agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Börtü Böcek (http://www.agaclar.net/forum/bortu-bocek/)
-   -   Bu ne yumurtasıdır? (http://www.agaclar.net/forum/bortu-bocek/10764.htm)

Kiraz 15-10-2008 22:02

Bu ne yumurtasıdır?

1 Eklenti(ler)
Bahçedeki toprağa gömülü saksıyı karıştırıken yumurtalar buldum. Neye ait olabilir?

Eklenti 49901

memet 16-10-2008 08:07

böcek yumurtalarını uzman olmadan anlaması, o kadar kolay olmayacaktır sanırım.

Ali H. ALI 16-10-2008 11:51

Salyangoz yumurtasi olabilecegini dusunuyorum.

limon 16-10-2008 13:53

Bunlar bizim bahçede de çok oluyor. (salyangoz da çok oluyor) Yumurtaların içi su dolu. (bir ikisini sıkmıştım)

Kiraz 16-10-2008 14:06

Bahçem de salyangoz çok çok var. Ama bunlar toprağın 4-5 cm altındaydı.

A.Şahin 16-10-2008 16:03

Bunlar salyangoz yumurtaları ;) bizim bahçede de toprağı aktarırken çok çıkıyorlar. Ya da sümüklü böcekte olabilir adını tam bilmiyorum ama kabuksuz 1-2 cm. boyunda baharda toprak nemliyken yeni çimlenen sebzelere dadanan hayvanın yumurtaları.

Kiraz 18-10-2008 08:21

Teşekkür ederim arkadaşlar. Bahçembe her boy kabuklu ve kabuksuz bol miktarda var. Hele baharda gözüken, sarı renkli kabuksuzun boyu 11-12 cm civarında oluyor. Bunlardan birinin işi olacak o zaman, keşke atmasaydım, izlerdim.

nihatdurgut03 19-10-2008 10:45

benim bahcemde çok sayıda sümüklen böcegi var yagmur yagınca her taraf yapış yapış oluyor bunun için ilaç var dediler ve aldım hafif sulandırıp parca parca her tarafa koydum faydası oldu ama bitiremedim başka çaresi varmıdır bana yardımcı edecek varmıdır saygılar

Ali H. ALI 19-10-2008 13:17

Salyangoz ve sumuklu bocekler genelde yiyecek bulmak icin gizlendikleri yerlerden gece cikip etrafata cok yavasca dolasirler. Bir hirsiz feneri alip gece disariya cikarsaniz bircogunu toplayip imha edebilirsiniz(eldiven kullaniniz)

Kiraz 19-10-2008 14:42

Sn. Ali H.Ali, o kadar çok var ki, toplamayla başa çıkamıyorum. Duvarlara, kapılara, 3. kata bile tırmanıyorlar. Hele yağmur yağsın ya da sulama yapılsın, anında ortaya çıkıyorlar. Geçen sene çimlendirdiğim bir sürü çiçeği ve bir kasa marulu tamamen yediler. Elle toplamanın yanında bira ile de toplamayı dendim ama azaltmak imkansız. İki senedir zehirli ilaç kullanmama konusunda inat ettim ama bu yaz sonu bir kere kullandım, gözle görülür bir şekilde sayıları azaldı. Yine de zehir kullanmayı pek istemiyorum, belki başka bir yolunu buluruz.

Özellikle eldiven kullanılmasını neden yazdınız? Kabuksuzlar için mi ya da kabuklulular için bilmediğim birşey mi var, merak ettim.

Ali H. ALI 20-10-2008 13:54

Eldiven kullanin dememin nedeni, onlarin salgiladigi sumuklu maddenin elle temas ederken bir tiksinti vememesi icindi. Baska bir nedeni yok.

güldeste- 25-12-2009 19:56

Salyongoz yumurtası bizim miğdemizi bulandırıyor ;) şurayı okuyalım lutfen:confused: 50 gramı 115 dolar

http://www.arastiran.com/yazi/salyon...html#more-9537

güldeste- 25-12-2009 20:01

http://www.etkinilaclama.net/salyangoz-37.html lazım olursa ;)

gurbik67 25-12-2009 20:54

bahçelerdeki salyangoz,sümüklü böcek gibi bazı hayvancıkların bahçelerde kesin olarak barınmasını önlemek için;
kömür külü tedarik edenler bahçeye serpiştirdikleri küllerin sayesinde bahçelerinde bir daha bu haşereyi göremeyeceklerdir.
ilaçla bir yıl mücadele edebilirsiniz seneye tekrar ilaç gerekecek .
kömür külü ile sadece bir defa yeterli.

Akif 22-02-2010 10:22

Salyangoz mücadelesinde bahçe kenarlarına tuz döküyorlar. Gerçi tuz sadece salyangozlara değil bitkilere de zararlı ayrı mesele ama yapıyorlar mı evet yapıyorlar. Sanırım bahçe sulamasında ya da yağmur yağdığı zaman tuzun bitkilere olan zararını hesaplamıyorlar. Gerçi bu tuz dökme yöntemi işgüzar bahçıvanların işler kesilmesin diyerek ten uyguladıkları bir yöntemde olabilir.:D

ozgurbilgin 21-04-2010 09:53

Salyangoz ya da sümüklü böcekler fideler için ne zamana kadar tehditkar oluyorlar. Yani fideleri ne kadarlıkken toprağa dikmek gerekir?

arda2471 30-05-2010 20:36

Benim bir arkadaşım var.Botanik konusunda uzmandır.Bunlar salyangoz yumurtaları.

Kiraz 06-06-2010 18:59

2 Eklenti(ler)
Dün akşam, brugmansia saksısında ve gövdede sarı oluşumlar gördüm. Renk fotoğrafta çıkmamış ama çok canlı sarı renkte, polen görünümlü bir oluşum. Bu sabah baktığımda gövdedeki büyük parça oluşmuştu, ortasında bir delik var, toprakta önceki günden kalan sarı parçaların yanında tamamen yuvarlak, sarı yumurtalar da var ayrıca köke yakın yerde toprakta 3 cm çapında delik var.

Mantar ya da böcekyumurtası olduğunu düşündüm, yararlı böcek olma ihtimaline karşı ellemedim ama çok zararlı da çıkabilir ve gelişim çok hızlı diye vakit geçirmek de istemiyorum.

Ne olabilir?

Dün gece
Eklenti 150187

Bu sabah
Eklenti 150152

Kiraz 08-06-2010 19:43

1 Eklenti(ler)
Bugün baktığımda sarılıklar gitmişti, zamanla mı çok yağan yağmurla mı bilmiyorum rengi kahverengi oldu. İşaretli yerde bir böceğin gireceği kadar delik var.

Bunun arılarla bir ilgisi olabilir mi? Bahçemde yazın bamboo arıları ve eşek arıları oluyor. Eşek arıları toprakta yuva yapıyorlar.

Eklenti 151038

köknar 08-06-2010 19:45

Koza gibi sanki. Eşek arısı değildir umarım.

Kiraz 08-06-2010 20:00

Bilemiyorum, ne yapacağımı da bilemiyorum sevgili Köknar.

köknar 08-06-2010 20:17

Umalım da zararsız bir oluşum olsun. Ben olsam çoktan uzaklaştırmıştım.

Hhatice 08-06-2010 20:28

Sevgili Kiraz bu bir eşek arısı yuvası sanırım .Dikkatli ol.

Kiraz 08-06-2010 21:10

Eşek arısı olabilir, geçen sene de çok vardı ama yuvaları toprak altındaydı.

Hhatice 08-06-2010 21:14

Bitkiyi sökebilirsen su dolu bir kaba batır. En güzel çözüm bence bu resimleri de çek hepimiz merak ediyoruz ne olduğunu

Kiraz 08-06-2010 21:17

Yarın karanlığa kalmadan eve gelirsem deneyebilirim. Bir de Sn. Kamil35'e danışmayı düşünüyorum.

Kiraz 11-06-2010 13:18

Sn. Kamil35, arı yuvası (mesajı sildim, sanırım bal arısı demişti) olmadığını belirtti. Oluşumun olduğu yerden dalı kestim, kesit alınca içinde bir şey göremedim. Bugün bahçenin çöpleriyle uğraştığım için fotoğraflamaya fırsat bulamadım ama çekilecek fotoğraf da zor anlaşılacaktı.

-Doga-Dostu- 03-06-2011 14:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 301486)
Sn. Ali H.Ali, o kadar çok var ki, toplamayla başa çıkamıyorum. Duvarlara, kapılara, 3. kata bile tırmanıyorlar. Hele yağmur yağsın ya da sulama yapılsın, anında ortaya çıkıyorlar. Geçen sene çimlendirdiğim bir sürü çiçeği ve bir kasa marulu tamamen yediler. Elle toplamanın yanında bira ile de toplamayı dendim ama azaltmak imkansız. İki senedir zehirli ilaç kullanmama konusunda inat ettim ama bu yaz sonu bir kere kullandım, gözle görülür bir şekilde sayıları azaldı. Yine de zehir kullanmayı pek istemiyorum, belki başka bir yolunu buluruz.

Özellikle eldiven kullanılmasını neden yazdınız? Kabuksuzlar için mi ya da kabuklulular için bilmediğim birşey mi var, merak ettim.

Kabuklular için kükürt temin edebilirsen kullanmanı öneririm, tuz bitkilerin için
iyi olmaz, kabuksuzlar için ise Bira ile birşeyler yapıyorlardı. onu yapamassan mecburi tuz :)

falcon00 15-06-2012 20:59

Sayın kiraz hayırlı akşamlar
Bunlar karınca yumurtalarıdır. Toplu iğnenin başından biraz daha büyüktür beyazdır
Bizim bahçede vardır. Taşların altını severler. Genelikle koloni halinde yaşarlar.
Dikkat ettim. Bir bitkide gidip gelmeler başlarsa genelikle o bitki kuruyor.
Kimyasallara başvurmadan toprağı bir karıştırırsanız düzeleceğini tahmin ediyorum.

mervis 20-06-2012 11:22

http://img593.imageshack.us/img593/8193/img0513nj.jpg

yatak odasındaki dolabın üzerinde böyle yumurtalar vardı. bu gördüğünüz topluluk toplam 1 cm en fazla 1,25cm olsun...
odaya baktığımda bulduğum tek canlı böyle büyük bi sivrisinekimsiydi.

http://img151.imageshack.us/img151/6061/img0515ki.jpg

ne olabilir bunlar? böcekler gizli yerlere yumurtlamaz mı? bu dolap kapağına ve yükseğe yapıştırmış üstelik kaygan bir zemin ve dolabın ön tarafı... sineklerde sulak yerlere yumurta yapıyomuş. bütün gece uyumadım sinirden kaşınıyorum.. etrafa bakındım hiç benzeri şeyler yok.. yalvarırım yardım edin..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024