agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bu Bitkinin Adı nedir? (http://www.agaclar.net/forum/bu-bitkinin-adi-nedir/)
-   -   Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (2005-2009) (http://www.agaclar.net/forum/bu-bitkinin-adi-nedir/479.htm)

smiy 02-09-2008 16:12

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bende bu bitkinin adını öğrenmek istiyorum. Çalı formunda bir bitki.Üzerinde boncuk gibi kırmızı turuncu arası meyvaları var.Buralarda fazlaca bulunmakta...
Eklenti 46283

Eklenti 46284

Günüm 02-09-2008 17:13

İlk çiçeğiniz Nasturtium sevgili tturt.
Karışık renkli ya da tek renkli olanlarının tohumlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

tturt 02-09-2008 18:35

Teşekkür ederim sayın Günüm. Birde ikincisini öğrenebilsem.

herbaryum 02-09-2008 19:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smiy (Mesaj 280585)
Arkadaşlar bende bu bitkinin adını öğrenmek istiyorum. Çalı formunda bir bitki.Üzerinde boncuk gibi kırmızı turuncu arası meyvaları var.Buralarda fazlaca bulunmakta...

Osyris alba (Santalaceae)

Nariel 02-09-2008 19:50

Sayın tturt, ikinci bitkinizi forumdaki bazı üyelerin selluka diye ekip, olmadığını görünce hayal kırıklığı uğradığı bir bitkiye benzettim. Yalancı selluka.

Mehmet Can 02-09-2008 20:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smiy (Mesaj 280585)
Eklenti 46283

Eklenti 46284

İsmini bilmiyorum ama bizim buralarda bu bitkiden bahce süpürgesi yapıyorlar

eczebru 03-09-2008 01:12

bu bitkinin adı nedir?

1 Eklenti(ler)
meksika isimli üyenin ege üniv botanik bahçesinden çekmiş olduğu bir resim bu.aynı bitkiden benim bahçemde var adını öğrenmeyi çok istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

maktas61 03-09-2008 07:40

Sayın eczebru,
Resimdeki Avize Çiçeği ama değişik türleri var ( tür kelimesini botanikçi olmadığım için yanlış kullanıyor olabilirim).

tturt 03-09-2008 08:07

Sayın Nariel,
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgi sonrası sitede detaylı bir araştırma yaptım. Bu konu daha önce işlenmiş, bitki Lablab purpureus ve Vigna aristata isimleri ile geçiyor ortak özellikler içermesine rağmen daha çok lablab olarak tanınıyormuş. İzmirde selluka adıyla her ikisininde uzun yıllardır üretimi yapılıyormuş. Hint fasuleyesi veya mısır fasulyesi ismiylede anılıyormuş. Yalnız çok fazla toksin içerdiği için meyvelerinin yenmemesi gerekiyormuş. Konuyu Sayın Mine Pakkaner ve Sayın Sukranayalp çok güzel anlatmışlar. İlgilenen arkadaşlar detaylı bilgilere buradan ulaşabilirler.

eczebru 03-09-2008 14:50

maktas61 çok çok teşekkür ederim çok mutlu oldum şimdi ismini bildiğim çiçeğimi daha da çok seviyorum:) kolaylıklar sağolun...

hilalakdal 04-09-2008 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smiy (Mesaj 258197)
Sevgili günüm verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim. Ayrıca meşlektaş olduğumuzu görünce çok sevindim. Verdiğin bilgiye karşılık bende elimdeki tohumlardan bir kısmını sana gönderebilirim. İstiyorsan adresini göndermen yeterli.
Bol çiçekli günler...

Merhaba,
Ben de bu bitkinin tohumlarını gittigidiyordan buldum.Fakat henüz almadım.İzmirde tohumları sağlıklı olarak bitkiye dönüştürebilirmiyim? Bulunduğumuz yer yaz kış rüzgar alan bir özelliğe sahip. Bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

habibe 05-09-2008 10:13

Bamya mı?

4 Eklenti(ler)
2 mt boyunda devasa yapraklı, iri bamyaları olan , bamya çiçeği gibi çiçek açan bu bitkinin adı ne? Bamya bitkisi 2 mt olmayacağına göre bu nasıl bir bamya :)

gravel 05-09-2008 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uzum (Mesaj 268953)
Rica ederim. Çiçekleri kenarındaki beyaz çizgisi ile çok güzel duruyor. Güle güle büyütün.

Duranta erecta her daim yeşil çalı bitkisi. Sıcak iklim (Zone 9) ve tüm gün güneş istiyor. Çiçekleri kokulu, meyvesi zehirli, kelebek ve arıları çeken bir bitki.

Çiçeklerinin kokusu nasıl acaba?

Merhaba Sn. üzüm; bu mesajı kaçırmışım. Dibine kadar girildiğinde hissedilen hafif bi kokusu var. Buram buram kokmuyor. Ama dediğiniz gibi gerçekten arıları çekiyor. Ufak ufak arılar hiç eksik olmuyor etrafında. Çiçeklenen biberlerim de nasibini alıyor bu arılardan. :)
Yanlış bilmiyorsam biber çiçeklerinin biber olabilmesi için döllenmesi gerekiyor. Domates gibi kendi kendini döllemiyor. Duranta erectanın hemen yanında olunca döllenememe derdi de kalmıyor. Çünkü etrafında ufak arıcıklar hiç eksik olmuyor. :)

Bu bitki hakkında daha fazla bilgisi olanlar burdan paylaşabilirler :
http://www.agaclar.net/forum/calilar/10159.htm

Nariel 05-09-2008 14:56

3 Eklenti(ler)
Ne olduğunu bilemediğim bu bitkiyi, bir bahçeden sökmüştüm yaprakları kasımpatı kokuyor diye, o zaman daha küçücüktü. Şimdi inanılmaz uzadı, 50-60cm kadar var. Hiç çiçek açmadı ama yaprakları kasımpatı ya da papatya gibi kokuyor. Bu nedir acaba?

Eklenti 46482

Bu çiçeği de çelikle çoğalttım, baharda kartopundan daha küçük çiçeklerle bezenmişti dalları. İsmini bulamıyorum.

Eklenti 46483

Bu da kivimin dibinde çıkan birşey, domates olabilir mi? Hiçbir tohum ekmemiştim, kendiliğinden çıktı.

Eklenti 46484

gurcooo 06-09-2008 21:30

1 Eklenti(ler)
arkadaşlar bu bitkinin adını bir türlü bulamadım... Bahçemi bunlarla doldurdum ama adı ne bilmiyorum. Yer örtücü bir bitki suyu ve gölgeyi sevdiğini biliyorum....:p

Nihal 06-09-2008 23:54

Sevgili Nariel sizinde dediğiniz gibi sanırım o bir domates;)

Adalet Yağcı 07-09-2008 19:21

Arkadaşlar, dün aldığım bu çiçeğe satıcı, Ağaç menekşesi dedi, gerçek ismini bilen varmı.
Yetişme isteği nedir üretimi nasıl yapılır, ışık ve su ihtiyacı nasıl olmalı, bunları öğrenmek istiyorum.
Anlayan arkadaşlarımız yardım ederlerse çok sevinirim.
Teşekkürler...

Adalet Yağcı 07-09-2008 19:29

Şimdi gördüm, bitkimin ismi, Duranta Erecta imiş herdem yeşilmiş, bu harika.
Genel olarak bakım önerileriniz varsa yinede yazın lütfen.

gravel 07-09-2008 20:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı (Mesaj 282564)
Şimdi gördüm, bitkimin ismi, Duranta Erecta imiş herdem yeşilmiş, bu harika.
Genel olarak bakım önerileriniz varsa yinede yazın lütfen.

Merhaba Adalet Hanım,

Evet adı Duranta Eracta. Şurada bahsettim biraz. Su ihtiyacı çok fazla değilmiş, ama ben hemen her gün suluyorum. Bol güneş istiyor. Aydınlık yerden, doğrudan öğle güneşinin altına aldığımda coşup dört yandan çiçek açmaya başladı.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10159

Adalet Yağcı 07-09-2008 20:45

Çok teşekkürler Sayın Gravel;
Ortalama bir fikir verdiniz bana, çok sevimli bir çiçek çok beğendim.
Verdiğiniz linki açamadım, sizin verdiğiniz bilgiler yeterli olacak kanısındayım.
Sevgiler...

cagatayyucel 08-09-2008 15:23

1 Eklenti(ler)
bu bitkinin ne olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Adalet Yağcı 08-09-2008 15:30

Sayın cagatayyucel;
Avatarınızda kullandığınız çiçek sizinmi?
Buna benzer Duranta erecta ben de almıştım, ama sizinkide harika görünüyor, tohumlarını paylaşmayı düşünürmüsünüz?

cagatayyucel 08-09-2008 19:22

bu çiçek yabani bir çiçekti, toroslarda gülek kalesinin içinde bu çiçeklerden bol miktarda vardı fotograflarını da orada çekmiştim. Sanırım siz orayı bilirsiniz Tarsus'un Gülek köyü.

bonsade 08-09-2008 22:50

Acaba türünü bilen varmı .

2 Eklenti(ler)
Küçük yapraklı bu bitki benzerlerini hep görürdüm . Fakat küçük yaprakları o bitkilere benzesede sonradan çıkan yaprakların durumu bu bitkinin alışa gekdiğimiz bitkilerden farklı bir tür olduğunu düşündürdü . Şimdiye kadar küçük yapraklı olanını çok gördüm . Bu küçük yapraklar küstüm çiçeği ile aynı . Sonradan büyük yapraklar çıkardı büyük yaprakların uçlarında bu küçük yaprakları ilginç bir durum sergiliyor . Acaba türünü bilen varmı .

fatmadundar 09-09-2008 08:42

Sevgili Bonsade, o bitkiniz büyüyünce mimoza olacak, sarı sarı ponponlar açacak:)

bonsade 09-09-2008 11:07

Bahsettiğiniz Acacia Dealbata mı ? Demek ki çok farklı türleri var . Daha neler öğreneceğiz .

gurcooo 10-09-2008 13:41

Bana yardımcı olacak biri yok mu?

Kiraz 10-09-2008 14:20

Gurcooo, bitkinizi fare kulağına benzettim.

spacecowboy 10-09-2008 15:45

Bu bir cins Yucca bitkisimidir?

2 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,

Babam geçen sene beğenip almış bu bitkiyi fakat cinsini ve nasıl bakıldığını hatırlamıyor. Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? Ben sadece toprağını kuruduğu vakit, yani yaklaşık olarak onbeş günde bir suluyorum fakat uçlarında kurumalar başladı, ölmesinden korkuyorum.
Nasıl bakılacağı hakkında da bilgi verebilirmisiniz? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bitkimin resimleri:

Eklenti 46944
Eklenti 46945

Sebahattin Sargın 10-09-2008 15:57

Sn. Spacecowboy;

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz...

Forumda bir başlık açmadan önce sizden forumumuz iyice okumanızı rica ediyorum. Zira her üye bitkisi için başlık açmaya kalkarsa muazzam bir kirlilik ortaya çıkar. Bu bitkinizi Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? başlığı altında yayınlayıp sormanız daha doğru olacaktır. Bu sayede daha hızlı bir cevap almış olursunuz.

Bu bir tür Yucca, bu bitkinin bakımı ile bilgiler Yukka (Yucca sp.) başlığında mevcuttur. Bu başlığı okuduktan sonra aradığınız soruların cevabını bulamazsanız, o başlık altında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz...

Sevgiler ;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024