agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2011, 10:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2011
Wink Arsa sınırlarını belirleme

Ankara'da imar geçmiş bir arazimiz var, arsanın sınırlarını belirlemek ölçtürmek istiyorum dönümüne 350 tl istiyorlar, yalnız 150 tl ye yapacaklarını da söyleyenler var yalnız sadece sınırlarını belirleriz diyorlar. hiçbir belge vermeyiz diyorlar.

Ne önerirsiniz. Saygılar.

MMERT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 13:49   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili MMERT, Bu konuda fiyat farklılığı sonucun resmi ya da gayrı resmi olmasından kaynaklanıyor. Tapu kadasrtor müdürlüklerine resmi müracaatlarınızda siz belirli bir harç yatırmanızla arazinizin sınırlarını ölçtürmeniz mümkün, bazen özel çalışan harita mühanedisleri **** memur dha hesaplı olarak yapabiliyor. Ölçüm metodu söz konusu olduğunda sonuç aynı resmi sonuca ihtiyacınız işin önemini ortaya koyar.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 15:35   #3
Yeni Üye

teşekkürler. gayri resmi ölçdürüp arsamı telle çevirip bir konteyner koysam sorun olmaz heralde.

Eski 12-09-2011, 20:34   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-09-2009
bizim köyd esivasta köyd eolmadıgımız için katosra geçmiş tarlaları eksik yazmışlar yanlış yazmışlar çogu yeri yazmamışla rnasıl bir yol izlememiz şimdi

faruk5525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 09:36   #5
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MMERT Mesajı Göster
teşekkürler. gayri resmi ölçdürüp arsamı telle çevirip bir konteyner koysam sorun olmaz heralde.
Sorun olacağını sanmam.

Alıntı:
bizim köyd esivasta köyd eolmadıgımız için katosra geçmiş tarlaları eksik yazmışlar yanlış yazmışlar çogu yeri yazmamışla rnasıl bir yol izlememiz şimdi

İşte bu belki hukuki ve resmi bir süreç gerektiriyor, tapu kadastro müdürlüğünüze başvurun derim.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2011, 22:18   #6
Yeni Üye

teşekkürler bir sorunum daha var aslında kısa zamanda çözülecek diyorlar ama bilgi almaya da devam ediyorum imar revizyon çalışması var diyorlar bir kaç sene içinde biter diyorlar, arsanın yeri kayabilir falan diyorlar kimisi git ufaktan başla diyorlar kaymaz diyorlar ama ben belediyeden onayı bekliyorum. veya bu işte tam yetkili kişiye ulaşıp arsalarımı bir yerde toplamak istiyorum. bakalım hayırlısı ,

Eski 09-10-2011, 18:02   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Siz en iyisi parasını verip resmi olarak ölçtürün.

cicekci12345 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 19:42   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MMERT Mesajı Göster
Merhaba,
Bildiğim kadarıyla, köyde devamlı yaşamıyorsanız konteyner da olsa imar izni almak zorundasınız. Muhtardan devamlı köyde yaşadığınıza dair yazı alabilirseniz istediğiniz yere yapı inşa edebiliyorsunuz. Köyde devamlı yaşamıyorsanız, imar durumunu öğrenmek için il özel idaresine başvuruyorsunuz (eskiden bayındırlık müdürlükleriydi). İl özel idaresinin baktığı ilk şey de tarlanın yolunun olması. Yolu (kadastral yol) olmayan yere imar izni verilmiyor. (Tarlanızın yolu yoksa, yakındaki bir yola geçiş hakkı için ayrı bir dava açabiliyorsunuz.)
Kısaca mevzuat böyle. Umarım yararı olmuştur.

Düzenleyen Kaderga : 21-12-2011 saat 00:41
Kaderga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 19:45   #9
Ağaçsever

İmar konusunda mevzuata uymayan bir girişim söz konusu olduğunda, diyelim ki siz imar izni almadan konteyner koyduğunuzda, şikayete bağlı olarak işlem yapılıyor. Birilerinin şikayette bulunması gerekiyor. Bu söylediklerim kırsal alandaki imar işleri için geçerli.

Eski 20-12-2011, 21:09   #10
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Konuyla pek alakasi yokfakat tam olarak kadastrol yol...koy yolu anlamina mi geliyor?

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 00:39   #11
Ağaçsever

Mülkiyeti kimsenin üzerinde olmayan, kadastro haritalarında görünen köy yollarına kadastral yol deniyor.

Eski 21-12-2011, 00:59   #12
Ağaçsever

İmar konusunda bir bilgi daha. Belki işine yarayan olabilir: Muhtar ilgili parselde 2004 öncesi yapılmış bir yapı olduğuna dair bir yazı verirse imar izni gerekmiyormuş.

Eski 21-12-2011, 08:52   #13
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
merhaba arkadaşlar;
imar sınırı belirleme veya tarla sınırı belirleme işlemi tapu kadostro müdürlüklerinden alındı, bu işlemleri ücretlerini yatırmak kaydıyla LİHKAP denilen özel bürolar yürütüyor,konteyner koymak için herhangi bir izne veya ruhsata gerek yok, artık konteynerlere bağ evi ruhsatı verilmiyor,

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 12:30   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
... konteyner koymak için herhangi bir izne veya ruhsata gerek yok...
Ne yazık ki bu doğru değil. Keşke öyle olsa. Zira ben de bütçeme uygun bir arayış içindeyim.
Konuya Türk Hukuk Sitesi'nden bir cevap:
"Bir yapıya elektrik su bağlanması için o yapının bina kullanma izni almış olması gerekir. Konteyner, müteharrik olsa da, İmar Kanunu'nun yapı tanımına uymaktadır. Ve eğer içinde oturulacaksa İmar Kanunu'nun bina tanımına uymaktadır. Elektrik-su tesisatı projeleri olmaksızın ve İmar Yönetmeliği'ndeki koşullar denetlenmeksizin konteyner içinde oturulamaz. Bu denetleme ise ancak yapı ruhsatı almakla ve daha sonra yapı kullanma izni almakla olur."
Bkz. prefabrik konteyner için imar durumu nedir?

Bir başka sitede aynı tartışma:

"SORU: İl Özel İdaresi yetki alanında bulunan bir parselde, 3 metreye 7 metre ebatlarında 21 m karelik bir konteyner partsel sahibince arsaya yerleştirilmiştir. Daha sonra parsel maliki Elektrik Bağlatmak üzere ilgili kuruma müraacat ettiğinde İlgili kurum Türk Ceza Kanunun 184. madesi kapsamında Elektrik bağlayabilmek için Yapı KUllanma Belgesi istemektedir. Bu kapsamda vatandaşca ve idarece yapılması gereken işlem nedir?

CEVAP:
Öncelikle 3194 sayılı İmar Kanunun 5. Maddesin de tanımlar başlığı altında;

'Yapı: Karada ve suda, daimi veya muvakkat, resmi ve hususi yeraltı ve yerüstü inşaatı ile bunların ilave, değişiklik ve tamirlerini içine alan sabit ve müteharrik tesislerdir.' şeklinde tanımlanmaktadır.

Bu tarifte geçen müteharrik kelimesinin Türk Dil Kurumunun Büyük Türkçe Sözlüğündeki anlamı "Hareketlidir". Dolayısı ile Konteyner da Yapı tanımına girmektedir."
Bkz. Konteyner

Eski 22-12-2011, 15:51   #15
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
İller arasında farklı uygulamalar olabilir, geçen yıla kadar konteynerlara kır evi ruhsatı veriliyordu, bu ruhsatla elektrik aboneliği alınabiliyordu, bu yılki uygulamada ise konteynerlere kır evi ruhsatı verilmiyor ve dolayısıyla elektrik aboneliği alamıyorsunuz, taştan veya birketten kır evi içinde en az 50 m2 şartı getirildi,
ruhsat talebiniz olmaması halinde bağınıza veya bahçenize konteyner koymak için izin gerekmiyor (sit alanları hariç)

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2013, 20:35   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2013
arsa sınırları

benzer durum bizim de başımızda.10 yıl kadar önce yapılan yeni ölçümde diğer iki komşumuzdan birinin diğerinde yeri çıkmış.Yıllardan beri bir gerilim var; mağdur olan komşu da bu durumda kendisinin bizim tarafımızda hakkı olduğunu iddia ediyor hala.Bu yanlış ölçümler yüzünden insan korkuyor da.Haklıyken haksız düşmek var.Ama bunca yıldır aklı nerdeydi?Nasıl bir yol izlemek gerekir sizce?Teşekkürler

Uğur Okay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 17:49   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
E) Parselin Yerinde Gösterilmesi, Ada/Parsel , Adres İle Kuyu, Direk Vb. Gibi Tesislerin
Hangi Parsel İçerisinde Kaldığının Tespiti;
(1)
Her parsel için yöresel katsayıya bakılmaksızın maktu
43,00 TL
. döner sermaye ücreti
tahsil edilir.
(2)
Üzerinde kat mülkiyeti kurulmuş taşınmazlarda bağımsız bölümün yerinde tespitinde maktu
43,00 TL ücret alınır.
(3)
Aynı malike ait olup, birbirine
bitişik birden çok parselin veya aynı parselde bulunan birden
çok bağımsız bölümün yerinde gösterilmesinde ayrıca her parsel/bağımsız bölüm başına 16,00
TL
.
ücret alınır.

POSTACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 16:11   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi POSTACI Mesajı Göster
E) Parselin Yerinde Gösterilmesi, Ada/Parsel , Adres İle Kuyu, Direk Vb. Gibi Tesislerin
Hangi Parsel İçerisinde Kaldığının Tespiti;
(1)
Her parsel için yöresel katsayıya bakılmaksızın maktu
43,00 TL
. döner sermaye ücreti
tahsil edilir.
(2)
Üzerinde kat mülkiyeti kurulmuş taşınmazlarda bağımsız bölümün yerinde tespitinde maktu
43,00 TL ücret alınır.
(3)
Aynı malike ait olup, birbirine
bitişik birden çok parselin veya aynı parselde bulunan birden
çok bağımsız bölümün yerinde gösterilmesinde ayrıca her parsel/bağımsız bölüm başına 16,00
TL
.
ücret alınır.
Arkadaşlar yeni bir bahçe aldım ama bahçenin yerini gösterdi sahibi küçük gibi geldi bana. Neyse ben alayım ölçürürüz dedim. Şimdi bahçeyi aldım benim hesabıma yanda ki bahçenin içinde 250 metrekare yerimiz kalıyor. Bahçeler yan yana tel falan yok handal dediğimiz ufak yüksekliklerle ayrılmış. Şimdi bu bahçenin tam yerini öğrenmek ve ölçtürmek için ne yapmam lazım? Bu ölçüme ne kadar ücret gidiyor?

akeles198657 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 22:53   #19
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/

İl, İlçe, Mahalle/Köy, ada ve parsel bilgilerinden hem arsanızın tapudaki alanını, hem de komşu parsellerin durumunu sorgulayabilirsiniz. Uydu görüntüsünde bir miktar kayma olsa da, arsanın zıt kenarıyla kıyaslayarak kaymayı da anlayabilirsiniz.

Köylülerin ciddi bir kısmı alanı yanlış biliyor. Tecrübeyle sabittir.

Problem çıkmaması dileğiyle.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 00:21   #20
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/

İl, İlçe, Mahalle/Köy, ada ve parsel bilgilerinden hem arsanızın tapudaki alanını, hem de komşu parsellerin durumunu sorgulayabilirsiniz. Uydu görüntüsünde bir miktar kayma olsa da, arsanın zıt kenarıyla kıyaslayarak kaymayı da anlayabilirsiniz.

Köylülerin ciddi bir kısmı alanı yanlış biliyor. Tecrübeyle sabittir.

Problem çıkmaması dileğiyle.
Hocam teşekkürler evet bende buradan bakarak bahçenin eksik olduğunu gördüm fakat bu şekilde değil bahçeye gidip ahanda senin yerin burası diyecek bir formül arıyorum. Komşumu da ikna edecek resmi bir şey

Eski 25-07-2017, 00:30   #21
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akeles198657 Mesajı Göster
Hocam teşekkürler evet bende buradan bakarak bahçenin eksik olduğunu gördüm fakat bu şekilde değil bahçeye gidip ahanda senin yerin burası diyecek bir formül arıyorum. Komşumu da ikna edecek resmi bir şey
Kadastroya gidip söyleyin. Bir ekip gelip sınır kazıklarınızı çakar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 01:43   #22
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kadastroya gidip söyleyin. Bir ekip gelip sınır kazıklarınızı çakar.
Teşekkürler, ücreti hakkında fikriniz var mı?

Eski 25-07-2017, 02:18   #23
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akeles198657 Mesajı Göster
Teşekkürler, ücreti hakkında fikriniz var mı?
Tam bilmiyorum, bir kaç yüz lira isteyebilirler.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 14:20   #24
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Sevgili ülkemizde her şey iki kanaldan yürür. Yazılı, resmi olanlar ve yazılı olmayanlar.

Siz alım yaparken gördüğünüz araziyi aldınız. Anlaşmanız da bu arazi üzerine idi.

Arazinin tapuya göre komşu parsele taşması halinde, resmiyette bu parselde hakkınız olsa da, yazılı olmayan kurallara göre hakkınız yok.

Mevcut sınırlarla kullanın gitsin. Bence hukuki olmasa da adil olan bu.

Yöresine bağlı olarak çok farklı sonuçlar doğurabilecek bir durum olduğunu da söylemek isterim.

Eski 25-07-2017, 17:07   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Dikilmiş incir ağaçlarıyla, hayıtlarla ve çok eskiden yapıldığı belli olan kuru taş duvarlarla arazilerin sınırları belli. Alım sırasında sahibi zaten elle size tariflerde bulunuyor, şu zeytin bu bahçenindir dededen beri zeytinini biz toplarız, incirler aynı şekilde bize aittir gibi. Sonra ölçüm yaptırırsınız çakılan kazıklardan ip çekince hiçte anlatılan gibi olmadığı görülür. Kadastro geçerken ölçümler keyfe göre yapılmıştır, bazı kıvrımlar yok varsayılmış düz hatla arazi belirlemeleri yapılarak bir tarafa haksızlık yapılmıştır. Haksızlığa uğrayan taraf olarak düşünürsünüz koca arazide 5-10 metre gitmiş mühim mi nasıl uğraşacağım ben şimdi bunla der unutursunuz. Bunun yanında yamaç arazide sınır için duvar yapıyorsanız ustanız sağlam zemin bulalım yoksa göçer bu duvar der, bir kaç metre içerden kazar temeli, duvar biter bir yıl sonra komşunuz telin dışına hemen duvara bitişik ağaç dikmeye kalkar. Bu işler zor işler.

Geçende pazarda soğan patates seçtim kaplar arabanın üstünde sıramı beklemedeyim, bir bayan geldi bir kabı aldı doldurdu soğanı, zınk diye uzattı satıcıya. Satıcı da aldı tarttı verdi bayana bayan gitti, benim sıra hakkımı sen korumazsan kim koruyacak diye sitem ettim ama ne fayda kurnazlık yapmayı marifet sayan bir tane iki tane değil ki...Her tarafı istila ettiler.

kursun ve camouflage beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 20:12   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2015
konuyla ilgili bilgisi olan varsa sevinirim

Köy yerleşim alan sınırı bir parselin ortasından geçiyorsa dahil olmayan kısım köy yerleşim alanı olarak değerlendirilir mi zira ev yapmak istediğim bölüm bu bölge.

babacanefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 21:04   #27
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Sevgili ülkemizde her şey iki kanaldan yürür. Yazılı, resmi olanlar ve yazılı olmayanlar.

Siz alım yaparken gördüğünüz araziyi aldınız. Anlaşmanız da bu arazi üzerine idi.

Arazinin tapuya göre komşu parsele taşması halinde, resmiyette bu parselde hakkınız olsa da, yazılı olmayan kurallara göre hakkınız yok.

Mevcut sınırlarla kullanın gitsin. Bence hukuki olmasa da adil olan bu.

Yöresine bağlı olarak çok farklı sonuçlar doğurabilecek bir durum olduğunu da söylemek isterim.
Hocam yeri biliyorum ama bahçe 630 mkare dedi. Abi orası yok o kadar dedim ölçtür falan dedi yerini belirle öyle al dedi. Çok zamanı yoktu bende tkgm den baktım tapu yeri ile mevcut yer tutuyor. O zaman alalım dedik aldık ama bahçeyi ölçünce 250 mkaresi diğer tarafta az olsa neyse de bahçenin yarısı neredeyse. O zaman ben komşu bahçe sahibi ile görüşeyim sonra resmiyete bakarız. Teşekkürler ilgilenen herkese.

Eski 25-07-2017, 21:11   #28
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Sn babacanefe. Maalesef hayır.

Bolu Göynük'te aynı durum benim tarlamda da var.

Bolu İl Özel İdaresi bir çizimle ev yapılacak alanı (Köy yerleşim alanında kalan kısım.) işaretleyip; O kısmın alanına göre yapabileceğiniz evin özelliklerini (oturum alanı, saçak yüksekliği, vs.) size söylüyor. Aplikasyon projesi istiyor. Bitince kontrol edeceğiz diyorlar.

Bir de şifahen bu alan dışına çıkılmaması hususunda uyarıyorlar.

Düzenleyen Asoo : 25-07-2017 saat 21:14 Neden: yanlış alıntı
Eski 25-07-2017, 21:55   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2015
Asoo cevabın için teşekkürler benim yerimde Bartın kızılkumda 2,5 dönümü köy yerleşik alanında kalıyor 3 dönümüde dışında acaba yerleşik alanda karşı karşıya 2 adet tek katlı ev yapmaya müsade ederlermi çünkü tapu 2 hisseli diğer kişinin hakkına girmek istemem işte sen yaptın biz kaldık ortada gibi
Bir sorumda yerleşik alan dışında kalan bölüme tarla imarından faydalanıp ev yapma imkanımız olabilirmi

babacanefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 22:27   #30
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Benimki sadece bana ait, ama İl Özel İdaresinde konuşmamızdan anladığım; hisse sahiplerinin tek tek onayı olmadan ev yapılamayacağı.

(Nereden okuduğumu hatırlamıyorum) Emin olmamakla beraber ayrı ayrı iki ev yapımına müsaade edilmiyor diye biliyorum. Altlı-üstlü veya bitişik izin veriyorlar diye biliyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024