agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? > Bu Yatırım Karlı mıdır ya da Hangisi Daha Karlı?
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan
  • 1 Gönderen yusufgencer

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2017, 14:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2017
Arrow Ticari amaçlı kiraz bahçesi için fikirler.....

merhaba
Değerli arkadaşlar 2 yıl öncesine kadar meyve ve sebze komisyonculuğu işi ile ilgileniyor ve aynı zaman da 46 dekar alanda örtü altı seracılık faaliyeti gösteriyordum. Rusya ile yaşanan uçak krizi ve arkadaşlarıma verdiğim yüklü miktardaki hatır çekleri sonucu faaliyetleri bırakmak zorunda kaldım lafı uzatmayayım anlayacağınız bir şekil de tarımın içerisinde idim.
ilerisi için Isparta dolaylarında 50 ila 100 dönüm arası ticari amaçlı kiraz bahçeciliği yapmayı düşünüyorum aslında konuyu daha da açmam gerekirse çalıştığımız zamanlar da sera işeri babama ait hal bana ait şekilde iş bölümü yapıyorduk
yaptığım araştırmalar sonucunda benim şahsen vardığım kanı eğer örtü altı seracılıkla kıyaslayacak olursak bahçeciliği modern yüksek yanları cam üzeri plastik serayı kurmak toprağı hariç 35-40 bin tl arası bir maliyet içerir.
bugünün şartlarında dönüme 2500 fide dikersiniz, 1 fide den maksimum 4 kg ürün alınır satış garantisi yok. fidesi bitki beslemesi tesis yatırımı falanı filanı derken sıkıntısı büyük velhasıl bahçecilik örtü altı üretime nazaran daha az yatırım maliyeti içeriyor 1 dönüm sera maliyetine çok daha büyük (metrekare anlamında) üretim tesisleri kurmak mümkün
bir de tecrübe ile sabit yıllarca ihracatımızın % 85 i Rusya yaş sebze ve meyve de ve ben hiç kiraz ın yasaklı ürünler listesine girdiğini ne gördüm ne de duydum.yanlışım yoksa kiraz üretiminde Amerika dan sonra ikinci sıradayız ve nüfus artışına oranlarsak daha uzunca bir süre ihraç bakımından aranacak ve önü açık olacak bir ürün gibi duruyor
bildiğim kadarı ile dönüme bodur 80 ağaç ekiliyor ağaçlar meyveye bindiği zaman ağaç başı 50 kg kalite ihracata gidecek ürün alsan dönümde 4 ton ürün yapar. 50 dönüm bahçe olsa 200 ton yapar ve ben son 10 yıldır 5 tl nin altını duymadım (yanlışım varsa düzeltin) valla ne yalan söyliyeyim deli para.
daha bunun 150-200 ton da başaltı kalite suluk falan filanı çıkar onlarda belli masrafları alsa para kazanır ve bana göre seracılıkdan daha karlı ama ağaçların meyveye binmesi içinde beklemek gereken bir zaman var biraz valörlü bir iş seracılığa göre
imkan kısıtlı olduğu için yüzeysel tanımlamalar ve fizibiliteler yazdım sayfalarca yazıp çizmek okuyucuyu da sıkabilir diye düşündüm olumlu olumsuz eleştiri fikir yanlışım varsa düzeltmelerinizi beklerim konuyu yeşillendirirseniz sevinirim

saygılarımla teşekkürler

yusufgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2017, 14:07   #2
Yeni Üye

hiç bana akıl fikir verecek bir forumdaş yok mu ?

Eski 11-08-2017, 14:52   #3
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın yusuf gencer buradan anlatılan tecrübeler toprak ve bölgeye göre değişiklik gösterir. bu tür ticari girişimlerde en büyük yarar gidip yerinde görmektir. buradan daha çok meyve ağaçlarından hangisi konusunda ve verimlilik araştırmalarını yapabilirsiniz. tecrübe kişisel olduğundan dolayı yazıya da dökünce etkisi azalmaktadır. türkiyenin en meşhur yerlerindeki kiraz bahçelerini gidin gezin derim. mesela bayramiç in kirazı çok çok güzeldir. neredeyse tamamı yurt dışına gönderilir. buradaki bahçeleri görerek ya da manisa daki bahçeleri gezerek bu işe başlayabilirsiniz kanaatindeyim.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2017, 15:26   #4
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
bir örnek vereyim bir arkadaşım eskişehirde büyük çiftlikleri var ve burada da bir sürü kiraz bahçesi var bu kiraz bahçeleri iklim koşullarından dolayı en son çiçek açan ve en son meyve veren ağaçlardır. dolayısıyla çok erken alan kadar çok geç alanda çok kar etmektedir. mesela ilk kirazlar çıktığında piyasada 12-15 lirayken sonrasında git gide 3-4 liraya kadar geriliyor fakat onların oralar çok soğuk olduğu için piyasada kirazlar bittiğinde onların kirazları olgunlaşıyor ve kirazlarını hiç 7 liradan aşağı sattıklarını bilmem.

ahmeter beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2017, 16:15   #5
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Tamamıyla katıiıyorum

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2017, 16:26   #6
Yeni Üye

% 100 haklısınız Musa Bey önemli olan arz yaratmak kadar yarattığımız arzı pazarlayabilmek bunların hepsi birer aşama afyon da birçok su ısıtmalı seralar yapıldı vakti zamanında ama bir türlü müşteri alışveriş için oraya kaymadı ve ürettiklerini pazarlama konusunda çok zorluk çektiler iklim şartları toprağın durumu arazinin konumu hatta bitki besleme yapılırken çalışılan zaman dilimi dahi bu konularda etkili bu konularla ilgili araştırmalar ve ziyaretler gerçekleştirdikçe ben paylaşımda bulunurum hep beraber istifade ederiz inşallah

Eski 12-08-2017, 08:14   #7
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bodur kiraz verimlerini iyi araştırmanızı tavsiye edebilirim. Bodur bir kiraz ağacından, ihracat kriterlerine uygun 26 kalibre üzerinde 50 kilo kiraz almanız imkansızdır. Bodur bir kirazdan 50 kilo aldığınız kiraz sanayilik nitelikte olacaktır.

Meyve komisyonculuğu yaptığınız için, yetiştiricinin sorunlarından pek haberdar olmadığınız anlaşılıyor. Olaylar hal sistemindeki gibi olmuyor maalesef. Al malı, sat malı koy komisyonu cebe gibi olmuyor. Bu sene havalar kötü gidince 60 ağaç mahlep anaçlı 20 yaşındaki kiraz ağacından toplam 300 kilo meyveyi zor aldım. Evet yazı ile üç yüz kilo, altmış ağaç.
Hadi bu seneyi ekstrem bir sene oldu diyerek es geçelim. Geçen seneden örnek vereyim; Geçen sene komisyoncular ihracat kirazı için 6 lira fiyat açıkladılar. Üreticiler komisyonculardan kasa alarak, kiraz hasadına başladılar veeeeee kirazları komisyoncuya götürünce önce 3 liraya ardından 2.5 liraya düşürdüler. Tabii toplanmış kiraz, kasalar komisyoncunun kasası olunca itiraz hakkınız yok. Halciliği bildiğiniz için bence üreticiliğe hiç bulaşmadan komisyonculuğa geri dönüp, kolay para kazanmaya devam etmenizi öneririm.

Yazmayı unuttuğum bir konu; 50 dekar bahçenin hasadını kaç günde ve kaç işçiyle yapmayı planlıyorsunuz? 200 ton kirazı en kaliteli işçi ile bile toplasanız, kaç işçi gerekir? En iyi kiraz toplayan işçi 100-120 kilo toplar, o işçiyi de bulmak mesele. Hadi buldunuz diyelim, Duyduğuma göre bu sene kiraz yevmiyesi 70 liraydı. Geçen sene 50 olan yevmiye, bu sene 70, seneye Allah kerim...

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2017, 10:53   #8
Yeni Üye

Sayın Tarku öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür edeyim ardından sitemimi dile getireyim ben üretici bölge de komisyonculuk yaptım ve kendimde üretici idim yazdığımı okurken dikkat etmemişsiniz zannederim seracılık yaptım dedim bahçecilik yaptım demedim o yüzden sıkıntı yaşanabilecek evdeki hesabın çarşıya uymayacağı yerleri biliyorum ama bahçecilikte pratiğim yok .üretmenin bu ülkede sıkıntı olduğunu anlatmıştım daha basit şekilde yine anlatayım mesela 200 ml bir kutu kola satış rakamı 1 tl diyelim; üretim işçilik nakliye aradaki bati karları reklam giderleri hepsi hesaplanarak bu ürünün 1 tl lik son kullanıcı fiyatına raf etiketine ulaşılıyor dolayısı ile bu cola üreten firmanın ürettiğinden zarar etme şansı yok ama tarım öyle değil komple bir kumar .yıllar önce 25 dönüm karpuz ektik sadece damlama sistemine 15000 tl para ödedik çıkan hasat 5000 tl tuttu ben bunları gayet bilincindeyim
eğer bu işe girersem ağaçların meyveye oturmaya başladığı zaman bahçe yakınına soğuk oda da düşünüyorum ve işleyip depoya koymayı düşünüyorum fasılalı ekim ve fasılalı hasat yapmayı düşünüyorum. sadace biraz pratik ve yoğunlaşma gerek ****** hatalarda olucak hata yapa yapa öğreneceğiz yoksa amerika da 300-500 dönüm tek bahçeler var
çok yakinen tanıdığım ihracatçılar var bazen çekmese bile karşıda satılmasa bile çiftçi mağdur olmasın diye mal alırlar olursa bu paraya versin derler ya satmazsınız ya mecbur verirsiniz .siz zannediyor musunuz ki Rusya'ya giden her tır kati satış hiç bir sebze ve meyve tır kati satış değil pazara satılmaya gidiyor ne tutarsa bazen bozulup dökülür bazen çılgın paralar toplar inanılmaz kumar iç yüzünü bilsen bu tam ir çılgınlık dersin ama malesef durum bu
halcilik hafif meşref ya da yattığı yerden para kazanılan bir iş değil kolay para kazanılıyor diye yaftalamanız hoş değil alıp satmak bir ticarettir neden tanesi 5 usd ye mal edilen ama 100-150 usd ye satın aldığınız bir nike ya da adidas ayakkabıyı sorgulamıyorsunuz da hemen komisyoncular kolay para kazanıyor diyorsunuz ama algı bu medya sizi böyle yönlendiriyor
bakın size yine örnek vereyim 1 kg domates i 1 tl ye aldığıızı far edelim depo + işçilik +ambalaj + nakliye + komisyon ve vergiler bu saydığım masraflar da en az domatesin kg tutarı kadar bunlardan kimsenin haberi yok ya da bilmek istemiyor arkasından haberler de antalya da 1 tl istanbul da 4 tl diye haberler çıkyor bakıız sadece 1 karton kutu 5 kg alır ve karton ku 1,5 tl buda demektir ki 1 tl lik mala kg da 0,30 kuruş biner bunlar ciddi rakamlar .
malesef bu olumsuz algıların yıkılması lazım özellikle türk sebze meyve ihracatçıları kati satış yapamaz pazara mal gönderirler o da kadir kısmet işi

yine de fikirler için sağolun badem ve cevize de kayılabilir bahçe faaliyete girince aralara bal kabağı da düşünüyorum kireçleyip saklanınca karanlık bir odada bayağı dayanıyor 3-4 yılda bir oda çok güzel voleyi vurabiliyor

Eski 13-08-2017, 07:52   #9
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Sayın Yusuf Gencer,

Her mesleğin zorlukları ve riskleri elbette vardır. Üretici ile komisyoncunun risklerini, 2 sene önce başıma gelen bir olayla karşılaştırayım müsaadenizle. Bahçemde 400 tane vişne ağacım var. Komisyoncular (her sene olduğu gibi) anlaşarak fiyat belirliyorlar, 2 sene önce fiyat 90 krş belirlendi. Toplatmaya kalksam cepten gidecek. Dalında bıraktım ve 20 ton vişne kuruyup döküldü. 90 krş belirleyen komisyoncular, topladıkları vişneleri fabrikaya 2.50 Tl den sattılar. Komisyonculara sorarsanız "ticaretten zevk almıyoruz" diyorlar. Daha zevk almanız için ne yapmalıyız? diye sormak içimden geçti de dilimi ısırdım. Hani, komisyoncuların fantezilerini bilsek de zevk almalarını sağlayabilsek keşke

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2017, 14:38   #10
Yeni Üye

sayın Tarku
bu iş her zaman arz talep dengesine göre belirlenir mal hızlı satılsa sizi uyutmazlar durdurmazlar peşin para derler önden para verirler bu iş böyledir ama bizde sistem ters işliyor avrupa ve amerika da çitfçiler ama kendi ama kooperatifleşerek işleme ve paketleme işini kendileri yapar ve pazara hazır ürün çıkartırlar komisyoncu ihracatcı pazarcı her kimse de gider parayı basar malı alır ve sadece satmaya odaklanır ama bizde durum farklı çiftçi malını ham bir şekilde getirir işlemeyi ve paketlemeyi ihracatçı ya da tüccar kendi yapar bu da pazar şartlarına göre değişir ortam hızlı olur malınız hiç seçilmez ortam pazar çok ağır olur çiftçinin malının anasını ağlatırlar akıl almaz derecede ıskarta çıkar velhasıl sistem çarpık biraz Tarku

Eski 17-05-2020, 01:32   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2015
bahçeyi kurdunuz mu ?

Laji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 02:16   #12
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
3 yıldır üye aktif görünmüyor.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024