agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bu Bitkinin Adı nedir?
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni873Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2020, 22:02   #661
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi @alpha Mesajı Göster
Bu bitkinin adı nedir çiçek mi meyve mi anlayamadık. Yaprakları iki boğum henüz çiçek veya meyve vermedi

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ben de merak edip yaprak şeklinden bugün epey aramıştım, fakat bir sonuca varamadım... Sayın derin35'in verdiği bilgiden sonra çok sayıda resme ulaşabildim... Turunçgillerden bir tür olduğu kesin diyebilirim...
Siz de "citrus with double leaf" şeklinde google görsellerden aratırsanız çok sayıda resme ulaşabilirsiniz...
Aslında alttaki kısım yaprak değil, "petiole" kısmı, yani yaprak sapı, ancak aynı bir yaprak gibi yassı şekilde oluşumlar geliştiriyor... Zaten çoğu turunçgil yaprağında hafif de olsa o yassılaşmanın olduğu da sonradan hatırıma geldi...

derin35 ve @alpha beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2020, 18:38   #662
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2020
merhaba.

sokağımızdaki palmiyenin aşağı dökülen tohumlarını bir saksıya ektim 3 hafta sonra bu şekilde çıktılar. Yaprakları minik ama çok sert, gövdesi şimdiden kahverengi. Fakat burada ve başka yerlerde gördüğüm çimlenmiş palmiyelere benzemiyor. Sizce cinsi mi farklı. Ya da bunun palmiye olmama ihtimali var mı? Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
trace Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2020, 18:48   #663
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trace Mesajı Göster
sokağımızdaki palmiyenin aşağı dökülen tohumlarını bir saksıya ektim 3 hafta sonra bu şekilde çıktılar. Yaprakları minik ama çok sert, gövdesi şimdiden kahverengi. Fakat burada ve başka yerlerde gördüğüm çimlenmiş palmiyelere benzemiyor. Sizce cinsi mi farklı. Ya da bunun palmiye olmama ihtimali var mı? Teşekkür ederim.
Resim çok küçük, bitkilerin şekli ve yaprak yapısı tam olarak seçilmiyor...
Ancak palmiyelerin çimlendikten sonra aldıkları ilk şekil aşağı yukarı paylaştığım resimdeki gibidir. Bir karşılaştırın dilerseniz...

Eklenen Resimler

Eski 14-11-2020, 19:05   #664
Yeni Üye

benimkiler daha bir haftalık bu kadar büyük değil. çıkan yapraklarında sizin gönderidiğiniz fotoğraftaki gibi ara çizgiler var. bir de palmiye yaprağı dokusu gibi sert ve keskin. ot gibi değil. sanırım bir iki ay sonra daha net anlaşılır. Peki onları ne zaman ayırmalıyım?

Eski 14-11-2020, 19:11   #665
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trace Mesajı Göster
benimkiler daha bir haftalık bu kadar büyük değil. çıkan yapraklarında sizin gönderidiğiniz fotoğraftaki gibi ara çizgiler var. bir de palmiye yaprağı dokusu gibi sert ve keskin. ot gibi değil. sanırım bir iki ay sonra daha net anlaşılır. Peki onları ne zaman ayırmalıyım?
Palmiye iseler çok hızlı bir şekilde güçlü ve derin kökler vereceklerdir, yani her geçen gün ayırmak zorlaşır... Bence bir an önce kökleri zedelememeye çalışarak ayırmakta yarar var...

Eski 14-11-2020, 19:14   #666
Yeni Üye

çok teşekkür ederim.

Mesut Temiz beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020