agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni975Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2015, 08:58   #1111
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Yani güney cephe camlarına normal, kuzey cephe camlarına kontrol kaplamalı cam mı olmalı? Veya nasıl?

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2015, 13:11   #1112
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. Hoşseda,

Yerinizin çevresi güzel görünüyor.
Bir iki yorum da benden:

-taşlarınız şekil itibariyle (eğri, büğrü ve irili ufaklı) ustayı zorlayacak tarzda seçilmiş.

-helik dediğimiz küçük taşlar büyüklerin arasında çok kullanılıyor; bir kooperatif binası 8 metre yüksekliğinde helik taş yerine çimento doldurularak yapılmıştı. Çok sağlam, güzel ve dayanıklı oldu.

-kepir toprağın esası yumşak taştır diye biliyorum. Öyle ise su taşıdır. Su yalıtımı önemlidir diye düşünüyorum. Alçak seviye yeraltı suyunun nereden geleceği belli olmaz.

-üst katı şömineden ısıtmayı düşünürseniz, hele ki yatak odası ise, ustanızın dediği hava menfezini düşünün derim.

-Sıhhi tesisat, elektrik tesisatı geçişlerini bu arada planlayın derim.

Kolaylıklar dilerim.

Evin temel altını drenaj boruları ile donatıp bunları da bir kuyuda toplamak mümkün değil midir? Böylece hem temei sudan kurtarmış oluruz hem de xemin sularını kuyuda biriktirerek bu suyu bahçe sulamasında kullanabiliriz. Mi acaba?

Eski 01-09-2015, 13:17   #1113
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

O naylan kolayca yırtılır taşlardan ve nem tutma özelliği kolayca kaybolur. Ama uygun kalınlıkta olursa birşey diyemem.

Düzenleyen aziztoprak : 27-10-2017 saat 03:46
Eski 01-09-2015, 15:24   #1114
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
İnşaat normal seyrinde devam etmekte...
Resimler çıkarılmış mı? Yoksa ben mi göremiyorum.

Eski 01-09-2015, 15:30   #1115
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kazim polat Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Tam altı aylık bekleyişin ardından, nihayet üç gün önce " Hayâl Ev"imin inşaasına başlayabildik.

Ama resmi prosedürler, ama kişilerin ihmalinden kaynaklanan bir gecikmeydi bu. Olsun, gene de kimseye kırgın değilim. Hatırladığım bir hikâyenin sonundaki kıssadan hisse şuydu : " Vardır bunda da bir hayır."

Ustalarım çok iyiler. Üç günde neredeyse temel ve su basmanın 4/3ünü bitirdiler. Çalışması da zevkli insanlar, işlerinin ehli ve de neşeli. Umarım hep böyle gider. Hatta duvar taşlarını yetiştirmekte güçlük çekiyoruz. İki arkadaşımla birlikte kendimiz çekiyoruz taşları. Hatta günün sonunda, bugün ne yaptın diye soranlara: " Taş taşıdım, laf taşımadım." diye espiriyle bile cevap verebiliyorum onca yorgunluğa karşın. Başıma geleceğini bildiğim olay nihayet bugün gerçekleşti; kuyruklu diye tabir ettiğimiz haşeratla tanışma fırsatımız oldu. Hâlâ canım yanıyor ama, şanslıymışım, bazı kişileri anında hastanelik edebiliyorlarmış.

Fotoğraf makinamın şarj aletini kaybettiğimden, cep telefonumunkiyle çekeyim dedim artık bugün. Güzel görünmese de , size fikir verebilir sanırım.

Bu arada, artık neredeyse tamamen "Birgi"li oldum. Tayinimi istedim ve de çok şükür ki çıktı. Binamın karşısında yeni okulum. Üstelik adı da; Birgi Kâzım Paşa İlköğretim Okulu. Sağlıcakla kalın...

Hayırlısı ile tamamına ermiştir inşallah. Hikayenin sonunu iple çekiyorum.

Eski 02-09-2015, 08:21   #1116
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Burada olmasa bile aklınızda olsun. Düşük doz çimento ile sertleştirilip tabaka haline getirilmiş perlit veya vermikülit, şekil de verilebilmesi açısından çok çeşitli kullanımları olabilecek ısı izolasyon malzemesidir.

Söz gelimi, bizim bahçe fırınında, tabana döşeli ateş tuğlası tabakası ile, beton zemin arasında 10 santimlik az çimentolu vermikülit tabakası var. Fırın yanıp içi 300-400 dereceye çıktığında, elimi tam fırının merkezinde beton zeminin altına koduğumda, seğil sıcaklık, ılık bile olmuyor.

Fırın tabanlarında kırık çam kullanılıyormuş diye duymuştum. Onun faydası nedir?

Eski 02-09-2015, 09:59   #1117
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Red face

Alıntı:
Sayı pssakal,
Teşekkür ederim.

Sizinde amaçladığınız yaşamı bir an önce yakalamanızı diliyorum.

Vesile ile biraz malumat aktarayım. Yaz sebebi ile biraz tavsadı çalışmalar. Bu hafta içinde banyonun içi halloldu. Bilinen bir markanın bataryalarını satın almıştım, montaj dahil satılan ürünler için servis geldi tüm banyoyu klozet montajı dahil hallettiler. Banyoya elektrikli sohben taktırmayı düşünürken çok önceleri bulup telefonunu sakladığım bir imalatçıdan odun ile yanan termosifon getirtmeye karar verdim. Aynı zamanda elektrikli de çalışabilen bu termosifon banyoya pek yakışacak gibi geliyor. Yarın eve bu termosifonun yeri için gideceğim. eğer uygun ise durum onu da haftaya getirteceğim.

Bunun dışında eksiğimiz salonun bir köşesine yapılacak açık mutfak. Ondada kararsızlık sebebi ile geciktim. evin kapılarını masif ahşap yaptırmıştım, ne yazıkki önce sokak kapısı ( önünde demir kepenk olmasına rağmen) daha sonrada iç kapılar da çatlamalar oldu. Marangoz geldi ve tamir etti ( tamiri çatlayan kısma ahşap kamaları tutkalla yerleştirmek suretiyle yaptı). Mutfak tezgahlarını da masif ahşap yapmak niyetindeydim bu olay beni durdurmuştu. Ama ne olursa olur dedim, komple masif tezgahları ( meşe ağacından) bu gün sipariş ettim başka bir marangoza. Sanırım bayram sonrası mutfakta bitmiş olur nasipse.

Odun yakılarak ısınan bakır bir termosifonumuz vardı. Harikaydı. Yaktığınız zaman banyo hamam gibi olurdu. Taş banyoda süper olur. Türk hamamı olur

Eski 02-09-2015, 10:02   #1118
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kazim polat Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Sizlere yazmayalı çok uzun zaman olmuş. Uzunca süre devam eden inşaat telaşı nihayet bitti gibi. Yıllardır hayalini kurduğum " Hayâl ev ", sonunda gerçek oldu sanki. Allah sizlere de hayalinizdeki evi nasip etsin en kısa sürede.

Daha önce de yazmıştım. Bu işe soyunduğum zaman amcam : " Birine beddua edeceksen, - inşallah inşaat yaparsın- derler" demişti. Hakikaten de çok, ama çok zorlu bir süreç. Resmi prosedürler, maddi olanaksızlıklar, ustalar, malzeme temini ve bunların nakliyesi, bir yandan okula, bir yandan çocuklara, diğer bir yandan da inşaatta ameleliğe yetişme telaşı, ve de sürekli gelip " daha bitiremedin mi hoca?" diye sorup duran meraklı komşular vs. vs...

Şu anda çok dar bir zamanda yazıyorum. O yüzden detaya girmeyeceğim. Ancak şunu söylemek isterim ki; henüz temizliği yapıp göçme aşamasında olsam da; arkadaşlar, çocuklarım ve köpeğimiz " Goldie " ile birlikte, kuzinede pişen yemekler ve demlenen çayların tadına şimdiden doyamıyoruz. Kim bilir nasip olur da göçersek, nasıl olacak?

Sizin yaptıklarınızı ben hayal dahi edemiyorum. Allah nazardan saklasın. Sağlık ve huzur içinde yaşayın inşallah.

Eski 02-09-2015, 10:28   #1119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Fırın tabanlarında kırık çam kullanılıyormuş diye duymuştum. Onun faydası nedir?
Sanırım ısyıı tutması için

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 10:40   #1120
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nevzat Mesajı Göster
Ben daire fiatına 2 katlı ev yapmıştım o yüzden sizede yapın diyorum, hemde herşeyi ile tek tek uğraşarak, kanuni prosedürleri en ayrıntısına kadar uygulattırılarak yaptım.
İnşallah yaparsınız, kolay gelsin..

Sayın Nevzat, şu kanuni prosedürleri ve maliyetleri konusunda biraz bilgi verebilir misiniz.

Saygılar

Eski 02-09-2015, 11:33   #1121
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aziz Fayda Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Yıllar once burada serüvenimi paylaşmıştım. Size tavsiyem taş ev yaptığınız zaman başınız göğe ermiyor. Sadece hedefinize ulaşmış olmanın hazzını duyuyorsunuz. Ama inşaat sırasında yaşadığınız travmalar sizden neler alıp götürüyor, yapan arkadaşlar bilir. Bir bakıyorsunuz taş evinizi herhangi bir nedenle satılığa çıkarmışsınız. Çok üzülüyor ve sıkılıyorsunuz, onca emeğin sonrasında.

Size tavsiyem hayatınızı yaşayın, gerisi teferruattır.

selamlar

Aziz FAYDA

Çok doğru bir yaklaşım. Baştan beri bu bölümü okuyorum. Yapılanları ağzı açık takip ediyorum. Gerçekleştirilen birçok projeye benim hayalim dahi ulaşamıyor. Bununla birlikte benim de hayalim en kısa zamanda "kaçmak"!. Ama imkanlarım ölçüsünde. Taş ev çok güzel ama, takdir ediniz ki eski bir yapılaşma türü. Eskinin şartlarında taş ev yapımı bugünün şartlarına göre çok çok daha kolay olacağı aşikardır. O zamanlarda herkes bu tür evlerde yaşadığından dolayı bu konudaki bilgi ve tecrübe günümüze göre çok fazladır muhakkak. Ve en önemlisi işin ehli ustalar da o zamanlar çok fazlaydı.

Sözün özüne gelecek olursak, mümkün mertebe doğa ile uyumlu ama günümüz malzeme, imkan, teknoloji ve ustalarını dikkate alarak ve en önemlisi ihtiyaçları optimum seviyede dengelemek suretiyle makul planlar yapmak daha az yorucu olur diye düşünüyorum. Yani bazı şeyleri fantezi olsun diye yapmak günümüz şartlarında biraz lüks bence.

Zamanı ve imkanları daha faydalı verimli kullanmak gerekliliği kanaatindeyim.

Hayallerinin peşinden koşup gerçekleştirenlere tekrar selamlar ve mutluluklar diliyorum.

mozen ve Aziz Fayda beğendi.
Eski 02-09-2015, 14:10   #1122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın aziztoprak,

Köfte istediğinde canım Kemeraltının arka sokaklarının birinde yıllardır küçük yerinde 6 masa ile çalışan dükkana gidiyorum köfte 10 tl. (suyu bedava-köfte tabağında soğan domat biber bol). Çok lezzetli bir köfte ile karnım doyuyor (dükkan sahibi ile aynı kasaptan alıyoruz eti, bazen akşam karşılaşırız şakalaşırız, yani et sağlam yerden). Bu köfteyi İzmirde lüks bir lokantada yemek istesem 50 tl. hesap iyi derim (salatası- içeceği vs).

Taş ev işide böyle. Alaçatıda taş evleri sadece taş olduğu ve Alaçatıda olduğu için (üstelik geleneksel inşa edileni değil, taşıyıcı sistem betonarme, duvarlar taş örülüp beton kısımları taş kaplanmış evler) trilyona yakın hatta üzerinde satıyorlar. Bu fiyata satılan evler deniz kıyısında değil, kırın içinde. Yazın nefes almakta zorlanır, klima ile uyursunuz geceleri. Ama siz köyde ustasını bulursanız (köylük yerlerde eski usül ev yapacak çok usta olduğuna eminim, hala şansınız fazla) mütevazi bir taş evi m2/TL. 1000 e (bu gün için) çıkarabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Taş evin iyi tarafı, boya badan vs. derdi hiç yok. Yazın gerçekten serin oluyor ama kışın yaşamazsanız sıcak falan olduğu yok aksine buzdolabı gibi bir eve gidiyorsunuz ancak bir gün yaşayıp duvarlar ısındımı sıcak evi bulmuş oluyor insan.

Yerini bulabilirseniz (ustası oralı, arsaya ulaşım imkanı iyi, taş temini kolay vb.) taş ev yapmak diğer seçenekler yanında fantezi olmaktan çıkacak, en isabetli kararı almışım dedirtecektir.

Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 19:10   #1123
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Talking

Alıntı:
Sayın aziztoprak,

Köfte istediğinde canım Kemeraltının arka sokaklarının birinde yıllardır küçük yerinde 6 masa ile çalışan dükkana gidiyorum köfte 10 tl. (suyu bedava-köfte tabağında soğan domat biber bol). Çok lezzetli bir köfte ile karnım doyuyor (dükkan sahibi ile aynı kasaptan alıyoruz eti, bazen akşam karşılaşırız şakalaşırız, yani et sağlam yerden). Bu köfteyi İzmirde lüks bir lokantada yemek istesem 50 tl. hesap iyi derim (salatası- içeceği vs).

Taş ev işide böyle. Alaçatıda taş evleri sadece taş olduğu ve Alaçatıda olduğu için (üstelik geleneksel inşa edileni değil, taşıyıcı sistem betonarme, duvarlar taş örülüp beton kısımları taş kaplanmış evler) trilyona yakın hatta üzerinde satıyorlar. Bu fiyata satılan evler deniz kıyısında değil, kırın içinde. Yazın nefes almakta zorlanır, klima ile uyursunuz geceleri. Ama siz köyde ustasını bulursanız (köylük yerlerde eski usül ev yapacak çok usta olduğuna eminim, hala şansınız fazla) mütevazi bir taş evi m2/TL. 1000 e (bu gün için) çıkarabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Taş evin iyi tarafı, boya badan vs. derdi hiç yok. Yazın gerçekten serin oluyor ama kışın yaşamazsanız sıcak falan olduğu yok aksine buzdolabı gibi bir eve gidiyorsunuz ancak bir gün yaşayıp duvarlar ısındımı sıcak evi bulmuş oluyor insan.

Yerini bulabilirseniz (ustası oralı, arsaya ulaşım imkanı iyi, taş temini kolay vb.) taş ev yapmak diğer seçenekler yanında fantezi olmaktan çıkacak, en isabetli kararı almışım dedirtecektir.

Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun.

Sayın Hoşsada iyi dilek ve temennileriniz için teşekkürler. Her ne kadar benim için fantezi, hayal ötesi desem de sizin gerçekleştirdiğiniz işlerin tüm detaylarını merak ve gıpta ile okudum. Biz daha yolun başında bile değiliz. Henüz hayal kurma durumundayım. Bakalım hakkımızda hayırlı ise olur inşallah. Sakın bu siteden ayrılayım filan demeyin her halükarda deneyimlerinize ihtiyacımız var. Sağlıcakla kalın.

mozen beğendi.
Eski 02-09-2015, 19:50   #1124
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Isı izolasyon malzemelerinin bulunmadığı zamanlarda fırın tabanının altına döşenen cam kırıkları ve üzerindeki kaya tuzu tabakasının ısınan fırın tabanının ısısını muhafaza etmesi, ısıyı alttan kaçırmaması sebebiyle kullanılırdı.

Yeni fırın yapanların da büyük bir çoğunluğu bu geleneği devam ettiriyorlar. Öyle ki, son yıllarda pompei tarzı yapılan fırınların bile büyük bir çoğunluğunda cam ve tuz kullanıldı.

İşin gerçeği, camın ısı iletkenliği 1 W/mK, tuzun 6 W/mK iken perlitin 0,03W/mK, vermikülitin ise 0,06W/mK. Yani perlit cama göre 33 misli daha iyi bir ısı izolasyon malzemesidir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 11:06   #1125
Ağaçsever

bozkır's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Dış cephe için Isparta'dan patlatma taş aldım. 2 cm kalınlığında 7 cm eninde uzun parçalar halinde kesilen taşlar dış cepheye kaplanacak. Umarım iyi bir işçilikle uygulama yapılır. İş bitince görselleri ve düşüncelerimi göndereceğim.

Muda, TCM ve Resulgur beğendi.
bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 11:59   #1126
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Maliyet ne kadar hocam m'kresi ne kadar.

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 13:01   #1127
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozkır Mesajı Göster
Dış cephe için Isparta'dan patlatma taş aldım. 2 cm kalınlığında 7 cm eninde uzun parçalar halinde kesilen taşlar dış cepheye kaplanacak. Umarım iyi bir işçilikle uygulama yapılır. İş bitince görselleri ve düşüncelerimi göndereceğim.
Görüntü olarak güzel oluyor taşlar. Ancak kar-buz-don olan yerlerde aralarında biriken kar ve su donma sonucu olayı bozabiliyor. Metrekaresi büyüklüğüne göre 50-100 tl. arası değişiyordu iki-üç sene önce.

Resulgur beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2015, 19:17   #1128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2015
Selam aynı duygularla ben de kendi çapımda köye temel atıp duvarı ördürdüm. Ancak yine duygusal nedenlerden dolayı henüz çatı işine giremedim. Resimleri eklemeye çalışacağım. Şu anda maliyet 30.000 TL.

dumanux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2015, 19:36   #1129
Yeni Üye

Evi yaptığım köy ev önündeki açık alan.

Eklenen Resimler

Eski 28-10-2015, 20:34   #1130
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
merhaba

Alıntı:
Çok doğru bir yaklaşım. Baştan beri bu bölümü okuyorum. Yapılanları ağzı açık takip ediyorum. Gerçekleştirilen birçok projeye benim hayalim dahi ulaşamıyor. Bununla birlikte benim de hayalim en kısa zamanda "kaçmak"!. Ama imkanlarım ölçüsünde. Taş ev çok güzel ama, takdir ediniz ki eski bir yapılaşma türü. Eskinin şartlarında taş ev yapımı bugünün şartlarına göre çok çok daha kolay olacağı aşikardır. O zamanlarda herkes bu tür evlerde yaşadığından dolayı bu konudaki bilgi ve tecrübe günümüze göre çok fazladır muhakkak. Ve en önemlisi işin ehli ustalar da o zamanlar çok fazlaydı.

Sözün özüne gelecek olursak, mümkün mertebe doğa ile uyumlu ama günümüz malzeme, imkan, teknoloji ve ustalarını dikkate alarak ve en önemlisi ihtiyaçları optimum seviyede dengelemek suretiyle makul planlar yapmak daha az yorucu olur diye düşünüyorum. Yani bazı şeyleri fantezi olsun diye yapmak günümüz şartlarında biraz lüks bence.

Zamanı ve imkanları daha faydalı verimli kullanmak gerekliliği kanaatindeyim.

Hayallerinin peşinden koşup gerçekleştirenlere tekrar selamlar ve mutluluklar diliyorum.
Merhaba,

Uzun zamandır yazamıyordum, yani buralarda yoktum. Çok güzel paylaşımlar olmuş, herkesin ellerine sağlık.

Aziz Fayda

YeniBON beğendi.
Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2015, 22:21   #1131
Yeni Üye

Evin çatısını da hallettim. Ahşap, osb ve shingle ile toplamda 260 m2 22.000 tuttu. Evin maliyeti 52.000 oldu. Biraz nefes alıp yazın bitirmeye çalışacağım.

Eski 05-01-2016, 12:59   #1132
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Bahçe evii için demirden iskelet yapmaya çalıştım. Daha tahta malzemeyi monte etmeden demir profiller kara sinek, uğur böceği ve ağaçlara musallat olan bir tür böcek musallat oldu. Bunları evden uzak tutmak için hangi bitkileri ekmeliyim? Lavanta fesleğen defne börtü böceği kovuyor diye biliyorum. Bilgisi olanların tavsiyesini rica ediyorum.

YeniBON beğendi.
looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2016, 13:17   #1133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2015
pinterest.com

marangozayhan54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 21:48   #1134
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
12.2.2010 #634
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafademir24 Mesajı Göster
Sn meyvelitepe,hoşseda ve kazım bey hepinize iyi akşamlar.öncelikle iyi temennileriniz için çok teşekkürederim. Kazım bey sizin arsanız da abinizin akbaşı da harkulade görünüyor. bu gece meyvelitepeden harika fikirler öğrendik ve bir kez daha gördük ki ağır adımlarla ilerlemekte büyük fayda var.Ancak doğrusu ben de şunu merak etmadim değil muhterem acaba hiç bu şekilde yalıtımlanmış bir evde bulunmuş,oturup bir çay içmiş mi?çünkü anlattıklarının tüm öğretici mükemmelliyetçiliğine rağmen;öyle bir evde yaz kış yaşayan birilerinin de tecrübeleri bence çok değerli olurdu. Mesala kısmet olur da ve siz kazım bey ve hoşseda bu öğretiler ile yaptığınız evlerinizde bana ve eşime bir çay içimlik misafirperferlik lutfederseniz,gelecekteki evim de en az meyvelitepe kadar bilgili ve tecrübeli olabileceğimi umudediyorum. iyi ki yağmur var hoşseda iyi ki o yağmurları görebilecek kadar nefesimiz var dostlar.iyi akşamlar.
12.2.2010 #636
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Mustafademir24, "muhterem" ile beni kastediyorsanız, evet öyle bir izolasyona sahip bir evde çay içmekten biraz fazlasını yapıyorum. Çok detaya girmemişim ama temel, duvar ve çatı izolasyonundan bahsetmişim Şu ve buyazılara göz atabilirsiniz. Orada sözü edilen, enerjiyi pasif ev standardına yakın bir değerde koruyan bir inşaat.

Fakat burada konu bu değil. Sn.Hosseda ve Kazım bey, hemen hemen aynı zamanda ve geleneksel taş ev tekniği ile birer ev yapıyorlar. Bu tekniğin tüm güzelliğine rağmen bazı zorlukları var. Hep birlikte, geleneksel tekniğe nasıl biraz bugünün izolasyon kavramlarını ekleriz, verimliliği arttırırız bulmaya çalışıyoruz.
Sn.Mustafademir24 hala buralara uğruyor mu bilemiyorum. O tarihte öyle bir evde çay içmenin ötesinde bir şeyler yapıyordum, o sıra ev 2,5 yıllıktı ama sürekli yaşayacak şekilde henüz taşınmamıştım, kış dahil hafta sonları ve tatillerde kalıyordum. 2010 yılının ortalarında taşındım ve son 6 yıldır kesintisiz yaz ve kış, gece ve gündüz orada yaşıyorum. Şimdi baktığımda o zamanlar yazdığım her şey ne bir cümle eksik, ne de bir cümle fazla aynını bügün de söylerim

O günlerde evlerini yapmakta olan diğer arkadaşlar da çok evlerini çoktan yaptılar, güle güle oturuyorlar, inşallah evlerinde mutlu, huzurlu yaşamaya devam ederler.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 12:47   #1135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dora Mesajı Göster
Herkese merhaba.
Ben Bengü. Bu sayfaya kadar yazılanları zevkle okudum. Sizlerden birşeyler öğrenmek çok keyifliydi. Kütük ev hayalim vardı. Kerpiç ev yapan bir firma buldum. Kütük eve kıyasla avantajları var mı bilmiyorum, ama nefes alan bir ev. incelemeniz için www.kerpicev.com Umarım paylaşımlarınız devam eder.
Merhaba, kerpi ev yapan firma bilgilerini yazabilir misiniz? bağlantı adresi kullanılmıyor sanırım.

YeniBON beğendi.
eliferdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 21:29   #1136
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese selamlar. Bu forumda benimde sizlere birkaç sorum olacak lütfen yardımlarınızı esirgemeyin.
Gökçeada da 75 m2 2+1 ahşap ev yaptırmayı düşünüyorum. Malum ahşap evler çok pahalı.Ama çok sağlıklı.uygun fiyata yaptırabileceğim firmalar varmı bildiğiniz.

YeniBON beğendi.
nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 21:33   #1137
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
İkinci sorum ise Konteyner evler ne kadar kullanışlı ısı yalıtımı ne düzeyde BU evleri kullanan var mı? Aynı metrekarede 75 m2 bir ev yaptırmayı düşünüyorum Ortalama maliyet ne kadar mal olur fikir verebilecek olan arkadaş var mı? Birde ne derece bilmiyorum ama imar sorunu olur mu olmaz mı. genelde olduğunda zeminden yüksek direküstü yapılan konteynerler var. yoğun rüzgarlı Gökçeada ya dayanır mı? Kısaca konteyner ev kullanan arkadaşlar memnunmusunuz bilgilerinizi rica ediyorum.

nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 03:12   #1138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nebil1505 Mesajı Göster
İkinci sorum ise Konteyner evler ne kadar kullanışlı ısı yalıtımı ne düzeyde BU evleri kullanan var mı? Aynı metrekarede 75 m2 bir ev yaptırmayı düşünüyorum Ortalama maliyet ne kadar mal olur fikir verebilecek olan arkadaş var mı? Birde ne derece bilmiyorum ama imar sorunu olur mu olmaz mı. genelde olduğunda zeminden yüksek direküstü yapılan konteynerler var. yoğun rüzgarlı Gökçeada ya dayanır mı? Kısaca konteyner ev kullanan arkadaşlar memnunmusunuz bilgilerinizi rica ediyorum.
Sayın nebil1505, aşağıdaki iki konu az çok yardımcı olacaktır.

Ahşap Ev

Prefabrik ev

Tabi en önemlisi sizin beklentileriniz. Maliyet en başta ucuz gibi görünse de, işin içine yalıtımı kattığınızda fiyatlar uçuyor. Siz bütçenizi belirtirseniz insanlar daha iyi yardımcı olurlar.

Konteyner veya prefabrik almayı düşünürseniz dikkat edin. Hemen hepsinin türlü çakallıklar yapacağını unutmayın. En basiti 95m2 ev deyip 25m2 veranda payı bırakan çok firma var. Özellikle anahtar teslim, fiyata dahil olan özellikler vb. küçük yazıları özenle okumanızda fayda var. Tabi ben bunları internetten araştırma yapacağınızı varsayarak yazıyorum.

Diğer durumlarda satış sözleşmesini iyi okuyun.

Ahşap ev konusunda üstteki konuyu paylaştım ama daha önce o konunun varlığından habersizdim. Şahsen ben evi yapanın (her iki mesajda alıcıdan çok satıcı izlenimi veriyor) yanlışlıkla bir sıfır eksik yazdığını düşünüyorum. Foruma girme imkanı varsa, özel mesajla ulaşıp sormanızda fayda var. Benim hatırladığım kadarıyla dayanıklı (malzeme kalitesi vb.) ahşap evlerin m2 fiyatı 500tl den başlıyor.

Arazi bilgilerinizi paylaşırsanız o konuda da yardımcı olmaya çalışırım.

Foruma uzun süre giremeyeceğim için, olası sorularınızı cevapsız bırakabilirim.
Her ne kadar pek çok konu ölmüş olsa da, gerekirse her gün mesaj atın. Elbet cevap veren çıkacaktır.

Kendinize iyi bakın, her şey gönlünüzce olsun.

YeniBON beğendi.

Düzenleyen Sağanak : 23-02-2016 saat 03:19 Neden: Ekleme
Sağanak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 16:13   #1139
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Antalya ikliminde kırsalda araziye eve konumlandırırken yönleri nasıl tercih etmeli? Özellikle cam ağırlıklı olacağı düşünülürse yazın güneşten kaçma, kışın da şömine/soba tarzı ısınma ile güneşi mümkün olduğunca kullanma, yazın bahçende keyifle oturma vb deneyimleriniz önerileriniz nasıl olur?

YeniBON beğendi.
Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 12:04   #1140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2016
Ucuz etin suyu kara olur mantigi kesinlikle dogru. Her zaman en ucuna yönelme, yararindan çok zararli olabiliyor. Saglikli, ucuz, uzun ömürlü bir yapi sistemi olan saman evlere bir göz atmanizi öneriyorum. 100 metre kare bir saman evin maliyeti söyledir: Temel, duvarlar, çati, elektrik,su tesisati, iç cephe dis cephe sivasi,tavan, dis cephe kaplamasi, ic duvarlar, kapi ve pencereleri 50-60 bin TL ya yapilabilir.

Modern akademik görüsler saman evlerin ideal yasam alanlari oldugu yönündedir ve Günümüzde Ingiltere ve birçok gelismis ülkede saman yapi sistemleri üzerindeki ön yargiyi yikmak için tesvikler saglanmaktadir.

YeniBON beğendi.
barboro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024