agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni411Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2009, 01:20   #1
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 7
alideryacengel

merhaba arkadaşlar.ben doğma büyüme istanbulluydum.dum diyorum çünkü bir buçuk yıl önce çanakkalede kaz dağlarının iç taraflarında yoksul bir köyden , samanlık olarak kullanılan , 10 yıldır oturulmayan bir köy evi almıştım.istanbulda geceleri taksilerde çalışarak kazandığım az miktarda para ve düşük işçi emeklisi maaşımla kiramı , faturalarımı ödüyor ve geçinmeye çalışıyordum.ancak geçen yılın ikinci yarısından sonra yolcu adedi ve kazancımız azaldı.yılbaşına doğru da sıfırlandı.sürekli borçlanarak daha da batmaya başladım.bardağı taşıran son damlada ev sahibimin krizde ev kirama yüksek miktarda zam yapmaya kalkması oldu.eşimle gözümüzü kararttık ve mart ayında çanakkalenin bir köyüne taşındık.evin içini temizledik.camlarını taktık.bahçede yıkılmış olan wc sinin duvarlarını taşla ördük.ormandan odunumuzu kestik.30 litrelik musluklu bidonlar satın alıp onlarla su ihtiyacımızı karşıladık.kavga döğüş telekomculara telefon ve adsl bağlattık.dörtbuçuk aydır eşimle birlikte burada yaşıyoruz.internette dolaşırken yazılarınızı gördüm ve sitenize üye oldum.hep istanbuldan doğaya kaçmakla ve bunun maliyetiyle ilgili yazılarınızı okudum.burada evler çok ucuz.doğa da bozulmamış.etrafta ormanlar tepeler nehirler ve göl var.belki sizin de ilginizi çeker diye bende yazmak istedim.
evim köyün en üstünde bir tepede olduğu için etrafımdaki çam ormanlarını , kaz dağlarını ve gölü görüyor.becerebilirsem resim yüklemeyi deneyeceğim.

Eklenen Resimler

alideryacengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 11:21   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın alideryacengel,

Gerçek kaçış sizinki olmalı. Çevre çok güzel görünmekte. Sağlıklı bir yaşam diliyorum size.

Hoşçakalın.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 11:35   #3
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Sayın alideryacengel,
Belki şu anda sıkıntısını çektiğiniz pek çok şey vardır, fakat yüklediğiniz resimleri görünce, hayat budur dedirtiyorsunuz.
Bir ucundan başlamışsınız, gerisi gelecektir.
Köyün adın not ettik.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 12:56   #4
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Sn . alideryacengel ,
ne yalan söyleyeyim , ben sizi kıskandım .Aslında kaçış dediğiniz , kendi özünüzle buluşma .
Siz eşiniz ve köpeğiniz ,kulağa romantik geliyor ...
Çok zor gelmiştir belki , susuzlık ,elektriksizlik ve telefonsuzluk başlarda ama ,
epey de yol almışsınız ...İki insanın gerçekte çok şeye ihtiyacı yok ,
sevgi varsa arada .
En çok eşinizi kutluyorum , sizi gerçekten sevmese ,, o dağ başına gelmezdi ''
Ve herkese kendisiyle dağ başına gelecek kadar seven birilerini diliyorum ...
Gerçek bir sınav .
2 aydır Digitürk faturasını unutkanlıktan mütevellit yatırmadım , yayını kestiler tabi .
Ne rahatlıkmış meğer televiziyonsuzluk , 18 yaşındaki oğlum bile hiç itraz etmiyor .
Felaket habersiz ve dedikodusuz dünya , hayal gibi...

yol

aysunhacer beğendi.
Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 15:17   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 3
Sayın alideryacengel;
Cesaretiniz için sizi yürekten kutluyorum..
Yeriniz çok güzel,sağlık ve huzur dolu yıllar geçirmenizi dilerim.
Sevgiyle..

Yeşim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 18:38   #6
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

iyi dileklerinize yürekten teşekkür ederiz.yerimiz maddi olarak değersiz bir yer.ama biz burada çok rahat ettik.huzur bulduk.5 yıl önce emekli olmuştum ama her gece işe gitmeme rağmen boğazıma kadar sorun ve strese batmış halde yaşıyordum.burada 5 aydır gerçek anlamda emekli oldum.
sayın volare:
maalesef ben sizin aksinize tv izleyebiliyorum.hükümetin emekli maaşlarımıza bu seferde 5 ila 9 lira zam yaptığını öğrendim haberlerden.çok mutlu oldum.rüyalarımda her gece ülkeyi yönetenleri görüyorum , ama rüyamda neler yaptığımı yazamam , sansüre takılır.
buradan tv yayınları izlenemiyor.bende de çanak anten ve receiver vardı.ama montajını yapacak aletlerim yoktu.birkaç tahtayı birbirine çakarak kapı benzeri bir şey yaptım.evin bahçesinde eskiden oturanlardan kalma iki adet yuvarlak , alt ve üstleri düzgün tahıl kırmakta kullanılmış ağır taş bulmuştum.önce çanak antenimin ayağını o tahtaya sabitledim.rüzgardan oynamasın diye de o ağır taşları tahtanın üstüne koydum.sonrada antenimin ayarını yaptım.geldiğimden 3 gün sonra elektriğimi bağlatmıştım.gelişimin beşinci gününden beri sorunsuz bir şekilde uydu yayınlarını izliyorum.eşim tv seyrederek eğleniyor.o nedenle buraya gelince hemen tv antenini kurmaya çalıştım.biz 26 yıldır evliyiz.birbirimizi çok iyi tanıyor ve ona göre davranıyoruz.bu da iyi anlaşmamızı sağlıyor.geleceğiniz için dilekte bulunurken mutlaka iyi anlaşabileceğiniz bir hayat arkadaşı dileyin kendinize.
sayın yeşim:
bizimkisi cesaretten çok mecburiyet oldu.istanbulda her ay 800-900 lira borca batarken geldiğimden beri 700 liralık maaşımdan 250 lira borç ödeyerek ve evde erzağımız da hiç eksik olmadan yaşıyoruz.burada harcama yapılmıyor.sebze meyve dalından toplanıyor.ve neredeyse bedavaya satılıyor.5 liraya bir haftalık sebzemizi alıyoruz.köyden misafir gelen hanımlar ya süt ya peynir getiriyorlar.süt te getirseler eşim peynir yapıyor zaten.hatta ikinci defa kaynatıp lor da yapıyor.ekmeğimizi de hanım pişiriyor.bahçede bir de köy tipi ekmek fınımız da var.odun zaten burda çok.dar gelirli tüm arkadaşların böyle bir yer edinmelerini dilerim.
romantizme gelince daha yazmadıklarım var.her gece ay ışığında yıldızların altında kuş sesleri arasında bahçede yanyana oturup sohpet etmek var mesela.bir de yaramaz kedi yavrusu aldım köyde birinden adı "pisi_kopat".kuzumuz da var.adı "zeytin".
sizlere birkaç resim daha yükledim.bahçemdeki nohutlar ve salatalığım.kendi yapımımız wc miz.kedimiz pisi-kopat ve kendi icdımız olan çanak anten kurulum sistemi.uzun yazıp vaktinizi aldım.kusuruma bakmayın.ama buradaki yaşantımı anlatmam zor oluyor.istanbuldakine göre çok değişik.o nedenle anlayışınıza sığınıyorum.dilerim her şey istediklerinizde çok daha güzel olsun siz doğa dostları için.

Eklenen Resimler

abk, özgül20, SUDEM ve 2 kişi beğendi.
Eski 02-08-2009, 19:07   #7
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sn .alıderyayücel ,
ayrıca sitemize hoşgeldiniz .
Boyle bir yerde sohbet eksikliği yaşıyorsunuzdur , dilerim bu ihtiyacınızı ve tarımla ilgili bigi edinme ihtiyacınızı sitemizin değerli hocaları ve ayrıca kahvemiz sayesinde giderilmiş olur .
Kolay gele...

Eski 02-08-2009, 20:56   #8
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın hoşsada ve ülker iyi dileklerinize teşekkür ederiz.her şey gönlünüzce olsun.

Eski 02-08-2009, 21:09   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Radikal bir karar ve radikal bir kaçış.

Eğer mutlu iseniz en iyisini yapmışsınız, tebrikler.

Tek eksik belki sevdiklerinizi görememek, onlarla sohbet edememek.

Bu eksiklik de internet ve 3G ile kapatılır.

Hayırlı olsun.Gelişmeleri buraya yazmaya devam edin lütfen.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 21:47   #10
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Sayın alideryacengel,
Cesur kaçışınızla ilgili gelişmeleri, bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.
Bence mutlu olmamanız için hiç bir sebep yokmuş zaten.
Biribirini anlayan eşler, tertemiz bir doğa, doğanın bir parçası olan şirin ve sadık dostlar, karmaşasız özgürlük hissi...
İletişiminizde de eksiğiniz olduğunu sanmıyorum; internet ve telefon, daha ne olsun. (şehirde de farklı değil bence.)
Bizler için bol bol tabiatta çekimler yapın ki, sanal da olsa ruhumuz dinlensin.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 23:26   #11
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

bizim bir kızımız var.3 yıl önce evlendi.damadın dükknında birlikte çalışıyorlar.çiçekçi dükkanları var.dükkanlarında da internet olduğu için masrafsız bir şekilde iletişimizi sürdürüyoruz.onlarda krizle boğuşup duruyorlar.işleri iyi değil.ama gençler ve güçlüler.çalışır çabalarlar.
size değişik geleceğini sandığım buradaki yaşantımızdan bir detay daha yazayım.suyumuz olmadığı için çamaşırlarımızı göl kenarında gelen geçenin olmadığı bir çeşmeye götürüp yıkıyoruz.giderken yanımıza ufak tüpümüzü çaydanlığımızı ve kahvaltılıklarımızı da alıyoruz.çamaşır yıkamaya gittiğimizde çektiğim resimlerden yükleyeyim.bir de bizim çamaşır yıkamamızı görün.
kuzumuzun bu resmini ilk aldığımızda çekmiştik.resim bozuk çıkmış ama sevimliliği belli olur sanırım.burda her köyde "hayır" dedikleri bir toplantı yapılıyor.pilav , keşkek ve cacık yapılıyor kocaman kazanlarda ve gelenlere ikram ediliyor.keşkek dedikleri etle birlikte pişirilen buğday yemeği.köylüler para ve kuzu veya oğlak bağışlıyorlar "hayır" için.kesilip pişirilenlerden sonra fazla kalan kuzu ve oğlaklar arttırmayla satılıyor.geliri de köye kalıyor.ilçedeki kasaplar köye gelip arttırmaya katılıyorlar.hayvanları alıp ,kesiyor dükkanlarında satıyorlar.bu kuzuyu gördüğümde bana çok sevimli geldi.arttırmaya girdim ve inat edip ben aldım.kesilmekten kurtuldu.yazın köy civarındaki otlar kuruduğu için köyün çobanları sürülerini tepelere götürdüler.gündüz çamların gölgesinde tutuyorlar sürülerini.gece de serinde otlatıyorlar.ben de bizim kuzuyu bir çobanın sürüsüne kattım.şimdi tepelerde arkadaşlarıyla dolaşıyor.

Eklenen Resimler

Eski 02-08-2009, 23:43   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Göl fotoğrafınızda, yaşantı detaylarınızda ; Muhteşem

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 00:00   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2009
güzel manzaralı bir eviniz var güle güle oturun ALLAH ağız tadınızı bozmasın görünen ağaçlar dut ve badem mi arazi eğimli toprağı işlerken erozyona karşı teraslamaya dikkat edelim ekilen ağaçların çevresindeki yabani otları temizleyelim ağaç yalakları bitki türüne göre ideal büyüklükte olursa iyi olur rastgele ağaç dikiminden ziyade o toprağa uygun ağacı ve türü ekersek ilerde meyve de yeriz selamlar

kahvegozlum58 beğendi.
güvercin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 00:17   #14
Yeni Üye

gülgibi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Sayin alideryacengel eviniz ve yasadiginiz yer cok guzel, huzur kokuyor buram buram.Esinizle birlikte cok mutlu olmanizi dilerim.

gülgibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 08:59   #15
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın güvercin01.üç adet dut ve dokuz adet badem vardı bahçemde.arazim hem eğimli , hem toprağı 10 yılı aşkın bir süredir gübrelenmemiş hem de kaya kütlesi üzerinde.kaya yer yer yüzeye çıkmış durumda.badem ağaçları neredeyse kayaların içinden çıkıyor.el arabasıyla diplerine toprak dökerek bir fayda vermeye çalışıyorum ağaçlara.bir de köyün suyu yok.sulama suyumu bidonlarla külüstür kartalıma yükleyip taşıyorum.arazi 100 metre uzunluğunda ve sadece alt tarafında kalan 5-6 metrelik bir kısmında(5-6m. x 100m.) dikim yapılabilecek toprak alanım var.ben de o alana 6 adet zeytin , 2 kiraz , 1 erik , 1 kayısı , 1 ıhlamur , 1 ceviz ve yere düşen bademlerden yetişmiş birkaç badem fidanı ektim.ayrıca bir kayanın üzerindeki bir çukurluktaki yaklaşık bir kilo kadar toprağa tutunmuş 50 cm. boyunda ama gövdesi boyuna göre kalınca(bonzai gibi görünen) bir garip çam görmüştüm.onu da toprağıyla beraber sökerek bahçeme diktim.5 aydır yaşıyor.yaprakları da yemyeşil.sanırım tuttu o da.buraya taşınalı 5 ay oldu.maddi durumum ancak seneye düzelecek.o zaman bahçemdeki keçi ağıllarından kalma taş duvarlardaki taşlarla bahçeme set yapacağım.gölü besleyen nehirle gelen koyu renkli toprağı bahçeme taşımamı söyledi köylüler.o topraktan ve köyden hayvan gübresi getirip yaptığım setlere dökerek bahçe kazanmayı düşünüyorum.ama su sorunum büyük.tam tepede olduğum için kuyu kazıp su bulmakta zor.bir de ev çok haraptı.geldiğimden beri onunla baya bi uğraştım.sırada çatıyı aktarmak var.kış gelmeden odunumu getirmem lazım.iş bitmiyor ama zaman geçtikçe düzelecek hepsi.yavaş yavaş burayı yemyeşil yapmak istiyorum.becerebilecekmiyim bilmem.ama mutlaka deneyeceğim.

Eski 03-08-2009, 12:45   #16
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

oralardan çekip gitmek isteyenlerin dikkatine.

arkadaşlar benim yaşadığım bu köy istanbula 400 km. uzaklıkta.bir saatte feribot için çanakkalede zaman ayırmanız lazım.istanbulda yaşayıp buraya haftasonu gidip gelmek çok yorucu ve masraflı olur.ama ben büyükşehirden bıktım , az bir gelirim var çocuklarımı da okuttum , evlendirdim yani büyükşehire bir bağımlılığım kalmadı diyorsanız.devamlı yaşamak için veya yılda 2-3 ay gelip kalmak için düşünüyorsanız bu köyde satılık bir ev buldum.350 m2 tapusu var.3 küçük odası ve bir de holü var.odasının birinin içinde bir tür ocak var.mutfak olarak kullanılabilir.bahçesinde bir samanlık ve bir de ahır olarak kullanılabilecek yer var.bir de tahtadan köylülerin tahıllarını sakladıkları anbar dedikleri bir şey var.wc. si bahçede.elektriği bağlı.suyu bağlı ama köyün suyunu sağlayan kuyu kurudu.yenisi açılacak.o zaman musluğundan suyu da akacak.bahçesinin toprağı güzel ve bol gübreli.dut incir badem ve asma var.oldukçada düz.ayrıca 100 150 m2 kadar da tapuda gözükmeyen ama bu evin sahibi tarafından kullanılan bahçeye dahil edilmiş yeri var.toplamda yaklaşık 500 m2 üzerinde bu ev.sahibi emlakçıya vermiş satması için.emlakçı 14.000 lira fiyat koymuş.sahibi ile aram iyi.bu gün konuştum bana 9.000 liraya verebileceğini yeterki alacak ve taşınacak kişi evli , efendiden birisi olsun dedi.birde 8.500 m2 köyün 150-200 metre yakınında bir yeri varmış.onada baktım.bir çam ormanına bitişik.içinde armut ağaçları var.ancak birden fazla kişi tarafından alınıp ortaklaşa bina yapılırsa düşünülebilir.mesela 4 kişi 2.125 er m2 bölüşürse elektrik ve su getirmek , arsanın sınırından geçen köy yolunu düzelmek daha hesaplı olur.ilgilenirseniz diye yazıyorum.evin birkaç resmini çektim.arsayı da ilgilenirseniz resimlerim ve buraya eklerim.sanıyorum arsaya da 10.000 - 12.000lira düşünüyor.evin resimlerini ekliyorum.ama sakın unutmayın.burası istanbula çok uzak.hafta sonu gelmek için bir yer istiyorsanız burası uygun olmaz.
NOT: YUKARDA BAHSETTİĞİM KÖY EVİ 23 KASIM 2009 DA SATILDI.

Eklenen Resimler

Düzenleyen alideryacengel : 25-11-2009 saat 17:05 Neden: bahsedilen ev satıldı.
Eski 03-08-2009, 17:14   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-01-2009
alideryacengel
"oralardan çekip gitmek isteyenlerin dikkatine." başlığınız için ayrıca tebrik eder biz (henüz) buradakilere fazla eziyet etmeyin derim
Tam "tıkandık mı?" derken forumda fırtına gibi esmişsiniz. Kaçış maliyetlerinin aslında hiç abartılacak kadar olmadığını sadece vazgeçebileceklerinizin neler olduğunu bilmek gerektiğini bence çok iyi anlatmışsınız. Şehri-konforu yanımızda götürmeye kalkınca haliyle maliyetler artıyor.

Ben ilk kaçtığımda şehirden 23 yaşında idim. Benzer bir evde içerisine çadır kurarak yaşadım. Yok dinamosu hava yaptı, yok tavanından akrep düştü, fareler sabunlarımı yedi vs... Tamam gece çok güzeldi, yıldızlar çok yakındı, kedimde vardı. Ammaaa 3 km mesafede backpackersların uğrak yeri olan birde belde vardı. Sıkılınca oraya gidip sosyalleşebiliyordum.
Şimdi geleyim demek istediğime. Kaçarken dikkat edilecek şeyler listemde 34 yaş itibari ile en önemli sırada sosyallik var. Ne insandan uzak olsun ne insan içinde olsun. Hatta dahada abartarak belki çok kaba bir genelleme olacak ama akdeniz köyü değil mümkünse ege köyü, ege köylüsü olacak. Kültür çok önemli insanlık çok çok önemli benim için artık. Sizin bulunduğunuz yerde durum nasıl acaba, sürüye kuzunuzu kattığınıza göre iyi anlaşıyorsunuz sanırım

Buradan yumuşak bir geçişle sayın cozder sizede takılayım.
Evet maliyetleri düşürür toplu bir kaçış ama sonra ne olacak. Neredeyse hergün birbirinin yüzüne bakan ama anlaşamayan bir grup çıkma ihtimali ne olacak. Başa gelebilecek en kötü şey olur sanırım. Sen kalk kaç, doğru yeri bul, doğru evi yap ama mutlu olama.

ps. Ali Bey bulunduğunuz yeri biraz genel tarif etmişsiniz eğer mümkünse köy ilçe adı verir misiniz? En azından kuş uçuşu google earth'dan bir seyredelim biz buradakiler.

Saygılarımla
Kerem AKYAR

therapido Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 18:27   #18
Ağaç Dostu

RİKO's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2009
Sayın Ali bey,
Yazılarınızı okuyunca bir gerçeküstü hikaye dinliyor gibi oldum.Bu kadar da olmaz ,günümüzde bu olsa olsa bir masal olur diye düşündüm.Bir de tatlı anlatmışsınız ki...Size yeni ve bence ''gerçek '' yaşamınızda eşinizle birlikte çoook mutlu bir gelecek dilerim.Bir de zorlukları anlatırken yanına kattıgınız o şirin tarifler ve resimler yok mu...Mesela çeşmede çamaşır yıkamak !Bir kadın olarak beni deli gibi korkutacak bu eylem ,sizin anlatımınızla gıpta edilecek bir çamaşır yıkama şölenine dönüşmüş.Göl başında piknik tüpte çay keyfi vs... Anlatın ,anlatın da feyz alalım...
Sevgi ve saygılarımla...

RİKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 18:57   #19
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Sayın alideryacengel,

Öncelikle hoşgeldiniz diyorum. Hakikaten cesaretinize çok şaşırdım ve takdir ettim. Umarım bundan sonraki yaşamınızda bu cesaretiniz devam eder.
Evet çekip gitmek, sessizliğe, sadeliğe, dinginliğe vurmak insanoğluna keyif veriyor. Tabii ki bu her insan için her yaş döneminde ve yaşam kalitesi açısından değişiklikler arz etmekte. Bazılarımız çekip giderken biraz sosyalleşme de ister, bazılarımız sakin olsun ama hani dostlar da olsun der. Bazılarımız da tamamen izole bir hayat ister. Kimimiz devam ettirebilir, kimimiz de ah bir daha şansım olsaydı der.
Bu gibi seçimler aslında zordur insanoğlu için. Tabii ki bu sadece sizin kararınızla da olmuyor, bir çoğumuzun ailesi var, hayat ortağı var. Ya o istiyor mu ? Ali bey siz bu konuda da benim gibi şanslısınız. Eşinizi de ayrıca kutluyor ve tebrik ediyorum.
Şehir yaşantısına alışmış, hayatını uzun yıllar şehirde sürdürmüş sizin gibi dostların (ben de dahil) umarım hayatlarının bundan sonraki dönemleri arzu ettikleri gibi geçer.
Size ve eşinize sağlık ve mutluluk dolu, kaliteli günlerinizin sürmesini diliyorum.

Aziz FAYDA

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 20:03   #20
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sn .alideryayücel ,
benim size bir önerim olacak , anlatımınız güzel hikayeniz de öyle .
Geçmiş yaşamınızdan kısaca bahsedip ,şu anki yaşamınızı anlatsanız .
Bence harika bir kitap olur ,satar da .
Bakın ,,Kelebek ''adındaki kitap gerçek bir mahkümun tahliye sonrası yazdığı bir kitap .
Çok sattı ,hala basılıyor .
Hayal mahsulü değil de gerçek yaşam daha ilgi çekici geliyor .
Sadece bir fikir , ama kaybedecek ne var , yazarsınız , hiç olmadı çocuklarınıza hatıra kalır . Bir düşünün ...

Eski 03-08-2009, 20:52   #21
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın volare.hepimizin yaşadıkları ne anılarımız var.belkide çoğunuzun hayatı çok ilginç olaylarla doludur.anılarımı kitap şeklinde yazacak bilgi , beceri ve yeteneğe sahip biri değilim ben.lise tahsilli.30 yılını şöförlük yaparak geçirmiş bir işçiyim sadece.üstelik yaşadıklarımı da tam olarak hatırlamam detaylarını anımsamam neredeyse imkansız.keşke eskiden not tutsaydım , o zaman yeteneği olan birine verirdim.o yararlanırdı.son on yılda istanbulda geceleri taksi şöförlüğü yaptım.akıllısı delisi , kara çarşaflı hayat kadınları , şarhoşları , yaralıları , evden kaçanları , uyuşturucu kullananları , kumar oynayanları ve aklınıza gelecek her türlü insanı taşıdım taksi ile.çoğunuza ilginç gelecek olaylar yaşadım ve sohpetler yaptım.bazan da başıma tehlikeli şeyler geldi.ama bunlar bir kış günü dışarda yarım metre kar varken odamdaki ocakta(ayni şömine gibi ama taş duvarın içine gömülü) yanan odunların ateşini seyrederek bir kupa sıcak şarap içerek konuşulacak anılar.bu bölümde konu kaçabilmek.ben bi geldim konuyu dağıttım.hepinizin affına sığınıyorum.

Eski 03-08-2009, 21:44   #22
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Estağfurullah ağabey, ne demek affınıza sığınıyorum, anlattıklarınız zaten kaçmak düşüncesinde olanların niyeti Siz anlatın, fotoğraflayın bizlerde hiç olmazsa onlarla avunalım Memnun bile oluyoruz siz anlattıkça.

Herşey gönlünüze göre olsun inşallah, selamlar saygılar.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 22:08   #23
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sn .Ali bey ,
Bence değil ,geldiniz renk kattınız .
İmla ,gramer mühim değil Ali bey , yazılınca bir gözden geçirme yapılır .
Bunun için insanlar var .
Zaten ilginç olan bu tezat taksiciyken yaşadıklarınız tehlike ,garip olaylar ve şu anki sükünet ve temiz çevre ,temiz insanlar ,temiz duygular .
Medeniyet denilen şeyin aslında hiç de medeni , insani olmadığını yazarsınız .
Damdan düşer gibi geldi size belki , düşünün ...
Konunun dışına gittim , çok özür dilerim

Eski 03-08-2009, 22:53   #24
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın therapido , bende daha orta okuldayken bir uyku tulumu ve bir sırt çantasıyla otostop yaparak egeyi gezmiştim.siz gene bir evde kalmışsınız ben nereyi beğenirsem orada kalıyordum.bu bu gün bir derece olanaklı ama 1970 lerin başlarında bayağı cesaret isteyen birşeydi.sabunlarınızı yiyen farelerde doğanın bir parçası.sanırım bahsettikleriniz 6-7cm den büyük olmayan tarla fareleri.tahıl yedikleri için büyük şehirlerde kanalizasyonlara girip çıkarak yaşayan sıçanlar gibi mikrop taşımaz onlar.ayrıca kediniz olduğunu yazmışsınız.sizin kedi de emekli imiş.benim yavru bir kedim var.adı pisi_kopat.hiç affetmez.evin içinde bırakmadı etraftaki bahçelerden fare topluyor.akrebe gelince ; henüz buradakilerle tanışmadım ama ikibuçuk metre boyunda bileğim kalınlığında iki adet yılan bahçeme girme talihsizliğine uğradı.birini wc de buldum.biride odunluk gibi bir yerim var oraya girmişti.nur içinde yatsınlar.ikiside sizlere ömür.biri wc ye diğeri odunluğa girip eşimi korkutmasalardı hala hayattalardı.
köylülerle anlaşmak konusuna gelince onların malına , namusuna bir zarar vermeyen herkese sanırım bize yaptıkları gibi davranırlar.her gelen köylüm birkaç marul , biraz peynir ,birkaç yumurta , biraz süt getirdi hep.bizde gelenlere çay , kahve ikram edip ayni yükseklikten (kimse kimseden üstün olmadan) hoşça sohpet ettik.benden tek şikayetleri köyün tek sosyal aktivitesi olan köy kahvesine her gece gitmeyişim.beni internet bağlantımı sağlayan telefon tellerini kesmekle tehdit ediyorlar.sürekli kahveye gidip onlara ilginç gelen istanbulda yaşadıklarımla ilgili sohpet etmek istiyorlar.sıcak insanlar hepsi.burası çanakkale iline bağlı ama ege denizi çanakkaleden daha yakın.
sosyalleşmeye gelince de istanbulada benim işe giderken otobüste yolcuların arasına sıkışa sıkışa gitmemin dışında tüm sosyal aktivitemiz tv ve internetti.burada onlarda var.artı aşimle çeşitli uğraşlar buluyoruz kendimize.tepelerde ormanlarda geziyoruz.kekik ve odun topluyoruz.eşim ekmek yapıyor.ben odun kırıyorum.birlikte su taşıyoruz.köylülerim geliyor , biz onlara gidiyoruz.istanbuldakine göre daha fazla sosyal aktivitemiz var burada.
canımız sıkılmıyor hiç.

google eartan bakmak isterseniz evimin koordinatları:
39.48.32.43 K 26.42.43.14 D

satılık evin koordinatları:
39.48.29.35 D 26.42.37.98 D

sayın aziz fayda.iyi dilekleriinize teşekkür ederiz.26 yıllık evliyiz ve her önemli kararı da birlikte alırız.buraya taşınmamızı eşim önerdi.benim de eşime fikrini sormama gerek kalmadı.

Eski 04-08-2009, 02:05   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Ali Bey,
Az önce evinizin olduğu yeri sanalda olsa görmüş bulundum. Göle çok yakınmışsınız. Zaten eklediğiniz resimlerdende belliydi. Denizde pek uzak sayılmaz. Güle güle oturun tekrar. Yazdıklarınızdan merak ettim acaba su sorunumu var köyde. Sizin bulunduğunuz evde durum nedir? kuyu mu var acaba?

Ben ilk kaçışım derken biraz yanlış izah ettim sanırım. Bahsettiğim evde 7 sene geçirdim. Yani 12 km uzaktaki bir patikadaki kekiğin bile hangi ayda, ne kadar aromalı olacağını bilecek kadar uzunca bir süreydi. Şikayetçi gibi gelmeyeyim, bundan haz duydum hatta övündüm. Bir üniversiteden gelen endemik türleri araştıran akademisyenler sorduklarında, yanımda 3-4 köy gencine rağmen kaya koruğunun nereden bulacaklarını tarif edende bendim. Sonra kaya koruğunun ne olduğunu o gençlere anlatanda ben. Akdeniz fokunu sorduklarında mağarısını gösterende. Her tepesini her taşını ezberledim. Cemreleri saydım, karıncalara baktım, arılar mı onlarmı önce çıkacak piyasaya diye. Akrebine, faresine, yılanına mecbur kalmadıkça bende zarar vermedim. Ben evlerine onlardan sonra geldim. Keklik biberi nerede bulunur, nasıl kurutulur. Hangi oltaya hangi balık, hangi yemle gelir...
İnternet yoktu, Tv'de ilk zamanlar. SchaubLorenz radyomda Fm istansyonum yoktu ama kısa dalga zengindi. 11 Eylül'ü 2 gün sonra öğrendim. Gazetede gelmezdi, postada. En yakın market 24 km. uzaktaydı. Günlük tuttum, hepsini yazdım, resimledim; isim verdim "Resimli Hayat Bilgisi"
Ama zamanla günlük, oduncunun günlüğüne döndü.
11 mart pazartesi: Bu gün odun geldi kestim.
12 mart salı: Bu gün odun geldi kestim.
12 mart çarşamba: Bu gün odun geldi kestim.
14 mart perşembe: Bu gün odun geldi kestim.
...
25 mart pazartesi: Bu gün odun gelmedi.

Bu rutin bana hep keyif verdi aslında. Seneye dikmek için domatesden tohum saklamak, insanı hayata kredi kartı borcunu ay be ay ödeyebilmekten daha çok bağlıyor. Ama zamanla köydeki dünyam çok değişti. Bazılarını ben yaptım ama evin önüne asfaltı ben dökmedim. Telefon hattını çekip, aydınlatma direklerini ben dikmedim. 80'lerde elektrik gelmiş olan köye mobil atm'yi ben getirmedim vs..
Belli bir zaman sonra şehri alışkanlıkla yanımıza çağırıyoruz. Tv geliyor, uydu geliyor, dial-up yetmiyor adsl geliyor. Sobada kaynayan çaydanlığın yerini kattle alıyor. Yazlar daha sıcak olmasada nedense daha katlanılmaz oluyor, hemen klima taktırılıyor. Banyoda su ısıtmak için soba yakmakda zor geliyor kışın, güneş enerjisi damda yerini alıveriyor. Köydeki evler yavaş yavaş kendince köyün teknoloji üssüne dönüyor.

Köylüler konusuna gelince. İnsan insana benzemez tabi ama kültür çok önemli. Bu bakımdan benim bulunduğum yer gerçekten bence şanssızdı. İkinci ayda muhtar ayakbastı parası istemeye geldi. Kimse kimseye yardım etmez halde, köyde ortak bir işte kim nasıl kaçarım diye uğraşıyor. Orman yangınında bile yöredeki turistler onlardan daha canla başla mücadele ediyor. Varabildiğim teşhis 2-3 nesil önce göçerlikten (yörükler) yerleşik düzene geçmelerinden dolayı sosyal hayatın değil bireyselliğin öndeliğinden bu durumda olduklarıydı. Yinede birbirlerini neden sevmediklerini anlayabilmiş değilim. Hakkını yiyemeyeceğim kişilerde var. Bana pekçok şey öğreten. Ama ne zamanki benim evime 4 ayda 3 kere hırsız girdi. Ben camlara demir, kapıma kilit taktım, o zamandan itibaren şehre dönüş yolu açıldı. Bu bakımdan demiştim orada yerel halk nasıl diye. Sadece sizin niyetinizle ilgili değil bence bu durum. Zira böyle olsa imece altın madalyası alabilirdim sanırım.

Şimdiye kadar Ege'de böyle birşey görmedim. İnsanı daha bir insan bence.

Belki merak eden vardır bu kadar şeyden sonra şehirde hayat nasıl geliyor diye. Az önce bahçeden topladığım kızılcıkların üstüne toz şeker döktüm. 1 hafta fermante olacaklar sonra alkole boğulacaklar. Mutfaktayken, haftalığına gittiğim köyde topladığım koruklardan yaptığım turşudanda atım ağzıma. Fena olmamış

Bu arada Aziz Bey
Birebir aynı fikrileri paylaşıyorum komin yaşam konusunda. sanırım bizi şehirden kaçıran şey şehir değil, insanları. Ben rakımın yanında şalgam severim. Hepimiz su içeceksek olmaz, ben gelmem o köye
Zamanında da demiştim, sizde sevmiştiniz zaten tekrarlamak isterim:
"Bu kadar deneyimden elde ettiğim tek sonuç ise aslında zor olsada yalnızlığın güzelliğidir, insandan korkarım."

Saygılarımla
Kerem AKYAR

therapido Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 06:03   #26
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

kerem bey yazdıklarınızı okurken hepsini gözümde canlandırabildim.sanki bir filim izler ya da eski bir anımı düşünür gibi oldu.yaptıklarınız benim yaptıklarım ya da yapmak istediklerimle tıpatıp aynı.o nedenle soluksuz okudum.deneyim ve düşüncelerinizden mutlaka yararlanabileceğimi düşünüyorum.yazdıklarınızı okuyunca yaşadığım bu köyü bir test edeyim dedim.
bu köyde:
atm yok
bakkal yok
telefon kulübesi yok
okul var ama öğretmen yok
benim külüstür kartaldan başka otomobil yok(mobilet ve traktör var)
bendekinden başka bilgisayar , internet yok
4-5 evde buzdolabı 10 kadar çanak anten var.
çoğunun cep telefonu var.
evlerinde mobilya yok.tahtadan yaptıkları eşyaları kullanıyorlar.
köyde toplasanız 10 kadar genç kız ve erkek var.kalanı yaşlı.ama yaşlarına göre sağlıklılar.istanbulda hanımlar 40 yaşından sonra menapoza girerken bu köyde 50 yaşından sonra tıbbi yardım almadan doğum yapan bayanlar olduğunu öğrendim.yaşlı insanlar sürekli sürülerinin peşinde ya da odun taşırken tepelere gidip geliyorlar her gün.
elektrik var
sabit telefon var.ama ana hat 4 km.uzakta.aradaki bölüm eski ve adsl ancak 2mb hızla çalışabiliyor.8 mb. ile çalışmıyor.
avea ne köyde ne ilçede çekmiyor.diğerleri köyden tam çekiyor.
köy içindeki yollardan arazi aracı , traktör ya da benimki gibi bir külüstürle geçilebilir.köy içindeki yollar çok bozuk.
kanalizasyon yok.fosseptik çukurları var bahçelerde.
kendi aralarında dargınlıklar var.ama 5 ayda bir kavga dahi duymadım görmedim.
köylülerin verimli arazileri barajın altında kalmış.istimlak bedeli almışlar ama onları da çocuklarını evlendirmekte harcamışlar.köylüler oldukça yoksul.
galiba benim köy sizin anlattığınız köyden 5-10 yıl geriden geliyor.
köyde su şebekesi döşenmiş.bir kuyu açılıp motorla çekilen su yüksekteki depoya basılıyor.ordanda şebekeye veriliyor.ancak kuyunun suyu kurumuş. köylülerde fark edip motoru kapatmamışlar.su motoru boşuna çalışmış.köydekilere 50şer 60ar lira su motoru için elektrik parası gelince fark edip su motorunu kapattılar.muhtar kaymakamla başka bir kuyu açılması için görüşüyor.ama bürokrasi yavaş işliyor.
ben eski kartalımla köyün öteki ucundaki çeşmeden su taşıyorum.30 ar 20 şer litrelik bidonlar aldım.bir kısmına musluk taktım.bir seferde toplam olarak 500 litre su götürebiliyorum eve.musluklu olanların altlarına yükseltmek için tuğla koydum.şimdilik işimizi görüyoruz.ama kışın kar yağınca suyu sırtta taşımam belkide bir eşek edinmem gerekecek.ben bunlardan dertlenmiyorum.hanım sobada yemek yaparken ben de odun kırarken , su taşırken birşeyler yapabilmenin mutluluğunu yaşıyorum.
aslında depo yapabilsem köyde 3 tonluk su tankeri romorku olan traktör var.onla ayda bir iki defa getittirilirse su sorunu kalmaz.ama yere 4 tonluk depo kazmak lazım ve yükseğe de 500 litrelik fiberglas benzeri depo yapıp bir ufak su motoruyla yukarda kalan depoya su basmak lazım.bu sistemi su tesisatçısı ve traktör sahibiyle konuştum.sistem çalışır.ama maliyiteni karşılamam şu an mümkün değil.bende bidonlarla taşıyıp duruyorum.
bir rakı bardağını yan yarafı üzerine yatırın.benim yerim o bardağın üstü gibi.en tepede , uzunlamasına kalıyor.iki tarafımda köylüler tarla ve bahçelerine kuyular açmışlar.onlarda su var.ama benim yerimden daha aşağıda kalıyorlar.benim bahçede su bulmak çok düşük bir ihtimal.zaten çok büyük bir kaya kütlesinin üstündeyim.kazmak ta büyük iş.
yalnızlık ve insandan korkma konusunda tamamen sizinle ayni fikirdeyim.

Eski 04-08-2009, 11:21   #27
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alideryacengel Mesajı Göster
aslında depo yapabilsem köyde 3 tonluk su tankeri romorku olan traktör var.onla ayda bir iki defa getittirilirse su sorunu kalmaz.ama yere 4 tonluk depo kazmak lazım ve yükseğe de 500 litrelik fiberglas benzeri depo yapıp bir ufak su motoruyla yukarda kalan depoya su basmak lazım.bu sistemi su tesisatçısı ve traktör sahibiyle konuştum.sistem çalışır.ama maliyiteni karşılamam şu an mümkün değil.bende bidonlarla taşıyıp duruyorum.
Aslında yere bir su deposu kazarsanız, yukarıya fiber depo falan koymanıza gerek yok, ufak su motoru yerine ufak bir hidrofor koyar, direkt olarak evinizin şebekesine bağlarsınız. Yakınlarda olsaydınız fiili olarak yardımcı olurdum ama orası bana çok uzak.

Kısaca hidrofordan bahsedeyim; 500-750 Watlık bir hidrofor (hemde Çin malı bile olabilir) 4-5 metreden su çekip, tesisatınıza 5-6 bar basınçla verebilir. Siz çeşmenizi açtığınızda devreye girer, çeşmeyi kapattığınızda tesisattaki basıncı ayarlayıp durur. İkinci bir depoya ihtiyacınız olmadığı gibi, evinizdeki ve varsa bahçenizdeki tüm çeşmelerden aynı basınçta su alırsınız. Nasıl olsa elektrik mevcut. Elektrikler kesilmesi durumunda su alamazsınız, o zamanda her zaman yedekte dolu bir musluklu bidon bulundurmanız yetecektir

Bahsettiğim şekilde ki hidroforun maliyeti de 200 Lira'dan başlıyor, en fazla 400-500 Lira'ya çıkıyor. Tabi montajı sizin elinizden gelmiyorsa, usta getirmek falan biraz maliyeti yükseltecek, yakında olsaydınız ben sizin için montajını bir bardak ayran karşılığında yapardım ama baştanda dediğim gibi çok uzaksınız

Eğer aklınıza yatarsa, daha detaylı anlatabilir, hatta hidrofor temini konusunda da fikir verebilirim. Aslında yakın olsaydınız, 80-85 Lira'ya 1 tonluk depo temin edebilir, toplam maliyeti 300-350 lira'ya bitirirdik.

Size tekrar mutluluklar ve kolaylıklar diliyorum, selamlar, saygılar.

Eski 04-08-2009, 12:25   #28
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın balıkçı serdar.teknik ve maliyet konusunda verdiğiniz çok faydalı bilgiler için minnettarım.fikriniz çok uygun.ilçeye gittiğimde 500 - 1000 literelik depoların satıldığı yerler görmüştüm.500 litreliğine 125 lira dediler.sizden bir yardıma daha ihtiyacın var.bu depoyu yüzeye koysam , üstünü de güneşten etkilenmeyecek şekilde bir çeşit çardakla örtsem uzun ömürlü olurmu.maaş günümde ilçeye gidiyorum.hidrofor ve depo fiyatlarına takrar bakarım.siz fiyat verince pazarlık etme şansım da oldu.önceden fiyatlar konusunda bilgim yoktu.sayenizde şimdi pazarlıkta avantajlı duruma geldim.sistemi kurmak için gerkli elektrik aksamını ben hallederim.hidrofor ve depoyu da montaj dahil pazarlık edersem daha hesaplıya getiririm.buralarda işçilik oldukça ucuza geliyor.ben götürür getirirsem tesisatçıyı , makul fiyata anlaşırım sanıyorum.maddi durumum oldukça kötüledi istanbulda.buradada bir işçi emeklisi maaşıyla hem geçiniyor , hem borçlarımı geri ödüyorum.ilk fırsatta şu su işini halledeceğim.
tatlı su balıkçılığına merakınız ve belgeniz varsa bu gölde iri yayın balıkları ve nehirde de alabalıklar ve diğer çeşit balıklar var.yalnız jandarma sıkı kontrol yapıyor.burada koruma altında kırmızı benekli alabalık adlı bir tür yaşıyor.o nedenle kontroller sıkı.serpme atmak , ağ germek yasak.gerçi sizin de bu konularda bilginiz olduğunu sanıyorum ama buradan ilginizi çekecek bir bilgi vereyim de ödeşelim istedim.ilginize tekrar teşekkür ederim.

Guernica beğendi.
Eski 04-08-2009, 12:45   #29
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın serdar.belirtmeyi unuttum.henüz evde su tesisatı hiç yok.11 yıl önce daha köye su şebekesi yapılmadan önce ev boşaltılmış.yani eve tesisatı da döşetmem gerekiyor.
size bir sorum daha olacak.1 tonluk bir depo alsam.evin arkasında zemini evin zemininden şu anda 30cm.daha yüksek olan , eve 3 metre mesafede bir yer var.buraya taşlardan 1 metre yüksekliğinde bir yer yapıp depoyu onun üstüne koysam , deponun en dibi bile evde takacağım tüm musluklardan 30-40cm.daha yüksekte kalacak.wc deponun dip seviyesinden 2 metre daha aşağıda kalacak.hidroforsuz kullanabilirmiyim bu durumda.bir de çamaşır makinemi evde yani deponun en dip seviyesinden 1.3 metre daha aşağıda bir zemine koyarak hidroforsuz çalıştırabilirmiyim.bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

Eski 04-08-2009, 16:02   #30
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Sn. Alideryacengel;

Ah Ankara'ya yakın olsaydınız, hem tesisat çekme (gerekli tüm alet edevata sahibim), hemde malzeme temini konusunda seve seve yardımcı olurdum ama en başta dediğim gibi çok uzaksınız

Hidrofor fiyatlarını oradakilerle kıyaslayabilirsiniz ama bahsettiğim depolar, çıkma depolar. İçlerinde boya hammaddesi geliyor, boya imalatında içlerindeki kullanılınca, geri kalan malzeme mükemmel su depoluğu yapıyor. Tabi ki onun için boya üreticisi bir fabrika yakınlarınızda olması gerekiyor.

Genel olarak, 1 tonluk deponun taban seviyesi, evinizdeki bütün musluklardan üst seviyede olmasına gerek kalmadan (aynı seviyede bile olsa bütün musluklardan su akar. Ama bu sunun basıncı çamaşır makinasını çalıştırmaya yetmez. hidrofor kullanmadan çamaşır makinası kullanma imkanınız yok diyebilirim, bir ihtimal depoda su tam dolu iken makinada yeterince aşağıda kalıyorsa ilk anda 1 tonluk suyun basıncı ile çalıştırsa da devamlı çalıştırabileceğini hiç sanmıyorum. sadece çamaşır makinasında basınçlı su kullanmak isterseniz aslında küçük bir hidrofor benzeri aletle işinizi görebilirsiniz de şimdi o aletin linkini bulamadım ama çok uygun fiyatlı bir hidrofor

http://www.irka.com.tr/index.php?do=.../product&pid=3 bu linkte var mesela.

Evinize tesisat yapmakta hiç zor bir şey değil, ne olur en fazla su boruları duvar yüzeyinden geçer. Ama işte bilmeyen insana çok büyük işmiş gibi geliyor. Sizin evde elektrik olmasa asıl sorun o zaman olurdu, elektrik olduktan sonra çok ama çok basit. Tesisatın döşenmesi, hidroforun montajı bir kaç saatte bitirilebilecek bir iş, ah işte yakın olsaydınız bir hafta sonu sabah balığımızı tutar, öğlen arası tesisatı vs. yapar, akşam da tuttuğumuz balığı ıslatır dönerdik

Ben size linkini verdiğim hidroforla tesisatın maliyetini aşağı-yukarı bir fiyat olarak çıkardım, taş çatlasa 200 Tl. buna kullanacağınız depo ve muslukları ekleyin işte size malzeme maliyeti.

Eğer kamyonet gibi bir aracım olsa ve sizde bana biraz yakın olsaydınız size maliyeti taş çatlasa 300 TL'ye işi bitirirdik buna ek ne olurdu, ayran değilde (balık olduğu için) rakı ikramınız olurdu

İşi sulandırmadan ben internette biraz daha bakınayım daha uygun fiyatlı malzemeler bulabilirsem buradan link vereyim sizde inceleyin. Malzeme fiyatlarını bilirseniz usta ile pazarlık şansınız artacaktır.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024