agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? > Bu Yatırım Karlı mıdır ya da Hangisi Daha Karlı?
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen İlkel Adam
  • 1 Gönderen Rtanyel
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen Rtanyel
  • 1 Gönderen Rtanyel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2015, 17:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2015
25 dönüm bir arazimi nasıl değerlendirebilirim

Merhaba 32 yaşında istanbulda yaşıyorum , doğayı ve toprağı çok seviyorum malum bu özlem istanbulda toprak olmamasından kaynaklıdır belki **** geldiğimiz yer orası olduğundan...

Toprakla uğraşıp bir şeyler üretmek istiyorum, artık tüketmek yerine üretmek istiyorum. Fakat tarım veya çiftçilikle ilgili hiçbirşey bilmiyorum ve bana yol gösterecek bir insanda yok.

25 dönüm bir arazi var edirne - keşan taraflarında orman içinde düz bir arazi bir çok şey yetiştirilebiliyormuş verimli bir toprak deniyor buraya birşeyler ekmek istiyorum biraz araştırdım fakat neye baksam ya ürünün elde kaldığını **** satmakta zorlanıldığını görüyorum.

Mesela bir dönem Altın çilek yetiştirmeyi planladım fakat türkiyede elde kaldığını okudum ne kadar doğru bilmiyorum , bu aralar kapari ve soya yı araştırıyorum bunun da yurtdışından alıcı bulduğunu görüyorum bana bu araziyi değerlendirebilmem için fikir verebilir misiniz.

Benim bir mesleğim var fakat artık bu beton şehrinden kaçıp tekrar doğaya özüme dönmeyi planlıyorum bunu yapabilmenin yoluda o araziyi ekerek değerlendirmem. Bu iş ilk etapta ek iş gibi olacak sonrasında asıl işim, çok büyük paralar kazanmak değil amacım ailemi rahatlıkla geçindirebilmektir. Bu iş için bana orada yardımcı olabilecek insanlar var (bakıp başında durma ve bazı şeylerde yardımcı olabilecek kadar) benim şahsi ayırabileceğim zaman ise şuan sadece haftasonları. Ne yapabilirim ?

araştırmalarımda Soya yetiştirmek kafama yattı bir aklımda da kapari var ama bu işte hiçbir bilgim yok, bilgilerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkürler...

horanlı.66 beğendi.
İlkel Adam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 17:58   #2
Yeni Üye

bu arada organik tarımı da araştırıyorum , eğer ekolojik tarım yapabilsem daha mutlu olurum fakat bunun hiç bilgisi olmayan biri için daha zor bir yol olacağını düşünmeye başladım...

Eski 06-01-2015, 16:26   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2011
1 sene kuru soğan bir sene sarımsak bir senede patates yetiştirmenizi tavsiye ederim. Bu şekilde 3 lü döngü yaparak uzun sureli muhafaza edebileceğiniz ürünler alabilirsiniz. Toprak ve iklim isteklerinizide kontrol etmeyi ihmal etmeyin başarılar dilerim

KadirSabahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 14:03   #4
Yeni Üye

Teşekkürler Kadirsabahat ,

Güncel farklı fikirlere sahip kişilerinde paylaşımlarını bekliyorum.

Eski 07-01-2015, 17:57   #5
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
İlkel Adam, Ilk yazdığıniz mesajda Yanlış görmediysem sadece hafta sonu ilgilenebilirim demisiniz. Tarla bahçe ürünleri sürekli ilgi alaka ve bakım ister, bu ürünlerin ekimi sizin için riskli bu yüzden. öncelikle arazinızde su varmi. Ceviz ve badem işini düşünmenizi öneririm. Niyesi ağaç Ilk seneler haftada bir bakım ve su ister, ileriki seneler bu kadar ilgi istemez. illede tarla bahçe ürünleri ekecem dersenizde Yine sıra arasına ekim çok güzel olur, bu şekilde yapan çok var. araziniz genişmis ceviz veya badem için, yer olarak Sanırsam erken donlardan etkilenmez. Hem elinizde kalma gibi sorununuz olmaz cevizi, akmaz kokmaz uzun süre. Hem tarımdan anlamadiginizi yazmışiniz Ağaç işi inanın tarım işinden daha kolay hem ağaç seneden seneye buyur hem sizin bilgi birikiminiz buyur araştırdikça. Ama yinede en iyisini Bilecek olan sizsiniz. Ben kendimin ceviz badem bahcem yok ama çok araştırdim, aileçek çiftçiliklede uğraştığımız içinde tarladir bahçedir Ağaçtir yeterli kadar bilgiliyimdir. O yüzden ceviz veya bademi veya diğer meyve veya yemiş cinsleri ciddi şekilde düşünmenizi öneririm.

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2015, 17:18   #6
Yeni Üye

Evet horanlı.66 ilk etapta sadece haftasonu gidebilirim fakat orada akrabalarım var onlar yardımcı olabilir . Meyvecilik değilde badem ağacını bende düşünüyorum aralarına da farklı ürünler ekerek değerlendirenler olduğunu gördüm böyle bir yol izleyebilirim. Eğer böyle bir yol izlersem ağaç aralarını standartmı bırakmam gerek ve ne ekebilirim. Farklı görüş ve önerileri olanlar varsa beklerim, teşekkürler.

Eski 09-01-2015, 17:42   #7
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
badem ve ceviz için standart neyse onu izlemenizi tavsiye ederim, genelde 7 sıra üzeri 5 sıra arası ya da 6'ya 6, çaprazlama . Sıra arasıda baklagil çok iyi olduğunu söyleyenler var, hem tarlaya gübre hem sizin için ağaclar gelişene kadar ek devam gelir. Araziniz çok geniş iyi düşünüp sağlam adım atmak gerek, Allah yardımcınız olsun, Insanın özü topraktir siz on verin toprağa toprak yüz verir size.

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 20:19   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Asıl mesleği cifcilik olmayan için yıllık ürün yetiştirmek kolay değil.pazar büyük sorun tüccarlar ürünü yok pahasına alıyor.depolama imkanınız yoksa ki öyle anlaşılıyor bence soğuk havalik urunlerde (nar,elma ..vb) bir maliyet kalemi bunları düşünmelisiniz.acizane benim bakış açım üç ürüne yatkın ceviz ve badem kuru olarak depolamasi kolay keza zeytin ise yağ olarak istediğiniz kadar elinizde bekleyebilir.bu üç üründe de istediğiniz fiyat olusana kadar bekleyebilirsiniz.iklim ,baki ,yükseklik, yillik yağış ve sıcaklık ortalamalarına dikkat ederek size uygun ürüne daha kolay karar verebilirsiniz şimdiden kolay gelsin

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 00:14   #9
Ağaçsever

Rtanyel's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2014
EN KARLI YATIRIM ceviz arası yeşil soğandır, yeşil soğan 1 ayda hasada gelir, kilosu 2-2.5 tl'den toptan satılır, 1 dönümden 20-25 ton alabilirsiniz, ama işçiliği zaman alır, ucuz iş gücü bulabilirseniz yeşil soğandan 1 ayda kazandığınızı hiçbir üründen yılda bile kazanamassınız, düşünceniz çok güzel, madem hala araştırıyorsunuz, MUALLİM AYHAN VE MURAT UYSAL 'ın yeşil soğan tecrübelerini okumanızı şiddetle tavsiye ederim, acemiliğinizi atarken profesyönellik gerektirmeyen, kendi kendine yetişen, dayanıklı olan ve az sermayeyle yapılabilecek işlere yönelmeniz daha çabuk alışmanızı sağlayacaktır...

zeyve beğendi.
Rtanyel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 09:52   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhaba,

Öncelikle toprak verimli her şey yetişir lafına bakarak işe başlama. Toprak analizi yaptır. Keşan dediğine göre sert iklim koşulları vardır. İlçe tarıma giderek bölgeye uygun yetişecek ürünleri araştır. Sulama sorunu var mı yok mu? Sürekli başında olamayacağına göre, sürekli uğraşı isteyen işlere girmeni tavsiye etmem. Birilerine güvenip işe başlarsın, işin yarısına gelince, yardım edeceğine söz verenlerin başka işleri çıkıverir.

Benimde 25 dekar meyve bahçem var. Çoğu vişne ve ben çeşit değiştirmeyi düşünüyorum. Araştırma yaparken tesadüfen hünnap ile tanıştım. Çalı formunda bir bitki, fazla uğraşısı yok deniyor (henüz araştırıyorum). Gaza gelerek işe girişmeni tavsiye etmem. O şu kadar getirir bu bu kadar getirir derler ama çiftçinin halini görende, bu nasıl çelişkidir der. Çiftçilik zengin olmak için yapılacak iş değil. Toprağı seviyorsan, başka bir gelirin varsa, uğraşması güzel ama sırf çiftçilik yaparak zengin oldum diyen var mı acaba?
Umarım emeklerinin karşılığını alırsın. Saygılar...

Ozlem A beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 16:09   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkel Adam Mesajı Göster
Merhaba 32 yaşında istanbulda yaşıyorum , doğayı ve toprağı çok seviyorum malum bu özlem istanbulda toprak olmamasından kaynaklıdır belki **** geldiğimiz yer orası olduğundan...

Toprakla uğraşıp bir şeyler üretmek istiyorum, artık tüketmek yerine üretmek istiyorum. Fakat tarım veya çiftçilikle ilgili hiçbirşey bilmiyorum ve bana yol gösterecek bir insanda yok.

25 dönüm bir arazi var edirne - keşan taraflarında orman içinde düz bir arazi bir çok şey yetiştirilebiliyormuş verimli bir toprak deniyor buraya birşeyler ekmek istiyorum biraz araştırdım fakat neye baksam ya ürünün elde kaldığını **** satmakta zorlanıldığını görüyorum.

Mesela bir dönem Altın çilek yetiştirmeyi planladım fakat türkiyede elde kaldığını okudum ne kadar doğru bilmiyorum , bu aralar kapari ve soya yı araştırıyorum bunun da yurtdışından alıcı bulduğunu görüyorum bana bu araziyi değerlendirebilmem için fikir verebilir misiniz.

Benim bir mesleğim var fakat artık bu beton şehrinden kaçıp tekrar doğaya özüme dönmeyi planlıyorum bunu yapabilmenin yoluda o araziyi ekerek değerlendirmem. Bu iş ilk etapta ek iş gibi olacak sonrasında asıl işim, çok büyük paralar kazanmak değil amacım ailemi rahatlıkla geçindirebilmektir. Bu iş için bana orada yardımcı olabilecek insanlar var (bakıp başında durma ve bazı şeylerde yardımcı olabilecek kadar) benim şahsi ayırabileceğim zaman ise şuan sadece haftasonları. Ne yapabilirim ?

araştırmalarımda Soya yetiştirmek kafama yattı bir aklımda da kapari var ama bu işte hiçbir bilgim yok, bilgilerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkürler...
Merhaba,
25 dönümlük bir alan üzerinde Ceviz ağaçlandırması yapmanızı tavsiye ederim. Arazinizin olduğu bölgde de bunun için oldukça elverişli bir bölgedir. Hatta tesis aşamasında Orman Genel Müdürlüğünün 15 yıl geri ödemesiz kredilerinden de faydalanabileceğinizi hatırlatmak isterim. Bu sayede bahçenizi tesis ederken en azından yatırımınızın bir bölümünün tesisinde kendi kesenizi de fazla zorlamadan ileriye dönük güzel bir yatırım yapabilirisiniz. İleriye dönük derken 10-15 yıldan bahsetmiyorum okadar gözünüzde büyütmeyin Ceviz ağacı 4-5. yılında verime yatar ve ekonomik açıdan size 7.yıldan itibaren tatmin edici bir ek gelir sağlayacaktır. Üstelik orda ara sıra gidip bahçenizi kontrol edecek birileri de varsa bu sizin daha az ilgileneceğiniz anlamına gelir. Tabi bunları söylerken araziniz üzerinde su sıkıntınız olmadığını ve damla sulama yaptıracağınızı farz ediyorum. Ceviz diğer meyveler gibi üretip elinizde bekletemeyeceğiniz dolayısı ile tüccarların insafına göre ölü fiyata satmayacağınız bir üründür. İşinize gelmedi mi satmayın bekletin 3 ay sonra piyasaya sürün... Başka hangi ürünlerde bu şekilde bir şansınız var? Çilek, vişne, elma... daha nice nice türler hepsinin bir depolama ömrü var düşünün ve karar verin benim önerim CEVİZ

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Ormancı_ali06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 16:40   #12
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Merhabalar. Kapari yi bende bir zamanlar iyi araştırmıştım. Çok bakım istemez fakat bir kez ektiniz mi bir daha başka ürün yetiştirmenize izin vermez diye hatırlıyorum. Ayrıca en büyük sorun ne ektiğiniz değil pazar sorunudur.
Ceviz tavsiyeleri güzel fakat ilk yatırım maliyeti biraz yüksek. Ayrıca en erken 5 yılda ürün almaya başlayacaksınız. Siteden bu işin erbabları sulamayacaksan, budamayacaksan ve gübreleyemeyeceksen bu işe başlama diyor.
Bademde değerledirilebilecek seçeneklerde olmalı. Cevize göre zararlısı az.
İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2015, 02:28   #13
Ağaçsever

Rtanyel's Avatar

Bahsettiğim konu varsayım değildi, defaatle tecrübe edilmiş, rakam, tarih ve istatislikleri paylaşılmış, ihtiyacı olan herkezin faydalanabilmesi için karşılıksız bir şekilde foruma eklenmiş konulardı, okumadan, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamayız, herkeze faydalı olmasını dileriz...

zeyve beğendi.
Eski 19-01-2015, 23:47   #14
Yeni Üye

Teşekkürler arkadaşlar,
Sayın Rtanyel Ceviz yerine badem eksek her hangi bir şey farketmez sanırım ? olabilirmi ?

Eski 20-01-2015, 17:15   #15
Ağaçsever

Rtanyel's Avatar

Ara tarım için farketmez, yani ağaç aralarına ekilecek sebzeler için. Ancak ana tarım için ikisininde birbirine göre artıları eksileri var bunların karşılaştırmalarıda çok yapıldı, cevizmi bademmi diye aratın, istatisliklere ulaşırsınız...

Düzenleyen Rtanyel : 20-01-2015 saat 17:17 Neden: İmla hatası
Eski 20-01-2015, 23:07   #16
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rtanyel Mesajı Göster
EN KARLI YATIRIM ceviz arası yeşil soğandır, yeşil soğan 1 ayda hasada gelir, kilosu 2-2.5 tl'den toptan satılır, 1 dönümden 20-25 ton alabilirsiniz, ama işçiliği zaman alır, ucuz iş gücü bulabilirseniz yeşil soğandan 1 ayda kazandığınızı hiçbir üründen yılda bile kazanamassınız, düşünceniz çok güzel, madem hala araştırıyorsunuz, MUALLİM AYHAN VE MURAT UYSAL 'ın yeşil soğan tecrübelerini okumanızı şiddetle tavsiye ederim, acemiliğinizi atarken profesyönellik gerektirmeyen, kendi kendine yetişen, dayanıklı olan ve az sermayeyle yapılabilecek işlere yönelmeniz daha çabuk alışmanızı sağlayacaktır...
Hocam keşke soğan bu şekilde kazandırsa. 5 dönüm soğandan başka birşey ekmesem bile bana yeterli olur Hatta seralara ısıtma bile koyarım. Malesef yeşil ürünler göründüğü veya anlatıldığı gibi kolay ve getirisi fazla olmuyor.

Birde bunu ağaç altına ekerseniz ilaçlama olduğu zaman hasat yapamazsınız. Ekecek olanda denemeden çok fazla ekim yapmasın derim.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 07:59   #17
Ağaçsever

Rtanyel's Avatar

O zaman sizde biran evvel yukarıda bahsettiğim 2 konuyu ve diğerlerini okumalı, biranönce TOPRAKSIZ TARIM'la tanışmalısınız, tabuları yıkmak zordur, denemek kolay, 5 metrekareyle başlar 5 dönüme kadar çıkarsınız...

Eski 21-01-2015, 12:01   #18
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rtanyel Mesajı Göster
O zaman sizde biran evvel yukarıda bahsettiğim 2 konuyu ve diğerlerini okumalı, biranönce TOPRAKSIZ TARIM'la tanışmalısınız, tabuları yıkmak zordur, denemek kolay, 5 metrekareyle başlar 5 dönüme kadar çıkarsınız...
Konuları tabii takip ediyorum. 2 konunada mesajlarımı bulabilirsiniz. Hatta Murat Uysal'ın sayfasını başından itibaren takipteyim.

Aynı soğan 30 günde dışar ortamında yetişmektedir. Üretici olduğum için gayet bilgim mevcut. Bu konuda hakkımda bilginiz olmadığı için ön yargılı davranmanız beni şaşırttı.

Kendim üretip son, toptancı yerine son tüketiciye satış yaptığım için piyasayı çok iyi biliyorum. Bilmediğim veya denemediğim konular hakkında yorum yapmam veya ekmeyip para kazanmayın demem. Allah hepimize iş rastlığı versin.

Saygılar.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 17:34   #19
Ağaçsever

Rtanyel's Avatar

Estağfirullah önyargı değil, mesajlarınızı mutlaka okumuşumdur ancak şahısları unutuyorum. Konularda tecrübe eden kişiler 1 kilo kuru soğandan 1.2 kilo yeşil soğan aldığını, yani 40 kuruşa aldığını 3 tlye sattığını diğer maliyetlerle toplam %20yi geçmediğini ve bu döngünün 20-30 günde deveran ettiğini paylaştılar, karabük pazar sıkıntısı yaşamazken iznik devamlı istanbula göndermek zorunda kalmıştı, belki sizide zora sokan pazar durumudur, üretimin bol, nüfusun az olduğu yerlerde son tüketici bile yüzgüldürmeyebilir, istanbulda fiyatlar yaz kış yüksek, alıcı çok, sizin ve tüm üreticilerimizin hakettiğini almasını dilerim...

zeyve beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024