agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni554Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2012, 11:02   #31
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
Hayırlı olsun sayın Tolga Özmeral;gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşmışsınız, ben de bu ölçülerde bir konteynır düşünüyordum fakat belediye işleri can sıktığı için erteliyorum, şunu sormak istiyorum; belediye resmi prosüdür haricinde normal beton yapılarda olduğu gibi yapı ruhsat harcı vs. gibi yüksek maliyet çıkaran bir harç talep ediyorlar mı acaba? bir de istanbul da aynı şartlar geçerlimi konuda bilgisi olanlar varsa paylaşırlarsa çok sevinirim, tekrar hayırlı olsun dileklerimle.

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 11:18   #32
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Sayın Attar,
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi attar Mesajı Göster
belediye resmi prosüdür haricinde normal beton yapılarda olduğu gibi yapı ruhsat harcı vs. gibi yüksek maliyet çıkaran bir harç talep ediyorlar mı acaba?
Tahmini bir miktar sorduğum da, bu yapı için ruhsat bedelinin 200-250 TL. civarı tutacağını söylediler.

attar beğendi.
Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 14:01   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Sayın Tolga Özmeral;
foseptik ve kuyuyu nereye açmanızı istiyorlar anlayamadım, açıklayabilir misiniz?

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 16:09   #34
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Sayın Çisem,

Kuyu ve foseptik için kimse bir şey demedi. (Aman demesinler!!)

Zaten;
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral Mesajı Göster
Merhaba biz de geçen sene 300 metrekare imara açık bir arsa sahibi olduk.
Fideleri diktik, kuyuyu, foseptiği açtırdık.
Hali hazırda oradalar. Eğer buna da karışırlarsa bittim ben.

Hal böyle olunca son anda konteynerin projesi 180 derece değişti. Tam üretime girmeden yetiştim, yeni projeyi imzalayıp gönderdim.

Son durum şu;

Name:  İmara göre yerleşim yeri.jpg
Views: 11392
Size:  20.4 KB

Çok hatalar yaparak bu süreci idare etmeye çalışıyorum. Bu konular hakkında çok eksiğim. Bana denizi, balıkçılığı sorsanız altından girer üstünden çıkarım. Ama iş sudan çıkıp karaya, bağ bahçe işine gelince sudan çıkmış balığa dönüyorum.
Umarım benim gibi böyle bir işe niyetlenen arkadaşlar, benim yaptığım hataları yapmazlar. Zaten buraya yazmamdaki amaç biraz bu, biraz da sizlerden yardım almak.

Bakın bu işlere ne kadar yabancı olduğuma dair küçük bir anı;
http://www.agaclar.net/forum/968277-post160.htm

Düzenleyen Tolga Özmeral : 25-05-2012 saat 16:27 Neden: Ekleme.
Eski 25-05-2012, 16:29   #35
Ağaç Dostu

Meyve fidanlarınızın yeri değişecek gözüküyor.

Evinizin su basmanı, montajı aslında her gelişmeyi fotoğraflayıp paylaşmaya devam edebilirseniz benim gibi bir çok üyeye de yardımcı olacaksınız.

Lütfen paylaşmaya devam edin.
Kolay gelsin.

Eski 25-05-2012, 17:16   #36
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çisem Mesajı Göster
Meyve fidanlarınızın yeri değişecek gözüküyor.

Evinizin su basmanı, montajı aslında her gelişmeyi fotoğraflayıp paylaşmaya devam edebilirseniz benim gibi bir çok üyeye de yardımcı olacaksınız.

Lütfen paylaşmaya devam edin.
Kolay gelsin.
Sayın Çisem,
Açıkçası bu forumda daha palazlanmadan çok fazla paylaşımda bulunup yer kaplamak istemiyorum. Belki bu konular enine boyuna daha önce yazılmış/paylaşılmış olabilir forumda bir yerlerde. O yüzden hoş bakılmayabilir belki.

Bu gün konteyneri istediğim yere koyamayacağımın kötü haberini alınca elime metre ve ip alıp imar sınırını belirledim.

Neyse, henüz uyarı almamışken bahçeyi (gerçi henüz bahçe denemez) ve su basmanının kabaca kaplayacağı alanı paint ile becerebildiğim kadar göstermeye çalışayım;
Name:  Bahçe Fotoğraf.jpg
Views: 11095
Size:  62.0 KB
Name:  Fotoğraf0482.jpg
Views: 11462
Size:  55.1 KB
Name:  Fotoğraf0483.jpg
Views: 10896
Size:  54.4 KB
Name:  Fotoğraf0484.jpg
Views: 11190
Size:  56.2 KB
Name:  Fotoğraf0485.jpg
Views: 11380
Size:  58.6 KB

Düzenleyen Tolga Özmeral : 25-05-2012 saat 17:21 Neden: Yüklemeyi bir türlü beceremediğim fotoğraf.
Eski 25-05-2012, 17:59   #37
Ağaç Dostu

İlgili konu başlıklarından ev yapımları ile ilgili sayfalarda bir çok üye, farklı zamanlarda farklı yapıları bahçelerine inşaa etmiş ve bu yolda olanlara çok konuda yardımcı olmuşlardır.

Sizin bugünün fiyatlarıyla, yasalarıyla, her tür resmi prosedürleri detaylandırmanız en başta bana yol gösteriyor. Site yönetimi bilgi içeriğine önem vermekte ki ben bu sitenin özellikle bu yönünü çok seviyorum.

Fotoğraflarda birkaç fidanınız yer değiştirecek görünüyor.
Bana arsama ev yaptırdığım taktirde ilk iş tespih ağacını verandanın dibine dikmemi ısrarla söylediler.
Bunu uygulayan var mı bilmiyorum ama tecrübesi olan varsa paylaşmasını isterim.
Evin ve civarının sivrisinek v.b haşereleri tamamen kovduğu ve çok güzel kokusunun insanı dinlendirdiği söylendi. Ben de bu bilgiyi sizinle sayfanızda paylaşmış oldum.

Herşey güzel gidiyor canınızı sıkmayın. Tekrar kolay gelsin.

Eski 25-05-2012, 19:37   #38
Ağaç Dostu

attar's Avatar

sayın Tolga Özmeral 42 nolu mesajdaki 0484.jpg resimde gözüken y şeklindeki direkler beton mu fiyatları nedir acaba

Eski 25-05-2012, 23:21   #39
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Kuyu ve foseptik için kimse bir şey demedi. (Aman demesinler!!)

Zaten;

Hali hazırda oradalar. Eğer buna da karışırlarsa bittim ben.
Kuyu için de DSİ'den izin almanız gerekiyor diye biliyorum. Yeraltı sularını korumak için bu izin müessesi gerekiyor..

DSİ'nin kapısını çalmadan önce kuyu açan firmaları bir yoklayın isterseniz, eğer izin gerekiyorsa o firmalar işin yöntemini daha iyi biliyor diye düşünüyorum.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 23:26   #40
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Bir şöför arkadaş 40 ayak tabir edilen aracıyla daha uygun fiyata getirebileceğini, yalnız konteyner araçtan biraz fazlaca taşacağı için trafik cezası alabileceğini, (700 TL civarı) bu riski alırsam anlaşacağımızı söyledi. Eğer yüklenip bekleyip Tuzla'dan gece saat 02:00 gibi çıkarsa ceza ihtimalinin çok düşük olduğunu da ekledi. Bilemiyorum, gelecek araca dönüş yolunda yük bulabilirsek fiyat daha da uygun hale gelecekmiş.
Evet, bende de aynı durum oldu. Riske katlandık artık.

İki noktayı daha hatırlatayım:
- Çatıyı monte etmek için gelen ustaların barınma ve iaşelerini sizin karşılamanız gerekiyor diye biliyorum. Hesabınızın içinde yoksa dahil etmelisiniz.
- Gelen ustalar montaj için elektrik gerekiyorsa (genelde matkap, kaynak, kesici için elektrik enerjisi gerekir), bunu da sizin temin etmenizi bekleyeceklerdir. Yani eğer arsanızda elektrik yoksa (ki olmaması çok normal), bu durumda yeterli güce sahip bir jeneratörü kiralayıp getirmeniz gerekir.

Eski 26-05-2012, 09:52   #41
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Alıntı:
Herşey güzel gidiyor canınızı sıkmayın. Tekrar kolay gelsin.
Sayın Çisem,
Teşekkür ederim.

Alıntı:
Sizin bugünün fiyatlarıyla, yasalarıyla, her tür resmi prosedürleri detaylandırmanız en başta bana yol gösteriyor. Site yönetimi bilgi içeriğine önem vermekte ki ben bu sitenin özellikle bu yönünü çok seviyorum.
O zaman elimden geldiğince, başımdan geçen bu süreci detayları ile buradan aktarmaya çalışacağım.

Alıntı:
sayın Tolga Özmeral 42 nolu mesajdaki 0484.jpg resimde gözüken y şeklindeki direkler beton mu fiyatları nedir acaba
Sayın Attar,
Direkler beton. Ben ne kadara yaptırdığımı unutmuştum. Sorunuz üzerine yaptırdığım kişiyi aradım.
Direklerin tanesi 35 TL. Eğer yerlerine kendileri dikerse 50 TL. imiş.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Kuyu için de DSİ'den izin almanız gerekiyor diye biliyorum. Yeraltı sularını korumak için bu izin müessesi gerekiyor..
Sayın Çamtepe,

Bizim arsanın olduğu yer denize 500 metre mesafede ve deniz seviyesinde. Tam aksi yönde yaklaşık 300 metre öteden de deniz ile buluşan bir ırmak geçmekte.
Yani epey sulak bir bölge.
Bizim suyumuz 2 metrede çıktı. Kuyumuzun toplam derinliği 4 metre.
Acaba D.S.İ.'nin müdahale etmek için kıstas aldığı belli bir oran, derinlik vs.. var mıdır?
Bakın özel uydumdan çektiğim fotoğrafı paylaşayım ;

Name:  Uydu görüntüsü.jpg
Views: 10997
Size:  41.9 KB

Name:  Uydu görüntüsü 2.jpg
Views: 11043
Size:  49.5 KB

Alıntı:
İki noktayı daha hatırlatayım:
- Çatıyı monte etmek için gelen ustaların barınma ve iaşelerini sizin karşılamanız gerekiyor diye biliyorum. Hesabınızın içinde yoksa dahil etmelisiniz.
- Gelen ustalar montaj için elektrik gerekiyorsa (genelde matkap, kaynak, kesici için elektrik enerjisi gerekir), bunu da sizin temin etmenizi bekleyeceklerdir. Yani eğer arsanızda elektrik yoksa (ki olmaması çok normal), bu durumda yeterli güce sahip bir jeneratörü kiralayıp getirmeniz gerekir.
Evet firma yetkilisi bahsettiğiniz hususlar konusunda beni bilgilendirdi.
Elektrik işini yetiştirmeye uğraşıyorum. Aslında sokak lambası tam arsanın bitişiğinde. Yani çit ile direğin arasındaki mesafe 1 metre bile yok.
Ama işte prosedürler, prosedürler.

Eski 26-05-2012, 11:42   #42
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Alıntı:
Sayın Attar,
Direkler beton. Ben ne kadara yaptırdığımı unutmuştum. Sorunuz üzerine yaptırdığım kişiyi aradım.
çok teşekkür ederim ilginize

Eski 26-05-2012, 11:49   #43
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Sayın Tolga Özmeral;

Alıntı:
Bizim arsanın olduğu yer denize 500 metre mesafede ve deniz seviyesinde. Tam aksi yönde yaklaşık 300 metre öteden de deniz ile buluşan bir ırmak geçmekte.
Yani epey sulak bir bölge.
Bizim suyumuz 2 metrede çıktı. Kuyumuzun toplam derinliği 4 metre.
Acaba D.S.İ.'nin müdahale etmek için kıstas aldığı belli bir oran, derinlik vs.. var mıdır?
DSİ 10 metre üstü derinlikler için ruhsat zorunluluğu getirmiş,sizin 4 metre hiçbirşeye gerek yok, bu derinlikten çıkan suları yüzey suyu katagorisine alıyorlar,yeraltı sularının belirli bir kontrol altında tutmak için ruhsata tabi tutuyorlar, ben de yeni sondaj yaptırdım epeyce araştırdım çok bilgi kirliliği var herkes bişeyler söylüyor fakat kanuni çerçeve bu şekilde, kolay gelsin.

Eski 26-05-2012, 11:57   #44
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Alıntı:
Sayın Tolga Özmeral;

DSİ 10 metre üstü derinlikler için ruhsat zorunluluğu getirmiş,sizin 4 metre hiçbirşeye gerek yok, bu derinlikten çıkan suları yüzey suyu katagorisine alıyorlar,yeraltı sularının belirli bir kontrol altında tutmak için ruhsata tabi tutuyorlar, ben de yeni sondaj yaptırdım epeyce araştırdım çok bilgi kirliliği var herkes bişeyler söylüyor fakat kanuni çerçeve bu şekilde, kolay gelsin.
Sayın Attar,
Verdiğiniz bilgi önemli ve iyi bir haber oldu benim için.
Teşekkürler.

attar beğendi.
Eski 26-05-2012, 12:35   #45
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Alıntı:
Sayın Attar,
Sayın Tolga Özmeral, direkleri satan firmanın internet adresi veya telefonu var mı? teknik ismini de bilmiyorum ayrıca, buralarda pek rastlayamadım da

Eski 26-05-2012, 13:00   #46
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Alıntı:
Sayın Tolga Özmeral, direkleri satan firmanın internet adresi veya telefonu var mı? teknik ismini de bilmiyorum ayrıca, buralarda pek rastlayamadım da
Sayın Attar,
Bu direkleri yapan Sinop'ta küçük, yerel bir esnaf.
İnternet üzerinden iş yapmıyor.
Arsa çeviriyor, künk döküyor vs..
Benim su kuyusu, foseptik ve bahçe çit çevirme işini de bu arkadaş yapmıştı.
Burada bu direkler 'üzümlük direği' olarak geçiyor.
Ama yine de telefonunu isterseniz verebilirim.

attar beğendi.
Eski 26-05-2012, 14:56   #47
Ağaç Dostu

attar's Avatar

teşekkür ederim Tolga Özmeral, bu isimle bir sorayım

Eski 27-05-2012, 14:04   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Herkese merhaba, yaşadığım evin bahçesi çok küçük olduğu için , Burdur Gölü kenarında, imara kapalı hobi bahçelerinin bulunduğu bir alandan içinde 32 meyve fidanı dikilmiş ve büyümüş olan 300 metrekare bir meyve bahçesi satın aldım. İçinde bir bağ evi olsun istiyordum. Birkaç yetişmiş meyve fidanını kesmek gerekeceği için, yanındaki boş olan diğer 300 metrekarelik parseli de aldım. İşlemleri bu hafta bitecek ve hızla buraya bir bağ evi kondurmak isteğindeyim.

Epey zamandır inceledikten sonra, fikrim prefabrik evlerden taş evlere kayıyor. Ustasını yakalayabilirsek 5X5 ya da 6X6 yığma bir taş bağ evi yaptırmak istiyorum. Gelişmeleri sizinle paylaşacağım.

zekiabbas beğendi.
seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 16:18   #49
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Sayın Seleste,
Umarım bu süreçte her şey gönlünüzce olur.
İlgiyle takip edeceğim.
.... .... ....

Kendi durumuma gelecek olursam;
Su basmanı maliyeti beklediğimin çok ama çok üstünde çıktı.
Bütün hesaplarım alt üst oldu. Bu iş için köşeye ayırdığımız birikim, bu son sürpriz ile uyuşmuyor.

Arsa biraz sulak bir merada olduğu için subasman en az 60 cm. yüksekliğinde olmalıymış. Ayrıca kullanım alanı harici kenarlardan en az 30 cm. taşmalıymış.

Yani sonuç, 7.60 x 6.60 = 50.16 metrekare;

Name:  Subasman Plan.jpg
Views: 13894
Size:  47.4 KB

Ben yaklaşık 2,500 - 3,000 TL arası bir miktar beklerken, 5 - 6 bin lira arası bir fiyat çıktı.
Üstelik vakit yok ve hemen başlanması gerekiyor. Betonun kuruma süresi de dahil iş ancak 8 gün de bitebiliyor. 7 Haziran konteyner'in hazır olacağı tarih.
Vaktinde aldıramazsam firmada kapladığı alan için belli bir kira ödemek durumundayım.
Araştırmadan etmeden yola atlayınca işler böyle sarpa sarıyor işte.
Sabırsız, 'hemen olsun bitsin' tarzı bir kişiliğe sahip olmanın bedeli bu herhalde.

İyi günler dilerim.

Bu arada küçük bir bilgi eklemesi;

Alıntı:
400 ile 600 TL. arası bir bedel karşılığı tüm projeler bu gün halloluyor.
Hayır hallolmuyor.
Sıhhi tesisat ve mimari projeler hemen hazır olmakla beraber, elektrik projesi usül/prosedür gereği 3 iş günü sonra çıkacakmış.

Düzenleyen Tolga Özmeral : 27-05-2012 saat 17:17 Neden: Ekleme.
Eski 27-05-2012, 17:41   #50
Ağaç Dostu

50 m2, 60 cm yükseklikte su basmanı için 5-6 bin fazla değil mi?
Başka ustalardan da fiyat almaya zamanınız kalsaydı keşke.

Kolaylıklar diliyorum.

Eski 27-05-2012, 17:48   #51
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bana da biraz fazla geldi. Ben de 7*8 m'lik su basmanı arka taraf 30 cm yukarıda, ön taraf 60 cm yukarıda olacak şekilde 2010 senesinde 1600 TL gibi bir şeye yaptırmıştım. Hadi 50% hammade fiyatları artmış olsa, yöresel iş gücü maliyeti de Sinop'ta fazla olsa yine 3000-3500 ancak tutar.

Su basmanda gereksiz yere fazla demir kullanacak olabilirler mi?

İsterseniz şöyle anlaşın, malzemeleri siz tedarik edin, malzeme üstüne 100% işçilik koysunlar, bir de öyle fiyat alın bakalım..

Eski 27-05-2012, 20:56   #52
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Alıntı:
Ben yaklaşık 2,500 - 3,000 TL arası bir miktar beklerken, 5 - 6 bin lira arası bir fiyat çıktı.
Sayın Tolga Özmeral;

biraz inşaat işleriyle uğraştım,şöyle sorayım kaç m3 beton ve kaç kilo demir kullanıldığını sor maliyet işinde daha kolay yardımcı olabilirim ama şu şekilde maliyeti düşürebilirsin; 60 cm su basma seviyesi üstüne çok yük binmiyeceği için içinin komple dolu olmasına gerek yok, asmolen tavan sistemi gibi düşünün demirlerin geçmediği yerleri köpük strafor ,ytong veya tuğla gibi ucuz maliyetli dolgu maddeleri ile doldurun maliyetin ciddi oranda düşecektir, tahmin ediyorum 3000 tl hallolur, saygılarımla.

Eski 27-05-2012, 23:32   #53
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
50 metrekarelik alan 60 cm yüksekliğe sahip subasmanı radye temel gibi dökerseniz maliyeti 5-6 bin Lira olur. Üzerine konteynır konulacak bir subasman için ne 60 cm yüksekliğe ihtiyaç var ne de radye temele.

Düzenleyen syılmaz : 27-05-2012 saat 23:33 Neden: düzenleme
syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 09:02   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Önce hayırlı olsun diyorum arsanız ve eviniz...

Subasmanı özenerek yapmalısınız üstelik ileride genişlemeye de imkan tanıyacak şekilde. Planda görüldüğü üzere arsanızın ev inşa edilebilecek yerine geçici evi yerleştirmektesiniz. Bir zaman gelecek oraya sığamaz olacak ve evi genişletmek arayışları başlayacak. O zamana bu günden hazır olmazsanız ileride pişman olursunuz size pahalıya patlar... Acele iş iyi değildir...Biraz zarara katlanın hakkı ile subasmanı yapın öyle gelsin geçici ev derim...

Ev yapmak zor ama bilinki herşey olacağına varıyor... Çok sıkmayın kendinizi.

attar ve Tolga Özmeral beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 11:09   #55
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Alıntı:
50 m2, 60 cm yükseklikte su basmanı için 5-6 bin fazla değil mi?
Başka ustalardan da fiyat almaya zamanınız kalsaydı keşke.

Kolaylıklar diliyorum.
Sayın Çisem,
Teşekkür ederim.

Bana da çok fazla geldi. Hele sizlerden gelen verileri okuyunca, bu düşüncem daha da pekişti.
Bir de üstüne her şey hesaplandı ve net miktar 7 bin lira'ya çıktı.
Ayrıca başka usta'ya sorma imkanım oldu ve o da 8 bin lira hesap çıkarttı.

Alıntı:
Bana da biraz fazla geldi. Ben de 7*8 m'lik su basmanı arka taraf 30 cm yukarıda, ön taraf 60 cm yukarıda olacak şekilde 2010 senesinde 1600 TL gibi bir şeye yaptırmıştım. Hadi 50% hammade fiyatları artmış olsa, yöresel iş gücü maliyeti de Sinop'ta fazla olsa yine 3000-3500 ancak tutar.

Su basmanda gereksiz yere fazla demir kullanacak olabilirler mi?

İsterseniz şöyle anlaşın, malzemeleri siz tedarik edin, malzeme üstüne 100% işçilik koysunlar, bir de öyle fiyat alın bakalım..
Sayın Çamtepe,
Tam dediğiniz gibi.
Konteyner firma yetkilisine durumu anlatıp, görüşünü sorduğumda tam da sizin verdiğiniz örnekleri vererek, azami sizin verdiğiniz miktarların çıkması gerektiğini söyledi. Hatta subasmanı yapacak arkadaş ile kendisini bire bir görüştürdüm.
Firma yetkilisine 7 bin lira maliyet çıktığını söylediğimde tepkisi;
"Abi ne yaptın?!! Mümkün değil." şeklinde oldu.

Fazla mı, az mı bilemiyorum fakat 1 ton demir gidecekmiş.
İlginize çok teşekkür ederim.

Alıntı:
Sayın Tolga Özmeral;

biraz inşaat işleriyle uğraştım,şöyle sorayım kaç m3 beton ve kaç kilo demir kullanıldığını sor maliyet işinde daha kolay yardımcı olabilirim ama şu şekilde maliyeti düşürebilirsin; 60 cm su basma seviyesi üstüne çok yük binmiyeceği için içinin komple dolu olmasına gerek yok, asmolen tavan sistemi gibi düşünün demirlerin geçmediği yerleri köpük strafor ,ytong veya tuğla gibi ucuz maliyetli dolgu maddeleri ile doldurun maliyetin ciddi oranda düşecektir, tahmin ediyorum 3000 tl hallolur, saygılarımla.
Sayın Attar,
24 metreküp beton, 1 ton demir gidecekmiş.
En düşük kalite beton kullanılacakmış. C16 diye tabir ediyorlar.
Bu betonun metreküpü 125 lira imiş.

Yani bu yüksek tutarın bir sebebinin de, Sinop'ta beton satışının tekel de bulunması olduğu sonucunda firma yetkilisi ile usta görüş birliğine vardı. Zira İstanbul'da aynı kalite betonun metreküpü 80 lira civarında seyrediyormuş.

Bahsettiğiniz gibi maliyeti düşürmek adına, yük binmeyen yerlere toprak dökülerek dolgu yapılacak ve üstü 10 cm. beton olacakmış. Bu şekilde en son net fiyat 7 bin lira çıkıyor.
İlginize çok teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
50 metrekarelik alan 60 cm yüksekliğe sahip subasmanı radye temel gibi dökerseniz maliyeti 5-6 bin Lira olur. Üzerine konteynır konulacak bir subasman için ne 60 cm yüksekliğe ihtiyaç var ne de radye temele.
Sayın Syılmaz,
Arsa biraz sulak bir merada olduğu için 60 cm. yüksekliği olmazsa olmaz şartı koşuyorlar.
Radye temelin ne olduğunu bilmiyorum araştıracağım.
Teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Önce hayırlı olsun diyorum arsanız ve eviniz...

Subasmanı özenerek yapmalısınız üstelik ileride genişlemeye de imkan tanıyacak şekilde. Planda görüldüğü üzere arsanızın ev inşa edilebilecek yerine geçici evi yerleştirmektesiniz. Bir zaman gelecek oraya sığamaz olacak ve evi genişletmek arayışları başlayacak. O zamana bu günden hazır olmazsanız ileride pişman olursunuz size pahalıya patlar... Acele iş iyi değildir...Biraz zarara katlanın hakkı ile subasmanı yapın öyle gelsin geçici ev derim...

Ev yapmak zor ama bilinki herşey olacağına varıyor... Çok sıkmayın kendinizi.
Sayın Hosseda,
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Dediklerinizde çok haklısınız. En iyi malzeme ile hakkını vererek yaptırmayı ben de çok isterim. Ancak şu anki bütçemiz buna pek elvermiyor.

attar ve esemeral beğendi.
Eski 28-05-2012, 11:16   #56
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Subasmanı özenerek yapmalısınız üstelik ileride genişlemeye de imkan tanıyacak şekilde. Planda görüldüğü üzere arsanızın ev inşa edilebilecek yerine geçici evi yerleştirmektesiniz. Bir zaman gelecek oraya sığamaz olacak ve evi genişletmek arayışları başlayacak. O zamana bu günden hazır olmazsanız ileride pişman olursunuz size pahalıya patlar..
Eğer subasman üzerine hafif çelik ya da yığma ev yapılacaksa dediğiniz doğru ama betonarme yapılacaksa, yeni bir subasman gerekecek. Ayrıca diyelim ki ileride oturma alanı 100 metrekare ev yapılacak, siz şu an 20 metrekarelik konteynır için subasman döküyorsanız, şimdiden 100 metrekarelik evin subasmanını dökmek hem çirkin hem gereksiz olur diye düşünüyorum. İleride evin büyütülme durumu olacaksa, bence ideali şu an birşey yapmayıp, işi geleceğe bırakmak. Tabi tercih herkesin kendisine ait.

Alıntı:
Bir sorum olacak:
Eviniz 21 m2 veya 100 m2, gerekli izinleri alırken su basmanı ile ilgili belli bir oran şartı koydular mı size?
Yani; 21 m2 konteyner ev için siz, evin önüne yanlarına ve arkasına veranda amaçlı su basmanının m2 sini fazladan yapabiliyor musunuz?
Sn. Çisem, veranda için metrekare sınırlamanız yok, mesela 300 metrekare bir parselde oturma alanı izni %30 yani 90 metrekare olsun, subasmanı (90 metrekarenin üzeri veranda olmak şartı ile) daha geniş dökebilirsiniz.

Eski 28-05-2012, 11:49   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Şunu demek istemiştim : Şu anda yapılacak subasman ileride de genişlemeye müsait inşa edilsin. Şimdiden 100 m2 olsun demek istemedim. Yani yapacak usta ileride bu subasmana yapılacak ilaveyi hesaba katarak bağlantı yerleri bıraksın. Bunun ilave maddi yükü yok denecek kadar az olur.
Ustalar sadece yapılacak işe odaklanıyorlar, basit ama mühim noktaları siz bulup, takip ederek yaptırmazsanız onlar atlanıyor ne yazıkki...

Bir başka seçenekte su basmanı tamamen yığma taş ve çimento ile yapmak üzerini basitçe betonlamak olabilir. Taşların derzlerini bütçe uygun olunca yaptırırsınız. İleride isterseniz elinizde bir çok işe yetecek kadarda hazır taşınız olmuş olur. Ama bu yol için vakit lazım, ne yazıkki siz o açıdan sıkıntıdasınız...
(Taş su basman için genç bir çifte ait " küçük evimin güncesi "isimli blogda bilgi bulabilirsiniz. Zamanında bende çok yararlandım bu blogdan.)

Düzenleyen hosseda : 28-05-2012 saat 12:25
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 11:57   #58
Ağaç Dostu

Sayın syılmaz;
Tolga Özmeral gibi uzun süredir ben de arsama hafif bir yapı düşünüyorum. Ama hep şu alınması gereken izinler, elektrik, su temini v.s zaman alıcı prosedürler gözümü korkuttuğundan hep erteliyordum. Bağ-bahçe gibi yerlerde genelde zamanın çoğunun ev dışında olacağından, sadece yatmak için evin kullanılacağını düşünüyorum.

Yazlıklardaki mantıktan da evden büyük veranda benim çok işime yarayacak görünüyor.

Ev 80 m2 diyelim, bunun için ben bir 80 m2 'de veranda için bir alan düşünüyorum.
Bunun için de benim için en az 150 m2 gibi bir su basmanı olmalı.
İki kez uğraşmaktansa, su basmanında madem sınır olayı da yok, bir kez geniş tutarak yapmak bana daha mantıklı geliyor.
Köpeklerimin soğukta kulübelerini taşıyabileceğim verandadaki bölüme taşıyabilmek ve başka bir güneş gören alanda bitkileri soğuktan koruyabilecek geniş bir kış bahçesi alternatifimin de olabileceği için sevindim.

Dikkat edilmesi gereken önemli diğer konu ise evin seçilecek cephesine uygun su basmanının yapılması.
Güneşin yönünü olması istenen kullanım alanlarına uygun seçilmesi gibi...

En basit bir ev yapımının bile hiç kolay olmadığını hep birlikte görüyoruz.
Tüm arkadaşlara gönüllerince mekanları sorunsuz oluşturmalarını ve bol yeşillikler içinde sağlıkla yaşamalarını dilerim.

Eski 28-05-2012, 12:00   #59
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Tolga Özmeral, merakımdan soruyorum. 60 cm beton yüksekliğini konteynırı üreten firmamı istiyor, yoksa yörenizde ki kalıpçı mı istiyor?

Eski 28-05-2012, 12:15   #60
Ağaç Dostu

Sayın hosseda;
verdiğiniz günceyi (blog adresini) zevkle okudum. Yol gösterici bir çok bilgiyi bir arada bulmak adına çok güzel bir blog ve paylaşım.

Ev yapımları ile ilgili olan bölümün sayın Tolga Özmeral'in ve bir çok kişinin de yararına olabileceği düşüncesiyle bu blog adresini
alta ilave ediyorum.

fotoğraflar « küçük evim'in güncesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024