agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni411Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2009, 13:05   #121
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2009
Galeri: 7
arkadaşlar.yanlış anlaşılanlar kervanına bende katılayım.ben evimin önüne beton dökmedim.evi aldığımda eve bitişik garaj gibi bir yer vardı.arka tarafında ortasına kadar gelen çok kuvvetli bir betonla yapılmış tahıl saklamakta kullanılmış anbar benzeri bir yer vardı.üstünde tavandan 60 cm aşağıda anbarın demirden kapağı vardı.daha önce burada oturan köylüler tahıllarını farelerden korumak için yapmışlar.benim hiç bir işime yaramıyordu.garajında yarısını işgal ediyordu.külüstür arabamın güneşten ve yağmurdan artık kaportasının saçları ortaya çıkmaya başladı.ben de o anbarı yıktım.orayı şimdi kuru kalması için odunlarımı ve benim külüstürü koymakta kullanıyorum.
bu anbardan çıkan beton kırıklarını yok etmem mümkün değil.evimin önünde kalan yerin bahçenin alt tarafından 1 metre yüksekte ve düz olmasını sağlayan , taşlardan yapılma bir set vardı.bu setin evimin köşesine gelen tarafı zamanla yıkılmış.yağmur suları da evin köşesine gelen bu kısmı aşındırmış.bende taştan seti becerebildiğimce onardım.toprağın aşındığı çukur yerede bu molozları döktüm.sadeve 2.5m x3 m bir yerde beton olacak.
bahsettiğim evin köşesine yakın olan yer 1. , 2. , 4. ,ve 5. resimlerde , 3. resim de de garajın içi gözüküyor.önümüz kış.hem odun hem de külüstür için karda kışta kuru bir yere ihtiyacım var.çok işime yarayacak bir yerim oldu.öte yandan da eviimin köşesinde duvarın altını yağmur sularının aşındırıp oymasına engel oldum.ortada da bir moloz yığını kalmayacak.sadece masamı koyup oturabileceğim ufak bir yerim olacak.buranın eski halinin resimlerini bulabilirsem onları da yüklerim.o zaman ne yapmak istediğimi ve neden yaptığımı daha iyi anlayacaksınız.
not:henüz bitiremedim.biraz hanım rahatsızlandı biraz ben.araya bir de çatının kiremitlerini aktarma işi girdi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen alideryacengel : 02-10-2009 saat 22:36
alideryacengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 13:25   #122
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın therapido.anlattıklarınızda eksikleriniz var.ben burada öğrenebildim onları.mesela köylünün ürününü dalında/tarlasında/bağında alıyor o toptancılar.parasını ise sonra ödeyeceğiz diyorlar.senet , çek falan da yok ortada.insaflı olan toptancılar ödüyorlar borçlarını ama iki sene önce sattığının parasının geri ödeneceğini umarak umutla bekleyen köylülerle konuştum bu köyde.
bağlarını da artık işlemiyorlar.ya terk etmişler.ya da kendilerine pekmez , şarap yapmak için az birşey , oda özen göstermeden allaha emanet bağcılık yapıyorlar.nedeni de çok basit.topladıkları üzümün kilosunu 20-25 kuruştan satabiliyorlar.bu da bağlarının budama , ilaçlama , çapalama , toplama ve taşıma gibi masraflarını karşılamıyor.çoğu bağlarını terk etmiş bu yüzden.elma , şeftali , nektarin , kiraz , ayva gibi meyve yetiştirenler allaha emanet vadeli satıyorlar toptancı tüccara.az biraz paraları varsa kendileri toplayıp daha fazla para edeceğini umarak soğuk hava deposuna götürüp orada saklıyorlar.doğru düzgün bir denetim ve kontrol mekanizması da yok buralarda.ürünlerinde verimi arttıracağına inandıkları ne varsa(gübre , tarım ilacı ve benzerleri) ürünlerinde bırakacağı etkiyi bilmeden ve önemsemeden kullanıyorlar.yani köylerde bile bildiğimiz eski doğal ürünleri bulmak ancak köylülerin evlerinin bahçelerinde mümkün.onun da nedeni masraf olmasın diye kendi bahçelerinde o gübre ve ilaçların yerine doğal hayvan gübresi kullanıyorlar.

Düzenleyen alideryacengel : 28-09-2009 saat 17:48
Eski 28-09-2009, 14:02   #123
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

evin önceki durumunun resimlerini buldum.evin köşesinin yağmur sularıyla ne kadar aşındığını ve oluşan meyille duvarın altının oyulmasını (ilk resimde kırmızı renkli daire içinde)görebilirsiniz.önce evin köşesini ve duvarın altını becerebildiğim kadar sağlamlaştırdım(ikinci resimde kırmızı renkli daire içinde).
alt resimde de garajın eski hali var.eskiden burada oturanların yaptığı anbarın kapağı üst tarafta , kırmızı renkli dairenin içinde.tavanla arasında kalan mesafe de bir insanın ancak yüzükoyun sürünerek anbarın kapak deliğne ulaşabileceği kadar.yani benim kullanmam imkansız.içine birşeyler koymak bir dert , çıkartmak bin dert oacaktı.ben de yıktım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen alideryacengel : 28-09-2009 saat 15:07
Eski 28-09-2009, 15:13   #124
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

yağmur sularının oluşturduğu aşındırma ve evin köşesine verdiği zarar bu resimde daha belirgin.

Eklenen Resimler

Eski 28-09-2009, 16:42   #125
Ağaç Dostu

RİKO's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2009
bu evi seviyorum ben
ali bey o kadar zarifsiniz ki,ihtiyacınız olan bu işi yapmak için ,buna kanıtlar gösteriyorsunuz ve forumdakilere izah ediyorsunuz,kolay gelsin size...

RİKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 17:45   #126
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın riko.biz de viran evimizi , çevremizdeki doğayı , tertemiz havayı ve henüz insanlığını yitirmemiş bu köyün yerlisi insanları seviyoruz.

Eski 28-09-2009, 18:11   #127
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
Sayın ali bey,
sizi sadeliğinizden dolayı tebrik ediyorum ve size açılan yolların şans , mutluluk getirmesini diliyorum.
saygılarımla.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 21:11   #128
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın ozbey.iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.
sayın hoşseda.çocukluğumn beri iki yıl öncesine kadar motorsikletim vardı.her fırsatta arkadaşlarımla toplaşır , şehir dışına gezmeye giderdik.uyku tulumlarımızda ya da çadırlarımızda gecelerdik.zehirli hayvan ısırmalarına karşı yurt dışına giden bir arkadaşım bana bir hediye getirmişti.plastikten.bir şırıngaya tıpa tıp benzeyen ve şırınga boyutlarında , ama ucunda iğne yerine eskiden terzilerin dikiş dikerken kullandığı yüksük gibi bir şey olan bir tür minik emme pompası.bu plastik aleti zehirli hayvanların ısırdıkları yere bastırıyorsunuz.o da ısırıktan dışarı doğru zehir karışmış kanı şırınganın içine çekiyor.çok basit.hafif ve muhtemelen çok ucuz bir aparat.cebinizde her zaman taşıyabileceğiniz bir şey.bunu kamp malzemeleri satan dükkanlardan bulabileceğinizi sanıyorum.bu aparatla ısırlan yerden bir miktar kanı dışarı emebilirseniz kana karışan zehir azalıyor.rahartça bir sağlık kuruluşuna gidecek vaktiniz kalıyor.ben kiracıydım.her yıl evsahiplerinin yüksek zam istemelrine kızarak ev değiştirirdim.o kadar çok eşya taşıyınca bir çok şeyiniz de ya kırılıyor ya da kayboluyor.bendeki bu aparat da kayboldu.amatörce neye benzediğini çizmeye çalışım.bundan edinirseniz akreplere karşı daha güvende olursunuz.hatta ailenizdeki her kişi için bir tane alın.çok ucuz bir şey olduğunu sanıyorum.eğer bulabilirseniz benim içinde iki tane alıp ptt ile gönderebilirseniz çok sevinirim.
kusura bakmayın.çok acayip bir resim oldu.hem çizimim kötü.hem de rsmi paint ile çizdim.bmp dosyası olduğu için site kabul etmedi.ben de ekrandaki görüntünün resmini çakip siteye ekledim.
açık mavi olanyerler plastik gövde
koyu mavi ısırığın olduğu yere kapatacağınız yüksüğe benzeyen uç
yeşil renkli yerler de emmeyi sağlayan piston

Eklenen Resimler

Eski 28-09-2009, 22:19   #129
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

bu ev 11 sene terk edilmiş olarak devamlı rüzgar esen bir tepede onarılmadan kalmış.onarılmadan diyorum çünkü köylüler taş duvarlı eski köy evlerinde taşları bir tür toprağı çamur haline getirerek tutturyorlar.zaman içinde rüzgar ile birlikte yağan yağmur taşların dış tarafında aralarındaki toprağı alıp götürüyor.köylülerde bir kaç yılda bir tekrar taşların arasına o topraktan yaptıkları çamurla rötuş yapıyorlar.benim evin 15 yıl kadar bir süre ayakta kalmasının nedeni duvarda , özellikle alt kısımlarda kullanılan taşların çok büyük ve düzgün olması.eğer taş duvar örerek bir ev yapmak isteyeniniz varsa taşları beton harçla tutturmasını tavsiye ederim.duvarların üzerine de beton yerine tahta çatı deprem bölgesi olan ülkemizde bence daha güvenli.hem duvarların üzerine fazla ağırlık binmiyor hem de yıkılsa bile kafanıza beton yerine tahta düşer.ben tercihimi tahtadan yana yaparım her zaman.çatınızda da eğer bulabilirseniz haiki kestane ağacı kullanın.bu ev ve çatısı 50 yıldan daha eski.çatısında iskeleti oluşturan kestane ağacından kütükler.kütükler diyorum , çünkü hakikaten bildiğiniz ağaç kütüklerinden iskeleti var çatının.yani kereste falan değil.bütün ağaçları yontarak yapmışlar çatının iskeletini ve 50 yıldır hala ayakta çatı.üstelikte 10 yıl yağmur suları aktarılmayan çatıdan içeri akmış.bu çatılar hafif ve ufak "köy kiremitleri" ile örtülü.ziftli kağıt yok.kiremit altındaki tahtalarda aralıklı dizilmiş.rüzgar sert estiğinde kiremitleri oynatıyor ve çatı su akıtıyor.

Eski 29-09-2009, 19:33   #130
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

bu gün londrada çalışan bayramiçli bir arkadaşım izin için ailesinin yanına gelmiş.bayramiçte yaşayan kardeşi ile birlikte köye geldi , bana uğradı.beni alıp yakınlarda olduğunu bildiğim ama 7 aydır gitmediğim bir orman içi park alanına götürdüler.yanıma fotoğraf makinemi almamıştım.oradaki müthiş güzelliği size iletemiyorum.gittiğimiz yeri size tarif etmeye çalışayım.dağların arasına sıkışmış bir vadi.vadinin etrafı kimi yerde duvar gibi dimdik çok yüksek kayalar.kimi yeri gene dik ama daha yumuşak eğimle yükselen ama her yeri çok ilginç ağaçlarla kaplı bir yer.bir de ufak kanyon var bu alanda.yürüyebilmek için kenarına dar bir yaya yolu yapılmış.kanyonun içlerine doğru yürüyünce yaya yolu bitiyor.kayaların üstüne basarak ilerlemeye çalıştım.sular kanyonun yamaçlarındaki kayaların içinden çıkıyor.ama minik bir sızıntı halinde değil.yer yer bir insan boyu çapında deliklerden çıkıyor sular.kanyondan akan bu güçlü derenin iki yanında kayaların müsait olduğu yerlere tahta masalar konulup piknik yapılacak bir sürü yer hazırlanmış.burada hiç toprağı olmayan kökleri kayalara tutunmuş dev ağaçlar var.yine alabalık lokantasının bulunduğu zemini biraz daha düz olan kısımda 20 - 30 metre yüksekliğinde ama cetvelle çizilmiş kadar dümdüz bir tür çam ağaçlarının oluşturduğu orman var.o ağaçların birbirine o kadar yakın mesafede o kadar büyüyebilmeleri ve gövdelerinin inanılmaz bir biçimde dümdüz olması bana çok ilginç geldi.daha da ilginci o kadar yükselmiş ağçların gövdeleri 40 - 50 cm yarıçaplı.daha kalını yok.bu gün gittiğim yerin internetten resimlerini buldum.ekleyeceğim.bahsettiğim düz ve yüksek ağaçların da benzerlerinin resimlerini buldum.yalnız bu ağaçlar benim gördüklerimden daha kısa ve daha kalın.bir de yol boyunca her yer elma bahçesi.burada yörenin en sulak vadisine kurulu bir köy var.yol boyunca elma bahçelerinin yanı sıra çok sayıda kestane ağacı da var.piknik alanında iki alabalık lokantası bir de pansiyon var.gördüğüm arabaların plakaları hep başka şehirlere aitti.eğer yolunuz buralara düşerse biraz zaman ayırın ve mutlaka bu piknik alanına gidin.yerin adı evciler köyü / ayazma piknik alanı.benim köye de arabayla sadece 10 - 15 dakika mesafede.

Eklenen Resimler

Düzenleyen alideryacengel : 29-09-2009 saat 20:27
Eski 30-09-2009, 04:00   #131
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

"Hikayesinin özeti; şehirde eksiye düşen bir adamın can havli ile köye sığınması."

benim tanımlarken bu yazdıklarınız tamamen doğru.
ama eksikleriniz de var.
benim bu köyde yaşamaktan duyduğum keyif eksik.
bu siteye girdiğimden beri tüm yazılarımda her birinize sayın diyerek saygıdeğer gördüğümü belirtmem eksik.hiç kimseye "adam ya da kadın" diye hitap etmeme nezaketim eksik.
hiçbirinizi kendimden daha aşağıda ya da daha yukarıda görmeden olduğum gibi göründüm.evet eksiye düştüm.ama şehirde elime bir silah alıp kimsenin parasını malını çalmayı ve ya yardım dilenmeyi asla düşünmedim.sanırım bunun için beni eleştiremezsiniz.
geç saate kadar çalışmışsınız ve yorgunsunuz.sizi çok iyi anlıyorum.ben 30 yıl çalıştım.bunun büyük kısmında garanti bankası genel müdür yardımcısının ve garanti sigorta genel müdürünün makam şöförü olarak sabah beşten gece yarısına kadar şehir trafiğinde hatasız hizmet sundum.son 10 yılda da her gece sabaha kadar ticari takside şöförlük yaptım.ben de çok yoruldum.ben de çok uykusuz kaldım.ama evime geldiğimde ya da bir arkadaşıma rasladığımda nezaketimi yitirmeden cansıkıntımı karşımdakine yansıtmadan sohpet etmeye çalıştım.lütfen bunu sizde deneyin.daha güzel dostluklar kurarsınız.tabi böyle bir şeye gerçekten ihtiyaç duyuyorsanız.

Eski 30-09-2009, 09:33   #132
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar merhaba.
Uzunca süredir bu başlığı ilgiyle takip edenlerdenim. Ancak son zamanlarda ne yazık ki bu ilgimin sönmesi aşamasındayım. Çünkü artık bu başlıkta dostlarımızın neler yaptıkları, ya da neler yapmayı planladıklarından çok ikili atışmalara yer verilmekte. Bırakın, isteyen istediğini yapsın, istediğini de yapmasın. Buradan almanız gereken birşey varsa onu alın, yoksa eğer, sessiz kalın. İnsanlara ya da doğaya verilen bir zarar varsa görmezden gelin anlamında değil tabii ki bu sessizlik, ikili çekişmelere girmeme anlamında.
Lütfen verilen emeklere saygı gösterelim ki dostlarımızın hevesleri kırılmasın. Tecrübelerini bizimle paylaşmaktan vazgeçmesinler ki, biz de onlardan faydalanabilelim, heyecanlanalım. Lütfen.

kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 10:03   #133
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Merhaba
Kazım Bey'in "tartışma" fikrine katılıyorum. Kendi adıma hep yaşadıklarımı anlatmaya çalıştıysamda haddimi aşmış olabilirim. Bu yüzden, bir kısmına dahil olduğumu düşündüğüm uyarısını üzerime alıp susuyorum. Sadece konuşulanların "kaçış"ın teknik durumlar kısmı dışında ruhsal kısmınında bir değerlendirmesi olduğunu düşünüyorum. Diğer üyelerin/okuyanların canını sıktıysam özürdilerim.

Saygılarımla
Kerem AKYAR

Ps. Grand Design programı ile ilgili daha öncede bir kaç yazışma olmuştu. Tüm sezonları elimde mevcut. İndirmek biraz uzun sürüyor (1,5 ay sürdü), temin etmek isteyen varsa özel mesajla bana ulaşabilirler.
http://www.channel4.com/4homes/on-tv/grand-designs/

Düzenleyen therapido : 30-09-2009 saat 10:58
therapido Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 11:10   #134
Ağaçsever

rohlfs's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster

Çekip gitmek; kendinizi geride bırakıp gittiğiniz yere uyum sağlamaktır. En hayırsız otu, ağacı yerinden sökmemektir. Araziniz eğri-büğrü diye beton döküp düzlememektir ki o eğrilerde doğanın onlarca yıllık sırrı vardır. Tonlarca taşı ocaktan alaçak çep zenginliği değil, eski evlerin yıkıntılarını değerlendirecek gönül zenginliğidir. Bahçe çitinizi yaparken beton direkler değil, çürümüş kalasları kullanabilmektir. Börtü-böcekten korunmak değil onlarla beraber yaşayabilmektir. Doğayı eksiltmeden arttırabilmek, şehrin kültür ve birikimini yaptığımız işlere yansıtırken sakil düşmemektir. Dışardan bir yabancı baktığında sanki bin yıldır oradaymışcasına.
Merhaba,

Bir süredir takip edemiyordum forumu, bu aralar vaktim var ve bu konu ile her zaman ilgili olduğumdan okumaya başladım tekrar. Sayın bayindirmevki'nin yazdıkları beni çok etkiledi, içinde kendimi ve eşimi bulduğumdan belki.

Ben şehirden kaçmadım, şehir hayatını çok seviyorum. Fakat eşim şehirde öğrencilik hayatı dışında hiç yaşamadığından Alanya'da küçük bir köye yerleşmiş. Doğayı çok sevmemden ötürü buraya eşimin yanına gelmekte tereddüt etmedim. Fakat köy hayatı yaşamak için doğayı çok sevmenin yetmediğini yaşadıkça anladım, anladıkça da öğrendim.

Sayın bayindirmevki'nin dediği gibi, gittiğiniz yeri kendinize uydurmak değil asıl olan, gittiğiniz yere uyum sağlamalısınız. Doğayı sevmek onu her yönü ile kabullenmektir. Evet eğrilikleri, böcekleri, sinekleri, taşı, dikeni ve dahası...

Ben açıkçası örümcekten, kertenkeleden, yılandan çok korkardım. Ahşap bir evimiz var, ve bunlar eksik olmuyor bazen evin içinde bile. (henüz yılan girmedi evimize)

4 seneyi geçti burada yaşıyorum. Alıştım, uyum sağladığımı düşünüyorum şimdi. Doğa başka bir şeymiş, doğanın içinde yaşamak, alışmak ve uyum sağlamak başka. Doğa sadece bir manzara değil ki, yaşıyor, bizim gibi nefes alıyor, içerisinde hayatlar var, milyonlarca yıllar var.
Ben mümkün olduğu kadar doğal malzemeler kullanılmasından yanayım. Bu arada eşim ile aramızdaki en güzel bağlardan birini oluşturan bu düşüncelerimiz.

Belki de uzun yazdım diyerek bitirmek istiyorum. Kimsenin canını sıkmak istemem. Sayın bayindirmevki'nin yazısını okuyunca sadece bunları yazmak geldi içimden.
Hepiniz sağlıcakla kalın, sevgiler.

rohlfs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 18:31   #135
Ağaç Dostu

RİKO's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2009
merhaba,
son bir iki günün yazılarını okudum biraz evvel.bence başta ali bey olmak üzere beton kullananlara karşı gereksiz bir yüklenme oldugu kanaatindeyim.bir köy geçmişim olmasa da çocuklugumdan beri yaptıgım sayısız köy tatillerimin sonucunda edindiğim net fikir şudur ki;köylü ''doğa bilinci gelişmiş bir şehirli'' kadar ne doğasına sahip çıkar ne de onu korumak için bir çaba gösterir. parayı buldugu an o canım taş evini yıkar ,gerekiyorsa imarını alıp üstüne üç katlı beton evini diker.bir güzel de içinde fotograf cektirip havasını atmak için şehirli akrabasına,komşusuna gönderir. o yüzden ali bey gibi zorluklarla mücadele ederek köydeki acemi varlığını başarıyla sürdüren insanlara evinin önüne iki metrekare beton döktü diye fazla yüklenmeyelim bence...bu betonla ne doğa kirlenir ,ne de onu dökmeyince doğa kurtulur. ayrıca bakın hosseda da aynı şeye deyinmiş:

''Benim arkamdaki köylü komşumun evinde ki beton yüzölçümü bendekinin en az 5 katıdır. Eleştirileriniz doğru değil. Beton zaten gidiyor oralara, bizler inanın daha dikkatliyiz o konularda.

Çit direklerimin tamamı ahşap. Ustaya sizin eski çitler nasılsa öyle çit olacak diye ısrar ettim. Ama o kadar ahşap bulamam dedi. Demir direkde ve kafes telde ısrar etti. Zorla demir satan yere götürdü, listeyi hazırlarlarken ben vaz geçtim çitten dedim çıktım mağazadan. Ve sonunda aradığım ahşap direkleri buldum ve çitler köylülerinki gibi ahşap ve dikenli telden oldu ( ama burada da ters bir durum var, ben ahşap çit yaparken köylü bağını domuzdan korumak için altı tamamen beton temel, demir direklere dayanan, kafes teller ile örmekte köyün dört bir yanını. Arada onlarada kızın bence, eskiyi korumuyonuz diye).''

RİKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 22:22   #136
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Hepinize merhaba

Haklısınız. Kazım bey.

Sessizce izlemeyi tercih edenlerdendim. Onca beton hesaplarına dayanamadım. Doğa bunun neresindeydi? Bunu belirtmeye çalışırken kırıcı oldumsa af ola, özellikle de Therapido kardeşimden. Bir gün karşılaştığımızda bugünleri anarak çay içeceğimizden ve çok iyi anlaşacağımızdan eminim.

Haklısınız. Heyecanlanalım,

Saygılarımla

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 12:49   #137
Ağaçsever

İncifem's Avatar

Eski evlerin yıkıntılarını değerlendirecek gönül zenginliğidir.

Düzenleyen İncifem : 08-05-2013 saat 01:36 Neden: Düzeltme
İncifem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 00:42   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Turizm rehberi ol dostum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alideryacengel Mesajı Göster
bu gün londrada çalışan bayramiçli bir arkadaşım izin için ailesinin yanına gelmiş.bayramiçte yaşayan kardeşi ile birlikte köye geldi , bana uğradı.beni alıp yakınlarda olduğunu bildiğim ama 7 aydır gitmediğim bir orman içi park alanına götürdüler.yanıma fotoğraf makinemi almamıştım.oradaki müthiş güzelliği size iletemiyorum.gittiğimiz yeri size tarif etmeye çalışayım.dağların arasına sıkışmış bir vadi.vadinin etrafı kimi yerde duvar gibi dimdik çok yüksek kayalar.kimi yeri gene dik ama daha yumuşak eğimle yükselen ama her yeri çok ilginç ağaçlarla kaplı bir yer.bir de ufak kanyon var bu alanda.yürüyebilmek için kenarına dar bir yaya yolu yapılmış.kanyonun içlerine doğru yürüyünce yaya yolu bitiyor.kayaların üstüne basarak ilerlemeye çalıştım.sular kanyonun yamaçlarındaki kayaların içinden çıkıyor.ama minik bir sızıntı halinde değil.yer yer bir insan boyu çapında deliklerden çıkıyor sular.kanyondan akan bu güçlü derenin iki yanında kayaların müsait olduğu yerlere tahta masalar konulup piknik yapılacak bir sürü yer hazırlanmış.burada hiç toprağı olmayan kökleri kayalara tutunmuş dev ağaçlar var.yine alabalık lokantasının bulunduğu zemini biraz daha düz olan kısımda 20 - 30 metre yüksekliğinde ama cetvelle çizilmiş kadar dümdüz bir tür çam ağaçlarının oluşturduğu orman var.o ağaçların birbirine o kadar yakın mesafede o kadar büyüyebilmeleri ve gövdelerinin inanılmaz bir biçimde dümdüz olması bana çok ilginç geldi.daha da ilginci o kadar yükselmiş ağçların gövdeleri 40 - 50 cm yarıçaplı.daha kalını yok.bu gün gittiğim yerin internetten resimlerini buldum.ekleyeceğim.bahsettiğim düz ve yüksek ağaçların da benzerlerinin resimlerini buldum.yalnız bu ağaçlar benim gördüklerimden daha kısa ve daha kalın.bir de yol boyunca her yer elma bahçesi.burada yörenin en sulak vadisine kurulu bir köy var.yol boyunca elma bahçelerinin yanı sıra çok sayıda kestane ağacı da var.piknik alanında iki alabalık lokantası bir de pansiyon var.gördüğüm arabaların plakaları hep başka şehirlere aitti.eğer yolunuz buralara düşerse biraz zaman ayırın ve mutlaka bu piknik alanına gidin.yerin adı evciler köyü / ayazma piknik alanı.benim köye de arabayla sadece 10 - 15 dakika mesafede.
Sevgili Ali abi.
turizm rehberi ol,yazar ol ne olursan ol.Sen zaten olmussun ve bizi cildirtiyorsun kac zamandir.

Akdeniz bölgesinde Antalya`dan egeye,egenin en batisina kadar yillarca gezdim.Yüregimi Kaz daglari ve Gökceada serinletti simdiye kadar. Insan yapisi olarak Gökceada`yi cok tuttum.Dogada harika.Ama su akan dereler ,selaleler yok adamizda.Göllerimiz var,dagciklarimiz var,kekik kokulu ovalarimiz,tepelerimiz var... Ama Ali abimiz de yok!...

Pusulami sasirttin bana bilesin, bir gün ziyaretine gelirsem sorarim bunun hesabini...
Sevgili esinize ve size selam ve sevgiler...

Düzenleyen gökceada : 02-10-2009 saat 00:47 Neden: imla
gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 07:33   #139
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın gökceada.uzaklarda yaşadığınızı biliyorum.
ama bir gün illaki bu taraflara geleceğinizi de biliyorum.
işte o zaman bana uğramazsanız asıl ben size bunun hesabını yıllarca bu siteden sorarım.haberiniz olsun.

Eski 02-10-2009, 08:03   #140
Ağaçsever

İncifem's Avatar

insanlar bulundukları yerden hada da yüksek yere gelerek refah içinde yaşasınlar isterim. Bu herkez için geçerli.

Düzenleyen İncifem : 08-05-2013 saat 01:40 Neden: .
Eski 02-10-2009, 08:21   #141
Ağaçsever

İncifem's Avatar

"Tebrikler incifem.
Soruna damardan gimissiniz. Ama köylü kendi aklinla,kendi istegine göre tarim yapamiyorki! Basta siyaset olmak üzere aracilar,tefeciler köylüye öyle bir baski yapiyor ,köylüyü öyle bir yönlendiriyorlarki bilseniz akliniz sasar."

Size katılıyorum gökçeada,

Devletin başındaki insan da, tarlada çalışan insan da geleceğimize karşı inşallah bilinçli bir şekilde hareket eder ve sorunların üstesinden geliriz diye umut ediyorum.

Eski 02-10-2009, 23:23   #142
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Sevgiler, saygılar Ali bey

Bu satırları da yorgun yazdığımı iddia etmemeniz için iki gün dinlendim. Bu arada tepkileri okudum. Demokrasiyi algılayış biçimimizin şahane örneklerini gördüm. Gönderdiğiniz salça-turşu resimleride çok hoş. Nedense bende bir etki yapmadı. Doğal olarak zaten ora köylülerinin yıllardır yaptığı ve ele güne gösterelim demedikleri bir yaşam kesitine vay tepkileri gösteremiyorum. Buda benim fikrim. Bazen demokrasilerde farklı sesler de çıkar.

Gelelim hikayenin özetine. ''Adam'' tanımını çümlenin vurgusunu pekiştirmek için yaptığımı anlayacak kadar okumayı sevdiğinizi, kendinizi anlatan bitip tükenmez satırlardan biliyorum. İnsanın erkeğine adam, karşıtına da kadın denir. Nerede ve hangi cümle içinde kullanıldığından bağımsız olarak bunda nezaketsizlik aramak komik.

Konuya burdan girip de neden, zaten insan olarak sahip olmanız gereken meziyetleri saydığınızı anlamıyorum. Çalıştığınız insanların ünvanları ile kendinizi niye özdeşleştirdiğinizi anlamıyorum. Benim yorgunluğumu anladığınızı belirtmek için, benden yola çıkarak kendinizi tekrarlamanızı anlamıyorum. Her birimize sayın demenin forumun ve yazım kurallarının gereği iken niye kendinizden kaynaklanan bir şey sanmanızı anlamıyorum. Bana dostluk tavsiyesi verecek kadar da dostum olduğunuzu sanmıyorum.

Ha... Son anda aklıma geldi. Size bayram öncesi özel mesaj göndermiştim. Halen cevap alamadım. Niye ki acaba,yarım saat uzaklıkta mı bulunduğumdan? Bende nezaketten sormuştum. yoksa bilmez miyim cevabını.

Saygılarımla

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2009, 01:08   #143
Ağaç Dostu

dünya kücük derler ...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alideryacengel Mesajı Göster
sayın gökceada.uzaklarda yaşadığınızı biliyorum.
ama bir gün illaki bu taraflara geleceğinizi de biliyorum.
işte o zaman bana uğramazsanız asıl ben size bunun hesabını yıllarca bu siteden sorarım.haberiniz olsun.
Dilerim bir gün kismez olur da , sarmas,dolas kucaklasip hesaplasiriz Ali abi.Sevgilerimle...

Eski 07-10-2009, 21:22   #144
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın kömür.buralara kadar zahmet edip geldiğiniz için biz size teşekkür ederiz. elinize , ayağınıza sağlık.
sayın kömürün yazısında bahsi geçen mühendiz bizim kedimiz.tahıl ekili alanlara ya da minik bir köy yakınında ev edinip taşınacak tüm arkadaşlara mutlaka bir kedi edinmelerini tavsiye ederim.edindikleri kedi evlerini fare ve benzeri hayvanlardan doğal ve etkili bir şekilde koruyacaktır.
kedimize mühendiz dememizin nedeni evimizdeki ve bahçemizdeki her şeyin , her tarafını , büyük bir dikkatle(adeta bir kontrol mühendisi gibi) araştırması.sempatik olsun diye de mühendis değil mühendiz diyoruz ona.
bizim mühendizin de iki resmini ekledim

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2009, 00:41   #145
Ağaç Dostu

Sevgili Alideryecengel abi,
Uzun zaman oldu sizden,tüm dostlardan uzak kaldim.
bernecyhn rumuzlu kardesimiz de aradigi huzuru ,sukuneti Altinova`da bulmus.

Insan icin ilk önemli seyin,insanin kendi huzuru,kendisi ile barisik olmasi diye düsünenlerdenim. Bu insanin kendi dogal yapisi ile barisik yasamayi bilmesi demek olsa gerek.Ikinizide kutluyorum... Selam ve sevgilerimle

Düzenleyen gökceada : 31-10-2009 saat 00:43 Neden: imla
Eski 04-11-2009, 09:01   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Dam ev

merhaba hocam hic catı yok 10 a10 boyutları nasıl yapabiliriz ila catımı yapmak lazım nasıl yaparız evin üstünde laylon var üzerinde toprak başka bişey yok SAC YAPSAK OLURMU FİYATI NE TUTAR SİZNCE

chat_mega Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 11:06   #147
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın chat mega.ben bir köyde yaşıyorum.bu köyde çok eskiden yapılmış evler var. "damın üzerinde toprak var başka bir şey yok" dediğiniz için o evler aklıma geldi.buradaki o eski evlerin damları düz.duvardan duvara uzanan ağaç kütükler damı tutuyor.dam da bir çeşit killi topraktan yapılma.köydekilere sordum.o tür toprak damları olan evlerde , her sene toprak damın üzerlerinde o işlem için özel yapılmış silindir biçimi ağır bir taşı yuvarlayarak damı yaptıkları killi toprağı sıkıştırıyorlarmış.o zaman akmıyormuş.bu bahsettikleri taştan bir tane benim bahçedeki eski bir duvarın taşları arasında var.eğer sizin bahsettiğiniz dam da ayni biçimde bir toprak damsa bir fikir edinmeniz için size resimlerini gönderiyorum.kırmızı çizgilerin içinde kalan silindir biçimli taş.

Eklenen Resimler

Düzenleyen alideryacengel : 04-11-2009 saat 18:06
Eski 04-11-2009, 11:59   #148
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sayın ayazkentli.ben sitenizi tamamen tesadüf sonucu buldum.sitede bu bölümün başlığı ilgimi çekti ve yazılanları okumaya başladım.okudukça site sakinlerinin büyükşehirlerin kaosa dönüşen yaşantısından uzaklaşmak istediklerini ama bunun için çok büyük maddi olanaklara ihtiyaçları olduklarına inandıklarını fark ettim.
oysa ben çok ekonomik bir biçimde , onların düşündükleri miktardan çok daha azına bunu gerçekleştirmiştim.arkadaşların yapmayı istedikleri şeyi yapmalarının düşündükleri kadar zor olmadığını onlara kanıtlayarak daha umutlu olmaları için burada yaşadıklarımı onlarla paylaşmaya çalıştım.
ancak yazmaya başladığım ilk günlerdeki huzurlu ve keyifli hayatım bir süre sonra değişti. burada yaptıklarımı size anlattıkça ; acımasızca , adeta bana tepeden bakarak , hor görerek eleştiriler yazan kişiler oldu.kabul edersiniz ki bu da beni bir ikilem içinde bıraktı.ya cevap yazarak sitede gereksiz kişisel bir tartışmaya neden olacaktım , ya da yazmıyacaktım.ben yazmamanın benim ve sitedeki tüm arkadaşlar için daha iyi olacağını düşünüğüm için yazmamayı tercih ettim.
kış hazırlıklarımı da tam zamanında tamamladım.çatımın kiremitlerini aktardım.odunumu eve getirdim.bir kaç gün sonra da yağmurlar başladı.şu anda da yağmur yağıyor.evim yüksekte olduğu için alçaktan geçen bulutların içinde kalıyor.hoş bir görüntü oluşuyor.bir de yağmurlar başladıktan sonra her sabah hanımla 10 dakika kadar dolaşıp bir yemeklik mantar topluyoruz.bir başka kış hazırlığımız da köydekilerle birlikte bir traktörle kazdağlarının zirvelerine yakın kestane ormanlarına gittik.diğerler köylüler kadar çok toplayamasamda bize bir kış yetecek kadar kestane topladım.sobamızın üstünde pişirip yiyiyoruz.köydeki arkadaşlara elma toplarlarken biz de yardım ettik.kestane toplamaya giderken ve elma toplarken çektiğim birkaç resim ekledim.

Eklenen Resimler

SUDEM ve Toprak_1 beğendi.

Düzenleyen alideryacengel : 04-11-2009 saat 18:08
Eski 04-11-2009, 17:37   #149
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

geçtiğimiz ay site üyelerinden sayın kömür ve arkadaşı buralara kadar zahmet edip bizi ziyarete geldiler.iki gün misafirimiz olarak bizi mutlu ettiler.geçen iki gün süresince ettiğimiz sohpetlerde bir birimizi daha iyi anlama ve tanıma fırsatımız oldu.birbirimizi olduğumuz gibi kabul etme nezaketimiz sayesinde de hepimiz iyi vakit geçirdik.birlikte civardaki bir milli parkın piknik alanını gezmeye gittik.sonra da sayın kömür geri dönmek için yola çıktı.büyük bir nezaket göstererek sağ salim evine döndüğünü de bize telefonla bildirerek meraklanmamızı engelledi.şimdi mail ile iletişimimizi sürdürüyoruz.gezdiğimiz piknik alanının you tube da bir video kaydını buldum.
izlemek isterseniz adresi : http://www.youtube.com/watch?v=uGNJ-aDR9Ys

Eski 22-11-2009, 20:50   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2007
ali abi uzun zamandır yazmıyorsun, hasta falan değilsinizdir umarım. yazılarınızın devamını merakla bekliyoruz. Lütfen yazın

daylightmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024