agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2013, 09:57   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Merhaba arkadaşlar. Kerpiç ev konusu benim çok ilgimi çekmekte zira önümüzdeki bir kaç ay içerisinde bir arsa alıp buraya kerpiç bir ev inşa etmeyi düşünüyorum fakat benim gibi şehir çocuklarının kerpiç ustalarına ulaşması oldukça zor. Bu yüzden bu işi yapan - yapmış tanıdıklarınız varsa beni yönlendirmenizi isterim. Şu anda malzeme için fiyat alıp kabaca bir maliyet çıkarma aşamasındayım. Herkese saygı ve sevgilerimle.

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 16:33   #32
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Futuuu, İşin resmi prosedürünü araştırdınızmı?. İmarlı bir arsada kerpiç yapı pek mümkün değil diye biliyorum.

Ben 2 hafta önce görüştüğüm mimar bırakın kerpiç yapıyı temelin ''taş temel'' yapılmasının bile artık kabul edilmediğini söyledi.

naci03 ve looktr beğendi.
prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 14:49   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Sonradan resmi prosedürü ucundan kıyısından araştırdım biraz. Yanlış değilsem tek kat 2,7 metreye kadar izin verilmekteymiş ama çoktan değişmiş olabilir. Mimar arkadaşınız haklı olabilir ümidim baya kırıldı açıkçası. anlamıyorum bir türlü, ben heryeri kimyasal maddeden yapılmış hava geçirgenliği sıfır olan bir evde oturmak istemiyorum. Ama hata bizim hep.. Biz seçtik sağlıksız yapay malzemelerden ev yapmayı ve kerpiç unutuldu, unutulduğu gibi kanuni bir düzenleme de yapılmadı. Her depremde suçu kerpiç yapılara atanlar aynı depremde standart bir yığma binanın ne hale geleceğini düşünmezler

korucak, Karena ve looktr beğendi.
futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 12:11   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Sakarya ve çevresinde bu işi yapan birilerine ulaşmak istiyoruz . Bilginiz varsa paylaşabilir misiniz ?

Nilüferce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 20:27   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2013
Deprem ülkesi Türkiye'de kerpiç ev düşünemiyorum.

tortunga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2014, 13:59   #36
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Kerpiç evler esnek bir yapıya sahiptir. Yani depremlerde yıkılma ihtimalleri çoğu betonarme evlerden çok daha azdır. örneğin; bir cam bardak, plastik bardaktan daha serttir ama yere düştüğünde kırılır. fakat plastik bardak lifli yapısı ve esnekliği sayesinde kırılmaz. kerpiç evler de buna benzer daha yumuşak bir malzemeden yapılırlar ama depremin şiddetini emerek yıkılmaya karşı daha dirençlidirler.

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 23:40   #37
Yeni Üye

naci03's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2014
Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Sn Futuuu, İşin resmi prosedürünü araştırdınızmı?. İmarlı bir arsada kerpiç yapı pek mümkün değil diye biliyorum.

Ben 2 hafta önce görüştüğüm mimar bırakın kerpiç yapıyı temelin ''taş temel'' yapılmasının bile artık kabul edilmediğini söyledi.
gerçekten izin vermiyorlarmı yaaaa

YeniBON beğendi.
naci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 15:00   #38
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
kadastral yolu olun tarla'ya %5 imarla köy evi yapabilirsiniz. Köy yerleşim alanı içindeyse köy muhtarıyla konuşmasınız gerekiyor.

YeniBON beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2014, 14:52   #39
Yeni Üye

naci03's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
kadastral yolu olun tarla'ya %5 imarla köy evi yapabilirsiniz. Köy yerleşim alanı içindeyse köy muhtarıyla konuşmasınız gerekiyor.
teşekkürler sayın tiryaki. peki köylerde sorun oluyormu yoksa izin veriyorlarmı bu konuda bi bilginiz varmı

naci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2014, 15:28   #40
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ruhsat alırken projeyi onaylamazlar büyük ihtimal. Söz gelimi kerpiç evde nasıl bir statik proje hazırlanıp onaylatılacak?

Ruhsatsız yaparsanız olur ama o da bir risk.

YeniBON beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 07:58   #41
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naci03 Mesajı Göster
teşekkürler sayın tiryaki. peki köylerde sorun oluyormu yoksa izin veriyorlarmı bu konuda bi bilginiz varmı
Sanırım köyüne ve sizin ilişkilerinize bağlı, mesela anadolu'da çok sorun olacağını zannetmiyorum ama Bodrum'un bir köyü ise çok farklı bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Eski 12-12-2014, 15:02   #42
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korucak Mesajı Göster
Merhabalar, aranıza yeni katılmış üyeyim. Birkaç ay önce 2 katlı bir kerpiç ev aldım. Buralardan gidip orada yaşamak niyetindeyim. Zemini sıkıştırılmış toprak olan evin zeminini biraz (20-25 cm kadar) sıyırıp beton döksem doğru olur mu?
Ayrıca dış yüzeyin kerpiç görüntüsünü bozmadan ve kireç sıva/boya yapmadan yağmurdan korumak nasıl mümkün olabilir? Fikirlerinizi alabilirsem mutlu olurum...
Sn. korucak,

Eviniz harika. Çanakkale,Bayramiç,Korucak Köyü mü yoksa? Öğretmen Lojmanını da Milli Eğitimden kiralamıştım.

Galiba komşu olacağız. Evinizin tamirine gelince, bölgede kerpiç üzerine çamur veya kireçli sıva yapanlar var. Altınolukta ben de yaptırmıştım 20 yıldır bir problem olmadı.

Sadece biraz çamurunu arayacaksınız. Her çamurla olmuyor.

Saygılar.

YeniBON beğendi.
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 22:12   #43
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec Mesajı Göster
Kendi evini yapmak ne güzel bir iş olmalı.

Linkte pdf dosyasında küçük bir kitapçık gibi hazırlanmış ev projesi var adı da YUVA.

Benim çok hoşuma gitti.

Pdf dosyasından bir kaç görüntü aldım buraya eklemek için.

http://mithatmarul.files.wordpress.com/2012/05/yuva.pdf
Bu modeli çok tuttum. Yapılmış bir benzerinin yapım aşamalarını görmek isterseniz:
https://www.dropbox.com/sh/fz9u0hwl8...Z2zR9kVGa?dl=0

YeniBON beğendi.
Eski 18-01-2015, 21:01   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2015
Arkadaşlar kerpiç yapımıyla ilgili kişiler benimle özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirler mi ?

Orçun ÇAPA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 17:21   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2015
Merhabalar,

Bizim de saman ev yapma projemiz var. Ancak temelinde beton yerine kireç kullanmak istiyoruz. Bu konuda tecrübesi veya tavsiyesi olan varsa paylasabilirse çok sevinirim.

Tesekkurler,
Fransa'dan selamlar
Türkan

Turkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 08:25   #46
Yeni Üye

çulha's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2015
saman ev yapmak için hazırlık aşamasındayım

kemalpaşada orman içerisinde bir arazim var, eski bir su basmanı vardı aldığımda burayı.şimdilerde su basmanını tahkim edip/tazeleyip ahşap karkas bir iskelet oluşturup samandan ev yapmayı düşünüyorum, eylül ekim gibi yapmaya başlıycam kısmet olursa, bu konuda neler yapılabilir bilgisi tecrübesi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

çulha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 07:19   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
doğal toprak ev yapımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çulha Mesajı Göster
kemalpaşada orman içerisinde bir arazim var, eski bir su basmanı vardı aldığımda burayı.şimdilerde su basmanını tahkim edip/tazeleyip ahşap karkas bir iskelet oluşturup samandan ev yapmayı düşünüyorum, eylül ekim gibi yapmaya başlıycam kısmet olursa, bu konuda neler yapılabilir bilgisi tecrübesi olan varsa yardımcı olursa sevinirim
böyle bir konu bulmuştum bilmem işinize yarar mı

Adım Adım Ekolojik Ev Yapım Rehberi

YeniBON beğendi.
extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2015, 20:25   #48
Yeni Üye

ellisekiz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2015
Bu evler insana huzur veriyor

ellisekiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 11:57   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2016
Ucuz etin suyu kara olur mantigi kesinlikle dogru. Her zaman en ucuna yönelme, yararindan çok zarari olabiliyor. Saglikli, ucuz, uzun ömürlü bir yapi sistemi olan saman evlere bir göz atmanizi öneriyorum. 100 metre kare bir saman evin maliyeti söyledir: Temel, duvarlar, çati, elektrik,su tesisati, iç cephe dis cephe sivasi,tavan, dis cephe kaplamasi, ic duvarlar, kapi ve pencereleri 50-60 bin TL ya yapilabilir.

Modern akademik görüsler saman evlerin ideal yasam alanlari oldugu yönündedir ve Günümüzde Ingiltere ve birçok gelismis ülkede saman yapi sistemleri üzerindeki ön yargiyi yikmak için tesvikler saglanmaktadir.

YeniBON beğendi.
barboro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 10:59   #50
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Thumbs down

Arsam da eskiden samanlık olarak kullanılan kerpiç bir yapı vardı. Yaklaşık 40 m2 civarında çok hoş bir görüntüsü vardı. Malesef arsama ev yaptıracağım için gönlüm el vermese de yasal yaptırımlardan dolayı yıktırmak zorunda kaldım.

Oysa kalmış olsa idi bir güzel restore eder her türlü kullanabilirdim. Buraya uygulayabileceğim kafamda bir çok proje vardı ama olmadı. Bizde ev sahibi olabilmenin heyecanıyla bu yapının acısını çok hissetmemeye çalıştık. Ne yapalım kanunlar öyle emretmiş.

Eklenen Resimler

YeniBON, Muda ve Milla beğendi.
prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 12:09   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2016
Kerpiç Ev yasal izin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Kerpiç ev konusu benim çok ilgimi çekmekte zira önümüzdeki bir kaç ay içerisinde bir arsa alıp buraya kerpiç bir ev inşa etmeyi düşünüyorum fakat benim gibi şehir çocuklarının kerpiç ustalarına ulaşması oldukça zor. Bu yüzden bu işi yapan - yapmış tanıdıklarınız varsa beni yönlendirmenizi isterim. Şu anda malzeme için fiyat alıp kabaca bir maliyet çıkarma aşamasındayım. Herkese saygı ve sevgilerimle.
Merhaba,
Aranıza yeni katıldım. İlerleyen zamanlarda Bursa'nın güzel köylerinden birinde bir yer alıp ev yapma hayalimiz var, eşimle. Ancak ben kerpiç bina istiyorum. Eşimse prefabrik. Türkiye'nin neresinde olursa olsun bence kerpiç bina yapılabilir. Bulunduğun bölgenin şartlarına göre evi tasarlamak ve yapmak yeterli olur. Bir de her yıl ya da 2-3 sene de bir bakımını yapmak gerekiyor. Eşim Konya'lı ve köylerindeki evlerin tamamı kerpiçten (yeniler hariç). Oraları gördükten sonra kerpiç evlere merak saldım. Üztelik dünyadaki örneklerini de araştırıyorum; ancak yerli evler konusunda pek de bir şey malesef.

30-40 bin TL kerpiç bir bina için aslında fazla bir maliyet değil. Zaten en az 20 bin TL si Temel için gidiyor. Normal betonarme ve prefabrik evlerde de 20 bin TL temel parası veriyorsun zaten...

Sanırım biraz fazla uzattım... Esas sormak istediğim Kerpiç bina için yasal izin alınabilir mi? Bir de Türkiye'de modern kerpiç bina yapan bir fima ya da usta yok mu? Bulamadım da!

YeniBON beğendi.
Meryem KURT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 13:31   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Ben evimizi tamamen taş olarak inşa edecek şekilde ruhsat çıkartmıştım. Ruhsata baktım şimdi, duvar dolgu malzemesi kısmında taş işaretlenmiş ancak seçenekler içinde kerpiç de yazılı. Yani halen kerpiç (ruhsat tarihim 2008 yılı) duvar dolgu malzemesi olarak geçerli olabilir. Ancak mutlak surette taşıyıcı sistemde (iskelet/karkas- betonarme- çerçeveli sistem) demir ve beton devreye girecektir yapının ruhsatlı yani yasal inşa edilmesini arzu ediyorsanız.

Çerçeveli denen sistemde temelde demirli beton ile tüm bölmeler birbirine bağlanıyor. Su basmana gelince tekrar tüm binayı çevreleyen ikinci bir beton ( iç bölmelerde bir birine ve dışa bağlı oluyor) ve kat tamamlandığında en üstte gene aynı usulle bir çerçeve daha kullanılıyor. Yani tek kat inşa edilen evimizde üç defa demirli betonla bina bağlandı. Taş duvarlar yaklaşık 40 cm eninde dökülen bu demirli beton çerçeveler üstüne örüldü ( taş duvar temele atılan beton kiriş üzerine 50 cm eninde örülerek geldi, ustanın becerisi ile betonun görüntüsü açıkta kalmasın diye su basmandaki beton çerçeveye gelindiğinde taş duvar 10 cm. kalınlığında örülerek çerçeve bitimi tekrar 50 cm eninde devam edildi. Aynı uygulamaya tavan betonunda da devam edildi.

Sanırım kerpiç duvarla yapılacak evlerde de aynı usulle ( betonarme- çerçeveli sistem) bina ruhsatlı olarak yapılabilecektir.

gökceada ve YeniBON beğendi.

Düzenleyen hosseda : 29-03-2016 saat 23:15 Neden: eksik bilgi düzeltildi
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 23:50   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Merhabalar,
Aslinda belkide her gün önünden gectigimiz belediyenin fen bölümüne ugrayip kerpic ev yapimi konusunda güncel bilgiye ulasma imkani var.

Ben yurt disindayim, bu sansim yok ama telefonla bilgi alabilirdim. On gün kadar önce Gökceada belediyesine telefonla ulasip,702 m2 kare arsamin 3.derece sit alaninda oldugunu ve 70m2 alt kat,70m2 üst kat bina yapabilecegimi ögrendim.

Ayrica , tek kat yapar isem sadece 70m2 kare yapabilecegim bilgisini de verdiler.

Asil soruyu sormayi unuttum. Bende kerpic ev yapmak istiyorum oysa.

internetten arastirdim ve 1977 yilinda cikan 1985 yilinda ise degisiklige ugrayan " kerpic ev yapimi ile ilgili standartlara ulastim.

Yasin ÖZ MÜHENDİSLİK | ''PROJE, EK İŞİMİZ DEĞİL TEK İŞİMİZ'' ve atder adreslerinden ilgilenen arkadaslarin bakmasini tafsiye ederim.

Ayrica Gökceada belediyesinden bilgi aldigim zamanda sizlerle paylasirim.

Edindigim bilgiler sonucu biraz panikledim. Zira, kerpic ev ustasini bulamama endisesine kapildim.

Dileklerinizin gerceklesmesi umuduyla,...

YeniBON beğendi.
gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2017, 21:02   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çulha Mesajı Göster
merhaba, Saman ev yapımına başladımız mı ? gelişmelerden haberdar ederseniz memnun olurum. Ben de saman ev yapmak istiyorum. Nerden başlayacağımı nasıl başlayacağımı bilemiyorum.

Şimdiden teşekkürler

YeniBON beğendi.
fusunmns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 19:08   #55
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Saman evmi, yoksa kerpiç evmi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fusunmns Mesajı Göster
merhaba, Saman ev yapımına başladımız mı ? gelişmelerden haberdar ederseniz memnun olurum. Ben de saman ev yapmak istiyorum. Nerden başlayacağımı nasıl başlayacağımı bilemiyorum.

Şimdiden teşekkürler
Gördüğüm kadar paylaşımlarda ve istekler de saman evle, kerpiç ev karıştırılmış durumda. Benim bilgi birikimime göre bunlar farklı özellikleri olan yapılar.

Ülkemizde genelinde yapılmış ve kullanılmakta olan "saman ev" yok diye biliyorum. Ama son yıllarda tarım turizmi, perma kültür, tatuta vb. süslü başlıklar altında şehirde kırsalı bilmeyen, özlem duyan, parası ve vakti olan insanlara yönelik bana göre çoğunun temelinde ticari kazanç yatan bazı girişimler yurtdışında görülen bazı örnekleri ülkemize uyarlayarak "saman ev" modelini ortaya attılar. Bu tür evlerin ne projelendirme, ne uygulama, ne ruhsatlandırma, nede kullanım aşamalarında kolaylık sunduğunu sanmıyorum.

Diğer taraftan neredeyse ülkemizin tamamında yaygın olan ve son yıllarda yapımı konusunda sıkıntı duyulan "kerpiç ev" vardır. Çocukluğumda memleketim olan Konya'ya bağlı bir ilçenin köyündeki dede evine kısa süreli gittiğimde kaldığım kerpiç evini unutamam. Ki o yıllarda farklı bir ilçede kamu çalışanı olan bir yakınım arkadaşıyla beraber kerpiç ev yaptırmıştır.

Bu konuda çoğu belediyenin ve çalışanının hem mevzuat, hem teknik açıdan bilgisinin olduğunu da sanmıyorum. Çünkü Körfez depremi sonrası prefabrik ev yaptırmak isteyen insanlara bu konuda ruhsat veremediklerini de biliyorum.

Kerpiç ev konusunda akademik anlamda en iyi çalışmayı İstanbul Teknik Üniversitesinin bir Araştırma Merkezi kurarak ve hatta prototip bir evi de yerleşkeleri içinde yaptığını da biliyorum.

Kerpiç evin Yapı Mevzuatında ki yerini de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Mimar-Mühendisler Odasına sormanın en doğru yol olduğunu sanıyorum.

Bilgi dağarcığımda olan ve ilk aklıma gelenleri yazdım. Umarım faydalı olur.

Turgay78 beğendi.
YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2017, 22:11   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniBON Mesajı Göster
Gördüğüm kadar paylaşımlarda ve istekler de saman evle, kerpiç ev karıştırılmış durumda. Benim bilgi birikimime göre bunlar farklı özellikleri olan yapılar.

Ülkemizde genelinde yapılmış ve kullanılmakta olan "saman ev" yok diye biliyorum. Ama son yıllarda tarım turizmi, perma kültür, tatuta vb. süslü başlıklar altında şehirde kırsalı bilmeyen, özlem duyan, parası ve vakti olan insanlara yönelik bana göre çoğunun temelinde ticari kazanç yatan bazı girişimler yurtdışında görülen bazı örnekleri ülkemize uyarlayarak "saman ev" modelini ortaya attılar. Bu tür evlerin ne projelendirme, ne uygulama, ne ruhsatlandırma, nede kullanım aşamalarında kolaylık sunduğunu sanmıyorum.

Diğer taraftan neredeyse ülkemizin tamamında yaygın olan ve son yıllarda yapımı konusunda sıkıntı duyulan "kerpiç ev" vardır. Çocukluğumda memleketim olan Konya'ya bağlı bir ilçenin köyündeki dede evine kısa süreli gittiğimde kaldığım kerpiç evini unutamam. Ki o yıllarda farklı bir ilçede kamu çalışanı olan bir yakınım arkadaşıyla beraber kerpiç ev yaptırmıştır.

Bu konuda çoğu belediyenin ve çalışanının hem mevzuat, hem teknik açıdan bilgisinin olduğunu da sanmıyorum. Çünkü Körfez depremi sonrası prefabrik ev yaptırmak isteyen insanlara bu konuda ruhsat veremediklerini de biliyorum.

Kerpiç ev konusunda akademik anlamda en iyi çalışmayı İstanbul Teknik Üniversitesinin bir Araştırma Merkezi kurarak ve hatta prototip bir evi de yerleşkeleri içinde yaptığını da biliyorum.

Kerpiç evin Yapı Mevzuatında ki yerini de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Mimar-Mühendisler Odasına sormanın en doğru yol olduğunu sanıyorum.

Bilgi dağarcığımda olan ve ilk aklıma gelenleri yazdım. Umarım faydalı olur.
Merhaba,
Kerpiç ev araştırdım öncelikle ancak usta yok. Prefabrik te düşündüm fakat arkadaşlarımın var kışın soğuk yazın sıcak oluyor. Nasıl yalıtımlıysa artık. Saman ev i inceliyorum. Bu da olmazsa bir ilkel barınak yapıcam sanırım

YeniBON ve dryad beğendi.
fusunmns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2017, 14:32   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fusunmns Mesajı Göster
Merhaba,
Kerpiç ev araştırdım öncelikle ancak usta yok. Prefabrik te düşündüm fakat arkadaşlarımın var kışın soğuk yazın sıcak oluyor. Nasıl yalıtımlıysa artık. Saman ev i inceliyorum. Bu da olmazsa bir ilkel barınak yapıcam sanırım
salihli tarafında saman balyasından ev yapan bir firma var, yardımcı olabilirler belki.. biz de ev yapma düşüncesindeyiz, daha henüz bir adım atmadık..saman balya için görüşmüştük kendileriyle. manisadasınız sanırım, bi bakın bence saman ev, İnşaat, yapı, taş ev, ekolojik, kerpiç ev, Ahşap ev

fusunmns beğendi.
ArdaT. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2020, 20:50   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2020
dogal malzeme ile uretilen ekolojik evler

herkese merhabalar ,

Kerpic ile ilgili arastirma yaparken sizlerle karsilastim . Mimarim ve yaklasik 5 senedir dogal yapilar uzerine calisiyorum.Hem tasarliyor hem projelendiriyor hemde el emegi ve imece usulu ile uygulama yapiyoruz. Ozellikle saman balyasi ve kerpic malzemesinin farkli tekniklerde kullanilmasiyla uretilen bir cok ev insaa ettim .
En son Marmariste Burunucu parkina tamamen ekolojik bir cocuk atolye evi insaa ettik Marmaris belediyesinin istegi uzerine , gidilip yerinde ziyaret edilebilir .
Olabildigince cimento ve plastik kullanmadan ekolojiyle barisik ve insan sagligini onde tutan yapilar uretiyoruz.Ayrica surudurulebilir enerji kaynaklarini kullanma ,yagmur suyu depolama , geri donusum , kompost tuvalet gibi bir cok sistemi de yapilarimizin insaatinda goz onunde bulundurarak tasarim yapiyoruz.
Detayli bilgi almak isterseniz bana mail yoluyla ulasabilirsiniz.
Suan yurtdisindayim fakat mayis ayi gibi donmeyi planliyorum.
Bilginize

Saygilarimla ,
Asli TEKIN
aaslitekin@gmail.com

Herkese saglikli gunler diliyorum....

naturalbuilder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2020, 09:30   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2019
Bolca tadilatını yaptığım 50-150 yıllık dede büyükbaba ata evleri için tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Her bölge bol ve ucuz olan malzeme ile ev yapar.Coğrafya derslerinde bile bilgi sorusu olarak gelir.

Ahşap iskeletli kerpiç evler yığma kerpiç evlere göre daha avantajlı ve güzel görünse de ikisi de çok zahmetli.Toprak içinde asbest vb zararlı madde barındıran bölgeler için öncelikli risk bunu göz önünde bulundurmalı.
Kerpiç ev yapmak için Bolca vakit , iş gücü , ağır spor arzusu ; , Yaptıktan sonra ; sürekli dökülen toz toprak kısımları tamirat tadilat , sansar fare gedikleri ile uğraşma hevesi ,kışın her odası soğuk hava deposu olan odalara ayrı ayrı soba kurma gayretiniz var ise kerpiç ev tavsiye ederim.
Kerpiç evler , özellikle ahşapsız yığma kerpiç evlerin esnemesi gereken kısımları kırılarak döküldüğü için deprem anında ölümcül oluyor.Ahşap iskeletli olanlar ise tam tersi. oldukça esnek (depremde salıncak gibi sallanmıştık)
Ana malzeme olarak illa toprak seçilecekse sıkıştırma toprak + ahşap iskelet **** saman balya ana duvar + ahşap iskelet çok güzel bir seçim. Ama her halükarda iç yaşam alanları toprak + kireç sıvama ile çok zahmetli . İç yaşam alanları için seramiklenmiş killi sıvama **** osb levha bence çok makul .
TRT belgesel de sıkıştırma toprak evle ilgili çok güzel bir belgesel vardı bence toprak ev isteyenler seyretmeli .

Sermamikleştirme sıvama ile sanatsal bir çalışma örnekleri

Dramalı beğendi.
yoleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024