agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? > Bu Yatırım Karlı mıdır ya da Hangisi Daha Karlı?
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Selahattin Yılmaz
  • 1 Gönderen futuuu
  • 1 Gönderen Hakkı Şen
  • 1 Gönderen futuuu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2007, 08:59   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Ağaç yetiştirip satmak üzerine...

arkadaşlar şu anda özel bir bankada çalışmaktayım
ancak ağaçları çok seviyorum, daha doğrusu doğayı çok seviyorum.
siz sizlere sorum şu
hangi ağaçlar para kazandırır. bunu ögrene bileceğim bir yer varmı site falan açıkçası bankayı bırakıp bu işi yapmak istiyorum

şimdiden herkese teşekkür ederim.

Düzenleyen malina : 11-07-2007 saat 09:10 Neden: mail adresi silindi
uns123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 09:15   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz Ünal Bey.
Meyve ağaçları para eder, iğne yapraklılar para eder, geniş yapraklılar para eder. Bazısı peysajda kullanılır para eder, bazısının kerestesi para eder, bazısının reçinesi, bazısının meyvesi.

Bunların her birini yetiştirmek ayrı ihtisas ister. Sitemizi gezdikçe her biri için gerekli bilgilere ulaşabilirsinzi. Ayrıca sorularınız doğru yerde sormazsanız cevap alamazsınız. Ben bu başlığı doğru yere taşıyorum. Siz de imzamdaki linklere bakmayı ve kendinizi tanıtmayı ihmal etmeyin. Kayseri'ye selamlar.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 09:50   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2007
teşekkürler

peki siz olsanız hangi ağaçı dikersiniz, araziniz sivas tarafında olsa ...
çam işi yapayım diyorum 2 yılda büyür mü ? tohum olark dikilen bir çam agaçı 2 yılda büyür diyorlar doğrumu ( büyümekten kasıt tam büyüme değil )

ikilim olarak sivasta ne büyür sizce
teşekkürler

uns123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 14:36   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Hoşgeldiniz uns123. Yetiştireceğiniz çam fidanları toprağınızın kalitesini düşürebilir gibi geliyor bana. Çünkü çam ağaçları toprağın asiditesini arttırır. Daha sonra toprağınızı eski verimine döndürmek için ek maliyet çıkabilir. Benimki sadece teorik bilgilerime dayalı yorumlar. Bu konuda uzman olanların cevaplarına da bakalım ne diyecekler.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 15:00   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
2 yılda 2-3 karış büyümüş bir çam ne işinize yarayacak?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 15:51   #6
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Çamın hangi türünü yetiştirirseniz yetiştirin kısa sürede büyütemezsiniz. Para kazanırsınız ama bunun zamanı ne maçla hangi türü yetiştireceğinize bağlı.

Süs bitkisi olarak yetiştireceğiniz fidanları 5-6 yıl hiç gelir elde etmeden ama sürekli masraf yaparak beklemeniz gerekli, kerestelik yetiştirmek istiyorsanız 30-40 yıl yine hiç gelir sağlamadan beklemeniz gerekli.

Kısacası bu işe yeni başlayan birisi için pek mantıklı değil.

Ayrıca istediğiniz bu bilgilere internetten ulaşmaya çalışırsanız hata yapar zarar edersiniz. En doğrusu size en yakın orman fakültesi, ziraat fakültesi ya da tarım müdürlüklerine başvurup onlardan teknik yardım almanız.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 16:05   #7
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Çam dikmeyi düşünüyorsanız uzun vade de aşılı mavi ladin tavsiye ederim Sivas hem soğuk hemde yüksek bir yer. İlk bir iki yılda pazarlama şartlarını arayıp 3-4. yıllardan itibaren tok bir satıcı pozisyonuyla iyi bir gelir elde edersiniz. Ancak ilk önce 1-2 dk arazi ile başlamanızı tavsiye ederim. Yok eğer sermayemi buraya aktarmak istiyorum iyi bir gelir elde etmek ve uzun vadeli iş yapmak istiyorum derseniz Aşılı mavi ladini dikersiniz 5-10 yılda adedi 100-250 YT fiyatla * 10 dk arazide 2m*1m aralık hesabıyla 5000 adet (veya 1*1,5 m hesabıyle 7.000) adet rakamı siz hesap edin ama iyi planlayıp iyi pazarlama yapmalısınız. Ama her zaman bu işler zordur.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 16:34   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uns123 Mesajı Göster
teşekkürler

peki siz olsanız hangi ağaçı dikersiniz, araziniz sivas tarafında olsa ...
çam işi yapayım diyorum 2 yılda büyür mü ? tohum olark dikilen bir çam agaçı 2 yılda büyür diyorlar doğrumu ( büyümekten kasıt tam büyüme değil )

ikilim olarak sivasta ne büyür sizce
teşekkürler
Tohumdan yetiştireceğiniz bitkilere fide demek daha doğru olur. Sanırım sizin bahsettiğiniz 2-3 senede satışa gelebilen selvi melezleri. Onlarda çelikle üretilir ve aldığınız fideler 1-2 yaşlıdır. 3 sezon sonra boyları 2 m civarında olur.

Bu arada imzamdaki linklere bakmadığınızı fark ettim. Bakmanız cevap almanızı kolaylaştıracak.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 22:35   #9
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Bence en önemli sorunlardan biri pazarlama. Sivas'tan ürettiklerinizi pazarlamanız çok zor. İşe girişmeden önce bunu iyi araştırmanızı tavsiye ederim.

Eski 15-07-2007, 12:03   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2007
çam Ağaci Yetiştirip Satmak Istiyorum

15 Dk Arazi Satin Alip 15 Dk Arzide 10.000 Adet çam Ağaci Dikmek Istiyorum Diktiğim Fideler Ne Kadar Zaman Da Büyür Ne Kadar Satarim Kimlere Satarim Aldiğim Arazide Kaç Kişi çaliştirmam Gerekir Bunlari Bilmiyorum Ama Bu Işe çok Sicak Bakiyorum Ve Bu Işi Yapmak Istiyorum Bu Işin Kisa Vadeli Bir Iş Olmadiğinida Biliyorum Hangi Tür çam Ağacini Dikmem Gerektiğinide Bilmiyorum Yardimlariniz Bekliyorum Bilginize Güveniyorum

SELOCANE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 01:24   #11
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Hoşgeldiniz SELOCANE.

Biz yeni üyelerimizin önce kendilerini tanıtarak buradan giriş yapmış olmalarını tercih ediyoruz.

Sorunuzun cevabı daha önce defalarca yanıtlandı. Örneğin burada sizin sorunuza benzer bir soruya verilen cevapları bulabilirsiniz.

Sizin sorunuza da benzer cevaplar gelecektir. Önce forumda araştırın. Eğer bulamazsanız veya daha detaylı bilgi isterseniz yardımcı olunacaktır.

Eski 18-08-2007, 12:54   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Mavi Ladin gerçekten karlı bir yatırım mı?

Bu ara internette sürekli karşılaşıyoruz. Toprağınıza mavi ladin fidanı ekip büyütün karlı bi şekilde satın deniyor. Örnek:

Alıntı:
Fidan yetiştirerek, arazinizden diğer üretimlerle mukayese edilemeyecek derecede yüksek gelir sağlamanız mümkündür.

Boyları 15-25 cm olan tüplü fidan alıp bahçenizin bir köşesinde tüplerden daha büyük tenekelere ve fidan torbalarına veya saksılara geçirip büyüterek 3-4 yıl sonra bu fidanları satabilirsiniz. Bir metrekare alanda mavi ladin, Avrupa ladini, sedir, şimşir, mazı, ardıç gibi fidanlardan 15-16 adet fidanı 75-100 cm ye kadar büyütebilirsiniz.

Büyütülmüş fidanların fiyatları tüplü fidanların en az 10 katıdır.

Bahçenizin köşesindeki 250 m2 de büyüteceğiniz 1750 fidan
Mavi Ladin fidanları olur ise;

1750 adet fidanın bugünkü şartlardaki tesis masrafı:
Tanesi 3 liradan fidanlar 5250 YTL
Tanesi 0.1 liradan fidan torbaları 175 YTL
-----------------------------
Toplam masraf 5425 YTL

Yapacağınız diğer iş bahçenizi sularken bu fidanları da sulamaktan ibarettir.
Fidanların 4 yıl büyümüşlerinin yani boyları 75-100 cm olan fidanların bugünkü fiyatları ise yaklaşık 20 YTL dir.

1750 adet fidanı tanesi 20 YTL den satarak 35 bin YTL gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca bu fiyat 4 yıl yaşanacak enflasyonlar oranında artacaktır.

Herkesin bahçesinde 250 m2 yer mutlaka vardır. Diğer ağaçların
araları bile bu maksatla kullanılabilir.

Bu üretim; emekli, memur, işçi, ev hanımı, küçük büyük bahçesi veya arazisi olan hatta şehirde oturup köyde arazisi olan herkesin yapabileceği bir üretimdir.
Kaynak :http://www.incifidan.com/anasayfa3.htm

Diğer bi örnek de burada : http://www.dunyagazetesi.com.tr/news...276&dept_id=65

Düşük bir yatırım maliyeti ve 3-5 yıl sabırla iyi kazanç elde edilebileceğindan bahsediliyor hep.

Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum. Şu an elimizde büyüttüğümüz fidanlarımız olsa iyi bir fiyattan gerçekten elimizden hemen çıkarmak mümkün olur mu? Yoksa pazar sıkıntısı yaşar mıyız? İlerde nasıl olur? Bu mavi ladin modası 5 yıl sonra da böyle devam eder mi? Yoksa arz talebin önüne mi geçer?

Fidanları ektikten 2 yıl sonra kuruyabilir bunları sigortalatma imkanı var mı?

Arazide yetiştirilen büyük fidanlar nasıl sökülüyor? Çıplak köklü pek uygun olmaz sanırım. Özel bi aletle mi sökülüyor?

Ayrıca bu yazılarda mavi ladinlerin yeşile dönmesinden pek bahsedilmemiş. Yeşile dönenlerin değeri ne kadar? Çok düşüyordur sanırım.

Çok fazla soru sordum kusura bakmayın. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 11:48   #13
Ağaçsever

Yukarda sorduğum konuda bilgi veya ilgisi olan kimse yok galiba. Ayrı başlık açmıştım birleştirilmiş belki de o yüzden dikkat çekmedi.

Eski 22-08-2007, 09:04   #14
Ağaçsever

Bu konuda fikirleriniz belirtirseniz çok sevinirim :

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brody Mesajı Göster
Bu ara internette sürekli karşılaşıyoruz. Toprağınıza mavi ladin fidanı ekip büyütün karlı bi şekilde satın deniyor. Örnek:

Kaynak :http://www.incifidan.com/anasayfa3.htm

Diğer bi örnek de burada : http://www.dunyagazetesi.com.tr/news...276&dept_id=65

Düşük bir yatırım maliyeti ve 3-5 yıl sabırla iyi kazanç elde edilebileceğindan bahsediliyor hep.

Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum. Şu an elimizde büyüttüğümüz fidanlarımız olsa iyi bir fiyattan gerçekten elimizden hemen çıkarmak mümkün olur mu? Yoksa pazar sıkıntısı yaşar mıyız? İlerde nasıl olur? Bu mavi ladin modası 5 yıl sonra da böyle devam eder mi? Yoksa arz talebin önüne mi geçer?

Fidanları ektikten 2 yıl sonra kuruyabilir bunları sigortalatma imkanı var mı?

Arazide yetiştirilen büyük fidanlar nasıl sökülüyor? Çıplak köklü pek uygun olmaz sanırım. Özel bi aletle mi sökülüyor?

Ayrıca bu yazılarda mavi ladinlerin yeşile dönmesinden pek bahsedilmemiş. Yeşile dönenlerin değeri ne kadar? Çok düşüyordur sanırım.

Çok fazla soru sordum kusura bakmayın. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Eski 22-08-2007, 11:09   #15
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
İş sadece ekip büyütmekle bitmiyor. Önemli olan kaliteli ve standart üretim. Ayrıca yatırım maliyeti bence pek öyle düşük değil.
Arazideki fidanlar sökme belleri ile veya iş makinalarının arkalarına takılan hidrolik veya mekanik ağaç sökme aletleriyle sökülüyor.
Renk dönmesi ile ilgili sorunuzu forum_iğne yapraklı ağaçlar_mavi ladin bölümünde cevap bulabilirsiniz..

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 11:45   #16
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Mavi ladin karlı bir yatırımdır evet ama pazarlama sorununu çözmeden bu işe girerseniz hele hele uzun yıllar satılmadığında bahçenizde koruyacak ve bekletecek ekonomik güce sahip olmazsanız size ağır bir yıkım verebilir. Hele hele borçla harçla yaparsanız o çok daha büyük sıkıntılar yaratır. Mavi ladini tanımadan bilmeden dikime kalkarsanız yaşayacağınız tecrübeleri aklınız bile almaz hani nerdeeeen nereye hesabı. Bu nedenle alıntıda olduğu gibi teorik hesaplar satış ve pazarlamanın bir ürünüdür. Önce araştırın nerede yaparım, nasıl yaparım, ne kadar uzun süre yaparım, mavi ladin ne ister, nereden bulurum, kime satarım, hangi ekipmanlar gereklidir ve bu ekipmanları nerede bulurum. Hayal kırıklıklarına ve zorluklarına katlanırsanız mavi ladin iyi bir yatırımdır. Ancak her zaman ölü fiyatına malınızı elinizden almak isteyecek birileri mutlaka karşınıza çıkar. Fakat pazarlama sorununu hallederseniz çokta harika bir yatırımdır sadece kurda çakala pabuç bırakmayın yeter.

m3ren beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 11:08   #17
Ağaçsever

Cevaplarınız için teşekkürler.

Eski 14-09-2007, 12:53   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Herkese selam;
ben izmirde 10 dönüm arazime tohumdan palmiye yetiştirmek istiyorum. Tohumu poşetler içine mekmek mantıklı yoksa direk toprağa ekmek mi?
Ayrıca çevre ağaçlarda şuan tohum çok bunları şimdi toplasam ne zaman ekebilirim. Bu konuda bana yardımcı olacak birileri varsa çok sevinirim.
teşekkür ederim

bülentku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2007, 20:57   #19
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Merhaba bülent bey,
Bence tohumları ilk sene küçük poşetlere ekip korunaklı bir yerde gelişince yere ekerseniz daha iyi olur. Tohum ekme için ise şubat iyi bir zaman.
Yanlız daha önce bu işlerle uğraştınız mı bilmiyorum ama, 10 dönüm arazini biraz fazla büyük değil mi?

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2012, 22:51   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2012
limon servi mi top akasyamı daha kolay satılır

aponal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2012, 07:20   #21
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aponal Mesajı Göster
limon servi mi top akasyamı daha kolay satılır
Bence top akasya daha kolay satılır, bakımı ve susuzluk dayanımı daha fazla olduğundan peysaj da çok daha yoğun kullanılıyor.Şöyle bir çevrenize bakın en çok hangisini daha çok ekilmiş göreceksiniz, çok ekilmiş olan daha çok talep toplar, ona göre üretim yapın.

Düzenleyen Gazi Barış : 27-10-2012 saat 12:47
Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2012, 12:23   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2012
tiçari kazanc olarak hangisi karlı limon servi mi top akasyamı **** başka bi ağac türümü

1 senelik zaman içinde hangi ağaç daha karlıdır

aponal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2012, 12:54   #23
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Top akasya nasıl çoğaltılır bilmiyorum, çiçek açtıklarını şahsen hiç görmedim sanırım çelikle çoğaltılıyorlardır. Selvi ise tohum ile çoğaltılıyordur ki sıfırdan en fazla ne kadar büyüye bilir! hiç kimse 20-30 cm bir selvi almaz, ektiği zaman göze gelecek birşey ister, o da 2 yıldan önce hiç olmaz.
Benim şahsi düşüncelerim bu şekilde.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 15:48   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Çam agaclari

Merhabalar herkeze.Benim yaklasik 60 ila 90 bin arasinda herbiri
5 ila 6 yillik cok bakimli çam agaclarim var.Ama bunlari nasil pazarlayabilirim onu bilmiyorum dahaca artik satmanin zamani geldi bence. Lütfen bana yardimci olabilirmisiniz tesekkürler

Emrah yüksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 10:57   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Merhaba sayın üyeler. Aranıza Konya'dan katıldım. Bu forumu 2011 yılından bu yana takip etmekteyim. Meramıma gelince, tabi ki tavsiyeleriniz. Ben de geleceğe dönük yatırım olarak kerestecilik amaçlı ağaç dikmek istiyorum. Planım ise şu şekilde; her sene belirli bir m2 alanı ağaçlandırmak ve ilk diktiklerim kesimlik hale gelene kadar buna devam etmek. Sonra kesilenlerin yerine yenilerini dikerek süreklilik elde etmek. Yani her sene ya da iki senede bir hasat kaldırmak gibi bir şey. Bir nevi benim ileri yaşlarım ve oğlumun geleceği için yatırım. Tabi ki doğa ve ağaçlarla uğraşmayı gerçekten çok seviyorum. Tavsiyelerinize ihtiyaç duyduğum konu ise dikilecek ağacın türü. 20 yıl kadar her yıl ya da iki yılda bir 2500 m2 alanı ağaçlandırmayı düşünüyorum yani 20 yılda kerestelik duruma gelebilecek kerestelik ağaçlarla ilgili tavsiyelerinize ihtiyacım olacak. Kavak konusuyla çok ilgilendim, gerek devletten arsa kiralama, gerekse kendi tarlamızda bu işi gerçekleştirmeyle ilgili çok araştırma yaptım, hatta Sakarya'da bulunan kavakçılık enstitüsüyle temasa da geçtim ama kavakçılık gerçekten zor ve bizim bu tarafta pek mümkün görünmüyor (iklim, sulama) ve bir de bakım meselesi var tabi. Kavak çok bakım isteyen bir ağaç ve ben çalışan birisi olarak ne yazık ki gereken bakımı yapabileceğimi zannetmiyorum. Özet olarak kavak, iklim ve yetişme şartları, kereste değeri, bakım giderleri yüzünden pek cazip gelmemekte. Benim aklımdan geçen ağaçlar meşe, köknar gibi kerestesi değerli, beklendiği zaman yatırıma değecek, sulama dışında nispeten daha az bakım gerektiren (acaba öyle mi?) ağaçlar. Acaba sizler ne dersiniz? ortalama 20 yılda kerestelik duruma gelebilecek, kerestesi değerli ağaç türü olarak bana ne önerebilirsiniz?

Bir de arazimden bahsetmek istiyorum. İlk başta kendi köyüm yakınlarında (konya - akörenkışla köyü, obruk mevki) devletten arsa kiralamak istedim ama bizim bölgemizde sulama büyük sorun, sondaj yasak, yağış ise yetersiz. Sulak alanlarda arsa kiralamak ise bürokrasi ve sistemin işleyişi yüzünden neredeyse imkansız. Söz konusu arazi önce yerel halka önerileceği için değerli bir sulak araziyi size bırakmaları imkansız. Babamın sondajlı 50 dönüm (konya dönümü, 1 dönüm = 2500 m2) tarlası var ve bir kısmını bana tahsis edebileceğini söyledi. Benim planım deneme için bir dönüm dikim yapmak ve eğer fidanlarım tutarsa her yıl bir dönüm ağaçlandırmak.

Evet arkadaşlar, uzun da olsa umarım meramımı anlatabilmişimdir. Şimdi can kulağıyla tavsiyelerinizi bekleyeceğim ve karar kıldığım ağaç konusunda orman müdürlüğü, ziraat fakültesi ve diğer yardım alabileceğim her yerden teknik destek alacağım.

Herkese saygılar ve sevgiler.

chironex beğendi.
futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 11:07   #26
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 8
Paulownia (Pavlonya)
Bu konuları pek bilmiyorum ama paulownia ağacını bir araştırın derim.

futuuu beğendi.
Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 12:05   #27
Yeni Üye

Paulownia hakkında bir şeyler okudum, hem kavaktan daha nazlı, hem çok fazla su isteyen hem de iç Anadolu iklimine pek uyumlu olmayan hem de toprak yönünden seçici olduğunu duydum. Kavaktan daha önce bu ağacı araştırmıştım . Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için.

Hakkı Şen beğendi.
Eski 07-05-2013, 10:08   #28
Yeni Üye

Evet arkadaşlar yok mu tavsiye verebilecek, hedefimi belirleyip bir an önce o ağaç hakkında araştırmaya başlamak istiyorum. Bütün üyelere şimdiden teşekkürler

Eski 05-09-2013, 15:55   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Kocaelinde 24 dönüm araziye yaklaşık 920 adet pavlonya dikeceğim ancak yazın sulama beni endişelendiriyor.Arazi boş duruyor ve bir süre daha öyle duracak ben İstanbulda yaşıyorum hem ben hem arazi boş durmasın yakında kereste ve mdf fabrikaları var 7-8 sene sonra ağaçları oraya satabilirim diye düşünüyorum ancak m3 fiyatı ne our hiç fikrim yok maalesef.

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 12:30   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Herkese merhabalar. Sakarya Sapanca'da 2 dönüm yerim var. İlçenin tam içinde. Burada ne yetiştirmemi önerirsiniz ? Hemen herkes çam fidanı yetiştiriyor ? Bu uygun olur mu ? Ve en önemlisi 2 dönümde yetiştireceğim şeyi pazarlama yöntemi nedir ? Şimdiden cevap veren tüm dostlara teşekkürler.

Mutlulukdedigin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024