agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni1896Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2013, 20:04   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2011
güle güle oturun benimde hayalimdeki ev .bitmiş halini de merakla bekliyorum

elve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 22:08   #32
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Sayın doğa-dostum, sayın serkan istanbul,
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Ben, işlerim nedeniyle birkaç gün için İstanbul'dayım. Ama çalışmalar devam ediyor.Yeni resimleri sanıyorum perşembe günü koyabileceğim. Doğrusu nasıl olacağını ben de merakla bekliyorum. Sağlıkla kalın...

korucak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 22:10   #33
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elve Mesajı Göster
güle güle oturun benimde hayalimdeki ev .bitmiş halini de merakla bekliyorum
Sayın elve, umarım sizin hayaliniz de kısa zamanda gerçekleşir. Sakın vazgeçmeyin, Selamlar

alideryacengel ve elve beğendi.
Eski 11-06-2013, 21:33   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Öncelikle böyle bir işe girdiğiniz için tebrik ederim. Herkesin harcı değildir. Kerpiç Ev yazları serin ve kışları sıcak olduğundan beton evlerden 10 kat daha üstün. Dış sıvasını bitirdiğinizde mükkemel bir görüntü çıkacağından eminim. Pencereler filan ev çok güzel duruyor. Allah hayırlı günlerde oturmayı nasip etsin. Çalışmanızın devam resimlerini heyecanla bekliyorum.

mbb23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 20:02   #35
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mbb23 Mesajı Göster
Öncelikle böyle bir işe girdiğiniz için tebrik ederim. Herkesin harcı değildir. Kerpiç Ev yazları serin ve kışları sıcak olduğundan beton evlerden 10 kat daha üstün. Dış sıvasını bitirdiğinizde mükkemel bir görüntü çıkacağından eminim. Pencereler filan ev çok güzel duruyor. Allah hayırlı günlerde oturmayı nasip etsin. Çalışmanızın devam resimlerini heyecanla bekliyorum.
Çok teşekkür ederim, Ben de ortaya güzel birşey çıkacağına inanıyorum. Yeni resimleri yarından itibaren koyacağımı sanıyorum. Hoşçakalın.

alideryacengel ve mbb23 beğendi.
Eski 13-06-2013, 13:17   #36
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Birkaç gün aradan sonra tekrar köydeyim. Milli toprak ile saman karıştırılıp bir çamur elde ediliyor, duvarlar bu çamurla sıvanıyor. Ama çamur ilginç birşey, usta mala ile duvara çaldığında japon yapıştırıcı gibi yapışıyor,yağlı beton gibi oluyor. Kurumaya yüz tuttuğunda, ıslak bir bezi çamura batırıp duvar yüzeyine sürüyorlar, böylece ince çatlakların arası doluyor ve duvar düz bir hale geliyor. Bu işleme "yaldızlama" diyorlar. Resimler aşağıda:

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2013, 14:15   #37
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
sn korucak kolay gelsin işiniz zor görünüyor.
İnanın tamirat sonrası emeklerinizin boşa gitmediğini görünce çok mutlu olacaksınız.
Daha ne yapabilirim diye planlar yapmaya başlayacaksınız şimdiden başarılar dilerim.
tadilat her zaman yorucu ve maddiyat gerektirir orası burası derken bir bakmışsınız,maliyet epey yükselmiş allah kolaylık versin.
Şimdiden güle güle oturun.

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 17:44   #38
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Hayırlısı olsun, uğraşlarınızın sefâsını da gönül rahatlığı ile sürersiniz inşallah.

- Geç oldu ama; blokaj altındaki Pimaş borular biraz ince geldi bana.

- Eviniz düz arazide sanırım. Evinizin yakınlarındaki çukurluk bir alana kadar geniş drenaj borusu tavsiye ederim. Binanın yakınında 2-3 logarın birlikte bu hatta bağlanıp suyun uzağa taşınması yönünden. İnşallah yanılıyorumdur, mazisini bir soruşturun lütfen, yağmur sorun yaratmış mı diye...

Kolay gelsin, sağlıkla inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 19:18   #39
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahar Mesajı Göster
sn korucak kolay gelsin işiniz zor görünüyor.
İnanın tamirat sonrası emeklerinizin boşa gitmediğini görünce çok mutlu olacaksınız.
Daha ne yapabilirim diye planlar yapmaya başlayacaksınız şimdiden başarılar dilerim.
tadilat her zaman yorucu ve maddiyat gerektirir orası burası derken bir bakmışsınız,maliyet epey yükselmiş allah kolaylık versin.
Şimdiden güle güle oturun.
Sn.Bahar, Haklısınız, hiçbirşey planlandığı kadar kolay ve ucuz olmuyor.. Ama ben bu işe kalkışırken herşeyin iyi gideceğine kendimi inandırdım. Galıba şimdiye kadar öyle de oldu. Ya da bana öyle geliyordur Daha ne yapabilirim planlarının ise neredeyse sonu yok! Ama ömrümüzün ve paramızın sonsuz olmadığını bilerek basit isteklerle de yetinmemiz gerekiyor galiba... İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, Sağlıkla kalın..

Eski 13-06-2013, 19:38   #40
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Merhaba efendim,

Hayırlısı olsun, uğraşlarınızın sefâsını da gönül rahatlığı ile sürersiniz inşallah.

- Geç oldu ama; blokaj altındaki Pimaş borular biraz ince geldi bana.

- Eviniz düz arazide sanırım. Evinizin yakınlarındaki çukurluk bir alana kadar geniş drenaj borusu tavsiye ederim. Binanın yakınında 2-3 logarın birlikte bu hatta bağlanıp suyun uzağa taşınması yönünden. İnşallah yanılıyorumdur, mazisini bir soruşturun lütfen, yağmur sorun yaratmış mı diye...

Kolay gelsin, sağlıkla inşallah.

Saygılarımla lütfen.
Teşekkür ederim mrduran,
Blokaj altındaki borular, mutfaktan itibaren dışarıya kadar 5 cm çapında pimaş,
tuvalet ve banyo giderleri ise 10 cm çapında ve ayrı bir hat olarak dışarıya çıkıyor. Evin bu güne kadar bir fosseptiği olmamış, yeni bir fosseptik çukuru (Sızdırmalı) açılarak her iki hat oraya bağlanacak.Net olarak 100x100 cm ve 2,5 mt derinlik düşünüyorum, çok kalabalık olmadığımız için ve merkeze de yakın olduğumuzu düşünerek (Vidanjör seçeneği ) yeteceğini umuyorum.
Tahmin ettiğiniz gibi ev düz bir zeminde;ancak genel olarak evden sonra bir eğim var. Bu güne kadar yağmur suyu ile ilgili bir sorun yaşanmamış, ama ben yine de evin çevresinde bir tedbir almayı düşünüyordum.( beton ve yalıtım gibi)
Uyarılarınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, ben de size saygılar sunarım.
Sağlıkla kalın...

Eski 17-06-2013, 20:50   #41
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alt kat sıvası bitti, şimdi üst kata başlıyoruz. Resimler aşağıda :

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2013, 21:39   #42
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gentilis Mesajı Göster
İncelediğim bir doktora tezinde duvar'a kümes teli gerip üstüne sıva yapıyorlardı . Deprem güçlendirmesi açısından. Kırsal alandaki konutlar ile ilgili bulabildiğim en çok bilgi barındıran döküman.

http://www.hazarsam.com/up/doc/178/k...ttirilmasi.pdf

Güle güle sağlık ve sıhhat ile oturunuz.
Kümes teli (ya da sıva teli de diyorlar) konusunda haklısınız. Ama bazen kırsal alanda ustalara bilmedikleri veya farklı birşeyi anlatmak o kadar zor oluyor ki...
Yine de evin durumu şimdiye kadar gördüklerimden çok daha iyi...
verdiğiniz link ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. sağlıkla kalın...

Eski 18-06-2013, 21:41   #43
Ağaçsever

Git gide evin güzelliği meydana çıkıyor sayın korucak. Çok güzel bir iş çıkarıyorsunuz..

Eski 18-06-2013, 21:46   #44
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Üst kat kısmen bitti gibi.. Alttaki resimde duvar çatlağına ( dikiş ) önlemi görülüyor. üzeri sıvandığında dikişler görülmeyecek..

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2013, 21:51   #45
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Git gide evin güzelliği meydana çıkıyor sayın korucak. Çok güzel bir iş çıkarıyorsunuz..
teşekkür ederim mbb23, olabildiği kadar detaylı anlatmaya ve göstermeye çalışıyorum, aynı yoldan yürümek isteyenlere belki kolaylık olur..

Eski 19-06-2013, 09:06   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sıva çatlağındaki dikişlerde sizin tarafınızdan yerleştirilen demirlermi var sayın korucak, tam anlayamadım fotoğraftan.

Duvarlarınızın kalınlığı da dikkat çekiyor. Kaç santim enleri?

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 09:20   #47
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sıva çatlağındaki dikişlerde sizin tarafınızdan yerleştirilen demirlermi var sayın korucak, tam anlayamadım fotoğraftan.

Duvarlarınızın kalınlığı da dikkat çekiyor. Kaç santim enleri?
Tahmin ettiğiniz gibi uçları 90 derece açı ile kıvrılıp duvara giren demirler var. Duvar kalınlıkları her yerde aynı değil,gördüğünüz duvar 90 cm. Kuzey e bakıyor. Diğer duvarlar 60-70 cm. kalınlığında..

Eski 21-06-2013, 19:25   #48
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

üst kat sıva işimiz de bitti, Yarın dış cepheler sıvanacak. Üst kat resimleri aşağıda :

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2013, 19:49   #49
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Bu arada, bir taraftan işler yürürken, bir taraftan da yakınımızdaki küçük dostlarımızı dikkatle izliyorum. Resimleyebildiklerimi sizlerle tanıştırmak isterim :

İlk fotoğraf bizim evin önündeki çeşmemiz ve köşede duran da çeşmenin sahibi. Genellikle suyun içinden sadece başını çıkartıp etrafı izler ama, sanıyorum sizlerle tanişacağı için dışarıya çıkmaya karar vermiş...

İkinci komşumuz evini birkaç gün önce yaptı ( duvarın köşesinde iki delik açmış. Galiba o da kerpiç evin kıymetini biliyor.) İki gündür o köşeden davet ediyor ama henüz evlerinde iki kişi olamadılar. Ya da dişisi içerde kuluçkada. Biz her ihtimale karşı o bölümün sıvasını erteliyeceğiz sanıyorum...

Üçüncü fotoğraftakiler; nasıl diyeyim, hem biraz gürültücüler ( sabahları erkenden kalkıp benı dışarıya çıkarıncaya kadar yüksek sesle düet yapıyorlar), hem de çok meraklılar (Arabanın kapısını açık bıraksam ikisi de içeriye girecek.)

Hepsi de çok güzeller değil mi?

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2013, 19:32   #50
Ağaçsever

sarmansarman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Galeri: 6
Tebrikler güzel bir çalışma kerpiç evler gerçekten kullanışlı bilhassa yazın soğuk hava deposu gibidir

sarmansarman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2013, 20:53   #51
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarmansarman Mesajı Göster
Tebrikler güzel bir çalışma kerpiç evler gerçekten kullanışlı bilhassa yazın soğuk hava deposu gibidir
Teşekkür ederim sarmansarman...

Eski 22-06-2013, 20:56   #52
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Bugün dış sıvaya başladık, hızlı bir çalışma ile evin ön cephesi bitti...

Eklenen Resimler

Düzenleyen korucak : 22-06-2013 saat 20:59 Neden: fotoğraf eklemeyi unuttum
Eski 23-06-2013, 03:40   #53
Ağaçsever

Çok güzel olmuş gerçekten... Umarım evinizde mutlu bir şekilde yaşarsınız.

Eski 23-06-2013, 12:28   #54
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Çok güzel olmuş gerçekten... Umarım evinizde mutlu bir şekilde yaşarsınız.
Teşekkür ederim mbb23, darısı sizin de başınıza...

Eski 24-06-2013, 22:52   #55
Ağaç Dostu

merakla bekliyorum evinizi tekrar hayırlı olsun diyorum..

Eski 28-06-2013, 20:18   #56
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Evimizin dış sıvası ve yaldızlama işleri bitti. Şimdi sıra pencereler ve kapıda...

Eklenen Resimler

Eski 28-06-2013, 21:16   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2013
şaka değil tüm samimiyetimle yazdığımı belirterek "İMRENDİĞİMİ" söylemek istiyorum.

Ben de güney batı illerimizden birinde, böyle bir işe kalkışmak istemiştim ama yakın çevremin aşırı baskıları neticesinde vazgeçmek zorunda kalmış idim. ( o ev sizinkinden farklı olarak taş ev idi ama evinizin ilk resmine baktığımda sizin evinizin çok daha diri olduğunu da belirtmeliyim zira benim uğraşmaya niyetlendiğim evde çatı da yoktu.)

Sizin bu paylaşımınızı okurken ev ahalisini çağırıp "bakın işte, insanlar neler yapıyor ve ne kadar da güzel oluyor"dedim.

Benim o işe niyetlenmemin sebebi, ruhsat, elektrik,su bağlatma gibi bürokratik işlerden kurtulup (zira tüm abonelikleri bahçedeki diğer baraka üzerinden halen devam ediyormuş) sadece tadilat ruhsatı ile nispeten daha kolay çözüm bulmak isteyişimde gizli idi.

Haddini aşmak olarak nitelemez iseniz dış cephedeki sıvayı normal çimento ile niçin yapmadığınızı sormak istiyorum. Dış görünüm pencere kasalarının dış kapının montajı konusunda daha sağlıklı bir neticeye ulaşma şansı olabilir miydi ? sadece aklıma geldiği soruyorum (Bende sizin gibi inşaatçı değilim) belkide kerpiç ile çimentonun bağdaşmasında bir sorun olabilir vardır bir bildikleri demiş olsam da sormadan geçemeyeceğim.

Size ve ailenize bu şirin evde sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum

Düzenleyen yigitgoktug : 29-06-2013 saat 14:45 Neden: "yazdığımı" kelimesini sehven hatalı yazmışım
yigitgoktug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 23:01   #58
Ağaç Dostu

sayın korucak eviniz benim tahmin ettiğimden daha güzel olacak.
emeğinize sağlık güle güle oturun..

Eski 01-07-2013, 09:42   #59
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yigitgoktug Mesajı Göster
şaka değil tüm samimiyetimle yazdığımı belirterek "İMRENDİĞİMİ" söylemek istiyorum.

Ben de güney batı illerimizden birinde, böyle bir işe kalkışmak istemiştim ama yakın çevremin aşırı baskıları neticesinde vazgeçmek zorunda kalmış idim. ( o ev sizinkinden farklı olarak taş ev idi ama evinizin ilk resmine baktığımda sizin evinizin çok daha diri olduğunu da belirtmeliyim zira benim uğraşmaya niyetlendiğim evde çatı da yoktu.)

Sizin bu paylaşımınızı okurken ev ahalisini çağırıp "bakın işte, insanlar neler yapıyor ve ne kadar da güzel oluyor"dedim.

Benim o işe niyetlenmemin sebebi, ruhsat, elektrik,su bağlatma gibi bürokratik işlerden kurtulup (zira tüm abonelikleri bahçedeki diğer baraka üzerinden halen devam ediyormuş) sadece tadilat ruhsatı ile nispeten daha kolay çözüm bulmak isteyişimde gizli idi.

Haddini aşmak olarak nitelemez iseniz dış cephedeki sıvayı normal çimento ile niçin yapmadığınızı sormak istiyorum. Dış görünüm pencere kasalarının dış kapının montajı konusunda daha sağlıklı bir neticeye ulaşma şansı olabilir miydi ? sadece aklıma geldiği soruyorum (Bende sizin gibi inşaatçı değilim) belkide kerpiç ile çimentonun bağdaşmasında bir sorun olabilir vardır bir bildikleri demiş olsam da sormadan geçemeyeceğim.

Size ve ailenize bu şirin evde sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum
Sn. yigitgoktug,

Önce beğeniniz için teşekkür ederim. Bu başlık altında yazmaya başlarken amacım, benim gibi düşünen ama nasıl yapacağını bilmeyen ya da cesaret edemeyen dostlara yaşadıklarımı aktararak bedava tecrübe kazanmalarına vesile olmak idi. (Biliyorsunuz; tecrübe çok pahalı olabilir, en iyisi başkalarının tecrübelerinden faydalanmaktır.) Benim bu konudaki en büyük avantajım eşim. Eğer o da benimle aynı düşüncede olmasaydı gördüklerinizin hiçbiri olmazdı. Diğer taraftan; herşey de burada görüldüğü kadar kolay olmuyor tabii . Köyde ev yapmak, ya da tamir etmek başka bir dünyada yaşamak gibi. Şehir alışkanlıklarından o kadar farklı ki... (El sıkıştığınız pazarlıkların bazen şekil değiştirmesi, 500 km yol geldikten sonra neredeyse kapının önünde "Abi,bizim düğün vardı,iki gün çalışmıycaz!" denmesi, bu gün bağ ilaçlamaya, yarın pazara gidilip işin tatil olması vs.vs.) Bütün bunlara rağmen insan niyet edince galiba Allah'da sabrını veriyor...
Merak ettiğiniz konuya gelince; ev tamamen kerpiç. sadece temel kısmı taş. Ben evin doğal halini hiç değiştirmek istemedim. Hatta ilk resimlerde gördüğünüz kerpiç kalıpları bile muhafaza etmek istemiştim. Ancak zaman içinde yağmur tahribatının fazla olacağını düşündük ve kerpiç sıva yapmaya karar verdik. Sıva çamuru belli yerlerde bulunan milli toprak ile saman karışımı.
Duvara vurulduğunda bayağı tutucu oluyor. Sıvanın üzerine de hem çatlakları kapatmak, hem de koruyucu olması bakımından çamur suyu kireçle karıştırılıp koyuca bir badana kıvamında duvara sürülüyor. Biz bu karışıma çok az da çimento ilave ettik. Sıvanın tamamı çimento ile de olabilirdi. O zaman duvara sıva teli ya da kümes teli çekmeniz gerekecekti. Pencere kasaları konusunda haklısınız ama çamur sıva elle yapılıyor ve ancak bu kadar düzgün olabiliyor. aradaki boşlukları doldurmak doğramacının yeteneğine kalıyor...

Son olarak; Eğer ukalalık saymazsanız, kendi eviniz konusundaki düşünceniz doğru imiş. Bürokrasi hergün daha acımasız bir şekilde üzerimize geliyor. Ben ce siz yine de aile meclisinde konuyu gündeme getirin. Eminim sizi destekleyenler de olacaktır. Bir yerden başlayın, Kendinizi çok iyi hissedeceksiniz....

Samimi duygularınız için tekrar teşekkür ederim, Hepimizin dileklerinin gerçekleşmesi umuduyla, sağlıkla kalın..

Eski 01-07-2013, 09:46   #60
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elve Mesajı Göster
sayın korucak eviniz benim tahmin ettiğimden daha güzel olacak.
emeğinize sağlık güle güle oturun..
Teşekkür ederim sn.elve,

Dilerim siz de daha güzelinde sağlıkla oturursunuz..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024