agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni1896Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2019, 22:38   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Sizi kutlarım korucak. Hepimize örnek olacak, kararlı çalışkan ve cesur bir insanın neler yapabileceğini hiç bir şey için geç olmayacağını anlatan -hayata meydan okumanız ve hepsinden önemlisi sevdiğiniz şeylerin peşinden gitmeniz, motivasyona ihtiyacı olanlar karasızlar için örneği burada var ve sende yapabilirsin diyen roman tadında öykünüzü başından sonuna kadar azminize hayranlık duyarak okudum. sağlık ve huzur sizinle olsun, ağız tadıyla emeklerinizin sefasını sürün. çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 10:46   #392
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Sn.Su teresi,
Güzel sözleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Benimki bir yandan başlanmış bir işi bitirmek, diğer yandan da yapmaktan zevk aldığım şeylere devam etmek çabası... Ne yazık ki; Hayatımız sınırlı ve hayallerimiz sınırsız.. O zaman büyük şairin dediği gibi :

'' Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,
yetmişinde bile,mesela, zeytin dikeceksin,
hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,
ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,
yaşamak, yani ağır bastığından. ''

korucak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2019, 15:06   #393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Sayın korucak,
Çok uzun zaman önce bir sevdayla üye olmuştum bu forma. Bazı zamanlar girer ve göz atardım. Çoktandır uğramamışım. Başka bir sevdayla tekrar bu sayfaları buldum.

Köyümdeki eski evi tamir etme fikri uzun zamandır hem aklımı hem de yüreğimi zorluyordu. Artık besmele çekip işi başlamalıyım dediğimde internette araştırma yaptım ve bu eski dost (forum) karşıma çıktı. Burda sizi tanıdım. sizin hayat hikayenizi okudum. Heyecanla başladım, sizin sevinciniz beni de aldı götürdü, hayallere daldırdı, bazen hüzünlendirdi.Yaşadığınız zor günlerin acısını okurken bende acı çektim. Bunu tüm kalbimle söylüyorum.

Azminiz ve kararlılığınız umarım bana da örnek olur, başlayacağım tadilatta bana yol gösterir. Burada yaşadıklarınızdan örnekler ve dersler alarak yakın zamanda bende başlayacağım. Başım sıkıştığında sizlerden bilgi ve heyecan yardımı isteyeceğim. Umarım esirgemezsiniz.

pria ve g.c. beğendi.
avare73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2019, 11:13   #394
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın avare73,
Uzun zamandır köyde vakit geçiriyorum, evde artık yapılacak bir iş kalmadı. Ufak tefek tamiratler vs. dışında. Ben de kendimi bahçeye verdim...
Burada ne yazık ki bir internet problemimiz var. Bu yüzden ancak telekom izin(!) verdiği zamanlarda siteye bakabiliyorum. Size naçizane şunu söyleyebilirim : "Başlamak, bitirmenin yarısıdır". Başlayın, gerisi gelecektir...
Yardım konusuna gelince; Ne zaman ihtiyaç duyarsanız hiç çekinmeyin, öğrendiklerimi paylaşmaktan büyük memnuniyet duyarım..
Size kolaylıklar diliyorum, hoşçakalın...

Eski 03-09-2019, 20:57   #395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2019
Uzun süredir sizi okuyorum tebrik ederim başarınızdan dolayı bende 1 senedir köyde köylüye rağmen yaşamaya çalışıyorum otobüsten bozma karavanda kalıyorum sanırım bir evle tek başıma uğraşamayacağım için karavanda kalmaya devam edicem

pria ve korucak beğendi.
Safiran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 23:30   #396
Ağaçsever

Kaktüsbahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Sayın Korucak, taş evle ilgili son durum fotoğraflarınız varsa bizimle paylaşır mısınız ?

Kaktüsbahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2019, 06:45   #397
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın Kaktüs bahçesi. ne yazık ki maddi şartlar inşaatın devamına izin vermedi. Taş ev son fotoğraflarda görüldüğü gibi duruyor...

Eski 13-12-2019, 23:43   #398
Ağaçsever

Kaktüsbahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korucak Mesajı Göster
Sayın Kaktüs bahçesi. ne yazık ki maddi şartlar inşaatın devamına izin vermedi. Taş ev son fotoğraflarda görüldüğü gibi duruyor...
Umarım en kısa zamanda hayallerinize giden yollar açılır, cevabınız için teşekkür ederim.

korucak beğendi.
Kaktüsbahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2019, 23:29   #399
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Yararlı olabilecek bir link:

https://dergipark.org.tr/tr/download...le-file/807563

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2020, 08:29   #400
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Sn. korucak evinize yaptığınız tadilatları beğendim ben de sizin gibi bu tarz evleri daha çok beğeniyorum , hem sağlık açısından hem de sivil mimari hafızamız açısından önem vermekteyim. Resimler eşimin ailesinin Şile'deki evinin. Muhtemelen 30-40 yıldır kimse el sürmemiş. Kısmen elden geçirdik fakat sizin gibi detaylı bir işçilik yapamadık henüz, bizimkisi önce göz boyama . Bazı yerlerde sorularım olacak , bilginize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim..

Eklenen Resimler

abk, pria, camouflage ve 2 kişi beğendi.
mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2020, 09:21   #401
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Sıvalı halindense, biraz boyayarak en azından daha göze hoş gelir hale soktuğumuzu düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2020, 09:24   #402
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Salonda tavana bizden önce kontraplak konmuş, fakat kötü haldeydi ona biraz el attık.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2020, 10:12   #403
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Tıkandığım nokta buradaki ağaçların çürümesi ve tesisatın nasıl yenileneceği ve dış sıva konusunda... Dış cepheyi boyarken, sıvalar rulo vurdukça yerinden oynuyordu. Anane 85 yaşında gelen usta kandırmış, giden usta kandırmış kadını. O da evime bakıyom diyip emekli maaşından vermiş bu yamyamlara bol keseden.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 07-03-2020, 20:45   #404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2020
Merhabalar,
İsmim Fatih Yılmaz. Karabük'ten yazıyorum.Ben de tıpkı bu başlıktaki gibi köyümüzdeki evimizi yenileyip bu sene nasip olursa bahçesinde bişeyler dikmek niyetindeyim. Evimiz tipik karadeniz yöresindeki evler gibi, ahşap karkas tekniğiyle yapılmış ve duvarlara kil+saman+toprak karışımı yapılarak örülmüş. Genel olarak iyi durumda. İskeletinde kullanılan kerestelerinde de çürüme olmadığını ilgili ustalardan teyit ettirdik. Benim naçizane şöyle bir sorum olacak; duvarlarda bir bozulma yok neredeyse, bu toprak karışımını yıkmaktansa dışarıdan ve içeriden izolasyonunu tamamlayıp güzel bir görünüme kavuşturmak ve çatısını yenilemek. Fakat bu noktada ne yapmam gerektiğini tam olarak karar veremedim. Bu noktada tecrübesi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

palio78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2020, 21:13   #405
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi palio78 Mesajı Göster
Merhabalar,
İsmim Fatih Yılmaz. Karabük'ten yazıyorum.Ben de tıpkı bu başlıktaki gibi köyümüzdeki evimizi yenileyip bu sene nasip olursa bahçesinde bişeyler dikmek niyetindeyim. Evimiz tipik karadeniz yöresindeki evler gibi, ahşap karkas tekniğiyle yapılmış ve duvarlara kil+saman+toprak karışımı yapılarak örülmüş. Genel olarak iyi durumda. İskeletinde kullanılan kerestelerinde de çürüme olmadığını ilgili ustalardan teyit ettirdik. Benim naçizane şöyle bir sorum olacak; duvarlarda bir bozulma yok neredeyse, bu toprak karışımını yıkmaktansa dışarıdan ve içeriden izolasyonunu tamamlayıp güzel bir görünüme kavuşturmak ve çatısını yenilemek. Fakat bu noktada ne yapmam gerektiğini tam olarak karar veremedim. Bu noktada tecrübesi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.
İç kısmına kimyasal karbon benzeri izolasyonlardan ziyade, cam yünü kullanmanızı tavsiye ederim. Ahşabın ve evin hava alması için iyidir. Duvara, taban tahtalarının altına ve çatının altına döşeniyor. Taban, tavan ve duvarlar zaten izole olursa ısı çok farkedecektir. Ahşab hava alırsa 500 ile 1000 yıl arasında ömrü var. Hem de nefes alan ev çok daha sağlıklı. Ondaki uyku hiçbir uykuya değişilmez.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 07-03-2020, 21:29   #406
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Mantık bu , Duvarda da sizin evde dışta sıva vardır, arkasında kerpiç tuğla, arkasına cam yünü, üzerine osb, üzerine sıva gibi yapmak lazım sanırım.

Eski 07-04-2020, 23:12   #407
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mazda_ozan Mesajı Göster
Tıkandığım nokta buradaki ağaçların çürümesi ve tesisatın nasıl yenileneceği ve dış sıva konusunda... Dış cepheyi boyarken, sıvalar rulo vurdukça yerinden oynuyordu. Anane 85 yaşında gelen usta kandırmış, giden usta kandırmış kadını. O da evime bakıyom diyip emekli maaşından vermiş bu yamyamlara bol keseden.
Evet, tuvaletlerin zemininde çökme görüldü, tesisatlarda kaçaklar vardı, taşıyıcı ve destek ağaçları zarar görmüş, duvarlarda yarıklar oluşmuş, sıvaları dökülmüştü, verilen bu arada biz de onları nasıl yenileriz veya sağlamlaştırırıza baktık.
1. Aşama ; önceden ahşap üzerine atılan betonu kırıp, ağırlıktan kurtulmak.

Eski 07-04-2020, 23:18   #408
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

2. Önceki beton zemin ve taşıyıcı kollar ağırlığı yan duvara verdiğinden , duvarda çok fazla yük vardı ve bu taşıyıcı ağaç kolların çoğu tesisattaki su kaçaklarından dolayı, çökmeden dolayı oluşan zemindeki ararlıklardan çok su almıştı. Önce ağırlığı sağlam bir platform hazırlayarak buraya alalım dedik

Eski 07-04-2020, 23:23   #409
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

10x10 kerestelerle kolonlar yapıp, 5x10 kerestelerle iskeletini yapıp, 1.5 luk tahtalarla döşemesini yaptık. Sonra da üzerine siyah mebran serdik beton öncesi su yalıtımı için.

Eski 07-04-2020, 23:25   #410
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Pis su gider tesisatı ayarlanıp, mebranın üzerine 3-5 cm beton atıldı.

Eski 07-04-2020, 23:32   #411
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Dökülen duvarlara kum, çimento ve su ile harç hazırlanıp serpme şekilde sıvandı. Ertesi gün kalekim sıvanıp, file çekildi, üzeri yine kalekimle sıvandı. Sonraki gün su geçirmez dekoratif sıva ile sıvanıp duvarlarında nemden korunması sağlandı.

Eski 07-04-2020, 23:33   #412
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Fayanslar döşendi ve inşaat, tadilat kısmı hemen hemen bitti.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024