agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Börtü Böcek (http://www.agaclar.net/forum/bortu-bocek/)
-   -   Tırtıl ve Kelebekler (http://www.agaclar.net/forum/bortu-bocek/5353.htm)

Sebahattin Sargın 04-08-2007 21:27

Tırtıl ve Kelebekler

Arkadaşlar;

Geçenlerde asma ağacımda yakaladığım tırtıl koza ördü ve şu sıralarda metafor evresinde. Yani kelebek olacak kısmetse. Ben kelebekler ve tırtıllar hakkında bilgiler nerelerde bulabilirim? Kelebek ve tırtıl türleri, bunların bakımı, yaşadığı yerler, ne ile beslenirler gibi bilgileri nereden öğrenebilirim? İnternette araştırdım ama hep yabancı lisandaki siteler karşıma çıktı. Bu siteler resimlerinden anladığım kadar ile çok güzel bilgiler içeriyor ama yabancı lisanda. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim...

denizakvaryumu 05-08-2007 14:52

http://www.agaclar.net/forum/bortu-bocek/2665.htm

Linke bir göz atın derim...

özellikle

http://www.geocities.com/cpgrower/mert-pets.html

linkinde yer alan e-posta adresinden kelebek bakımıyla ilgili bilgi alabilirsiniz sanırım.

Sebahattin Sargın 05-08-2007 21:07

Sn. denizakvaryumu yardımınız için teşekkür ederim. Sitelerin yabancı dilde olması çok kötü oluyor. Asıl amacım tırtıları yetiştirip kelebek haline gelmesini sağlıyacak güvenli bir ortamda onları büyütmek. Kelebek oluncada hür bir şekilde hayata uçuşlarını izlemek. İnşallah bu konuda türkçe bilgiler bulabilirim....

Ferda Ülkümen 05-08-2007 21:59

2 Eklenti(ler)
Sevgili Sebo
Tırtılları beslemek için önce latin çiçeği yetiştirmelisin.
Birkaç saat içinde bak çiçeklerimi ne hale getirdiler;

Sebahattin Sargın 05-08-2007 22:01

Ferda hanım, keşke yakın yerlerde otursaydık ben onları almaya gelirdim sizden ;). En yakın zamanda latin çiçeği yetiştirmem lazım ;)

Ferda Ülkümen 05-08-2007 22:07

Onlar beni çok kızdırdı ve anında ilaçlandı!

Güler 06-08-2007 22:12

Sevgili Sebo,
Ferda'yı kızdıran tırtılların da sevilecek yanını göremiyorum kusura bakma yani.
Benim çiçeklerime de zarar verseler ben de hemen ilaçlardım. Ferdacığım geçmiş olsun ama üzülme çabucak kendini toplar çiçeklerin.
Sevgiler.

Sebahattin Sargın 06-08-2007 22:32

Onların da yaşama hakkı var, sizde haklısınız ama dediğim gibi onlarada ihtiyaç var. Ben tırtılları toplamaya gelirim size artık ;)

cemal.S 09-08-2007 09:42

Şu sizin tırtıl kelebek olup uçtumu merak ettimde. Bizim evde günün konusu olmaya devam ediyor. Haberin olsun Sebahattin bey.

Sebahattin Sargın 10-08-2007 17:05

Henüz kelebek olmadı, sanırım koza süresi çok geç sürüyormuş. Büyük bir heycan ile bekliyorum bende ;)

Sebahattin Sargın 19-08-2007 09:22

Arkadaşlar geçen sabah işe gitmek için uyanmaya çalışırken, odamda çıt çıt diye sesler geldiğini duydum. Hemen kafamı kaldırdıp baktım, ne göreyim bir de! Tırtılım hüso kozasını delip bir kelebek olmuş ve çıkmış. Kanatları küçücüktü dakikalar sonra iyice kanatları açılmaya başladı.

Onu hemen fanustan çıkardım ve odamın camının öündeki sardunyaların üstüne bıraktım. Hemen sardunyanın dalına attı kendini. Orada bırakıp işe gittim akşam geldiğimde aynı bıraktığım yerde duruyordu. Onu izledim hep ve gece olunca yavaş yavaş harekete geçti bir iki kere kanat çırptı ve gecenin karanlığını o güzel kahverengi kanatları ile delerek özgürülüğe doğru uçtu gitti....

Aynı bu linkteki gibiydi, ama bu kadar pembelik yoktu üzerinde. Ama bu tür olduğundan eminim...
http://tpittaway.tripod.com/sphinx/d_elp.htm

selenn 19-08-2007 12:26

Hüso demek artık özgürlüğünü ilan etti, Sebo:) İlginç bir deneyim.Tüm gelişimini gözlemlemek çok güzel olmuştur.

nat22 14-09-2007 18:43

Sabahattin Sargın'ın kelebeği uçup gitmiş.Ancak konuya ilgi duyanlar için;
www.leptr. Türkiyedeki kelebek türlerinin tanıtıldığı çok güzel bir site.

Sebahattin Sargın 14-09-2007 19:16

Sevgili nat22 adresi bizim ile paylaştığın için çok teşekkür ederim. Çok işime yarayacak bu site fakat, doğru adres bu olacak sanırım:
http://www.leptr.110mb.com/

nat22 15-09-2007 18:16

Haklısın.Eksik yazmışım.

karaselvi 02-11-2007 21:16

Merhaba
Geçen kış başlangicinda aslanağzının dibinde ölü bir tırtıl buldum pembeli bir rengi vardı.
İçeri alınca ısıdan olacak kıpırdamaya başladı canlandı. küçük balık kavanozunun içine koydum.Kavonozda uzunca birde midye kabuğu vardı. Birsüre sonra midyeyle cam arasına koza örmeye başladı. Bundan güzel bir kelebek çıkardiye bakarken şimdi hatırlıyamıyacağım bir zaman sonra çıka çıka çırkin bir güve çıktı.:D Ama antenleri çok güzeldi.

alan -hoe 22-11-2007 11:38

Tırtıl bakımı

Merhaba, ben olsam bir tırtılım oldu diye çok sevinip , onu besleme derdine düşmezdim. Metamorfozunu tamamlayınca yani Türkçesi başkalaşımı tamamlandığında bir kelebek olarak pupasından çıkıp çiçek tozu ve bitki özsuları ile beslenecek ve yeni tırtıllar oluşturmak için yumurta yapacak , yumurtadan çıkan tırtıllar keni ağırlıklarının kat be kat fazlası yaprağı mesela sizin asmanızı kıtır kıtır yedikten sonra birkaç başkalaşım evresi geçirip, tekrar kelebek olmak için pupa devresine geçecekler ve bu döngü böyle sürüp gidecek. Bu süreçin uzunluğu yani yumurta kelebek döngüsünün süresi tamamen türe bağlı. İpek böceğide böyle bir hayat döngüsüne sahip.Elma kurdu, kiraz kurdu gibi pek çok zararlı da . Türe göre tipik farklılıklar var. Mesela çam kese tırtılları tek sıra halinde kilometrelerce yürüyüş yapabiliyorlar.Meksika lılar ve Çinliler tırtıl ları kızartma ve tava olarak yiyorlar. iyi bir protein kaynağı olarak Afrikada da tüketiliyor. Doğrusu ben de kiraz kurtluysa yemeyenlere şaşırırım. Bu konuda bu ayki Bilim Teknik te çok ilginç bir yazı var. Hoşca kalın.

İlkin 04-02-2008 17:28

1 Eklenti(ler)
Bu güzelliği görmelisiniz. Afrika'da yaşayan bir türmüş.

Sebahattin Sargın 04-02-2008 18:10

Bu ne güzellik, ne kadar ilginç bir canlı. İnşallah koleksiyoncuların gazabına uğramaz. Paylaşımın için teşekkür ederim Sevgili İlkin.

Sevgiler ;)

Halil Solak 05-12-2009 18:36

çok güzelmiş. aşkmerdiveni yapraklarında nasılda güzel poz vermiş. ancak bu tür bir kelebek değil bir peygamber devesi erkeği gibi geldi bana ?. :)

Halil Solak 03-01-2010 16:10

1 Eklenti(ler)
18 nolu mesajdaki türün dişisi

the_mc 07-01-2010 14:18

ipek böcegi bakımıyla aynı morfolojiside aynı anatomiside.

cem kaptan 21-04-2010 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 201245)
Bu güzelliği görmelisiniz. Afrika'da yaşayan bir türmüş.

Empusa pennata türü bir Peygamber devesi... Kanatlarını bu şekilde açması, korktuğunu gösteriyor.
Selamlar,

ahmetn 12-11-2011 00:36

Morpho Nestira

5 Eklenti(ler)
Doğu Anadolu'nun Kuzeyinde, Erzincan-Çayırlı-Çaykent Köyünde fotoğraflandı.(22 Eylül 2011)

Sütlügen Otunda Bir Morpho Nestira

yigit666 03-12-2013 08:58

Bursadan tırtıl

2 Eklenti(ler)
Eklenti 458628

Eklenti 458629

yigit666 03-12-2013 09:05

bu yaz Bursa'da gördüğüm tırtıl renkleri çok güzeldi .

Muda 03-12-2013 12:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yigit666 (Mesaj 1226059)

Daha önce sütleğen üzerinde ben de çok renkli ve iri bir tür tırtıl fotoğraflamıştım. Sütleğenin zehirli olduğunu bildiğim için önce nasıl yaşadığına şaşırmıştım. Belgesellerde izlediklerim aklıma gelince tırtılın sütleğen ile beslenerek bir miktar zehiri bünyesinde taşıdığını, renklerinin o nedenle parlak olduğu aklıma geldi.
Ben kırlangıçkuyruk (Papilio machaon) olduğunu düşünüyorum.

bonjour40 03-12-2013 15:23

Ökse otu tırtılı ve kelebek hali

4 Eklenti(ler)
Bahçemde fotoğrafladiğim tırtıl sadece ökse otunun üstünde yasıyor. Kelebekleri de otun etrafindan ayrilmiyorlar. En sonunda yumurtalarını da o otun üstüne birakiyorlar galiba.
cinsi de Muda'nın dediği gibi Kırlangıçkuyruk (Papilio machaon)

Selamlar

Bonjour40

bonjour40 07-12-2013 17:25

2 Eklenti(ler)
Bu arkadasin arsivde baska fotograflarini da buldum:p::D

sinpin 03-10-2014 20:06

http://i.hizliresim.com/021DzY.jpg

arkadaslar selam
Bu arkadasi bugun coook alakasiz bi yerde buldum;) yeni yapmaya calistigim teraryumuma koydum su an icin.kucukken ipek bocegi beslemistim ancak tirtillar ne yer ne icer? Kolayca bulabilecegim besleyici yaprakve besinler neler olabilir? Pek renkli degil kendisi neye donusecegi hakkinda fikriniz var mi? Teraryum veyahutta tirtil bu durumdan zarar gorur mu? Yorumlarinizi bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024