agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bu Bitkinin Adı nedir?
(https)

Beğeni Düzeni3953Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2022, 23:32   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2020
Merhaba, halamın saksıları arasında bir kovadan (evet bildiğimiz büyük kova) taşmış halde gördüğüm ve agave sanarak, bari köklerini salsın büyüsün diyerekten bahçede toprağa aktardığım bu bitkinin aslında agave olmadığını düşünmeye başladım. Fotoğraflarda küçük görünebilir ama 1 metre civarı uzunluğu var bu bitki agave mı yoksa aloe vera mı arkadaşlar? (veya başka bir şey) ve aloe vera ise bahçe toprağında yaşayabilir mi? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Mihael Nasr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2022, 11:12   #272
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mihael Nasr Mesajı Göster
Merhaba, halamın saksıları arasında bir kovadan (evet bildiğimiz büyük kova) taşmış halde gördüğüm ve agave sanarak, bari köklerini salsın büyüsün diyerekten bahçede toprağa aktardığım bu bitkinin aslında agave olmadığını düşünmeye başladım. Fotoğraflarda küçük görünebilir ama 1 metre civarı uzunluğu var bu bitki agave mı yoksa aloe vera mı arkadaşlar? (veya başka bir şey) ve aloe vera ise bahçe toprağında yaşayabilir mi? Teşekkürler.
Evet, bitkiniz aloe vera...
aloe türleri agave gibi soğuğa dayanıklı değildir... bahçemde agave americana var (Sakarya'da) ve yıllar içinde sıcaklıkların zaman zaman -15 dereceye kadar düşmesine rağmen hiç etkilenmedi... Haftalarca buzun altında kalıyor, bana mısın demiyor... ancak aloe vera soğuğa karşı çok hassas... Kaynaklarda 40 derece fahrenheit'ın yani 4-5 derece santigrat'ın altındaki soğukları tolere edemediği yazıyor... Antakya'da yaşadığınız bölgede sıcaklıkların hangi dereceye kadar düştüğünü bilmiyorum, siz bu bilgiye göre değerlendiriniz... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2022, 22:59   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Evet, bitkiniz aloe vera...
aloe türleri agave gibi soğuğa dayanıklı değildir... bahçemde agave americana var (Sakarya'da) ve yıllar içinde sıcaklıkların zaman zaman -15 dereceye kadar düşmesine rağmen hiç etkilenmedi... Haftalarca buzun altında kalıyor, bana mısın demiyor... ancak aloe vera soğuğa karşı çok hassas... Kaynaklarda 40 derece fahrenheit'ın yani 4-5 derece santigrat'ın altındaki soğukları tolere edemediği yazıyor... Antakya'da yaşadığınız bölgede sıcaklıkların hangi dereceye kadar düştüğünü bilmiyorum, siz bu bilgiye göre değerlendiriniz... Bol şans...
Öncelikle cevabınız için teşekkürler, şöyle ki benim bahçeli evim aslında antakya değil samandağ'da. Samandağ iklim olarak anamur, gazipaşa gibi tropikal bitkiler için çok uygun bir yer (en güneydeki sahil ilçesi). Avokado, mango, muz gibi bitkiler çok büyük boyutlara ulaşıyor açık alanda. Longan, liçi, carambola gibi bitkileri dış mekana dikip yaşatan bir sürü kişi tanıyorum. Bunun sebebi yüksek sıcaklığın yanı sıra yağış miktarının gayet yüksek olması (il bazında türkiye'de en fazla yağış alan 5. sanırım).

Aloe vera'nın yaşayacağına inanıyorum (saksısı dışarıda olunca yaşıyor) ama bitki kararıp değişik bir hal aldığı için göze hoş görünür mü onu bilmiyorum .d.

Aslında enter'e basınca fark ettim ki bu konu başlık dışı gibi oldu ama ilçemi tanıttığım bu yazıyı silesim gelmedi.)

Mihael Nasr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2022, 16:36   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2022
Merhabalar, başka bir ekim yaptığımız halde bu bitkinin büyüdüğünü fark ettik. Fakat kendisinin ne olduğu hakkında hiçbir fikrimiz bulunmamakta. Acaba bu bitkinin adı nedir?

cenkoko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2022, 21:21   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2022
Adını öğrenebilir miyim ?
Teşekkürler

Name:  WhatsApp Image 2022-06-28 at 19.21.15.jpeg
Views: 85
Size:  58.5 KB

onurptw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2022, 12:02   #276
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
İlk iki resimdeki çiçekleri Mersin taraflarında gördüm. Çalı formatında her yere dikmişler. Çok güzellerdi. İsimlerini öğrenemedim. Son çiçek Hatay Expo alanından. Çizgili düz yaprakları vardı.
İsimlerini bilenler yazabilir mi?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2022, 19:04   #277
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevgül Mesajı Göster
İlk iki resimdeki çiçekleri Mersin taraflarında gördüm. Çalı formatında her yere dikmişler. Çok güzellerdi. İsimlerini öğrenemedim. Son çiçek Hatay Expo alanından. Çizgili düz yaprakları vardı.
İsimlerini bilenler yazabilir mi?
Ilk resim duranta erecta - ağaç menekşesi
İkincisi lycianthes rantonnetii - mavi patates çalısı

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2022, 14:57   #278
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Ilk resim duranta erecta - ağaç menekşesi
İkincisi lycianthes rantonnetii - mavi patates çalısı
Teşekkürler...

nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2022, 11:06   #279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2022
Bu iki bitkinin adını öğrenebilir miyim?

Merhaba, saksıya teyzemin verdiği tohumları ekince şu kırmızımsı gövdeli bitki çıktı. Mor renkli çiçek açacak sanırım. Adını bilen var mı? Bir de uzun yapraklı bir bitki yetişti. Başta biber sandım ama değil. Adı nedir acaba? Yanındaki nane ve aloeverayı etkilememesi için bu bitkiyi sökmeli miyim?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Nar Tanesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2022, 17:33   #280
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nar Tanesi Mesajı Göster
Merhaba, saksıya teyzemin verdiği tohumları ekince şu kırmızımsı gövdeli bitki çıktı. Mor renkli çiçek açacak sanırım. Adını bilen var mı? Bir de uzun yapraklı bir bitki yetişti. Başta biber sandım ama değil. Adı nedir acaba? Yanındaki nane ve aloeverayı etkilememesi için bu bitkiyi sökmeli miyim?
Iİk resimdeki horoz ibiği çiçeği.

Mesut Temiz beğendi.
istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2022, 12:22   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2022
Bu bitkinin adı nedir?

Mekatronik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2022, 12:26   #282
Yeni Üye

Bu bitkinin adı ne?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-07-2022, 19:24   #283
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mekatronik Mesajı Göster
"poncirus trifoliata" sanırım... "Japon Portakalı" ya da "Üç Yaprak Portakalı" olarak da biliniyor...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2022, 14:07   #284
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
"poncirus trifoliata" sanırım... "Japon Portakalı" ya da "Üç Yaprak Portakalı" olarak da biliniyor...
Teşekkürler. 3 yaşında Kumkuat diye almıştım. 3 yıldır bi tane çiçek açmadı. Dikenli gövdesi var.

Mesut Temiz beğendi.

Etiketler
resimden çiçek tahlili

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2022