agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? > Bu Yatırım Karlı mıdır ya da Hangisi Daha Karlı?
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2012, 15:28   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Tek Yıllık En Karlı Ne Ekilebilir?

Merhaba,

30 dekar büyüklükde, rakım 800 metre, güney marmara iklimi hakim, düz bir arazi de, en çok karlı olarak, tek yıllık ne yetiştirebilirim. kararsız kaldım. ne tavsiye edersiniz?

kafama sılajlık mısır yatıyordu, yoncada bildiğim kadarı ile ilk yıl bol hasat vermiyor ve damlama sulamaya uygun değil. bende hayvan da yok. bölgede hayvancılık - süt ineği yetiştiriciliği fazla. ürettiğimi muhakkak satıp paraya çevirmem lazım. herkesde uygun fiyatdan ürün almak ister.

gerekirse araziye damla sulama sistemi çekilebiliyor. damla sulama yönünden herhangibir sıkıntı yok. salma-vahşi sulamaya müsade verilmiyor.

elde kalmıyacak ama iyide para getirecek ne ekebilirim.

Düzenleyen Mehmet Tugcular : 11-09-2012 saat 15:31 Neden: ilave
Mehmet Tugcular Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 16:27   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Hepimiz aynı arayışın içindeyiz...
tabi arazinizi yerinde görmek gerekir...
ilk olarak aklıma gelen bu kadar büyük arazide
karpuz ve de özellikle kavun düşünülebilir
iyi bir toprak hazırlığı çok iyi bir gübreleme yapıldıktan sonra geriye sulama düzeni oldumu her sey yolunda demektir...
tabi tek yıllık (adı üzerinde)üretimlerin çok yıllar sürdürülebilmesi zor....
yani çok para kazanması zor....
gündoğdu....
çok iyi kalite mümkünse tohumluk kalitede buğday olabilir...
hayvancılık güçlü ise bakla düşünülebilir
ancak makina ile hasadı yok
bu açıdan işçiliği zor olabilir...
asıl en önemli nokta bölgenizde yerleşmiş ticari üretim bitkilerini ekmek te mantıklıdır....
böylece pazarlama ve satış (ki en büyük sorun)derdiniz olmasın....
son olarak bu araziyi boş bırakmayıp mutlak degerlendirmenizi temenni ederim.
cennet yurdumuzda
ekilen bir buğday tanesi bizim bağımsızlığımızın temınatıdır..
ekilen tek bir buğday dogammıza armagandır
kuşlara böceklere hayat kaynağıdır.
mutlakka ve mutlaka araziler ekilmelidir
eğer hiç bir şey ekonomik gelmiyorsa sonbaharda güzel bir koruma ile gübreleme yapıp yemlik kaliteli ot balyaları üretebilir ve satabilirsiniz....
son dönemdeki ot saman sıkıntısı bu alanda imkanlar doğurmuştur...
yani ottanda para azanılabilir...
tabi bu paralar bazıları için küçük görünebilir...

gilan, Tura, mobolla ve 3 kişi beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 17:12   #3
Yeni Üye

cevap için teşekkürler.

bölgemizde ekonomik anlamda karpuz kavun ekimi yapılamıyor. bu denenmiş. akşamları serin olan bir bölge. ekin , arpa , çavdar , yulaf bunlar yetiştirilebiliyor. bunlarında dekar başına getirisi düşük kalıyor diye biliyorum.

anladığım kadarı ile yüksek kazanç için sulamanın şart olduğu bitkiler ekilmeli galiba. arazi yüzeyi sorunsuz ve toprak işlenmesi gayet kolay. toprak analizide yaptırtabilirim.
bu yıl için elimdeki fazladan son param olan 5000 TL. yi bu araziyi hazırlamakda kullanabilirim ancak.

sılajlık mısır kafama çok yatıyor. ama araziye yalnızca mısırmı ekebilirim. mısırla birlikde mısırın altında ticari değeri olan bir bitki daha yetişebilirmi?

dekar başına getirisi yüksek ama bizim bölgeyede uygun bir şey ekmem en doğrusu olacak galiba. deneme yanılma yapmam mümkün değil.

evet bizim buralarda hayvancılık güçlü. mısırla birlikde baklada yetişebilirmi? mısırın altında daha farklı bir bitki yetişebilirmi?

mısır, yonca, fiğ, nohut, tahıllar, ay çekirdeği bu tür şeyler ekiliyor civar topraklarda.

Eski 11-09-2012, 20:36   #4
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Yonca ekmeni tavsiye ederim,en az altı defa biçersin her seferinde 300 balya çıkar.
300x6=1800

1800x20=36000 tl

Bir kere eker üç yıl boyunca biçersin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 21:57   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2012
"salma sulamaya izin verilmiyor" dan kastın ne anlayamadım. tarlayı kiraladınmı?

damlama sulama yapılabilir fakat 30 dekar için damlama sulama maliyeti yüksek olacaktır.
benim seni uyarmak istediğim en önemli nokta işçiliği fazla olan ve hassas bakım gerektiren ürün çok verimlide olsa uzak dur. çünkü en ufak bir hatayı kaldırmaz.
Sulamayı yağmurlama yapabiliyorsan yonca ek derim.
özeklikle uzak durmanı tavsiye edeceğim ürünler domates, salatalık, biber, fasulye-bakla, bamya tipi emek yoğun bitkiler. bunlarda 30 dekarda başarılı olabilmek için profesyonel ve tecrübeli olmalısın. Eğer sulama sistemi hazır değilse 5000 tl nin büyük kısmı sulama sistemi (motor boru yağmurlama başlığı ) ve toprak(traktör sürme kaz ayağı çekme ) hazırlığına gidecektir.

gilan beğendi.
sz2003 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 09:04   #6
Yeni Üye

Tarlanın en az 20 dönümü düm düz olan meyilsiz, geri kalan 10 dönüm kadarıda en fazla 2-3 derece meyilde, bu durumda bu tarlaya tam düz denebilir herhalde.
mayıs - ağustos arası aylarda hava şartlarında bir sıkıntı yok. açık ve en fazla 38 derece hava sıcaklığına sahip bir iklim. ortalama 28-36 derece arası yaz geçiyor.

tarla yalnızca yakınındaki bir barajdan sulanabiliyor. baraj seviyesi tarladan daha yüksek kaldığı için, hangi tip sulamayı yaparsak yapalım, motor ve pompa gerekmiyor.
su kendi basıncı ile borudan ilerleyip tarlaya akıyor. sulama için vanayı açmak yeterli geliyor. akacak su debi miktarıda vanadan ayarlanıyor.

su konusunda sıkıntılı nokta, barajdan yalnızca damlama sulamaya müsade ediliyor.
bunun nedenide barajdaki suyu en etkin ve ekonomik bir şekilde israf etmeden kullanmak oluyor galiba. bu seneye kadar yağmurlama tip sulamada kullanılıyormuş, ama bu seneden sonra yalnızca damlamaya müsade var.

damlama tip su için yıllık 450 TL. ödeyeceğiz. kaz ayağı, pulluk, mibzer, gübreleme bunların ekipmanını saat veya işlenecek alana verilen fiyatları karşılığında kiralayabilirim ancak.

yeni bir kuyu ve sondaj açtırarak kiralık bir tarlaya ekstra yatırım şimdilik yapamam. masrafı beni aşar.

zannediyorum alınacak desteklemelerde, işlenecek bitkiye göre değişir ama, 2500-3000 TL. altına düşeceğini sanmam.

5000TL. de ben koydum. 7500TL. ye bu tarla güzelce işlenir ve damla sulama sitemi kurulur diye düşünüyorum. düşünmek istiyorum. çünkü 10000 TL. yok elimde.

devlet desteklemeleri sonradan elimize geçecek buda ekilen ürünlerin yeşermesine bağlı galiba.

aslında gönlümden yonca geçiyordu ama yonca ilk sene az 2-3-4 senelerde çok ürün veriyor diye biliyorum, birde yonca damlama sulama ile sulanabilirmiki?
buna yağmurlama gerekir herhalde.

tarlayı birer senelik kiralayabiliyorum. diğer hasat döneminde tekrar müsade almam gerekiyor.

bakla, veya yem bitkisi + bakla aynı arazide veya kanola.

ne aksem karar veremedim. bu günlerde bitkisine göre sürüm ve ekim yapılma vakti yakın galiba fazla gecikmeyeyim istiyorum.

Eski 12-09-2012, 09:22   #7
Ağaç Dostu

arazi size ait degilmi acaba....
tek yıllıga mahkumsanız...
kestane kabagı yani bal kabagı düşünün....
damlamaya uygundur
işçiliği yoktur
iyi bir toprak hazırlıgı gübreleme ve damla ile düzenli sulama yapıldımı tamamdır..
ancak ticari getiri konusunu skarya ovasındaki üreticiler söylemelidir..
iyi tonaja gelir
30 dönümde kamyonlarca mal olur
saklama konusunda sıkıntı olmaz
ancak çok çok iyi gübreleme işter..
düşününce bu aklıma yattı
bölgenizin ılıman olması da kabak için bulunmaz nimettir..
mısırla kabak kardeştir
bir kısma kabak bir kısma mısır olabilir

gilan ve pria beğendi.
Eski 12-09-2012, 10:00   #8
Yeni Üye

araziyi sözle bir er yıllık dönemler halinde müsade karşılığında alabiliyorum. bu senenin sözünü aldık. bizim buralarda sözden dönülmediği için, bağlayıcı olup gelecek senelerin sözü verilemiyor.

biz kesin olarak işleyeceğimiz bu seneye bakalım. belki bir kaç sene daha araziyi ben işleyeceğim bunu şimdiden bilemiyoruz. garanti olan 2013 ekim ayına kadar arazinin işlemesi ve hasılatı bize ait. ne ekeceğimizi tam belirleyip arazi üzerinde yapılacak işlemler sırası cetveli belirleyip bir an önce işe başlayalım istiyoruz.

bizim buralarda güzel bal kabağıda yetişir o ürünün yetişmesinde de bir sıkıntıyok.
sulaması damlama olan ürünlerde sıkıntı olmaz.

sulu yonca yetiştirilmesi kesinlikle damlama sulama ile yapılamaz desek hatamız olurmu?
suzuzda yonca ekiliyor diye biliyorum, ama ben sulanabilen bir bitki yetiştirmek istiyorum.
yanlış değilsem yüksek kazanç ancak sulanan bitkilerde mümkün oluyor galiba.

öncelikle gönlümden geçen yem bitkilerinden yoncanın bu arazideki yetiştirilme durumunu netleştirmek gerekir diye düşünüyorum.

bu arazide yoncanın durumunu netleştirdikten sonra gerisi daha kolay olacak gibi.

yonca ekimi için ne söylenebilir. damlama ile sulu yonca yetiştirme diye birşeyi ben görmedim. bu şekilde duyan yapan varmı? **** yapılabilirmi?

Eski 12-09-2012, 10:23   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Tugcular Mesajı Göster
araziyi sözle bir er yıllık dönemler halinde müsade karşılığında alabiliyorum. bu senenin sözünü aldık. bizim buralarda sözden dönülmediği için, bağlayıcı olup gelecek senelerin sözü verilemiyor.

biz kesin olarak işleyeceğimiz bu seneye bakalım. belki bir kaç sene daha araziyi ben işleyeceğim bunu şimdiden bilemiyoruz. garanti olan 2013 ekim ayına kadar arazinin işlemesi ve hasılatı bize ait. ne ekeceğimizi tam belirleyip arazi üzerinde yapılacak işlemler sırası cetveli belirleyip bir an önce işe başlayalım istiyoruz.

bizim buralarda güzel bal kabağıda yetişir o ürünün yetişmesinde de bir sıkıntıyok.
sulaması damlama olan ürünlerde sıkıntı olmaz.

sulu yonca yetiştirilmesi kesinlikle damlama sulama ile yapılamaz desek hatamız olurmu?
suzuzda yonca ekiliyor diye biliyorum, ama ben sulanabilen bir bitki yetiştirmek istiyorum.
yanlış değilsem yüksek kazanç ancak sulanan bitkilerde mümkün oluyor galiba.

öncelikle gönlümden geçen yem bitkilerinden yoncanın bu arazideki yetiştirilme durumunu netleştirmek gerekir diye düşünüyorum.

bu arazide yoncanın durumunu netleştirdikten sonra gerisi daha kolay olacak gibi.

yonca ekimi için ne söylenebilir. damlama ile sulu yonca yetiştirme diye birşeyi ben görmedim. bu şekilde duyan yapan varmı? **** yapılabilirmi?
yonca mantıklı ürün ...
ancak kesinlikle damlamadan olmaz
çünkü senede iki üç sefer biçiliyor
biçilirken damlamaları kaldırım hemen sermek imkansızdır
yagmurlamaya izin varsa olabilir
yem bitkilerinde
müşteriniz hayvancılık yapanlar olacaktır
yani direk mişteri degil
sadece hayvancılık yapanlardan müşteriniz olmalı
oda yüzde doksan yoncayı ver
paranı kurbandan sonra alırsın diyecektir
çek senet veremez
sözlü olarak şu kada rmalı teslim edeceksin sonradan bekleyeceksin
masrafı bolca yazım
geliri sözlü olarak alacagını ümit ederek yaşayacaksın
birde ikinci yıla siz kullanmaz iseniz o yoncayada yazık olur...
emekler boşa gider...
bölgenizde kabak ile ilğili yerleşik bir kültür var ise bu sizin için avantaj olur
satışı işlemesi ve bakımı konusunda kahvede bile tecrübeler alınabilir
köylü kadınlarımız taktik verebilir
mehme emmi ye danışırsın
komşundan destek alınabilir
kısmet hersey gönlünüze göre olsun...

gilan beğendi.
Eski 12-09-2012, 11:02   #10
Yeni Üye

bal kabağıyla ilgili bir sıkıntı olmaz. arazide güzel balkabağı olur.
geçmişde bal kabağıda arazinin bir kısmına ekilmiş. güzel ürün alınmış.
bal kabağını civarda satmam zor olur, şehir haline vermek icap eder.pazarlanması sıkıntılı nakilyesi var.
hayvanada yem diye yedirilmez galiba. bal kabağı yetiştirmek benim kafama yatmadı.

bir önceki mesajımdan beri yoncayı araştırıyorum.
arazi birer yıllık dönemler halinde kullanım için kiralanacağından dolayı ve bir sonraki seneye kiralama kesinlikle mümkünmü bu bilinmediğinden dolayı
birde damla sulama hortumlarının arazi üzerinde çok sık kullanılacak olmasından dolayı, damla sulamalı yonca yetiştirmek ve hasat etmek çok zor olacak gibi duruyor.
****** arazi ikinci yıl bize verilmez ise yoncanın çok yıllık olmasından dolayıda bir sıkıntı olacaktır. ama ben bu sıkıntıyıda pek kafaya takmıyorum. önemli olan yoncanın bana ilk yıl ne bırakıp bırakmadığı sonra arzide kalıp başkası işleyebilir bunu pek önemsemem. sonucda aynı köyün halkı istifade edecek. kimse nankörlük yapmaz bzim buralarda.
ben yoncanın bir sene sonra başkasına kalabilecek olması derdinde değilim. toprağı birer yıllık dönemler halinde enkarlı kullanma derdindeyim.

bölgemde hayvancılık - süt hayvancılığı ve besi hayvancılığı ön plana çıkmış durumdadır.

sılajlık mısır + soya fasülyesini aynı arazide aynı dönemde yetiştirmek mümkünmüdür?
bu tarz bilgilere google amcada rastlıyorum. hatta aynı yıl ikinciye ürün ekimi yapanlar bile varmış.

sılajlık mısır ve soya fasülsesinin aynı toprakda aynı anda karışık olarak ekilmesi yani mısır sırası aralarına, soya fasulyesi ekimi yapılması mümkünmüdür?
ve aynı yıl iki kere üründe alınabiliyorsa, bundan iyi daha karlı bir ürün yetiştirilmesi bilgisine henüz ulaşamadım.

varsa bir hatam beni uyarın ve yönlendirin.

arazide sulama kesinlikle damlama olabiliyor. bunda şüphemiz yok artık. yağmurlama sistem ile sulama yapmamız mümkün değil.

Eski 12-09-2012, 11:40   #11
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Aynı yıl İki ürün istiyorsanız buğday x mısır ya da nohut x mısır veya nohut x fasulye ekebilirsiniz.

Mısır arasına soya ekemezsiniz.

Arazide neden kesinlikle damlama olması gerekiyor? suyun mu az? Damlama olan yerde yağmurlamada olabilir, suyun azsa bölüm bölüm yağmurlama yaparsın. Yağmurlama yapabilirsen kesinlikle yoncayı öneririm, işciliği maliyeti az, on dönüm ve üzerine devlet desteklemede veriyor.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 12:11   #12
Yeni Üye

aynı yıl iki hasat yapmak için;
buğday x sılajlık mısır ve nohut x sılajlık mısır ekimi ile igilenebilirim.
bunları iyice araştırmalıyım.

yalnız bunlardan daha önce araştırmam gereken bir şey daha var.

bir tarlaya aynı yıl iki kez sılajlık mısır ekimi yapılabiliyor diye biliyorum, ikinci hasat biraz düşük verimde oluyor ama yinede, bir yılda iki kez sılajlık mısır ekilebilen yerler var.

işte ben diyorumki sılajlık mısırla birlikde aynı tarlaya soya fasülyeside ekeyim. ve bunları birlikde yetiştirip, ağustos ayında biçtikten sonra, yine aynı tarlaya aynı yıl sılajlık mısır x soya fasulyesi, veya yalnızca sılajlık mısır veya yalnızca soya fasulyesi ekimini ikinciye yapayım.

ve bu ürünleri damla sulama ile sulayayım bu şekilde bir ürün yetiştirilmesinde riskler ve sakıncalar ne olabilir.

sulamada ancak damla sulamaya müsade veriliyor. yağmurlamaya müsade verilmiyor. yağmurlama yasak yani. yaz sonuna doğru, barajda su sıkıntısı olabiliyor.
destekleme hepsine az çok var.desteklemeden gelecek parayı kardan bellememek lazım. alacağımız mahsül ve karşılığındaki hasılata bakmalıyız diye düşünüyorum.

internetde sılajlık mısır x soya fasülyesi yetiştiriciliği karışık olarak yapılabilir tarzında bilgiler ve resimler var. burada soya fasulyesini insanın veya hayvanın yiyecek olması seçenekleri benim için önemli değil. önemli olan ek bir kazanç getiriyormu? avantajı varmı? ekonomik olarak sılajlık mısırla soya fasulyesi birbirine zararı olmadan yetiştirilebiliyormu?

daha doğrusu sılajlık mısır x soya aynı tarlada karışık olarak yetişebilirmi? ****** yine sulama damlama olmak zorunda. damlama hortumların, hasat sırasında kesinlikle yoncaya göre daha az toplanacağı kesin. ve yoncanın getirisi sılajlık mısıra göre daha az olacak gibi görünüyor.

sılajlık mısır x soya yetiştirme ve mümkünse aynı yıl ikinci ekime geçip iki hasat alma kısmı üzerine ne söylenebilir. şimdiden göremediğim aksilikler çıkabilirmi?

hortum serme - toplama kısmını 2. kez yapacağımızı gözardı edelim.

Eski 12-09-2012, 12:35   #13
Ağaç Dostu

Aynı yıl üst üste tek ürün ekilmesi bana mantıklı gelmiyor

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla temelde yem bitkileri ekseninde gidiliyor.
Bu gayet mantıklı..
Madem ürün genellemesi az çok belli oldu..
şöyle yapılabilir
tamda bu mevsimde toprak hazırlıgı yapılarak en iyi tohum ve çeşit bulunarak
öncelikle arpa,oluyorsa makarnalık kaliteli buğday veya yine çok degerli yem olan yulaf olabilir.
Bunları ektiğinizde sulama filan olmayacak tabi...
baharda yabancı ot vb. klasik işlemler yapılır..
haziran temmuzda hasat edilir başakları yem olarak çok kaliteli olacagından bölgenizde hemen müşteri bulacaktır
işçiliği emek istemez makineler hallaeder.
hemen ardından da damlama ile silajlık mısır ektinizmi hiç sıkıntı olmaz
yine mısırdada işçilik azdır
damlamayı kurmak biraz iş güçü ister o kadar
verirsiniz suyunu gübresini olur biter
eylül ve ekim başındada bir günde hasat edilebilir
ancak slaj hiç beklemez
arpada bugdayda satış mesele degil
ama mısırın slajlığı için tarladan direk alacak müşteri lazım...

gilan ve Halil Önen beğendi.
Eski 12-09-2012, 13:08   #14
Yeni Üye

bizim buralarda sılajlık mısır, ağustos ortasından itibaren, ağustos sonuna kadar hasat ediliyor. büyük olasılıklada nisan ortasından nisan sonuna kadar ekimi yapılıyordur herhalde. belkide mayıs başında ekenler bile olabilir.

şimdi şunu öğrenebilsek daha iyi bir ilerleme kaydedebiliriz galiba.

8 gün sonra 20 Eylül itibariyle toprak hazırlığına başlasak. ve nisan ortasından nisan sonuna kadar, veya en geç mayıs başında hasatını yapabileceğimiz bir üründen sonra, mısır sılajını eksek nasıl olur?

20 eylül den sonra ekilip kışın büyüyen ve en geç mayıs başında tarladan hasatı yapılabilen ve hasat arkasından da tarlaya mısır sılajı ekilebilecek, karlı hangi bitki var.

Eski 12-09-2012, 23:02   #15
Yeni Üye

mehmet
muhtemel maliyet kalemlerin şunlar olacak
nakliye,depolama,sulama giderleri,gübreler, ilaçlar, işçilik,tarım makinaları,tohum
olayları tersten düşün ektiğin ürünü kime satacağını tesbit et.
ürün depolanacak ise depo hazır olmalı.
ürünü nasıl hasat edeceğini belirle. makina ile el ile .makina ile ise makina,el ile ise işçi temin edilmelidir.
ürün tarlada iken yüksek emek istiyorsa yeterli iş gücü varmı yokmu belirle.

damlama sulamada maliyeti azaltmak için sıra arası ve sıra üzeri arası geniş ürünler tercih edilebilir. maliyet bu noktada önemli değilse sık mesafede ekilen ürünler tercih edilebilir.
birim alanda yüksek verimli ürünler genelde ucuz fiyatlıdır ve nakliye işçilik maliyetleride yüksektir ayrıca verim kayıplarını yüksek verimli ürünlerde hesaba kat. bunun için yükte hafif pahada ağır ürünler nakliye ve depolamaya daha uygundur.
ve en başta toprağın yapısını tesbit et bunun için toprak analizi mutlaka yaptır. aksi halde örneğin X ürününü ektin ve tarlanın fosfor eksikliği sebebiyle üründe anormallikler başladı. bunu geri çevirmek çok zordur. toprak analizi yaptır ve uygun gübreleme yap.

boşa zaman para ve emek kaybetmemek için en uygun olanı ek

"20 eylül den sonra ekilip kışın büyüyen ve en geç mayıs başında tarladan hasatı yapılabilen ve hasat arkasından da tarlaya mısır sılajı ekilebilecek, karlı hangi bitki var."

bildiğim ıspanak var ama karını bilmem araştır.

Eski 13-09-2012, 16:53   #16
Yeni Üye

güzel fikirler geliyor hepsini değerlendireceğim.
damla sulama sistemi ucuza çıksın diye sık dikimden vazgeçmem.
fazladan damlama sistemi borusu gidebilir bu sorun olmaz.
toprak analizini muhakkak yaptıracağım. zaten gübreleme için şart.
arazide en az 2-3 yerden 30cm. ve 60cm. den toprak örnekleri alınacak.

kışın yetişen ürünlerden ıspanak turp havuç gibi sebzeleri düşünmüyorum.
ekeceğim bitkiyi hayvan yemi olarak değerlendirebilmeliyim.

birde şunu öğrenmeye çalışıyorum;

bu arazide toprak altı drenaj sorunu olup olmadığı, en kolay nasıl anlaşılır.
şu anda yağmurlar yağmaya başlamadan önce, henüz arazi kuru iken, arazide toprak altı drenaj sorunu olup olmadığını nasıl anlayabilirim.

drenaj sorunu varsa önlemini almaya geçmek sonraki adım.

öncelikle böyle bir sorun olup olmadığını anlamak gerekir diye düşünüyorum.

yonca, sılajlık mısır ve baklagiller ile soya fasülyesi için drenaj sorunun derinliği tam olarak nedir? yani bunlar hangi derinlikdeki drenajı istiyorlar bunada ulaşabilmiş değilim.

Eski 14-09-2012, 09:03   #17
Yeni Üye

toprak altı suyu olup olmadığını öğrenmek için tarlayı incele

eğer tarlada sulanmadığı halde yeşermiş yerler varsa,
kendiliğinden büyümüş söğüt benzeri ağaçlar varsa,
tarla kenarlarında **** çok yakın arazide kendiliğinden akan kaynak suyu varsa,
muhtemelen taban suyu yüksektir.
en garantili yol iş makinası ile 1-2 m kazıp bakmak.

Eski 16-09-2012, 11:43   #18
Yeni Üye

tarlada kısmi yeşerme yok da, geçmişde drenaj yapılmış bir tarla bu, geçmişde drenaja ihtiyaç varmış. ama şu anda mevcut drenaj kanalları toprakla dolup kullanılamaz hale gelmiş.
şu anda tarlada yem bitkileri yetiştirmek için drenaja ihtiyaç olup olmadığını anlamak için bir çalışma yapmak istedim. bu amaçla il tarım müdürlüğünde toprak burguları mevcutmuş, emaneten alıp tarlada bunlarla çalışacağız.
sonuca göre kepçe işmakinası belki gerekmeyebilir deniliyor.

sonuç itibariyle ben bu tarlaya nisan sonu - mayıs başı gibi sılajlık mısır ve soya fasulyesini yem amaçlı ekmeyi planlıyorum. bu bitkileride ağustos sonu - eylül başı hasat etmeyi planlıyorum.

şu anda ise tarlayı boş bırakmayıp kışlık bir şey ekeyim istiyorum. yine yem bitkisi olabilirse iyi olur.
eylül sonu ekilip nisan ortasında hasat edilebilecek kışlık yem bitkileri nedir?
kışlık ne ekeyim? ne tavsiye edersiniz?

Eski 16-09-2012, 19:15   #19
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Mabud vermezse...?

Kolay gelsin, sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 21:10   #20
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Arkadaşım kafanı fazla yorma, senin istediklerin doğrultusunda bana göre ekmen gereken daha önceden hazırlamış olduğun tarlaya aralık gibi fiğ ekmek(içinede bir miktar kılçıksız buğday atarsan fiğ yatmaz ve biçimde çok daha fazla verim alırsın). Mayıs gibi bu fiği biçersin satar paranı eline alırsın, yerine ister sılajlık ister tanelik mısır ekersin, her ikiside olur. Sılajlık ekersen ağustosta bunu çevrendeki hayvancılara rahatlıkla satarsın, yok ben tanelik ekicem diyorsan eylül sonu gibi bunu da biçtirebilir hesabına uyan bir yere satabilirsin.
Ayrıca bu ikisinin ekstra bir avantajı daha var; bunların her ikisinden de aynı yıl içerisinde ayrı ayrı destekleme alabilirsin. Bu da karına kar katar.
Boş ver sen soya fasulyesini falan, tut ki yetiştirdin hemen satabilecekmisin; zağten masraflarda sıfırı tüketeceksin, hemen paraya ihtiyacın olacak. Çevrende ne yetiştiriliyorsa onlardan ekmeye çalış, anlamadığın bir şey olduğunda anlayan birilerine sorabilirsin.Soyadan kim anlayacak, güney marmaranın herhangi bir yerinde eken vardır belki yok demiyorum ama ben hiç görmedim...

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 17:51   #21
Yeni Üye

tarlaya en geç bu ay sonuna kadar , yani ekim ayı başına kadar , fiğ ekeceğim.
oranını tam olarak bilmiyorum ama bunu ziraata danışmakla beraber , dekara 6 kg. macar fiğ + 2 kg. yulaf + 2 kg. arpa olarak ekmeyi düşünüyorum.
toplamda dekara 10 kg. yem bitkisi ekilecek gibi duruyor. veya yalnızca 6 kg. fiğ + 4 kg. yulaf veya arpadan yalnızca birisinide ekebilirim.
yarın araziden toprak analizi alacağım. ekimi kimyasal gübreler ile birlikde yapmayı planlıyorum. gübre oranını toprak tahli sonucu belirleyecekmiş.

araziyi hiç sulamayacağım. yağmur ne yağarsa artık.
tarlayı dip patlatan ile 50-60 cm. de sürmek, ve arkasından toprağı düzleyip ufalayacak bir ekipman kullanıp sonrada mibzerle ekim yapmam gerekiyor galiba.

fiğ + arpa + yulaf + suni gübreyi birlikde toprağa verebilen, ekim mibzeri temin etmem gerekiyor.

bu işe uygun mibzeri olan varmı? Bursa ya 1-2 günlüğüne kiraya verebilirmi?
mibzer macar fiğ + arpa + yulaf + suni gübre karışımlarını belirli oranlarda, toprağı düzlenip ufalanan bir tarlaya atacak.

bu konuda nerden yardım alabilirim. mibzer temin kısmı benim için şu anda sıkıntılı.

birde bu tip yem bitkisi yetiştirmede 40 TL. ye yapılan en alt katagorideki toprak analiz raporu yeterli oluyormu?
gübrelemeyi eksiksiz belirlemede bu 40 TL. lik analiz yeterli gelirmi? yoksa daha pahalı bir analiz gerekirmi? 5 çeşit analiz yapılıyormuş.
enpahalısı 100TL. den yüksek bir bedelde. bu pahalı toprak analizleri neden yaptırılabilir?

Eski 17-09-2012, 20:15   #22
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Mibzeri çevredeki köylerden temin edebilirsin, muhakkak ki bu köylerin herhangi birinde bu işi ticari olarak yapan biri **** birileri vardır.Dönüm başı parası hesaplanır, yoksa her mısır veya buğday eken de mibzer olmaz, herkez buna sermaye bağlayamaz.
Yulaf tamamda arpayı tavsiye etmem çünkü fiğ biçim zamanına geldiğinde arpada haliyle başak çıkarmış oluyor ki hayvanlar fiğ ile beraber bu arpalarıda yerken başaktaki kılçık dediğimiz uzun tüyler hayvanın boğazına takılıp öksürüklere yol açarak rahatsızlık yaratıyor. Sana kılçıksız buğday dememdeki esas neden bu! Yulafta olabilir olmasına da onunda sapları kalın oluyor, alıcı için buğday yulafa göre daha tercih edilir düşüncesindeyim, sen yinede çevrende hayvancılıkla uğraşan birilerine sor hangisi daha iyi olur diye. Zağten senin pazarın onlar, onların tercihleri senin fikirlerinden daha önemli...

gilan, Halil Önen ve zeyve beğendi.

Düzenleyen Gazi Barış : 18-09-2012 saat 09:35
Eski 07-10-2012, 14:28   #23
Yeni Üye

40 tl lik toprak analizi ile makro elementler yani olmazsa olmaz elementlerin analizi yapılır.
diğerleriyle verimi etkileyecek micro elementlerin analizi yapılır. kalsiyum potasyum azot fosfor makrodur. azot organik madde diye geçer. toprak yapısı (tınlı kumlu killi )ise hangi bitkinin uygun olacağını belirler. örneğin kumlu bir toprakta çakıllar varsa bu tarlada yumrulu toprak altında yetişen bitkiler sorun çıkarabilir.
demir bakır çinko mangan mikrodur. mikro elementleri sıvı yaprak gübreleri ile ilaçlama gibi verebilirsin.
bende çok kireçli bir toprağı ıslah etmeye çalışıyorum. kükürt leordanit çiftlik gübresi alternatiflerinden hiç birine karar veremedim.
dekara 40 kg %80 hümik asitli loenardit buldum ama etkisi uzun sürede ise işime yaramayacak çünkü tarlayı önümüzdeki sene ekeceğim.
kükürt çok uzun süreçte etkili
çiftlik gübresi en iyisi gibi görünüyor ama kararsızım.
fikir verebilecek olan varsa bekliyorum.

Eski 21-11-2012, 19:20   #24
Yeni Üye

30 dönümü komple konya kaval tipi, yonca ekeceğiz.
Ekim Mayıs da olacak ve arazi yağmurlama sistem ile sulanacak.
Arazi toprak hazırlıkları bitti. Baharı bekliyoruz artık. Sonbahar ekimi yapmayacağız.

Benim tam olarak anlayamadığım - çözemediğim nokta ise şu ;
biz bu araziden yılda, kaç balya veya diğer bir değişle kaç ton kuru yonca otu kaldıracağız.

gördüğüm kadarı ile dönümünden tek biçimde 300 ile 500 kg. arası, diğer bir değişle 15 ile 25 balya arası, kuru yonca otu alınabileceği söyleniyor ve yazılıyor.
tabi ilk bir iki biçim daha az alınır bunuda kabul ediyorum. bi zburada ilk bir iki biçimi göz ardı edip değerlendirmeyelim.

sanki olay eninde sonunda araziye kaç kök yonca ekeceğimize ve ektiğimiz tohumların ne oranda çimleneceğine bağlı oluyor.

şu soruların cevabını alabilirsem, olay dahada netleşecek diyebilirim.

SORU 1 :
yoncayı pnomatik - kombine mibzerle en çok ne sıklıkda ekebiliyoruz?
en sık dikim sisteminde sıralar arası ve sıra üzeri mesafe yonca için ne olabiliyor?

SORU 2 :
senede 6 sefer biçilecek sulu yonca arazisinde, her bir biçimdeki tek bir kök yonca kurutulduğunda ortalama kaç gıram ağırlığında olur.
kısaca tek bir tane yonca bitkisinin kurutulmuş ağırlığı bellimidir? bu bir yerlerde yazarmı?

mesela; boy uzunluğu şu olan yoncanın, şu kadar tanesi kurutulduğunda, şu kadar ağırlıkda olur diye kayıtlı bir bilgi varmıdır?

sonucda araziye ekeceğimiz yonca sayısı net olarak belli. bunların çimlenme oranıda belli. hata payınıda düşebiliriz.
buradan bir hesaplama yapsak. mümkünmüdür?

NOT :
tohum ekiminin ve sulama ve gübrelemenin tarlanın ihtiyacına göre en iyi şekilde, mükemmel bir halde yapıldığını düşünelim.
çünkü bu şekilde yapmak için masrafdan kaçınmayacağım.

Eski 11-12-2012, 14:29   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2008
benim amcam tarımla uğraşıyor arpa ,buğday ,mercimek,nohut vs..bu tarz şeyler ekiyorlar onlar profesyonel olarak yapıyor bizim araziler daha büyük zaten iç anadolu bölgesinde genelde bu tarz kuru bakliyat daha iyi yetişiyor
bizde sakaryada ufak çaplı tarımla uğraşmayı düşünüyoruz çilek,bamya,bezelye vs.. bu tarz ürünler ekme gibi planımız var tarlamız 5.5 dönüm biraz araştırma yaptık tek tip üründen kimse kolay kolay para kazanamıyor o yüzden iyi düşünüp kafanda 3-4 tane belli başlı para kazanabilecegin ürün belirleyip onları ekmelisin mısır eksen nekadar para kazanabilirsin ki

meltem81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 20:50   #26
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Tugcular Mesajı Göster
30 dönümü komple konya kaval tipi, yonca ekeceğiz.
Ekim Mayıs da olacak ve arazi yağmurlama sistem ile sulanacak.
Arazi toprak hazırlıkları bitti. Baharı bekliyoruz artık. Sonbahar ekimi yapmayacağız.

Benim tam olarak anlayamadığım - çözemediğim nokta ise şu ;
biz bu araziden yılda, kaç balya veya diğer bir değişle kaç ton kuru yonca otu kaldıracağız.

gördüğüm kadarı ile dönümünden tek biçimde 300 ile 500 kg. arası, diğer bir değişle 15 ile 25 balya arası, kuru yonca otu alınabileceği söyleniyor ve yazılıyor.
tabi ilk bir iki biçim daha az alınır bunuda kabul ediyorum. bi zburada ilk bir iki biçimi göz ardı edip değerlendirmeyelim.

sanki olay eninde sonunda araziye kaç kök yonca ekeceğimize ve ektiğimiz tohumların ne oranda çimleneceğine bağlı oluyor.

şu soruların cevabını alabilirsem, olay dahada netleşecek diyebilirim.

SORU 1 :
yoncayı pnomatik - kombine mibzerle en çok ne sıklıkda ekebiliyoruz?
en sık dikim sisteminde sıralar arası ve sıra üzeri mesafe yonca için ne olabiliyor?

SORU 2 :
senede 6 sefer biçilecek sulu yonca arazisinde, her bir biçimdeki tek bir kök yonca kurutulduğunda ortalama kaç gıram ağırlığında olur.
kısaca tek bir tane yonca bitkisinin kurutulmuş ağırlığı bellimidir? bu bir yerlerde yazarmı?

mesela; boy uzunluğu şu olan yoncanın, şu kadar tanesi kurutulduğunda, şu kadar ağırlıkda olur diye kayıtlı bir bilgi varmıdır?

sonucda araziye ekeceğimiz yonca sayısı net olarak belli. bunların çimlenme oranıda belli. hata payınıda düşebiliriz.
buradan bir hesaplama yapsak. mümkünmüdür?

NOT :
tohum ekiminin ve sulama ve gübrelemenin tarlanın ihtiyacına göre en iyi şekilde, mükemmel bir halde yapıldığını düşünelim.
çünkü bu şekilde yapmak için masrafdan kaçınmayacağım.
Selamlar...

Acaba ne ektiniz tarlaya bunu öğrenebilir miyim ? Birde bende Bandırma'dayım sizin oralarda dönümüne ne kadar kira veriyorsunuz yıllık...

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 18:35   #27
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Arkadaş bir daha hiç uğramamış sanırım...

Eski 30-04-2013, 21:36   #28
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Yer kira..
Anladığım kadarıyla kendi traktörü, ekipmanı yok..
Her işi gerektiği zaman veya günde başkalarına para karşılığında da olsa yaptıramama riski var..
Yaptırsa dahi, akla gelen her iş için işçi arayacak, para ödeyecek..Belki de en gerekli zamanda işçi bile bulamıyacak..
Gene, anladığımız kadarıyla Mehmet arkadaşımızın toprakla haşır neşir olmuşluğu, tecrübesi yok..
Kötü veya ard niyetli insanlar tarafından, hem yaptırılan işin niteliği, hem de fiyatı yönünden kandırılma riski var..

Benim temennim, bu işe hiç bulaşmamış olmasıdır.

Tamtutulma ve Çamtepe beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 00:02   #29
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Selam arkadaşlar...

Ben Bandırma'da yaşıyorum.Yakınımızda Bursa'nın köylerinde felan enginar yetiştiriciliği çok yapılıyormuş.Hatta bi köyü sırf enginar ekiyormuş sanırsam.

Acaba enginar yetiştirsek karlı olur mu ? 10 dönüm kadar bir tarla enginar için yeterli gelir mi ?

Eski 18-05-2013, 00:37   #30
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Sözüm genele, kimse üstüne alınmasın! Hani meşhur bir ata sözümüz vardır ''Karga kekliği taklit edeyim derken kendi yürüyüşünü unutmuş'' diye. Herkez kendi iyi bildiği işi yani kendi işini yapsın, hobi olarak yapmak başka ticari olarak yapmak başka. Mışla mişle bilmediğiniz işe girerseniz sonu hüsran olur, hem paranız gider hem de hayalleriniz suya düşer.
Bilinmeyen bir işe illa girilecekse balıklama değil kıyı kıyı başlamak gerekir. Önce deneme amaçlı küçük çaplı bir ekim yapılır bir yandan ufak ufak deneyim kazanırken bir yandan da piyasa yoklanmış olur. Tamam ben bu işi yaparım, iyi de kazanırım dediğiniz anda istediğiniz şekilde dalış yapabilirsiniz. Tersi beceremedim ya da becerdim becermesine de beni tatmin etmez derseniz işi bilene bırakır başka sahillere açılırsınız.
Heyecanınıza hevesinize kapılmadan önce artılarıyla beraber eksileri de düşünmek gerekir.

Zekoş, pria, fagu03 ve 3 kişi beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024