agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2010, 19:37   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2010
merhaba seda hanım bende egede küçük bir arsa aldım geçen hafta . Hayalim olan taş ev yaptırmak istiyorum. Fakat sınırlı bütçem ile işe başlamadan küçük bir maliyet çıkarayım istedim.Arsanın bulunduğu yöredende kaynaklanan usta sıkıntısında 2 taş duvar ustası ile görüştüm. O yörede yapmış oldukları işlere baktım ama pek hoşumada gitmedi. Sizin yazılarınızdan da okuduğum kadarıyla bu işin özellikle tesisat yönünden çok ayrıntısı var.Bu ayrıntıları konuşmadıkları gibi en basit taş duvarın metre karesi ne kadar sorusuna bile değişik değişik rakamlar verdiler. Benim istemiş olduğum taş duvarda beton kısmı hiç gözükmeyecek ve tarla taşından yapılacak.Yani arazinin içinde bulunan dogal taşlar çevredebir kaç yazlık öle yapılmış ama sadece evin belli kısımlarında kullanılmış çok da güzel olmuş . size en basit sorum ustanız taş duvarın metre karesine ne kadar istiyor? bide çatı yönünden ne kullanılacak? Sizin kovboy tipi kapı çözümünüze bayıldım. onu mutlaka evimde kullanacağim. İyi günler önerilerinizi bekliyorum

aysentaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 15:22   #32
Ağaçsever

Etrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2010
Merhabalar, bu konuda oldukça ciddi araştırma yaptıktan sonra mecburiyetten aşağıdaki pencereleri taktırdık. Ahşap doğramanın bakımıyla uğraşmak çok zor, lamine ahşap profiller var maliyeti çok yüksek, aluminyum bence kesinlikle sağlıklı bir çözüm değil. Bizim seçimimiz pervaz kasalı, ahşap görünümlü PVC pencere oldu. Yerine takıldıktan sonra içime de sindi.
Pervaz kasa içeriden monte ediliyor ve şık da duruyor.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Etrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 16:57   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın Etrim,

Doğramalarınız hayırlı olsun. Güzel olmuş.

Yapı fuarı vardı geçen hafta İzmirde. İki defa gittim. Orada benzer pvc ürünleri gördüm, ahşaptan ayırt etmek zor. Ama fuarda tesadüfen ahşap doğrama yapan bir atölye sahibi ile karşılaştım, konuştuk, daha önce bana dağda ahşap olmaz başka şey yap demişdi ama bu defa yumuşamış görünce fiat verirmisin dedim, peki dedi, bu gün ölçüleri bildirdim telefonla. Uygun bir rakam verirse başka şey düşünmem bu ustaya yaptırırım ahşap pencere ve kapıları, çünkü son derece düzgün iş yapan bir atölye sahibi.

Sayın aysentaser,

Sanırım bir üstteki mesaj bana yazılmış. Bayan değilim. Uygun bir kullanıcı adı bularak sayın yöneticimizden kullanıcı ismimi değiştirmelerini rica etsem iyi olacak. Arsanız hayırlı olsun. Sorularınıza gelirsem :

Taş duvar işinde maalesef fiatlar çok değişmekte. Benim ustamında fiatları su basmanda ve üst duvarlarda değişti. Hatta konuşulan fiatlara başta öngörülmeyen ilaveler de söz konusu olmakta.

Bahçeden toplanacak taşla komple bir evin ( benimki gibi yığma, tamamen taş evin) inşasının kolay olmayacağını düşünüyorum. Bahçedeki taşın sağlam olup olmadığına da baktırmanız gerekir.
Size nihai bir rakam vermek daha uygun olacaktır. Hesabınızı ona göre yapın ve sınırlı bütçe ile yola koyulup koyulmamaya kararınızı öyle verin.

Kaba olarak inşa edeceğiniz taş evin ( temel, su basman, taş duvarlar, tavan ve taban betonları) metre karesinin 600 TL. den aşağıya çıkmayacağına emin olabilirsiniz. Yani brüt 50 m2 taş bir ev yapmaya kalksanız sadece kaba inşaat için kenara ayırmanız gereken miktar 30.000,- TL. den aşağıya olmamalı. Bu rakama proje, ruhsat masrafı ve SGK ya çalışanlar için ödeyeceğiniz miktar dahildir. Taşı bahçenizden toplatsanız da bu rakamı çok aşağıya indiremeyeceğinizi tahmin ediyorum.

Sonrası için bir rakam vermek zor ancak nihai maliyetin ( lüks olmayan ancak kaliteli malzemelerin kullanıldığı sonraki imalatlar dahil) 750- 800 TL. ( M2 maliyet) den aşağıya zor ineceğini tahmin etmekteyim.

mtarslan beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 06:09   #34
Ağaçsever

Etrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2010
Sn. Hosseda, eğer ağaç yaptıracaksanız, kime yaptırırsanız yaptırın ödemesini asla baştan yapmayın, avans ödeme istenirse çok fazla ödemeyin diye tavsiye ederim. Kolay gelsin.

ilkazra beğendi.
Etrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 09:52   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Bu ev benim oturduğum mahallede sene başında başladılar inşaata... Şimdi bitti sayılır, dışı bembeyaz ahşap, pencereleri de eski tip çok şirin, çok güzel bir ev... O arsa zaten 600-700 bin TL eder en az, ev için de en az 200 bin harcanmıştır... Kocaman bahçesi ile manzarası ile tam bir konak oldu yau... Allah sahibine bağışlasın ama kıskanmıyor değilim tam yanıbaşımda

http://www.asmaz.com.tr/tr/gallery.a...TID=0&do=event

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 14:50   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sayın hosseda sizin evyapımı başlığını bugün farkettim ve bende sıfırdan ahşap bir ev yaptırdığımdan size yardımcı olacaksa birkaç resim yüklemek istiyorum. Eğer hoşunuza giderse iç kısımdaki detaylardanda resim verebilirim.

mazda_ozan beğendi.
fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 14:53   #37
Ağaç Dostu

evimin dış cepesi tamamen ahşap kaplama

Name:  Resim 112.jpg
Views: 5060
Size:  61.5 KB

Name:  Resim 044.jpg
Views: 4433
Size:  69.3 KB

Name:  Resim 109.jpg
Views: 4390
Size:  66.4 KB

Eski 23-11-2010, 15:01   #38
Ağaç Dostu

Sayın hosseda ben keresteyi İstanbul keresteciler sitesinden aldım. Aynı sitede (Ahmet Demirel ) emprenye yaptırdım ve üzerine hemel marka vernik (Sayın Todorun verdiği linki incelerseniz aynı vernik) sürdüm. Ben 10 sene önce başladım ve dışcepe hemen vernik yapıldı buzamana kadar dayandı :Vernikten memnunum.Tercih size kalmış.

mazda_ozan beğendi.
Eski 23-11-2010, 15:02   #39
Ağaç Dostu

Kepenklerde aynı verniğin krem rengidir.

mazda_ozan beğendi.
Eski 23-11-2010, 15:05   #40
Ağaç Dostu

Bu da eski bir ev kapısı

Name:  Resim 009.jpg
Views: 9239
Size:  72.2 KB

Eski 23-11-2010, 16:45   #41
Ağaç Dostu

Sayın fatma sunay,

Bu başlık sadece evin kapı pencerelerini nasıl yapmak konusunda bilgi aramak için açılmıştı. Bizim inşa halindeki evimizin ana malzemesi ahşap değil taş. İlginize teşekkürler. Evinizin içinden varsa detaylara ait fotoğraflar izlemekten mutlaka herkes memnun olacaktır.

Ben doğramalar için ahşapta karar kıldım. Tavsiye ettiğiniz vernik markasını not ettim. Vakti gelince atölye sahibi ile konuşacağım.

Evimiz biter ve nasip olursa orada yaşamak bahçe ile uğraşmanın yanında bir hayalim de marangozluk öğrenmek ve bir çardağım var evin yanında orayı küçük bir marangoz atölyesi haline getirmek. Belki yukarıdaki gibi masif bir oyma kapı yapmaya çabalarım bir süre sonra.

Güzel evinizde sağlıkla mutlulukla oturmanızı diliyorum.

Eski 23-11-2010, 18:25   #42
Ağaç Dostu

Sayın Hosseda resimleri fikir olur diye gönderdim. Ahşap bakımı zor olduğunu herkes biliyor bunun için gördüğünüz ğibi vernik çok önemli.Size kolay gelsin.

mazda_ozan beğendi.
Eski 23-11-2010, 18:36   #43
Ağaç Dostu

Sayın hosseda oyma işlemi yaparsanız fikir amaçlı örnekler

Name:  Resim 094.jpg
Views: 4244
Size:  46.6 KB

Name:  Resim 098.jpg
Views: 4380
Size:  30.7 KB

Name:  Resim 125.jpg
Views: 4247
Size:  29.5 KB

Eski 23-11-2010, 18:42   #44
Ağaç Dostu

oyma bahçe kapım

Name:  Resim 177.jpg
Views: 4484
Size:  71.4 KB

Eski 23-11-2010, 18:44   #45
Ağaç Dostu

Sayın hosseda oymaya meraklı iseniz belki ilginizi çeker diye düşündüm.

mazda_ozan beğendi.
Eski 24-11-2010, 08:17   #46
Ağaç Dostu

Hepsi pek güzel.

Oyma yapabilecek becerimin olduğunu sanmıyorum ancak ağaçtan eşya yapma hevesim pek fazla. Ev hayırlısı ile bir bitse bende kendimi test edeceğim inşallah bahçede.

Eski 25-05-2013, 03:40   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Isı yalıtımlı alüminyum profilleri konuşmuşdum. Pencereleri kanatlı yaparsak sorun yok ama sürmeli olursa, onlarda kullanılan kilitler ithalmiş, ileride sorun yaşabilirsin dedi alüminyumcu usta.

Sürmeli doğrama çok kullanışlı ancak lodosa bakan pencerelerde aşırı yağmurlarda sızdırma yönünden risk var. Belki de pencereleri kanatlı yapıp izole profil kullanmak daha doğru olacak. Hatta şimdi aklıma geldi, belkide üstten ve yandan açılabilen türde kanatlar var onları da sormak lazım.

Alüminyum doğramaları konuştuğum ustanın oğlu da aynı atölyede babası ile çalışıyor, geçende babası yokken yaptığım bir konuşmada bana şöyle dedi : aliminyum doğramalar soğuk havada dışarıdaki ısı ne ise o dereceye yakındır elleyince. Yani soğuk havada buz gibi olur doğramalar doğrudur, ancak bu, o soğuk havanın aynen evin içine geçmesi anlamına gelmez dedi. Düşündüm çok da haksız değil gibi geldi, halen oturduğumuz evde ve işyerimizde doğramalar alüminyum ama soğuk ile alakalı özel bir sıkıntımız veya ısınma giderimiz yok. Yani bazı şeyleri yanlışmı bilmekteyiz acaba. Ama dediği doğru olmuş olsa izoleli aliminyum profil ile neden uğraşıyor üreticiler sorusu geliyor akla.
Sevgili Hoşseda,

Aluminyum, diğer bir arkadaşımızın da dediği gibi bilinen en iyi ısı iletici üç metalden biridir (bakır ve altından sonra!..) ancak ısı köprüsü ortadan kaldırılınca, (yani dış ve iç projil izolasyon malzemesi ile boylu boyunca ayrılınca) performansı çok iyileşir, ve ustanın dediği gibi sizin hissettiğiniz soğukluk, metalin ısınızı emmesi (!) dir
ancak ifadede bir tutarsızlık var,
düz aluminyum gerçekten çok ısı kaybına sebep olur, izolasyonlu aluminyum ise epey pahalı bir malzemedir, ve malesef yangın dayanımı da yok gibidir.
Halbuki kaliteli masif bir ahşah, özellikle de çok katmanlı ahşaplar, fırınlanmış ve su yolları çaprazlanmıştır, nerede ise ölümsüzdür (antik uygarlıklardan pek metal kalıntı bulunmaz ama ahşaplar kalır),
ayrıca aluminyumun da bakımı gerekecektir,
keza, canınız sıkılırsa ahşabı kazıyıp verniğini/rengini/boyasını değiştirebilirsiniz
halbuki aluminyuma hiç bir şey yapamazsınız.
keza, metalin can sıkıcı soğukluğu ile ahşabın o özgün desenleri ve dokusunun sıcaklığını da birşeye değişmek mümkün müdür?!...

tavsiyem, iyi bir usta, kaliteli malzeme ve mümkünse, çok tabakalı ahşap ile bu sorunu çözmenizdir.
vernikleme için de önce emilen türde (empregne) vernik kullanıp sonra finişi natürel bir vernikle yapmanızdır, bu durumda esneme, sarkma, vs de olmaz

Yeni evinizde keyifli sıcacık kışlar dilerim

mtarslan beğendi.
POLARBROWNI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 12:26   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Bence ahşap görünümlü pvc olsun güzel durur.diyorum ...

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2016, 14:41   #49
Yeni Üye

gaye_oguz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2013
Lightbulb Isı yalıtımlı alüminyum doğramalar ve ahşap görünüm

Merhaba, öncelikle alüminyum pencerelerin kesinlikle PVC pencereler kadar iyi ısı yalıtımı sağlayabildiğini söyleyerek söze başlamak istiyorum. Alüminyum pencerelerde ısı yalıtımı ısı bariyeri denen plastik parçalar vasıtasıyla sağlanır. İç ve dış ortam arasındaki ısı transferini engelleyen bu plastiklerin boyları ne kadar uzun olur ise ısı yalıtımı da o kadar iyi olur. Isı yalıtım bariyeri nedir aşağıdaki linkten görebilirsiniz:

yalıtımlı alüminyum: Isı Yalıtım Bariyeri

Bir pencerenin ısı yalıtım değeri Uw ile ifade edilir ve bu değer 1W/m2K'den bile daha düşük değerler alabilir alüminyum pencerelerde. Detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

yalıtımlı alüminyum: Neden Alüminyum Doğrama

Isı yalıtımının yanında alüminyum pencereler PVC pencerelere göre dayanıklı, çevreci ve yangında salt asid gaz yaymaması ile güvenlidir.

Bunların yanında alüminyum pencereler istendiğinde ahşap desen görünümlü olarak imal edilebilir. Bir çok firma ahşap görünümlü alüminyumu 4-5 farklı ağaç deseninin farklı açık-koyu desen kombinasyonlarını imal edebilmektedir. Bundan da öte alüminyum çerçeveler gerçek ahşap ile kombine edilerek imal edilen pencere sistemleri de vardır. Daha pahalı olan bu çözüm bina geliştiricileri (müteahitler) tarafından pek tercih edilmese de eğer siz evinize yaptıracaksanız fiyat farkı kullanacağınız ürün düşünüldüğünde çok da fazla değildir. Bu türde pencerelere örnek olarak Aluwood/Mebay tavsiye edebilirim.

Aluwood Wood Aluminium Windows

Düzenleyen gaye_oguz : 17-04-2017 saat 19:23
gaye_oguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2020, 19:49   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2018
Sn.Hosseda,
Bu güzel başlık ve değerlendirme neticesi ne oldu, çok merak ediyorum.
Kararınızı ve sonuçlarını paylaşma imkanınız olursa, sizinle aynı kaygıları paylaşan üyeler [örneğin ben ] istifade edebiliriz.
Bu günlerde ben de doğrama tercihi arifesindeyim.
Teşekkür eder, saygılar sunarım.

Düzenleyen Fazilk : 14-03-2020 saat 19:50 Neden: Teşekkürü unutmam.
Fazilk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024