agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni306Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2013, 15:34   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Açıklamalarınız için teşekkürler. Benim aklıma takılan birkaç şeyi burada zaten paylaşmışsınız. Mesela benim en çok merak ettiğim Aceba plan proje işlerinin maliyetiydi fakat az çok sizin anlattıklarınızdan fikir sahibi oldum.

Maliyet derken Sadece inşaat maliyetinden bahsediliyor sanırım değilmi? Arsa hariç.
Tabii arsa hariç. 2 bölüme ayrılıyor masraflar. ilk bölüm inşaat başlayana kadar. projeler ve harçlar, resmi işlemlerin maliyetleri. ikinci bölüm inşaat maliyeti. o da çoğunlukla verdiğim yüzdelerdeki gibi. arsa hepsinden ayrı birincil bela

inşallah sizin de erişeceğiniz rakamlar makul olur, hatta oralarda daha daha ucuz olur.. paranızı evinize ayırıp güzel güzel huzurla yaşarsınız inşallah...

cananbulak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 15:42   #32
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Teşekkür ederim. Sanırım benim en büyük şansım arsam olması... Değilse benim için bu düşünce hayalden öteye gitmez.

Ama düşüncem mimardan teknik anlamda yardım alıp herşeyiyle kendim ilgilenerek inşaatı uzun vadeye yayacağım. Değilse o kadar maliyeti bir anda kaldırmak mümkün değil. Zaten İmar kesinleştikten ve çapı elime aldıktan sonra bende görüşeceğim mimarla. Bakalım nasıl olacak?

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 16:17   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2012
Alıntı:
Teşekkür ederim. Sanırım benim en büyük şansım arsam olması... Değilse benim için bu düşünce hayalden öteye gitmez.

Ama düşüncem mimardan teknik anlamda yardım alıp herşeyiyle kendim ilgilenerek inşaatı uzun vadeye yayacağım. Değilse o kadar maliyeti bir anda kaldırmak mümkün değil. Zaten İmar kesinleştikten ve çapı elime aldıktan sonra bende görüşeceğim mimarla. Bakalım nasıl olacak?
Kolaylıklar diliyorum o vakit..

prıtt beğendi.
cananbulak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 10:07   #34
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Geçen hafta mimarla ön görüşme yaptım. 2 dairelik(Yani 2 kat) bir ev için Yaklaşık olarak bana 100.000 TL ye yaklaşmam ve hatta birazda geçmem gerektiğini söyledi. İnşşatta m2 nin çok önemli olduğunu fiyatı büyük ölçüde etkilediğinden bahsetti. Ayrıca mimar bodrum yapmamamı bodrumun inşaat maliyetini çok yükselttğini ve bunun yerine çatı kat yapmamı önerdi. Tabi bu çatı kat nasıl bişey bilmiyorum ama daha sonra burayıda kullanabilir ve tamir edebilirmişim herhangi bir resmi işe tabi tutmadan. Bana plan proje masrafları olarak 15.000 TL de öngördüğünü söyledi. Bakalım zaman neler getirecek.

Saygılar.

mozen ve oz26 beğendi.
Eski 02-08-2013, 17:13   #35
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Arkadaşlar Dublex daireler kullanışlılık açısından aceba nasıl oluyor? Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Saygılar.

Eski 03-08-2013, 09:13   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
dubleks dairelerde çok dikkat etmek gerekir
alt katı genişce tutup üst katı tel odalı gibi bir buçuk katlı iyi olur
iki katlı kullanımda çok zorlanıyor insan
gözlüğü ,telefonu unuttun kim çıkacak üst kata
temizlik sıstma bir dert
yeşillerin içinde altta iki yatak odası bir salon mutfak olmalı
üst kattada iki adet küçük misafir ve genç odası olabilir

prıtt ve İffet beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 10:12   #37
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
dubleks dairelerde çok dikkat etmek gerekir
alt katı genişce tutup üst katı tel odalı gibi bir buçuk katlı iyi olur
iki katlı kullanımda çok zorlanıyor insan
gözlüğü ,telefonu unuttun kim çıkacak üst kata
temizlik sıstma bir dert
yeşillerin içinde altta iki yatak odası bir salon mutfak olmalı
üst kattada iki adet küçük misafir ve genç odası olabilir
Eşimde aynı düşünüyor. Aslında düşünüldüğünde gençlikte zorunlu hareket iyi bişey ama ilerisinide düşünmek lazım. Yaşlılıkta çok sıkıntı olabilir.

Eski 03-08-2013, 11:00   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2013
Sayın prıtt,
Sayfanızı ancak bugün görebildim onun için fikirlerimi biraz gecikmeli olarak belirtiyorum. İnşaallah bazı şeyler için çok geç kalmamışımdır.
İlk mesajınızdan bu tarafa doğru gelecek olursak, aklınızdaki ilk soru apartman dairesi mi yoksa müstakil ev mi idi? İş durumunuz nedir ve ne şartlarda çalışıyorsunuz bilemiyorum ancak aktif olarak çalışan bir insan için çok büyük bahçesi olan bir ev nimetten çok külfete dönebiliyor. Zira akşama kadar yoğun bir iş temposu ve stres ardından da o yorgunlukla bahçe işleri gerçekten zor oluyor. Ama stres atacak kadar, kafanızı dağıtmaya yetecek kadar bir bahçesi olan akşam iş dönüşü biraz sizi oyalayacak ve hafta sonlarınızı güzelleştirecek küçük bir bahçe idealdir. Gerçi mesajlarınızda babanız ile beraber oturmayı düşündüğünüzü söylemişsiniz. Bu durumda zaten işler paylaşılacak ve bahçesi olan bir ev sizin için daha uygun olacaktır.
Şimdi de en son tarafta bulunan mesajlarınıza geçeceğim. Çünkü arada yazılmış olan kapı pencere, yalıtım faslından daha önemli görüyorum.
Öncelikle bodrum meselesi. Aksaray'da hangi mimar ile görüştünüz bilmiyorum. Ama görüşmüş olduğunuz mimar arkadaşa kendim de bir mimar olarak kesinlikle katılmıyorum. Bana göre bizim toplum yapımızdaki insanlar için, özellikle de bahçeli evler için bir bodrum elzem bir mekandır. Bizler toplum olarak eskilerimizi atmaya kıyamayan, elimizde varken yenilerini almaya devam eden bir yapıya sahibiz. Yaşınız kaç bilmiyorum ancak, muhtemelen gençlik yıllarınızda bindiğiniz ve şu anda hiç kullanmadığınız bisikletiniz hala evinizde duruyordur. Veya arabanızın lastiklerini değiştirdikten sonra eskileri atmamış bir yerlerde istiflemişsinizdir. Bir evin ihtiyacı olan tabak çanak takımı 2 veya 3 takım iken hepimizin evinde en az 5 takım tabak çanak vardır. Bu örnekleri böyle uzatmak mümkün. Bu kadar eski eşya, kırık dökük nereye konulacak. Her birini teker teker çatı katına çıkartıp indirmeyi düşünüyorsanız bilemiyorum. Ayrıca bahçe işleri ile uğraşacağınız için, kazma, kürek, bel belki bir çapa makinası ve el arabası gibi bir takım alet ve edavatlarınız olacak. Bahçede kullandığınız bu aletleri nerede muhafaza etmeyi düşünürsünüz. Bütün bunlar için de bir bodrum ihtiyacınız olacak. Yine mesajlarınızda arsanızın imara yeni açıldığından bahsetmişsiniz. Muhtemelen doğal gaz hattı henüz bölgenize gelmemiştir. Doğal gaz hattı gelinceye kadar mecburen odun-kömür sobası ile ısınma işini halledeceksiniz. Aksaray şartlarını düşündüğüm zaman -ki bizim Konya şartlarına yakındır- her bir ev için yıllık 3 ton kömür ve 250 kilo odunu nerede istifleyeceksiniz. Şu anda hemen aklıma gelen birkaç sebebi size söyledim sadece bodrum kat için. Muhakkak maliyeti arttıracaktır ama ihtiyaçlar göz önüne alındığında bu maliyetin göze alınması gerektiğini ısrarla söylüyorum. Çizmiş olduğunuz şemada bahçede evden ayrı olarak müştemilat deposu çizmişsiniz. Böyle bir müştemilat deposu yerine binaya bir bodrum kat yapılması daha mantıklı geliyor bana. Ki bu depo da, size ileride imar yönetmeliği açısından sıkıntı çıkartacaktır.
Çatı katı ile ilgili sorularınız bulunmakta. Çatı katı yapmak gibi yasal bir hakkınız var ve bunu yapmanızı tavsiye ederim. Ancak yapacak olduğunuz çatı katını son kata dubleks bağlantı olarak değil müstakil olarak yapmanız. Bu konuda yönetmelik zaten iki hak veriyor. Ya son kata bağlı bir piyes yani halk arasında dubleks olarak tabir edilen uygulama, ya da son katta bir kapıcı dairesi şeklinde planlama. Ben her iki dairenin de size ait olacağı varsayımına dayanarak çatı katının kapıcı dairesi olarak planlanmasından yanayım. Son kata bağlı bir dubleks yapmanın biraz önce başka arkadaşlarımızın da yazdığı gibi ısıtma, temizlik ve hiç hesaba katılmayan vergi gibi bir takım külfetleri olur. Ancak kapıcı dairesi yaptığınızda ayrı kapısı olan yatılı bir misafiriniz geldiğinde rahatlıkla yukarıya çıkartabileceğiniz özellikle de ısıtma konusunda daha rahat edeceğiniz bir mekan elde etmiş olursunuz.
Şimdi de odaların yerleşimine gelelim. Aslında bu konuda mimarınıza teslim olmanız daha doğru diye düşünüyorum. Ancak birkaç ipucu vermek istiyorum. Biz mimarlara göre, özellikle de Konya, Karaman, Aksaray gibi iklimi sert olan bölgelerde doğu ve güney yönleri sevdiğimiz, batı ve kuzey yönleri ise pek de sevmediğimiz yönlerdir. Karşılaştıracak olursak, doğu güneşi sabah güneşidir ve ılık hoş bir sıcaklığı vardır. Batı güneşi ise öğleden sonra kendini gösteren bir güneştir ve batı cephesinde bulunan odalar öylesine ısınır ki yaz günlerinde o odalarda yatmak pek mümkün değildir. Kuzey de tam tersine soğukluğu sebebi ile sevilmez. Bu şemaya göre baktığımızda, eğer arsanız da el veriyorsa, mutfak ve yatak odalarının doğuya gelmesi makul olandır. Oturma odasının da güneye gelmesi makuldur. Bu arada eğer arsanızda manzara faktörü var ise önünüzde işlemekte olan yol mesala oturma odanız ve salonunuzun yola doğru bakması daha mantıklı olur. Tuvalet, lavabo, banyo, merdiven evi gibi az kullanılan mekanları ise yapabildiğiniz kadar kuzey ve batı cephelerine yayınız.
Tuğla mı gaz beton mu soruları vardı biraz önce. Tabii ki eğer imkanlarınız el veriyorsa ytong gaz betonu tavsiye ederim. Ancak maliyeti tuğlaya göre oldukça yüksektir. Her ikisine de yalıtım yapılacak nasıl olsa. Ama kesinlikle bims tuğla kullanmayınız. Onun yerine anam babam inşaat tuğlası kullanmanızı tavsiye ederim.
Yapacak olduğunuz yalıtım ise sadece dış duvarların mantolanması ile bitmiyor. Enerji performansı yönetmeliğine göre hem binaya dışarıdan mantolama yapmak zorundasınız, hem bodrum tavanına, hem ara kat yalıtımı dediğimiz daireler arasına, hem de çatı arasına yalıtım yapmak zorundasınız. Burada malzemeler çeşitleniyor xps, eps, cam yünü ve taş yünü alternatifleriniz var. İnşaat yapanlar özellikle maliyetinden dolayı xps tercih ediyorlar. Ama hem bina sağlığı hem içinde oturanların sağlığı ve gelecek açısından düşündüğünüzde kesinlikle tavsiye etmediğim ve hatta ilerleyen senelerde devletin de yasaklayacağını düşündüğüm bir malzeme xps. Maliyetinizi arttırmakla beraber naçizane tavsiyem camyünü veya taşyünü olacaktır. Bahsetmiş olduğum bütün ısı yalıtımı işleri için. Tabii bir de su ve nem yalıtımı bunun tek malzemesi ise mebran. Başka da bir alternatifiniz yok. Mecbur onu kullanacaksınız.
Şimdi de bahsetmiş olduğunuz pencere mevzusuna gelecek olursak. Zaten yönetmelikler gereği tek cam kullanamıyorsunuz. Mecburen çift camlı ısıcam kullanacaksınız ki bu da kafanızdaki pek çok soru işaretini silecektir. Zeminden başlayan pencere pek çok projemde kullandığım bir pencere türüdür. Özellikle de bahçeli müstakil evlerde oturma odalarının bu şekilde olmasını tavsiye ederim ki bir başka arkadaşımızın da belirttiği gibi iç mekan ile dış mekanı bütünleştirmek adına çok güzel bir uygulamadır. Ancak böyle bir pencere yapımı için "Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik"te bazı püf noktalar var. Proje çizim işini vermiş olduğunuz mimar arkadaşımız bunları da göz önüne alarak projesini ona göre çizecektir.
Şimdilik bu kadar. Eğer aklınıza takılan bir husus olursa her zaman yardıma hazırım. Şimdiden kolay gelsin...

efekentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 12:04   #39
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Sn. Efekentli,

Cevbınız benim kafamdaki bir çok kuşkuyu sildiği gibi aynı zamanda çokta mutlu etti. Çok teşekkür ederim değerli zamanınızı ayırıp sonunun gelmesini istemediğim yazıyı yazdığınız bilgileriniz paylaştığınız için.
Öncelikle bodrum konusunda sanırım bir anlaşmazlık var **** ben yanlış anlattım. Dediğiniz gibi bodrum son derece gerekli ama mimarla görüşmemde bana arsamda 3-4 adet eskiden bazı amaçlar için kullandığımız ve sonradan düzenlediğimiz (samanlık, ahır,ambar) gibi yapılar zaten mevcut olduğu. yani malzemelerimi koyacağım yer sıkıntımın olmadığını o yüzden maliyeti düşürmesi açısından o şekilde tavsiyede bulunduğunu söyledi. Bu bana göre de imkanlarım ölçüsünde mantıklı geldi.
Bütün fikirleriniz değerliydi benim için ama odaların dizilişi konusundaki fikirleriniz aslında mimarla görüşmemde belirteceğim tam ihtiyacım olan fikirlerdi. Kesinlikle bunlar bana yön verecek.
Çatı katı meselesinde de beni tatmin edici yorumda bulundunuz. Eşimde aynı düşünüyor. Şu da var belki bunlar çok basit sorulardır ama biz bu konuda hiçbir bilgi sahibi olmadığımız için bize veli nimet gibi geliyor.

Şuan tapularımızı bekliyoruz inşallah elimize geçtikten sonra bazı şeyler için gayret göstereceğiz. Umarım hayal olmaktan çıkar ve gerçeğe dönüşür. Aslında ben bu konuda Konya ‘yı çok seviyorum özellikle Meram. En son geçen ay gittiğimde eşimle o 2 katlı müstakil tarzı evlere bakarak bir çok fikir yürüttük. Yani anlayacağınız ilham kaynağımız sizin oralar.
Tekrar teşekkür ederim.

Eski 03-08-2013, 12:59   #40
Ağaçsever

Sayın prıtt,
Konya'ya bir daha gelişinizde beklerim inşallah. Eğer elinizde imar çapı ve ölçü krokisi varsa bunlara bana ulaştırabilirseniz size biraz daha faydalı olabilirim diye düşünüyorum.

Eski 03-08-2013, 13:13   #41
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Teşekkür ederim. İmar çapı ve ölçü krokisini belediyeden alarak sizin başınızı ağrıtacağım inşallah.

Eski 03-08-2013, 13:43   #42
Ağaçsever

Başımız ağrımaz aksine bir arkadaşımıza yardımcı olabildiğimiz için mutlu oluruz sayın prıtt. Ama ölçü krokisini belediyeden değil tapu kadastrodan alacaksınız. (Koordinatlı ölçü krokisi)

prıtt beğendi.
Eski 03-08-2013, 17:17   #43
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Sn .prıtt,
Öncelikle kararınız için sizi kutlarım. Doğru bir karar verdiğinize inanıyorum. Bodrum konusunda ilave etmek istediğim küçük bir not var : Bana Çanakkale'de mimarlar odasından verilen bilgiye göre; mimari proje harçları hesaplanırken, bodrum yüzölçümü de üstteki daire kadar hesaplanıyor ve toplam proje m2 sine dahil ediliyor. Bu durumda ödenecek harç ve proje ücretleri bodrum kadar artıyor. Belki de mimarınız maliyet kaygısı ile bodrumsuz bir öneride bulunmuştur...

korucak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 17:25   #44
Ağaçsever

Sayın korucak,
Haklısınız. Netice itibariyle bodrum katta da bir imalat olduğu zaman hem proje m²'sine hem de ruhsatta işlenecek olan m²'ye bu kat eklenir. Dolayısla hem proje bedeli hem de belediyeye yatacak olan ruhsat harcı artacaktır. Ama her ne olursa olsun böyle bir yerde ben bir bodrum kata kesinlikle ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

feyzagul ve korucak beğendi.
Eski 05-08-2013, 12:12   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Sn.Efekentli;

100 m² üzerine yapılacak olan 2.5 katlı bir binanın altına 100 m² bodrum eklenmesi proje ve ruhsat bedelini yaklaşık olarak ne kadar arttırır. Bu konuda bir fikir verebilirmisiniz.

prıtt beğendi.
novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2013, 16:43   #46
Ağaçsever

Bahsi geçen konudaki maliyet yapılacak şehre göre değişir. Yaklaşık olarak belirtmem gerekir ise ikisi beraber minimum 2000 TL maksimum 5000 TL civarında proje ve belediye harcında değişikliğe neden olur. Ama inşaat yapım maliyeti farklı tabii ki.

Eski 17-04-2014, 11:15   #47
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Sitede hergün yeni bir şey keşfediyorum.Bu bölümü bugün bulup okudum.Çünkü böyle arayışlar içindeyim ben de.Ama tarihlere bakınca bölümün sonunda evin inşaatıyla ilgili fotoğraflar göreceğim diye beklerken konunun sonunun boş kaldığına şaşırdım.Acaba sayın Pritt ın hayalleri ne oldu?

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 11:42   #48
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Hayaller devam ediyor en ufak bir sapma yok.

Ama aşmaya çalıştığımız imarla ilgili bazı sıkıntılar var inşallah onlarda aşılırsa bişeyler olacak gbi. Aksini düşünmemeye çalışıyorum şimdilik. 2-3 aylık bir süre daha bekleyeceğiz bakalım.

Eski 17-04-2014, 13:26   #49
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Sn. Resimsel, Eviniz ve bahçeniz gerçekten harika. Ayrıca prefabrik heralde değilmi? Ankara gibi bir yerde ısıtma ile ilgili problem yaşıyormusunuz?

sevoş beğendi.
Eski 18-04-2014, 10:59   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2014
Çok güzel eviniz imrendim Güle güle oturun herkezin hayalindeki bir ev olmuş ne desem az kalır gerçekten çok güzel...

resimsel beğendi.
Northstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 01:59   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Kesinlikle ama kesinlikle müstakil ev derim. Bence apartman işkence. Hem arsa merkeze yakınsa daha iyi bir hayat seçeneği olamaz. Emin olun sizin sahip olduğunuz şansa sahip olmak için çok şey verecek milyonlarca insan var
Evet bence de müstakil ev olmalidir.

prıtt ve resimsel beğendi.
isvicreli1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2015, 12:00   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Alıntı:
Sn. Resimsel, Eviniz ve bahçeniz gerçekten harika. Ayrıca prefabrik heralde değilmi? Ankara gibi bir yerde ısıtma ile ilgili problem yaşıyormusunuz?
Sayın prıtt

Evinizi yaptınız mı ?

Yaptıysanız tecrübelerinizden yararlanabilir miyiz acaba?

Düzenleyen kunur54 : 02-08-2015 saat 12:01 Neden: imla hatası
kunur54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2015, 17:51   #53
Ağaçsever

bozkır's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Dış cephede hangi malzemeyi kullandığınızı öğrenebilir miyim?

resimsel beğendi.
bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2015, 11:50   #54
Ağaçsever

bozkır's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Sayın resimsel,

Andezit taşını nereden temin ettiniz? Kullanmaktan memnun musunuz?
Malzeme ve işçilik fiyatları konusunda bilgi verebilir misiniz?

bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2015, 15:53   #55
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resimsel Mesajı Göster
Sn.bozkır,andezit taşının diğer bir adı Ankara taşı,Gölbaşı ilçesinde çok sayıda işletme var.
Evet çok memnunum 8 yıl oldu yapılalı henüz bir çatlak dahi görmedim,
maliyeti hakkında bir bilgim yok maalesef ancak şunu söyleyebilirim
diğer kaplama taşlardan çok daha hesaplı idi.

Böyle bir evin maliyeti arsa hariç yaklaşık ne kadardır? Bilgi verebilir misiniz?

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 17:17   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
önceki sayfada 2013yılında görüne resimdebu buyuk bınalaryok gıbı gorunuyor
ıkı yılda mı yaptılarbu bınaları

resimsel beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 21:02   #57
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
önceki sayfada 2013yılında görüne resimdebu buyuk bınalaryok gıbı gorunuyor
ıkı yılda mı yaptılarbu bınaları
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resimsel Mesajı Göster
Evet aynen iki yılda bu hale geldi.
İnşaat sektörümüz son yıllarda hızlı bir şekilde ilerledi. Artık hazır her şey duvarlar bile, binaya getirip konduruyorlar Hazır duvar kullanılmadan bile 4 katlı apartmanlar 3 ayda bitiyor...

Safranlı ve resimsel beğendi.

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 07-09-2015 saat 23:00
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2015, 13:54   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Galeri: 4
Alıntı:
Arkadaşlar mimar arkadaş şöyle bir taslak çıkardı içime sinmesine rağmen yinede bazı tereddütlerim var. Taslak hakkında fikirlerinizi beyan ederseniz sevinirim.

Teşekkürler.
Merhaba hocam, ev planlarına biraz merakım var. Şu anda da küçük bir müstakil evde oturuyorum. Yapısal olarak olmasa da, evimi kendim planladım. Ve çok memnunum. Hemen her türlü detayı düşünmüşüm. Gösterişi az ama ferah ve maksimum konforlu bir ev oldu. Şimdi de hedefim emekliliğimizi geçirebileceğimiz. Keyifli ve kullanışlı bir ev planlamak. Her boş zamanımı bununla ilgili okumakla geçiriyorum diyebilirim.

Öncelikle evin tek katlı olması çok iyi fikir. Ev içi asansör yapacak kadar parası olmayanlar için müstakil evin mutlaka tek katlı olması gerektiğini düşünüyorum. Malum bir gün yaşlanacağız. Eğer arazi ile ilgili bir sıkıntı varsa ve tek kata ev yapamıyorsak da bir yatak odası+ banyo+mutfak+ salon mutlaka giriş katında olmalı. gerekirse üst kata bir iki yatak odası vs banyo yapılabilir.

Sizin plana gelince, çok büyük aileler dışında yatak odasına banyo yapılmasını çok anlamlı bulmuyorum. Sizin özel bir talebinizse onu bilemem.
İkincisi madem böyle bir ev yapıyorsunuz evin içinde bir kiler olması önemli.

Internette gördüğümüz evleri yapabilmek için biraz cesaretli olmak lazım sanki. Ne yazık ki bizim mimarlarımız bu konuda biraz zayıf.

house plans diye bir site var. Orayı bir inceleyin isterseniz. Ben size bir plan ekliyorum. Kaba taslak bir şey. Ölçülerini çevirmedim, gerekirse yapılabilir. Yine sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım.

Kolay Gelsin

Name:  ev.jpg
Views: 4750
Size:  25.5 KB

yalınkat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2016, 11:43   #59
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Siteyi inceledim. Ama karar vermek o kadar zor ki. daha fazla kafam karışsın istemiyorum yukarıdaki eklediğim taslağı uygulatacağım.

Teşekkürler.

mozen ve yalınkat beğendi.
Eski 08-01-2016, 14:35   #60
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
3 kata imarlı bir arsam var. 100 m2 tabandan 1 bodrum + 2 kat düşünüyorum ama şuan bunların hepsini birden yapacak gücüm yok.
Birde 200 m2 yi geçen inşaatlarda yapı denetim zorunluluğu var Buda proje maliyetine ekstradan 5 bin tl katıyor. Eğer önce tüm projeleri 2 kata göre planlatsak önce 2 katımızı (bodrum+1 kat) yapsak, mali gücümüz olduğunda 3. kat için başvurduğumuzda proje ve ruhsat maliyetleri çok mu artıyor.

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024