agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni306Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2019, 12:19   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
Sn.Prıtt evinizde son durum nedir acaba? artık yerleştiniz mi?

Asya'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2019, 12:37   #122
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Evime 2 ay önce yerleştim. Yazın gelmesini dahi bekleyemedik. İnternetim çekmediği ve koşuşturma içerisinde paylaşım yapamadım. Şu an bahçe hazırlıklarına başladım. Sanki biraz kendimizi bulduk. Şükürler olsun.

Hatta çocuklar kumbarayı boşalttı ve bir keçi bir de oğlağımız oldu. Dün 1 litre süt aldık.

pares, g.c., elifaydin ve 3 kişi beğendi.
prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 09:05   #123
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Sağlıkla, güle güle oturun. Büyük iş başardınız.
Etraf yeşillendikçe daha keyifli oluyor
Yaşasın özgürlük. Yorulmaya değer.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 09:06   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Mutlu günlerde güle güle oturmanız dileklerimle...

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2019, 10:11   #125
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Evimize yerleştik. İş hiç bitmese de halimizden oldukça memnunuz. Bize bir hareketlilik getirdiği kesin. Ev de televizyonu kurmaya bile gerek görmedik.

Havalar ısındıktan sonra bahçe düzenlemesine başlama imkanımız oldu. mesai saatlerimin sonunda hepsini kendi imkanlarımız ölçüsünde yapmaya çalıyoruz.

2 yıl önce İnşaat aşamasında iken meyve fidanlarımı dikmiştim. Yeni yeni kendilerine gelmeye başladılar. Bahçeye ilk olarak maydanoz, roka, marul gibi yeşilliklerden ektik.

Bahçem 2 bölüm. evin önünü çocuklara çim alan için ayırdım ki oynasınlar,yuvarlansınlar diye birazda yeşillik. Yan tarafı ise sebze için ayırdım. Bu sene maddi manevi çok yorulduk. onun için sadece domates, biber, salatalık, kavun ektim. Fakat 2 tane büyük dut ağacı var ki sebzelere epey bir gölge yapar diye düşünüyorum. bakalım ne olacak.

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2019, 10:22   #126
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Arada sırada evimizin önüne 3-5 keçi ve oğlak gütmek için akşamları gelen bir çocuk vardı. Bizim çocuklarda her gün oğlakları seviyordu. Hatta bir tanesi evimizin önünde doğum yaptı ve onu sevdiler.

Sevmekle kalsalar iyi ya. Hemen bizimkiler kumbarayı boşaltmış ve 600 lira çıkmış. Üzerini de babam tamamlamış ve şimdi bizimde bir keçi bir oğlağımız oldu. Annesini emmese 1- 1,5 lt keçi sütümüz var

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2019, 22:07   #127
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Evimize yerleştik. İş hiç bitmese de halimizden oldukça memnunuz. Bize bir hareketlilik getirdiği kesin. Ev de televizyonu kurmaya bile gerek görmedik.

Havalar ısındıktan sonra bahçe düzenlemesine başlama imkanımız oldu. mesai saatlerimin sonunda hepsini kendi imkanlarımız ölçüsünde yapmaya çalıyoruz.

2 yıl önce İnşaat aşamasında iken meyve fidanlarımı dikmiştim. Yeni yeni kendilerine gelmeye başladılar. Bahçeye ilk olarak maydanoz, roka, marul gibi yeşilliklerden ektik.

Bahçem 2 bölüm. evin önünü çocuklara çim alan için ayırdım ki oynasınlar,yuvarlansınlar diye birazda yeşillik. Yan tarafı ise sebze için ayırdım. Bu sene maddi manevi çok yorulduk. onun için sadece domates, biber, salatalık, kavun ektim. Fakat 2 tane büyük dut ağacı var ki sebzelere epey bir gölge yapar diye düşünüyorum. bakalım ne olacak.
Tekrar hayırlı ve uğurlu olsun güle güle oturursunuz insaallah. Tam emekli olup hayal ettiğim yasantı şimdi sizi kıskandım ama her şey çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık darısı bizim başımıza. Sakıncası yoksa toplam da kaça mal oldu belirtebilirmisiniz.
teşekkürler.

Eski 16-05-2019, 22:10   #128
Yeni Üye

Birde dıştan en son halini çekip koyabilirmisiniz.

Eski 29-05-2019, 10:36   #129
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Sayın Asya'm

Evin son hali. Biz 2016 yılında başladık. O zaman döviz bu kadar yüksek değildi. Kaba inşaatı yani duvarı örülü, çatısı yapılı hali 120 bini buldu. Tabi o zaman demir 1.140 tan aldım şimdi 2 küsür, Beton 110 liradan aldım şimdi 200 küsür. gerisini siz hesaplayın.

Ve geçen bahar ayı döviz tavan yaptı. Her şey iki katına çıktı. İç dış kaba sıva yaptırdık. Dış cephede taş yünü istedim yalıtım için ama kullanamadım maliyeti strafora göre iki katına çıktığı için. İçeride imkanlar ölçüsünde masraftan kaçmadım.

İnce işçiliğe geçince biraz sağlama kaçtım ki masraflar burada başladı. Malzeme kalitesinin yanında işçiliğe önem verdim biraz beni zorlasa da kesinlikle doğru yapmışım. (Pvc, Seramik,Isıtma,Merdiven Mermer) işçiliğinden memnun kaldım.

Pvc leri silmek kolay olsun diye 2 kanatta açılımlı yaptırdım ve 1,5*1,5 olunca biraz fiyat yükseldi.

Isıtma ki en fazla maliyet bindirdi. Yerden ısıtma yaptırdım. Isıtmadan korktuğum için kaliteli işçilik ve malzeme kullandım işçilik ve malzeme kullandım.Burada hakkı neyse ısıtmaya verdim. İnşallah doğalgaz gelince göreceğiz farkını. Şimdilik katı yakıt kullanıyoruz.

Odalarda ısıtmadan dolayı seramik kullandım bu da biraz maliyetimi arttırdı.

Elektrik tesisat işleri beni maddi manevi anlamda en çok yoran konu oldu. Elektrik borularının çoğunu kendim attım hiç anlamama rağmen. Elektrikte Detaya indim ve buda bana maliyetli oldu Hatta malzemeciden kablo alırken 'kardeşim fabrikamı yaptın naptın' diye takıldı. Oysa daha başka yerlerden de malzeme almıştım. neyse ki kullanmaya başlayınca elektrik işinden memnun kaldım. Her tarafta priz

Merdiven korkulukları, mermerleri, işliği sigortası,mutfak tezgahı, dolapları,alçısı boyası, vs.vs . Kısaca bu bina bize kabası,incesi 380 bin i buldu. Evde daha ufak tefek eksiklerimiz devam ediyor fakat bahçe bize bunları unutturdu. onları da zamanla yaptıracağız.

Kısacası Lüks yapmadık ama kullanışlı sade yaptık. Eşimin benim gönlümüze göre oldu. Allah herkesin gönlüne göre versin. 4 aydır Müstakil evin huzurunu ve güzelliğini doya doya yaşıyoruz en çokta çocuklar. 3 yaşındaki elinden telefonu bırakmayan, tv başından ayrılmayan kızım şimdi dışarıdan içeri girmiyor. Evde televizyonumuz yok. İnşallah herkes bir gün hayalindeki müstakil eve kavuşur ve huzur içinde yaşar.

Selamlar.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2019, 11:31   #130
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Hayırlı olsun eviniz...İyi ki 2016 da başlamışsınız inşaata...Şu an ufacık bir iş yapmaya bile kalktığımızda düşünüyoruz...fiyatlar gerçekten uçtu...Sizin gibi biz de 2016 da bir ahşap ev inşasına başladık...Biz takribi 2017 de bitirdik sayılır...Eğer işe önceden başlayıp anlaşmasaydık halimiz dumandı....Dediğiniz gibi en az 2 ile çarpın maliyeti...Allah huzurla oturmak nasib etsin...

prıtt, elifaydin ve Asya'm beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 11:41   #131
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Talking

Alıntı:
Sayın Asya'm

Kısacası Lüks yapmadık ama kullanışlı sade yaptık. Eşimin benim gönlümüze göre oldu. Allah herkesin gönlüne göre versin. 4 aydır Müstakil evin huzurunu ve güzelliğini doya doya yaşıyoruz en çokta çocuklar. 3 yaşındaki elinden telefonu bırakmayan, tv başından ayrılmayan kızım şimdi dışarıdan içeri girmiyor. Evde televizyonumuz yok. İnşallah herkes bir gün hayalindeki müstakil eve kavuşur ve huzur içinde yaşar.

Selamlar.
Evet belki ihtiyacınızı karşılama boyutunda 380 Bin TL fazla bir para gibi görünse de koyu renkle işaretlediğim cümleniz için bile fazlasıyla değer. Aşama aşama kaliteli malzeme ve işçilikten oluşturduğunuz evinizde her şey gönlünüzce olsun. Keyfini sürün.

prıtt, TCM, ebd ve 1 kişi beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 12:25   #132
Yeni Üye

Açıklamalarınız için çok teşekkürler Allah gönlünüze göre versin inşallah

prıtt ve Feijoa beğendi.
Eski 29-05-2019, 13:49   #133
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Güle güle oturun

Yuvanız neşe, balkonları çiçekle dolsun ve hayırlı olsun

prıtt ve Asya'm beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 12:26   #134
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Herkese merhabalar. uzunca bir zamandır yazamıyordum.

Aman Allahım nasıl bir iş anlatamam. yorgunluk ve keyif had safhada. Babam, eşim, annem neredeyse durmadık 1 senedir.

Konunun ismininde artık Pritt'in Bahçesi olması zamanı geldi sanırım. Bunun için allah'a ne kadar şükretsem az. Eşimi, işimi,çocuklarımı, bahçemi ve ailemi seviyorum. onları bu süre zarfında ihmal etsem de artık rutin hayatımıza alıştık sayılır.

Neyse, keçileri 3 ay bakabildik ama hala tadı damağımızda. sütünü kış boyu derin dondurucudan çıkarıp kullandık. Keçiler çok haylaz hayvanlar bahçede baş gelemedik. Neyse ki şuan için düşünmüyoruz keçi bakmayı.

Babamla evin etrafına bir kazan dairesi yaptık. katı yakıt kazanımızı yerleştirdik ve bu sayede rahat ve konforlu bir kış geçirdik. ardından küçük bir atölye, ambar derken baya bir zamanımızı aldı bu yapılar.

Bahçeye geçen yaz pek bakamadık diğer işlerden. Ama ailemizi idare etti. Birkaç üzüm bağı diktim ve terbiyeleri etmeye çalıştım. ilgi ve bilgi isteyen bir işmiş bağcılık hala uğraşıyorum telli terbiye sistemi konusunda.

Kışın tere, marul, rokamızı yetiştirdik. Ardından bu bahar bahçemizi biraz olsun düzene soktuk. Sivri biber, kapya biber, salatalık, kavun, domates, bamya ektik. Yorgunluğun rehaveti midir nedir kendi stilimizi yetiştirmek konusunda biraz geç kaldık. aslında geçte kalmadık serayı kışın garaj olarak kullandığım için sera işine pek bakamadım, evde de yetiştirebilirdik ama yapmadık işte. tembelliğe kaçtık.şimdi pişmanım.

Kısaca hayat köyde zor ama keyifli. sevmeyen ne kadar yapabilir orası tartışılır ama şu içinden geçtiğimiz ve insanların virüsten eve kapandığı günlerde bize hayat oldu bahçemiz. saygılar.

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2020, 08:25   #135
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Sayin pritt evinizde güle güle oturmanizi diliyorum

Bende mustakil bir ev yapmak istiyorum su an proje asamasindayim
Müteahhitlik kısmını nasil yaptiniz ? Bir de eviniz kac m2 ?

brf840 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 10:37   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Sn pritt evinizde sevdiklerinizle beraber mutlu ve mesut olarak yaşamanızı dilerim.Ektiklerinizin bol bo ürünler vermesi temennisiyle.

Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 09:10   #137
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamfıstığı Mesajı Göster
Sn pritt evinizde sevdiklerinizle beraber mutlu ve mesut olarak yaşamanızı dilerim.Ektiklerinizin bol bo ürünler vermesi temennisiyle.

Teşekkür ederim Sn. Çamfıstığı. Allah herkesin gönlüne göre versin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brf840 Mesajı Göster
Sayin pritt evinizde güle güle oturmanizi diliyorum

Bende müstakil bir ev yapmak istiyorum su an proje asamasindayim
Müteahhitlik kısmını nasil yaptiniz ? Bir de eviniz kac m2 ?
Ev 178+178 olmak üzere 356 m2 ve 2 bağımsız daireden oluşuyor. Müteahhitlik kısmını kendim yaptım. Her detayı araştırdım, tasarladım, planladım. hatta bazı işlerini de kendim yapmaya çalıştım. Mesela elektrik işini,
ekstra prizler, etrafın betonu vs. vs. Müteahhitte vereceğim parayı malzemedeki kaliteye verdim. Ama yoruldum. Şimdi dönüp baktığımda ne kadar doğru yaptığımı da gördüm.

İnşallah sizde yapar ve girersiniz. Her gün Allaha şükrediyorum. Çocuklarda bir hayli mutlu. sabahları dahi bütün ev halkı erken kalkar olduk. artık saat 8 de kahvaltıdan kalkar isek o günü geç kaldık diyoruz.

elifaydin ve Asya'm beğendi.
Eski 12-05-2020, 10:22   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Sn.Prıtt,

Müteahhitlik kısmını ben yaptım derken orayı biraz açarmısınız.Yasal boyutu,imza yetkisi,resmi kurumların istedikleri prosedürler gibi.Teşekkür ederim şimdiden.

Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 13:00   #139
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamfıstığı Mesajı Göster
Sn.Prıtt,

Müteahhitlik kısmını ben yaptım derken orayı biraz açarmısınız.Yasal boyutu,imza yetkisi,resmi kurumların istedikleri prosedürler gibi.Teşekkür ederim şimdiden.

İlk olarak mimarımıza projeyi çizdirdik daha sonra kaba inşaatı bir ekibe verdim ve devamlı olarak projeye uyması konusunda başında durdum. Mimarıma güvendiğim için ustanın tavsiyesine bırakmadım. ayrıca ince detaylarda müdahale ettim. Bunlar kaba işti. (demir,kolonlar,beton,çatı, duvarlar)

Daha sonra inceye geçtik. İç-dış sıva yalıtım-boya işini bir ekibe verdim. tabi bunların hepsinde malzemeyi kendim araştırdım ve kendim aldım. parasını kendim ödedim. Ustalara sadece işçilik verdim. Pencere, kapı, granit, dolap vs.vs bunları da ayrı ayrı kendim gittim anlaştım ve taktırdım, yaptırdım.

İşin evrak boyutuna gelince. Bir müteahhit ile anlaşmadım. Çevre ve şehircilikten 'Geçici Müteahhit Belgesi'' aldım. bunun şartları var kurumla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Bu belge ile resmi kısım aşıldı.

iLGİLİ ŞART
Geçici yapı müteahhitliği yetki belge numarası alınabilmesi için yapılacak inşaatın( Bodrum kat hariç, en çok 2 katlı olacak biçimde ) toplam inşaat alanı 500 m2’den küçük olma şartı vardır.

Eski 13-05-2020, 17:36   #140
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2019
Alıntı:
geçici müteahhitlik belgesini bende 2 gün önce aldım kardeşim, benim 90 m2 bodrum, 90 m2 zemin ve 70 m2 1. kat olacak bakalım

şu an mimar projeyi çiziyor ama asansör konusunda takıldık kaldık, kanun 3 kat yapılınca asansör boşluğu koyacaksın diyor, bizim kotdan dolayı bodrum çıktı bu durumda ne oluyor bilen yok.
Bodrum iskana dahil ise, ki normali budur muhtemelen asansör boşluğu isterler.

@prıtt'ın açıklamasına ek olarak,

Geçici müteahhitliğin bir diğer şartı tek temel kazılmasıdır. Sizin durumla pek alakası yok ama bilgi olsun diye söylüyorum, toplam inşaat alanı 500 metrekare altında kalsa bile birden fazla temel atamazsınız.

prıtt ve Asya'm beğendi.
ancestral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 17:40   #141
Ağaçsever

bodrum iskana dahil, bilgi için teşekkürler kardeşim, evet benim tek temel olacak, toplam 240 m2 civarı olacak ve bodrum dahil 3 katı aşmayacak

prıtt beğendi.
Eski 07-08-2020, 22:06   #142
Ağaçsever

Sayin pritt selamlar, benim de yarın hafriyat isleri başlıyor ve sonrasında inşaata başlıyoruz, fakat gazbeton konusunda kafa cok karışık, sıvada çatlama yapıyor vs diyenler oldu, siz kaçlik gazbeton kullandınız ve yalıtımı kac cm yaptınız (bende tasyunu ve strafor konusunda kararsızım maddi sebepli)

Eski 25-08-2020, 16:34   #143
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Alıntı:
Sayin pritt selamlar, benim de yarın hafriyat isleri başlıyor ve sonrasında inşaata başlıyoruz, fakat gazbeton konusunda kafa cok karışık, sıvada çatlama yapıyor vs diyenler oldu, siz kaçlik gazbeton kullandınız ve yalıtımı kac cm yaptınız (bende tasyunu ve strafor konusunda kararsızım maddi sebepli)
İşe başladınız mı bilmiyorum. Biraz geçgördfüm mesajı ama ben Bims kullandım. gaz betonunda avantaj ve dezavantajları var diye biliyorum. Yalıtım konusunda ben 5cm capatec dalmaçyalı diye bir ürün kullandım.

Asya'm beğendi.
Eski 25-08-2020, 17:36   #144
Ağaçsever

Alıntı:
İşe başladınız mı bilmiyorum. Biraz geçgördfüm mesajı ama ben Bims kullandım. gaz betonunda avantaj ve dezavantajları var diye biliyorum. Yalıtım konusunda ben 5cm capatec dalmaçyalı diye bir ürün kullandım.
Peki bu yalitimdan memnun kaldiniz mı? Bims uzerine kaba siva yapıp mantolama mi yaptınız, yoksa karasiva uygulamadiniz mi?
Bir de yalitimin m2 maliyeti size ne oldu?

Simdiden ilginiz için tesekkur ederim

Asya'm beğendi.
Eski 26-08-2020, 14:15   #145
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Alıntı:
Peki bu yalitimdan memnun kaldiniz mı? Bims uzerine kaba siva yapıp mantolama mi yaptınız, yoksa karasiva uygulamadiniz mi?
Bir de yalitimin m2 maliyeti size ne oldu?

Simdiden ilginiz için tesekkur ederim
Karasıva uygulkandı. Bims/Sıva/yalıtım şeklinde oldu. evet memnun kaldım. taş yününden bir tık ısı yalıtımı konusunda üst seviyede zannedersem.

Asya'm beğendi.
Eski 26-08-2020, 16:43   #146
Ağaçsever

Alıntı:
Karasıva uygulkandı. Bims/Sıva/yalıtım şeklinde oldu. evet memnun kaldım. taş yününden bir tık ısı yalıtımı konusunda üst seviyede zannedersem.
cevap icin çok tesekkur ederim, maliyeti aklınızda kaldi mi ustad?
Benim mantolama yapilacak alan 250 m2 civari

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024