agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bu Bitkinin Adı nedir? (http://www.agaclar.net/forum/bu-bitkinin-adi-nedir/)
-   -   Bu kozalaklar hangi türe ait? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun) (http://www.agaclar.net/forum/bu-bitkinin-adi-nedir/6459.htm)

malina 22-02-2007 11:58

Bu kozalaklar hangi türe ait? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun)

Sorular ve cevapların daha işlevsel olması için bazı kurallara uyulması iyi olacak diye düşündük. Böylece, sadece bilgilerinizi tazelemek için bakarken ya da bitkinizi bulmaya çalışırken, fotoğraf ile isimleri aynı mesaj içinde göreceksiniz. Hangi mesajda, hangi soruya cevap verilmiş bulmaya uğraşmayacaksınız.

Sorularına cevap alanlar, mesajlarında tekrar bir düzenleme yapmak zorunda kalacaklar ama bunu bir angarya olarak göreceklerini sanmıyoruz.

Teşekkür ederiz.

Soru sorarken dikkat etmeniz gerekenler:
1. Her mesaj alanında, sadece bir bitki adı sorunuz.

2. Bitki ile ilgili başka hiçbir şeyi, bu konu altında yazışmayınız.

3. Zorunlu haller dışında aynı bitkiye ait birden çok fotoğraf yüklemeyiniz.

4. Fotoğrafları mutlaka foruma yüklemeniz gerektiğini unutmayınız.

Çok önemli:
Alıntı:

5. Bitkinizin adını öğrenince, düzelt butonunu kullanarak, kendi mesajınıza ekleyiniz.
Bitki adının kolay bulunması için mesajın en üstüne ve aşağıdaki formatta yazınız. Öğrendiğiniz kişinin adını eklemeyi unutmayınız.

Örnek:
Ribes aureum
Sarı Çiçekli Bektaşi Üzümü
Herbaryum

(Yazıların boyutu 4, kırmızı, kalın
Söyleyenin boyutu 2, siyah, kalın)

(Adın net olmadığı, farklı isimlerin söylendiği durumlarda da, adları ve söyleyenleri kendi mesajınıza ekleyiniz.
Konu netliğe kavuşunca, diğerlerini silebilirsiniz.

6. Teşekkür mesajlarını buraya yazmayınız, istiyorsanız özel mesajla iletebilirsiniz.

Cevaplarken dikkat etmeniz gerekenler:
1. Sadece emin olduğunuz durumlarda cevap yazınız. Yanlış cevaplar verdiğinizi farkettiğiniz zaman, bu bölümü sadece izlemekle yetininiz.

2. Cevap verirken mutlaka alıntı yapınız ama tüm fazlalıkları siliniz. (Alıntıda yer alan oka tıklandığı zaman, hangi mesaja cevap verildiği kolayca anlaşılır)

Örnek:
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 487863)
Bu çiçeğin adını öğrenebilir miyim?

3. Her mesaj alanında, sadece bir bitki adı sormayanlara cevap vermeyiniz, onları uyarınız.

Önemli:

1. Bu kurallara uymayanların yazıları silinir, ısrarla uymayanların üyelikleri engellenebilir.

2. Bitki fotoğrafları, (sonradan eklenmiş isimleriyle birlikte) dışındaki mesajlar, daha sonra silinecek ve arananların takibi kolaylaştırılacaktır.

3. Soru takıları ayrı yazılır. Bu nedenle "Bu bitkinin adını öğrenebilir miyim?" yazarken dikkat edin. Hiç olmazsa burada, öğrendiğiniz bilginin karşılığını böyle ödemiş olursunuz :)

French 11-03-2007 20:17

Bu kozalaklar hangi türe ait?

Merhaba,

Bu yaz Kemer'e balayına gittiğimizde çok güzel ulu çam ağaçları vardı. Birkaç kozalak aldım ve diktim. Şimdi ikisi yeşermeye başladı. Çamlar ulu, düzenli dalları ve küçük iğne yaprakları olan ağaçlardı. Kozalakları da yuvarlak 2-3cm. çapındaydı. Karaçam veya sarıçam olabilirler mi ? Hatta bilen varsa alt cinsini de merak ediyorum.

lordofstorm 13-03-2007 11:37

Resim görmeden bir şey diyemeyeceğim...

French 13-03-2007 11:50

Ladin'lerde yuvarlak kozalaklı olan var mı ?

Ladin'e benziyordu. Ama baktığım ladinler hep uzun kozalaklı. En azından şunu söyleyebilirseniz belki bulabilirim: kozalakları pinpon topu kadar ve yuvarlak. Ladinler arasında yuvarlak kozalaklı olanlar var mıdır ?

French 13-03-2007 14:56

Ağacın fotoğrafını çekme şansım yok artık. Kozalaklarımın resmini çeksem, oradan anlaşılabilir mi ?

memet 13-03-2007 14:59

kozalakların fotoğraflarını ekleyin. Tanıyan arkadaşlar olacaktır.

French 13-03-2007 21:41

Kozalağın resmi

1 Eklenti(ler)
Koalağın resminden tanıyan olursa çok memnun olacağım

memet 14-03-2007 10:43

Selvi değilmi o?

French 14-03-2007 10:56

Selvi

Uzun, tepesi sivri, koyu yeşil/kısa iğne yaprakları olan, dalları düzenli bir ağaçtı. Selviye uyuyor mu ?

memet 14-03-2007 12:51

selvi

1 Eklenti(ler)
dalında böyle oluyor

piroglu 14-03-2007 14:26

evet dogru tahmin ama selvi devil servi tohumu....vallahi bizim hocalar afetmezdi selvi degince...

French 14-03-2007 14:50

teşekkür ederim. valla hep selvi diye bilirdim (hatta servi yanlış derdim). neyse dogrusunu ögrenmis olduk.
Bu arada bu siteyi yeni buldum ve çok begendim. Galiba kendimizi tanıtmamız gerekiyormuş.
Ben 34 yaşındayım, evliyim. Yabancı bir kurumda çalışıyorum. Küçüklüğümden beri doğayı ve hayvanları çok seviyorum. (İlkokuldayken yanımızdaki belediye arsasındaki ağaçları kestiklerinde günlerce ağlamıştım).
Buradaki profesyonel arkadaşlardan çok öğreneceklerim var. Tabii onların yanında pek bilgisiz hissettim kendimi ama en azından biraz ağaç yetiştirecek ve anlayacak kadar öğrensem yeter.
Daha önce fıstık çamı fidelerini yetiştirip, bahçeye dikmiştik. Bayağı büyüdüler. Şimdi de servime hayat verip onu büyütmek ve yine bahçeye dikmek istiyorum. Daha da olacak inşallah.

sezinci 15-03-2007 06:51

French hoşgeldin.

Bu arada piroglu Servi tuhumu değil, Servi kozalağı.

Harun Parlak 15-03-2007 11:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi French (Mesaj 84148)
Ağacın fotoğrafını çekme şansım yok artık. Kozalaklarımın resmini çeksem, oradan anlaşılabilir mi ?

Resmini gönderdiğiniz KOZALAK 3 ihtimal olasılığı var.
Cupressus arizonica ARİZZONA SERVİ si mavi servi
Cupressus goveniana KOKULU SERVİ si
Cupressus sempervirens ADİ SERVİ italya servi si
Sonraki göndermiş olduğunuz benzer dal resminden bakılacak olursak daha çok adi SERVİ ye benziyor kesin anlaman için mavimsi duruyor ise mavi SERVİ keskin koku var ise kokulu SERVİ hiç biri uymuyorsa Tohumlarını siz kendiniz çıkarmışsınız içindeki tohumlar kanatlı ise ADİ SERVİ olma olasılığını kesinleştiriyor.
Umarım bu bilgiler ışığında kendi ağcınızın cinsini belirleyebilirsiniz.

French 15-03-2007 22:07

Merhaba,
Teşekkür ederim tahminleriniz için. Dal resmini ben göndermedim.
Tohumlarını çıkarmadan dikmiştim, yanlış mı yapmışım :) ? Koku yoktu kozalaklarda. 3 kozalaktan 2'si filizlendi. Topraktaki 3. kozalaktan tohumları çıkarabilirm, ne dersiniz ? Bir forumda okumuştum nasıl çıkarıldığını.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi parlak (Mesaj 84846)
Resmini gönderdiğiniz KOZALAK 3 ihtimal olasılığı var.
Cupressus arizonica ARİZZONA SERVİ si mavi servi
Cupressus goveniana KOKULU SERVİ si
Cupressus sempervirens ADİ SERVİ italya servi si
Sonraki göndermiş olduğunuz benzer dal resminden bakılacak olursak daha çok adi SERVİ ye benziyor kesin anlaman için mavimsi duruyor ise mavi SERVİ keskin koku var ise kokulu SERVİ hiç biri uymuyorsa Tohumlarını siz kendiniz çıkarmışsınız içindeki tohumlar kanatlı ise ADİ SERVİ olma olasılığını kesinleştiriyor.
Umarım bu bilgiler ışığında kendi ağcınızın cinsini belirleyebilirsiniz.

alata 15-03-2007 23:44

1 Eklenti(ler)
Resimdekilerden sağ taraftakine benzeyen bir ağaçtan toplamışsan adi servi **** kara servi sol taraftakine benzer bir ağaçtan topladıysan mezarlık servisi **** piramidal servidir. her ikiside antalya yöresinin doğal türlerindendir.

French 16-03-2007 14:18

şimdi oldu, benimkiler mezarlık servisi :)
annem de daha ne olduğunu bilmeden "onları benim mezarıma dikersin" demişti...:) ben de ne biçim konuşuyorsun, diye çıkışmıştım...
Çok teşekkür ederim Alata.

alata 16-03-2007 19:17

rica ederim. yardımcı olabidiysem ne mutlu

French 06-04-2007 20:21

Servim öldü...! çürüdü, ya da kurudu, bilemiyorum. Toprağı hep nemli tutuyordum ama... İlk denemem başarısız oldu, çok üzgünüm. Hatta yastayım...
Şimdi kozalak da yok ortalıkta, ne yapacağım ben ?
Topraktaki diğer kozalaklarımın içindeki tohumları çıkarıp onlar ektim (: (gerçi çürümüşlerdir büyük ihtimalle).

venedikli 10-04-2007 21:41

Merhaba arkadaşlar
Geçen gün mavi Servi kozalaklarından topladım. Tohumlarından bir kaç tanesini hemen diktim.Acaba ektiğim tohumlar filizlenecekmi merak ediyorum.Servi tohumlarını'nın ekme zamanı varmıdır yardımcı olursanız sevinirim.

kürekçi 11-04-2007 17:44

Hocanızın bilemeyeceğim fakat literatürlerde hem servi hem de selvi olarak geçer. Zaten biliyorsunuz ki (malesef) bitkilerde Türkçe isim karmaşası sürekli yaşanan birşey. Dil ve kültür zenginliği olarak görülüp, geri plana atılsa da kafa karıştırıcı ve enerji kaybettirici bir durum olduğunu düşünüyorum.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi piroglu (Mesaj 84518)
evet dogru tahmin ama selvi devil servi tohumu....vallahi bizim hocalar afetmezdi selvi degince...

ufukeles 12-04-2007 23:30

Sayın frenc,

Başın sağolsun,

Türk mezarlık kültüründe mezarların başına servi ağacı dikme alışkanlığı olduğu için kokulu mezarlık servisininin kozalaklarını temin etmek hiçte zor değil.
Her şehirde ,kasabada ve köyde mezarlık olduğuna göre adres çok kolay ortaya çıkar.

Yaprağını elinde ezdiğin zaman keskin aromatik ekşimsi bir koku açığa çıkar.
Bu sıvı bir miktar yapışkandır.

Mezarlıkların klasik kokusunun bir kaynağıda bu ağaçtır.
Kokladığınızda mezarlık kokusunu andırır.

French 04-05-2007 22:52

Teşekkür ederim, dostlar sağolsun...
Bu arada bu mevsimde "başka kozalak kaldı mı" derken, galiba kızıl çam kozalağı buldum ve tohumlarını çıkarıp diktim. Bir tanesi yeşeriyor, bakalım. Acımı biraz hafifletir belki.
Bu arada çok güzel iğne yapraklı ve diğer ağaçların resimlerinin bulunduğu güzel bir site buldum:

http://www.kirsalcevre.org.tr/_html/...sel_rehber.pdf

ihyetim 25-10-2007 15:57

Bu kozalaklar hangi türe ait?

2 Eklenti(ler)
Az önce köyden topladığım kozalaklar. ama hangi çam olduğunu anlayamadım. karpuz çekirdeğinden küçük tohum çıkıyor kozalaktan. bıraz araştırdım sayıır ama emin değilim. kızılçammıdır. yoksa başka bir varyetesimi. yetişme şartları ve ortamı hakkında bilgi verirsen,iz sevinicem.

herbaryum 25-10-2007 19:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ihyetim (Mesaj 165886)
Az önce köyden topladığım kozalaklar. ama hangi çam olduğunu anlayamadım. karpuz çekirdeğinden küçük tohum çıkıyor kozalaktan. bıraz araştırdım sayıır ama emin değilim. kızılçammıdır. yoksa başka bir varyetesimi. yetişme şartları ve ortamı hakkında bilgi verirsen,iz sevinicem.

Köyden derken biraz daha açıklayıcı bilgi verebilirmisiniz. Türkiye'de tohumları kanatsız olan çam türü Pinus pinea yani Fıstıkçamı. Ancak sizin yolladığınız kozalaklara hiç benzemiyor. Eğer tohum kanatlarını tohumlardan siz ayırdıysanız bu kozalaklar bir ihtimal Pinus halepensis (Halep çamı) kozalakları olabilir, emin değilim.

ihyetim 25-10-2007 19:22

evet kanat benzeri ince bir yapıdan elimle çıkardım ama zaten tohum dediğim kısımda düşmek üzere idi
Fıstık çamı olmadığına eminim. ben bu kozalağı alırken içerisinden fıstık çıkacağını sanıyordum ::)

Emre Albayrak 28-11-2007 01:53

Kozalaklar gördüğüm kadarı ile biri hariç henüz olgunlaşmamış.. Ama sol üstteki kozalaktan anladığım kadarıyla Pinus halepensis.. Kendisi genelde toroslarda, adana civarlarından bodruma kadar görünebilir.. Üretiminin nasıl olduğunu bilmiyorum ama yastık işlemlerinden geçmesi gerekiyor sanırım.. Bu konuda uzman değilim ama gerçekten böyle bir işe baş koyduysanız yardımcı olmaya çalışırım.. En azından araştırırım.

MSaygin 10-12-2007 17:25

1 Eklenti(ler)
Peki, bu kozalak bir sedire mi, göknara mı yoksa ladine mi ait?
Eklenti 26315

A.Şahin 10-12-2007 17:59

Sedire benziyor tam bilmiyorum ama erkek kozalak oldukları kesin...

sukranayalp 10-12-2007 18:32

Sayın MSaygın,
Abies ssp. değil.
Nedeni : Brahteler (kozalağın üzerindeki dış pullar ; Abies türlerinde adeta kılçık gibi uzantılar halinde dışarı uzarlar ve sivri uçludurlar )görünmediğinden Abies değil. Aynı zamanda geçen sene sürgünleri üzerinde oluşurlar. Bu durum fotoğraftan tam anlaşılmıyor ama aklınızda bulunsun.

Cedrus ssp. değil.
Nedeni : Kozalakları daha küremsi ve basıktır. Karpeller daha yayvandır.

Picea ssp. . Nedenine gelince uzun bir kozalak. Karpeller brahtesizdir. Ayrıca yaprak dizilişi sedirdeki gibi bir dal üzerinde öbek öbek değildir. Tamamen dalı kuşatmışlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024