agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? > Bu Yatırım Karlı mıdır ya da Hangisi Daha Karlı?
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2008, 03:52   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Arazimi nasıl değerlendireyim, kârlılık için tercih edilecek ürünler hangileridir?

Merhaba...Bir sosyal bilgiler öğretmeniyim ve askerlik sonrası,önümüzdeki 2 sene içerisinde öğretmenlikten ayrı ciddi anlamda bir ek mesleğe yani tarla işine atılacağım.

Geçmişten,aileden gelen reçberliğim ve şu anda da piyasadaki gözlemlerim sonucu sebze(domates,biber,hıyar,börülce,marul,bakla,nohu t,fasulye vs.) ve meyve (kavun,karpuz,üzüm) deneyimlerim sonucunda tarla üreticiliğinin bittiğini, artık ağaç meyveciliğinin kâr getirdiğini düşünüyorum.

Manisa merkezdeki köyde 13 dönüm arazimizi bu yönde değerlendirme arzusundayım.Ancak bölgenin topografyasını,iklimini,toprak zenginliğini ve tarlanın düz bir alan oluşunu,su yönünden ve suyun minarelleri bakımından zengin oluşunu göz önüne getirince hangi ürünü yetiştiremem konusunda kararsız kalıyorum.

Piyasada yok pahasına satılmasından ve gelecekte para etmeme ihtimalinden dolayı bazı ürünleri elemiş bulunuyorum (Nar - Elma - Kayısı - Üzüm)

Meyve türünün rekoltesi ve hâlde yıl içindeki ortalama alış fiyatı benim için çok önemli.Çünkü bu işten kazanacağım parayla gene toprağa yatırım yapıp,işi büyüteceğim ve profesyonel-bilimsel bir anlamda uğraşacağım.

Bu konudaki fikirlerinizi,öngörülerinizi,tecrübelerinizi paylaşırsanız bana çok yardım etmiş olursunuz.

E.F.E Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 10:16   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.F.E Mesajı Göster
...

Geçmişten,aileden gelen reçberliğim ve şu anda da piyasadaki gözlemlerim sonucu sebze(domates,biber,hıyar,börülce,marul,bakla,nohu t,fasulye vs.) ve meyve (kavun,karpuz,üzüm) deneyimlerim sonucunda tarla üreticiliğinin bittiğini, artık ağaç meyveciliğinin kâr getirdiğini düşünüyorum.

...
Bu konudaki tespitiniz doğru değil. Çiftçi son yıllarda en fazla taze fasulyeden kazanıyor. Maliyet/ kazanç olarak izlerseniz, yatırımı 2-3 ay içerisinde kendisine geri dönüyor. Son yıllardaki en karlı yetiştiricilik.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2008, 06:27   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Mine Hanım,mesajınız için teşekkür ederim.Taze fasülye üretimi görünürde kâr getiren bir iş ancak işin iç boyutu öyle değil.

Sıcak bölgelerde (Antalya Fethiye Adana gibi) veya seralarda yetiştirilen taze fasülye hâllerde 1-1.5 ytl arası alıcı bulmakta.Lakin 10 dönüm ve üstü arazilerde bu alış fiyatı düşmektedir.Nedenine gelince, üretimi dönüm başına 150 kilo ile 200 kilo arasında değiştiği için hâlde komisyoncuların çoğu bu fiyatı uygulamaz.Yani özetle kilo alım fiyatı 75 kuruşa hatta 50 kuruşa dek düşer.

Ayrıca,şahsi fikrime göre, fasülye üretim esnasında üreticiyi yoran sayılı sebzelerdendir.
Nedenine gelince,sırığa asma-yaprak ayıklama-boy attırma-çiçeği sebzeye dönüştürme-farelerle ve haşereler ile mücadele-soba ihtiyacı-üretim esnasında en az 3 kez yapılan dip çapası-sık sık sulanması ve sulanma esnasında yapılan işlemleri-hasadın 1 hafta içerisinde toplama gerektirmesi nedeniyle üreticiyi çok yorar.
Özellikle çapalama sürecinde ve 1 haftalık (kılçıklanmaması için ideali budur) toplama sezonu içerisinde 10 dönüm ve üstü bir arazide en az 5 kişinin çalışmasını ister.

Bu nedenlerle ve ailemle geçmişteki tecrübelerimle fasülye üretiminin ciddi bir kâr getirmediği konusunda fikr-i sabitim...

E.F.E Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 00:21   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
E.F.E kaç senelik çiftçisiniz bilemem, ancak artık çiftçimiz körükörüne yetiştiricilik yapmamakta, son turfanda oturak fasulye yetiştirerek pazara sunmakta. Bu pazara göre iyi üretim yapan akıllı çiftçilerimiz üstelik oturak yani bodur çeşitler yetiştirmekte, böylece bahsettiğiniz işçiliklerin büyük kalemi de yapılmamakta, diğer üretim masrafları da bütün ürünlerde var, onu da modern tarım teknikleriyle minimuma indiriyorlar, üstelik sertifikalı ürün üretip yüksek fiyata satıyorlar, üretim açık alan üretimi olup ısıtma gideri de yoktur, artık üreticilerimizin çok ama pek çoğu da salma sulama yapmamakta, bu konuda teşviklerden de faydalanmakta. Bütün ürünlerin hasatında ise işçilik ister.

Sizin tercihiniz olan meyveciliğe gelince meyveciliğe itirazım yok, dediğimiz gibi iyi bir üretim planlaması yapın.

İtirazım
Alıntı:
Geçmişten,aileden gelen reçberliğim ve şu anda da piyasadaki gözlemlerim sonucu sebze ve meyve deneyimlerim sonucunda tarla üreticiliğinin bittiğini
demenize.

Akıllı, iyi planlama yapan, güzel münavebeler kuran üreticiler bu konularda hala üretim yapmaktalar ve para kazanmaktalar.

Tarım sektöründeki yenilikleri, gelişmeleri izlemenizi ve bu konuda atadan dededen kalma yöntemleri değil, modern teknikleri uygulamanızı,tarım il müdürlüğü ve ziraat fakültesi ile de ilişkiyi kesmemenizi tavsiye ederim. Tarım il müdürlüğünden o yılın ürüne göre üretim maliyetlerini ve satış fiyatlarını talep ederseniz verirler. Manisa' da üretim yapacaksanız Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni ziyaret edin, modern yetiştiricilik teknikleri konusunda danışın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 04:13   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Urununuzu nereye satmayi dusunuyorsunuz. Ornegin, luks restaurantlarin ascilari her zaman ilginc sebze ve meyva ararlar ve sadece onlara uretim yaparak yusek gelir getirecek cesitler uzerinde yogunlasabilirsiniz. Ama diger yandan bu tohumlar yurtdisindan gelecgei icin sizin ikliminize uyumu nasil olur vs gibi riskli konular da var.
Organik tarim konusunda uzmanlasabilirsiniz. Ama tabi bu oncelikle tarlanizda en az 3 yil boyunca tum kimyasal gubre ve ilaclama kullanilmamis olmali, ve daha sonra organik sertifikasi almaniz gerek gibi bir suru detayi da var.
1 veya daha fazla tohum sirketine tohum uretim amacli ekim yapabilirsiniz.
Parfum, ilac sirketlerine tibbi degeri olan otlar yetistirebilirsiniz. Ornegin kekik gibi.
Sanirim bolgenizdeki ciftcilerle konusup, ayrica market, pazarlari dolasip bir pazar arastirmasi yapmak, fiyat tesbiti yapmak kesin bir karar vermeden once ise yarar. Bir de dedndigi gibi tum yumurtalari ayni sepete koymayin. Her bolgenin kendine gore modasi var. Oldukca buyuk bir araziniz var, degisik seyleri test amacli deneyebilirsiniz. Unutmayin ki, siz herseyi mukemmel yapsaniz da dis etkenler, iklim, yagmur orani, asiri sicak gunler vs, herseyi cok dramatik olarak etkiler.

zeyve beğendi.
YorkerJenny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 22:44   #6
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Devlet daireleriyle kesinlikle ilişkşiye geçmeyin. Her türlü özel şirketle görüşün ve sonunda kararınızı verin. Her özel şirket kendi ürününü size anlatacaktır. Devletten ise...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 23:02   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Eskiden beri izliyorum çiftçilerin durumunu.
Bana göre en akılcı ve en karlı görünen eğer ısıtma sorun olmayacaksa örtüaltında topraksız tarım. Bitkinin adı da domates. Antalyada dekara 60 tona kadar ürün alındığını duyuyoruz topraksız tarımda. yurt dışına ihracaat yapan şirketlerle anlaşmalı üretim yapmak pazar garantisi sağlar.
Bence düşünmeye değer.
benim imkanım olsa bunu yapardım.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 18:37   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Eskiden beri izliyorum çiftçilerin durumunu.
Bana göre en akılcı ve en karlı görünen eğer ısıtma sorun olmayacaksa örtüaltında topraksız tarım. Bitkinin adı da domates. Antalyada dekara 60 tona kadar ürün alındığını duyuyoruz topraksız tarımda. yurt dışına ihracaat yapan şirketlerle anlaşmalı üretim yapmak pazar garantisi sağlar.
Bence düşünmeye değer.
benim imkanım olsa bunu yapardım.
Topraksız tarım tespitiniz doğru fakat Antalya'da bile ısıtma çok büyük maliyet oluşturuyor. Ayrıca kurulum maliyetleri çok yüksek. Antalya'da yaşıyorum ve çevremde bu işi yapan insanlar var. 20 dönüm üzeri yatırımların karlı olduğu bir gerçek ama daha altındaki alanlar için yatırım yapılmamasını tavsiye ediyorlar.

kaaha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 18:45   #9
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Şu başlığı karanlık için okuyup buraya mantar yetiştiriciliği ile ilgili yazılar yazmaya başlamıştık ki şimdi farkettim karlılık olduğunu.. Susuyorum o yüzden efendim.. = )

zeyve beğendi.
Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 14:07   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2012
çiftçiyseniz işiniz zor.kazanç hiç bir zaman sabit değildir.karlı olan bir ürün bir kaç yıl sonra karsız duruma düşebiliyor.tek yapmak gereken ürün çeşitliliğine gitmek.biri yapmazsa para biri yapar.**** büyük yapmak para etmezse bile sürümden kazanç olur.hiçbir tarım ticaret gibi kazandırmaz.ticarette kısmet işi.

sonhamle77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 22:30   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Kesinlikle bugünden bakarak kafanızda ürün elemesi yapmayın.hatta bir ürün 10 yıl para etmez ama ilerde hangi şartlar altında kaç para edeceğini kimse şimdiden hesaplayamaz. Antalya'da çiftçi narenciye bahçelerini söküp sera yaptılar ama ileride belki de narenciye üretim azlığından dolayı çok para edecek.kim bilebilir?bir diğer nokta da eğer ağaç dikecekseniz ağaçların arasında kalan boş toprağı da tıbbi bitkiler yahut daha değişik sebze meyvelerle değerlendirerek daha çok gelir elde edebilirsiniz.Mesela ağaç aralarının mesafesi çoksa karpuz ekebilirsiniz.

happyprince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 11:31   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2013
marulmu daha karlı kavun mu?

merhabalar
foruma yeni üye oldum öncelikle kendimi tanıtayım sizlere izmirden yazıyorum adım yüksel 24 yaşındayım işsiz bir vatandaşım.

Sizlerden öğrenmek istediğim bir sürü şey var

9 dönümlük boş bir arazim var dedemin dedesinden kalma bu güne kadar karpuz kavun mısır kiraz üzüm tütün vs. gibi bir çok sebze meyvenin rahatlıkla yetiştiği bir toprak yaklaşık 5 yıldır da boş duruyor uzun bir süredir birşeyler ekmek istiyorum fakat doğrusunu söylemek gerekirse cesaret edemedim birde çalışıyordum ilgilenemem diyerek salladım açıkcası.

sizlerden öğrenmek istediğim ne yetiştirirsem daha karlı olur kısa sürede yetişip paraya çevirebileceğim birşeyler ekmek istiyorum. Aklımda marul ve kavun var ama bir türlü cesaret edemiyorum tohum mu almalıyım fidemi onuda bilmiyorum

En çok düşümdüğüm konuysa satışı ürünler oldukdan sonra direk hale mi götürüp satıyoruz daha önce bir arkadaşımdan duymuştum kayınpederinin serası vardı daha fide halindeyken alıcıyla pazarlık yapıp satıyorlar demişti alan adamda ürünler yeterli olgunluğa eriştiğinde gelip kendi hasatı topluyormuş ne kadar doğru bilmiyorum .

Neyse uzatmak istemiyorum çok fazla kısaca 9 dönümlük bir arazide ne yetiştirirsem kısa sürede iyi kazanç sağlarım tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim
ilginiz için teşekkürler

yuksel89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 00:34   #13
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Önce o bölgedeki en yakın hale gidin ve onlardan hangi mevsinde ne satılır onu araştırın.
bu her bölgede farklıdır.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 00:57   #14
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Yüksel Bey; bu konuda tecrübeli misiniz? daha doğrusu kavun ya da marulu yetiştirme konusunda. Cevabınız "evet" ise, şuan için bir işinizde yoksa. Ne dikerseniz dikin kendiniz pazarlayın derim. 9 dönüm marul ekeceğinize çeşit yapın derim. Biri kışın daha çok oluyor, diğeri yazın.
Direk Kâr olarak değil de emeğimin sonucunda ürün alabilecek miyim? diye düşünürdüm sizin yerinizde olsaydım. Umarım istediğiniz gibi olur, müjdeli haberlerinizi de buradan okuruz.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 15:40   #15
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yuksel89 Mesajı Göster
merhabalar
sizlerden öğrenmek istediğim ne yetiştirirsem daha karlı olur kısa sürede yetişip paraya çevirebileceğim birşeyler ekmek istiyorum.
bence ilk etapta ne yapacağınızı bilmiyor ve fazla sermayeniz yoksa tarımda da öğrenme aşamasındaysanız YONCA ekin.hem bakım istemez hem sene boyunca en az 6-7 defa biçersiniz,sadece yapacağınız uygun makinalarını kiralayıp biçtirip balya yaptırmak,hemen hemen hiç masrafı olmayan ama kazanç getiren bir ekim.

hem bu süredede seneye nelerin daha çok para getirdiğini öğrenir onu yaparsınız tarlanız boş durmamış sizede sermaye harçlığı kazandırmış olur naçizane fikrim.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 13:49   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yuksel89 Mesajı Göster
Neyse uzatmak istemiyorum çok fazla kısaca 9 dönümlük bir arazide ne yetiştirirsem kısa sürede iyi kazanç sağlarım tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim
ilginiz için teşekkürler
Yüksel bey. Zor soru sormuşsunuz. Tarım ürünlerinde bunun kolay bir cevabı olamaz. Olay yetiştiricilikten çok marketing, pazarlama ve turfandacılığa dayanır. Ayrıca aynı ürünü ben ekerim kazanırım, siz eker zarar edersiniz. Bu iş sanıldığı gibi olsaydı, 5-10 dönüm bağı bahçesi olanın, Kısıklı'da bir villası atında son model mercedes'i olurdu.

Bu bakımdan konuyu yörenizden ve en yakındaki ziraat odalarından araştırmanızın daha iyi netice vereceğini sanıyorum.

epifani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 21:13   #17
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Konu biraz dağınık. kısa geçmek istiyorum.

Tarımda çok karlı bir ürünü ben bilmiyorum!! En karlı denen ürüne 1 şişe maden suyu!!? Benim yaşım 65, Çok yüksek ziraat mühendisiyim. Yaklaşık 22 yıldır bazılarının çok karlı gördüğü serada kesme çiçek yetiştiriciliği yapıyorum.Çarkı döndürmek için cepten ufak ufak bi dolu param gitti. Atsan atamazsın, satsan satamazsın. Benim tesisimin yenisini yapmaya kalksan 100 bine yapazsın, satmaya kalksan 50 bine satamazsın.

Bu işi hiç yapmamış kişiler, olsa olsa metodu ile sakın işe bulaşmasınlar derim. Hüsrana uğradıkları zaman çok geç olur. Tarımsal üretim Çok karlı bir iş değildir vesselam.

Efendim.., 1 dekar topraksız sera, 60 ton domates 3 Tl den satılsa 180 000 Tl yıllık gelir. hem ev al , hem araba!!! Yok öyle bir şey arkadaşlar. Yukarıda başlıklarda Sera yapım bölümü var orada bir arkadaş gerçeği söylemiş. dönüme 18 ton domates satış fiyatı 1 TL , yine de iyi size 1 yövmiye (40-50TL/Gün) kalır. O da işi becerebilirseniz.

Ben daha çiftçilik, tarımsal üretim yaparak zengin olmuş bir çiftçi görmedim!! desem yalan olmaz.

Benim görüşüm budur, tabi ki siz bildiğinizi yapın ama tavsiyem "Ham hayale kapılmayın" yani "Uçmayın". kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 20:30   #18
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Kar etmeyen iş yoktur.
Ama batmayan iş de yoktur.
Ticaret köşe dönme olarak algılanmamalı.

Tarım sektörü ticaretin en az kazandıran dalıdır.

Ama unutmamak lazım ki dünya toprakları artmıyor. Ama insan nüfusu artıyor.
Kapitalist sistem artan nüfusu nasıl doyururum diye çareler arıyor. Afrika ve diğer geri kalmış ülkelerde tarım plantasyonları kuruyor.(uzun zamandır yapıyor)

Şimdilerde tarımdan kısa zamanda çok ürün almanın çareleri aranırken yapılan teknolojik uygulamalar insanları kanser vs gibi hastalıklarla mücadele etmeye mecbur bıraktığından iyi tarım , organik tarım gibi uygulamalara geçiyor.

Anlatmak isteğim , Çok büyük arazilerin sahibi ve büyük sermaye sahibi değilseniz .

Küçük bir araziniz varsa, iyi tarım veya organik tarım yapın . Ürettiğiniz ürün, hem insanları hasta etmesin , hem de ürününüzü iyi paralara satabilin .

Az bir toprakla ve az bir sermaye ile konvansiyonel tarımdan para kazanmak çok zor.

Ama küçük bir arazide organik tarım yaparsanız , emeğinizin karşılığını alırsınız.

Ben bu sene sertifikasyon işlemini yapmadan deneme üretimi yaptım .

Hem de bu işi hiç bilmeden sorarak öğrenerek yaptım .

120 metre kare seradan 150 kilo ıspanak aldım .
480 kök marul aldım .

ıspanakları konuyu bilen çevreme sattım . kilosunu 3 tl den sattım .

Eğer bu ıspanağı toptan verseydim . 50-70 krş tan verebilirdim .
marulları toptan satsaydım 40-50 krş tan satabilirdim .

Ben tanesini 2 tl den sattım .

Üstelik sertifikam yok . Sadece üretimi hiç bir ilaç kullanmadan tamamen doğal şartlarda yaptığımı bilen çevreme sattım .

Ispanak ve marul veremediğim tanıdıklarımız da bize niye vermedin diye gönül koydular.

Yani dünya organik ve iyi tarıma doğru doğru giderken , biz de buna ayak uydurmalıyız. Planlarımızı buna göre yapmalıyız.
Sağlıcakla kalın.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 02:40   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2013
tarlama ne ekebilirim

arkadaslar öncelikle forumda yeniyim size bikaç şey danışmak istiyorum
dededen kalma 1 hektara yakın tarlam var 15 yıldır atıl bekliyor zaman zaman eş dost birkaç çuval un karşılığında tamamını olmasada bir kısmını ekiyor hep arpa bugday yetiştirilmiş bir alan geneli düz ancak bazı bölgeleri hafif eğimli.bu arada tarla batı karadeniz bölgesinde şimdi ben tamamen atıl olan bu tarla için neler yapabilirim max. harcayabileceğim param ise 5-6 bin civarında gercekten bu konuda cahilim devlet desteği varmıdır varsa nasıldır **** tv de çıkan çiftçiye hasatta ödeme yaptıran bankalar falan mantıklımıdır

sefakarademir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 18:29   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Sayın sefa bey,size önerim bu alanda arıcılık yapmanız.Arıcılık öğrenildiğinde hem çok karlı hemde fazla bir para gerek tirmez.Arazinize ballı bitkilerden aynı zamanda hayvan yemi olarakta kullanılan vede çok yıllık bitki olan dahada önemlisi yılda sulu tarım yapıldığında 3 5 defa ürün verebilen yonca ile korunga yı tüm sezon boyunca çiçek açacak şekilde belirli aralıklarla ekersenizhem arı merası hemde yembitkisi elde etmiş olursunuz.Konuyu araştırınız arıcılardan ve hayvanyetiştiricilerinden bilgi alın ona göre karar verin.Ben 40 dekarlık arazide bu şekilde yapacağım.Selamlar.

tWoFuNN beğendi.
derdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 18:33   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Sayın İsmail Karagülle yazdıklarınızada aynen katılıyorum.

derdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 22:46   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Arazinin mevcut şartları elinizde hazır bulunan araç gereç le iklim koşulları hakkında bilgi verirseniz

haydardayı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 15:07   #23
Ağaçsever

botanik83's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2013
eğer karlılık açısından soruyor ve iklim koşulları da uygunsa size kumguatı öneririm iç pazarda pek tüketimi yok ama üreten bir çok tarımcı arkadaşım ihraç ediyor kilosu 50-70 lira arasında.

botanik83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 17:12   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2013
Merhaba; manisa/kula da 21 dönüm arazim var ve üretim yapmak istiyorum. Kamkat üretimi ilgimi çekti ama hava şartları uygun olmayabilir sanırım. bana meyve üretimi için önerebileceğiniz çeşitler varsa **** fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

olcim beğendi.
MuhsinKülahcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 23:53   #25
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster

Ben daha çiftçilik, tarımsal üretim yaparak zengin olmuş bir çiftçi görmedim!! desem yalan olmaz.

Benim görüşüm budur, tabi ki siz bildiğinizi yapın ama tavsiyem "Ham hayale kapılmayın" yani "Uçmayın". kolay gelsin.
Köyümden iki örnek vereyim..

1- Feridun'un kendine ait 50-60 dekar sulanabilen tarlası var..ayrıca 90 beygir bir traktörü ve lazeri vs. var..
Üniversite mezunu kardeşi var..kardeşini, aylık 1500 lira maaş veren fabrikadan ayırdı..şimdi ikisi birlikte harikalar yaratıyorlar..Feridun, lise mezunu ama üniversite mezunu kardeşinden çok daha bilgili, kıvrak zakalı, araştırıcı, sorgulayıcı, disiplinli mantıklı biri..
ve..her ikisi de çok çalışkan..
Bunlar her yıl kendi tarlalarının yanısıra icarla yer tutuyorlar..çeltik için..dekarına 200 tl veriyorlar icar parası olarak..ben de bir tarla veriyorum onlara icarla..
Bu yıl 450 dekar çeltik ektiler.. İşlerini her zaman özenle yaparlar, köyde çoğu çeltik tarlasında darı otlarını görürsünüz ama onların tarlaları çiçek gibidir, ot göremezsiniz, nazar boncuğu asacak kadar özenle yetiştirirler çeltiklerini..Ekim ayı sonlarında gittim köye..''abi, nerelerdesin ya..bir tek sen kaldın icar parasını vermediğim'' deyip hemen çıkardı saydı avucuma parayı..
Borçlarına sadık, çok dürüst çocuklardır..Zaten böyle olmasalar 400 dekar araziyi kimse güvenip onlara icarla vermez..
Oturduk anlattık çaylarımızı içtik..''Feridun nasıl bu yıl vaziyet'' diye sorduğumda, ''abi, Allaha şükür, Tarım Kredi borçlarını, icar paralarını, herşeyi ödedim..ambara da 150 ton çeltik koydum'' dedi..
Kışın bu çeltiği 1.7 Tl'den kesin satar..yapar 250 bin tl..
Bu yıl kardeşine 2. el bir traktör, kendisine de bir çift çeker jeep alacak..

Çok çalışkan, zeki çocuklar bunlar..sabahın 4 ünde koşarlar tarlaya..koca yaz, külçe gibi yorgun argındırlar..
Ama bu bilinçli çalışkanlıklarının semeresini görüyorlar..

2- Sadi var yine bizim köyde..Ben onun kadar çalışkan, disiplinli bir insan görmedim..Çeltik, buğday, arpa ekerler..Damlarında her zaman 15-20 sağmal inek vardır..Onca gelirlerine rağmen, süt sağma makinası almazlar, daha doğrusu Sadi'nin babası aldırmaz..
Sadi'nin üzerine güneş doğmamıştır..Gün doğmadan kalkar, elle her sabah 15-20 ineği sağar..
Baba korkusu çok etkilidir..
Ben Sadi'nin akşam 9 dan sonra çarşıda kahvede oturduğunu hiç görmedim gibi..erkenden gider yatar..
Sabah inekleri sağdıktan sonra doğru traktörle tarlaya..
Çok çalışkan ve tutumludurlar..
Sadi ve babası her yıl arttırdıkları parayla hep tarla satın alırlar..benim tanıdığım 15 yıldan beri bu hep böyle..sanırım şimdi 700-800 dekar arazileri oldu..
Hep çalışmayla..
İşini, ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini bilen, yeniliklere açık, disiplinli olan, bilinçli iş yapan, kazanıyor sonuçta..
Dileğim onları ilerde çok daha zengin görmek..

Düzenleyen pria : 19-11-2013 saat 01:00
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 00:25   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2013
bende yatırım planları yapıyorum ek iş olarak şuan geleceğe yönelikte tek iş olarak görüyorum.şuan araştırmalarıma göre. yeşil soğan ve yeşil sarımsak kilo bazında güzel para. 120 kg sarımsak 100 kg soğan aldım 1 hafta içinde dikeceğim 1 er dönüm alana.yeşil olarak satmak üzere. bence sebzede hala para var.mesela marul yapıp ta zarar eden görmedim elmalı ilçemizde.

pria beğendi.
fatihzorlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 00:37   #27
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihzorlu Mesajı Göster
bende yatırım planları yapıyorum ek iş olarak şuan geleceğe yönelikte tek iş olarak görüyorum.şuan araştırmalarıma göre. yeşil soğan ve yeşil sarımsak kilo bazında güzel para. 120 kg sarımsak 100 kg soğan aldım 1 hafta içinde dikeceğim 1 er dönüm alana.yeşil olarak satmak üzere. bence sebzede hala para var.mesela marul yapıp ta zarar eden görmedim elmalı ilçemizde.
İşini bilen, düşünüpte hareket eden için her iş karlıdır. Kendinizden eminseniz başarılı olacağınıza eminim, bol kazançlar.

pria beğendi.
Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 23:59   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Arkadaşlar çok araştırdım ikisi yetiştirilebilir, sisin de fikrinizi almak isterim;
10 dönüm arazi
yer samsun engiz
uygun toprak su ve iklim koşulları
tam bodur olarak
ELMA mı? ARMUT mu?
elma ise hangi çeşidi? armut ise deveci düşünüyorum ne dersiniz?

yorumlarınızı nedenleri ile yaparsanız çok yardımcı olursunuz
şimdiden teşekkürler

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2014, 12:28   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Meyve ağacı dikimi

edit-iptal

Düzenleyen remus2 : 25-08-2016 saat 20:48
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 20:33   #30
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Arkadaşlar çok araştırdım ikisi yetiştirilebilir, sisin de fikrinizi almak isterim;
10 dönüm arazi
yer samsun engiz
uygun toprak su ve iklim koşulları
tam bodur olarak
ELMA mı? ARMUT mu?
elma ise hangi çeşidi? armut ise deveci düşünüyorum ne dersiniz?

yorumlarınızı nedenleri ile yaparsanız çok yardımcı olursunuz
şimdiden teşekkürler
blue berries -likapa, yabanmersini. orta karadeniz bölgesi, sahil kenarı illerde dogal yetiştiriciği olan bir bitki. Ben de samsun için araştırmaktayım.

Şansımıza üniversitemizin ziraat fakültesinden uzmanımız bu konuyla ilgili giresundaki bir kooperatifa galiba kitapda yapmıştı. Bence meyvenin uzmanıyla bi görüşün. Belki fikriniz değişir.

Kitap adı : Likapa (Yaban Mersini)
Yazarı : Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü-SAMSUN
huscelik@omu.edu.tr

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024