agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? > Bu Yatırım Karlı mıdır ya da Hangisi Daha Karlı?
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2010, 17:42   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2008
Badem mi ceviz mi yetiştirmek daha karlıdır?

Merhaba; iki bitki ile de yeterince bilgi edindim.badem daha riskli olsa da hangisi yapılan emeğe daha çok değer, kazanç sağlar tam olarak bunun cevabını alamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

kirkbes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 23:54   #2
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Badem daha karlı.O kadar çok ceviz bahçesi yapıldı ki, bir kaç yıl sonra ceviz çok ucuzlayacak. Bademin saklama süresi 10 yıla kadar çıkıyor. Cevizin ise bir yıl. Yani badem fiyatı ucuz ise satmassanız, bayatlamadan kalabilir..(Bizim ceviz bahçemiz var.)

heveslı beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2010, 12:19   #3
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Sayın agozce herkez yaptığı işten şikayetçi kurtlar vadisinin bir sözü ile açıklayalım "ölüler diriler hergün helva yiyor sanır" şimdi yapılan badem bahçelerini görseniz inanın kesinlikle badem bahçesi yapmazsınız. Geçen yıl bu ülkede 95000 dekar badem ve ceviz bahçesi yapıldı tam ayrımını bilmiyorum hangisi nekadar ama ikisinin geleceğide bugünden daha iyi olmaycak kesinlikle.Mesela şuan biz 1100 dekar badem bahçesi yapıyoruz. tam verimde 50000 ağaç 15kg kabuklu hesabından 750 ton 3 yıl satamamışız fiyat yükselsin diye toplamını size bırakıyorum.Bahçenzi ne kadar kaç yaşında çeşitler ne açıklarsanız sevinirim.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2010, 15:04   #4
Yeni Üye

Daha yapmadık birşey ama badem olması yönünde düşüncemiz var.100 dönüm bir arazi.daha etüt filan ettirmedik.açıkcası iş durumumuzda kötü olduğu için yatıralacak paranın sonrasında dönüşü en azından karlı olsun istiyoruz.çünkü daha 4 sene daha yaptığımız işten verim alamayacağız malum.Oyüzden kar amamaçlı bir soru sormuştum.

Eski 18-09-2010, 16:40   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2010
bende badem bahçesi yapmayı düşünenlerdenim.Ancak sayın avanosun söyledikleri beni düşündürmedi değil.Sayın avanos 750 ton bademi neden 3 yıl beklettiniz? Bu işin maliyetimi çok ? Kar edilmiyor mu?

yabasan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2010, 20:41   #6
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Arkadaşlar daha önceki yazılarımda da söyledim doğada mükemmel bir şey yok herşeyin artı ve eksileri var.Badem ve cevzi içinde bu olay geçerli benim size burda anlatmak istediğim şey bugünkü fiyattan badem satamayacağınız. Yoksa kar edersiniz benimde bahçem var.Ve daha da yapıyor ve yaptırıyorum.Korkacak bir şey yok.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2010, 00:08   #7
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Bademin saklama süresi 10 yıla kadar çıkıyor. Cevizin ise bir yıl.
Sn. agozce, alınan badem bir süre bekletilirse, unutulursa kurtlanma yapıyor cevize birkaç yıl bir şey olmuyor(Benim gözlemim). Tabi bu iyi kurutmayla ve nemlerde alakalı olabilir. Şu sitede saklama süreler çok kısa verilmiş, çözemedim...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2010, 13:29   #8
Yeni Üye

Fikirler için saolun...

Eski 13-10-2010, 21:46   #9
Yeni Üye

KAPADOKYALI's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2010
badem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Arkadaşlar daha önceki yazılarımda da söyledim doğada mükemmel bir şey yok herşeyin artı ve eksileri var.Badem ve cevzi içinde bu olay geçerli benim size burda anlatmak istediğim şey bugünkü fiyattan badem satamayacağınız. Yoksa kar edersiniz benimde bahçem var.Ve daha da yapıyor ve yaptırıyorum.Korkacak bir şey yok.
*** arkadaşlar ben 10 dönüm tarlaya çekirdekten badem yetiştirmek istiyorum.şu an tarlayı sürdüm kasım ayında çekirdekleri dikeceğim bana bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim

KAPADOKYALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 17:48   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2010
şükrü35

bademden yetiştirmeniz zaman kaybı su an asılı fıdanlar mevcut
hazır tuplu fıdan alıp dıkebılırsınız devlet donum basına 200 tl hıbe kredı verıyor gerı odemesız 50 donum dıktım tarım ıl mudurlugundekı yetkılıler ıle gorus onerım ferragres farraduel ferra star cınslerı

şükrü35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 15:55   #11
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şükrü35 Mesajı Göster
bademden yetiştirmeniz zaman kaybı su an asılı fıdanlar mevcut
hazır tuplu fıdan alıp dıkebılırsınız devlet donum basına 200 tl hıbe kredı verıyor gerı odemesız 50 donum dıktım tarım ıl mudurlugundekı yetkılıler ıle gorus onerım ferragres farraduel ferra star cınslerı
Şu anda piyasada GF üzerine (ya da başka kaliteli anaç) badem (feranges-ferraduel) stoğu olan (minimum 10,000 adet) fidancı yok bildiğim kadarıyla. Bildiğiniz yer varsa, özel mesajla bilgi verebilir misiniz?

ahmettt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 16:06   #12
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kirkbes Mesajı Göster
Merhaba; iki bitki ile de yeterince bilgi edindim.badem daha riskli olsa da hangisi yapılan emeğe daha çok değer, kazanç sağlar tam olarak bunun cevabını alamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
Bu sorunun basit ve tek bir cevabı yok. Her 2 bitkinin verim eğrileri var, bir fikir vermek adına kullanılabilir. Geleceğe yönelik fiyatları da -en azından göreceli olarak- belirli bir projeksiyona oturtabilir. Ancak yine de yatırımı yapacağınız yerdeki gerçek verim, yaşanacak olası donlar ve zararlılar yüzünden kayıplar bilinemez ve öngörülemez.

Benim okuduğum bir çok kaynak, konuştuğum uzmanlar ve yaptığım analizler sonucu bazı temel tespitlerim:

1. Badem daha kısa sürede verim düzenine giriyor (4. seneden sonra yaklaşık 3kg/ağaç), ceviz daha uzun vadeli ve ideal verimine daha geç ulaşan bir ağaç. (Kısa vadede dönüş için badem avantajlı)

2. Badem daha kalender, daha toleranslı, ceviz özellikle ilk dönemler biraz daha itina gerektiriyor. (Yer, toprak, sulama sıkıntılı ise badem düşünülmeli.)

3. Dönüm başına fidan maliyeti (daha fazla fidan adedi dikildiğinden) bademde daha yüksek.

Bu 2 ağaç da, aynı familyaya ait olup, bakımları birbirine yakın bilgi/beceri gerektirdiğinden, eğer araziniz yeterince büyükse, her 2 ağacı da dikmek, yumurtaları aynı sepete koyamamak adına doğru olabilir.

zeyve beğendi.
Eski 23-10-2010, 20:07   #13
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettt Mesajı Göster
Bu 2 ağaç da, aynı familyaya ait olup, bakımları birbirine yakın bilgi/beceri gerektirdiğinden, eğer araziniz yeterince büyükse, her 2 ağacı da dikmek, yumurtaları aynı sepete koyamamak adına doğru olabilir.
Burada bir yanlışlık var, ceviz(Cevizgiller) ve badem(Gülgiller) ayrı familyada.

Dediğinize katılıyorum, ceviz ilk birkaç senesinde gelişmesi zor bir ağaç. Birde badem çağla döneminde de tüketilebiliyor.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 21:07   #14
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Burada bir yanlışlık var, ceviz(Cevizgiller) ve badem(Gülgiller) ayrı familyada.

Dediğinize katılıyorum, ceviz ilk birkaç senesinde gelişmesi zor bir ağaç. Birde badem çağla döneminde de tüketilebiliyor.
Familya kelimesini teknik olarak yanlış kullanmış olabilirim, haklısınız. Kastım, bu 2 çeşit birbirine yakın, fazla sıkıntı olmadan beraberce bakılabilir, büyütülebilir, demekti. Yani ceviz-badem yetiştirmek, (mesela) ceviz-kiraz, ya da erik-badem yetiştirmekten daha (bakım vs anlamında) kolay oluyor.

Eski 23-10-2010, 22:53   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Arkadaşlar, bizim 80 dönüm içanadoluda ankara haymana bölgesinde dağbaşında bir arazimiz var. Biz buraya buğday ekiyoruz ancak geliri çok düşük.bu yüzden badem ve ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum.ancak asimetrik bilgiye sahibim.20 dekara 10 u ceviz 10 u badem düşünüyorum başlangıç olarak. Sizce buradaki buğday ekilmiş tarlaya ekim olur mu?
2. Si hangi aşamalardan geçmem gerek(ilk toprağın durumunumu analiz ettireceğim ve kime ettireceğim ve maliyeti ne kadardır).3.sü bana bu ekimin gübresiydi fidanıydı vb toplam maliyeti en fazla ne kadara nalolur.deneyimli kişilerden bunun cevabını bekliyorum.ayrıca bu maliyetleri ziratten veya başka bir bankadan kredi ile projelendirip uzun dönemli kredi imkanlarımız var mı(5 yıl hiç ödemeyip meyveleri aldıktan sonra ödemeye başlama gibi olanak mevcut mu)?yani kısaca bu kredi imkanı dışında artı olarak sermaye gerekiyor mu ve ne kadar gerekiyor? Cevap yazarsanız sevinirim.şimdiden allah razı olsun

erdalduran10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 22:22   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Badem daha karlı.O kadar çok ceviz bahçesi yapıldı ki, bir kaç yıl sonra ceviz çok ucuzlayacak. Bademin saklama süresi 10 yıla kadar çıkıyor. Cevizin ise bir yıl. Yani badem fiyatı ucuz ise satmassanız, bayatlamadan kalabilir..(Bizim ceviz bahçemiz var.)
Merhabalar,

Nacizane bu konuda fikrimi aktaracağım. Öncelikle tarımsal üretimin hiç bir zaman önemini yitirmeyeceği konusunda hepimiz hemfikir olsak gerek. Zaman ve teknoloji çokça ilerlese de, insanlar giymekten ve yemekten hiç vaz geçemeyecekler herhalde. Yani birileri bir yerlerde bir şeyler üretecek ve birileri de bir yerlerde bir şeyler tüketecek.

Kendimi düşünüyorum, sanırım bundan yirmi yıl sonra da ceviz ya da badem yemekten vaz geçmeyeceğim. Belki tüketim şeklim ve miktar değişecek ancak yine tüketeceğim. Tıpkı diğer insanlar gibi. Eğer zamanla tüketici toplumun tüketim alışkanlıklarının ve ekonomik koşulların (fiyat gibi) değişebileceğini öngörebiliyorsak (örneğin: "O kadar çok ceviz bahçesi yapıldı ki, bir kaç yıl sonra ceviz çok ucuzlayacak." gibi) O zaman üreticilerin de üretim ve pazarlama alışkanlıklarını değiştirmesi karlılığı sürdürmek için yetecektir. Aşağıdaki paragrafla biraz daha netleşecek sanki...

Okuduğum bir rapora göre, güzel ülkemizde yetiştirilen badem ve ceviz miktarının tüm AB ile kıyaslaması şöyle:
Türkiye AB'de üretilen bademin % 4'ü kadar cevizin ise % 118'i kadar üretiyor. Bu bilgi pek çok biçimde yorumlanabilir. Bir yorum şöyle olabilir: AB ülkelerinde badem çok tüketildiği için çok da üretiliyor. Ancak yukarıdaki bilgiye ülkemizde tüketilen bademin çoğunun ithal edildiği bilgisini eklersek fikrimiz doğrudan Türkiye'de yeterli badem tarımı yapılmıyor diye değişecektir. Buna bir de Teksas bademi kavramı ve internetten çoğumuzun gördüğü Amerikadaki o meşhur ve dev badem bahçeleri bilgisini de eklersek eğer benim fikrim şöyle şekilleniyor: AB ülkeleri de Türkiye gibi yeterli badem yetiştiremiyor...

Bu tezler böyle uzar gider arkadaşlar... Asıl anlatmaya çalıştığım şey, bu piyasanın gelecekte nasıl olacağı tümüyle bizim algımıza bağlıdır. Eğer biz pazarda gördüğümüz kiloya 2 TL kabuklu badem fiyatını kabullenir ve "badem çok ucuzladı artık ancak bu kadara satılabilir" diye algılarsak ya ürünümüzü değerinin altına veririz veya üretmekten vazgeçeriz. Ancak biz bu fiyatı kabullenmez ve pazarlama alışkanlığımızı değiştirmeye zorlarsak kendimizi yeni yollar bulabiliriz.

Bu yollar neler olabilir? Bir kaç üretici bir araya gelerek paketleme tesisi kurabilir ve daha kaliteli sunarak ürünümüzün değerini arttırırız. İhracat yollarını zorlayabilir veya mevcut ihracatımızı yeni bölgeler ve pazarlarla destekleyebiliriz. Ürünümüzle ilgili arge çalışmalarını destekleyip ürünümüzün yeni yararlarını ortaya çıkarıp talebi arttırırız. Ürünümüzü girdi olarak kullanıp yeni ürünler üretme çabalarını arttırırız...

Uzunca oldu, üzgünüm arkadaşlar. Biz üretelim, cennet vatanımızın değerlerine biraz daha değer katalım. Bu Amerikalıların kolları üç tane değil ya! Onların da iki kolu iki bacağı var. Biz neden geride kalıyoruz, adamlar binlerce dönümlük kapama bahçeler yapıyorlar, bizler de yapabiliriz...

Sevgiler...

Kasif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 19:20   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2011
Badem düşünmüştüm ben de bir aralar.

beyongs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 17:15   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Toprağa yapılan yatırım her zaman karlıdır ama bahçe tesisinde önemli olan toprağa uygun meyve agacını belirlemek ve o arazinde yetişebilecek uygun çeşitleri ,tozlayıcılarını belirlemek ve arkasından adına doğrı sertifikalı fidan alarak bahçesi tesisini yapmaktır.Bahçe yapmakla iş bitmiyor ****** ilerleyen yıllarda teknik destek alınmalıdır.

Basit bir örnek verelim
2 kayısı cinsi ele alalım.Malatya ırklarını tutupta soğuklama süresi az olan bir yere dikerseniz kayısı çiçek zamanı çiçeklerini döker ve bölgeki insanlarda burada kaysı olmaz şeklinde bir kanaat oluşabiliyor.Halbuki soğuklama ihtiyacı az olan mogador, ninfa kayısı çeşidini dikerseniz güzelde verim alırsınız.

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 19:48   #19
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Ben de 2 yıllık yetiştirici olarak acemi yorumumu yapayım:

Ceviz:
Olumlu yanları: Hastalık ve zararlı açısından daha toleranslı gibi geliyor bana. Antraknoz, yanıklık ve iç kurdu dışında pek bir sorunu yok.
Kötü yanı: Toprak ve toprağın derinliği konusunda seçici. Kökü kil tabakasına veya taban suyuna geldiği anda gelişimi duruyor.

Badem:
Olumlu yanları: Toprak konusunda daha az seçici. Cevize göre derinliği daha az ve kötü topraklarda yaşayabiliyor.
Kötü yanları: Erken çiçek açtığı için donlara karşı daha hassas. Zararlısı ve hastalığı cevize göre daha çok gibi geliyor bana.

İkisinin de kötü yanı: Soğuklara dayanıklılık ve döllenme açısından çeşit seçimi çok önemli. Fidancılarımız maalesef o an neyi satmak istiyorlarsa yatırımcıları ona yönlendiriyorlar. ("Ooo texas süper", "Chandler olayı bitirir", "Bilecik bir numara..", "Sen kimseyi dinleme Kaman al Kaman", "Ferragenes'ten şaşma..", "bu fidanlar -20 dereceyi gördü, bana mısın demedi"... muhtelif fidancılardan duyduğum cümleler..)

Sonuç: Belki de en iyisi küçük ölçekte başlamak ve kişisel ve yöresel tecrübe edinmek. Maalesef tarım sektörü az bilenin çok olduğu ama kimsenin ben az biliyorum demediği bir alan. Ufak başlayın, tecrübe edinin, kafanızdaki çeşitleri arazinizin özelliğine göre seçin, hatta ceviz ve badem'i de (ayrı ayrı) ekin ve sonuçları gözlemleyin. Ona göre kararınızı netleştirin. Belki 2-3 sene kaybedersiniz ama 10 yıl sonra dizinizi dövmekten daha iyi olabilir.

Düzenleyen Çamtepe : 17-07-2011 saat 19:54 Neden: Bilgi eklendi
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 22:49   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2011
bu sorunun cevabı bulunduğunuz yerin iklimine göre değişir. ben göller bölgesinde yaşıyorum. İklimsel geçiş bölgesinde olduğumuz için bu bölgede ne tam bir akdeniz ilkimi ne tam bir karasal iklim yaşanıyor her ikisinin karışımından oluşan bu bölgeye has bir iklim tipi var nisan 15-25 arasında ilkbahar geç donları mutlaka oluyor ve bademlerde uzun süre iyi giden havalara kanıp çiçek açıyorlar nisan ayındaki donlarla herşey bitiyor.
Ama şu an 92 adet chandler cevizi diktim bunlardan 15 tanesini 2010 kasımda diktim deneme amaçlı ve sonuç harika bu cevizler mayıs 1-7 arası ancak uyanmaya başladı. göller bölgesi için kesinlikle ceviz derim.

Gardenias beğendi.
yörükoğlu15 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 11:53   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2011
iç anadoluda iseniz ceviz daha kârlı olur diye düşünüyorum. özellikle kırşehir-kaman cevizi rağbet görüyor diye biliyorum. ama tabii ki bunu tam olarak araştırmadan söylüyorum.

junkcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 13:17   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2011
Merhabalar!
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve değerli görüşlerinize ihtiyacım olacak.Şimdiden teşekkürler!
Edirne'nin köylerinden 30 dekar tarım arazisi alıp ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum.
İnternetten araştırdım ve genelde Chandler ve Pedro gibi ceviz çeşitleri tavsiye ediliyor.Tabi ki bu çeşitler Trakya bölgesine uygun olmayabilir.Sizce Trakya bölgesine nasıl bir ceviz çesidi ekmeliyim.Ekim yapacağim yerde sulama gibi bir sorunum olmuyacak bunuda belirteyim.
Saygılar!

recepyigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 18:16   #23
Yeni Üye

lewent33's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2011
selam arkadaşlar...aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum.bende nihayet badem fidanlarımı bugün sipariş verdim..

Safranlı beğendi.
lewent33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 20:34   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Hadi hayirlisi dostum,
Bende cevizi agac olarak cok sevmeme ragmen Badem de karar verdim.
Bakimi kolay, toprak secmiyor (pek). Ama cevize kiyasla hastaliklari cok oluyor. Bakimi itinali olmali yani.
Gökceada`da 15 dönüm yer aldim bir Rum dostumdan. O bana Badem **** üzüm iyi olur burda dedi. Gerci Cevizde olur ammma sen yine Badem ek diye ekledi.
Eee yillarin ciftcisi ve Gökceadalisi... Bende Badem dikecegim. Selam ve sevgiler

gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 13:40   #25
Yeni Üye

Umut ŞİMŞEK's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Merhabalar,

İşin gerçeği bu konuları ben de uzun süredir araştırmaktayım. Bilgisayar mühendisi olduğumdan bu konular bana yabancı. Ama hobi olarak çok farklı bitkiler yetiştiriyorum.

Bu yüzden epey araştırdım, kitabını okudum ve bu konuda tanınmış kişilerle de görüştüm.

Benim de niyetim 20-30 dönüm bir ceviz bahçesi kurmak hem yatırım hem de yeşili sevdiğim için.

Yalnız benim kafama takılan üç konu var:
1. Ne derece bakabileceğim? (çünkü ben istanbulda arazi ya tekirdağ ya da bilecik taraflarında benden 200km uzakta olacak. Köylerden birini ayarlayabilecek miyim?
2. Chandler cinsinin daha ılıman iklim istediğini duyduğumdan, Atılgan isimli türü seçemeyi düşünüyorum. Ama bilfiğim kadarıyla bu tipin bir sertifikası yok. Nedendir?
3. Maliyeti beni çok zorlar mı? Hasat zamanı ilgilenebilecek kadar bol zaman ayırabilecek miyim?

Bir de badem yetiştirmeyi de düşündüm ama onda da tozlanma ve dolayısıyla yüksek verim için arı şart diye duydum. Arılarla uğraşma ağaç aralarına yonca ekme vs uzun iş gibi geldi..

Siz ne dersiniz bu konuda? Şu an arazi bakıyorum. Arazi aldıktan sonra geri dönüş çok zor, sonuçlandırmam gerekiyor.

YeniBON beğendi.
Umut ŞİMŞEK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 14:17   #26
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Başında duramayacağınız bir bahçeden ticari bir verim beklemek pek uygun olmayabilir. Hobi amaçlı ise yorum yapamam...

Düşünün ki hayli para ödeyerek yazdırdığınız DLL'lerden birine ne tür veri göndereceğinizi ve ne tür veri alacağınızı kestiremiyorsunuz, sağı solu belli değil, kaynak kodu da meçhul... Yazılımınızın verimi ne olur?

Joong beğendi.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 00:24   #27
Yeni Üye

mıstık abey's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Umut ŞİMŞEK Mesajı Göster
Merhabalar,

İşin gerçeği bu konuları ben de uzun süredir araştırmaktayım. Bilgisayar mühendisi olduğumdan bu konular bana yabancı. Ama hobi olarak çok farklı bitkiler yetiştiriyorum.

Bu yüzden epey araştırdım, kitabını okudum ve bu konuda tanınmış kişilerle de görüştüm.

Benim de niyetim 20-30 dönüm bir ceviz bahçesi kurmak hem yatırım hem de yeşili sevdiğim için.

Yalnız benim kafama takılan üç konu var:
1. Ne derece bakabileceğim? (çünkü ben istanbulda arazi ya tekirdağ ya da bilecik taraflarında benden 200km uzakta olacak. Köylerden birini ayarlayabilecek miyim?
2. Chandler cinsinin daha ılıman iklim istediğini duyduğumdan, Atılgan isimli türü seçemeyi düşünüyorum. Ama bilfiğim kadarıyla bu tipin bir sertifikası yok. Nedendir?
3. Maliyeti beni çok zorlar mı? Hasat zamanı ilgilenebilecek kadar bol zaman ayırabilecek miyim?

Bir de badem yetiştirmeyi de düşündüm ama onda da tozlanma ve dolayısıyla yüksek verim için arı şart diye duydum. Arılarla uğraşma ağaç aralarına yonca ekme vs uzun iş gibi geldi..

Siz ne dersiniz bu konuda? Şu an arazi bakıyorum. Arazi aldıktan sonra geri dönüş çok zor, sonuçlandırmam gerekiyor.
Merhaba Umut Şimşek bey
Tekirdağ Saray'da 7 dönüm tarla ilginizi çekermiydi?
Saygılarımla
Mustafa BÜLAY

mıstık abey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 12:43   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2012
merhaba bende aranıza yeni katıldım niğdenın altunhisar ilçesinde 170 dönüm cehendler ceviz diktim aralıkları 10*10 aralarınada japon eriği diktim toplam 2200 adet ceviz 2200 adet cevizler tam verime yatana katar japon eriklerinden ürün almak masrafı çıkarmak 8. yıldan sonra erikleri kaldırıp cevize devam etmek.Bahçe dikiminde ve fidan seçiminde komple tesıs olarak aydın adnan menderes universitesınden prof FAİK EKMEL TEKİNTAŞ ,prof GÜNER SEFEROĞLU ve ekipleri kuruyorlar a dan z ye butun işlemleri onlar yapıyorlar ben sadece damlama sulama bahçe cevresi yaptım. Yeni başlayacak arakadaşlara tavsiyem uzman bır ekipten faydalanmaları ilk başta pahalı gibi gelıyor ama işin içine girince çok daha ucuza zamandan çok karları oluyor örnek olarak erikleri acık kök olarak diktik %4 zayiyat verdi cevizleri tüplü diktik onlarda bir sıkıntı şimdilik allaha şükür ayrıyeten etrafında 2 sıra 4500 adet kavak diktik hem bahçeyi ceviriyor hem ölü bir alanı kullanıyor ekstra bir ALLAH izin verirse hedefin 10.000 ağaç burdan katkılarında dolayı hocalarıma ekibine ve prof SEYYİD MEHMED ŞEN hocama eşekkur ederım

enbad, Safranlı, Odeh ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen fanda : 23-05-2013 saat 13:51 Neden: eksıkler vardı onlar düzeltıldı
fanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 13:48   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Hayırlı uğurlu olsun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fanda Mesajı Göster
merhaba bende aranıza yeni katıldım niğdenın altunhisar ilçesinde 170 dönüm cehendler ceviz diktim aralıkları 10*10 aralarınada japon eriği diktim toplam 2200 adet ceviz 2200 adet cevizler tam verime yatana katar japon eriklerinden ürün almak masrafı çıkarmak 8. yıldan sonra erikleri kaldırıp cevize devam etmek.Bahçe dikiminde ve fidan seçiminde komple tesıs olarak aydın adnan menderes universitesınden prof FAİK EKMEL TEKİNTAŞ ,prof GÜNER SEFEROĞLU ve ekipleri kuruyorlar a dan z ye butun işlemleri onlar yapıyorlar ben sadece damlama sulama bahçe cevresi yaptım. Yeni başlayacak arakadaşlara tavsiyem uzman bır ekipten faydalanmaları ilk başta pahalı gibi gelıyor ama işin içine girince çok daha ucuza zamandan çok karları oluyor örnek olarak erikleri acık kök olarak diktik %4 zayiyat verdi cevizleri tüplü diktik onlarda bir sıkıntı şimdilik allaha şükür ayrıyeten etrafında 2 sıra 4500 adet kavak diktik hem bahçeyi ceviriyor hem ölü bir alanı kullanıyor ekstra bir ALLAH izin verirse hedefin 10.000 ağaç burdan katkılarında dolayı hocalarıma ekibine ve prof SEYYİD MEHMED ŞEN hocama eşekkur ederım
sayın fanda rakım bilgilerini alabilirmiyiz

Joong beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 21:42   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2012
rakım 1200 ama rakım la pek alakası yok bu urun cinsiyle alakalı cehendler ceviz çeşitinde en geç çiçek açan çeşit

fanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024