agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2010, 22:58   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın Zeytinci,
Sıfır alevli ısınma çözüm değil ne yazıkki. Ev halkı isyan eder, bende mutlu olamam. Genede teşekkürler önerilerinize.

Sayın üzüm,
Kuzineyle ısınan alanın büyüklüğü ne kadar. Evin her tarafı ısınabilirmi. Bizim evimizde net alan yaklaşık 50 m2.
Çok kuzine inceledim şu bir haftada ancak içi döküm dışı saç olanını bilmiyorum. Üst tabla döküm gövde saç olanlardan mı acaba. Üzerinde üretici bilgisi varsa yazarmısınız.

Meşe odununun fiatı ( 250,- TL.) geçen yıl odun satıcılarındaki rakamdı. Sizin yazdığınız yaklaşık 150,- TL./ton orman idaresinin fiatı ise köylünün o rakamada odun alıp yakması zor.
Destek bilgileriniz için teşekkür ediyorum.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 00:31   #62
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın hosseda, kuzine doğru yerdeyse 50 m2'yi ısıtabilirsiniz. (Isıttıgım alan sizinkinden biraz fazla ve eğimli çatı olduğu için kimi yerde yükseklik 3.5m.)

Üstü, iç haznesi döküm, haznenin yan duvarlarıda döküm plakalardan oluşan Eşçelik marka kuzine kullanıyorum.
Model değişikliği olmuş galiba site'de benimkinden göremedim ama ağırlık olarak, görüntü olarak bu model benimkine yakın.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 20:11   #63
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Hosseda,

www.prity-tr.com 'a bir bakınız. Urla yolunda bayii var. İstedi,ğinizi bulabilirsiniz.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 20:53   #64
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın Zeytinci.

Eski 12-10-2010, 18:18   #65
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Hoşseda,

Urla yolunda show room'a uğradım. Beğendiğim model vardı. Yalnız bu sobalar sac imalatı, döküm değil. Fiyatları da döküm modellere göre %50 ucuz (1132 TL beğendiğim şömine tipi kuru soba).

Sonradan internetde gördüğüm Aarrow marka döküm olan ithal çok güzel. Fiyatlar ikiye katlanıyor, tabi.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 17:23   #66
Ağaç Dostu

Sayın Zeytinci,
Tekrar teşekkür ediyorum. Ancak kuzine seçeneğinden galiba vazgeçiyorum. Geçen yıl kuzine kullanmış bir yakınım, tütme ve dolayısıyla is sebebi ile düşünmesen iyi olur dedi. Benim duvarlar içeride de taş. Eğer onları ve derzlerini is yaparsam kötü olur.

Isınmayı ve sıcak suyu elektrikli kombi ile ( güneş enerjisi ile desteklenecek ileride) halletmek, imkan olduğunda kapalı hazne şömineyi ayrılan yerine kurmak, tütmeyecek havalarda şömine yakmak diye planlamaktayım. Tütme ve taş duvarları is yapmak meselesinden korkmasam banyoya ocağı dökümden odunlu termosifon koyacakdım ama o fikride silmekteyim aklımdan.

Eski 12-02-2011, 21:02   #67
Ağaç Dostu

Bu hafta içinde salonun bir köşesine montajı yapılan şömineyi ancak bu gün görebildim ve yaktım tabii.

İddiasız ama işlevinden hiç şikayetin olmayacak bir şöminen olacak abi demişti yapan arkadaş, galiba dediği gibi olacak. Tüm evi bu şömine ile ısıtabileceğimi de ısrarla söylemekte ancak doğramalar takılmadan bunu test etmek mümkün değil. Ama test edebildiğim kadarı ile tütme, iyi yanmama gibi sorunlar yaşamayacağım belli oldu. Bu gün hava lodostan esmekteydi ancak şömine öndeki cam kapak kapalı veya açık farketmeden gayet iyi yandı tüm öğleden sonra ve sarfiyatta 4 orta boy meşe odunu oldu.

Şöminenin ısı odası gaz beton kullanılarak yapılmış, krom boru ile baca bağlantısı sağlanmış. Altta bir fan var. Bu fan şömineye alttan gelen soğuk havanın daha hızla sisteme girmesini sağlayacakmış, henüz evin içine elektrik bağlantısı yapılmadığından test edemedim. Ben fanın sıcak hava üfüreceğini sanmaktaydım ama öyle değilmiş. Alttan fan ile alınan hava yukarıya yollandıkça, ısı odasında mevcut sıcak havanın ev içine dağılımı çabuklaşmaktaymış.

Şömineyi soba veya kuzine gibi kullanabileceğimi sanıyorum. Bunun için döküm haznenin içine özel bir sacayak tasarlamak lazım.

Eski 13-02-2011, 21:57   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sayın Hoşseda,
İnternete bakın Anatolya marka her tarafı döküm kuzineler var. Fiyatı 800 TL idi. Ben de almayı düşünüyorum.

Kurtulus1950 beğendi.
Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 20:19   #69
Ağaç Dostu

Sayın sonul,
Şimdilik şömine ile yetineceğim. Teşekkür ederim.

Kaplanılmayı bekleyen şöminemiz.

Eklenen Resimler

mrduran ve dalya35 beğendi.
Eski 28-02-2011, 10:10   #70
Ağaç Dostu

Şömine kaplamasını da taş ile yapacaktık. Ama bahçede mevcut taşlarla olmaz dedi usta, kaplamaya uygun taş bulmamız gerekecekti. Kayrak kaplasak kolay ama mecbur kalmazsam yer dışında kullanmaktan kaçındım hep kayrak taşı.

Geçende oturmuş şömine fotoğrafına bakarken aklıma ilk yola çıktığımda ki planlarım geldi. Evi taş yapacaktım ama içeriyi sıvayıp beyaz badana olacaktı iç duvarlar. Ama öyle olmadı her tarafta taş bıraktık. O zaman hiç değilse şömine sıvanıp beyaz boyanamazmıydı. Bunu hemen ustayla konuştum, tamam kolay yol eldeki işler bitsin yaparım deyince üzerimden bir yük kalktı sanki.

Usta şömineyi ele alıncaya kadar ne olur bilemiyorum ama mala ile köy sıvası yapılmış ve beyaza badana edilmiş bu şömine kötü olmayacak diye umut ediyorum.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 07-03-2011, 23:12   #71
Ağaç Dostu

Şöminenin son hali :

Eklenen Resimler

mrduran, incii ve korucak beğendi.
Eski 12-03-2011, 23:07   #72
Ağaç Dostu

Tavan boyanırken şöminede nasibini aldı boyadan.

Eklenen Resimler

mrduran, incii ve korucak beğendi.
Eski 12-03-2011, 23:41   #73
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Hosseda, güle güle kullanın. Çok güzel olmuş. Elektrikli fana muhtemelen hiç ihtiyacınız olmayacak. Çünkü, ısı odasında ısınan hava üstteki menfezden çıkarken alttaki menfezden nisbeten soğuk havayı doğal sirkülasyon ile zaten çekecektir.

mrduran beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 01:15   #74
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sayın MeyveliTepe beğenmenize sevindim. Önce beyaz tavan boyası ile bir kat boyandı ancak pek güzel görünmedi. Bej plastik boya da vardı hazırda bir miktar, risk aldım ve duvarlarla uyumlu olacağına inanarak bu rengi vurdurdum ve evdende beğendiler, sorun olmadı.

Eve elektrik bağlandı ancak fanın fişine henüz sıra gelmediğinden test etme imkanı bulamadım. Havalarda bahara dönüyor belki de seneye kalacak test etmek.

Eski 13-03-2011, 01:55   #75
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Fan olmadan denemenizi tavsiye ederim. Aynı sistem çalışan iki şöminem oldu. ısı odasındaki havanın ısı derecesine bağlı olarak doğal sirkülasyon değişen hızlarda çalışır. ısınmanın hızlanmasıyla sirkülasyon da hızlanır, yavaş ısındığında da olması gerektiği gibi sirkülasyon yavaşlar. Bir de fan için elektrik yakmamış olursunuz

Saygılar

mrduran beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 10:10   #76
Ağaç Dostu

Sayın MeyveliTepe,
Dün şömineyi yaktım, cam kapağı devamlı kapalı tuttum. Yağmurda dolaşıp üşüdükçe karşısına geçtiğimde gayet güzel ısındım. Kapılar henüz olmadığından salonun ısınmasını test edemedim ancak üst menfezde el tutulamayacak derecede sıcak hava çıkışı vardı, bu beni bayağı sevindirdi.
Yazdığınız gibi fana ihtiyaç duyulmayacak sanırım.
Hoşçakalın.

Eski 07-11-2012, 11:27   #77
Ağaçsever

Remedios's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2007
Merhaba,

Sulu Şömine/Kat Kaloriferli Soba ile ilgili tecrübeleriniz var mı? Dubleks 2x60m2=120 m2 bir ev için randıman alınabilir mi?

Saygılarımla,

Remedios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 16:55   #78
Ağaç Dostu

Katı yakıtlı kalorifer diye bende çok araştırdım.
Banyoya sobası döküm, kazanı çelik bir termosifon koymuştum. Hem odun hem de elektrikle ısınıyordu su. Bir ara onu kalorifer tesisatının ısı kaynağı yapıp mevcut tesisatla evi kaloriferli hale getirmeyide planladım ancak geçen haftalarda su damlatmaya başladı. Kendim söküp kaynağa götüreyim dedim ama kazanı sobanın üzerinden alınca gördüm ki tamir mümkün değil, içindeki boru olarak bırakılan boşluk yok olmuş, çeperler birbirine yapışmış. İki yıl garanti vardı güya ama aşağıya inen birine verdim hurdaya atsın diye. İmalatçıya göre ( fotoğraf çekip yolladım) kazanın içindeki su donmuş ve o sebepten kazanı bozmuş.
Şimdi elektrikli termosifon alarak sıcak su işini çözmeye karar verdim. Ancak onda da aynı sıkıntı olmasın diye donmaya karşı emniyeti olanı alacağım.

Isınma için salonda şömine yeterli oluyordu ancak arka odalara faydası hiç olmadı. Evin sokak kapısı direkt salona açıldığından salonda da ısıyı muhafaza etmek kolay değildi. Bu yıl evin önüne demir doğrama ve camlı bir limonluk yaptırdık. Henüz soğuklar başlamadı ancak çok büyük yararını göreceğiz gibi geliyor. Eve sadece hafta sonu gidiyoruz, arka oda kışın anlatılamayacak kadar soğuk oluyor. Sadece orada kullanmak üzere 2000 lik bir elektrikli panel radyatör aldım. Aletin donma modu var, onu devrede tutarsam bulunduğu ortamın ısısını 6 derecenin altına düşürmüyormuş. M2 başına 100 w. hesabı ile alın diye öneri var bu aletlerde, 16 m2 lik odaya fazla fazla yetecektir umudundayım. Yaktığı elektrikte pek bir şey olmayacakmış inanana.

Isınma işi çok mühim. Eğer evde devamlı yaşanmıyorsa iyice zorlaşıyor kışın mesele. Ama bir gün şömineyi güzelce yakınca ertesi gün iş değişiyor. Yani evde devamlı otursak bu kadar sıkıntılı olmayacak ısınma işi.

Şu anda imkanım olsa başa dönsemde sulu şömine veya sobalı kalorifer denen sistemleri yapmazdım ancak katı yakıtla çalışan kat kaloriferini kurardım. Sadece hafta sonu gittiğimiz için çok masraf olmadan odun yakabiliyoruz. Yaz sonu 1,5 ton meşe ve zeytin odunu aldık, kışı rahatlıkla çıkarırız kanaatindeyim.
Odun yakmanın çok yükü olmuyor ama kömürün külü bile başa dert.

Tabii bulunulan yöre ve evde yaşanan süre, ısınmada alınacak kararlarda çok etkili. Köyden bir komşu her göze soba koymadınmı kışın ısınmak zordur buralarda demişti.

Evin önündeki ilaveye ve ilave radyatöre rağmen gene ısınamazsak yapılacak şey katı yakıtlı kalorifere müracaat etmek olacak en kısa zamanda.
Ancak şunu da biliyorum ki bizim gibi sadece hafta sonu gelen bir komşuda kömürlü kat kaloriferi var ama evleri büyük ve tecrit yönünden biraz zayıf, onlarda zor ısındılar geçen kış.

Safranlı beğendi.
Eski 07-11-2012, 17:03   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Şu anda imkanım olsa başa dönsemde sulu şömine veya sobalı kalorifer denen sistemleri yapmazdım ancak katı yakıtla çalışan kat kaloriferini kurardım.

PRIT marka kaloriferli kuzineli katı yakıt sobayı alamyı düşünüyorum
bu konuda ne dersiniz....???

Düzenleyen Safranlı : 07-11-2012 saat 17:05 Neden: büyük harf
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 17:53   #80
Ağaçsever

Remedios's Avatar

Sayın Hoşseda,

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Kat Kaloriferli Şömineleri ben de internetten epey araştırdım. Aşağıdaki markaları buldum. Bütün odaların radyatörler ile ısıtılması, yakıt olarak odun kullanılması, kapalı bir sistem olması, termostat ile ısı kontrolü sağlanması, kurulduğu odada estetik bir görüntü vermesi açılarından sulu şömineler cazip geldi.

Kat Kaloriferli Şömine ile Katı Yakıtlı Kaloriferler arasında verim farkı mı var? Bu yüzden mi tercihinizi Katı Yakıtlı Kaloriferlerden yana kullanıyorsunuz?

Stratford Kat Kalorferli Şömine: Kalorifer Sobaları | Kat Kaloriferli Soba | Soba Kalorifer | Döküm Soba | Katı Yakıt Kaloriferi

Prity Kat Kalorferli Şömine: Soba - Şömine | Prity ®

Daiwa Kat Kaloriferli Soba: Kalorifer sobas imalat | ARAL MAKNA - DAIWA - TEBA | Kat Kalorifer Kazan malat-Kat Kalorifer Sobas-Aluminyum Panel Radyatr imalat Kayseri

İzmir Şömine: Sulu mine Hazne eitleri

Aydın Şömine: Sulu Şömine - Şömine - Soba Şömine - Kalorifer Şömine - Sulu Şömine - Şömineler - Klasik Şömineler

Alyaz Şömine: fyl kaloriferli soba, sulu soba, mine sobalar, kuzine

Karia Şömine: KARİA ŞÖMİNE KALORİFER ISITMA SİSTEMLERİ - AnaSayfa

Yakar Kat Kaloriferli Soba: Yakar Kaloriferli Soba

Aytaş Şömine: Sulu Sistem Hazneler

Saygılarımla,

ardacan2000 beğendi.
Eski 07-11-2012, 19:48   #81
Ağaç Dostu

Sizlerin aklını karıştırmasam iyiydi.

Tercihimi yazdım, hakkı ile kurulacak katı yakıtlı kalorifer sisteminin uzun yıllar başımı ağrıtmadan ısınmamı sağlayacağına inanıyorum.

Benim düşüncem, imkan varsa keyf için evde şömine veya kuzine olmalı, evin ısınması için onlardan bağımsız bir kalorifer sistemi ayrıca yapılmalı. Bunun katı yakıtlı olması da şart değil güç yeterse elektrikli bir kombi veya ısı pompası ile suyu ısınan bir sistemde olabilir.

Eski 08-11-2012, 11:27   #82
Ağaç Dostu

Uzun süredir kararsız kaldım
yukarıdaki firma bilğilerinden de çok yaralandım
bakalım kısmet

Halil Önen beğendi.
Eski 08-11-2012, 11:44   #83
Ağaçsever

Remedios's Avatar

Sayın Safranlı,

Uygulamaya geçerseniz tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla,

Eski 08-11-2012, 14:01   #84
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remedios Mesajı Göster
Sayın Safranlı,

Uygulamaya geçerseniz tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla,
İki yıldır araştırmalardayım
prit aklıma yatıyor
ev büyük yaklaşık 150 m2
sıcak su sistemini mutlak istiyorum
karadenizlilik oluncada kuzine şart oluyor
kuzineli banyoda ve mutfakta sıcak su olacak çok hantal olmayan bir ürüne kara vermek istiyorum
sizlerin yazsındaki yazıdanda çok faydalandım
inşallah kısmet olursa sayfalarda paylaşmak bana mutluluk verir

Eski 08-11-2012, 14:34   #85
Ağaç Dostu

fyl kaloriferli sobodan avanos çok güzel bir model
bu model çok aklıma yatıyor

Eski 08-11-2012, 14:40   #86
Ağaç Dostu

Yeni nesil şöminelerde, şöminenin ısı odasından diğer bölümlere yapılacak kanallarla sıcak hava akımı aktarılması ve o bölümlerin de ısıtılması hususunda bilgiler yer alır.

Bu bilgilere istinaden, şöminemizin ısı odasına bitişik küçük odamıza şöminenin ısı odasından sıcak hava aktaralım o odayı kolayca ısıtmış oluruz diye düşündük, taş duvar örülürken 10 luk çelik boru kestirdim 40 cm.lik ve tam ısı odasına denk gelecek yerde boru duvara kondu. Yani şöminenin sırtına yapışık minik oda ile şöminenin ısı odası arasında direkt irtibat var ve irtibatı sağlayan kanalın mesafesi de duvar kalınlığında (iç duvarlar da taş ve 40 cm eninde örüldü).

Bazen şömineyi öyle yakıyorum ki 2 metre yanına yaklaşılamıyor hah diyorum şimdi küçük oda ısınır artık, geçiyorum odaya elimi tutuyorum kanala cılız bir hava akımından başka bir şey yok.

Isınma konusunda karar vermeden evvel mutlaka kullanıcısını bulmak ve onları dinleyip karar vermek lazım.

mrduran beğendi.
Eski 08-11-2012, 15:50   #87
Ağaçsever

Remedios's Avatar

Sayın Safranlı,

Kuzineli modeller çok güzel fakat şöminede kuzine olunca kuzinenin kapladığı yerden dolayı su kazanının kapasitesi azalıyor anladığım kadarı ile.

Sayın Hoşseda,

Benim de amacım bu sistemi kurmuş ve kullanan birinin tecrübesine ulaşmak.

Eski 09-11-2012, 09:36   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remedios Mesajı Göster
Sayın Safranlı,

Kuzineli modeller çok güzel fakat şöminede kuzine olunca kuzinenin kapladığı yerden dolayı su kazanının kapasitesi azalıyor anladığım kadarı ile.

Sayın Hoşseda,

Benim de amacım bu sistemi kurmuş ve kullanan birinin tecrübesine ulaşmak.
evet bu benımde dikkatimi çekti
ortalama 10 metre petek söz konusu
firmalar emniyette kalmak için 2 metre az yazdıkalrını söylüyorlar
efendim degil 150,220 m2 ye kadar çok rahat randuman sayladığını iddia ediyorlar
ülke olarak asıl önemli sorunumuz ısı yalıtımı açısından binalarımızın hali ve ahvali...

orion1988 beğendi.
Eski 26-11-2012, 10:50   #89
Ağaç Dostu

Sayın Remedios ve sayın Safranlı,

Neye karar verdiniz ve uygulamaya geçtinizmi ?

Ben 2000 w. lık aliminyum panel radyatörü soğuk olan arka odada bu hafta sonu orta kuvvette çalıştırdım, odayı çok rahat ısıttı. Çok soğuklarda aynı randımanı alabilirsem başka çözüm aramama gerek kalmayacak gibi.

Tabii ne kadar elektrik yaktığıda önemli, önümüzdeki aya belli olacak onun getireceği ilave elektrik harcaması.

Eski 26-11-2012, 15:28   #90
Ağaç Dostu

malesef icraata gecemedik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024