agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni610Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2009, 20:36   #31
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Bugün artezyenci geldi ilk bakış için.
Mevcut suyun iyileştirme olanağının olmadığını söyledi ama yine de çok inanmıyorum. Tecrübeli yöre insanlarına da danışmalı.
Artezyen vurmak için bu arazide çubuklu bakışın yararı olmayacağını, böyle engebeli ve bitki örtüsünün, suyun varlığını ele vermediği yerlerde mühendisin incelemesi gerektiğini söyledi.
Bu ayın sonunda (çünkü yarın İstanbul'a geçiyorum) mühendis gelip bakacak. Uygun görürse izin alınacak, sondaj yapılacak.

Suyun çıkmama durumu ilk defa beni korkuttu.
Hem bahçe için hem işyeri için şebeke suyu ve yağmur suyu ne kadar yeterli olur ki??
O durumda Mine Hanımla da bir etüt yaparız herhalde. 'Devam' ya da 'tamam' durumları suyun çıkmasına bağlı.

mrduran beğendi.
çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 01:43   #32
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 4
Hayırlı olsun kolay gelsin.

ilker_eroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 07:54   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Hiç pes etmeyin sn.Çekirdek, mutlak bir yolu vardır. Devam,devam ve kolay gelsin.

Mesajı yolladıktan sonra aklıma geldi. Sizin İstanbul civarında bir yeriniz vardı galiba ve ben orası için size çiçek fideleri sözü vermiştim iş çiçeklendirmeye gelince. Sözüm söz ve bu söz burası için de geçerli. Zamanı gelince hadi demeniz yeter

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 08:29   #34
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Size kolayliklar dilerim. Yeni baslangiclar her zaman zordur ama sonucta insana verdigi haz da hic bir seyle kiyaslanamaz. Umarim tüm hayallerinizi gerceklestirirsiniz.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 08:06   #35
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili ciceksever70, sanıyor musunuz ki orası sırf çekirdek'in hayali?
Ohhhhh, ben şimdiden ne hayaller kurmaya başladım. Artezyen için çoktaaann etüt yaptırdım, sondaja bile başlıyorum.
İçimden bir his, orası sanki bizleri; agaclar.net'i temsil edecek gibi geliyor. O yüzden çiçeklendirme faslında, sebze bahçesinin tanziminde elbirliği ile çalışacağız.

Sevgili çekirdek, bu sene gül çeliklerimi senin için hazırlayacağım, bilsen daha ne güzel çiçekler kuruyorum kafamda.
Daha şimdiden odaların pencere önlerinden renk renk sakız sardunyalarını bile sarkıttım.

Canım tekrar kolay gelsin, Allah utandırmasın, bileğine ve cebine güç versin.
Seni seviyorum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 12:04   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Öncelikle hayırlı olsun,

Ben uzunca zamandır forumu doğru dürüst takip edemediğimden saçma birkaç soru sormak istiyorum, lütffen kusuruma bakmayın.

Siz İstanbul'dan İzmir'e mi taşınıyorsunuz tam anlayamadım?
İşiniz serbest miydi, yoksa zorunluluktan mı taşınıyorsunuz, ya da emekli miydiniz?
Şehirden kaçmak için mi taşınıyorsunuz yoksa?

Bir de 6 dönüm yer kaça oluyor, istemezseniz cevap vermeybilirsiniz tabi.
Son olarak, kadastal yol çalışmasının prosedürü nasıl oluyor. Yani belediyeye (veya tapu durumuna göre muhtara) başvuruda mı bulunuyorsunuz, yol planı var mıydı, yoktuysa yol planı neye göre çizildi, bürokrasisi çok zahmetli oldu mu? İstanbul'da bu işş bazen bezdirici olabiliyor...

Dediğim gibi belki birçok kişinin bildiği çok anlamsız şeyler sordum, özür... Umarım suyu bol bol bulursunuz, yeni yaşamınızın hayırlı olması dilerği ile...

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 14:12   #37
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Devam' ya da 'tamam' durumları suyun çıkmasına bağlı.
İşin başı en önemlisi bence su, önce suyun olup olmadığını iyice araştırın, su olmadan hiç bir şey olmaz. Kolay gelsin sevgili çekirdek, her şey gönlünce olması dileği ile dualarımız sizinle.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 21:40   #38
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkoksal Mesajı Göster
Sizin İstanbul civarında bir yeriniz vardı galiba ve ben orası için size çiçek fideleri sözü vermiştim iş çiçeklendirmeye gelince. Sözüm söz ve bu söz burası için de geçerli. Zamanı gelince hadi demeniz yeter
Evet Istranca Köyünde de var, ve pek güzel bir yer. Oranın oluşumu için de çok emek verdim. Emekli olmadığım için sadece hafta sonları yeterli olmuyor, iyileştirmenin sürekliliği için. Yani siz birşeyler ekiyorsunuz dikiyorsunuz, gidemeyip atladığınız bir dönem olunca bütün emekleriniz sıfırlanıyor, haydi sil baştan.
Sadece hafta sonları için düşünülen durumlarda, nefes yerlerinin ya uzak olmaması gerekir (en ideali yarım saat, maksimum kırkbeş-elli dakikayı aşmamalı derim. Ben ki araba kullanmayı çok severim, gözünüzde büyüyor bir saat ve üstü. Günübirlik git-gel zorunluluklarınızda zul oluyor) ya da düzenli işinizin olmaması gerekir.

Istranca'yı özel durumlarım nedeniyle de gelecek planlarımdan çıkartmak zorunda kaldım. Şimdi orada o evi yapan Ali ustam kalıyor. Hem eve bakıyor hem kendisi çevrede yapı işleri yapıyor. Bina, çatı, baca, ne olursa ve 67 yaşında. Geçen hafta kendisine bir de kemençe yapmış, ömründe ilk kez ve gençliğinden beri hayaliymiş. Daha sonra bir fotosunu koyarım, pek mutlu.

mrduran beğendi.
Eski 18-09-2009, 22:06   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Çok sevindim Ali bey için sn. Çekirdek. İnşallah (inşallahla maaşallahla pek işim olmaz ama alışkanlık işte. Ben insanın kendi gücünün ve isteğinin işi bitirdiğini düşünürüm daha çok.) sizin işleriniz de böyle mutlu sonla noktalanır ve benim terasımda olamayacağı için yetiştiremediğim pek çok bitkiyi sizin bahçenizde büyütür güzelliklerini paylaşırız.

mrduran beğendi.

Düzenleyen nkoksal : 18-09-2009 saat 22:07 Neden: harf htası
nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 22:11   #40
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

CanımGüler'ciğim sağol. Bana da her tarafı agaclar.net kokacak gibi geliyor. 'Agaclar.net kokmak ta ne demek' diyenlere 'oranın havasını kokla' demek yetecek. Neyse, yine de çok böyle misyon yüklemeyeyim, olumsuzluklarım da olursa vebali boynuma olur

Sevgili Lilium, Çiçeksever, İlker, iyi dilekleriniz için teşekkürler.

(Nail Bey, serigrafide bir aksama olmazsa bayram sonrası ziyaretinize geleceğim)

Eski 18-09-2009, 22:49   #41
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi açık-pozisyon Mesajı Göster
Öncelikle hayırlı olsun,

Ben uzunca zamandır forumu doğru dürüst takip edemediğimden saçma birkaç soru sormak istiyorum, lütffen kusuruma bakmayın.

Siz İstanbul'dan İzmir'e mi taşınıyorsunuz tam anlayamadım?
İşiniz serbest miydi, yoksa zorunluluktan mı taşınıyorsunuz, ya da emekli miydiniz?
Şehirden kaçmak için mi taşınıyorsunuz yoksa?

Bir de 6 dönüm yer kaça oluyor, istemezseniz cevap vermeybilirsiniz tabi.
Son olarak, kadastal yol çalışmasının prosedürü nasıl oluyor. Yani belediyeye (veya tapu durumuna göre muhtara) başvuruda mı bulunuyorsunuz, yol planı var mıydı, yoktuysa yol planı neye göre çizildi, bürokrasisi çok zahmetli oldu mu? İstanbul'da bu işş bazen bezdirici olabiliyor...
Evet, İzmir'e taşınıyorum.
Şöyle özetliyeyim; serbest çalışıyor(d)um, kendimi emekli edince şehirden kaçacaktım mutlak. Geçen sene iş değişikliği yapmak durumu doğunca hem iş, hem şehir dışını birleştirdim. Emeklilik kısmını da daha sonra birleşime katarım umarım..

Benim aldığım yerde 6-8 dönüm arası 100-150 civarı. İdi..
Kadastrol yolu açmak için bağlı bulunduğunuz belediyeye tapu fotokopiniz, arazinize yaptırttığınız aplikasyon fotokopisi ve yolun aplikasyon bilgisini gösterir (yolunkini de tapunuz yanınızdayken kadastro bölümünden alıyorsunuz, tapusuz her gidene vermiyorlar) kroki ile birlikte yol açma izin belgesi verilmesi için diye dilekçe veriyorsunuz. Fen İşleri birkaç gün içinde yanıtlıyor sizi.

Arsayı alırken tapuda bakmalısınız zaten, imar ya da kadastro yolu var mı diye. Yol gözüküyorsa planı ve çizgileri krokide gözüküyor zaten. Yolu yok deniyorsa çok riskli, ev izni dahi vermiyorlarmış. Yol açtırmak için komşulardan izin almak, mahkeme v.s. gerekiyor.
İmar yolunu belediye açmak zorunda diye biliyorum, ama kadastrol yoldan sorumlu değiller galiba, en azından uygulamada böyle oluyor.

mrduran ve mtarslan beğendi.
Eski 21-09-2009, 18:47   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, tekrar hayırlı olsun yeni yaşamınız...

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 13:14   #43
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

O tarihten bugüne neler yaptım?

Kuyu açtırmak için üç ayrı sondajcı çağırdım. İlkinde jeofizik mühendisi de geldi. 70–80 metreden sonra sert zemine rastlanabileceği ve toprak-kaya cinsi konusunda rapor verdi.

Daha sonraki kuyucular da bu rapor üzerinden bakım yaptılar. Deniz seviyesinden yüksekliğim yüzyirmibeş metre imiş. Hepsinden de aldığım fiyat aşağı-yukarı metre başı 150–170 lira. Demek ki bir artezyen bana 20bin lira civarında malolacak. Çok para..

Sonuçta, ilk düşündüğüm gibi yukarımdaki minik pınarın ıslahı ve kaptaj yapımıyla yetineceğim.

Taş Duvar, taş ev
Civardaki taş ocaklarından taş bakındım.
En yakınımdaki ocağın taşı güzeldi ama pahalıydı (ilk fiyatı aldım, pazarlık yapmadım, çünkü oradan almayacağım), 20 tonluğun fiyatını 500 dedi. Çarptı-böldü, metre karesi 20 liraya geliyormuş.
25 lira da örücü ustanın metrekare ücreti:
20+25=45 lira sadece taş ve usta, buna çimento ve kumu da eklenecek.
Bende de ilk elde örülecek olan 100metre uzunlukta 4metre ortalama yükseklikte = 400 metrekare duvar var.
400*50(desek)=20bin
Bir de kepçe çalışacak temeli, taşın koyulacağı düzlüğü açmak ve bazen taş aktarımını sağlamak için..

Ve benim daha başka istinat duvarları da yapmam lazım..

Ve evin bir bölümü de taş örgü olacak…

Bu işte bir terslik var..

Çevre doğalına uygun olsun diyoruz, eski doku gibi olsun, onlara uysun diyoruz, çevreyi beton yığınına boğmayalım diyoruz, moda falan umurumuzda değil, bakıyoruz eski insanlar duvarlarını hep taşlarla örmüşler, biz de öyle yapalım diyoruz, ama ters olan bir şeyler var..

Eskiler arazilerden çıkan taşlarla, onları değerlendirerek, en ekonomik şekilde yapmışlar evlerini, sekileme duvarlarını.
Ama biz şimdi onlara öykünerek yaptığımız iyi niyetli çalışmalarımızda;
taş kullanabilmek için tonlarca taş alıyoruz, nakliyat yaptırıyoruz, tonlarca da para veriyoruz..

Bu ilk mecburi duvarı (çünkü üzerimdeki yolu tutması, ona istinat olması gerekiyor) örsem taşla, diğer duvarlara başka çözüm bulabilir miyim acaba diye düşünüyorum?? Çünkü daha, yükseklikleri dörder metre olmasa da 600-700metrekare daha duvar örmem gerek.

Aradaki teraslama duvarları hariç 100+65+65metre daha sınır duvarım var. Sınırlara hiç duvarsız sadece tel yapmanın sakıncalarını daha önce yaşadım: Teli en alttan kaldırarak hem hayvanlar giriyor hem de insanlar.. Her seferinde onarmak gerekiyor.

Bu sınır duvarlarımı, içine araziden çıkan küçük taş ve toprakları doldurduğum çuvallarla yığma yapsam mı diye düşündüm, bağlantılarını da yaparak. Hem değerlenmiş de olurlar.
Ama yanlış olur. Çünkü dıştan hayvan ve insan yıpratmalarına, delmelerine açık bir malzeme çuval. Ne yapmalı, ne yapmalı??
Bu çuval çözümünü belki sadece içerideki bazı alçak teraslamalarda kullanabilirim. Aralarına da tohumlar bırakırım, kendiliğinden yeşillenirler.. Bu fikir güzel. Umarım kediler ve köpeklerim zarar vermezler. Verirler mi ki?

Ekolojik arayışlar
Çevre mühendisi iki arkadaş ile görüştük. İstanbul’dan gelip araziye baktılar. Yağmur sularının birikimi ve kullanımı, atık suların değerlendirilmesi, rüzgâr ve güneş enerjisinin kullanımı konularında olabileceklerin çalışmalarını yapacağız. Ayrıca yakıt kullanmadan ısınan suyun kaloriferlerde kullanımını sağlamaya çalışacağız. Bakalım ne kadarını hayata geçirebileceğiz.

Eski 05-11-2009, 14:09   #44
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çekirdek, "parabolik kollektörlü ısıtma ve soğutma sistemi" ni bir araştırır istersen. Benim ilgimi çekmişti, telefonla kabataslak bilgi almıştık ama yetersiz.

Arazi boşken duvara çok kafa takılıyor fakat eminim ki sen de bahçe sınırını yeşillendireceksindir. 2 sene içerisinde bitkiler kapattığında hiç duvar görünmüyor. Panel çitlerin maliyeti daha mı düşük acaba, gördüğüm kadarıyla giriş kısmı dışında genelde onu kullanıyorlar.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 15:58   #45
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Çuvallar zamanla güneş ve soğuğun etkisi ile parçalanacaktır, pek tavsiye etmem, ben geçen yıl gübre koymuş ve üzerini açık bırakmıştım hepsi parçalandı el arabasına almak için bile bir tarafalarından tutamadım, tuttuğum her parça elimde kaldı.

Kolay gelsin izlemeye devam, ben de aynı yerdeyim, bahçemde başımı sokacak bir pergola bile yok ama benim bahçem orda mutluyum

sizi izliyorum

mrduran beğendi.
aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 22:59   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Kolaylıklar diliyorum Sn.Çekirdek.İzmir'deyim.Size faydam olur mu bilmiyorum ama en azından denerim

Bu arada, İzmir'liler toplanıp gitsek,hem Çekirdek için hem bizim için güzel olmaz mı?

mmavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 21:49   #47
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Çuvallar zamanla güneş ve soğuğun etkisi ile parçalanacaktır, pek tavsiye etmem, ben geçen yıl gübre koymuş ve üzerini açık bırakmıştım hepsi parçalandı
Ama sevgili aslan_k, siz de tam bulmuşsunuz malzemeyi, gübre hepsinden çabuk yakar-yıpratır. İki sene önce Todor'dan görüp; bez çuvalın içine toprak doldurup, dikeylemesine koymuş, aralarına açtığım deliklere de çilek fideleri dikmiştim. Başarılı olamadım gerçi. Ama çuval şimdilik sağlam duruyor, sahi, çürüme varmı diye bir dürteyim bakayım Ve dahi Todor'a bir sorayım, onunkiler ne alemde. Yanıtını buraya da yazayım.

Limon, 'parabolik kollektörlü' sisteme Googleden baktım, hiç bir şey anlayamadım ben de. Görüntüler de pek ürkütücü idi.

Teşekkürler mmavi, gerekirse ararım sizi. Bir nergis açım vakti toplanır gideriz yine, iyi olur. Bu sefer kumanyalı gideriz, işcilerin tüpünde de çay demleriz.

mrduran beğendi.

Düzenleyen çekirdek : 06-11-2009 saat 22:33
Eski 06-11-2009, 22:27   #48
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Taş duvar örüm işinin anlaşmasını yaptım.

43 nolu mesajımdaki 20+25=45 hesabında, belirttiğim gibi ara malzemeler yoktu. Taş kamyonunun taşı getirmesi vardı ama araziye kadar giremeyeceğinden bir de traktör tutmak gerekiyordu.

Sonuçta;
Gözümün çok tuttuğu () bir esnafla toplu anlaşma yaptım. Yöredeki güvendiğim insanların da çok güvendiği biri.
-Taşı, örüm ustamın (hakikaten iyi örüyor, koyuvereyim olsun demiyor) ve benim işaret ettiğim yerlerden taş alacak.
-Araziye ulaşmak için kepçe çalışmalarını kendi cebinden yapacak.
-Traktör ücretine ben karışmayacağım.
-Duvarın taban alanı iki metreye yakın olacak.
-Örüm bittikçe metrekare ölçülecek, hesaplanacak.
-Bunlar dahil metrekaresi 45lira.
-25liralık işci ücreti ayrıca bana ait.

-45+25=70 oldu.

Aslında işcimle önceden konuşmamış olsam, daha uyguna da işci bulurmuşum.
Örneğin 18 liraya.
Yani;
Taş ocaklarının ya da işi yapacak esnafın elinde her zaman için daha ucuz çalışan işci oluyor. Önce taş işini bağlamak gerek.

Ben sözümden dönmem. İşcileri bunca zamandır beklettim.
Bu ilk duvardan sonra oturup bir daha düşüneceğiz..
Hem zaten 400metrekereyi daha da düşürdük, 250-300 gibi tutacak..

Şimdi İzmir'de değilim. Bakalım kepçeci yarın başlar mı? Ya da yine bir aksilik çıkar mı? Yine haftalar geçer mi? Evdeki hesap çarşıya uyar mı?

Bizim oralarda taşın taş ocağı teslim ton fiyatı 7bin.
Bir kamyon taş 15-20-30 ton arası alıyor.
20 tonluk taş için 500bin fiyatı almıştım ilk görüşmede, pazarlık yoktu daha.
350ye kadar pazarlık yapılabilirmiş, 20 ton için.
Bir traktör 2-3 ton taşıyormuş.
Bir traktörün bir sefer fiyatı 50-60bin liraymış.

Ayazkızı ve mrduran beğendi.
Eski 06-11-2009, 23:44   #49
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Kolay gelsin sevgili çekirdek, merakla bir roman gibi takip ediyoruz o güzel anlatımınızla heyecanla bakıyoruz bu gün ne yazdı diye.

İşinizde kolaylıklar dilerim, yakın olsakta yardıma gelsek.

Sahi işçi aramanıza gerek yok izmirli üye arkadaşlara bir imece usulu nasıl olur acaba.
Aklımda iken söyliyeyim cuval işini unut bir yılda hepsi batlar gider, bir yıl bile sürmez.

Eski 06-11-2009, 23:54   #50
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Gözümün çok tuttuğu () bir esnafla toplu anlaşma yaptım. Yöredeki güvendiğim insanların da çok güvendiği biri.
-Taşı, örüm ustamın (hakikaten iyi örüyor, koyuvereyim olsun demiyor
Üç kuruş pahalı olur ama işi ehline vermek lazım, (Atasözü) bir ekmeklik unun varsa iyi bir fırıncıya ver.

Yoksa ekmekten de olursun.

Eski 16-12-2009, 13:15   #51
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Yihhuu.
Artık ben de 3G'lendim.
Artık daha çok manyetik dalgalara maruz kalıcam.
Artık daha rahat sayfama girip yükleme yapabileceğim.

Agaclar.net'e girmek, okumak okumak, yeri geldiğinde yazmak bana keyif veriyor.
Ama bu yeni yeri oluştururkenki yaşam şartlarım, değişik nedenlerden dolayı bu keyfi yaşamama engel oluyor. Bunlardan birini şimdilik 3G ile bertaraf etmiş bulunmaktayım.
4GB lik, ayda 39lira.. Bakalım yetecek mi artacak mı..

mrduran beğendi.
Eski 16-12-2009, 13:41   #52
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

İlk duvar, ilk temel

Gerçek temel değil. Yolumun kaymasını önlemek için taştan örülen, hem istinat hem sınır duvarımın temeli.
Elli santim kadar toprak seviyesinin altında çukuru-kanalı açılıyor. Betonarmedeki gibi demir falan yok.
Çukur taşlarla doldurulduktan sonra üzerine çimento-harç dökülüyor, üste taşlarla örülmeye devam ediyor.
Her bir taş sırasından sonra harç tekrar dökülüyor.

Üçüncü sıradan sonra 70lik pimaşlarla su olukları koyuldu, dört-beş metrede bir.

Duvarın örümü bitti ama üstünü sıfırlamadık, daha ekleme yapabiliriz diye. Aşağıdaki foto eski çekimli.

Name:  IMG_0636.jpg
Views: 2738
Size:  33.6 KB

Name:  IMG_0638.jpg
Views: 2549
Size:  59.7 KB

Name:  IMG_0685.jpg
Views: 2844
Size:  37.9 KB

Eski 16-12-2009, 14:02   #53
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Sayın Çekirdek Bolgede iklim cokılıman geçmektedir o yuzden bence hic ısnmayı problem yapmayın. Ayrıca ozel mesajımda de belirttim (Yazılarınızın Tümünü okumadan) bolgenin en buyuk riski artezyen kuyusundan su cıksada genelde tuzlu **** sodalı cıkıyor. Bu konuda cok dikkat edin Su bulursunuz bulmasına ama ancak temizlik amacı kulanabilirsiniz boyle bir olumsuz durmlada karsılasma durumunuz olabilir buna cok dikkat edin ve artezyencilerle bu konuda sıkı pazarlık yapın temizlik dısında da kulanacagınızı iletin ve anlasmayı buna gore yapın .
Kolay gelsin bolgeyle ilgili sormak istediklerinizi zman sınırlaması olmadan sorabilirsiniz
size mutluluklar diliyorum. Bahardan itibaren bende sık sık mordogana geliyorum umarım tanısırız. Ayrıca su an kalacak yer sorununuz varsa bu konuda da size yardımcı olabilirim yazlıklardan birini emrinize amade edebilirim saygılar.

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 14:29   #54
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Artezyen açmaktan vazgeçtim sevgili Triple. Üç dört kuyucu getirdim şehirler bile ötesi.

Yüz metreye yakın çıkar dedi hepsi de. Metre fiyatı da 1500-2000 arası idi hepsinin de.
Çarptım-böldüm, pek yüksek geldiği için vazgeçtim. Sınırımın üstündeki kurumakta olan pınarı iyileştirmeyi düşünüyorum, zaten dibine kadar şehir suyu da var. Yağmur, foseptik, arıtık derken sanırım su sorunum olmaz.

Yer konusunu da şimdilik çözdüm. Mayıs başına kadar. Bir yazlığın kış aylarını kiraladım.
Teklifiniz için çok teşekkürler, İzmir'e geldiğinizde tanışmak isterim.

Eski 16-12-2009, 14:45   #55
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Taş işciliği zor
Her işci aynı yapmıyor, ve her duvar tipi de aynı değİl ama benimkiler; bir taşı istedikleri boyuta getirdikten sonra da dakikalarca kare haline getirmek için, bir santim, bir santim daha için çekiçleyip duruyorlar.. Kendimi zor tutuyorum, 'yetiversin kardeşim' dememek için, işverenim ya.. İşi baştan sıkı tutmam, gevşetmemem lazım ya.. Başlarında oturup izlerken çok gülüyorum halime. Hem ki benimkini, müdahele edip durmuyorum diye biraz daha gevşek tutarak yapıyorlar biliyorum.

Taşı bulmak ve taşımakla anlaştığım kişi taşları oradan buradan bulup toplayarak, kendine ucuza gelecek şekilde taş getiriyor. Çürük ya da kullanımsızları getirmiyor ama cillop ta değil getirdikleri. Olsun, cillopları sevmiyorum zaten, şımarıklık gibi geliyor bana. İlle de en mükemmeli istemek.. İyileri ön yüze kullanıyoruz, kötüleri araya dolumda kullanıyoruz.
Böylece ara dolumlar için bile iyi taş, taş ocağından gelme olmamış oluyor. Böylece ara taşların oluşumu için harcanacak mazot atıklarından, bir tepenin yok olmasına katkıdan kurtuluyorum.

Eski 16-12-2009, 15:00   #56
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Sayın çekirdek! bildiğim kadarıyla , Mordoğan Belediyesi yaz aylarında verdiği su yun bahce sulamasında kulanılıp kulanılmadığının kontrolunu yapacakmıs bu yaz artık cunku yetmez oldu verilen su yazaylarında o yuzden ebnce tedbiren bir su deposu da düşünün derim en azindan yagıslaı havalarda mevcut akan suyunuzun belli bir kısmını islah etikten sonra depolayaqbileceginiz bir alan olsun acil durumlar için.
Havuz yapmayı düşünüyormusnuz?

Ayazkızı beğendi.
triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 15:24   #57
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Mimarlık durumları!
1 Haziran'da mimar ile anlaşma yaptık.
Üç ayda teslim ederim dedi.
Peki dedim, iyi olsun yeterki.
250 metrekarelik bina+birkaç olası fikir ve yakın çevre planlaması.
Tam altı ayın son gününde Mimarlar odasına sunum yapıldı, plan-proje gibi değilde eskiz gibi, tamamlanmış bir çizim değil daha.
O noktada bittim.. bitirdim ilişkiyi.
Sanki 250 metrekarelik gökdelen yapıyoruz...

Maddi manevi çok çok zararı oldu bana bu gecikmenin. İnşaat anında pek çok sorun vwe gecikmeyle karşılaşacağımı biliyorum ama bu masa başındaki işin böyle olması hazmedilir gibi değil.
Üç aydır buralarda fazladan şehirler arası git-gel masrafı + kış aylarına girildiğinden 2 ay daha gecikme (kış aylarında içini yaparım diyordum) + işletmenin getireceği gelirden 5 aylık kayıp. Çevre ağaçlandırmasına güzden başlamış olacaktım, ağaçlarım çiçeklerimin çoğu tutmuş olacaktı çoktan. V.s....

Şimdi mimar değişikliği yaptım. Bunlarla çok kısa zaman için anlaştık. Bakalım göreceğiz..

Eski 16-12-2009, 15:37   #58
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın çekirdek Taş duvarın temelini keşke en az 20 cm kalınlık 100 cm genişlik demir donatılı bir beton döktürseydiniz. Hem duvarınız sağlam olur hem maliyet de aynı oluabilirdi.
Yaptıracağınız evin temelini de kesinlikle papuc sistemi yaptırmayın. Mutamadi temel oabilir Ama en ideali radya temel her taraf bütün oturduğundan çok daha sağlam olacaktır.
Rsdya temellerde binanın altının yarıya yakın kısmı boşalsa dahi bina ayakta kalır.
Depremlere daha dayanıklıdır.
Binanın ve çevre yolların beton zeminlerin aldığı yağmurlerı mutlaka bir depoda toplayın. Çatı sularını direk depoya yönlendirebilirsiniz. Çevreyolların sularını da çamur yakalama hacuzlarından geçire rek depoya yönledirebilirsiniz. Yazın ççeklerinizde ve bitkilerinizde yağmur suyu daha iyi olacaktır. Kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 15:38   #59
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek Mesajı Göster
Şehir ve kuyu suyu kullanımımı en aza indirmek için;
yağmur sularını çatıdan (ki metrekaresi küçük olacak) ve araziden toplamayı düşünüyorum.
Arazinin ortasından aşağıya doğru bir merdiven inecek, bunun kenarlarına su yolları koyup en altta havuza almayı planlıyorum.

Tüm sebze meyve yıkama sularının lavabosu ayrı olacak, belki arıtmaya gerek kalmadan bahçeye gönderilecek. Bu gönderimin ucuna suyu çok seven, mutlaka ceviz ya da başka ağaçlar dikilecek.

Her musluğun ucuna harcamayı yüzda kırk azaltan aparatlar takılacak (denendi, kuvvetli su akıyor sanıyorsunuz ama kova iki saat sonra doluyor ).

Foseptik arıtma araştırılacak, uygunsa, çok fahiş fiyatlar çıkmazsa hayata geçirilecek, bahçe sulaması bununla oluşturulacak. Çevre komşulara örnek ve sohbet malzemesi yaratılacak, özendirilecek. 'Kadına bak, ...tan bile su elde ediyor' diye dedikodu yaptırılacak.
Büyükçe bir su deposu düşünüyorum, kaç tonluk olacağına karar veremedim.
Havuzu ise bu sene yapamam, sanırım seneye.
En az su ile en uzun kullanım, yeniden kullanım durumlarında bir danışmanlık şirketi var, arkadaşlarımın, bu işleri onlarla kotaracağız.
http://www.projeparki.com/

Eski 16-12-2009, 15:44   #60
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Yaptıracağınız evin temelini de kesinlikle papuc sistemi yaptırmayın ??. Mutamadi temel oabilir ??Ama en ideali radya temel ??her taraf bütün oturduğundan çok daha sağlam olacaktır.
Rsdys ??temellerde
Terimler için daha ayrıntılı açıklama lütfen

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024