agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bu Bitkinin Adı nedir?
(https)

Beğeni Düzeni809Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2017, 16:27   #1351
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hipnotc Mesajı Göster
buda başka bulduğum sukullent.

halen ismini öğrenemdim

HipnoTc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2017, 16:45   #1352
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Daha yakın çekermisiniz bende bakarım boş zamanlarda.

HipnoTc beğendi.
bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 08:50   #1353
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HipnoTc Mesajı Göster
Buda başka bulduğum sukullent.

Fotoğraf net değil. Dam koruğu olma ihtimali yüksek.

avare71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 11:13   #1354
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-08-2017
Yeni resim yukleyecem aksama cok yogunum bu gunlerde biraz takip edemedim kusura bakmayin

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HipnoTc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 08:46   #1355
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Bu güzelliğin adını bilmiyorum kenarındaki mavi çiçek yapay değil Pembe tırtıklar boyunca mavi çiçekler açıyor.

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 09:36   #1356
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Bu güzelliğin adını bilmiyorum kenarındaki mavi çiçek yapay değil Pembe tırtıklar boyunca mavi çiçekler açıyor.
Tillandsia

Mesut Temiz beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 12:43   #1357
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster

Bu güzelin adı Tillandsia cyanea. Gerçekten çok güzel çiçekleri oluyor. Güle güle büyütün.

Mesut Temiz beğendi.
Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 13:26   #1358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2017
Yardım;)

Merhaba arkadaşlar,elimde çok tatlı bi güzelliğim var fakat adını bilmiyorum ve sanırım bakımı konusunda da pek bilgi sahibi değilim,yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

turuncukaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 14:31   #1359
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Kaktüs sanırım ilk fotoda ki gördüğüm kadarıyla. Kaktüsler çok su istemeyen dışarıda da bakılabilen. Bakımı çok kolay hiç zor değil. Az su isteyen bitkilerdir.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 15:14   #1360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2017
Bilgi için teşekkür ederim..kaktüs gibi değil ama sanki,yumuşak bi yapısı var ve dikenleri de yok.hafif büzülmeler oldu,suyu mu fazla geldi acaba? İkincinin de boncukları döküldü

turuncukaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 20:25   #1361
Ağaç Dostu

Sevgi07's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
İkisi de skulent birincinin ismini bilmiyorum ikincisi sedum türü.Geçirgen toprak ,bu mevsimde bol güneş ve açık hava seviyorlar.Dökülen yapraklardan tekrar yavrular verme ihtimali yüksek. .

Sevgi07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 21:14   #1362
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
İlki rhipsalis pilocarpa ikincisi de bir sedum türü ama yaprakları döküldüğü için tam anlayamadım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2017, 14:06   #1363
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-11-2017
Bu güzel sukulentın adını bilen var mı

mavi çiçekli sukuletımın adını bilen var mı cok sevıyorum ve cogaltmak istiyorum. birkaç yapraktan denemelerım oldu hep solmakta yapraklar bahar aylarında daha ıyı oluyormus suan ıcın tekrar deneme yapıyorum ınsallah cogalır cok sevıyorum. ısıga yetısmek ıcın bırazda uzadı suan boylandı ama bahar ayı gelmeden budama yapmayacagım. Desteklerı beklerım sımdıden tesekkurler.

Eklenen Resimler

gulay58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2017, 14:38   #1364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulay58 Mesajı Göster
mavi çiçekli sukuletımın adını bilen var mı cok sevıyorum ve cogaltmak istiyorum. birkaç yapraktan denemelerım oldu hep solmakta yapraklar bahar aylarında daha ıyı oluyormus suan ıcın tekrar deneme yapıyorum ınsallah cogalır cok sevıyorum. ısıga yetısmek ıcın bırazda uzadı suan boylandı ama bahar ayı gelmeden budama yapmayacagım. Desteklerı beklerım sımdıden tesekkurler.
Merhabalar. Çiçeklerin bitkinin kendi çiçekleri olduğuna emin misiniz? Kaktüs ve sukulentleri yapay çiçeklerle süsleyip satanlar oluyor genelde.

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2017, 16:18   #1365
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Merhabalar. Çiçeklerin bitkinin kendi çiçekleri olduğuna emin misiniz? Kaktüs ve sukulentleri yapay çiçeklerle süsleyip satanlar oluyor genelde.
ben hp arastırma yapmaktayım adını arıyorum ve cıceklı olanını gormedım henuz yetıstırenlerde yınede yapraklarından adını bılen olmaz mıa acaba bırde cıceklerın sukulnetıme aıt olma gıbı bır durumu olmaz mı sızce canlı cıcek cunku su degdıgınde kapanıyor ve su etkısı gecınce acıyor tekrar bildiğin canlı cıcek yanı

Eski 01-12-2017, 16:20   #1366
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
yapay değil yanı mavi çiçeklerim

Eski 01-12-2017, 21:20   #1367
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Bitkiniz echeveria türlerinden biri.. Çiçekler de kesinlikle yapay, yapraklara saplanmış kurutulmuş ve boyanmış çiçekler...
Bitkinizi çoğaltmak için acele etmeyin, şu an için soğuk olmayan ve mümkün olduğunca çok güneş alan bir ortamda sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürsün, zaten yanlardan dallar verecektir, onlardan çoğaltabilirsiniz.. Ya da ilkbaharda ve yazın yapraklarından da çoğaltabilirsiniz...

Echeveria türlerinin çiçek yapısı resimde görüldüğü gibidir... Uzun çubuk şeklinde bir uzantı geliştirirler ve bunun üzerinde sıralanmış çok güzel renkli çiçekler açarlar...

Eklenen Resimler

günebakan beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2017, 07:19   #1368
Ağaçsever

Teşekkür

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bitkiniz echeveria türlerinden biri.. Çiçekler de kesinlikle yapay, yapraklara saplanmış kurutulmuş ve boyanmış çiçekler...
Bitkinizi çoğaltmak için acele etmeyin, şu an için soğuk olmayan ve mümkün olduğunca çok güneş alan bir ortamda sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürsün, zaten yanlardan dallar verecektir, onlardan çoğaltabilirsiniz.. Ya da ilkbaharda ve yazın yapraklarından da çoğaltabilirsiniz...

Echeveria türlerinin çiçek yapısı resimde görüldüğü gibidir... Uzun çubuk şeklinde bir uzantı geliştirirler ve bunun üzerinde sıralanmış çok güzel renkli çiçekler açarlar...
oncelikle teşekkür ederim cevaplandırdıgınız ıcın. İlk olarak yapay kurutulmus ve saplanmıs cıcekler olması benı uzdu fakat dedıgınız gıbı ılerde cıcek verme ıhtımalı varsa o benı daha cok mutlu edecek olsun adını bılmem de ayrıca mutlu ettı ıyı kı resmı yuklemısım. Dogrudan gun ısııgından yararlanabılecegı bır yer ayarlayacagım. cok tesekkur ederım

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-12-2017, 07:30   #1369
Ağaçsever

zaten yanlardan dallar verecektir, onlardan çoğaltabilirsiniz.. Ya da ilkbaharda ve yazın yapraklarından da çoğaltabilirsiniz...

şey kusura bakmayın yanlardan dallar vereek dedınız ya yenı olusacak bır yapraktan mı cogaltma yaparım herhangı altlarda canlılıgını yıtırmeye yonelmeden aldıgım yapraklardan cogalmaz u bu tur baharda

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-12-2017, 09:34   #1370
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Sayın gulay58, Sayın Mesut Temiz'in yanıtı gecikebilir düşüncesi ile yanıtlamak istedim, kusura bakmasın.

Şeklini bozmamayım derseniz; alt ancak diri yapraklardan birini sağa/sola nazikçe oynatıp koparabilir veya üstten olup da kaza ile düşen dirilerden kullanabilirsiniz. Gerçi tutunca tutar da pek çürümeye başlayanları kullanmayın.

Aşağıdaki linkten de yararlanın lütfen.

Saygılar

yapraktan sukulent çoğaltımı

Mesut Temiz ve gulay58 beğendi.
cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2017, 07:17   #1371
Ağaçsever

[QUOTE=cockpit;1524023]Sayın gulay58, Sayın Mesut Temiz'in yanıtı gecikebilir düşüncesi ile yanıtlamak istedim, kusura bakmasın.

Şeklini bozmamayım derseniz; alt ancak diri yapraklardan birini sağa/sola nazikçe oynatıp koparabilir veya üstten olup da kaza ile düşen dirilerden kullanabilirsiniz. Gerçi tutunca tutar da pek çürümeye başlayanları kullanmayın.

İyi günler cok teseşşkür ederim bilgi verdiğniz için buradan cok sey ogrenecegım. sağlam yapraklardan aldım fakat hıc olumlu sonuc alamadım henuz denemeye devam...

Eski 06-12-2017, 19:38   #1372
Yeni Üye

fatars's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2013
bu sukulentin adı nedir
(a101 den alındı. sempervivum diye alındı ama hangi türü olduğunu
merak ettim. )

Eklenen Resimler

fatars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2018, 12:11   #1373
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Arkadaşlar merhabalar,
Resimdeki sukulentimin adı nedir, eminim bilenler çıkacaktır...
Echeveria ya da yakın bir cinsten olduğu belli de, tür adını öğrenmek istiyorum.
Marketlerde falan oldukça yaygın olarak satılan bir tür olduğu için bulunduran ve tam adını bilen arkadaşlar olduğunu düşünüyorum..
Resimde görüldüğü gibi çiçek sapı da uzamaya başladı, ancak kış şartlarında yeterli güneşi sağlayamadığım için cansız ve soluk renkli.. Geçen yıllarda da hep bu zamanlarda çiçek açtığı için tam canlı renklerini görmek nasip olmadı henüz...

Eklenen Resimler

Gül Batur ve Milla beğendi.
Eski 13-02-2018, 07:27   #1374
Ağaçsever

Echeveria sukulentım burada edındıgım bılgıler dahılınde gun ışığı alan yere koyduğumdan berı uzaması durdu ama kış oldugundan solgunlugu mevcut sanırım. Şu sıra daha önceden yaprak coğaltma yapmak ıcın ayırdıgın yerlerınden boyle resımdekı gibi oldu bu aynı yerden yenı yaprak ureyecek olması mıdır. Suan kı evrede bahara donerken ne yapmalıyım sıvı gubre takvıyesı yapmalı mıyım bılgılendırırseniz cok memnun olurum. Çoğaltma yapmaya uygun topragım mevcut bu ay yapraktan alıp cogaltabılır mıyım? Resimde dibe dogru olan sap kısmında 2 ınce kokten bahsetmekteyım.

Eklenen Resimler

Eski 13-02-2018, 09:13   #1375
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Echeveria sukulentım burada edındıgım bılgıler dahılınde gun ışığı alan yere koyduğumdan berı uzaması durdu ama kış oldugundan solgunlugu mevcut sanırım. Şu sıra daha önceden yaprak coğaltma yapmak ıcın ayırdıgın yerlerınden boyle resımdekı gibi oldu bu aynı yerden yenı yaprak ureyecek olması mıdır. Suan kı evrede bahara donerken ne yapmalıyım sıvı gubre takvıyesı yapmalı mıyım bılgılendırırseniz cok memnun olurum. Çoğaltma yapmaya uygun topragım mevcut bu ay yapraktan alıp cogaltabılır mıyım? Resimde dibe dogru olan sap kısmında 2 ınce kokten bahsetmekteyım.
Aynı noktadan yeni yaprak vermez. Yapraklar uçtaki rozetten çıkıyor sadece. Ancak gövdeden yeni dal şeklinde uzantılar verebilir. Kökler muhtemelen toprağa yakın olduğu için çıkmış, bir zararı yok bitki için. Çoğaltma için en alt yaprağı nazikçe ayırarak bir deneme yapabilirsiniz. (Gübreleme zamanını bilmiyorum. Ancak ilgili bölümlerde ayrıntılı bilgiler vardır sanırım.)
Bulunduğu yerde güneş alıyorsa, ilkbaharın gelmesiyle artan güneşe alışacaktır. Çok az güneş gören ortamdan çok güneş alan bir ortama birden çıkarılan sukulent ve kaktüslerin yapraklarında güneş yanığı oluşuyor. Yavaş yavaş alışacağı için bu sorundan korunmuş olur bitkiniz.

Eski 13-02-2018, 10:49   #1376
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Aynı noktadan yeni yaprak vermez. Yapraklar uçtaki rozetten çıkıyor sadece. Ancak gövdeden yeni dal şeklinde uzantılar verebilir. Kökler muhtemelen toprağa yakın olduğu için çıkmış, bir zararı yok bitki için. Çoğaltma için en alt yaprağı nazikçe ayırarak bir deneme yapabilirsiniz. (Gübreleme zamanını bilmiyorum. Ancak ilgili bölümlerde ayrıntılı bilgiler vardır sanırım.)
Bulunduğu yerde güneş alıyorsa, ilkbaharın gelmesiyle artan güneşe alışacaktır. Çok az güneş gören ortamdan çok güneş alan bir ortama birden çıkarılan sukulent ve kaktüslerin yapraklarında güneş yanığı oluşuyor. Yavaş yavaş alışacağı için bu sorundan korunmuş olur bitkiniz.

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ben şuanlık bır yapraktan deneyeyım o halde ınsallah bır yaprağım hayata tutunur baharın gelmesını dört gözle bekledim. Gübreleme zamanına da bakacagım.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-03-2018, 06:36   #1377
Yeni Üye

alben37's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2014
Teraryummumda sol arkada bulunan yeşil yapraklı bitki

Teraryummumda sol arkada bulunan yeşil yapraklı sukulentin ismini bilen varmı?

Eklenen Resimler

alben37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 16:00   #1378
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alben37 Mesajı Göster
Teraryummumda sol arkada bulunan yeşil yapraklı sukulentin ismini bilen varmı?
Pilea cadierei olsa gerek...

alben37 beğendi.
Eski 14-03-2018, 21:09   #1379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
arkadaşlar teraryumumdaki bu bitkinin adı nedir? sukulent mi bu da türü nedir?

crassula lycopodioides / crassula muscosa

Eklenen Resimler

Düzenleyen miniteraryum : 15-04-2018 saat 13:28
miniteraryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2018, 01:32   #1380
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miniteraryum Mesajı Göster
arkadaşlar teraryumumdaki bu bitkinin adı nedir? sukulent mi bu da türü nedir?
Evet, bitkiniz bir sukulent.
Adı crassula muscosa ya da diğer adıyla crassula lycopodioides.

Şu da forumumuzdaki sayfası:

Crassula lycopodioides

Güler ve miniteraryum beğendi.

Düzenleyen Mesut Temiz : 15-03-2018 saat 08:40 Neden: Ek bilgi...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024