agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2007, 17:24   #31
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Teşekkürler, aklımda olacak.

Tarifi okurken bile kayboldum. Yılmaz görmesin, Bostancı'dan Göztepe'ye Mekke üzerinden giden birine bu tarifi verdiğinizi görünce eminim gülmekten kırılacak

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 17:48   #32
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
sizi oraları biraz bildiğinizi var sayarak kısa tarifler yapmaya çalıştım

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 17:57   #33
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Biraz latife yapmaya çalıştım. Verdiğiniz tarife göre kolaylıkla gidilebilir.
Yani önce haritadan işaretleyip yola çıkıldığında sorun olmuyor.
Tekrar teşekkürler.

Eski 13-02-2007, 20:15   #34
Ağaçsever

ŞahMat's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2007
Sayin yoneticiler ben de Amsterdam'dan cekip gitme ve arsa arayislari seklinde bir dosya acabilir miyim ?
Takiliyim dedim kizmayin, ayni durumdan ben de rahatsizim.
Sagolsunlar cok degerli kisiler Antalya konu basliginda yardimci olmaya calisiyorlar.
Sevgilerimle,

ŞahMat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 21:30   #35
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Vallahi sevgili ŞahMat biz bu forumda dünyadan çekip gidince nereye gömüleceğimize dair bir başlık bile açmışken siz neden Amsterdam'dan çekip gitmeyesiniz. Uygun bir yere başlığı açın da sizi de Türkiye'de bir yere yerleştirelim artık.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 22:27   #36
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

İçerik olarak benzer şeyler konuşulacağı için konu başlığını değiştirmek
daha pratik görünüyor
Buradan devam edebiliriz.

Eski 14-02-2007, 13:33   #37
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Çatalca'nın köyü olan Binkılıç(eski adı ıstranca) orman köyü.
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=e...33553&t=h&om=1
Haritada aşağı doğru ilerleseniz Silivri'nin orman köyleri, Büyük Sinekli,Küçük Sinekli,Danamandıra,Çayırdere,Bekirli,Kurfallı köylerini görebilirsiniz.
Silivri ve Çatalca'nın İstanbul Büyük Şehir'e bağlanması ile orman köylerinin korunacağından şüpheliyim.
Köylerde toprak dönümü 8 bin ila 10 bin Ytl arasında,
İstanbul'dan kopamıyorum diyenler için Seçenek.
Ve tabi benim derdim bu sitede bulunan doğa severler tarafından,
bu köylerde yerler alınması

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 18:12   #38
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Arazi bakarken bize söylenen dikkat edilmesi gereken hususlardan biri arazi tapusunun "hisseli "olup olmaması durumu. Hisseliyse pek almamak lazım. Şöyle ki; arazi miras vs. yoluyla bir kaç kişiye kalıyor. Belli bir büyüklüğün altındaysa o arazi bölünemiyor , o kişiler kendi aralarında "şu ağaçtan bu ağaca kadar benim , dereye kadar senin" gibi resmiyeti olmayan bir bölüşme yapıyorlar. Sonra aralarından biri arazisini satmak isterse , alıcı esasında hiç tanımadığı diğer mirasçılarla ortak oluyor , ve onlardan biri "sizin" sandığınız araziye ev yaparsa hiç bir hak iddia edemiyorsunuz. Arazi bir bütün ve herkes her yerinde ev yapabilir.

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 18:19   #39
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Bir de "muhtar tapusu" durumu var. Bazı yerlerde kadastro geçmediği için resmi tapu olmuyor , satışlar muhtar tapusuyla oluyor. Bir nevi kullanım hakkı satışı gibi bir şey. Resmi olarak sanırım bir geçerliliği yok. Ancak ; arazi su kaynaklarına yakındır , elektrik sorunu bir kaç direk dikmekle çözülebilir , yol yakınlarından geçiyordur , toprak kalitesi iyidir , arazi çok eğimli değildir böylece inşaat kolay yapılır , fiyat çok uygundur vs. bir sürü olumlu şartlar vardır , o zaman isteyen riske girip hisseli arazi veya muhtar tapusuyla alış yapar.

Eski 14-02-2007, 18:29   #40
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Tapu eğer tarla tapusuysa , % 5 imara izin veriliyor. Bir de muhakkak almadan önce kadastro ölçümü yaptırmak lazım. Biz Karamürsel-Karaahmetli köyündeki arazimizi almadan önce ölçüm yaptırdık , arazi farklı çıktı. Bizim zannettiğimiz yerin bir kısmı alt komşuya aitmiş , üstte de yolun bir kısmı esasında bizimmiş. Ama çok fazla olmadığından biz aldık. Eğer ölçüm yaptırmadan alırsanız , sonra da komşu ölçüm yaptırırsa bakmışsınız ki siz 10 dönüm yer aldığınızı sanırken esasında sizin arsa gerçekte 5 dönüm. Fazladan 5 dönüm parası ödemişsiniz.

Eski 14-02-2007, 18:38   #41
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Bir de yeni bir düzenleme çıktığı söyleniyor. Tarla tapusuyla alınan bir yere , % 5 kuralına uysanız bile , birden fazla ev yapmak isterseniz , temellerinin tek olması lazımmış. Yani ikiz villa gibi.Temel bir , girişler ayrı.Arkadaşlarıya arazi alıp ev yapmak isteyenler araştırırlar.

Eski 14-02-2007, 19:05   #42
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eskimo Mesajı Göster
Çatalca'nın köyü olan Binkılıç(eski adı ıstranca) orman köyü.
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=e...33553&t=h&om=1
Haritada aşağı doğru ilerleseniz Silivri'nin orman köyleri, Büyük Sinekli,Küçük Sinekli,Danamandıra,Çayırdere,Bekirli,Kurfallı köylerini görebilirsiniz.
Silivri ve Çatalca'nın İstanbul Büyük Şehir'e bağlanması ile orman köylerinin korunacağından şüpheliyim.
Köylerde toprak dönümü 8 bin ila 10 bin Ytl arasında,
İstanbul'dan kopamıyorum diyenler için Seçenek.
Ve tabi benim derdim bu sitede bulunan doğa severler tarafından,
bu köylerde yerler alınması
Sevgili Kardeşim
Bunu dert etme bu sitedekiler yer alırsa inan önce ağaçlandıracaklardır. Ben de Subaşı Köyü'nde yer almıştım içinde 150 kadar fidan var şimdi. Danamandıra da favori yerlerimden. Bu köylerin meşe ormanlarında baharda şakayıklar (bocur veya ayıgülü) açıyor . Sırf bocurları görmek için baharda oralara uzanırım. Subaşı'nda bocur yok.
Kurfallı ve Danamandıra'da tapu yoktu acaba şimdi var mı?
Subaşı Köyü'nde köye uzak kıraç tarlaların dekarı 20 25 bin YTL arası.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 19:11   #43
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Alıntı:
Bir de yeni bir düzenleme çıktığı söyleniyor. Tarla tapusuyla alınan bir yere , % 5 kuralına uysanız bile , birden fazla ev yapmak isterseniz , temellerinin tek olması lazımmış.
Doğru,Silivri Belediyesi'nin başı bu yüzde belaya giriyordu (Belediye iktidar partisinden de, kurtuldu.)
Fener Köy'de bir arazi üzerine 5 villa yapılmasına izin verilmiş,
4 villa için, samanlık,ahır,ambar gibi ruhsatlar verilmiş.
Ulusal basında ''jakuzili samanlık'' diye haber bile olmuşdu.

Eski 14-02-2007, 19:13   #44
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
İmar planı hakkında bir soru cevap bekliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Satılık ilanlarında arazinin fiyatını etkileyen en önemli kriterlerden biri arazinin imar durumu.

- Bu imar durumu denilen şey nedir?
- Bir arazinin imar durumu nereden sorgulanır?
- Bir arazinin imar durumu neye göre kimler tarafından belirlenir?
...
gibi bir çok soru oluşuyor insanın kafasında.
-sevgili Aybala, arsa-arazi alırken, dikkat edilmesi gereken noktaları yakalamışsınız. Ama sorunuza sanırım cevap veren olmamış. Sitede bu işin uzmanı üyeler var. Şehir plancısı, harita mühendisi, gibi umarım bunlardan birisi bu soruyu cevaplar.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 19:25   #45
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KUMRU Mesajı Göster
Bir de yeni bir düzenleme çıktığı söyleniyor. Tarla tapusuyla alınan bir yere , % 5 kuralına uysanız bile , birden fazla ev yapmak isterseniz , temellerinin tek olması lazımmış. Yani ikiz villa gibi.Temel bir , girişler ayrı.Arkadaşlarıya arazi alıp ev yapmak isteyenler araştırırlar.
Özel ormanda (Acarkent gibi) %6 imar izni olduğu halde, hem de bu yalnızca bina oturumu için uygulandığı halde tarım arazisinde %5 olması biraz acaip değil mi? Hem de bu %5 katların toplamı yani iki katlı yapacaksanız %2.5 tabana oturacak.

Eski 14-02-2007, 19:27   #46
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Halit bey,pazar günü Binkılıç'dan dönüşte Subaşı Köyünden geçtik,
çok güzel,Çatalca'nın karadenize yakın tüm köyleri güzel ya.
Subaşın'da kıraç dediğiniz yerlerde su kaç mt çıkar acaba?

İnsan oğlu doyumsuz, benim gözüm hep orman kenarlarında, ama marifet kıraç yerleri yeşillendirmek.

Büyük Şehir Belediye'si Silivri'ye el attı,
Danamandıra ,Kurfallı ,Çayırdere'de yakında tapulu olacağı söyleniyor.
Bu yüzden köylü, elinden pek toprak çıkarmak istemiyormuş.
Yineden ufak tefek satanlar var.

Eski 14-02-2007, 22:16   #47
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Satılık ilanlarında arazinin fiyatını etkileyen en önemli kriterlerden biri arazinin imar durumu.

- Bu imar durumu denilen şey nedir?
- Bir arazinin imar durumu nereden sorgulanır?
- Bir arazinin imar durumu neye göre kimler tarafından belirlenir?
...
gibi bir çok soru oluşuyor insanın kafasında.
Bu konunun uzmanı değilim ama bildiklerim genel hatlarıyla şöyle:
Bu imar durumu denilen şey nedir?
Bazı araziler belediye mücavir alan sınırları içinde, bazıları da tarım arazisi, bazı araziler de askeriye adına tapuda şerhli, hatta bazı araziler İSKİ koruma alanında en azından Çatalca ve çevre köylerde bu böyle. Her araziye yapılabilecek bina yüksekliği ve metrekaresi belli. Bunun ismi imar durumu. Bazı arazilere de bina yapılamıyor. Hatta bazı arazilerde tarım ilacı bile kullanılamıyor.

Bir arazinin imar durumu nereden sorgulanır?
Belediyeden veya ilçe tapu müdürlüğünden. Ayrıca bazı yerlerde İSKİ de var.

Bir arazinin imar durumu neye göre kimler tarafından belirlenir?
Belediye plan yapar.(imar planı) Belediye mücavir alanında değilse tapu kayıtlarında zaten bellidir.

Eski 14-02-2007, 22:20   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Prefabrik yapılar imar kanundan muaf diye bir duyumum var. Fakat araştırmış da değilim.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 22:25   #49
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eskimo Mesajı Göster
Halit bey,pazar günü Binkılıç'dan dönüşte Subaşı Köyünden geçtik,
çok güzel,Çatalca'nın karadenize yakın tüm köyleri güzel ya.
Subaşın'da kıraç dediğiniz yerlerde su kaç mt çıkar acaba?.
.
Vadi içlerinde kuyu ile 5-15 m filan sanırım. Benim arazide (manzaralı olsun diye Çatalca'yı ve arkasındaki ormanlık tepeleri gören bir tepenin yamacında almıştım) 150 mde artezyenle çıkıyor. Subaşı'nda Karadeniz'in nemli iklimi yok . Orta şiddette bir karasal iklim var. Subaşı Köyü Marmara ve Karadeniz'e eşit uzaklıkta.

Eski 14-02-2007, 22:29   #50
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Aybala hep İstanbul tarafına bakıyorsunuz az daha bu tarafa gelin ortada bir yerlerde buluşalım da biz de kaçalım sizle beraber Kastamonu kıyıları nasıl?

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 23:17   #51
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Niyeti bozduk, Edirne'den Ardahan'a, Sinop'tan Anamur'a kim tutar bizi

Burada denizakvaryumu'nun arsa alımlarında ortak hareket etmenin avantajları ile ilgili bir mesajı var.

- Birlikte, örneğin; 2 dönüm yerine 2 x 5kişi = 10 dönüm arazi alındığında ödemede kolaylık ya da fiyatta indirim sağlanabilir.
- Güvenlik ya da hastalık gibi konularda yardımlaşma imkanı oluşmuş olur.
- Aynı ya da birbirine yakın amaçla bir araya gelmiş bir grup olunacağından, satın alınan yerdeki yaşam şekli değil de kendine özgü yaşam şekli oluşturulma imkanı oluşur.
- Ayrıca satın alınan alanda yerleşim arttığı için arsa kendi kendine değer kazanmış olacak.
- Ortak ihtiyaçlar için (su, yol vs...) yaptırım gücü oluşacak.

Her ne kadar bir kaçıştan bahsediyorsak da insan sosyal bir varlık.
Bunların önemli avantajlar olduğunu düşünüyorum.

arapsabunu beğendi.
Eski 14-02-2007, 23:27   #52
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
İsmini koyalım o zaman S.S. Ağaçlar.net Konut Yapı Kooperatifi hadi boyalarınız benden

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 08:53   #53
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Prefabrik yapılar imar kanundan muaf diye bir duyumum var. Fakat araştırmış da değilim.
Yok , yine %5 e uymak gerekiyor. Ancak bu %5 iç mekan için geçerli. Yani balkon , veranda dahil değil. Biz de o yüzden prefabrik planından da büyük veranda yaptık.

arapsabunu beğendi.
Eski 15-02-2007, 13:09   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2007
imar durumu ve mevzuat hakkında

Benim de Ağvanın bir köyünde yaptırdığım prefabrik evim var. Bu evin arazisini aldığım dönemde çok araştırma yaptım, öğrendiklerimi aktarayım:
Bu %5 oran kesinlikle prefabrikler için de geçerli. Bildiğim kadarıyla balkon, veranda gibi alanlar da bu oranın içinde ancak belediyeler iyi niyetle göz yumuyorlar ve projeye çizilmemiş olmasına fazla birşey demiyorlar.
İnşaata başlamadan önceki araştırma dönemimde bir inşaatçı "imara esas teşkil etmeyen yapı" dan bahsetmişti. Bir yapının eğer temeli yoksa yani kazıklar üzerinde yapılıyorsa farklı bir işlem görüp "geçici" statüde değerlendirildiğini, söyledi. Aslını araştırmadım.
Bir arsanın imarlı olabilmesinin ilk şartı (eğer imar planı mevcut değilse), o arsanın önünden kadastral yol geçmesi. Size gösterdikleri bir arsanın önünden geçen yol eğer kadastro haritalarında görünmüyorsa çok uğraşırsınız. Pek çok emlakçı konuyu bilmeden gelenlere 2. parsel yani yola cephesi olan değil, başkasının arazisinden geçilerek ulaşılabilen yerleri gösteriyorlar ve öndeki parselin sahibinin size yol vermek zorunda olduğunu söylüyorlar, çok inanmayın, o arsanın sahibiyle anlaşıp bir geçiş yolu alabilseniz bile yolu olan ama imarı olmayan bir arsanız olmaya devam eder.
Bir diğer konu, mücavir alan dışında ruhsat, imar müdürlüğü'nden alınıyordu, imar müdürlüğü de 3 tane memuruyla heryeri denetleyemediğinden jandarma ve muhtarla anlaşan herkes kaçak olarak ev yapabiliyordu, ancak bu kural değişti sorumluluk ve yetki belediyelere devredildi. Şimdi işleri (en azından istanbulda)çok daha sıkı tutuyorlar. Ben Ağva çevresinde son iki senedir kaçak yapı görmüyorum.
Köy içlerinde (köy yerleşim alanında) imar hakkı çok daha yüksek. %25 ile %40 arasında değişiyor ve ruhsat almadan muhtar izniyle ev yapılabiliyor ancak köy nüfusuna kayıt olmanız yani kanuni ikametgahınızın köy olarak görünmesi gerekli. Tabi muhtarla anlaşmanız ilk şart.
Bir de köyün içinde görünen bir tarla kadastro haritasında köy dışında görünüyor olabilir, çünkü bu haritaların çizim tarihleri genelde çok eski, ilgili belediyenin Fen İşleri Müdürlüğünden sormadan aslını bilemezsiniz.

arapsabunu beğendi.

Düzenleyen tore0001 : 16-02-2007 saat 10:48
tore0001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 13:47   #55
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
Bir arsanın imarlı olabilmesinin ilk şartı (eğer imar planı mevcut değilse), o arsanın önünden kadastral yol geçmesi. Size gösterdikleri bir arsanın önünden geçen yol eğer kadastro haritalarında görünmüyorsa çok uğraşırsınız. Pek çok emlakçı konuyu bilmeden gelenlere 2. parsel yani yola cephesi olan değil, başkasının arazisinden geçilerek ulaşılabilen yerleri gösteriyorlar ve öndeki parselin sahibinin size yol vermek zorunda olduğunu söylüyorlar, çok inanmayın, o arsanın sahibiyle anlaşıp bir geçiş yolu alabilseniz bile yolu olan ama imarı olmayan bir arsanız olmaya devam eder.
Kirazlıyalı taraflarında bana gösterilen arsa da böyle idi. Satıcı bu arsanın önünde kalan ve yola cephesi olan arsanın da kendisine ait olduğunu, bu yüzden yolun sorun olmayacağını, hatta satın alınırken oraya yolu kendinin yaptıracağını da söylemesine benim pek aklıma yatmadı. İleride o yol kenarı arsanın satılması vs...gibi durumlarda sorun oluşması kaçınılmaz.

Verdiğiniz bilgilere teşekkürler.

Eski 15-02-2007, 14:39   #56
Yeni Üye

İmar bilgilerine devam

Bir diğer konu da "mevzi imar planı" çıkaramazsanız, (nasıl çıkarıldığının detaylarını hiç bilmiyorum), tek tapu üzerine birden çok ev yapamazsınız, yani arkadaşlarınızla büyük bir yer alıp birden çok ev yapamazsınız. Arazinizi bölüp birden çok tapuya dönüştürebilirsiniz ancak bir şartı var, kanunda ifraz diye adlandırılan bu işlemin sonunda oluşacak "küçük" arazi parçaları 5 dönümden küçük olamıyor. Yanısıra inşaat izni %5 olmakla birlikte araziniz 1000 dönüm bile olsa yapabileceğiniz evin yaşam alanı en fazla 250 metrekare olabiliyor.

Bir de uyarı: Almaya karar vereceğiniz arazini elektrik ve suya yakınlığı çok önemli, hesaplı zannettiğiniz bir yerin maliyeti size göründüğünden çok olabilir. Özellikle elektrik getirmek hiç ucuza gelmiyor.

arapsabunu beğendi.
tore0001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 14:46   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tore0001 Mesajı Göster
Bir diğer konu da "mevzi imar planı" çıkaramazsanız, (nasıl çıkarıldığının detaylarını hiç bilmiyorum), tek tapu üzerine birden çok ev yapamazsınız, yani arkadaşlarınızla büyük bir yer alıp birden çok ev yapamazsınız. Arazinizi bölüp birden çok tapuya dönüştürebilirsiniz ancak bir şartı var, kanunda ifraz diye adlandırılan bu işlemin sonunda oluşacak "küçük" arazi parçaları 5 dönümden küçük olamıyor. Yanısıra inşaat izni %5 olmakla birlikte araziniz 1000 dönüm bile olsa yapabileceğiniz evin yaşam alanı en fazla 250 metrekare olabiliyor.

Bir de uyarı: Almaya karar vereceğiniz arazini elektrik ve suya yakınlığı çok önemli, hesaplı zannettiğiniz bir yerin maliyeti size göründüğünden çok olabilir. Özellikle elektrik getirmek hiç ucuza gelmiyor.
Hemen ilave edeyim Arsanızın **** arazinizin yola cephesi olması gerek. İster %5 için ister %50 için Yol cephesi şart. Mutlaka İmar Kanunu ve İçtihatlarını okuyun. Ayrıca o bölge ile ilgili Hem Belediyeden ,yoksa Bayındırlık ve İskan Müdürlüklerinden Mücavir alan içindemi dışındamı bunları öğrenin. Çok Önemli

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 16:48   #58
Yeni Üye

Galeri: 2
Kocaeli ili sınırları içinde arsa sahibi olmayı düşünüyorsanız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları tüm il sınırlarını kapsadığı için yetki KBB’nde. KBB için Çevre Düzeni Planı mevcut ve Mevzi İmar Planı ile yapılaşma yapamazsınız. Eğer %5 ile yapılaşacaksanız sorun yok, çünkü yönetmelikte yapacağınız yapı “ bağ evi niteliğinde” diye geçiyor ve maksimum 250 m2 ile sınırlı.

İstanbul’da ise alacağınız arsa içme suyu havza alanında kalıyor ise İSKİ yönetmeliği geçerli. Bunu mutlaka kontrol edin.

Eğer amaç kaçmaksa bence Güney-Batı Marmara ve hatta daha uzak yerler tercih edilmeli. Kocaeli ve özellikle Dilovası’ndan uzak durulmalı. Sinop olur, Anamur olur…

daphne# Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 21:16   #59
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi daphne# Mesajı Göster
Eğer amaç kaçmaksa bence Güney-Batı Marmara ve hatta daha uzak yerler tercih edilmeli. Kocaeli ve özellikle Dilovası’ndan uzak durulmalı. Sinop olur, Anamur olur…
Eğer temelli İstanbul'dan ve şehirden uzaklaşılacaksa tamam. Ama sadece hafta sonu kaçmak isteyenler için bence Kocaeli ve Yalova civarları çok uygun. Dilovasında doğru hava kirli , ama tüm Kocaeli diye genellememek lazım. Biz Karamürsel-Karaahmetlideki köyümüzü çok seviyoruz. Havası da körfeze bakmadığı için çok temiz. Manzaramızdan bir kesit:

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 15-02-2007, 22:14   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
"Akıllı, çocuk yapana kadar, delinin torunu olurmuş"

çok detaylara girilirse insanın bulunduğu-alıştığı yerden bir başka yere yerleşmesi mümkün değil gibi gözüküyor

.

Denizardacan beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024