agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3961Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2014, 17:24   #1
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
abk / Bahçe

Elinde tek kare fotograf ya da verilecek somut bir bilgi olmadan bu bölümde yeni bir konu açmamı nasıl karşılarsınız,bilemem. Anlatmaya en baştan başlamalı belki de.

İki yıl önceydi. Ya da iki kış diyelim. Doğduğum,büyüdüğüm köyümde, babamların komşusu evini satmaya karar vermiş. Hep köyümden bir ev almak vardı hayallerimde. Ama ne sıra ona gelmişti, ne de para denk gelmişti. Öyle arsa falan alıp yaptıracak, koşturacak zaman ve imkanımda yoktu. Bir gün babam arayıp,gel sana ev alıyoruz, deyinceye dek aklımda bile yoktu. Aldık evi. Betonarme,iki katlı bir ev. Öyle mimari çizim falan yapılmamış hiç. Önce bir göz oda yapmışlar,sonra bir tane daha eklemişler. Daha sonra üst katı çıkmışlar. Ama yıllara yayılmış bu yapılanlar. Bazısını usta tutup yaptırmışlar,bazısını kendileri yapmış. Hiç bir oda kapısı tam kapanmıyor veya tam açılmıyor. Duvarlar bile düz değil. Merdivenden çıkarken başınızı çarpmamak için dikkat etmek gerekli. Ama ev işte. Hem de benim evim.

Bir yaz dönemiydi evi aldığımızda. İçinde eşyaları hala duruyordu. Bir-iki ay içinde boşaltırız demişlerdi. Bir yıldan uzun süre boşaltmadılar. İlk yılın baharında evi dolaştım, eşyalar iki karış su içinde yüzüyor. Çatı akıyormuş meğer. Rica minnet ve aracı, hammalı biz ayarlayarak boşalttık evi. Evi boşalttılar ama giderken mutfak dolaplarını da söküp götürmüşler. Moralim bozuldu. Maddi olarak sıkışık olduğum bir dönemde, çatı yapılmalı, mutfağa dolap lazım, badana istiyor... Sağolsun babam hepsini yaptırdı. Evin duvarları pembe renkliydi, babama masraf olmasın diye rengi değiştirmedim. Tüm odalarım pembe pembe. Oğlum pek hoşlanmadı bu durumdan ama, oldu işte.

Eski koltuklar,perdeler ile hazırladık evi. Tüm odalar dolmadı. Hala yapılacak çok şey var. Zamanla tamamlanacaktır.

Tam ölçüyü bilmiyorum ama 100-110 metrekare bir bahçem var. Harabe halindeydi. Hatta bahçenin bir kısmı kırık bira şişeleriyle doluydu. Geçen yaz bahçeyi düzenlemeyi düşünüyordum. Ama öyle çok ot sarmıştı ki her yanı. Bir başka sorunlar çıkınca olmadı. Babam yıkık olan bahçe duvarını yaptırdı. Bir de masa falan koymak için beton attırmış kapının önüne.

Sanırım iki tane erik ağacı var bahçede, bir de incir. İncir bahçenin tam ortasında. Aslında beton atılan alan hariç tam kare şeklinde bahçe. Ve ben bahçeye neler ekeceğime karar vermeye çalışıyorum. İnternetten bir sürü sipariş vermeye çalıştım. Sonra vazgeçtim. Önce kabataslak bir çizim yapsam iyi olacak. Ama yine de bana yardımcı olursanız sevinirim.

Köyde geçireceğim zaman yaz dönemleri 3-5 hafta sonu ve bayram tatilleri. Mevsimlik çiçekler olmaz. Susuzluktan kururlar. Kuraklığa dayanıklı çalı türleri olabilir. Bir de yürüyüş yolu yapmalıyım. Kare şeklinde ve hiç bir yükseltisi olmayan,dümdüz bir bahçe. Bizim buralarda taş falan da yoktur,dekoratif olarak kullanmak için. Satın almak gerekli.Ortadaki inciri sökmek gerekecek sanırım. Yoksa büyürse, tüm bahçeyi kaplayabilir.

Şimdilik bu kadar. Bir yerden başlamam gerekiyordu. Sanki buraya yazmazsam bahçem hiç tamamlanmayacak gibi gelmeye başlamıştı. Umarım bu yaz biraz şekle girer.

Bahçenin bulunduğu şehir : Tekirdağ

Bahçenin büyüklüğü : 100-110 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Fazla güneş almayan, gölge ağırlıklı bir bahçe.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Köy evimin bahçesi.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :Herşeyin içiçe ekildiği ama çiçek,sebze ve otların birbirine karıştığı bir bahçe. Sadece adı bahçeydei. Kendi bir bahçeye benzemiyordu.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : İki yıldır bir şeyler ekmeye, düzenlemeye çalışıyorum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Profesyonel yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Elime, koluma kuvvet.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Yok.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :

Toprak özellikleri :

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :

Bahçeniz organik mi? :

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :

Düzenleyen abk : 15-03-2016 saat 16:29
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 20:43   #2
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Eviniz hayırlı olsun güle güle oturun resimlerini merak ettim evin ve bahçenizin
ayrıca incir ağacını da budasanız keşke veya taşıyabilirseniz başka bir köşeye taşıyın

gilan, abk, Ayazkızı ve 1 kişi beğendi.
habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 22:47   #3
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Sayın habiş'in dediği gibi inciri taşımak lazım.Birde sizin mevsimlik orada bulunacak olmanız ekilecek çiçekleri kısıtlıyor.Hem suya dayanıklı olacak ,uzun süreli çiçek olacak.Mesela akşamsefaları dayanıklıdır çalı türü değil ama sürekli kendi tohumundan türeyeceği için süreklilik arz eder.Birde sizin bulunacağınız döneme uygun çiçekler bakmanız lazım.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 22:49   #4
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Teşekkürler Habiş. Ev yaşadığım yerden bir saat uzakta. Bu mevsimde gitsemde bir şey yapamayacağım için gitmiyorum. Baharda gittiğimde bol bol fotograf çekip fikirlerinizi alacağım. Bir ağacı kesmek bana da hiç doğru gelmiyor ama küçücük bahçe için büyüdüğünde çok büyük bir ağaç olacak.

Ayazkızı ve YeniGine beğendi.
Eski 12-01-2014, 22:53   #5
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 Mesajı Göster
Sayın habiş'in dediği gibi inciri taşımak lazım.Birde sizin mevsimlik orada bulunacak olmanız ekilecek çiçekleri kısıtlıyor.Hem suya dayanıklı olacak ,uzun süreli çiçek olacak.Mesela akşamsefaları dayanıklıdır çalı türü değil ama sürekli kendi tohumundan türeyeceği için süreklilik arz eder.Birde sizin bulunacağınız döneme uygun çiçekler bakmanız lazım.
Belki inciri annemlerin bahçeye taşımak mümkün olur. Akşamsefası iyi fikir. Hem bakım istemiyor, hem de yaz geceleri çok güzel açıyor. Çok yıllık bitkilerin dona dayanıklı olması gerekli. Bahçeyle ilgili tek bildiğim şey, muhakkak clematis ve acem borusu olacak. Aslında evin yan duvarında kocaman bir acem borusu var.

Eski 12-01-2014, 23:17   #6
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Unutmadan yazmalıyım. Bahçemde süsen olacak mutlaka. Süsen hep annemi hatırlatır bana. Ve çocukluğumu.

Eski 13-01-2014, 11:57   #7
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bugün lavanta sipariş ettim internetten. Balkonda saksıda bir lavantam daha var. İki yıl saksıda hiç bir gelişim göstermemiş ben de budayıp çok büyük bir saksıya dikmiştim. Geçen yaz harika çiçekler açtı. Köy bahçesinde de uygun bir bitki olur diye düşünüyorum. Görsellik var, koku var, kuraklık ve dona da dayanıyor. (Bizim buranın kışı ve yazına uygun.)

Eski 13-01-2014, 20:07   #8
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Fotograf yüklemeyi de unutmuşum
Umarım olmuştur.

Eklenen Resimler

Eski 13-01-2014, 20:19   #9
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

IMPERATA cylindrica 'Red Baron, Türkçe ismi Japon Kan Çimi. -20 dereceye dek dayanabiliyormuş. Çok beğendim. Ama satılan siteden daha önce alışveriş yapmamıştım. Cesaret edersem satın alacağım.
Bazı objeler veya bitkiler hatta insanlar hayal gücümüzü harekete geçiriyor. Mağazada gördüğünüz turkuaz bir yastık size denizi çağrıştırıyor ve o yastığı yazlıktaki koltuğunuzda hayal edebiliyorsunuz, o yastığın o koltuğa ait olduğunu hissedbiliyorsunuz. Eşimizle ilk tanıştığımız zamanlarda, onunla evliliği, birlikte yaşamayı hayal edebildik ve bu hayal bizi mutlu etti. Bu resimdeki çimi görünce de, ne yapacağımı nasıl düzenleyeceğimi hiç bilmediğim bahçeme ait olduğunu hissettim. Bir ışık yandı. Sanki bir bozyap yapıyormuş gibi. Bahçemin bitkileri dağınık olarak bir yerlerde beni bekliyor. Ben o parçaları bulup birleştirip ortaya harika bir resim çıkaracağım.
Ah Japon kan çimi, sen nelere kadirsin.

Eklenen Resimler

Eski 14-01-2014, 20:51   #10
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

sagina subulata - IRISH MOSS
İrlanda Yosun Çimi

Hafta sonu tohumlarını ektim bu bitkinin. Şimdilik bir yoğurt kasesindeler.

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2014, 12:12   #11
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

İnternetten sipariş verdiğim bitkilerim geldi. Hanımeli, ağaç hatmi,lavanta,gül. Hepsini hatırlayamadım. Öyle telaşla çıktım ki evden. Paketten çıkarıp bıraktım hepsini. Allahtan hepsi tüplü. Açık kök olsa ne yapardım bilemiyorum.

Eski 15-01-2014, 14:58   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Eviniz hayırlı uğurlu olsun mutluluklarla oturun inşallah Eminim ki çok güzel bir bahçenizde olacak takipteyim. sevgilerimle

abk ve Ayazkızı beğendi.
dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 21:47   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun. Umarım heyecanınızı hiç kaybetmez ve kafanızdakileri zevkle uygulayabilirsiniz. Kolay gele

abk, Ayazkızı ve vildan25 beğendi.
Tasrali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 22:13   #14
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Dalya35 ve Tasrali, her ikinize de iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım güzel bir bahçe hazırlayabilirim ve siz sayfama ziyarete geldiğinizde boş bir sayfa yerine güzel çiçeklerimin resimlerini görürsünüz.

Eski 19-01-2014, 20:06   #15
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bahçenin çimento boyalı duvarları var ve oldukça yüksek. Bu haliyle çok kötü görünüyor. Duvarları kapatmak için sarmaşık ekmeyi düşünüyorum. Bir hanımeli aldım. Acem borusu da evin dış kısmında var zaten. Her ikiside arsızca sarar her yeri bizim buralarda. Ama ben bahçeye ekeceğim ağaç, çalı ve çiçekleri öldürecek derecede arsız bir sarmaşık istemiyorum. Ayrıca dona dayanıklı olmalı. Ve hızlı büyüyüp duvarları çabucak sarmalı. Bana önerebileceğiniz sarmaşıklar var mı?
Ha, bir de yaz mevsimi çiçekli olsa diyeceğim ama yüzüm tutmuyor. Yeşil olsun yeter.

Eski 20-01-2014, 00:30   #16
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Bu yazı ve bahcenizi merakla bekliyor olacağım.Hayırlı olsun.

Çalı olarak size gaura tavsiye edebilirim, soğuk ve susuzluğa dayanıklı.
Polygala da aklınızda olsun, Dona dayanııklı ve uzun süre çiçekli.

Yapabileceğim birşey olursa seve seve.

gilan, abk, lusoari ve 1 kişi beğendi.
cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 09:54   #17
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Teşekkürler cemo. Gaurayı geçen yıl yazlığa ekmiştim. Çiçekleri güzel, çabuk büyüyor, bakım istemiyor, çok memnun kaldım, köydeki bahçeyede uyar seninde dediğin gibi. Polygalayı hiç tanımıyorum. Bir araştırayım bakalım, buralarda bulabilir miyim? Sarmaşık önerin var mı?

vildan25, lusoari ve aleydi beğendi.
Eski 20-01-2014, 10:03   #18
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Polygalanın fotoğraflarına baktım da, gerçekten güzelmiş cemo. Tekrar teşekkürler.

vildan25 ve aleydi beğendi.
Eski 20-01-2014, 20:24   #19
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bu akşam çok mutlu oldum. Kydeki bahçenin duvarlarını ölçtürdüm. Beni bahçem kare değil dikdörtgenmiş. Bir kenar 11.5 metre diğer kenarı ise 8.5 metre. Ayrıca masa falan koyabileceğim, beton atılmış bir alan var. Yani bahçem birdenbire iki katına çıktı.

gilan ve aleydi beğendi.
Eski 20-01-2014, 20:41   #20
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Sarmaşık olarak aklıma clematis montana türleri geliverdi hemen. Montanalar çok hızlı uzayıp gidiyor. Budamasam 10 mt olmuştu benimki.. Ama yapraklarını dökmesin hep yeşil kalsın sarmaşığım dersen yasemin olabilir.

Alacalı yapraklı hebe kışa dayanıklı ve her dem yeşil. Aklıma geldikçe listeyi uzatırım)

Polygala çeliği gönderebilirim istersen. Kolaylıklar diliyorum.

abk ve lusoari beğendi.
Eski 20-01-2014, 22:48   #21
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

En büyük korkum istilacı bir sarmaşık ekmek. Annemin bahçesinden alıp ektiğim bir çarkıfelek türü şu anda yazlık bahçemin çimleri arasından bile çıkıyor. Kurtulamıyorum. Acem borularını çok severim. Ama köy evinin yan duvarında yakınındaki kocaman ağacı bile kuruttu. Hederalar da istilacı. Clematislere bayılıyorum. Kışın yaprak dökmesine bile aldırmayacağım ama çok nazlılar. Anlamadan bozulabiliyorlar. Yasemin harika olur diye düşündüm. Onu da az önce inceleyince dona dayanıklı bir çeşidini bulamadım.
Sarmaşıkları peynir tenekesi gibi bir şeye ekip onunla toprağa gömsem, bahçemi istila etmelerini engelleyebilir miyim acaba?

gilan, Ayazkızı ve aleydi beğendi.
Eski 20-01-2014, 23:30   #22
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Pervane yasemin dona dayanıyor bizde. -10 gördü bahcede. Senin daha mı soğuk oluyor. Bir araştır derim. Acem borusu cok arsız ve istilacı. Şu ana kadar bir clematis kaybetmedim durduk yerde. İkide bir yer değiştirdiğimden kaybettiğim oldu ama)

Saksıya dikmekte bir fikir olabilir, istila etmemesi için.

Eski 14-06-2014, 14:30   #23
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bahçem bellendi. Ama ne belleme. Sanki traktörle sürülmüş gibiydi. Bahçe değilde minik bir tarla gibi. Geçen hafta tekrar çıkmış olan otları,sarmaşıkları yoldum. Fidanları daha önce ekmiştim. Hepsi tutmuş çok şükür. Çiçek ekmek için duvar kenarlarını hazırladım. Bahçenin en zor işi bu. Bir metrekare yerden 10 el arabası taş,tuğla, briket parçası çıkıyor. Yıkılan eski ev varmış, bir de kümes ve fırın, onların tüm yıkıntıların toprağa karışmış. Kazdığım yerin en az yarısı taş, neredeyse topraktan fazla taş var. Sonuç olarak bahçe biraz daha gözüme girdi ama bir haftadır belim, bacağım hatta her yerim ağrıyor. Başparmağım şişmişti, meğer çıkmış, şimdi geçti çok şükür. Her ne ısırdıysa boynum, kollarım kıpkırmızı ve büyük şişliklerle dolu. Onlar hala geçmedi. Olsun, hiç bir şey beni vazgeçiremez. Haftaya yine bahçemdeyim.

Eski 15-06-2014, 00:35   #24
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Son zamanlarda kendimi pek sayın başbakanımız gibi hissediyorum. 5 erik, 1 badem,1 ceviz, 1 incir ve hatırlayamadığım 3-4 ağaç daha vardı minicik bahçenin içinde. Bir tane erik haricindeki tüm ağaçları kestirdim. Zaten hiçbiri aşılı falan değildi. Hatta o cins incire "kısır incir" diyorlarmış bizim oralarda. Bahçe biraz açılmış oldu.
Geçen günkü fırtınadan sonra geriye eriğin bazı dalları kırılmış. Bahçe çok iri bellendiği için bizim "kazel" dediğimiz büyük toprak parçalarıyla doluydu. Yağmur ve fırtınanın etkisiyle dümdüz bir bahçe olmuş. Sabırsızlıkla gelecek haftayı bekliyorum. Gitmek lazım, görmek lazım.

Ayazkızı, pria ve sinbas beğendi.
Eski 18-06-2014, 00:08   #25
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Name:  10386862_10152465805322192_6598190113507692367_n.jpg
Views: 2700
Size:  59.9 KB

Name:  10463035_10152465805747192_8850200063583070159_n (1).jpg
Views: 2730
Size:  66.5 KB

Name:  10443491_10152465805567192_4255224544288720908_n.jpg
Views: 2457
Size:  48.4 KB
Benim tarla bahcem.

Eski 18-06-2014, 00:11   #26
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bu iki hafta onceki hali. Pek bir sey yapilmis gibi durmuyor farkindayim ama cok uzun ugraslardan sonra ancak bu kadar olabildi. Onumuzdeki hafta sonu tekrar gidecegim. Emek harcarsam iki-uc yil sonra cok daha guzel olacak.

Eski 23-06-2014, 13:58   #27
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bu hafta sonu yine köydeydim. Yağışların etkisiyle her taraf ot içinde. Sanki iki hafta önce otları yolmamışım gibi. Bu otlarla hele ayrıklarla başa çıkmak mümkün değil. Bahçeye bir yürüyüş yolu ve orta kısmına da masa falan atabileceğim, belki ileride kameriye yaptıracağım bir yer şart oldu. En azından ot yolacağım alanı azaltmış olurum.
Yağmur ve fırtınanın etkisiyle bahçede kalmış olan tek ağacım dallarının yarısı kırılmış. Buna rağmen konumu sebebiyle çok da güneş almayan bir bahçe.
Daha çoookkk işim var benim.

Eski 23-06-2014, 14:24   #28
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Bu hafta sonu yine köydeydim. Yağışların etkisiyle her taraf ot içinde. Sanki iki hafta önce otları yolmamışım gibi. Bu otlarla hele ayrıklarla başa çıkmak mümkün değil. Bahçeye bir yürüyüş yolu ve orta kısmına da masa falan atabileceğim, belki ileride kameriye yaptıracağım bir yer şart oldu. En azından ot yolacağım alanı azaltmış olurum.
Yağmur ve fırtınanın etkisiyle bahçede kalmış olan tek ağacım dallarının yarısı kırılmış. Buna rağmen konumu sebebiyle çok da güneş almayan bir bahçe.
Daha çoookkk işim var benim.
ne güzel bie başlangıç yapmışsınız, zamanla her şey düzene oturur moralinizi bozmayın

abk, vildan25 ve Semace beğendi.
Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 16:28   #29
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Teşekkürler Nefin Nur. Başlamış iş bitmiş iştir, değil mi?

Nefin Nur ve vildan25 beğendi.
Eski 23-06-2014, 18:45   #30
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Teşekkürler Nefin Nur. Başlamış iş bitmiş iştir, değil mi?
kesinlikle...
darısı başımıza inşallah bizde başlarız biryerden

abk beğendi.
Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024