrekare. Amacım buraya basit bir tarla evi yapıp. Ceviz, elma, badem, ayva ve üzüm bağı yapmak. Ceviz için çok uygun olduğunu öğrendim. 2500 metrekaresi düze ve temiz verimli toprak.

Buradan 40 dakikada sahile inilebiliyor. Yazın sahilde 36-38 derece iken burası gündüz 25-27 derece. Gece ise çok serin. Kışın hava güneşli olmakla beraber soğuk. Kar ve yağmur yağışı oluyor. Erdemli ilçesinin bir yaylası.
Tarlada önceden örtü altı tarımı yapılıyormuş. Şu an boş. Beş altı tane bodur çam ağacı var Ardıç herhalde. İçinden sulama birliğinin su borusu geçiyor. Genel olarak düz bir arazi olmakla beraber ufak tepelikler var. Tepelerden birisinde sulama havuzu açılmış. Sanırsam 70-80 tonluk bir havuz. Fakat şu anda havuz muşambası yok. Taşlıklı bir çukur yani. Süper bir havuz gibi anlaşılmasın. Ama tepe üstünde olduğu için doldurulursa tarlaya su verebilecek.
Tarlanın ikinci bir tepesi var (Tepe dediysem yükselti yani) bu tepe kaya ve taşlık. Sağlam bir zemini var. Bu tepeye cephesi güneye bakacak ufak bir bağ evi düşünüyorum. Böylelikle tarlayı yüksekten görebilecek bir yerde olacak.

Öncelik Ev, çünkü tarlada çalışmak için barınak gerekiyor. Malzemelerimi koyacağım dinleneceğim bir yer lazım.

Aslında tarla alınırken ilk iş etrafını çevirmek olur. Fakat babama danıştım. Bırak şimdi etrafını çevirmeyi. O iş çok pahalı. Dedi. Önce bir oda yap malzemelerini koyarsın. Barınak olmadan tarlada iş yapamazsın, sonra çevirirsin dedi. Gerçekten de etrafını çevirmek için nereden baksan 7-8 bin lira para lazım. tarlanın çevresi yaklaşık 300 metre.

Plan şu; Tek katlı yığma bir bağ evi.

Önce kepçe ile taşlık tepede taş ve kayalar ortaya yığılacak.
Sonra bims ile etrafı çevrilip örülecek. Su basmanı içine taşlar istiflenecek.
Üste beton dökülecek. Tarlanın resimleri, tepelerin durumu, zemin resimlerini sonra yükleyeceğim.

Düzenleyen agactoprak : 25-01-2014 saat 19:05
agactoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 10:36   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Hayırlı olsun. Büyüklerimiz demişler, başlamak bitirmektir diye. Arkası gelir. Özlemleriniz gerçek olur.

Ayazkızı beğendi.
Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 11:04   #3
Ağaçsever

Teşekkür ederim. Her zaman gidemesem de en azından ara tatillerde, yaz tatilinde ve ileride emekli olunca inşallah gideceğim. Arazi ana yola 230 metre. Şahin renault türü araçlar ile tarlaya kadar gidilebiliyor. Ana yol ile Tarla arasında bodur çam ağaçları var.

Bir de arazide çok sayıda taş fosil buldum. Deniz kabuğu, deniz anası fosilleri ve deniz yıldızı fosili var. Tahminimce tetis denizinden kalma bunlar. bunların da resimlerini sizlerle paylaşacağım.

Eski 24-01-2014, 14:22   #4
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Hayırlısı olsun. Araziyi almışsınız ya, elbet diğer hayal ettiklerinizi de sıra sıra gerçekleştirirsiniz.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 15:05   #5
Ağaçsever

Resimde yapacağımız evin planı var. Basit düzen bir ev olmasını istiyorum. Nasipse olur inşallah.

Name:  PLAN.jpg
Views: 58937
Size:  29.5 KB

Eski 24-01-2014, 15:08   #6
Ağaçsever

şimdilik evin girişindeki teras küçük. Fakat ileride, güneye doğru boydan boya basit düzen bir sundurma yapılabilir. Salon pencerelerinin birisi doğuya, diğeri güneye (küçük teras) bakıyor. orta oda penceresi kuzeye bakacak. Umarım yapabiliriz.

Eski 24-01-2014, 16:05   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Hayırlı olsun yeriniz.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 19:23   #8
Ağaçsever

Sonbahar ve heryer sararmış.
Name:  image.jpg
Views: 33063
Size:  61.5 KB

Eski 24-01-2014, 19:51   #9
Ağaçsever

Ilk işim birkaç meyve fidanı dikmek oldu. Şimdilik ceviz, elma, nar, erik, badem diktim. Fakat öğrendim ki 200-300 bireylik bir keçi sürüsü varmış civarda.
Keçiler de böyle fidanları yemeyi çok severlerimiş.
Views: 32984
Size:  73.4 KB

Eski 24-01-2014, 19:54   #10
Ağaçsever

Bulduğum bazı fosiller
Views: 32524
Size:  34.9 KB

Düzenleyen agactoprak : 27-01-2014 saat 20:24
Eski 24-01-2014, 19:58   #11
Ağaçsever

Bağ evinin zeminin hazırlığına başlıyoruz.
Views: 32915
Size:  48.1 KB

Eski 24-01-2014, 20:31   #12
Ağaçsever

Evi hafif yükselti ve taşlık zemin üzerine yapmayı planlıyoruz. Kepçenin çalışması gerekiyor

Ayazkızı ve dafni beğendi.
Eski 25-01-2014, 00:25   #13
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Hayırlı olsun başlanmış iş bitmiş iş demektir, şimdilik fidanların etrafını kafes tel ile çevirebilirsin, keçinin ısırdığı yer kurur derler, yedirdikten sonrada kıymeti kalmaz ön bir önlem alırsan iyi olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 08:39   #14
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Hayırlı uğurlu olsun.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 09:42   #15
Ağaçsever

Teşekkür ederim çok sağ olun. Fidanların etrafını tel ile çevirmek çok mantıklı. Baharda tarlayı da sürdürmüştük. Ahmet ustam dedi ki "eğer tarla sürülürse çobanlar orada bir şey olduğunu bilir sürüyü göndermez" Fakat yine de tedbirli olmak gerekiyor.
Bu arada geçen ay Erdemli Orman Müdürlüğünü aradım. Tüplü çam ağacı satışınız var mı diye. Oradaki bir beyefendi sağ olsun "siz gelin ücret problem değil " dedi. Kısmet olursa 10 gün sonra tarla sınırlarına fıstık çamı, katran artık hangi ağaç uyumlu ise dikeceğiz.
Malum şu sıralar ağaç dikme zamanı.

Eski 25-01-2014, 16:17   #16
Ağaçsever

Güzeloluk yaylasındaki tarihi çeşme ve Güzeloluk camisi. Yaylanın havası, çeşmenin de suyu çok güzel. Bağ evine gitmek için buradan geçiyoruz. İleride Harfilli köyü var.
Name:  guzelolukcesme.jpg
Views: 33425
Size:  51.0 KB
Name:  guzelolukcami.jpg
Views: 33569
Size:  16.1 KB

Eski 25-01-2014, 18:58   #17
Ağaçsever

Su basmanını hazırlıyoruz. Tepelik ve altı taşlık olduğu için zeminin bir tarafı 1.5 metre yüksekliğinde. Ustalarımız çalışıyor. Yakındaki Süleyman Usta, harcın içindeki ise Ahmet Usta.
Views: 33627
Size:  58.1 KB

Eski 25-01-2014, 19:03   #18
Ağaçsever

Su basmasının diğer tarafı. Kenarları bims, içi ise taşlarla dolduruldu. Basit köy usulü.
Views: 38387
Size:  34.7 KB

Eski 26-01-2014, 09:36   #19
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Allah kolaylıklar versin. Gönlünüze göre olur umarım.

Benzer hayalleri olan biri olarak sorayım.

İnşaat için bir izin aldınız mı? Veya bir tarlada yapılan inşaatı kim denetler?

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 10:11   #20
Ağaçsever

Teşekkür ederim. İnşallah kolay olur.
İzin için Muhtar ile görüşmüştüm. Burası belediyelik değil. Köyün merkezi olmamakla beraber köy sınırları içerisinde. Muhtardan izin aldım.
Yüksek ve büyük olmamak şartıyla evi yapıyoruz. Toplamda zemin 60 metrekare, oturum ise 50 metrekare. Arazi 3300 metrekarelik müstakil tapulu. Evi tarlanın taşlık ve eğimli kısmına yapıyoruz. Sınırlardan en az 10 metre içeri olacak şekilde yapıyoruz. Evin saçak yüksekliği 2.60 cm. Üzerini çift eğimli profil iskeletli trapez çatı olarak planlıyoruz.

Ancak elektrik meselesi var. Elektrik çekmek için direkler (8 direk) , direklerin dikilmesi, kablolar, evraklar vs. kendimizin karşılaması gerekiyor. Bu da yüksek bir fiyat. Şu an için elektrikle uğraşmayacağız. Bir aksilik olmaz ise rüzgar türbini ve güneş enerjisi ile elektrik ihtiyacını karşılamayı düşünüyorum. Rüzgar potansiyeli çok iyi. Fakat ilk planda 3500 watt lık bir jeneratör alacağım. Gerçi yakıt sarfiyatının yüksek olduğunu duydum. Belki 1000 wattlık 2 zamanlı jeneratör alınabilir. Daha ekonomik.

Malesef ülkemizde tarlaya ev yapılması zor iş. Tarla köy sınırları dışında ise ve Belediye yoksa İl özel idaresi ile izinler alınıyor. Resmi prosedürler var. Ayrıca kadastrol yola cephesi olması gerekiyor. Bununla ilgili de çok problemler var. Çoğu kişinin yol olarak gördüğü yerler bakıldığında kadastrol yol değil.

Eski 26-01-2014, 10:36   #21
Ağaçsever

4 ay önce tarlayı sürdürmüştük. Tarlaya mart ayında nohut ta ekmeyi düşünüyoruz. Keçi sürüsü gelmez ise nasipse temmuzda tarlanın ilk mahsulünü de toplarız. Nohut ekildikten sonra gübre ve çapa vs. herhangi bir işlem yapmayacağız. Tamamen kendi haline bırakacağız bakalım temmuzda ne olacak. Planımız 80-100 kg nohut almak.

Eski 26-01-2014, 19:46   #22
Ağaçsever

Duvarların bir kısmı bitmiş durumda.

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2014, 19:51   #23
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Elektirik konusu çok önemli. Bugünden yapmazsanız , ileride daha büyük problem yaşarsınız. İl özel idaresine yine işiniz düşecektir. Sadece muhtarla olmaz bu iş. Muhtarın sadece yapacağı görmezden gelmek.
Mustakil tapunuz olması çok önemli bir avantaj .
Özel idarenin önerdiği projeye sadık kalırsanız , elektirik almak konusunda , şebeke suyu almakta zorlanmazsınız.

Kolay gelsin .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 20:30   #24
Ağaçsever

Öneriniz için teşekkür ederim. Söylediklerinizi dikkate alacağım.

Eski 27-01-2014, 08:06   #25
Ağaçsever

Farklı açıdan görünüm. Toprak kırmızı ve yumuşak. Karşı ormanda kurtların yaşadığı söyleniyor.
Name:  unnamed.jpg
Views: 33773
Size:  44.2 KB

Eski 27-01-2014, 08:18   #26
Ağaçsever

Duvarlar bitmek üzere. Resimdeki Ahmet Usta. Ahmet Usta aynı zamanda heykeltraş. Kendisi eğitim almadan öğrenmiş. Sizlerle ileride yaptığı eserlerin fotoğraflarını paylaşacağım.

Name:  cephe1.jpg
Views: 34320
Size:  40.3 KB
Name:  cephe2.jpg
Views: 48817
Size:  46.1 KB

Eski 27-01-2014, 13:48   #27
Ağaçsever

Evin girişi güneydoğu cephesinden. Eve girmek şu an için zor dikkat ettiyseniz. Çünkü merdiven yok. Giriş kısmındaki yer taşlarla doldurulup kuzeye sıfırlanacak ve tarlaya da merdiven yapılacak. Güney cephesine altı boş olacak şekilde boydan boya sundurma yapılacak. Sundurma altında kümes, malzeme deposu ve odunluk yapmayı planlıyoruz. Bakalım neler olacak.

Eski 27-01-2014, 20:16   #28
Ağaçsever

Duvarların üstünde bims içine demir döşendi, beton döküldü. Trapez çatı için bağlantılar demirlere kaynatılacak. Çatı için ortaya iki makas konulacak. Batı cephesinde duvar örülü olduğu için duvara profil konulup kaynatılacak. Doğu cephesinde ise yarım makas yerleştirmeyi planladık.

Evin giriş kapısının demir olmasını istiyoruz. Her zaman yaşanmayacağı için pencerelerin de korunaklı olması gerekiyor. Metal panjurlu açılır pencere kapakları düşünüyoruz.

Eski 27-01-2014, 20:39   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Güzel plan , güzel çalışma. işin duygusal boyutlarını atlamışsınız, kalem kalem maliyetleri yazarsanız benim gibi yapmayı düşünüpte cebiyle arasında sıkışanlara akıl verebilir.

Ustalık , kabalamı pazarlık yaptınız , yevmiye usulü mü?
Birket ne kadar aldınız , kaçtan?
kepçe saati kaçtan çalışıyor?
Kum + kaç torba çimento?

........................................

İş her ne kadar bitmemiş olsada tahmini maliyet nedir?

.................................................. ...........

neden bu kadar ayrıntı sorduğuma gelince , sizin projeyi hafif kendime uyarlayarak yapacağım. Sizin projeden sol kısımdaki kısmı iptal ettim (maliyeti düşürme amaçlı) .2 oda olarak düşünüyorum.çatı kısmını bir taraf hafif meyilli şekilde olacak , dam tabir ettiğimiz şeklin meyilli hali.

Sizin yapım maliyetiniz benim için referans olacak diyebilirim.

imar olayına gelince , işin basit bir noktası var .

Eviniz gayet güzel olmakta bunu da ayrıca belirteyim

Ahmet Çetinkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 10:02   #30
Ağaçsever

Merhaba, sizlere kabaca maliyetlerden bahsedeyim.
Maliyetlerde benim karşıma çıkan iki önemli husus vardı.
1. Husus: Merkeze uzak bir yer olduğu için nakliye masraflı. Gerçi inşaat malzemeleri aşağıdaki büyük köyde var ama fiyatlar yüksekti. Bu sebeple nakliyeden dolayı fiyatlar biraz yükseldi.

2. Husus: Usta bulmak. Şehirde çok kolay bir şekilde usta bulursunuz ve çok ta ekonomik olur. Ancak bu ustaları yaylaya çıkarmak zor. Üstelik günlük gidiş geliş gerekiyor.

İşler şöyle gelişti.
Tarlaya ağaç dikmek ve muhtarla konuşmak için yayla yoluna arabamızla gittik. Ekeceğimiz fidanlara can suyu vermek için büyük damacanaları köy çeşmesinde doldururken bir kepçe gördük.

Yaylada kepçe bulmak zor işti hemen. Telefonunu aldık.

Kepçenin 1 saat çalışması 90 TL fiyat(geliş zamanı dahil) Kepçemiz 130 TL ile taşlık zemini hazırladı.

Muhtarla konuştuk ustayı nereden buluruz diye. Muhtar ustanın köyde var olduğunu ancak 15 gün sonra işe başlayabileceğini söyledi.
Usta su basmanı için 1700 TL istedi. 2 kişi çalışacaktı. Köyde usta bulmak ta zor işti. Fazla düşünmeden kabul ettik. 1500 TL ye anlaştık. Ustayı bulduğumuza şükrettik.
Ancak gördük ki su basmanı basit bir iş değilmiş. Ben, abim, usta ve yardımcısı çalıştık. İçeri taş doldurmak zordu ama eğlenceliydi. Beton dökülürken 2 kişi daha geldi. 1500 TL verdik ama hak etti ustalar. Bu arada 1 traktör tanker de su aldık. 60 TL

Maliyetler söyle:
Su basmanı için 1500 TL İşçilik
35 Torba çimento
10 Metreküp beton kumu (tam ismini hatırlayamadım)
4 metreküp yapı kumu (duvar örülmesi için)
500 adet bims
1 tanker su
Su basmanı için toplamda 3500 TL harcama yaptık.

Duvar için:
1600 adet bims
50 torba çimento
4 metreküp yapı kumu
biraz demir (percere ve kapı tavanları ile en üst sıra bims içine yerleştirmek için)
2 tanker su
Duvar işçiliği 1100 TL tuttu.
Malzemeler nakliye dahil 2000 TL civarı (Tam hatırlayamıyorum)

10 torba çimento, bims ve yapı kumu arttı. Bilerek fazla almıştık. Bahçeye fırın, odunluk v.s yaparken lazım olacak. Fakat şu an çimentoların donma tehlikesi var. Su değmese bile çimento taşlaşabiliyormuş.

Esas iş şimdi başlıyor. Çünkü çatının yapılması ve pencerelere kapak konulması gerekiyor. Çatı için demirci usta bulunmalı. Jeneratörü olmalı. Ama bu iş bizim için kolay oldu. Ben de şaşırdım. Yan tarlanın sahibi demirci ustasıymış. Şükür hem tanışmış olduk hem de işimizi yapacağız inşallah.

Bu ev yapımı aşamasında insan gerçekten çok mutlu oluyor. Umarım herkese nasip olur.

Etiketler
bahçecilik, ev yapımı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024