agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni1896Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2013, 00:06   #1
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Köy evini tamir etmek

Birkaç ay önce kerpiç bir köy evi aldım. (Amaç; buralardan kaçıp gitmek)
Bu yaz, evi içinde yaşayabileceğimiz duruma getirmek amacındayım.
Yapılacak işler: çatı aktarımı, toprak zeminin beton ile tesviyesi, su ve elektrik tesisatının döşenmesi, evin içine banyo ve tuvalet yapılması, odalardan birinin mutfak haline çevrilmesi, duvarların içten ve dıştan kerpiç ile sıvanması, fosseptik çukuru açilması, kapı ve pencerelerin yenilenmesi/elden geçmesi; son olarak da, bahçenin düzenlenmesi / yaklaşık 100 yaşındaki dut ağacının kurtarılması ... belki şimdi öngöremediğim başka işler de olabilir. (bahçeye fırın yapılması gibi).

Şu sıralarda evin çatısı aktarılıyor ve daha önce kapatılmış olan bacalar yeniden örülüyor. Çatı tahtalarının çürüyenleri değişecek,kırık kiremitler yenilenecek, kiremit altına membran serilecek. Söylendiğine göre kiremit altı örtüsü serilince çatıya fare gelmiyormuş. Bir başka söylem de çatıda sansarların dolaşıp kiremitleri kırdığı... (Artık hangisi doğru önümüzdeki kış anlarız herhalde.)
Ne yazık ki; ben inşaat mühendisi ya da duvar ustası değilim, elektrik ve su tesisatından da anlamam. Ama çok okur ve araştırırım, işi bilen insanları da dinlerim. Bu yüzden konu ile ilgili deneyimi olan ve paylaşmak isteyen arkadaşların fikir ve düşüncelerini, eğer lütfederler ise, memnuniyetle okumak isterim.
Ev ile ilgili diğer resimler "kerpiç ev yapımı" başlığı altında olduğu için buraya yukleyemedim galiba...

Eklenen Resimler

korucak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 13:58   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın korucak eviniz hayırlı, uğurlu olsun.

Yakında sansar varsa ve gece kiremitlerde onların dolaştığını duyarsanız bilinki av peşinde hayvan. Damda fare veya süleymancık ( köygöçüren) yakalayacağım derken kiremitleride takur tukur oynatır.

Size kolaylıklar diliyorum

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 20:18   #3
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın Hosseda,

İyi dilekleriniz ve kısa bilgi için teşekkür ederim. Henüz sansar ile tanışmadık ama, evde yaşamaya başlayınca herhalde tanışacağız. Selamlar..

Eski 01-05-2013, 23:02   #4
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Hayırlı olsun korucak. Çok güzel bir ev. Bahçesinde çiçeklerle daha da güzel olacağa benziyor.

gece beğendi.
Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 08:02   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
çok güzel ev anlaşılan
ev nerededir
kandıra tarafı mı

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 10:02   #6
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2009
Galeri: 7
güle güle oturun arkadaş.hayırlı olsun.
ben de 4-5 yıldır bir köy evinde yaşıyorum.benim çatıdaki kiremitleri de rüzgar yerlerinden oynatıyor.köyün kiremit ustaları , çözüm için kiremitlerin üzerlerine taşlar koyuyorlar.
bayramiç te korucak adlı bir köy var.eğer eviniz oradaysa ayni ilçede olabiliriz.

Bahar ve mrduran beğendi.
alideryacengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 10:05   #7
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sayın korucak eviniz hayırlı, uğurlu olsun.

Yakında sansar varsa ve gece kiremitlerde onların dolaştığını duyarsanız bilinki av peşinde hayvan. Damda fare veya süleymancık ( köygöçüren) yakalayacağım derken kiremitleride takur tukur oynatır.

Size kolaylıklar diliyorum
sansar bizim tavukların folluğuna dadandı.akşam yumurtaları toplamazsak gece gelip yiyiyor

Bahar ve mrduran beğendi.
Eski 02-05-2013, 11:34   #8
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sn.Fagus Sylvatica, Sn. Safranlı,
Beğenileriniz için teşekkür ederim. Evimiz Bayramiç bölgesindeç Selamlar..

Eski 02-05-2013, 12:08   #9
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alideryacengel Mesajı Göster
güle güle oturun arkadaş.hayırlı olsun.
ben de 4-5 yıldır bir köy evinde yaşıyorum.benim çatıdaki kiremitleri de rüzgar yerlerinden oynatıyor.köyün kiremit ustaları , çözüm için kiremitlerin üzerlerine taşlar koyuyorlar.
bayramiç te korucak adlı bir köy var.eğer eviniz oradaysa ayni ilçede olabiliriz.
Teşekkür ederim. Tahmininiz doğru.Ama resmini gördüğünüz ev Korucak'da değil Üzümlü'de.
Ayrıca Hikayenizi bu site forumlarında keyifle okumuştum. Sizi ve eşinizi cesur kararınızdan ötürü kutlarım.

15 gün kadar önce bölgeye geldiğimizde, bir arkadaş ziyareti için sizin köye de uğramıştık, o sırada evinizi uzaktan gördüğümü hatırlıyorum. Mutluluk ve sağlıkla oturmanızı dilerim..

Eski 02-05-2013, 12:48   #10
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

ilçeye giderken yolumuz üzerindesiniz.sakin ve güzel bir köy bulmuşsunuz.o köyün inşaat ustaları meşhur.bizim köyümüzde de ev onarımları yaptılar.yanılmıyorsam biri de muhtarınız idi.
biz herzaman evdeyiz.bir daha yolunuz düşerse bizim tepeye tırmanın da bir kahvemizi içmeye gelin.araçla çıkmayı denemeyin , kışın yağmurlardan yolumuz çok bozuldu.yayan çıkın.

ardacan2000 ve mrduran beğendi.
Eski 02-05-2013, 20:10   #11
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alideryacengel Mesajı Göster
ilçeye giderken yolumuz üzerindesiniz.sakin ve güzel bir köy bulmuşsunuz.o köyün inşaat ustaları meşhur.bizim köyümüzde de ev onarımları yaptılar.yanılmıyorsam biri de muhtarınız idi.
biz herzaman evdeyiz.bir daha yolunuz düşerse bizim tepeye tırmanın da bir kahvemizi içmeye gelin.araçla çıkmayı denemeyin , kışın yağmurlardan yolumuz çok bozuldu.yayan çıkın.
Köy muhtarı taş ev yapıyor, ama köydeki Zekai usta ondan daha iyi, Şimdilerde bizim evin çatısını onarıyorlar, Bir fırsat bulduğumuzda memnuniyetle kahvenizi içmeye geliriz. (Sizin yokuştan bu yaz araba ile çıktım ama siz bana sorun! İnmesi çıkmaktan daha zor...)

mrduran ve YeniBON beğendi.
Eski 04-05-2013, 13:25   #12
Ağaçsever

simetri's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korucak Mesajı Göster
Yapılacak işler: çatı aktarımı, toprak zeminin beton ile tesviyesi, su ve elektrik tesisatının döşenmesi, evin içine banyo ve tuvalet yapılması, odalardan birinin mutfak haline çevrilmesi, duvarların içten ve dıştan kerpiç ile sıvanması, fosseptik çukuru açilması, kapı ve pencerelerin yenilenmesi/elden geçmesi;

Şu sıralarda evin çatısı aktarılıyor ve daha önce kapatılmış olan bacalar yeniden örülüyor. Çatı tahtalarının çürüyenleri değişecek,kırık kiremitler yenilenecek, kiremit altına membran serilecek. Söylendiğine göre kiremit altı örtüsü serilince çatıya fare gelmiyormuş. Bir başka söylem de çatıda sansarların dolaşıp kiremitleri kırdığı... (Artık hangisi doğru önümüzdeki kış anlarız herhalde.)
Ne yazık ki; ben inşaat mühendisi ya da duvar ustası değilim, elektrik ve su tesisatından da anlamam. Ama çok okur ve araştırırım, işi bilen insanları da dinlerim. Bu yüzden konu ile ilgili deneyimi olan ve paylaşmak isteyen arkadaşların fikir ve düşüncelerini, eğer lütfederler ise, memnuniyetle okumak isterim.
Bana kalırsa tamiri yenisinden pahalıya gelecek. Eğer eviniz 2 katlı ise bence yıkıp, kerpiç görünümlü betonarme veya prefabrik olarak yeniden inşaa etmek daha akılcı gibi geliyor.

Taktir gene sizin.

simetri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 22:06   #13
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın Simetri,
Biz bu evi kerpiç olduğu için aldık, amacımız beton evlerden kurtulmaktı. Diğer taraftan tamir maliyeti konusunda haklı olabilirsiniz. Şimdilik sadece çatıyı onarıp bacaları yeniledik ve bütçemiz içinde kaldık.Devamı nasıl gelecek bende henüz bilmiyorum.
Köyün genel dokusunun dışında bir ev yapmak fikri bana cok cazip gelmiyor.Olabildiği kadar doğal kalmayı tercih ediyorum. (Her ne kadar köylü bile evini tuğladan, penceresini
plastik doğramadan,bahçesini de betondan yapıyor ise de...)

Ayrıca bilginiz olması için belirteyim ki; Bölgede yeni ev yapmak, ya da yıkıp yapmak çok daha pahalıya çıkabilir. İnşaat izni ve ruhsatı alabilmek için bile 10-12,000 TL civarında para harcamanız gerekir, İyi bir prefabrik evin m2 fiyatı 700-800 TL civarında, gerisini siz hesaplayın artık.. (Bizim ev 64 m2 üzerine 2 kat.)

Eski 11-05-2013, 15:26   #14
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simetri Mesajı Göster
Bana kalırsa tamiri yenisinden pahalıya gelecek. Eğer eviniz 2 katlı ise bence yıkıp, kerpiç görünümlü betonarme veya prefabrik olarak yeniden inşaa etmek daha akılcı gibi geliyor.

Taktir gene sizin.

Sn. Simetri,

korucak' ın bu arsayı tercih etme nedenlerinden bir tanesi sanıyorum içinde kerpiç evin olması. O yüzden yıkması bana göre çokta akıllıca gelmedi. Sizin dediğiniz gibi maksadı arsa olsa idi sizin dediğiniz düşünülebilirdi belki ama şu durumda yıkmak akıllıca olmaz. Sanıyorum bu zamanda hem kanuni yönden hem işçilik yönünden kerpiç ev yaptırmakta çok zor.

O yüzden ben kerpiç evde yaşadım ve hala yaşıyorum. Kışın sıcak yazın klimalı oda gibi serin. Uyku keyfini burada yaşayacağına inanıyorum. Önceki konularda başımdan geçen bir olayı anlatmıştım. Benim küçük oğlum kerpiç evin keyfini fazlasıyla çıkartıyor mesela

Kerpiç ev yapımı (Saman ev)

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 19:38   #15
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Evimizin çatısı aktarıldı,bacalar yeniden örüldü.çürük olan çatı tahtaları yenilendi,kiremit altı örtüsü (Membran diyorlar) serildi. Malzeme : 200 ad mahya/kiremit,6 top membran,baca tuğlası..
Şimdi sıra evin içinde. Zemin 25-30 cm. kadar kazılıp, blokaj ve üzerine hafif ( 5-6 cm.) bir beton atılacak. ve banyo-tuvalet yapılacak. Mayıs sonuna doğru gıdıp usta ile el sıkışacağız... Çatımız aşağıda görüldüğümgibi oldu...

Eklenen Resimler

abk, Asia, prıtt ve 14 kişi beğendi.
Eski 23-05-2013, 23:12   #16
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Gençliğimde gövdesine hamak kurup en heyecanlı James Bond romanları okuduğum,40 yıldır dostlarımı gölgesinde ağırladığım,akşam rakılarında biz memleketi kurtarırken sessizce bizi dinleyen, her bahar yeşillendiğinde, yüzlerce serçeye ev sahipliği yapan, meyvalarını yemek için üzerine saldıran binlerce sığırcığa bile hiç itiraz etmeyen; sessiz dostum, dut ağacım, bugün ilk kez dile geldi ve kendi gibi kocaman bir çığlıkla 30,000 volt'luk gerilim hattının üzerine devrildi..
Sanırım O'da artık İstanbul'da yaşamak istemedi...

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2013, 08:14   #17
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Dün ustamız ile el sıkıştık. Kerpiç evimizin iç zemini düzelecek, blokaj ve üzerine beton atılıp seramik döşenecek (60 M2 kadar), 2 ad.küçük banyo/WC yapılacak,bunlarla birlikte atık su ve temiz su tesisatı döşenecek, bu işler bitince de evin dış ve iç duvarları tamir edilip sıvanacak (tabii kerpiç çamur ile) bir de, daha önceden mevcut olup sonra yok edilmiş olan ahşap balkon yeniden yapılacak. Seramik ve demir bana ait olmak üzere 15,000 TL ye anlaştık. Tahminen 2 ay kadar süreceği söylendi. Evin şu andaki durumuna ait resimleri ekliyorum. bitmiş halini de ayrıca resimleyeceğim.

Bu arada evin ahşap işleri ile ilgili olarak iki usta ile görüştüm. onlarda fiyat verecekler. Ama asıl aradığım şey; eski çıkma ahşap kapılar. Çanakkale cıvarında bulabilirmiyim? bu konuda bilgisi olan var mı? Yardımlarınızı bekliyorum..

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2013, 20:00   #18
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Evimizde yenileme/tamir etme çalışmaları bugün başladı. Zemin kazılarak 20 cm kadar indirildi. Çıkan toprak bahçeye seriliyor.

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2013, 20:08   #19
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Bu arada; devrilen ağacımızda bir kuş yuvası ve orada yaşayan iki yavru karga varmış. Ağaç devrildiğinde yavrulardan biri ölmüştü ama diğeri yaşıyordu. Hala yaşıyor; elma püresi, haşlanmış patates, yumurta sarısı ve kıyma ile besleniyor. Bizi her gördüğünde ağzını kocaman açıp beklemesi çok eğlenceli. Sanıyorum uçma vakti geldiğinde de gitmeyecek

Eski 04-06-2013, 08:42   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Selamlar ...Çok güzel karar vermişsiniz Başarılar dilerim...

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 16:41   #21
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abay54 Mesajı Göster
Selamlar ...Çok güzel karar vermişsiniz Başarılar dilerim...
Teşekkür ederim, selamlar...

Eski 06-06-2013, 20:14   #22
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Bugün atık su tesisatını döşedik, yarın veya sonraki gün zemin blokajı tamamlanıp beton atılacak..

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2013, 13:29   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Çok güzel olmuş ...kolay gelsin...

Akhisarlı beğendi.
abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 16:33   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Böyle bir kerpiç evi tamir edip hayata kazandırmak...
Nasıl desem biraz delilik gibi...
Sizleri tebrik ederim...
çok zor ve bir okadar da güzel bir yol seçmişisniz
ellerinize sağlık
o kerpiç evde insan gençleşir inanın.......

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 20:30   #25
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abay54 Mesajı Göster
Çok güzel olmuş ...kolay gelsin...
Teşekkür ederim, sizler beğendikçe iyi bir şey yaptığıma daha çok inanıyorum...

Eski 07-06-2013, 20:39   #26
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Böyle bir kerpiç evi tamir edip hayata kazandırmak...
Nasıl desem biraz delilik gibi...
Sizleri tebrik ederim...
çok zor ve bir okadar da güzel bir yol seçmişisniz
ellerinize sağlık
o kerpiç evde insan gençleşir inanın.......
Sayın Safranlı,
İnanın, bazen ben de kendime aynı şeyi soruyorum : - Delimiyim acaba?
Tabii ki hayır! Sizin de bildiğiniz gibi, hiçbirimiz deli değiliz. Sadece daha sağlıklı,daha sakin, daha mutlu, daha basit bir yaşam istiyoruz. Ama kabul ediyorum : bakınca delilik gibi gözüküyor )
iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sevgiler...

Eski 09-06-2013, 09:30   #27
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

blokaj üzerine grobeton,onun da üzerine yalıtım köpüğü ve yağlı beton. Sonra üzeri fayans kaplanacak. (Sadece mutfak ve banyolarda)

Eklenen Resimler

Eski 09-06-2013, 09:33   #28
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

biraz da dinlenmek lazım... (resmi ben çektiğimden ne yazık ki görünmüyorum )

Eklenen Resimler

Eski 09-06-2013, 11:13   #29
Yeni Üye

doga-dostum's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Kolay gelsin abiler işiniz zor ama başlamak bitirmenin yarısıdır,böyle meşakkatli bir işe giriştiğiniz için sizleri gönülden tebrik ediyorum ,resimleri merakla bekliyor olacağım,tekrar kolay gelsin....

doga-dostum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 11:38   #30
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
kolay gelsin güle güle oturmak nasip olsun. sevgilerimle

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024