agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2012, 13:52   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-11-2008
Arsa alıp ev ve bahçe mi yapsam yoksa bahçeli bir ev mi alsam?

İsteğim küçük bir bahçeydi sadece, çocukluğumdan kalma çiçek kokuları bir de...Her defasında bir engel çıktı ya da bana öyle geldi ya da sırası gelmemişti henüz hayat denen hengamede.Üstelik engeller o kadar da sevimsiz değildi, bebeğimin olması gibi, ev almak ve benzeri gibi. Ama artık bebek büyüdü masrafı artsa da olsun kendini biraz olsun kurtardı, 5 yaşına yaklaştı. Evimin borcu bitti. Sıra geldi hayallerimin bahçeli evine inşaallah.

Kararsız kaldığım konu şu ki; arsa alıp üzerine sıfırdan bir ev bahçe yapmak mı yoksa hazırda olan bir bahçeli ev satın almak mı? Elimde hiç param yok, kredi çekeceğim. Ankaralı arkadaşlara da danışmak istedim. Karataş köyünden almamı önerdiler siz ne dersiniz? Daha uygun bir yerler bilen var mı? Fiyat olarak da uygun tabii. Rica etsem benimle fikirlerinizi benimle paylaşabilir misiniz? Bu site ve tabiiki üyeleri benim için çok kıymetli, fikirleri de çok kıymetli.

Saygılar sunuyorum. Yazımın kusuruna bakmayın, biraz kararsız ve kendimle soru cevap şeklinde bir yazı oldu.

İpek Kozası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 15:22   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2010
İsteğim küçük bir bahçeydi...

altındağ kavaklı mahallesini değerlendirin. yüzlerce bahçe var. rağbet gören bir yer.

naybakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 15:55   #3
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim Sayın Naybakır, ilk cevap veren siz oldunuz. Nasip inşallah hayırlısıyla bir bahçeli evimiz olur.

Tura beğendi.
Eski 24-12-2012, 16:56   #4
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
Merhaba,

Benim de isteğim sadece bir parça(maydanoz dikecek kadar bile)toprağım olsun idi,köyde büyüdüğüm için beton yığınlarının içinde yaşamak işkence olurdu bana ancak...

Artık benimde bir bahçem var(aklıma ne gelirse diktiğim)..umarım sizde en yakın zamanda bulursunuz,
size önerim arsa alıp evi kendi zevkinize göre yapmanız,arsa almadan önce toprağın dikime elverişli olmasına dikkat edin..

Umarım herşey gönlünüzce olur,yeni evinizin bahçesinde güllerinizi sularsınız...

Sevgilerimle

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 18:22   #5
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sevgili İpek Kozası öncelikle istediğiniz gibi bir bahçeye kavuşursunuz umarım
Sizin yerinizde olsam (ki değilim ama ) ben de arsa tercih ederdim.
Hem ileride değerlenmesi açısından, hem bahçe açısından... Artık portatif evleri çok çabuk ve uygun fiyatlara kuruveriyorlar arsaya diye biliyorum. Öyle betondu, harçtı gerek de olmuyor. Hem arsayı alıp, elinizde nakit olmazsa ileride ev yaptırma şansınız da olur. Fikir fikirden üstündür tabi, umarım doğru ve bütçeye uygun olanı bulursunuz

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 18:23   #6
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Türkkonut, Çayyolu civarında bahçeli ev kiralayabilir veya duruma göre satın alabilirsiniz.

Bahçe ayrı yerde olunca, çocuk küçük demişsiniz, gidip, gelmek zor olabilir.

Ayrıca, hazır bir yer almak her zaman daha uygun olabilir, nacizene bir tavsiye ama ne olur yanlış anlamayın kredi fikri hiç cazip gelmedi, hele de bu devirde.

Bahçeli eve kiraya geçmek çok daha ekonomik olabilir. Tabii bu benim fikrim, ben biraz garanticiyimdir.

Daha sonra yeterli parayı biriktirip, bu arada da araştırıp, uygun bir yer bulursunuz.

Her şey gönlünüzce olsun, dilerim bir gün istediğiniz her şeye sağlıkla kavuşursunuz.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 12:44   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci Mesajı Göster
Türkkonut, Çayyolu civarında bahçeli ev kiralayabilir veya duruma göre satın alabilirsiniz.

Bahçe ayrı yerde olunca, çocuk küçük demişsiniz, gidip, gelmek zor olabilir.

Ayrıca, hazır bir yer almak her zaman daha uygun olabilir, nacizene bir tavsiye ama ne olur yanlış anlamayın kredi fikri hiç cazip gelmedi, hele de bu devirde.

Bahçeli eve kiraya geçmek çok daha ekonomik olabilir. Tabii bu benim fikrim, ben biraz garanticiyimdir.

Daha sonra yeterli parayı biriktirip, bu arada da araştırıp, uygun bir yer bulursunuz.

Her şey gönlünüzce olsun, dilerim bir gün istediğiniz her şeye sağlıkla kavuşursunuz.
Çok teşekkür ederim Sayın Mandalinci, güzel öneri ve dilekleriniz için...

Eski 27-12-2012, 12:45   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Sevgili İpek Kozası öncelikle istediğiniz gibi bir bahçeye kavuşursunuz umarım Amin güzel arkadaşım...
Sizin yerinizde olsam (ki değilim ama ) ben de arsa tercih ederdim.
Hem ileride değerlenmesi açısından, hem bahçe açısından... Artık portatif evleri çok çabuk ve uygun fiyatlara kuruveriyorlar arsaya diye biliyorum. Öyle betondu, harçtı gerek de olmuyor. Hem arsayı alıp, elinizde nakit olmazsa ileride ev yaptırma şansınız da olur. Fikir fikirden üstündür tabi, umarım doğru ve bütçeye uygun olanı bulursunuz
Bence de mantıklı...Ben de çoğunlukla öyle düşünüyorum...

Eski 27-12-2012, 12:47   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı Mesajı Göster
Merhaba,

Benim de isteğim sadece bir parça(maydanoz dikecek kadar bile)toprağım olsun idi,köyde büyüdüğüm için beton yığınlarının içinde yaşamak işkence olurdu bana ancak... Sizi en iyi ben anlarım...

Artık benimde bir bahçem var(aklıma ne gelirse diktiğim)..umarım sizde en yakın zamanda bulursunuz, Amin Allah razı olsun..
size önerim arsa alıp evi kendi zevkinize göre yapmanız,arsa almadan önce toprağın dikime elverişli olmasına dikkat edin.. Bence de mantıklı..

Umarım herşey gönlünüzce olur,yeni evinizin bahçesinde güllerinizi sularsınız...

Sevgilerimle
Amin ço teşekkürler.

Eski 27-12-2012, 23:22   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın İpek Kozası,
Dairelerde satış/maliyet fiyatları üstüne şöyle bir düşünelim.
Siz müteahhitsiniz, inşaat yapıyorsunuz. Benimde bir arsam var. Size kat karşılığı veriyorum. Arsaya 10 daire sığıyor, 5 daire bana vereceksiniz, 5 daire size kalıcak. Daireleri yaptınız ve 100.000 tl/ad fiyatıyla satıyorsunuz. 100.000 tl/ad. Fiyatla sattığınız beş daireden ne kadar kazanmanız lazım. İnşaat ve satışın iki yıl sürdüğünü düşünelim. Budurumda satış cironuz: 100.000x5=500.000 tl.
Paranızın iki yıllık kazancı ve iki yıllık emeğinizin karşılığı hiç olmassa 100.000 tl kazanmanız lazım. O halde 10 daire maliyeti:
maliyet=satış cirosu- satış karı
maliyet= 500.000 tl-100.000 tl =
400.000 tl olacaktır.
Bir daire maliyeti:
400.000 tl./10 =40.000 tl.Olacaktır.
Yani sizin piyasadan 100 bine alıcağınız daire 40 bine çıkar.
Aslında kar marjı %25 olarak düşük tutuldu. Bu işin gerçek hesabında. Piyasada 100 bin olan daire 30 bine çıkarılır.
Yani bana göre arsa alınır. 30 bin, 40 bin, 50 bin tl. Üstüne de 50 bin tl. Ye büyük bir ev yapılır. Ancak
kredi alınacağı için, bunun kararını bütçenizin gelir/gider taraflarının karşılaştırması sonucu ödemeler dengesine göre verirsiniz.
Halil Balaban

gülenmelek ve polemos beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 23:34   #11
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bence arsa ve dilediğiniz şekilde bir ev yapmak. Herhalde çok daha ucuza çıkar. İstediğiniz gibi yapma şansınız olur.

gülenmelek ve mrduran beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 00:15   #12
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
iyi bir mimara danışarak, imkanlarınız ölçüsünde, kendinizin "aileniz" çizdiğiniz evde yaşamak muhteşem bişey bence.
yalıtımından çatısına, ön-arka bahçenin yeri ve büyüklüğüne; mutfağınızdan, salonunuza, banyonuza kadar... herşeye siz karar verirsiniz.
fiyat, malzeme araştırması, ustalarla uğraşması vs... göze almanız gerek.
yazmadan edmedim.
size mutluluklar.

oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 11:20   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Sayın İpek Kozası,
Dairelerde satış/maliyet fiyatları üstüne şöyle bir düşünelim.
Siz müteahhitsiniz, inşaat yapıyorsunuz. Benimde bir arsam var. Size kat karşılığı veriyorum. Arsaya 10 daire sığıyor, 5 daire bana vereceksiniz, 5 daire size kalıcak. Daireleri yaptınız ve 100.000 tl/ad fiyatıyla satıyorsunuz. 100.000 tl/ad. Fiyatla sattığınız beş daireden ne kadar kazanmanız lazım. İnşaat ve satışın iki yıl sürdüğünü düşünelim. Budurumda satış cironuz: 100.000x5=500.000 tl.
Paranızın iki yıllık kazancı ve iki yıllık emeğinizin karşılığı hiç olmassa 100.000 tl kazanmanız lazım. O halde 10 daire maliyeti:
maliyet=satış cirosu- satış karı
maliyet= 500.000 tl-100.000 tl =
400.000 tl olacaktır.
Bir daire maliyeti:
400.000 tl./10 =40.000 tl.Olacaktır.
Yani sizin piyasadan 100 bine alıcağınız daire 40 bine çıkar.
Aslında kar marjı %25 olarak düşük tutuldu. Bu işin gerçek hesabında. Piyasada 100 bin olan daire 30 bine çıkarılır.
Yani bana göre arsa alınır. 30 bin, 40 bin, 50 bin tl. Üstüne de 50 bin tl. Ye büyük bir ev yapılır. Ancak
kredi alınacağı için, bunun kararını bütçenizin gelir/gider taraflarının karşılaştırması sonucu ödemeler dengesine göre verirsiniz.
Halil Balaban
Yazılanlar kısmen doğru...
bununla beraber kazın ayğı uzaktan göründüğü gibi degil
öncelikle prensip olarak arsanıza kendi hayat tarzınıza göre mutlak çok iyi bir mimar ile çalışıp tasaım yapılmalı ve mutlu bir hayatın peşinde olmalıdır
kendi tarzınızı verebileceginiz yuvanız her an ilgi isteyecektir.
her detayı ile ilgilenmelisiniz
müstakil evlerde maliyetler çok çok değişkendir
bire de mal olur on a da....
kendi ihtiyaçlarınızı fazlaca abartmadan kibar fonksiyonel ve optimum ölçülerde doga ile uyumlu bir buçuk kat veya iki kat yörenize uygun şık ve sade bie ev yapabili iseniz çok mutlu olursunuz
yalıtım,tasarruf ve maliyet ekseninde her zamn dikkatli karalar vermelisiniz
yapmışken oda olsun buda olsun derseniz hele kiredi ile çok sıkıntı yaşayabilirsiniz
şu anda 75 m2 lik bodrum kar giriş katı ve yatak odalarının oldugu ikinci katı olan villa en az 200 bin liray mal olur.
veya şöyle yazayım
bir m2 inşşaat için en az 750 tl ödemeniz gerekir
inşşaat alanın olarak her katı ayrı ayrı toplamalısınız
gönlünüze göre olsun

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 19:58   #14
Ağaç Dostu

Ben inşaatçı değilim. Kesin hesap çıkarmak niyetiyle yazmadım. Ben işin maddi yönüne bir projöktör tuttum. Verdiğim rakkamlar kesin rakkamlar değil. Ancak yanlışta değil. Siz verdiğiniz rakkama ulaşmak için bir metraj baz almışınız. İnşaatın mt2 si 750 tl. Ye çıkıyorsa 200 bine çıkar dediğiniz daire 266 m2 olur. 266 mt2 sini 200 bine çıkaran müteahhitten bunu kaça alırsınız. Üstelik adam sizden, bir daire karşılığı olarak, iki dairenin parası+kar alıcak. Bu parayla siz arsa alır dairenizi de yaparsınız. Ancak sizin söylediğinizde şu doğru. Kendiniz yapacaksanız; işi takip edecek ve edebileceksiniz. Amiyane olacak ama "Hamama giren terler" diye bir laf var. Birde şunda haklısınız. Keyfe keder yapacağınız herşeyin artı bir bedeli olacaktır. Ama bu, müteahhit işinde de vardır. Hem de iki katı + kar ilavesi ile. Öyleki eğer maddi şartlar uygunsa arsa alınıp inşaat yapılsa daha karlıdır. Hatta malzeme + %25 müteahhit karı verilerek bir taşerona bile yaptırılsa çok karlı olunur.
Sevgiyle kalın.
Halil Balaban

abay54 beğendi.
Eski 28-12-2012, 20:51   #15
Yeni Üye

ervah's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2012
Merhaba. Bende 1,5 sene önce sizin gibi apartman dairesinden sıkılmış biri idim. Daha sonra sizin gibi bir bahçe sahibi olmak istedim. Ve bir arsa satın aldım. Ufak bir bağ evi yaptım hobi amaçlı hafta sonları gidiyorum.

Sizin sorunuza gelince.

Hazır bahçeli bir ev almak çok çok avantajlı. Neden mi? ben köyün birinden arsa iken aldım bahçeye çevirmek için maddi olarak biraz masraf yaptım . Ayrıca bir göz oda yaptım o bile bir sürü masraf külfet getirdi. Proje yok proje masrafına zaten gümde yok proje olmayınca elektrikte alamıyorum. Yani sıkıntıları çok fazla.

Fakat ben aynı köyden biraz daha zorlanarak bahçeli bir ev almış olsa idim içinde evi olacaktı. Evin projesi olmasa bile eskiden yapıldığı için kullanabilecektim elektriği suyu olacaktı kuyusu olacaktı. Ama bunların hepsini sıfırdan yapınca masraflı oluyor. Hele hele şimdi köylerde dahi ekmek damına bile proje isteniyor ama eskiden yapılmış projesizlere ses çıkarılmıyor. Karar sizin. İnşallah allah gönlünüze göre yeşil bir ev nasip eder.

hatta oğlum resmini buraya koymuş.

Toprak Islahı Hakkında

polemos beğendi.
ervah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 14:03   #16
Ağaç Dostu

Mesaj yazan bütün arkadaşlara teşekkür derek başlamak istiyorum. Arkadaşlarım forumu bu sıralar sık ziyaret edemiyorum özür dileri. Yazdığınız yorumları okuyorum vakit buldukça, hepsi benim için çok kıymetli. ÇÜNKÜ BENİM DÜŞÜNEMEDİĞİM BİR ÇOK ALANA IŞIK TUTUYOR FİKİRLERİNİZ VE TECRÜBELERİNİZ.

mrduran beğendi.
Eski 29-12-2012, 14:06   #17
Ağaç Dostu

Sayın Halil Balaban ne güzel anlatmışsınız ki ben inşaat işinden hiç anlamam. En azından biraz olsun fikir sahibi oldum teşekkürler.

Eski 29-12-2012, 14:09   #18
Ağaç Dostu

Evet haklısın Halil Bey ikinci mesajınla daha açıklayıcı oldun. Hamama gireriz inşaallah en kısa zamanda

mrduran beğendi.
Eski 29-12-2012, 14:12   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Bence arsa ve dilediğiniz şekilde bir ev yapmak. Herhalde çok daha ucuza çıkar. İstediğiniz gibi yapma şansınız olur.
Galiba siz de Halil Bey gibi düşünüyorsunuz. Ben de ikinizin yaklaşımını da mantıklı bulup bu fikir üzerinden gideceğim sanırım. Teşekküerler ilginize, yazdığınıza sevindim.

Eski 29-12-2012, 14:16   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oz26 Mesajı Göster
iyi bir mimara danışarak, imkanlarınız ölçüsünde, kendinizin "aileniz" çizdiğiniz evde yaşamak muhteşem bişey bence.
yalıtımından çatısına, ön-arka bahçenin yeri ve büyüklüğüne; mutfağınızdan, salonunuza, banyonuza kadar... herşeye siz karar verirsiniz.
fiyat, malzeme araştırması, ustalarla uğraşması vs... göze almanız gerek.
yazmadan edmedim.
size mutluluklar.
Evet şimdi hayal ettim de kendi istediğim bir evi planlamak, her şeyine kendim karar vermek... çok güzel bir duygu hayali bile güzel vesselam...

Ustalarla uğraşmak konusu evet biraz can sıkıcı olabiliyor... Ama ne yapalım gülü seven dikenine katlanır değil mi Sayın İpek Kozası hanımefendisi

Eski 29-12-2012, 15:39   #21
Ağaç Dostu

Sayın İpek Kozası,
Üzgünüm, kullandığım amiyane söz hiç hoş olmadı. Sayın Safranlı "Kazın ayağı öyle değil" deyince bir an boş bulundum. Bana da hiç yakışmadı. Amacım önerdiğim yolun zorluklarının olduğunu anlatmaktı. Halk değimidir. Aslında söz doğru hedefi buldu. Ancak tarz olarak şık olmadı. Sizden özür dilerim.
Konuya gelirsek: Arsa alırken imar planına dikkat etmeniz gerekir. İmar planı, genellikle, sadece kat mevzuatı gibi düşünülür. Oysa siz bahçe kullanmak istediğiniz için: binanın arsaya konumlanma şekli önemli olacaktır. Arsanın dört tarafı boş bina ortada. Arsanın üç tarafı boş bina arka duvara bitişik. Bina bir taraftan veya iki taraftan komşuya bitişik olabilir. Bunlar imar planında bellidir ve uymanız gerekir. Bahçeyi kullanmak istediğiniz şekle göre planı olan arsa bakmanız lazım.
Sevgiyle hoşça kalın.
Halil Balaban

mrduran ve polemos beğendi.
Eski 29-12-2012, 16:00   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2012
Kredi ile bu işe girişme fikriniz var ise, öncelikle arsanızı alın ve borcunu bitirin derim Ev de yapmak isteyince öngörmediğiniz ekstra masraflar çıkabilir. Maddi olarak sıkıntıya girip işi yarıda bırakmak durumunda kalabilirsiniz. Çok fazla borca girip kendinizi sıkıntıya da sokmayın.
Halil beyin dediği gibi alacağınız arsanın özellikleri önemli. Mutlaka imar planını araştırın. Gönlünüzden geçen ev nasılsa, imar planı ona uygun arsa satın alın.
Elektrik ve suyu olması çok önemli. Arsanızın yola cephesi de belli bir uzunlukta olmalı diye biliyorum ev yapmak için. (Ev için ne kadar uygunsa fiyatı da o oranda artıyor arsanın)
Gönlünüze göre olur umarım.

Bir ekleme daha yapayım;
Bazen arsa ilanlarında çevresindeki arsalara göre daha uygun fiyatlı arsalar görüyorum. Siz de bu tip fırsatları takip edin. Bazıları ederinden çok daha yüksek fiyatlı gayrimenkul satmayı adet edindi ülkemizde maalesef.

iatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 10:38   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Sayın İpek Kozası,
Üzgünüm, kullandığım amiyane söz hiç hoş olmadı. Sayın Safranlı "Kazın ayağı öyle değil" deyince bir an boş bulundum. Bana da hiç yakışmadı. Amacım önerdiğim yolun zorluklarının olduğunu anlatmaktı. Halk değimidir. Aslında söz doğru hedefi buldu. Ancak tarz olarak şık olmadı. Sizden özür dilerim.
Konuya gelirsek: Arsa alırken imar planına dikkat etmeniz gerekir. İmar planı, genellikle, sadece kat mevzuatı gibi düşünülür. Oysa siz bahçe kullanmak istediğiniz için: binanın arsaya konumlanma şekli önemli olacaktır. Arsanın dört tarafı boş bina ortada. Arsanın üç tarafı boş bina arka duvara bitişik. Bina bir taraftan veya iki taraftan komşuya bitişik olabilir. Bunlar imar planında bellidir ve uymanız gerekir. Bahçeyi kullanmak istediğiniz şekle göre planı olan arsa bakmanız lazım.
Sevgiyle hoşça kalın.
Halil Balaban
Estağfirullah efendim ne demek; aramızda ufak tefek fikir çalışmaları- çatışma değil- olabilir. Burası bir aile gibi. Sizler de ailemin parçasısınız.
Evet doğru, ben bu imar planını sadece kat çıkılabilir mi? olarak biliyordum demekki değilmiş. Böyle konular da varmış Sayın İpek Kozası hanımefendisi
Teşekkür ederim size. Siz de hoşçakalın.

mrduran beğendi.
Eski 31-12-2012, 10:57   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iatalay Mesajı Göster
Kredi ile bu işe girişme fikriniz var ise, öncelikle arsanızı alın ve borcunu bitirin derim Ev de yapmak isteyince öngörmediğiniz ekstra masraflar çıkabilir. Maddi olarak sıkıntıya girip işi yarıda bırakmak durumunda kalabilirsiniz. Çok fazla borca girip kendinizi sıkıntıya da sokmayın.
Halil beyin dediği gibi alacağınız arsanın özellikleri önemli. Mutlaka imar planını araştırın. Gönlünüzden geçen ev nasılsa, imar planı ona uygun arsa satın alın.
Elektrik ve suyu olması çok önemli. Arsanızın yola cephesi de belli bir uzunlukta olmalı diye biliyorum ev yapmak için. (Ev için ne kadar uygunsa fiyatı da o oranda artıyor arsanın)
Gönlünüze göre olur umarım.

Bir ekleme daha yapayım;
Bazen arsa ilanlarında çevresindeki arsalara göre daha uygun fiyatlı arsalar görüyorum. Siz de bu tip fırsatları takip edin. Bazıları ederinden çok daha yüksek fiyatlı gayrimenkul satmayı adet edindi ülkemizde maalesef.
Merhabalar Sayın İatalay; evet gerçekten çok akılcı yaklaşmışsınız konuya, ben de bu yıl için bahçeli ev hayalime katkıda bulunması için kredi çekerek minik bir yatırım yaptım. Kredi borcum bitene kadar-11ay- yatırımım da değerini bulacak inşaallah.Dedikleriniz üzerinde ayrıntılı düşüneceğim.
Teşekkür ederim.

Eski 31-12-2012, 12:20   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 Mesajı Göster
Ben sayfalarca plan yaptım.Fakat olmadı.Önce uygun ortamı sağlamak gerek yoksa daha çok üzülüyorsunuz

Benim de planlarım çok ya Allah'tan hayırlısı...
Umarım sizin planlarınız da gerçekleşir tez zamanda..Allah'tan ümit kesilmezmiş.
Uygun ortamdan benim anladığım para Anladınız siz onu.
Ne yapalım biz niyet ettik hayırlısıysa olsun.

çiftçi5234 ve mrduran beğendi.
Eski 31-12-2012, 12:23   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ervah Mesajı Göster
Merhaba. Bende 1,5 sene önce sizin gibi apartman dairesinden sıkılmış biri idim. Daha sonra sizin gibi bir bahçe sahibi olmak istedim. Ve bir arsa satın aldım. Ufak bir bağ evi yaptım hobi amaçlı hafta sonları gidiyorum.

Sizin sorunuza gelince.

Hazır bahçeli bir ev almak çok çok avantajlı. Neden mi? ben köyün birinden arsa iken aldım bahçeye çevirmek için maddi olarak biraz masraf yaptım . Ayrıca bir göz oda yaptım o bile bir sürü masraf külfet getirdi. Proje yok proje masrafına zaten gümde yok proje olmayınca elektrikte alamıyorum. Yani sıkıntıları çok fazla.

Fakat ben aynı köyden biraz daha zorlanarak bahçeli bir ev almış olsa idim içinde evi olacaktı. Evin projesi olmasa bile eskiden yapıldığı için kullanabilecektim elektriği suyu olacaktı kuyusu olacaktı. Ama bunların hepsini sıfırdan yapınca masraflı oluyor. Hele hele şimdi köylerde dahi ekmek damına bile proje isteniyor ama eskiden yapılmış projesizlere ses çıkarılmıyor. Karar sizin. İnşallah allah gönlünüze göre yeşil bir ev nasip eder.

hatta oğlum resmini buraya koymuş.

Toprak Islahı Hakkında
Sayın Ervah, ben de bu durumun kafamda tablosunu çizmeye çalışmıştım ama siz bizzat yaşayan biri olarak beni aydınlattınız. Teşekkürler, bu mesajınızı eşime de okutacağım.

Eski 01-01-2013, 15:30   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
Önce parayı bulmak lazım. Paran olursa herşey hallolur.

Yıllardır plan yaparım, materyal toplarım ama bir türlü parayı toparlıyamadım....

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 16:59   #28
Ağaç Dostu

Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardacan2000 Mesajı Göster
Önce parayı bulmak lazım. Paran olursa herşey hallolur.

Yıllardır plan yaparım, materyal toplarım ama bir türlü parayı toparlıyamadım....
Aynen aynen...

Eski 02-01-2013, 17:00   #29
Ağaç Dostu

Eeee... Yılbaşı geçti zengin de olamadık. O zaman çalış bakalım İpek Kozası hanımefendisi çalış kölee. Hayallerimin kölesiyim...

Eski 04-01-2013, 14:57   #30
Ağaç Dostu

Hayallerimin kölesi İpek Kozasından tüm arkadaşlarıma selamlar;
bağlıca diye bir yer varmış eskişehir yolu üzerinde. Bu tarafları bilen var mı? 750 metrekarelik bir parsel varmış. Fiyatı da 150.000 tl imiş. Nasıl?

hanndan beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024